Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 85 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2007 19:37 klaudia – preventan
ahoj,prosim poradte. zalozila som prave prve akvarko. vsetko vyvarila a tak. a zasadila rastlinky. dve hodiny som pucila vajicka na nich. :-O asi to bol ten slimak co ho spominate. po slovensky vodniak.predavacka v akva mi radila pouzit pripravok preventan. co vy na to? pomoze,alebo nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2007 11:06 Muž zikyc [79] - Sumci
Dravec lovící zeleninu, krása smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 22:00 Havel-st
Možné to je, ...že šel oblíznout už hotovou díru, to mě nenapadlo. Potvory tetry, kdyby šly radši se šnekama na salát, co občas servíruju. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:46 tonik666
Jestli náhodou ta dírka v novém listu Echinodoru nebude právě od teter císařských - to jsou dravci, kteří rádi loví zeleninu.
U mě udolaly Anubiasy a Micranthemum, takže musely pryč. Do Echinodoru si občas také kously.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:28 oldkiwinka
mám 1 a více nechci,aspon se asi nenamnozi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:27 Havel-st
No, já s nima taky žiju, musím. Tohle se stává zřídka, jak jsem psal nahoře, ale rád je nemám.
Mačkám je Tetrám císařským, ty jak slyší lupnutí, tak by mi urazily ruku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:21 Sidonius – To Havel-st
Já mám při psaní těchto a předešlých řádků "před očima" pravého "českého" okružáka ploského; ne nějakého exotického darebáka, co likviduje mladé listy echinodorů! :-D
Mne tímhle kdysi dávno iritovaly tetry (tuším) krvavé... Šly hodně rychle pryč a už ke mně nesmí! ;-)
Zlatí okružáci! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:15 Sidonius
Vašku, odhaduji, že nejméně 9 z 10 akvaristů se při slově "okružák" otřese... :-)
Já si neumím představit akvárko s rybkami, rostlinami a bez okružáků...
To už nemusím za každou cenu třeba kořen - dlouhodobý to hit a nepostradatelnost téměř každého společenského akvária... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:10 Havel-st
Včera jsem jednoho načapal na echinodoru, udělal pěknou klikatou díru na už skoro hotovém listu. Mám právě ty mrňavé exoty, sotva 5 mm. Ti naši, co jsem dotáhl s krmením, po čase zmizeli sami, asi nestíhali konkurovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:08 Muž isamik [180]
Myslim ze to Sidonius napsal vystizne palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:07 Štěpán
když se ti líběj tak si je tam dej!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:06 vašek – okružak
tak si je nemam davat do akvaria!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:03 Sidonius – To Vašek
"...a pomaha nějak čistit..."

To každopádně! Já považuji okružáky za pomocníky při udržování pořádku v akva. Likvidují různé druhy řas, případné zbytky krmiva či odumírající části rostlin...
Ve fungujícím akváriu se podle mých zkušeností nedokážou přemnožit. Pokud se tak děje, není chyba na jejich straně - mají jen příliš dobré podmínky pro svou existenci.
Zrovna tak jsem nikdy nepozoroval, že by nějak poškozovali zdravé rostliny... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:01 Muž isamik [180]
Navic se k bublinkam moc nehodi smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:01 Havel-st – neškodí
Jinak na škodu nejsou, sem tam se pustí i do zdravé kytky, ale když je dost zarostlá nádrž, tak se to dá unést. Ale opravdu vypadají líp dva-tři velcí šneci, nežli plné akvárko mrňavých bobků (okružáků).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 21:00 Štěpán
Ucpávali mi odkalovací hadici! Potvory! Pak jsem si do zvonu přidělal sítko, ale pořád jsem je neměl rád - jsou takoví malí a nevýrazní a bylo jich v akváriu strašně moc. Pak jsem měl ještě takové větší žluté a ti se mi líbili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:57 Sidonius – To Havel
Podobně by mě zajímalo, proč bych se jich měl zbavovat? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:55 Sidonius
Štěpán: "...jestli jsou to ty malý hnědý potvory, tak těm se vyhni! jsou s nima jenom problémy.."

