Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 12:36 Muž ghostik [81] – Re: filipsi
Ze zacatku jsem meril PH ob den a pohybovalo se to 6,6 do max. 6.9. Tenkrat jsem tam dal (do filtru) i granulat raseliny od sery jelikoz jsem se nemohl dostat pod PH 7 a pozdeji pridal CO2 ale s alkalitou jsem nikdy nic nedelal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 12:34 Muž Eff [417] - Rostliny
ten odkaz tu padl už několikrát:
www.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 12:30 Muž ghostik [81] – Re: Sid
Voda byla odstata cca 48 hodin pak namereno 7.8

Kdyz jsem ji okyseloval Acidem tak mereni PH bylo delano hned a kontrolni az po cca 12 hodinach

Jaky je prosim odkaz na Raviolčiny stránky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 12:27 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
Vydedukoval jsem mylne ze ma, z toho, ze pouziva co2, coz mu ph drzi 6.6 az 6.8. Takhle stabilni ph se v zarostle nadrzi jinak dosahnout neda.
Pokud Ghostiku nemas, zarid se dle Sidovych rad, sam jsem si zkusil, ze s takovou vodou (dkh 1-2) muze byt skok pri pridavani co2 rychly a prudky.
Michani je snad krom vlivu na obsah no3 fakt zbytecne, efekt v takove vode mizivy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 12:15 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ghostik
...filipsi myslel (ŘJ) asi vseobecne...
Což je zavádějící - já neřeším obecnou situaci, ale tu vaši. :-)
Takže znovu - "držet" pH pomocí CO2 je ve vašem případě (dKH 2 + ředění vodou dKH 0) docela ošajslich...
O zvyšování alkality je pojednáno na Raviolčiných stránkách.

jen nevim jak mam tedy udrzet vodu v AQ s dobrym PH kdyz vodu na vymenu mam PH 7.8 a KH 2-4. Tim kdyz nahradim vodu pri cisteni tak si rozhodim cele akvarko
Už jsem psal, že bych (po testování možná až po mírném zvýšení alkality) pH upravil pomocí CO2.
Zkusil jste nechat vaši vodovodní vodu po nějakou dobu odstát, příp. ji řádně provzdušnit, a pak změřit pH? Nebo měříte pH jen u čerstvě napuštěné vody?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 11:57 Muž ghostik [81] – Re: Sid
Ridici jednotku nemam a nikde jsem to nepsal to filipsi myslel asi vseobecne.
Cim nejlepe zvysim (trvale) alkalitu ?
Prerybneni uz snizuji:
ancici jsou fuc
ted jdou gibici a zanima mrenky :o(
Rostlinky jsem ve stadiu testovani co mi tam poroste ale pravou polovinu jsem uz nechal zarust a leva uz snad taky zaroste.
Pote snad bude vse ok jen nevim jak mam tedy udrzet vodu v AQ s dobrym PH kdyz vodu na vymenu mam PH 7.8 a KH 2-4. Tim kdyz nahradim vodu pri cisteni tak si rozhodim cele akvarko :o(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 10:56 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ghostik
Moje filozofie, (krom toho, že je to už obehraná písnička :-D ), je svěřit snižování NO3 rostlinám... S tím souvisí přiměřená rybí osádka.
Jinak vašemu postupu moc nerozumím...
Asi bych na vašem místě mírně zvýšil alkalitu a pH upravoval pomocí CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 10:43 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: filipsi
Ghostik používá řídící jednotku? coze
To mi nějak uniklo...
...kdyz k davkovani pouziva ridici jednotku ph, proc ne. Ovsem az do chvile, kdy se ph snizi pusobenim neceho jineho, nez co2 ...
A o tom to je. Jak sám uvádí, má docela přerybněno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 10:05 Muž filipsi [1295]
Sid napsal: ...
To myslíte vážně, že při alkalitě 2 st. by mělo být CO2 tím, co vám drží pH?! ...

