Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 35 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 09:53 aurela – Červík
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, prosím o radu v určení parazita. Našla jsem ho dnes cca 10 dní po zakoupení Neritiny zebra. Červík má asi 3 mm, při pokusu o rozmáčknutí se schoulil ale neumřel
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.01.2015 12:46 Muž kofejn [963] Re: lilitko
Fotka k příspěvku Asi lasturnatka. Tak jsem ji měl v akva, když bylo ještě bez ryb.
rybicky.net/video/1560.flv
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2015 12:30 Žena lilitko [224]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, dnes som objavila niečo zvláštne. Pohybuje sa po akváriu veľmi rýchlo, po dne aj pláva, resp. odfotila som to na koreni a potom sa to spustilo ku dnu. Pripomína mi to chrobáčika, asi ako lienka.
Pridávam fotky. Neviete niekto o čo sa jedná? coze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.01.2015 22:08 terteus Re: maros77
Nazdar. Neviem ci si sa uz toho zbavil alebo nie, ale pokial si nezalozil akva na novo, tak asi este s tym bojujes. Ja som tu dlho hladal nejaku radu ktora by mi pomohla sa tej potvory Glossiphonii zbavit, ale nic som tu neobjavil. Objavil som to po prvy krat pred pol rokom, ked mi pri cisteni akva jedna ta pijavica zostala na spodu vedra. Akva cistim (mam 200L) raz za cca3-4 tyzdne a vzdy som ich vysal z akva viac a viac. Posledne to bolo uz priblizne 13kusov, vacsie i malinke kusy. 2 som dokonca nasiel az na termostate. Robil som aj pokusy so solou. Vacsie mnozstvo neprezili ale to by neprezili asi ani rybky:-D Mal som testovacie gubky a mensie kusy dokazali zhltnut.(test v 10L nadrzke)Ale velke tam zostali i ked tam nebolo ziadne dno.Glossiphonie mi rybky nenapadali, vo velkom prezili aj male rybky pri nich a dorastli, zivia sa vraj detritom, nezozranym krmimov a slimakmi. Na poslednej akva burze vo Zvolene som trosku pokecal s predajcami. U jedneho som mal myslim ze stastie. Jemu vraj jeden chovatel poradil rakov. Tak som si hned kupil 4 kusy. Lepsie ako dake liecivo, co mi takmer zlikviduje aj akvarium. Jednalo sa o raka zakrsleho-mexickeho CPO. Za kus som dal 3eura. rybky mi nenapadaju(len raz som videl ako ten rak skocil po velkej black molly ked mu chcela ukradnut zvanec)a taktiez sa vraj znesu s krevetkami. Krevetky nemam ale ze on ich osadil do akva s krevetkami,kde mal tiez tieto Glossiphonie.Pred 2dnami som cistil akvarium. Vymenil som polku vody z akva a nenasiel som vo vedre ziadnu Glossiphoniu. Mozno to teda zabralo a hned spavam lepsie:-D Snad som teda niekomu pomohol. Ale po vyse 6tich mesiacoch co som vzdy vycucol daku Glossiphoniu som po prvy raz od pritomnosti CPO nevylovil z akva ziadnu. Co sa tyka este toho raka, docital som sa ze mu tiez chutia vraj slimaky(kotulky). Tiez som videl zopar krat ako si ich tocil ale ked sa mu slimak schoval do ulity, tak ho rak nechal napokoji. Ale prazdnu ulitu som ho uz videl zrat. Ak by mi aj obcas dakeho slimaka zozrali, vzdy lepsie akoby mi ich hufne kynozili pijavice-Glossiphonie.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 03:02 - Re: rriki
Ale cyklop nelikviduje gupky,práve naopak je pre gupky prefektnou pochúťkou.
Skôr by som to hádal na parazita Ergasilussp (0,6 x 1,7 mm) Číslo 24 v odkaze.
www.cichlidportal.sk/…

www.google.sk/…
www.google.sk/…
Ak je to ono:

Liečba:

10-30minut kúpel v 10 mg / L manganistanu draselného. Ak je infikovaných viac rýb, treba liečiť všetky ryby v nádrži 2 mg / L manganistanu draselného.No opatrne! Prípadne skúsiť niečo širokospektrálne proti parazitom.
www.dpi.nsw.gov.au/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 02:45 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Džouzif
Já bych to viděl na dvouprdelkový cyklop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 00:36 Muž Džouzif [25] Re: prasan
Vím, ale lépe už to mobilem fakt nedám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2014 00:21 - Re: Džouzif
Chcelo by to makro foto.Z tohto si vážne ani len netrúfam hádať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2014 23:34 Muž Džouzif [25]
Fotka k příspěvku Ahoj, zase řeším, teď už celkem vážnější problém s úhynem ryb v Odchovně. Dnes mi během 3 hodin uhynuli 4 paví očka s tím, že plavali v akva bokem u dna nebo u hladiny (nemohli se potopit) a měli odstáté a zarudlé žábry. Kromě toho pohybovali jen bočními ploutvemi.

