Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 07:54 Muž kortezhugo [983] Re: lelkoun
sk.wikipedia.org/…

Acidobázické indikátory?

...je ich dost
ale v akvaristike sa asi najcastejsie pouziva Bromtymolová modrá...
a pri merani "vecsieho" rozsahu sa pravdepodobne pouziva "zmes"

neviem -nie som chemik -mozno sa niekto ozve co do toho lepsie vidi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2011 22:17 lelkoun – pH test a jeho (ne)bezpečnost
Je klasický pH test vody nějakým způsobem nebezpečný?
Co děláte s obsahem zkumavky po měření pH, pokud měříte vodu v přírodě?

Díky za reakce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2011 09:05 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zuzan
za zensky rod se opravdu omlouvam, trapne jsem se spletl pri pohledu na nick....
o kolik se zmeni pH zavisi vyrazne na ty alkalite, protoze ta urcuje pufracni schopnost vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 20:17 zuzan Re: Moucha
ještě jednou díky za reakce.
ale jestli mohu mít zcela zásadní připomínku, nejsem dívka, ani se jí necítím býti a při mých tělesných parametrech dívku nepřípomínám ani z dálky 450 metrů...
k tomu ph-měl jsem za to, že se může měnit, v důsledku působení rostlin, v řádech desetin (a i tom jsem pochyboval), to že se může měnit i v řádu celých stupňů je pro mě zcela nová informace, za níž děkuji. svoje úvahy jsem stavěl na faktu, že se alkalita nemění a tudíž jsem se touto možností nezabýval a hledal příčiny jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2011 12:31 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zuzan
tak polopate, rostliny fotosyntezou spotrebovavaji z vody co2, nektere rostliny dokazi co2 ziskavat i z uhlicitanu
a pokud ne nedostatecna alkalita - uhlicitanova tvrdost dochazi k narustu pH, pripadne i k poklesu alkality
a obecne pokud mas nizkou alkalitu tak staci malo a dochazi snadno k vykyvum pH