Taky jsem se pozastavil, ale kdyz k davkovani pouziva ridici jednotku ph, proc ne. Ovsem az do chvile, kdy se ph snizi pusobenim neceho jineho, nez co2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 10:02 Muž ghostik [81] – Re: Sid
Ja to micham hlavne kvuli PH. Kdyz jsem chtel udelat na vymenu 50litru vody s PH 6.8 tak jsem tam musel nalit cca 25-30ml kyseliny (ACID) abych se dostal k teto hodnote. Proto si vozim tu vodu z lesa abych tam nemusel lit tu kyselinu.
Dalsi plus ohledne te vody bylo i NO3 jelikoz mam prerybnino tak se snazim o co nejvetsi zredeni NO3 a ve vodovodni se pohybuje jak kdy od 15 do 35mg.
Ohledne dKH jsem zatim nic neresil.
PH jsem meril digitalnim merakem a ostatni polozky bohuzel orientacne pomoci SERA testu.

To co drzi PH nevim nejsem chemik a mate pravdu mam v tom hokej ale je to jedine co jsem tam pridal a ma to vliv na PH. Jedine ze jeste obcas zkusim prihodit do filtru granulat raseliny od SERY
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 09:14 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ghostik
V kohoutku mam PH 7.8°, KH 2°, GH 8°
A micham ji vodou PH 4.6°, NO2 0mg, NO3 0mg, P 0mg, Fe 0.1mg, KH 0°, GH 3°

Jste si jistý, že hodnoty, které zde uvádíte, se alespoň trochu přibližují realitě? Čím měříte? hmm
A co vás vedlo k rozhodnutí míchat vaši vodovodní vodu (údajně dKH 2) s "lesní" vodou (údajně dKH 0)?!
A zatim zadne ulety PH nemam ale je pravda ze pouzivam CO2 co mi to PH drzi v rozmezi 6,6°-6,8°
To myslíte vážně, že při alkalitě 2 st. by mělo být CO2 tím, co vám drží pH?! coze
Máte v tom hokej, Ghostiku... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 06:36 Muž ghostik [81]
Tak presne takovou vodu mam :-|
V kohoutku mam PH 7.8°, KH 2°, GH 8°
A micham ji vodou PH 4.6°, NO2 0mg, NO3 0mg, P 0mg, Fe 0.1mg, KH 0°, GH 3°
A zatim zadne ulety PH nemam ale je pravda ze pouzivam CO2 co mi to PH drzi v rozmezi 6,6°-6,8°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 00:19 Nobody – Re: spooky
A pokud taková voda s uličitanovou tvrdostí 1-3 teče přímo z kohoutku,co s tím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 21:33 Muž spooky [11] - Asie – Re: krtek
Skús si premerať uhličitanovú tvrdosť vody v akva.
Ak je pod 4, môže dochádzať k nečakaným výkyvom pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 21:21 kočička25
To je super nápad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 19:48 Muž ghostik [81] – Re: kočička25
Taky mam vodu 4,4 ale tu si vozim z lesa abych sni mohl naredit vodu z vodovodu co ma 7,8. Ale ze bych pouzival cistou vodu s PH 4,4 a nejak ji zvedal nahoru se mi jevy jako blbost. Ja si ji sehnal prave proto abych nemusel nic lit (chemii) do te vodovodni. Takze bych ti spis radil ji namichat s jinou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 18:50 kočička25
Vy porad kecate ale neradite sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 17:18 kočička25
Fakt?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 16:56 Muž Horác [3942] – Re: kočička25
Ano. Viz ten odkaz na maniakva od JeeL ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 16:34 kočička25
PLSKY JAK MOHU V KLiDU ZMENIT TO PH.MUZU TOU SODOU?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 16:12 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: kočička25
To je neštěstí! hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 16:11 kočička25
Ja je t0 vode nemam to bzch neudelala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 16:04 Muž Horác [3942] – Re: kočička25
pH 4,4? A seš si jistá? A co ryby? Žijou? Já že hodnota pH pod 4,5 a nad 8,5 je uváděna jako smrtelná hmm ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2008 15:42 kočička25
Ahoj m8m ma ph 4,4 a jak ho mam zvusit ph mohu skusit tu jedlou sodu nebude to rybickam nejak vadit je to mlady poter 4 tydny stary neudela jim to nic a popripade jak mohu zvisit to ph jinak dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 09:24 JeeL – Re: Jirka
Neviem ci by som CO2 riskoval do jeho 30 litrovej nadrze - mohlo by mu to sposobit "miernu" katastrofu, hlavne ak s tym chalan nema skusenosti...
Radsej by som pouzil niektory z inych sposobov, ktore su popisane na strankach co sem hodil Horac (www.sweb.cz/…).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 00:21 Jirka – Re: hebr
7,8 pH je dost. Zkus přidat trochu CO2. Nejlevnější způsob je PETlahev, hadička se vzduch.kamínkem, trochu cukru, trochu kvasnic a je to. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2008 21:55 hebr
kdyz mam ph 7.8 je to hodne velky? cim by se to dalo pripadne snizit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 17:38 lord.Johnas
To, že je hnědovka kyselotvorná neni z mojí hlavy. Je to jen teorie a nebudu propagovat, že je pravdivá.

