Echinodorus - pěstování
Asi bych si tyhle dva echináče nevybral. Oba rostou do šířky a mají tendenci tvořit hladinové listy. To samé platí pro leknín, udržet ho pod vodou je dost problém.

Rozumím, líbí se mi obě kytky jako dominanty, tak jim nechám raději víc místa. Ten Lotus jsem tedy chtěla spíše do přední části akvária, ale teď koukám, že lidi píšou, že může mít listy až 10x20cm, tak na něj musím nechat víc místa. Jen nechci, aby mi zastinoval celé pozadí

Ahoj. Počítej s tím, že i tyhle 'střední' Echinodory dorostou větší velikosti (určitě počítej s horní hranicí uvedenou v atlase, někdy i víc), když budou mít vhodné podmínky. Mám tedy jiný druh, než uvádíš, ale dá se počítat mezi ty střední. Můj 'Mercedes' má teď 25-27 cm dlouhé listy a roste dost bujně. Na druhou stranu Lotus umí vyrůst taky v pěknou obludu. Obě jsou to dost mohutné a prostorově výraznější rostliny, počítala bych s tím a asi bych je úplně za sebe nedávala. Dopřej jim prostor, místo na to máš.

Ahoj, ráda bych měla Echinodorus nějaké střední velikosti, tak aby měl v layoutu podobnou velikost jako Tiger Lotus.
Našla jsem dva, které se mi líbí: Jan Hrabich a Schlueteri. Myslíte, že tyhle dva velikostně vyhovují do středu akvária a aby je Tiger Lotus nepřevyšoval? Díky moc!
Starší reakce
u pancéřníčka zelenavého je v atlase "občas ukousne kousek rostliny", takže ?
Úplně s vámi nesouhlasím, pokud jich je jenom několik tak ne. Když je jich hejno 100 a více, je to diskutabilní.
Pancéřníčci (alespoň z rodu Corydoras) rostliny neokusují.
Taky rádi okusují listy rostlin, vlastní zkušenost i dokonce mečovky mi občas okusují plovoucí rostliny.
Děkuji za rady, zkusím to s tím jílem

Proč by měly vadit pancéřníčci?
Nemáte v akvárium ancíky, nebo pancéřníčky?

jíl je dobrý, ale už tam je ve formě bivoj kuliček a tablet jiného druhu ( čerpám z prezentace)
docela dost pohnojeno jak do sloupce tak ke kořenům...
Zkus si sehnat trochu jílu a dát ho tam, kde jsou ty echinodory, pod stávající dno k jejich kořenům. Jo, strašně si tím zakalíš akvárium, ale to se do druhého dne vyřeší (část se usadí, část se vyfiltruje), rybám to neuškodí. Druhá možnost jsou nějaké kelímky nebo květináče, pak by zakalení mělo být minimální.
Parametry vody nevím, vodárna Třeboň
NO3 a NO2 opravuju - papírek býva mírně růzový tzn. 10mg/l NO3, 1 NO2
LED: 24V, 22W, safe light 137...
Není to tím, že jsem podcenila dno? nemám v něm nic výživného, jen tu lávu; Bivoje kytky neměli od začátku, až pár měsíců po vysazeni... Kamarádka se stejnou vodou (aspoň lokalitou) a LED osvětlením má pod štěrkem Tetra plant substrát a echinodory má nádherné.
Edit: Rostliny byly z akvaristiky, nevím jak byly pěstované.
Z prezentace mám dva dotazy, jaké (nějaké parametry) světlo ?
Odkaz na parametry vstupní vody (oblast ,vodárna) ?
NO3 na nule je pro rostliny nedobré, je to pro ně pokrm
Ten tekutý uhlík může být tím likvidátorem /ale nemusí/.
Rostliny byli emerzní nebo submerzní při zakládání akvária ?


