Echinodorus - pěstování
No, už jsem příliš odbočil od původního tématu těmi časem zaprášenými a zapomenutými praktikami. Se na mne za to nezlobte.
To se tu určitě nikdo nad tvými příspěvky nezlobí, naopak
2 07.12.2010 12:21 0 – Re: vaclav
Právě tímto stylem ji kultivuji a mimo svých malých nároků na pěstitelské podmínky se mi velmi dobře její husté vzrostlé porosty osvědčily v nefiltrovaných nádržích, kde i při vyšší početní obsádce ryb zůstává voda čistá a stačí jednou týdně odstranit sediment a dolít odebranou jednu třetinu vody.
V takových podmínkách s vyšší alkalitou se i dobře potírají případné výskyty napadení zavlečenými parazity k tomu určenými přípravky, nebo, jak už se před dvaadvaceti lety psalo i použitím 'mrtvé a živé vody' (- elektricky aktivovaná voda s hodnotou u 'mrtvé vody' pH 4,21 a 'živé vody' s pH 11), jenž se začaly používat k léčení lidí a kladné výsledky byly zaznamenány i v akvaristice. Starší generaci dobře známý z mého pohledu špičkový odborník zesnulý pan RNDr. Stanislav Frank CSc. s použitím 'živé vody' úspěšně nejen léčil ryby, ale i množil problematické druhy. No, už jsem příliš odbočil od původního tématu těmi časem zaprášenými a zapomenutými praktikami.
Se na mne za to nezlobte.
0 04.12.2010 20:51 Usine – Re: 0
Pokud jde o Cryptocoryne affinis tak té stačí poměrně málo světla a pokud možno žádné denní. Tvrdší voda vápencové dno a pH nad 7 a určitě žádné hnojení. Měl jsem 50cm rostliny překrásně vybarvené a rychle se množící. Po přidání světla a výměně substrátu + CO2 už to nikdy nebylo ono.
Za to ale začalo růst podstatně větší procento dalších rostlin. Člověk prostě nemůže mít všechno.
...ja ju mam od narodenia
v podstane "neznicitelna" rastlina...
...bola aj doba ked som zo pol roka len dolieval odparenu vodu,svetlo? -ked niekto zapol -"bolo"
a pri tomto rastla ovela lepsie ako teraz ked je v akva "vsetko" teda dostatok svetla,CO2,PMDD,-vymena vody...
To byl podle mě právě ten důvod, proč se jí tehdá u každého dařilo. Všichni svítili žárovkama, spotřebu nikdo neřešil a kdo měl jednotrubicové zářivkové osvětlení to už bylo něco. A komu se povedlo v práci vyčorovat dvoutrubicové průmyslové s tlustou studenou bílou trubicí byl pomalu king
Jediná kytka která mi neroste, ale živoří.) Asi moc světla, kdysi jsem měl jedno akvárium kde byly v monokultuře..větší akva a jen 2x15w taková ta miňonka či co to bylo.) Prales.
Jó affinis. Za mého mládí to byl plevel, nikdo to pomalu nechtěl a teď o víkendu jsem ho zahlédl v jedné akvaristice za 56,- Kč
P.S. Kdyby se ho někdo chtěl zbavit za rozumný peníz z okolí Liberce tak beru
Stačí 4-5 kousků ....
0 03.12.2010 15:01 0 – Re: vaclav
Zatím nejvíc mám C. affinis.
0 03.12.2010 14:59 0 – Re: vaclav
Dostal jsem se jen na pár minut k Pc, tak podrobný seznam nenapíšu, ale jsou to převážně běžné druhy, jimiž chci ozelenit v co největší míře nádrže s rybami, ať nemusím moc často měnit vodu a kvůli tomu jsem i dost zredukoval rybí obsádky, jen u divokých mečovek mám počty výjimečně do třiceti kusů v hejnu.
Míval jsem mnoho pěkných rostlin, ale zanedbal pěstování a převážná část mi vyhynula, takže pomalu znovu flóru v nádržích obnovuji a bude to ještě dost dlouho trvat a v zimě při nižší držené teplotě s ohledem na zimující ryby a pouze "šetrném" umělém světle je růst pomalý.
Přebytek bude-li, nabídnout (vyměnit) můžu.
Já právě celkem snadlo staré (ještě nehnijící) listy E. odloupávám. Jde to snadno (odloupnou do strany, ne tahat vzhůru) a dobře zakořeněný E. nejde tak snadno vytrhnout. Ale ustřihnout a při dalším čištění odstranit uhnilý zbytek listu (který možná časem upadne sám) je taky možnost.
Stříhám těsně nad substrátem a bez problémů.
Jestli jde jen o vytrhnutí ze substrátu tak na jsou E. v pohodě. To u takový Saggitarie je to o dost horší
Já právě myslel, jestli by se tím utrhnutím u báze neotevřela cesta pro hnilobu nebo tak něco ...
0 02.12.2010 18:57 Usine – Re: 0
Hezká množárna. Nějaký jmenný seznamek by nebyl.
0 02.12.2010 17:07 Usine – Re: Martin
Jako malé rostliny je klidně takhle můžeš mít zasazené. Ničemu to nevadí, později jakmile přejdou na submerzní formu, si je můžeš přesadit podle vrůst a tipu listů kam budeš potřebovat.
0 02.12.2010 16:26 0 Jak vidno, není můj názor "osamělý".
Snímek: Tady mám k namnožení rozsazené výběžkaté druhy.
