pH - význam a měření
pH by se mělo měřit ve stejnou denní dobu. Například v měření v pátek navečer a v sobotu ihned zrána může být dost velký rozdíl. Jde o to kolik je v akva aktuálně CO2.
Pri pravidelnych vymenach vody, bez jakekoli upravy, jim bude lepe, nez kdzy se budes snazit nejakymi upravami s tou vodou neco delat.
měla jsem nemocné živorodky a měla sem na uzdravení vyměnit vodu atd...a zvýšit ph tak jsem to zkusila tou sodou a teď už teda sou čilé
ale nejde mi do hlavy ta soda...tak proto se ptám
Proc delas podobne chemicke experimenty? Za urcitych podminek si snizeni predstavit dokazu, ale to asi nebude tvuj pripad.
je možné aby mi jedlá soda snížila ph ,já jí tam dala a ph se mi snížilo...je to možné?
ale prý je na zvýšení...tak nevim
Asi by bylo dobrý to tam jet změřit.
Jo což takhle voda z oblastí Caridina Japonica ?
děkuju.
Jak jsem napsal - někde jsem četl poměrně detailní popis podmínek, v jakých ty které druhy krevetek žijí, ale nevím, jestli to nebyl jen odkaz na Akvaristovi.cz(?)...
Zkusím to pohledat.
EDIT:
www.blue-tiger-shrimp.com/…
Aspoň něco...
právě o tyto krevetky jde...asi tam budu muset jet a naměřit uplně vše. už jsem tam jednou byl ale to mne krevety ještě vůbec nezajímaly
8-9 je třeba 8,5, (což je v toleranci "Sulawesi-krevet", o které velmi pravděpodobně jde), a na to bikarbona stačit bude.
Pokud by chtěl HOP připravit vodu s ještě vyšším, není problém sehnat k tomu vhodné prostředky.
0 19.02.2010 15:07 filipsi – Re: Sid
Na 8-9 je uz "bikarbona" slaby cajicek. 8 v mekke vode jeste jo, 9 uz je nad moznym limitem.
Už zase jsem místo "odpovědět" klikl na "palec"...
No a jak vypadají parametry vody v domovině těch krevetek? Alkalita, obsah Na...
Tuším, že nedávno se něco řešilo na Akvarista.cz(?)
no to je ten problém...testovací které by měly být v té vodě jsou drahé....red cherry jsou ok
Neměl jsem potřebu upravovat krevetám vodu pomocí hydrogenuhličitanu sodného, ale kdybych tu potřebu měl, určitě bych se nebál tuto látku použít. (Mám jen "obyč" krevetky...)
Můžete to zkusit na "testovacím vzorku" krevet.
Soda bikarbóna.
Zvýší pH a alkalitu, ale nehne s tvrdostí.
Starší reakce
Hlavně si dej pozor přes noc, aby tam toho CO2 nebylo moc - to by se rybkám nemuselo líbit. Dle poměrů namíchání mi PET-CO2 nabíhalo i 3 dny...
Tak od včera bublám z burčáku a ráno jsem naměřil podle Tillmanovy tabulky 24mg/l Co2. Jestli se to tak bude držet tak jsem spokojen. Ještě to změřím večer a uvidím.
0 23.10.2009 22:12 Usine – Re: Čendik
Nesmíš podlehnout tlaku informací. Zkus to se svou vodou a sám uvidíš jak rostliny porostou.
Tak tos mě trošku uklidnil. Díky
Hygrophila corymbosa, Hygrophila polysperma a Anubias barteri Ti porostou velice pěkně - pěstoval jsem je ve stejně osvětleném akváriu, taky s brněnskou vodovodní vodou. Hygrophily si shodí svoje emersní lístky a narostou nové subemerzní. Hygrophily je potřeba často zastříhávat, pěkně se i množí zastřižením a zasazením - velice vděčné rostlinky.
