Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Paraziti 

Přejít na předchozí stránku 38 Přejít na další stránku   1  
Co je to za živočicha / zavlečeného škůdce (parazita)
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 18:54 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: JuraH.
JuraH. napsal: www.aquariumforum.de/… takhle přesně to vypadá aji tam píše že to má stejné rozměry tedy do 4mm Čo to teda je, škodí to? Presne tieto maličké potvory mám aj ja v akváriu - ale sú asi ešte o čosi menšie, bežne tak 2 mm. Vidno ich len ráno na skle pod substrátom. Ak náhodou niektorá vykukne vyššie, je zjedená rybkou. Mám obavy o Neritiny, môže im to škodiť? Ešte mám v akváriu japonské krevetky, vzájomnú interakciu som nepostrehol.

Zato v krevetkáriu (nie mojom) si tieto malé červy kraľujú, lozia si po skle aj cez deň, nemajú žiadneho nepriateľa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 14:57 amrtin Re: jamajcan
Hm,je to opravu ona,mrcha... tone ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2014 14:04 jamajcan Re: amrtin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 12:51 Žena Turbínka [2558] Re: amrtin
Za sebe bych tu domněnku potvrdila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 12:47 amrtin Re: amrtin
Fotka k příspěvku 3.foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 12:47 amrtin Re: amrtin
Fotka k příspěvku 2.foto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 12:46 amrtin – co je to?je to ploštěnka?
Fotka k příspěvku Teď naharaju tři fotky zviřátka,který vypadá jako ploštěnka...můžete mi potvrdit nebo vyvrátit mojí doměnku.prosím?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 13:14 Muž rudolf [4681] Re: JuraH.
Bojím se, že nedá. A s těmi krevetkami - obecně některé pijavice (záleží na konkrétním druhu) mohou krevetky napadat, i když jim zpravidla nijak zásadně neublíží. U těchto chobotnatek by to mohlo být snad v klidu, ale na druhé straně - všechno musí být jednou poprvé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:36 Muž JuraH. [5] Re: rudolf
Díky. Dá se jich zbavit nějak účinněji než sbíráním a mohou být škodlivé pro krevetky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:00 Muž rudolf [4681] Re: JuraH.
Termínem "Schneckenegel" nazývají Němci některé druhy chobotnatek, tedy pijavic z čeledi chobotnatkovití. Spíše bych sbíral, než čekal, až pomřou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 10:47 Muž JuraH. [5] – parazit
Na stránce kterou jsem tady dával píšou něco o schneckenegel. Překladač to nezvládne ale schnecken jsou šneci a egel pijavice... Když jsem dál hledal na německých fórech "schneckenegel" tak jsem to pochopil že by měli být nebezpeční pouze pro šneky a na krevety nelezou, takže teoreticky by neměli být škodní a až vybijou šneky tak pomřou sami?
Jinak tu hranatou hlavu kterou mají ploštěnky to opravdu nemá, nebo je to tak malé že nejde rozeznat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 08:29 amrtin Re: rudolf
Tak jasně že informace o nich mám jen z webu,ale myslel jsem si,že je mám v akvárku,ale zřejmě jsou to ploštěnky... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 07:09 jamajcan Re: amrtin
amrtin napsal: Tohle vypadá spíš jako hlístice.
To určitě ne. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.05.2014 00:27 Muž rudolf [4681] Re: amrtin
Aha. A už jste někdy nějakou hlístici viděl? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 21:52 amrtin Re: JuraH.
Tohle vypadá spíš jako hlístice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 21:19 Žena Turbínka [2558] Re: JuraH.
Nejsou to vítaní hosté, některé druhy jsou nebezpečné jiné méně. Pokračovala bych v jejich manuálním odstraňování, ale třeba se najde někdo kdo ti poskytne návrh na trochu pohodlnější řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 21:07 Muž JuraH. [5] Re: Turbínka
díky, no jsou tam jen zřídka, od rána jsem našel (a zabil) 4. jo a tedy jestli je to ta pijavka. je to nebezpečné ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 21:02 Žena Turbínka [2558] Re: JuraH.
Pak to ploštěnka není, vypadá to na pijavku. Vyndavat z akvária. Možná někdo jiný poradí lepší způsob já jiný neznám tedy krom totální desinfekce. Třeba se to podaří vysbírat pokud jich tam není moc a nestihli se pomnožit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 20:49 Muž JuraH. [5] Re: Turbínka
www.aquariumforum.de/… takhle přesně to vypadá aji tam píše že to má stejné rozměry tedy do 4mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2014 20:37 Žena Turbínka [2558] Re: JuraH.
Tak si zadej hesla "ploštěnka" a "Glossiphonia" do nějakého vyhledávače a srovnej obrázky. Ale dle popisu bych se klonila k tomu druhému, stočení do kuličky a tečky na těle, sama jsem ho měla a vím jak se choval. Ploštěnky mají zase typickou trojúhelníkovitou hlavu, hledej ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 20:34 Muž JuraH. [5] Re: Turbínka
Bohužel to vyfotit nemůžu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 20:29 Žena Turbínka [2558] Re: JuraH.
Zkus jej spíše vyfotit pak budeme vědět co tam opravdu je, pokud jde o ploštěnku a jsou tam i krevetky cestou nejmenšího odporu je přípravek No planaria, dle popisu by se mohlo jednat i o parazita ze skupiny Glossiphonia, který se teď objevuje docela často a tam je No planaria krátký a chce to vysbírat, o lepším způsobu nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 20:18 Muž JuraH. [5] – co s tím
Zdravím všechny a prosím o radu. Dnes jsem si při údržbě akvária všiml nějakého parazita. Je asi 4mm dlouhý, barvu těla má světlou, podle obrázků co jsem kde našel vypadá jako ploštěnka. Když se ho dotknu tak se smrskne do "tečky". Nevíte co by to mohlo být popřípadě jak se toho zbavit?