Dodržuji pravidelně týdenní údržbu (výměna poloviny vody) včetně odkalování dna a když je čas, tak třeba i 2x týdně část vody. Problém se zavlečením bych případně viděl na mražené patentky.

Teď večer jsem si všiml, že se na skle, dekoracích i rostlinách pohybují nějací paraziti. Velikostně jsou přibližně 0,5mm a celkem rychlé. Jsou bílé, některé jen oválné.

Prosím o pokus určit tvora na fotce, abych mohl nasadit léčbu. Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.12.2014 17:20 hanzys – dotaz
Zdravím chtěl bych se zeptat co je to za bíle mušky u hladiny mého akvária jsou na skle nad hladinou?Každý den jich je víc a víc larvy mušek jsou na hladině vody u skla ... Nesetkal se nekdy s tímto problémem ? rozzureny
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 23:17 Muž larix [1420] Re: radim
Je to kolónia machoviek (Phylactolaemata). Možno machovka plazivá Plumatella repens ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 22:40 radim
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj
Nevítě někdo co to je? Roste to ve filtru v kterém se už nějaký ten půlrok čistí jen molitan :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2014 10:11 rasticek
Dával som nové rastliny, zo zverimexu.
Ale už je to v podstate jedno, na radu tyna181190 som ho vylovil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 01:15 Muž 150koni [653]
Larva Tiplice je tady :-) www.agromanual.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 00:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: rasticek
Vždy jsou dobré nějaké další informace o pozadí akvária, např. co se přidávalo, či jestli není nové dno, např. někde z potoka. Dle mého larva tiplice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 20:59 Žena tyna181190 [27] - Axolotlové a žebrovníciRe: rasticek
Ta housenka je moučný červík normálně ho vylov a budeš mít od něho klid ten se ti tam určitě množit nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 20:53 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Th0mas
Jsou ale poměrně dravé a tak bych udělal to co ti navrhl zervan. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:50 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Th0mas
No veď normálne vyloviť a vyhodiť - ideálne von do nejakého jazierka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:45 Muž Th0mas [0] - MiniakváriaRe: vaaclav
Moc díky...nevíš jak se toho zbavit....předpokládám že jsem to dostal s kytkou...a samo to zmizí jelikož jako Nymfa(larva či co) Vážky se to nemnoží...díky za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:17 Žena Lucnilama [18] Re: rasticek
Třeba mě někdo znalejší opraví, ale já bych řekla, že je to nějaká housenka (húsenica), která omylem spadla do vody a usilovně se snaží neutopit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 18:07 rasticek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím vás, čo je zas toto?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 17:44 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Th0mas
www.google.cz/…
Vážky - DUMy.cz :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2014 17:17 Muž Th0mas [0] - Miniakvária – Copak je to za breberku?
Fotka k příspěvku hojte, nevíte někdo co je tohle za živočicha...za poslední týden jsem vytáhl druhého....má tak cca 0,5cm, na to aby si s tím poradily rybky je to již velké i když se o to pokoušely ...omlouvám se za kvalitu fotek...blbě se to fotilo...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 09:08 radim Re: David
jestli je to on...
cs.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2014 08:58 radim Re: David
použij lupu :-P
nevím co by to pro tebe znamenalo, protože jen hádám a o čolkách vím jen to, že mají 4 nohy a ani to někdy nesedí :-D Pro ryby tento dravý roztoč není nebezpečný...snad jen pro narozený potěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:42 David Re: radim
Jelikož nemám mikroskop,tak si nemůžu být jistý jestli to je on,ale jestli ho bez zvětšení vidíme pouhým okem jako zelenou plavající tečku která umí chodit po skle,mohl by to být on.Co by to pro mě,tedy pro čolky znamenalo? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:14 radim Re: David
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 21:06 David – zelení broučci
Dobrý den,
Mě bych na vás jeden malý dotaz.Asi před 3 týdny jsem kupoval v akvaristice