K tématu: Pokud bude pH vody v akváriu stejné, jak pH vstupní vody, tak bych o CO2 zatím neuvažoval. Zjistíš to celkem pěkně tím Akvinem - jsou tam 2 zkumavky - do jedné vodovodní - do druhé akvarijní - 3 kapky - zamíchat a
Myslím si ale, že za takového osvětlení nebude CO2 potřeba (mohu se ovšem mýlit - předpoklad - já jej nepotřeboval).
Dno si myslím, že je dobré, co ta žula v akva udělá to netuším...
No ale zatím je akva celkem nové, nechal bych ty rostlinky růst alespoň měsíc a pak bych viděl, kterým se bude dařit a kterým ne... Ty kterým by se nevedlo bych nahradil novými - co mohu doporučit z vlastní zkušenosti s tímto akvárkem:
rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subulata rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_tenellus a Echinodory jako takové všeobecně - sice pravděpodobně vlivem slabého osvětlení moc nenarostou, což bych ale vzhledem k velikosti akva viděl jako pozitivum.
Ta Hyg. corymbosa shodí každý den 2-3 listy. Ale to by mohly být emerzní. Jak jsem psal mám je tam 3 dny tak na nich ještě není vidět jak se jim daří, ale aby už pa nebylo pozdě. Podle Tillmanovi tabulky se hodnota CO2 pohybuje v úplně krajní mezi.
Nevím jaké informace ještě poskytnout? Parametry vstupní vody jsou pH 7,5 °dKH 8,5. Rostliny tam mám: Hygrophila corymbosa, Hygrophila polysperma, Sagittaria platiphylla, Anubias barteri var. nana a Lilaeopsis nov. zelandiae. Filtr je Eheim 2008 s průtokem 5l/min. Dno tvoří křemičitý písek prům. 3-6mm. S octem nereaguje. Ta skalka by měla být žula.
Jestli jsou parametry vody pro rostliny vyhovující, bych se zabýval, až pokud by se jim v akváriu nedařilo (pokud by to vůbec bylo vodou). Věčně opisované hodnoty pH a tvrdosti pro pěstování jsou jen orientační!
0 23.10.2009 21:03 Usine – Re: Čendik
Parametry vstupní vody jsou stejné jako v akváriu?
Při tom množství informací je těžko poradit. Rozšiř prezentaci.
No a teď jde o to jak toho dosáhnout. Chtěl jsem to nechat trochu ustálit a hlavně jsem se rozhodoval co tam vůbec zasadím. Řešil jsem osvětlení. Těch 15W není bůhví co a další trubice se do krytu nevejde.
Vytvořit co nejlepší podmínky chce každý, rostliny jsi měl zasadit hned po napuštění ušetřil bys čas.
Akvárko jsem napustil před třemi týdny a kytky nasázel před třemi dny. Chtěl bych jim udělat co nejlepší podmínky aby pěkně rostly. Jinak AQ je 60x30x35 osvětlení 1x15W + reflektor Juwel.
0 23.10.2009 20:11 Usine – Re: Čendik
Proč chceš snižovat PH. Rostliny nerostou, nebo se tvým rybám nedaří?
Chtělo byo víc informací... Jestli máš akvišo celkem zarostlé a dobře osvětlené, tak by to asi bylo nejjednodušší pomocí CO2. Nejde o to, že je vysoká hodnota pH, ale o to proč je vysoká... Mohla by být způsobena nevhodně zvoleným substrátem či dekoracemi. Bylo by dobré, kdybay jsi si udělal prezentaci - ono se potom lépe radí...
Můžete mi prosím poradit jak snížit pH? pH mám podle testu od sery 8 a °dKH 9. Vyřeší mi to pouze sycení CO2 nebo bych měl vodu něčím namíchat? V akvaristice mi radil dešťovku, ale k té nemám přístup a nebo destilku.
Starší reakce
0 07.09.2009 08:46 rogosak – Re: Naďa
proč jste nepoužila radši hypermangan?
Starší reakce
Pokud jste rozhodnuta CO2 používat, pak ho můžete bez obav nainstalovat ihned po založení akva.