(rostlinné akvárium, 25l, bez filtrace, přes 30 krevetek a mnoho lasturnatek)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 14:19 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Daro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 13:54 Muž Daro [0] - Amerika
mam akvarium pol roka a teraz som spozoroval nejake male organizmy ktore lozia po dekoraciach akvaria alebo plavaju vo vode,najprv som myslel ze su to mali slimaci ale ti by neplavali,neviete niekto co by to mohlo byt? male biele,mierne vajcoviteho tvaru a ryby to nezeru (neonky)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.04.2014 19:29 Žena Turbínka [2558] Re: MarekP
To druhé je přesněji řečeno Glossiphonia. Pořádně se koukni jestli tam nejsou jeho menší kámoši (1 mm tloušťky, do cm délky), jsou to šílený potvory, vysávají plže a jsou schopni i zabít rybu. A preventin je nezabije. Sama jsem je měla a zkoušela jsem ho a přežil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 18:59 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Designer
Dávám do preventinu vždycky nový kytky, než je dám do akva. Tady měly rostliny pro změnu zase modré kořeny. Je to jen pro dezinfekci, ne kvůli zabití všeho kromě rostlin. Ty parazity jsem spláchl do záchodu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.04.2014 18:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MarekP
Proc preventin, kdyz chces aby prezila rostlina a ta vydrzi vic nez zivocich. Prijde mi to slabe. Pouzivam dost silny roztok hypermanganu, a to jeste minimalne na hodinu. Treba koreny Echinodoru po tom vzdy uplne zhnednou, ale celkove se rostline nic nestane. Zrovna pred tydnem jsem to delal, Echinodory uz maji par novych bilych korenu. Pouzitelne je i Savo. Take kratka koupel v lihu je mozna, to se dela pro dezinfekci rostlin tam, kde na tom opravdu hodne zalezi, treba kvuli moznemu zaplisneni dale odebiranych vzorku, ale tam si presne detaily nepamatuji, jen jsem to cetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 17:57 Muž MarekP [812] - MalawiRe: prasan
Dobře, díky, pokusím se vybrat pouze pár nejlepších kousků a pořádně to omyju a vydezinfikuju Preventinem. Zbytek vyhodím, co se dá dělat, nechci do akvária dotáhnout nějakej humus. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 17:51 - Re: MarekP
Na prvej fotke je voška a pre pistiu to je riadna pliaga.
Na druhej dáka pijavička.Tá určite do akvária nepatrí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 17:08 Muž MarekP [812] - Malawi
Fotka k příspěvku A na druhé nějakej parazit asi...jestli by to rybám uškodilo, tak to radši těch pár korun obětuju a ty kytky vyhodím, nebudu riskovat, že něco třeba nevyberu...

Jo a pak tam ještě bylo něco, co vypadá jako nitěnka, ale plazí se to po dně jako stonožka. To se mi ale vyfotit nepodařilo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 17:06 Muž MarekP [812] - Malawi
Fotka k příspěvku Dneska jsem si dotáhl z burzy v krabičce několik Pistií a po otevření doma jsem našel nějaký breberky. Pomůžete mi s určením? Na první fotce jsou nějací brouci...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2014 20:53 Muž 0 [1718] - Obecné. – Chrostík
U chrostíků se bez nadsázky vyskytují druhy, nebo takové existovaly, jejichž larvy jsou schopny ožrat živé ryby.

Dovolím si to napsat jen na základě vlastní zkušenosti, i když ten zážitek je zhruba 40 let starý, přesto ho mám živě před očima - v paměti.