coz jsi si mohla odvodit z tech clanku o chemismu vody a zakladnich znalosti biologie
pripadne jsi si to tu mohla najit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 10:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: zuzan
Kdyby jo, tak byste věděl, že není problém aby rostliny pH zvedly i hodně nad osum (devět) pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2011 10:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zuzan
Myslim, ze kdyz nechas jeden den zhasnuto a zmeris pH rano a vecer, uvidis, zda je to jine nez kdyz se pres den sviti. Myslim, ze jine to bude, takhle si to ale muzes overit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 20:54 zuzan Re: Moucha
měřím testy od aquaru..jinak tyto stránky mám docela pečlivě nastudované ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 20:44 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zuzan
maniakva.sweb.cz/…
taky bych rekl ze to bude rostlinama, jinak to nejni moc velky rozdil
cim meris pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 20:41 zuzan Re: romant
mě to taky napadlo ale nebyl jsem si jist jestli kytky, kterých nemám málo, opravdu mohou ovlivnit vodu až takhle moc. na druhou stranu akvarium není nijak přesvětleno (60w/l) a rozstřikovací rampa je schválně potopená takový 2-3cm pod hladinou.
každopádně děkuji za rychlou reakci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 20:28 R Muž romant [27987] Re: zuzan
Pokud je akvárium více osvětleno a ve vodě je lehký deficit CO2, což si při nově založeném akva, kam se CO2 nedodává tzv. zvenku dovedu představit, zvláště pak nejsou-li tam prozatím ryby, tak bych jako halvní viníky toho zvyšování PH viděl v rostlinách. Je to jenom taková úvaha ny základě poskytnutých informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 20:16 zuzan – zvýšení ph
ahoj, potřebuji od vás moudrých poradit.
z nějakého, pro mě nepochopitelného důvodu se mi v akvariu zvyšuje ph. akvarium nezákládám poprvé a už mě nic nenapadá...do akvaria liji mix vody, půlku ve které kvůli okyselení a změkčení louhuji rašelinu a druhá půlka je kladenská kohoutková voda, čili voda kterou liji do akvaria má ph cca 6,7, alkalitu 4 stupně a celk. tvrdost okolo 8-10. akvarium mám založené tepve měsíc a nenapadlo mě sledovat vodu přímo v akvariu, rybičky tam ještě nemám tak mi to přišlo zbytečné, sledoval jsem jenom vstupní vodu. až včera jsem se odhodlal zkontrolovat vodu přímo v akvarku a zjistil jsem že ph se pohybuje okolo 7,3 (večer) a 7 ráno. (ostatní parametry zůstvají stejné).
písek i kameny jsem testoval v 8% octě a nic. pak už mám v akvariu akorát kořeny, lianu a kytky. do akvaria jsem nic nelil ani nepřidával.
nenapadá někoho něco?
díky za rady a nápady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 10:45 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: vaclav
dekuju vsem kdo mi poradil te kyseline se radsi vyhnu ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 10:02 Usine Re: Kacoo
Můžeš to zkusit i z kyselinou. Jen si ji musíš zředit tak na 3 %. Vždy je něco za něco, budeš mít nižší PH ale zvedne se ti vodivost. Protože nebudeš mít skoro rostliny měl by být systém stabilnější. Samozřejmě lze pořídit CO2 za podstatně menší peníz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 09:53 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: katterinecka
Co sem tak nejak koukal tak CO2 system(lahev,difuzory a zbytek systemu) s ph metrem 15-20 tisic coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 09:42 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: katterinecka
O raseline vim ale nejak s tim moc zkusenosti nemam. Tim myslim jak casto se a menit, sice sem ji daval uz parkrat do filtru ale nejak sem nehlidal extremne PH a uz vubec ne pod 6 :(. Kazdopadne pak tu jsou listy mandlovniku a nebo extrakty ci vyluhy z te raseliny. Ohledne CO2 mam asi mylne predstavy ze oproti normalnimu (bez CO2) akvariu jsou t hodnoty i nekolikanasobne vyzsi a s teplotou vody take klesa obsah vody pokud se nepletu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.03.2011 09:29 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kacoo
čím nižší uhličitanová tvrdost, tím míň tam CO2 musíš přidávat, a ryby se tím pádem trávit nebudou. V každém akvárku CO2 je i když se tam nepřidává ;-) Jinak jde snižovat pH i nějakou kyselinou. Zkus se mrknout to témat s terčovcama, tam se o tom baví často. Ale ta rašelina je takovej přirozenej způsob
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 09:25 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: katterinecka
CO2 bych se chtel vyhnout a to jak z financnich nakladu tak z duvodu ze tam budou opravdu 3-5x velisnerie a nerad bych travil ryby COckem :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.03.2011 09:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kacoo
řekla bych že nejstabilněji ti sníží pH CO2 bomba připojená na pH metr, která ti dávkuje CO2 přesně pro udržení pH. Měkká voda z RO ti s tím samozřejmě pomůže. Ale dohromady už je to celkem drahá záležitost.
Nevím teda jestli má smysl přidávat CO2 jestli tam nebude moc kytek, možná je i lepší způsob
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 09:04 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: vaclav
Jo ale nejak s tim nemam moc zkusenosti. Co vymena te raseliny musi byt castejsi dejme tomu 1x za tyden ci 14 dni ? Jsem z toho nejak vedle :( kazdopadne to chci si poridit rybicky ktere na to jsou zvykle a navic je to divoky odchyt kde maji kolem 5 PH hmm . Kazdopadne bude to asi dost pokus omyl az to akvarko dodelam bude tam pisek,koreny a par velisnerii,ale jak rikam strasi me hlavne to PH 5-6 MAX a jeste s teplotou 30C a to budu muset drzet v 500l akvariu. No jak psal vise bude to pokus-omyl a rybicky pockaji dokud to nebude drzet stabilne alespon 2 mesice. To snad bude rozumne.

Jinak kdybych pouzil teda raselinu do filtrace a jeste reverzni osmozu na zmekceni vody tak by to melo byt lepsi pro to nizke PH ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 09:01 smik Re: Kacoo
Mě by zajímalo proč chceš držet pH tak nízko a jakou to má souvislost s GH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2011 21:43 Usine Re: Kacoo
Zkus filtrovat přes kyselou rašelinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2011 13:55 Muž Kacoo [10] - Cichlidy
Ahoj poradi mi nekdo jak udrzet PH na 5,5-5,8 ? a to jeste GH do 4 ???? reverzni osmoza a CO2 ? nebo jak by jste to resili vy ? dekuju za odpovedi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 18:35 Muž Koubadjj [0]
uvažuju o koupi PH metru kolem 2 tisic da se za tu cenu pořidit něco solidniho diky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 15:40 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Souhlasím. Vyrovnáte rovnováhu spotřeby a produkce a tím zajistíte snížení pH. ahoj
(Viz. akvária kdysi, apod...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 15:22 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Debata "o ničem". Snížením osvětlení trvale nízké pH nezajistíte. Howgh! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 15:20 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Vycházím z: Rychlost fotosyntézy při současném osvětlení dostane pH do určité hodnoty (pro jednoduchost pominu, že už třeba nemůže stoupat apod.), při snížení osvětlení snížím asimilaci a tím pádem i spotřebu CO2.

