Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

pH - význam a měření

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
pH - význam a měření
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 21:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: honza
Vysoké pH brání rostlinám v příjmu živin. Je jen otázkou, jak se tento problém projeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 21:11 honza Re: katterinecka
dobre..meril jsem ph a je okolo 8.5 rostlinam se po 5 dnech zacli docela dost kroutit listy a hnednout spicky ....ted je to 10 dni a nic se nezmenilo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 20:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: honza
nepotřebuješ žádný ;-) normální akvárko se bez nějakých přípravků a hnojiv obejde, když je dobře zařízený a vhodně se o něj staráš (pročti si nějaký články), hnojení až v případě že by rostlinám začlo něco chybět (ale ve většině případů jim chybí dostatek světla, zvlášť u setových akvárií)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 20:40 honza – prosim o radu
zdravim prosim vas mam nove vybavene sladkovodni 60l akvarko ale nevyznam se v "uprava vody a hnojeni rostlin" jake pripravky mam koupit atd. dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2011 19:35 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: xnor
Zatím jsem tedy vše dělal dobře (použitý pufr jsem nevracel a vylil), jen ty roztoky vytáhnu z lednice. Ještě jednou díky za info. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2011 19:32 Muž xnor [71] Re: Tudy
Kalibrovat stačí bohatě 1x3 měsíce. Klidně i víc. Nebo nakalibrovat když se nezdají výsledky měření. Nejste akredikovaná laboratoř. Pufry taky nemusí být v lednici. Použitý pufr by se neměl zpátky vracet aby nedošlo k jeho kontaminaci. A jeho životnost pro domácí použití je vlastně až do spotřebování. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2011 19:13 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: xnor
Díky,
ještě se zeptám, zda stačí kalibrovat 1x měsíčně nebo udržovací roztok tuto dobu prodlužuje ? A jak dlouho prosím vydrží kalibrovací roztoky (ty mám v lednici - asi také zbytečně) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2011 19:09 Muž xnor [71] Re: Tudy
Roztok KCl je stabilní při pokojové teplotě. Ten postup je správný , pouze je potřeba aby elektroda byla celá ponořená. Tak je lepší nalít tak polovinu krytky a co vyteče tak vyteče stačí pak opláchnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2011 18:31 Muž Tudy [330] - Krevetky
Smíchal jsem si udržovací roztok z 33 g KCL a 150 ml destilované vody, je třeba uchovávat roztok v lednici? Po zkalibrování pHmetru jsem sondu opláchl v destilce, poté nalil pár kapek udržovacího roztoku do krytky a tu nasadil na konec sondy. Je to prosím správný postup ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2011 15:20 Usine Re: Speeder
Che to ale udělat slabý roztok tak 3%. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2011 15:16 R Muž Silent [5949] Re: Speeder
Kyselina citronová patří mezi organické kyseliny a ty působí na ryby toxicky. Takže pokud chceš snižovat pH pomocí kyselin použij anorganickou (třeba chlorovodíkovou).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2011 15:12 Muž Speeder [10]
Mám dotaz. Dá se vysoké pH zmírnit např. rozmícháním trocha kyseliny citronové ve vodě a nalití do akva? Můj kolega k tomu prý používá různé kyseliny, i když ne zrovna citronovou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 22:37 Muž smidakkuba [111] - CichlidyRe: Johan
Souhlasím PH 8,5 rostlinám nevadí.Já když založil 232L akva tak rostliny jely celou dobu jak střelené a při tom jsem měl asi 4 měsíce PH okolo 8,5 a šli naprosto bez problému.Hledal bych problém někde jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 22:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Oondras
Rostlinám se nedaří, protože máš slabé světlo a příliš hrubé dno. A beztak to pH bude nižší a je to chyba testů. Jinak i při 8,5 pH dokáží rostliny bezproblémově růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 20:44 Muž Bobies [29] – PH
Sníží Tr7 tropic od Dennerle nebo Torben pouze Ph nebo i alkalitu atd.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 19:42 R Muž romant [27987] Re: Oondras
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2011 19:40 Muž Oondras [0] - Cichlidy – Jak sníži pH v akváriu?
ahoj mám problém s vysokým pH které sahá až 8,5 a nějak se nedaří rostlinká takže bych potřeboval poradit ja sníži pH vody