Dnes jsem velké larvy chrostíků pozoroval v jednom ze svých zahradních rybníčků, ještě za sníženého stavu vody při sledování líhnoucích se a z hladiny vyletujících jepic, ale nenafotil je, abych mohl jejich snímek přidat k příspěvku, a protože jsem rybníčky zcela dopustil a předtím zásobil hnojivem k rozvoji fyto a zoo planktonu, tak jejich přítomnost bude víc skryta na pořízení fotodokumentace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 12:07 Žena Raviolka [2148] Re: VitaValke
VitaValke napsal: ten chrostík je tomu dost podobnej ale tohle bylo fakt hráškově zelenýJen v naší přírodě žije asi 250 druhů chrostíků. Včetně zelených...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 02:05 Muž VitaValke [8] - Malawi – housenka
no bylo to zelený a domeček to mělo s listů, u rybek to už není, skončilo to v záhonku, tady je kdyžtak víc fotek www.dropbox.com/…

ten chrostík je tomu dost podobnej ale tohle bylo fakt hráškově zelený
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 00:40 amrtin Re: prasan
A jo!Fakt! :-D Takže "vetřelec" stoprocentně identifikován pivo Ale stejně bych jí v akva s menšími rybami nenechával ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2014 00:27 - Re: amrtin
Domček má z listov rastliny.Mrkni sa lepšie!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 21:58 amrtin Re: Raviolka
No,zadrž...od kdy je larva chrostíka zelená a nemá "domeček"?To se mě nezdá :-|
A doufám,že se konce tý tvý poslední věty nechytí někdo,kdo se bude chtít zbavit řas v akva :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 21:55 Žena Raviolka [2148] Re: amrtin
Potvora z fotky je larva chrostíka. Tím bych anabázi s neonkou uzavřela hmm
Mimochodem, velká část chrostíků jsou všežravci. Žerou např. spadané listí, seškrabují nárůsty a taky umí sežrat spoustu řas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2014 21:35 amrtin Re: Horác
Jo,larvy chrostíků by neublížily žádný rybce,to je fakt,ale ta potvora z fotky jo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 21:32 Muž Horác [3942] Re: amrtin
mno ... larvy chrostíků jsou celkem malé ... (aneb nepodceňuj neonky :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 20:52 amrtin Re: Raviolka
No,ano,velké ryby(např.některé cichlidy...)by to přivítaly jako zpestření jídelníčku-tuto možnost jsem neuvedl záměrně(ale to je teď jedno).I ty malá kusadélka by dokázaly zabít neonku...já přemýšlím "v malých dimenzích(rybách)" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 20:48 Žena Raviolka [2148] Re: amrtin
amrtin napsal:V každým případě to nesmí přijít do styku s rybama,moc by se jim to melíbilo-je to dravé.Nepřeháněj, má to maličká kusadélka, naopak spoustě velkých ryb by se to líbilo velice ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 20:44 amrtin Re: VitaValke
Je to prostě něčí larva.A je celkem jedno čí.Máš tři možnosti:buď jí nemilosrdně usmrtit,nebo vypustit do rybníka a nebo si z ní ve flašce od okurek vypěstovat nějaký zviřátko :-D V každým případě to nesmí přijít do styku s rybama,moc by se jim to melíbilo-je to dravé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 20:41 Žena Raviolka [2148] Re: VitaValke
Já bych to odhadovala na larvu chrostíka, nejspíše z rodu Rhyacophila - ti si nestaví žádné schránky.
Vážka, jepice, střechatka apod. to není. A brouci mívají větší kusadla a vůbec celkově větší larvy.

Edit - Teď koukám na tu fotku líp a ona přece má schránku z listí, nebo špatně vidím? Tak potom to naopak musí být jiný chrostík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2014 20:15 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: VitaValke
Možná nymfa, hodně jich je dravých. Není dobře vidět.
www.gymta.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2014 20:08 Muž VitaValke [8] - Malawi – housenka
Fotka k příspěvku našel jsem v Egerii co jsem si přines z krámu nějakou housenku stočenou v listech, co to může být? divim se že to žilo pod vodou, vypadá to jak stonožka
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   07.04.2014 18:10 - Re: Rade
Ak sa to bojíš odstrániť pinzetou,tak krátky kúpeľ v soľnom roztoku pomôže.Mala by sa pustiť sama.Rybku potom už bez nej vrátiš do akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   07.04.2014 17:54 Muž Legioix [574] Re: Rade
Jěště dodatek. Příště jak se to zase objeví, tak rybičku vylovit a parazita z ní odstranit třeba pinzetou. na té fotce vypadá totiž ještě v pohodě a tímto způsobem nemusela dojít svého konce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2014 17:28 Muž Legioix [574] Re: Rade
http://rybicky.net/clanky/690-nezvani-hoste-%E2%80%93-parazite-potrava-pomocnici
Toto téma slouží výlučně k určení druhů ryb živočichů. Je-li živočich správně určen, pak další otázky (např. k jeho likvidaci, chovu, nárokům, snášenlivosti, pohlaví či rozmnožování) pokládejte již v příslušných tématech fóra, nikoliv zde. Děkujeme, že pomáháte udržet přehlednost stránek. Hodně zdaru při určování přeje redakce portálu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [38] ...... 86

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 57563x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7539-co-je-to-za-parazita?od=1851