A barva roztoku je dočervena, když je ph nízké (samozřejmě)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2008 16:54 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: lord.Johnas
V aqa mám hnědovku, která by údajně okyselit vodu mohla... Co se týče teorie, že by rostlinky okyselovali vodu, tak můj názor je ten, že neokyselují vodu záměrně, ale že kyselost vzniká v důsledku sloučení vody s nějakou odpadní látkou, kterou rostlina vylučuje. (nejsem chemik, ale teoreticky je to možné)...
Komu není rady, tomu není pomoci... hmm
Je to nesmysl. To myslíte vážně, že by vaše hnědovka mohla jako odpad produkovat tolik kyseliny, aby mohlo docházet k trvalému a intenzivnímu snižování pH, přestože vodu průběžně pufrujete sodou?!
Dám vám radu: tak tu svou kyselinotvornou hnědovku z akva vyndejte a máte po problému. :)
Jakou barvu má testovaný vzorek vody po nakapání testu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 16:15 lord.Johnas
Fotka k příspěvku pro všechny: Z dalších hodnot vody znám akorát, že tvrdost je kolem 11 dGH, V aqa mám hnědovku, která by údajně okyselit vodu mohla. Rostlinky jsem přidal (viz foto), ale nějak to nepomohlo.
Co se týče teorie, že by rostlinky okyselovali vodu, tak můj názor je ten, že neokyselují vodu záměrně, ale že kyselost vzniká v důsledku sloučení vody s nějakou odpadní látkou, kterou rostlina vylučuje. (nejsem chemik, ale teoreticky je to možné)
A co se týče čistoty aqa, tak si dávám pozor, aby dno a filtr byli čisté (dno odkaluji pečlivě a filtr čistím poměrně často) a nedávno jsem vyměnil filtrační hmoty ve filtru, tak uvidím jestli to bude mít nějaký pozitivní vliv.

ps: Hnědovka pod vodou roste celkem dobře sice pomalu, ale roste.


Fotka je focena s bleskem, ale tak jsou tam lépe vidět rostlinky.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 10:39 Muž ghostik [81]
Sid napsal: ..............
Čekal bych, že jste si z tehdejší diskuse něco odnesl, ale třeba jsme vás nepřesvědčili... :-)