Ahoj, nedaří se mi pěstování echinodorů

( celkem mám tři druhy - argentiniensis, hoermani, harbii). Před 2 měsíci dostaly každá po jednom až dvou Bivojích ke kořenům, chvíli se zdálo, že se zazelenaly, ale teď mám zase pocit, že jsou listy slabé a bledé, a mnohem nižší než při vysazením.
Další info k akváriu je v profilu
Může mi někdo, prosím, poradit o s tím?
Děkuji
Starší reakce
Toto určitě není Sagittaria subulata. Takže Helanthium, střední žilka je také patrná.

Pokud má rostlina střední žilku je to Helanthium bolivianum 'Latifolius', pokut ne je to sagittaria.


Ahoj,
byl by někdo schopný určit, o jaký Echinodorus jde?
Podle mě je to Helanthium bolivianum 'Latifolius', možná ještě Sagittaria subulata, ale nejsem si stoprocentně jistý.
Přikládám foto, kde ale není celý dobře vidět, další jsou na profilu nádrže
rybicky.net/nadrze/30149
Případně kdyby byl ještě někdo schopen určit kryptokorynu, která je na fotkách v prezentaci také vidět, byl bych vděčný.
Díky!
Starší reakce
5 08.07.2019 12:09 -
Starší reakce
Starší reakce
Ďakujem, to by mohol byť tento prípad, skúsim to pri výmene vody nejako šetrne urobiť.
Pokud ho máš v akváriu už dva roky na jednom místě klidně ho vytrhni odstraň všechny shnilé kořeny a zkrať i oddenek, nech jen to co je pod rostlinou. Tyhle rostliny někdy reagují na špatné podmínky tak že jim shnije většina kořenů včetně oddenku a pak jim sice začnou růst nové ale ty shnilé kořena jim nedělají dobře.

Dno by zahnívať nemalo, podľa toho, čo som si prečítal a vyskúšal. Natlačil som teda k nemu čo najbližšie Bivoj guličku. Korene, ktoré sa mi podarilo objaviť boli niektoré už odumreté, ale boli tam aj biele. Ale nedostal som sa už úplne pod rastlinu na dno, lebo to už som vyhrabával pôvodné guličky, takže sa "znížila viditeľnosť"

. Uvidím, či sa niečo udeje.
vaclav napsal: ...si na svoje akvárium příliš velkou rostlinu která vyrůstá z akvária....
Jedná se o zakrslou variantu (minulý rok jsi to slučoval do uvedeného druhu po naší korespondenci a na základě zdroje na zahraničním webu), tak že by vyrůst z AQ neměl. Když ještě prosperoval, byl vysoký cca15cm

Při odkalování jdou pryč černé cucky a voda smrdí. Kořeny rostlin nejsou bílé. Máš speciální substrát takže ti ve dně nic neschází. Proč ti neroste ti nepovím ale zvolil jsi si na svoje akvárium příliš velkou rostlinu která vyrůstá z akvária. Takže kdyby zabral za měsíc je venku z vody. Já rostliny na chodbě pěstuji bez substrátu jen mám na konci gumičkou přivázaný šroub nebo velkou matku a dosahují ohromných rozměrů.

Jak poznáš, že Ti zahnívá dno...pokud všecko ostatní roste bez problémů?
Mám stejný problém s mým Echináčem a myslím si osobně, že došly živiny ve dně...
Přidal jsem tam výživové tablety od Dennerleho, co už nějaký ten rok mám...a zatím se to teda nijak neprojevilo...nicméně pravda je, že můj Echináč bývá teď zastíněný Limnophilou a to bude zřejmě kámen úrazu

Já bych mu na tvém místě šoupnul jílovou kuličku ke kořenům.
Koukni se jestli ti nezahnívá dno.

Zdravím, mám Echinodorus 'Ozelot' a postupne sa výrazne vzrastovo zmenšil, rast nových listov sa nejako výrazne nespomalil. Ale nevyzerá nejako veľmi dobre vzhľadovo, niečo sa mu nepáči, niečo robím blbo (a to podľa atlasu ani nie je náročný). Nerád, by som sa ho vzdal. Čo by som mohol skúsiť? Ďakujem.
Starší reakce
Já měla Bleheráč ve vrstvě 5-7cm a v pohodě držel. Menší druhy, co mám teď (Janii, cordifolius mini), mají tak 5cm substrátu a Mercedes ani to ne.
Krása, už se na něj těším. Snad mi bude po odstranění glyptoperů prosperovat.
Tak přisypu a udělám jim mohylku.
Já mám v současnosti něco nad 10 cm ale měl jsem i více 15 - 17 cm. Nevýhoda nízkého substrátu je že echináče v něm po akváriu cestují, za rok tak dokáží při dobrém růstu urazit i 10cm a některé druhy i více.