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2011 21:57 Žena Kač [131] Re: Kač
Fotka k příspěvku a ještě jednou
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2011 21:56 Žena Kač [131] Re: Moucha
Fotka k příspěvku Omlouvám se, že až teď, byla jsem mimo připojení. Díky za tu stránku, ale nenašla jsem tam svoje příznaky...tak mi ty kytky snad něco žere...Je fakt, že tam mám pár (víc než pár) zavlečených šneků, ale nepřišlo mi jich tolik, abych musela nasadit cleu..ale možná jen nejsou vidět, tohle akva je oproti mému starému 70-ti litrovému rozdíl. Tvrdost se snížila na 10 z původních 13, zdá se mi, že kytičkám to udělalo dobře, ale třeba se mi to jen zdá, jak se chytám všeho možného. pH stále nad 7,4 což je asi dobře kvůli tomu mramoru ve dně. Ještě počkám, a pak zkusím přidat železo, test ukazuje, že tam žádné není, ale nepředpokládám, že by byl nějak spolehlivý. Každopádně ty projevy jeho nedostatku nepozoruji. Prostě postupně vyzkouším všechny možnosti a to by bylo, aby to nebylo.
Indikuje něco nepřítomnost řas? smich mám jich jen pár po skle...
tak ten filtr
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2011 13:04 Muž martino5 [0] Re: martino5
Tak jsem nakoupil a po předvčerejším zintenzivnění přidávání CO2 je pH na hodnotě 7 a dKH 12, což je trošku protipol předchoziho stavu, ale jak náplň zeslábne, tak se to snad ustálí :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 19:44 Muž martino5 [0] Re: Moucha
Bohužel test KH již delší dobu nemám. Musím těch testů nakoupit víc :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2011 20:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: martino5
jakou mas aktualni alkalitu a pH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2011 19:09 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: martino5
nejlíp ho snížíš přidáváním CO2, záleží ale i na tvrdosti jak to bude fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2011 18:23 Muž martino5 [0] Re: Moucha
Díky za osvětu:-) Pokud tomu tedy rozumím správně, tak častějšími výměnami by se mi mělo podařit pH snížit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2011 21:09 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: martino5
v te serii clanku to je vysvetleny, rostliny spotrebovavaji co2 a tim ovlivnuji uhlicitanovy pufr a pokud ti v dusledku toto klesne alkalita k nule tak staci malo, aby se zmenilo pH

podrobneji:
pokud dojde volny co2, nektere rostliny jsou schopny ziskavat ho z uhlicitanu a to se projevi tim bilym povlakem (a klesne alkalita), pokud se doda dostatek co2, dojde k rozpusteni povlaku a nasledne stoupne alkalita (jediny pripad, kdy dojde diky pridavanim co2 ke zvyseni alkality)

pokud jsem to pomotal, Sid me jiste opravi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 21:00 Muž martino5 [0] Re: vaclav
Rostliny? Jak přesně rostliny ovlivní pH? V tom odkazu je zmíňka jen o vápenci - ten ve dně není. Nejde mi do hlavy, že se v akvariu pH zvýší tak výrazně oproti vodě, kterou do něj pravidelně nalévám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 19:27 Usine Re: martino5
Můžou za to rostliny a světlo a zřejmě nedostatečné dávkování CO2. Pokud se těm testů dá tedy věřit.
maniakva.sweb.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2011 17:45 Muž martino5 [0] – pH v akva vyšší než ve zdrojích vody
Ahoj,
po delší době jsem zběžně otestoval pH vody v akva pH testem akvin od rataje a nerozumím tomu co jsem naměřil.
Míchám vodu ze dvou zdrojů - studniční(pH 6,4)(díl) a vodovodní (pH 7, tvrdší)(2díly). Čekal bych pH kolem 6,8 - 7, ale naměřil jsem 7,4 coze
Měl jsem problémy s biogenním odvápněním u některých kryptokoryn ale poté, co jsem znovu zapojil co2 z kvasnic a otrhal listy s bílými tečkami, už se znovu neobjevilo.
Předesílám, že dno v octu nebublá.
Nenapadá mě kde hledat nějaký problém, tak chci poprosit zkušenější. Co bych měl zkontrolovat nebo jaký by mohl být důvod vysokého pH?
Děkuji předem za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 21:34 Muž karelchess [45] Re: Moucha
Určitě to nebude 12 litrů filtr. hmoty biomolitan. Jestli tam není nějaký "spešl" substrát, co by mohl tak ovlivnit vodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 20:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kač
opravdu by me zajimala fotka toho filtriku,
vapenec se bez volneho co2 ve vode nerozpousti, a kdyz se rozpousti ovlivnuje obe tvrdosti a spotrebou co2 i pH