No snad si nyni neco zapamatuji a priste si dam pozor co pisu :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 09:06 Muž filipsi [1295] – Re: lord.Johnas
Tak ja se zkusim vratit uplne zpatky, k johnasovu problemu.
V akva je pomerne hodne ryb. A dost malo rostlin (na to mnozstvi ryb). V souvislosti s okyselovanim me napada pouze hromadeni odpadnich latek.
Pak take jeste spatny test, ale ten by spis ukazoval "posunute", trend okyselovani by ukazal spolehlive.
Ja bych ho asi osazel daleko vic. Zkus parkrat odkalit opravdu dukladne.
Ale jinak, reseni provadet pravidelne (pravidelneji) vymenu casti vody neni spatne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 08:42 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
Rostliny vod a pobřeží, S. Hejný a kol.: "Bylo experimentálně prokázáno, že porosty makrofyt zabraňují rozvoji řas a sinic nejenom tím, že snižují koncentrace živin, ale že některé z nich produjkují látky, které jsou řasám toxické ve velmi nízkých koncentracích. Jsou to heterocykly uhlíku se sírou a byly prokázány např. u char a růžkatce."
Praktický význam pro nás akvaristy minimální, ovšem nesedí mi to "Ale jen na suchu"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 00:39 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
a já se konečně dostanu ke slibovanému nastudování fotosyntézy :-D , když tak rychle zapomínám smich smich
Tak já si na tom trvám hlavně proto, že mi to říkal jeden pan doktor (učitel), který dlouhá léta studoval vodní rostliny. Tak snad jsem ho dobře pochopil :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 00:34 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
Já také. :)
Až bude víc času, můžeme to probrat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2008 00:28 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
jejda. nějak jsem někde něco poplet. Ale na alelopatii si trvám :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:50 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Nobody
přes den je tam asi 95%, ale jelikoš mi tam stojí vzduch (není žádnej větráček ani nic podobného), tak na nejvyších místech díky žárovce může být tak 60%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:49 Nobody – Re: johan
Už nechci rýpat.Jedno si ale neodpustím:
na tom suchu máte určitě ideální vlhkost vzduch,která se blíží podmínkám rostlin v jejich domovině-Asie? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:37 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
Ale, opravdu jsou schopné alelopatie, ale jen na suchu!
V souvislosti s alelopatií jsem zmínil vodní rostliny, ne obojživelné. :-)
Poznatky v této oblasti jsou (pro mne!) zatím velmi omezené, ale já nemám důvod pochybovat o tom, že schopnost alelopatie u některých vodních rostlin byla prokázána.

I já se nevyhnu nutnosti citovat:
Takže z toho pro mě vyplývá, že právě tyto rosliny hydrogenuhličitan využívat nedokáží, protože okyselují proto aby získaly CO2.
Nerozumím, které rostliny máte na mysli, co "nedokážou využívat hydrouhličitany, protože okyselují proto aby získaly CO2"?
V materiálu, který citujete, se hovoří právě o rostlinách, které jsou schopné získat CO2 z hydrouhličitanů!
(Nějak vám nerozumím... :-O )




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Nobody
Tak já je pěstuju jak na suchu, tak v akva, na suchu teda rostou neuvěřitelně rychleji. (všude už jí nějakej ten pátek mám) Ale bohužel vám nenapíšu, kde sem to čet. To už si vážně nepamatuju :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:30 Nobody – Re: johan
Mě zajímá,jak je to s tím růstem těchto rostlin pod vodou:"Vesicularia dubyana,Mycrosorium pteropus"?Vám rostou nebo přežívají jen chvíli?
"Přirozeně pod vodou nerostou",a kde rostou?Na suchu,i když jsou"obojživelné"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:24 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: ghostik
Ghostiku, dohledal jsem, že kolem 11.1. t.r. jste se podobně vyjadřoval v diskusi na Akvarista.cz, v tématu "Vysoká koncentrace CO2".
Tehdy jsem se vám (a některým podobně smýšlejícím kolegům, např. Greenfishovi) snažil vysvětlit totéž, co nyní tady...
A nebyl jsem sám, kdo se pokoušel tuto otázku objasnit - projděte si znovu tu diskusi a přečtěte si, co napsal Rejpal a další...
Čekal bych, že jste si z tehdejší diskuse něco odnesl, ale třeba jsme vás nepřesvědčili... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:18 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Ale, opravdu jsou schopné alelopatie, ale jen na suchu! Však já jsem tam dal vsuvku, že ve výsledku se pH díky fotosyntéze zvedne.. Omlouvám se za citaci, ale já bych to asi nesved dobře vysvětlit Řada druhů rostlin proto prostorově oddělila příjem
hydrogenuhličitanů a příjem protonů na spodní stranu listů kde dochází k aktivnímu
okyselování prostředí za současného působení enzymu karboanhydrázy. Hydrogenuhličitan se
tak mění na CO2. Na svrchní straně listů se vylučuje pravděpodobně pasivně po spádu
elektrochemického potenciálu hydroxylová skupina, takže pH na obou stranách listů se může
lišit až o šest jednotek. Současně s tím se na svrchní straně listů sráží CaCO3. botany.upol.cz/… str.29
Takže z toho pro mě vyplývá, že právě tyto rosliny hydrogenuhličitan využívat nedokáží, protože okyselují proto aby získaly CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 23:11 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
Než se pokusím odpovědět Ghostikovi, zareaguji na váš příspěvek. :-)
Rostliny "hýbou" pH nahoru-dolů prostřednictvím fotosyntézy a dýchání. Zvyšovat pH mohou díky biogennímu odvápnění, ale to jen některé a s rozdílnou účinností. Záleží na jejich individuální schopnosti získávat uhlík z hydrouhličitanů, ozářenosti a dostupnosti ostatních živin. (Některé dokážou pH zvednout až do překvapivých hodnot... Nebyl jste to vy, kdo citoval prof. Hejného s údajem pH 10? ;-))
Argument o pohybu vody jako aspektu zpochybňujícím "smysluplnost" případné schopnosti rostlin upravovat pH není tak docela na místě. A to nejen z důvodu existence jevu zvaného biogenní odvápnění ;-), ale také proto, že existují i vodní rostliny se schopností alelopatie, t.j. se schopností "tvořit jedovaté látky na potlačení konkurence" ... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:58 Muž ghostik [81]
OK vzdavam se :-|