To je jako u zakládání akvária apod. Oba mluvíme o tom samém, jen každý jinak. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 14:52 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
...snížení osvětlení tak, aby se omezila rychlost fotosyntézy do té míry, aby stačili odčerpávaní CO2 pokrývat ryby a dno....
No, myšlenka je to hezká, taková "ušlechtilá". Řekl bych, že se o ní neustále píše, a to jako jedné ze součástí tzv. biologické rovnováhy. :)
Ale vrátím se k vaší původní tezi, na kterou jsem reagoval, a od které jste "utekl" k vyrovnané korelaci mezi produkcí a spotřebou CO2. :-)
Tou tezí je" "...Pokud chcete pH trvale nízké, musíte buď přidávat CO2 nebo snížit osvětlení..."
Snížení osvětlení trvale nízké pH ("kolem 7 i nižší") bude fungovat jen náhodně.
I ve slabě osvětlených nádržích bude záležet na vyváženosti živočichů a rostlin, jestli bude pH "padat" nebo naopak "stoupat", případně se (náhodně) držet kolem 7 (i níže).
Snížením světla skutečně "trvale" pH nesnížíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 14:15 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Kolem 7 i nižší. A proč by neměl zajistit? Mě tam teď uniká, co za problém myslíte. Při watu na litr to samozřejmě nefunguje, proto sem psal o snížení osvětlení tak, aby se omezila rychlost fotosyntézy do té míry, aby stačili odčerpávaní CO2 pokrývat ryby a dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 13:58 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Něco jako "takové malé CO2 perpeetum mobile"? :)
Nějak mi v tom vysvětlení uniká, jak by takový systém zajistil trvale nízké pH... hmm
Á propos - co myslíte tím "trvale nízké pH"?! :)