Mohu vědět, jaké problémy? Okružáci provázejí mé akvaristění od samých počátků dosud a ještě nikdy jsem s nimi žádný problém neměl. :-)
Připouštím, že ve vytíračce by do rozplavání potěru s nimi problém být mohl, ale jinak..?
Tak mi to Štěpáne vysvětli, ať je mohu začít mít nerad. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:55 Muž isamik [180]
Taky me neco zacina "tradovat" po akvariu, jeste nevim co ma to pruhlednou ulitu a je to jeste male:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:53 Havel-st – ne
Bez chemických zbraní a znovuzaložení akvárka se jich nezbavíš, zvlášť těch exotických mrňousů. Pořídil bych si raději ampulárie, ty kladou viditelná vajíčka nad hladinu. tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:47 vašek – okružák
možna že se toho zbavim kdo vi! hop a pomaha nějak čistit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:47 Štěpán
jestli jsou to ty malý hnědý potvory, tak těm se vyhni! jsou s nima jenom problémy!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:46 Havel-st – okružák
Klidně, ale je to "nadoživotí" - jen tak se ho nezbavíš no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2007 20:33 vašek – Prosím mo radu
mam dotaz mam si dat do akvarka okružaka ploského? protože ho tam nemam nebo radši to tam neamam davat! hop hop

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2007 09:19 Sidonius
Jj, už se mi to vybavuje! smich
Možná jsem pozor dával, ale už je to přeci jen trochu delší dobu, takže to chvíli trvalo, než se to (díky pomoci vás obou!) vynořilo z hlubin študákova mozku... :-D
U parazitů, jako je tasemnice, je samooplození nutností. Těžko předpokládat, že by se v zažívacím traktu potkala s partnerem/kou, aby si mohly vyměnit pohlavní buňky... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2007 00:59 Muž Horác [3942] – to Page
Jenom pro upřesnění ... Spíš než vajíčka si hermafrodité vyměňují spermie. Jde tedy o vzájemné oplození, nikoliv výměnu typu já tobě vajíčko, ty mně vajíčko ... :) Pravdu máte v tom, že samooplození je u nich velmi vzácné (viz např. tasemnice). X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2007 23:29 Sidonius
Překvapení čekalo na mne... smich (Asi jsem tehdy ve škole nedával moc pozor... :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2007 22:25 Page
Sice máte s tím hermafroditem pravdu, ale přeci šneci si musí mezi sebou vyměňovat vajíčka aby je posléze nakladly. Nevím zda je to pravda, ale tak nás to učili ve škole smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2007 19:56 Sidonius – To Oldkiwi
Tak to vás asi čeká překvapení... (Okružák je hermafrodit.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.04.2007 15:27 oldkiwinka
možná okružák ploský,stačí,když se to jako malé dostane omylem ze zverimexu do akva amuzete mit plno mladých ano já mám 1 asi dospeleho,ale samotneho,takze se mi mnozit nemuze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2007 08:50 Muž Hugo [8] - Cichlidy – .........
zkus to dat do naky sklenice nebo do neceho a pockej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 18:57 Muž PT [89]
dodatecne pozorovani: na silnem svetle za mokra do hneda, na suchu do cerna. Nezda se, ze by to melo otvor (ale opravdu tezko rict, je to male a nemam lupu/mikroskop). A nehybe se to. Dokonce to vypada jakoby to melo tendenci drzet na miste snad nejakym slizem ci co (opet nejde videt, ale kdyz je chci vzit, tak to jde poznat) Par dokonce vlaje v proudu vody.
Rovnez jsem si vsiml, ze cast je vyschla nad vodou - to by sneci slezli zpatky, kdyby je vlnka vynesla mimo, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 18:41 tonik666
Mě to taky připadá jako šneci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 18:15 kiiki – šneci
Nejso to náhodou šneci???? coze :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 17:53 Muž PT [89]
Fotka k příspěvku dalsi foto
(dost jsem to zesvetlil, ale cilem je at jdou videt kulicky, ne ostani ;) )
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2007 17:52 Muž PT [89] – Co to je - cerne kulicky
Fotka k příspěvku Zdravim,
v akvariu jsem objevil cerne kulicky - viz foto
jsou docela male, ale po rozmacknuti to vypada ze jsou uvnitr bile. Takze, co to je? jikry? ci "exkrementy"?