Pak mne uz nic nenapada cim by se mu mohla voda okyselovat. Ja mam opacny problem PH vylezlo az k 7,6 kdyz ho nehlidam takze bohuzel vic neporadim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:55 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: ghostik
Tak Vesicularia dubyana ani Mycrosorium pteropus ve stojaté vodě moc nerostou, protože přirozeně pod vodou skoro vůbec nerostou (teda jen chvíli).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:51 Muž ghostik [81] – Re: johan
Treba to dedal jen rostliny co se nachazeji ve stojate vode, ale jak jsem psal ja sam tomu nerozumim je to jen dedukce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:46 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nevím jestli vodní rostliny uměj nebo ne okyselovat vodu, ale myslím, že spíš ne a to z důvodu, že by jim to ve vodě bylo kničemu! Protože voda je furt v pohybu a tak k čemu by jim bylo okyselování ve větším (než jen na jedné straně za současného zvýšení pH na druhém), když to voda během okamžiku odnese po proudu pryč. Je to asi to samé jako když rostlina na suchu tvoří jedovaté látky na potlačení konkurence, ale ve vodě je přestane tvořit (rostliny které rostou jak ve vodě, tak na suchu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:39 Muž ghostik [81] – Re: Sid
Nejsem chemik (nikdy mne nabavila) a zrovinka jsem taky nepochopil vsechny chemicke procesy ve vode ale co jsem tak obcas cetl tak za urcitych podminek ( treba pri pouziti CO2 jak jsi zminil ) vznikaji kyseliny tak jsem i tak nejak pochopil ze by to mohly delat i rostliny. Proste kdyz dokaze rostlina vytvorit kyslik ci CO2 proc by nejakym chemickym procesem nemohla vytvorit kyselinu kterou by pak okyselila vodu aby mohla dostat ziviny. Jak rikam nechapu chemii ale je to pro mne neco jako napriklad had umi vytvorit jed a ted mne treba napadlo taky masozrave kytky ty snad dokonce museji vyrabet kyselinu pro zuzitkovani potravy. Ale jak to delaj nevim coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2008 22:37 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
jakož i zvyšování pH v důsledku biogenního odvápnění, (vysoká ozářenost a schopnost rostlin získávat uhlík z hydrouhličitanů). No, oni ho spíš snižují, odvápnění je jen vedlejší činnost. Na jedné straně listu se uvolňuje H+, a tím se mění uhličitanová rovnováha, a tak rostliny mohou získat CO2, a na druhé straně zase OH- a na ní se taky sráží vápenec.
Ale samozřejmě výsledkem je zvýšení pH. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=1051