Ten slizský povlak se tvoří v nově založených nádržích běžně. Obvykle se objevuje na přísavkách, ale i dřevu ap. Chutná jak některým rybám, (krunýřovci), tak šnekům.
Hmm.. tak nevím co to bylo. Vypadalo to jako šedivý slizký povlak na kusu dřeva, které jsem v nádrži měla, a pouději se ta stejná slizká hmota utvořila i na reaktoru co2, jen na místech kudy se pohybovaly bublinky. To je ted ale asi vedlejší, takže říkáte že zavedení co2 ničemu vadit nebude?
...když začnu (CO2) hnojit hned při přisazení nových kytek, ...tak se mi vytvoří řasy, jako se mi to už dříve stalo...
CO2 bylo sotva na vině. Zavedení CO2 do rostlinných nádrží ihned po založení je naprosto standardní postup. Naopak v něm lze vidět jedno z preventivních opatření proti řasám...
No když začnu hnojit hned při přisazení nových kytek, a že jich je docela dost, tak se mi vytvoří řasy, jako se mi to už dříve stalo.
0 27.08.2009 18:36 V – Re: Viviia
Tak to je jiná... Ale nejsnazší cestu jsi zavrhla hned prvním komentářem - CO2.
Po nedávné rekonstrukci akva jsem do nádrže přisadila další druhy rostlin, které mají jiné nároky. V profilu nádrže je přisán komentář, že staré akva je už zrušeno, a další zaktualizovaný profil vytvořím během pár dní. Navíc mám v plánu chovat jen tetry červené a krvavé, spolu s ancitrusem. Snížit ph chci ale hlavně kvůli rostlinkám: Echinodorus bleherae, Eleocharis parvulus, Anubias lanceolata, Hemianthus callitrichoides, Limnophilia sessiliflora, Alternanthera rubra
0 27.08.2009 16:42 V – Re: Viviia
I v některých vnitřních filtrech se najde místečko, do kterého se dá šoupnout pytlík granulované rašeliny...
Ale když se podíváš do "reportáží" ze střední Ameriky, odkud tvoje Mečovky a Molly pocházejí, zjistíš, že tam má voda běžně nějakých 15-25 dGH a pH 7-8 (doufám, že si ty čísla pamatuju správně - případně mě opravte).
A co se týká rostlinek, tak není tak velký problém najít druhy, kterým se nejlépe daří právě v takovéto vodě. Namátkou třeba Vallisneria gigantea nebo Cryptocoryne affinis. A spoustu dalších, kterým tahle voda díky jejich nenáročnosti nebude dělat žádné problémy.
no to by sice mohl být jeden z důvodů, ale ten bohužel tam nikde široko daleko není. A ta studna je skoro na nejvyšším bodě v okolí, hloubka 10m.
A teď babo raď. Je to podložím? Těžko říct, jsou tam skruže (jen poslední 2 metry ne). Ale v posledních nejhlubších 2 metrech je jíl, ale tak šedý jako nikdy jsem neviděl.
Já jsem měla dřív velkou tvrdost vody díky nevhodným kamenům v nádrži.
Jinak k té rašelině. Četla jsem tady na foru topic o rašelině a dočetla jsem se vesměs dobré věci. Že pokud je ve filtru, nedělá nepořádek a funguje jak má. Taky jsem se dočetla o nějakých rašelinových tabletách. Na to vše je ale potřeba mít externí filtr, že? Jak to má člověk zařídit, když má interní?
No ono to spíš bylo myšleno jako otázka na možnost přítomnosti kyselých jílů nebo rašelino lignitového naleziště kontra zkušenosti diskutujících
1 27.08.2009 16:18 KarelV – Re: Semtex
Na takovou tvrdou vodu jsem už také narazil, dGH přes 30° a pH kolem 6,0. Příčina: do studny prosakovala močůvka díky blízkému "chovu" prasat.
0 27.08.2009 14:12 V – Re: Viviia
Rašelinou. Nejlépe do filtru.
Ale jestli to je v tom akvárku s Platama a Mollama, tak to neřeš. Těm pH nad 7 vyhovuje.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 26 27
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18909x