V akvarku mam (viz prezentace) - dania, 1 ancistruse, pancernicky, male krevetky, sneky a pak zivorodky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2007 14:05 zoo – odkaz
mela jsem nekde ulozenej odkaz, ale ted ho nemuzu najit, na netu je urcite sezenes.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2007 13:59
http:// Mám dotaz: Kde tedy můžu nebo spíše u koho sehnat pijavky lékařské?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2006 14:27 Vodník – link
Mně to teď taky nejde, třeba maj nějakou poruchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2006 10:08 Žena Vesnach [56] – link
Vsechny linky co maji wz se mi otviraji, tak, ze se neotevrou vubec ci dost spatne to je pomalu, takze tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2006 10:03 Vodník – .
Navíc já sladkou krev nemám, takže by mohla sát normálně. Ale jak 2 měsíce odpočívat ? Tak to jich potřebuju hodně. Přeci nestojí jedna 700, není to nějaké balení ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2006 10:00 Vodník – zoo
Jak za ks ? Kdyby to bylo 700 za pár kusů, který se mi rozmnoží, tak bych to bral. Maj tu někde stránky, nebo musím zajet do němec ?
Zkusil jsem do akva strčit prst, pijavice se ho dotkla a šla si po svých. Je to prostě nějakej malej druh, asi rybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 20:25 zoo – one way ticket :)
pijavica saje cca 30 min., treba počkať, kým dosaje, neodporúča sa násilne ju odtrhnúť (vyhneme sa tým infekciám, nebezpečenstvu)
keď dosaje, sama odpadne
po použití priložiť na tanier so solným roztokom, veľmi jemne ich pritlačiť, aby vyvrátili krv. Ak sa tak nespraví, stále budú zväčšovať objem a neskôr vraj už nebudú chcieť cucať. Oni nedokážu stráviť našu sladkú krv.

bývajú v priemere centimeter dlhé a vážia dva a pol až tri gramy. V medicíne sa používa najmä pijavica lekárska, Hirudo medicinalis. Má tri stovky ostrých zubov, ktorými sa zahryzne do kože a cicia krv. Vylučuje pritom do rany anestetikum, preto chorý necíti bolesť, potom do rany vypustí hirudín, čo je veľmi účinná látka proti zrážaniu krvi, a histamín, ktorý rozširuje cievy.

Tok krvi ide iba jedným smerom, takže nehrozí prenesenie infekcie z pijavice do rany.!!!!!!!!!


pri použití 10 pijavíc vypijú od 200 do 400 ml krvi
pijavicu po nacucaní dať do nádoby s čistou vodou a nechať cca 2 mesiace oddychovať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 20:18 zoo – navod
vybaliť a dať do nádoby s čistou vodou, NESMIE BYT KONTAMINOVANA, najlepšie voda z hôr!!!
nádobu do polovice naplniť vodou
uzatvoriť priedušnou textíliou (bavlna)
dať gumičku aby neušli
výmena vody každé 2-3 dni
voda by nemala byť odstáta
na spodok fľaše kamienky aby sa mohli pijavice obtierať
nádobu uložiť do tmavých priestorov a DBAT NA TEPLOTU OD 10-20 stupňov!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 20:11 zoo – slusna cena-je to mozny?
Pijavice lékařská - Hirudo medicinalis cena 699 Kč/ks. S návodem na chov a léčbu. Se zdravotním atestem ze SRN.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 20:05 zoo – to katunka
jo nastudovala sis to pekne
o hirudinu vim, taky do toho trochu delam
ted jsem zrivna nemela cas nastudovat trivici ustroji pijavice, ale mam takovej pocit, ze to ma jako ´one way´, ale mozna kecam

kazdopadne nevim, jak je to ted, v nemocnici ti asi daji jednorazovou pijavici, ale minimalne driv je po vhladoveni prilozili znova a znova
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:28 Žena katunka [158] – Horác
Sakra Horáci...jednou jsem chtěla být v něčem lepší a ty mě takhle setřeš ...no budu to zkoušet dál :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:12 Muž Horác [3942] – to Katunka
Katu, pijavky mají ve slinách hirudin (pijavka lékařská = Hirudo medicinalis). Heparin se tvoří především v játrech (játra = hepar). Ale jinak jsi byla docela blízko - obě tyto látky snižují srážlivost krve). Je to jen detail, ale nemohl jsem si pomoct - je to můj obor. ;-) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 18:44 blek – heparin
zrovna jsem slyšel, že s heparinem mají nějaké potíže v Havlíčkově Brodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 17:59 Žena katunka [158] – zoo
Pijavice skutečně můžou nemoci přenášet...po přisátí pijavice vypouští do hostitele látku jménem heparin, ta má zabránit srážení krve v místě přisátí pijavice. Při vpouštění této látky do těla je samozřejmě možný přenos potenciální infekce, ale většinou zůstane jen u lokálního podráždění. Pijavice lékařské jsou pěstovány ve sterilním prostředí u nich tedy samozřejmě není nutné mít z infekce obavy.
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [85] 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57562x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539-co-je-to-za-parazita?od=4201