co se tyce projevu nedostatku zivin pmdd.mrp-cz.com/…

jinak je tu vlakno o LED osvetleni akvaria, to by jsi si mela nastudovat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 20:10 Muž karelchess [45] Re: filipsi
Nenáročný kytky žijou i bez světla. Moc teda nerostou, ale určitě neuhnívají. Dal bych do pořádku to pH, pak se uvidí. Mramor by měl být ok, ale nad 7,4 se to samo jen tak nezvedne hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 19:11 Žena Kač [131] Re: filipsi
Pokud vím, tak ledky tady jsou právě od toho, aby se snížila spotřeba a nepřišli jsme o světlo...takže nvm jaká je teda známá účinnost. Bohužel se mi nepodařilo na netu najít nějaký převod mezi zářivkami a ledkami, jestli o tom víš, ráda se nechám poučit. Každopádně, moje zjištěná svítivost v lumenech je oproti lineárním zářivkám vážně malá. Na druhou stranu se rostliny "neženou" za světlem, rolata je krásně červená a to by asi nebyla, kdyby neměla dost světla, ne? A ty fotky jsou z doby krátce po založení, tak nemůžeš čekat super krásnou zahradu, kterou tady mají jiní, i když o tu mi ani nejde. Každopádně mi pořád nejde do hlavy, jak by mohly kytičky za ty 4 měsíce tak krásně vyrůst - a teď prostě stagnují, ne-li odcházejí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 18:05 Muž filipsi [1295]
Kač napsala: A jak spotřeba vypovídá o síle světla?