rostlinky které jsem následně umístil do akvária s čolky východními (čínskými),ale za pár dní jsem si začal všímat že ve vodě plavou malé zelené kousky,původně jsem si myslel že to je něco z rostlinky,ale asi není,protože jsem si všiml že ty malé zelené kousky o velikosti pár milimetrů lezou kličkovitě po skle a vyplavavávají z té koupené rostlinky,a dnes jsem si začal všímat že to asi jsou nějací malincí zelení broučky kteří chodí po skle.Jsou tak malincí že se divím že jsem si jich všiml a dokonce až tak že se nedají nabrat sítkou protože propadnou a vyfotit nejdou tuplem. :-( Prosím vás moc,poradte mi zda bych se měl bát,a nebo jestli to není nic vážného,čolci mají absolutně čistou vodu a starám se o ně jak můžu,možná jsem úzkostlivý,ale mám i tak strach. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 18:55 R Muž romant [27987] Re: mruzo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2014 20:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: mruzo
To chci do akvárka taky. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2014 20:23 Muž mruzo [109] - Rostliny – na tufovom kameni
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj vsetkym, mate niekto skusenost s niecim podobnym (obrazok). Hladal som, googlil som a dopracoval som sa k nazvu Ephydatia fluviatilis - hubovec riecny. Prosim o radu - co s tym. Je to mekka slizka spongia, ktora pevne drzi na podlade. Bojujem s myslienkou dopriat mu savovy kupel kym nieje vsade (velmi pomaly rastie). Dik
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2014 13:31 xxmz – Roztoč na kořenech?
Fotka k příspěvku Na kořenech prakticky všech rostlin se mi objevují malí asi roztoči (vypadají jako miniaturní klíšťata). Velikost tak 0,1 mm na fotce 2 jedinci zezadu a zhora. Co to je zač? Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2014 12:56 Krtek Re: rudolf
To je opravdu vysilující informace. Díky. Ale závěr je, že to v akvárii nechci. Jen nevím kolik jich ještě najdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 20:18 R Muž romant [27987] Re: rudolf
Děkuji i za ostatní. palec Tak to jsem měl tu čest jak s motýlicema, tak se šídlama. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.11.2014 20:14 Muž rudolf [4681] Re: romant
Fakticky je to larva nějaké motýlice ;-)
Na vysvětlenou: Existuje řád hmyzu, který se jmenuje "vážky" (Odonata). Ten se tradičně dělil do tří podřádů, z nichž jeden (šídlice - Anisozygoptera) se u nás nevyskytuje, takže zůstávají dva: motýlice (Zygoptera) a šídla (Anisoptera).Nejnověji spojují entomologové podřády Anisoptera a Anisozygoptera do jediného, kterému říkají Epiprocta. Pro nás se z hlediska poznávání larev tímto nic nemění, pořád máme varianty a/ motýlice, b/ šídla. Pro různá zvířátka, která patří mezi motýlice, se používají česká rodová jména motýlice, šídlatka a šidélko. Pro zvířátka, která patří mezi šídla, se používají rodová jména šídlo, vážka, lesklice, klínatka a páskovec. Jednoduše se dá při pohledu na larvu poznat jenom podřád, tedy to, zda patří mezi motýlice (larvy jsou štíhlé a mají na zadečku tři protáhlé výrůstky), nebo šídla (larvy jsou zavalitější a protáhlé výrůstky na zadečku nemají).
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:24 R Muž romant [27987] Re: Krtek
Osobně se těchto obyvatel zbavuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:21 Krtek Re: Krtek
Mám to vyhodit, nebo je to k něčemu dobré?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:20 R Muž romant [27987] Re: Krtek
Hledal bych pojem šídlo, nebo šídelko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:18 Krtek Re: grunda
Díky, ale nevím jak se mi to dostalo do akvária. Nové ryby i i rosliny jsem dával naposledy před 2ma měsíci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:17 R Muž Silent [5949] Re: Krtek
Taktéž bych to viděl na larvu vážky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.11.2014 19:13 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Krtek
tipl bych larvu vážky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2014 19:08 Krtek – Toto jsem odsál s výměnou vody z akva. Co to je, prosím?
Fotka k příspěvku Vypadá to jak kobylka, ale našel jsem to v akva. velikost cca 2 cm.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 21:02 Žena Turbínka [2558] Re: zervan
Tak jsem našla chemické složení, ale bez přesných čísel - síran měďnatý, síran zinečnatý a methylenová modř. Skoro jako genocidní koktejl pro krevety, fakt nechápu, ale dle toho složení bych nedoporučovala komukoliv jej u krevet používat, je to driják. I když u tebe už je pozdě bycha honit.