Ty modravé ryby jsou přírodní - divoká forma Xiphophorus maculatus quatemala. Do Česka se dostaly z Japonska a nejsou zatím moc v chovu rozšířeny, přitom to jsou vynikající platy, které si zaslouží větší pozornost. 0..
2 02.12.2010 16:12 0 – Re: romant
Drobným druhům, nebo úzkolistým by to nevadilo, ale vzrůstné širokolisté si konkurují a není přes ně po čase vidět, ani nebude později stav příliš vzhledný.
V mojí 'chovně' a množárně má každý 'echináč' svůj vlastní vymezený, ale dostatečně velký prostor - viz foto. 0.
Správný postřeh. Listy si mohou vadit a v akvárku pak nemusí být vůbec vidět ryby. Jo a mimochodem, cit je někdy lepší než bůhvíkolik nejrůznějších pouček a výpočtů.
Nejsem rostlinář, ale ten problém bych spíš než v kořenech viděl v listech a velikosti těch rostlin. Většina echináčů dovedou narůst do pěkných velikostí a to by podle mě pak ten problém mohl být(budou si zbytečně vadit). Ale jak jsem psal, nejsem rostlinář, určitě se ti k tomu vyjádří někdo fundovanější. Můj názor je spíš podle citu.
0 02.12.2010 14:14 Martin Nově pěstuji asi 10 echinodorů v 360l akva a chci se zeptat, jestli mohou být rostliny zasazené např. 5 cm od sebe (jestli to nevadí kořenům) viz foto
Starší reakce
Při úklidu jsem našel všechny originální štítky a opravdu to na fotce je Echinodorus Janii, latifolius mám také, jen jsem ho nemohl rozpoznat.
Starší reakce
No možná buď rád,že se mu tak nedaří,protože až se mu dařit začne,zaroste ti třetinu aq ani nemrkneš.Já měl dva a musel jsem je dát pryč.Rostou jako blázen s CO2 i bez něj.
Ok udělám to tak. Díky za rady
Mě připadá, že už tam pár submerzních listů je (ty neporušené, červené). Postupně bych odstřihával jen ty nejhorší listy, ať má rostlina čas se přispůsobit.
Edit: Haimdol byl rychlejší
Já už je na fotce vidím. Rostou ze středu a jsou načervenalé. Odstřihával bych postupně jen ty nejpoškozenější listy.
Super díky za rady. Tak zítra to udělám
Ještě jedna otázečka
Za jak dlouho začnou rašit submerzní listy?
Zustane kratky kus rapiku, rozhodne doporucuji ustrihnout nuzkami, netrhat, po case se ten zbytek rozpadne. Kdyz se ten list neodstrani, rozpadne se ve vode cely. Alespon ja to tak delam.
Super
Podle článků, které jsem přečetl bych teď měl ty děravé listy odstranit? Je to tak?tzn.odstřihat? To tam ale pak zůstane jen stonek nebo to co se mu podobá
nevadí to?
Myslím, že to je opravdu rozpad emerzních listů.
Ahoj,
mám všechny kytky pěstované v akva. Jediná o které si to nemyslím je Echinodorus a taky je to jediná kytka, které se u mě nedaří. Můžete prosím kouknout na fotku a potvrdit nebo vyvrátit, že se jedná o likvidaci emerzních listů?
Díky
Zdravím,
mám doma 2 cedulky od Rataje (Janni a latifolius) a v akvárku tuto rostlinu, jaký je to prosím druh ?
Starší reakce
Díky za pomoc při určení až mi trochu povyrostou ty další dva, který nejdou moc vidět přes kokos, tak se zase ozvu na určení
Chodím tam kupovat mražené krmivo (a to se zdá kvalitní), tak bych nerad jezdil někam jinam, ale do vzkazů Ti to napíšu.
0 29.10.2010 23:15 Usine – Re: Tudy
Kde jsi viděl prodávat Ech janii?
0 29.10.2010 22:54 Usine – Re: Tudy
tenhle je od Václava, jen sem se neptal na jméno
zdar,nevíte co je to za druhy echináčů?
Tohle tipuju na horemanii
Starší reakce
Problém bude v tom, že v popisu jsou špičaté listy, ten můj má spíše oválné, až vejčité listy. Jak jsem psal můj tip je stále ovalis.
0 06.10.2010 19:15 Usine – Re: Gabro
0 06.10.2010 19:08 Usine – Re: Tudy
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_latifolius
Název je špatně protože latifolius je malá rostlina. Co to je ti nepovím protože je tam ještě spousta emerzních listů. Vypadá ale zajímavě. Při dobrých podmínkách jsou nové listy u většina Echinodorů načervenalé.
Prosím o určení, v obchodě jsem to koupil jako Echinodorus latifolius, ovšem ten nemá červené listy. Po měsíci růstu má rostlina již cca 5 nových listů, všechny červené jako ten na fotce.
...este som chcel dodat ze aj "Jan Harbich" s prebere a narastu listy dlhe aj 80cm...-v pohode
...aj pre to to na 100percent neurci nikto...-a v podstate to ani nie je potrebne
"nové listy červené, starší červené žilkování a občas červené okraje"
no to kludne ma aj cordifolius alebo "Jan Harbich" -to je "zakrsla" forma ten mam doma...
rozměry listu
průměr růžice 40 cm
na výhonku 2-3 nové rostlinky
nové listy červené, starší červené žilkování a občas červené okraje
Můj tip je ovalis
Přidat reakci
1 ...... [26] ...... 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 42291x