Ucinnost LED pasku je docela dobre znama, a plati, ze cim vyssi spotreba, tim vice svetla. Nepredpokladam, ze by zrovna tvuj pasek byl z tech, co maji ucinnost vyssi nez linearni zarivky, takove se objevuji az v posledni dobe.
Rostly, protoze mely svetlo predtim. A samozrejme nejake i ted, ale tipuju ze zoufale malo. Je to videt i na jejich vzhledu podle fotek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 17:48 Žena Kač [131] Re: filipsi
TO mi vysvětli, že neodpovídby? A proč by rostly, když by neměly světlo? to ani růst nezačnou ne? Ale zjistím od taťky :) A jak spotřeba vypovídá o síle světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 16:34 Muž filipsi [1295] Re: Kač
Kolik je to "azaz" vyjadreno spotrebou, watty?
Ja se klonim k tomu, ze je to zcela nedostatecne.
Ze neco roste dva mesice - to je tak akorat doba, kdy kytky z nedostatku svetla zacnou chcipat a odchazet. Do te doby rostou "setrvacnosti"
A to ze svetlo vidis i skrz vodu a pisek nevypovida nic o jeho skutecne sile.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 16:24 Žena Kač [131] Re: karelchess
Jo, je tam mramor. Než začnete nadávat, vím, že je to chyba, ano, vím to od začátku, ale je tam prostě. Takže CO2. Hmm, vím něco o tom, že ho na sebe mramor váže... Myslela sem si, že bude problém prostě s tvrdostí, která, jak mi předpovídali, by měla vyskočit do závratných výšek typu 25 atd..a ono ne. Což mě samo velmi mile překvapilo. No, ale to by znamenalo burčák...Co se týče nových listů, těch se to týká taky, na kryptokorynách mám díry, ty ale zas nežloutnou. No, asi to bude všechno se vším, jak jinak :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 16:18 Žena Kač [131] Re: Moucha
Světla mám až až....respektive, já to vlastně nevim :-D ale když mi v akva, co měří 55 cm dosvítí až na dno a ještě prosvítí dva cenťáky písku, tak to asi bude dost. Všechno krásně doposud rostlo, takže osvětlením to asi těžko bude. Spíš sem se ze začátku bála, jestli nemám přesvíceno. A filtr má 5 komor, v první sou keramický kroužky a molitan s dírama střední velikosti, v druhý molitan opět střední, ve třetí molitan s jemnejma dírkama a ve 4 jemnej molitan a vata, v poslední je čerpadlo, mělo by honit 600l/h, vzhledem k výšce to je určitě mnohem míň - jede ale naplno- chtěla sem dokonce ještě jedno přikoupit, ale vzhledem k tomu, jak se voda v akva točí mi to přijde akorát, navíc tam mám čichavce, a ti prý mají raději klidnější vodu. Ten filtr ti můžu vyfotit, kdyby tě to zajímalo. V tom problém nebude...a železo sem buďto nezměřila, nebo ho tam prostě nemám, cože je taky klidně možný, nijak zvlášť nehnojím. Rozhodně ne po každé výměně vody, jak se píše na hnojivu :-D spíš tak jednou za dva měsíce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2011 08:36 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kač
na zelezo se vykasli, vetsinou testu ho poradne nezmeris, vetsinou se vystaci s testy na NO3, GH, KH a pH (z KH a pH lze odhadnout mnozstvi co2)
dovoluji si tvrdit ze mas malo svetla, kytky co tam mas jsou dost vycouhli, takze bud pridat svetlo nebo se zamer na nenarocne rostliny (hlavne nenarocne na svetlo), docela by me zajimala i konstrukce tveho filtru... nepokousis se nahodou o pomalej filtrik? nesmrdi (pukavci, hniti)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 22:51 Muž karelchess [45] Re: karelchess
Taky jsem si všimnul objemu těch filtračních náplní, zdá se mi to hrozně moc, když není přerybněno a je dost rostlin. Tipnu si tak 3 l biomolitanu by bohatě stačilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 22:25 Usine Re: Kač
Led pásky nebudou asi to správné osvětlení pro tak vysokou nádrž. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 22:15 Muž karelchess [45] Re: Kač
Nemáš v akvárku nějakej vápenec, nebo dokonce dno obsahující vápenec, nebo něco jinýho, co zvyšuje pH? (test octem...) Taky mi uhnívaly kytky, opravdu to bylo nedostatkem CO2. Nedostatek Fe se projeví na nových listech, to bych zatím neřešil. K celkové tvrdosti by to chtělo ještě uhličitanovou, pak se dá hrubě odhadnout koncentrace CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 21:03 Žena Kač [131] Re: Kač
Mohlo by to být železo..zítra to musím změřit a uvidíme :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 20:57 Žena Kač [131] Re: milan666
Já právě co2 nepřidávám...doposud mi to nepřišlo potřeba, nyní o tom trošičičku uvažuji, ale nejdřív si ho změřím, abych měla z čeho vycházet
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 20:53 Žena Kač [131] Re: romant
JJ, já vím, to mám proštudované :-D ale zajímalo mě, co si myslí ti ostatní a zkušenější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 20:49 R Muž romant [27987] Re: Kač
Třeba zde je možný nalézt odpovědi na Tvoje otázky.
maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 20:30 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ako pridávaš CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2011 19:12 Žena Kač [131] – pH a žloutnutí rostlinek
Aoj, mám takový dotázek. V akva mi přestaly růst rostlinky, žloutnou nebo se postupně rozpadají listy, až úplně zajdou. Jde o úplně normální akva, s rybičkami, nemyslím, že bych měla přerybněno. Mám hodně vysoké pH, a četla jsem, že by to mohlo být tím. Je zajímavé, že se všude píše, že pH postupem času od založení spíše klesá. No, tak mě stoupá. Hodně. Vstupní voda má 6,2. Bohužel zrovna nemám testy na měření CO2 ani živin ve vodě, takže vám je zatím neposkytnu - zítra utíkám koupit.
Takže pH je nad 7,4 - test výš neměří, ale určitě je to víc; celková tvrdost je 13. Takže mám buďto málo CO2, málo živin a nebo moc vysoké pH. Co si o tom myslíte?
Taky mimochodem, myslela jsem, že je lepší mít pH něco mezi 6-7, ale jak jsem tady-a nejen tady-pročítala ta témata, přišlo mi, že snad čím vyšší, tím lepší :-D tak jak to vlastně je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 16:23 Muž tomas3000 [15] Re: kortezhugo
Ph metr je potřebná pomůcka, zvlášť, když člověk přidává CO2 a uměle upravuje parametry vody...Hodnoty KH a GH...jinak je to pohodlnější než lakmusové testy, hodnota je jasná a jistá, samozdřejmně s nepatrnou odchylkou...doporučuju. Já mám Ph metr Adwa a naprostá spokojenost, občas skalibruju, když se mi hodnota nezdá a jede se dál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 09:47 Muž kortezhugo [983]
...no co som pozeral?
tak digi. pH meter sa da zohnat za prijatelnu cenu...

...zalezi ale ako casto to clovek potrebuje resp. comu da prednost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2011 09:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: lelkoun
v prirode merim firemnim pH metrem, ale asi nebude problem si vzit malou PETku a tam vylejvat pouzity vzorky......

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 26 27

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18866x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1238-ph-vyznam-a-mereni?od=401