Hledej, občas jsem je viděla i na silikonových spojích akvária, ale zase u hladiny, opravdu nikdy dole. Třeba je to jen hodně blbá náhoda, ale takové jsou výsledky mého pozorování.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 20:34 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Turbínka
Turbínka napsala: Krevety přežily v akváriu, ve kterém byl Stop-hydrin? coze Zajímavé, opravdu zajímavé... Asi si budu muset o složení a funkci tohoto přípravku zjistit více. Viem len, že tam má meď, tú je možné bežným Cu testom namerať. Áno, bezprostredne prežili, ale potom sa začalo objavovať každý týždeň zopár uhynutých krevetiek - neviem, či to bolo tým alebo to bol normálny jav, keďže ich boli v akváriu stovky. (Ba vlastne hynuli i predtým, sme mysleli, že to kvôli nezmarovi a preto sme ho tak horlivo ničili.) Ale odvtedy sa nemnožili. Viac informácií s konkrétnymi údajmi o obsahu Cu a dávke prípravku som opísal tu: rybicky.net/forum/13521

Zkontroluj hlavně plovoučky - tam se tyhle potvory nejraději schovávají nebo alespoň já je viděla vždy jen tam, nikdy ve dně nebo na něm. Tie ja nemám (svetlo mám na hrane, tak nechcem uberať), zato Mima má celú hladinu pokrytú Lemnou minor, dokonca pokryla aj rôzne stojaté vody v okolí baráku (ako jama s kanálom pred vchodom a podobne) - tým že handru práši z okna :-D Ale vďaka za tip, preverím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 20:24 Žena Turbínka [2558] Re: zervan
Krevety přežily v akváriu, ve kterém byl Stop-hydrin? coze Zajímavé, opravdu zajímavé... Asi si budu muset o složení a funkci tohoto přípravku zjistit více.

Zkontroluj hlavně plovoučky - tam se tyhle potvory nejraději schovávají nebo alespoň já je viděla vždy jen tam, nikdy ve dně nebo na něm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.11.2014 20:21 Žena Turbínka [2558] Re: rriki
Panacur je na tasemnice u savců, ale dá se využít i k léčbě ploštěnek v akváriu s krevetami. Já sama jej zkusila, zatím bez úhynů krevet, ploštěnky viditelně zmizely, ještě čekám na druhou dávku přípravku. Na stejný problém se dá rovněž použít Flubenol nebo No Planaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 20:17 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Turbínka
Já vždy myslel,že Panacur je na tasemnice a na ploštěnky Flubenol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 20:14 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Turbínka
Hm, no tak to asi bolo niečo iné, myslím, že menšie. Ale ono sa to vedelo stiahnuť na kratšie širšie a roztiahnuť skoro "na červa", teda dlhšie úzke. Skontrolujem všetky akváriá, či to niekde ešte nemáme, ale dúfam, že nie.

S tým Stop-hydrinom opatrne, nám spôsobil neplodnosť krevetiek, lenže sme museli niekoľkonásobne zvýšiť dávku, lebo inak nezničil všetkého nezmara. Čosi tú meď z vody sťahovalo, som to meral - proste mizla, asi fitler alebo substrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 20:03 Žena Turbínka [2558] Re: zervan
Nemohlo se jednat nějaké hlístice nebo jiné pijavice? Tyhle potvory jsou poměrně tlusté, velké, dokáží se natahovat, stočit do kuličky, těžko se to popisuje. Když viděla jak z původního jedince rostě několik nových jedinců, tak neměli rozhodně méně než 5 mm délky a necelý 1 mm šířky.
Možná by na Glossiphonie mohl účinkovat i Stop-hydrin, ale ten jsem nezkoušela, po pravdě nemám vůbec bližší informace o tomto přípravku, o tom jak funguje, na nezmary evidentně dobře :-) Ale pochybuji, že by se to líbilo krevetkám - dle výrobce ničí všechny bezobratlé. Možná by to mohl maros77 zkusit na jednom jedinci v separé misce, abychom věděli jak na tyhle potvory, často je vídávám na burzách jak si hoví v pistiích.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2014 19:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Turbínka
Turbínka napsala: Hledej pod názvem "Glossiphonia". Okamžitě odstranit z akvária, může napadnout rybu, živí se hemolymfou plžů - nevítaný návštěvník. A aké je to veľké? Čo som našiel obrázky, tak dosť veľké. Mima mala v akváriu niečo ako poslal maros77, ale malo to tak 2 mm a bolo toho veľa. To nás netrápilo, lebo tam bol i nezmar. Popri likvidácii nezmara silnou dávkou Stop-hydrinu zmizli aj tie malé čudá.
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [35] ...... 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57673x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539-co-je-to-za-parazita?od=1701