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 13:10 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Že by se stihl rozkládat bordel v akváriu, z něhož produkce CO2 dotuje spotřebu CO2 při fotosyntéze? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 13:06 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
...Trvale pH nic nesnižuje. Vše má své limity. Pokud chcete pH trvale nízké, musíte buď přidávat CO2 nebo snížit osvětlení...
Jak zajistí snížení (rep. nízké) osvětlení trvale nízké pH? coze :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 22:04 juras – Re: Moucha
Vodu samozřejmě míchám, nicméně i při optimální tvrdosti (celkové) má příliš vysoké pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 21:52 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: juras
jeste se da ruzne michat osmoticka voda a ta vodovodni....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 19:17 Muž Roby [17] – Re: juras
Ahoj, mě se nejlépe osvědčil JBL AquaDur plus. Z vodovodu mi teče měkká voda GH=3°; KH=2°. Není to zrovna levné, ale 250g balení do 250l akva mi vystačí skoro na 1/2 roku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 18:58 juras – Voda z osmózy?
Dobrý den, již delší dobou neúspěšně řešíme vysoké pH (Brněnská voda - pH 7.8 - 8.0) - nerostou rostliny a celé akva stojí. Po proměření pH vody z osmózy (srazí pH na 6.2) mě napadlo použít vodu z ní a doplnit do ní potřebné minerály. Má s tím někdo zkušenosti? Jaký přípravek použít (aby byl neškodný pro ryby a krevety)? Nedostane se po přidání minerálů a zvýšení GH pH zpět na původní hodnoty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.02.2011 17:46 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: vitek38
Trvale pH nic nesnižuje. Vše má své limity.
Pokud chcete pH trvale nízké, musíte buď přidávat CO2 nebo snížit osvětlení. Ze substrátů se nabízí rašelina či lignocel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 16:54 Muž Ebi Winter [5] - Živorodky – Re: vitek38
Tak si kup treba Amzonii od ADA vyborne a i dobre vypada a rostou v nem i pekne rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2011 16:48 vitek38 – ph 7
Dobrý den.
Rád bych si pořídil několik PSEUDEPIPLATYS ANNULATUS, rád bych jim poskytnul co nejideálnější podmínky. Proto bych pro ně rád sníźil nýnější PH vody 7 na nějakých 6,5?ale JAK? Nejlepším řeśením by bylo něco, co trvale sniźuje Ph jako třeba akadama. Substrát mám rataj soil, ten ale Ph nesniźuje. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2011 23:36 Muž borechory [0] – Re: borechory
Zde je ten odkaz: www.phmeter-techu.com/…
Omlouvám se za to, že jsem to musel psát na 3 krát ale nešlo mi to ani upravit ani smazat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2011 23:32 Muž borechory [0] – Re: borechory
Trošku jsem zapátral a zde jsou ty zmíněné odchylky, které jsem hledal. Jedná se o model TE11.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2011 23:20 Muž borechory [0] – Re: Majka
Koukal jsem na ten odkaz toho pH metru a nikde tam u něj nevidím kolik jsou odchylky. Většinou u těch levnějších to bývá 0,1 u lepších jdeme do 0,01 atd. Ví tedy někdo jakou odchylku má tento pH metr a jestli je odchylka závislá na teplotě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 20:08 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
no i colorimetr se kalibruje.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 16:05 Muž paulo [58] – Re: Moucha
No tady ten se nakalibruje, je to na způsob normálních štítků co se ponoří do vody a zbarví se, potom štítek vložím do přístroje kde nějakou fotodiodou nebo čímsi vyhodnotí zbarvení a napíše hodnotu, měří hodnotu chloru pH a alkalitu, na každou hodnotu je zvlášť ta fotodioda(určitě to fotodioda není, ale něco takovýho to bude)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 12:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
a kdy jste ty pristroje kalibroval naposledy? ja to merim tuzkovim pH metrem a kontroluju kapkovym... ostatni parametry merim kapkovymi testy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 11:56 Muž paulo [58] – Re: Moucha
Přesně tak, proběhl rychlý restart.Musím koupit nějaký test vody ještě na porovnání, měřím to digitálním testrem, kterým měřím bazénovou vodu,alkalitu taky měří, ale lepší to bude ještě s něčím porovnat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 08:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
pH merte vzdy ve stejnou dobu (behem dne se meni vlivem rostlin), pak bych premeril i alkalitu, pokud by byla nizka tak by to bylo jasne proc tak kolisa pH

co2 jsem davam hlavne kvuli stabilizaci a snizeni pH, navic mam pod cerpadlem sepiovou kost a ulity pro zvyseni alkality, takze jsem se dostal z 7,8-8pH; 2-3°dKH(alkalita) a 10-8°dGH (celkova tvrdost) na stabilnich 7-7,2pH; okolo 5°dGH!! a okolo 8°dGH
protoze kdyz chceme zvysit alkalitu tak nam pH roste a kdyz snizujeme pH tak nam alkalita klesa
a pokud mame hodne rostlin, ktere spotrebovavaji co2, potazmo i nektere jenz ho dokazi ziskavat i z uhlicitanu, dojde k snizeni alkality a nasledne narustu pH

jeste jedna vec jak dlouho je to od vymeny toho dna (typuju ze jsi udelal rychly restart, tj. rybky, kytky dekorace ven, umejt akva, dat novy proprany dno, dolejt co nejvic stary vody, zasazet a kdyz je to OK tak vypustit ryby)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2011 07:32 Muž paulo [58] – Re: Moucha
co2 neaplikuji a nikde není nic vysráženého.Zkusím teď chvilku měnit častěji vodu a uvidí se,skočím změřit pH teď ráno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 22:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: paulo
spis vysrazeny uhlicitany..... treba na egerii... to je jeden z mala pripadu kdy po aplikaci co2 dojde ke zvyseni alkality....
jeste jedna vec... nesviti ti akva nahodou nonstop? diky preplym spinacim hodinam mi pH vylitlo az nekam k 9! svitilo mi to skoro mesic nonstop (30W na 30L).... pul akva pak zabirala egerka a rozjela se mi sinice..... to byl jeden z duvodu proc jsem vubec zacal s co2...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2011 21:27 Muž paulo [58] – Re: Moucha
žádné ulity, jaký povlak myslíte?Slepou hladinu nebo usazený vodní kámen?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=451