Mám hnojivo Bivoj a při zasazení počítám se zavedením kuličky do kořenového systému. Pokud mají bohatý kořenový systém, znamená to, že potřebuji vyšší vrstvu štěrku. Kolik asi? Děkuji.
Uvažuji o pořízení Echinodorus Leopard a Echinodorus Witin
Tak oba jsem měl jsou to bezproblémové zelené rostliny.
www.youtube.com/… 
S těmito druhy zkušenost nemám, ale obecně Echinodory, jako kytky a velkým kořenovým systémem, ocení nějaké to hnojivo přímo ke kořenům.
Přidávání CO2 Vitalu po kapkách jim prospěje, že? Spousta lidí s tím nemá dobré zkušenosti, je to zředěná 1,5% desinfekce(glutaraldehyd) a moc uhlíku z toho nevypadne. Na řasy hlavně ruduchu je to poměrně účinné, musí se ale opakovaně na ní aplikovat. Pokud nechceš používat CO2 tak tu lidé rostlinám přilepšují sodovkou vyjde ti to laciněji.

Fuj, takto napsané se mi to vůbec nelíbí. Tak se poohlédnu po něčem vhodnějším. Děkuji za upozornění.
Ten echináč neznám, ale jestli čekáš od toho vitalu dodání nějakého významného množství uhlíku, tak jsi na omylu. Je to habaďůra.
Edit:
cs.wikipedia.org/… Dobrý den, u Rataje jsem nalezl Echonodorus Glu, má s ním někdo nějakou zkušenost? Tady v atlasu jsem ho nenašel.
Uvažuji o pořízení Echinodorus Leopard a Echinodorus Witin, neboť nezabírají tolik místa a jsou krásně dekorativní. Máte někdo nějakou cennou radu? Tyto rostliny jsem ještě nikdy nepěstoval. Přidávání CO2 Vitalu po kapkách jim prospěje, že?
Starší reakce
Tak o těch původních přírodních (a jejich křížencích) se říká že to jsou rostliny krátkého dne, to znamená že by se měli strčit někam do rohu a nijak intenzivně a dlouho na ně nesvítit protože jinak vyrůstají z akvária. O těch menších a to už jsou většinou kříženci kříženců a hlavně to platí o barevných (červených) se toho zas tak bát nemusíš.

Jak máte vypozorováno či ověřeno vliv délky svícení na délku listů u echináčů. Momentálně svítím 12h denně. Raději kratší dobu a přidat na intenzitě? Vliv teploty bílé? Předem díky za vaše poznatky.
Starší reakce
0 14.02.2019 21:01 HPetr Mám E. uruguayensis "Osiris". Výška od substrátu k hladině 30 cm, kde se listy ohnou a pak se jakoby zalomí řapík a klesnou níž. Roste jak blázen, ale ne nad hladinu. Redukuji ho oštípáváním listů po obvodu bez ohledu na jejich stav. Chová se jak trávník. Čím více štípám, tím více tvoří nové listy. Jen pro informaci. Jinak mi nevadí, že je velký. jak začne omezovat ostatní, tak ho redukuji.
Môžem ti ukázať rovnaký echináč pri rovnakej dobe osvitu,rovnakej intenzite svetla v dvoch akváriách,rovnako staré a jeden má 40cm na výšku a druhý sotva 10cm.
Ahoj a děkuji za odpovědi. Ještě zvážím a třeba vyměním za menší.
Vytrhnout a zkrátit kořeny ale na dlouho to není. Další možnost je strčit ho do tmavšího kouta.

Přidat reakci
1 ...... 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 42323x