Echinodorus - pěstování
Dvacet stupňů je ještě v pohodě.
Radku, no právě...já když vidím ty tvoje kytky
...určitě si nějaké to mercedesí emerzátko nechám, ale asi až z druhého šlahounu, tyhle první zkusím pod vodou. Myslíš, že jim nebude zima?
Vašku, díky. Emerz by mi tolik nevadil, ale šlahoun se tlačí směrem nad radiátor a asi by to fakt uschlo.
Mám na okně dózu s Cabombami, tak jsem ponořila vrchol zatím tam. Předpokládám, že rostlinky bude živit především matečná rostlina v akvárku, dokud budou na šlahounu a s malými kořeny. V té dóze není extra výživná voda (voďankovec na hladině dost trpí). Jen si nejsem jistá, jestli mladým echinodorům nebude vadit nižší teplota...cca 20°C, v noci určitě míň. Jestli je to problém, budu muset zkusit otočit šlahoun do akvárka a nejspíš ho zlomím, jestli se to povede, budou malé rostlinky sice v dobře hnojené a teplé vodě cca 25°C, ale zato skoro ve tmě.
Bude ta teplota zlobit???
Potopit jinak zaschne nebo z něj bude emerz.
Ahoj přátelé, do teď jsem si myslela, že, když echinodorus vykvete mimo vodu, nevytvoří nové rostlinky... Dnes na mé rostlině zasychá poslední květ a začíná růst malý pidižvík.
Otázka zní, jak ho udržet na živu? Nechat tak, popostrčit šlahoun nad vodu, aby byla rostlinka aspoň trochu ve vlhku nebo ho rovnou potopit? Je to jedno? Při které variantě bude mít největší šanci?
Díky za rady.
Tamara
Starší reakce
Přesaď ji hned. Echináče mají mohutné kořeny. Pokud bys ho nechala vpředu, tak až bys ho později chtěla přesadit, půjde dost špatně ven a může to dopadnout tak, že si hneš s celým dnem.
Přesadit co nejdřív, zas tak malá není. A doporučuju opravdu skoro k zadní stěně, taky je mám přes celou šířku akvária.
Abych si situaci vyjasnila, napsala jsem přímo ke zdroji. Od Rataje, ze zákaznické podpory, mi přišla odpověď, že některé - i tento - druhy Echinodorů pěstují oběma způsoby, takže je klidně možné, že skutečně submerzní byl.
Zároveň jsem byla upozorněná, že bych měla rostlinu přemístit někam dozadu nebo brzo neuvidím do akvária
A na základě tohoto u mě vznikla otázka.
Je lepší rostlinu přesadit co nejdříve než opravdu hodně vyroste nebo tomu dát čas a přesadit ji až bude fakt překážet?
Z logiky plyne, že je lepší problému předejít než ho pak řešit, ale jde mi o to, jestli bych přesazením mladé rostliny nezpůsobila nějaký problém v jejím vývoji?
Rostlinka přišla mezi ostatními a nijak se balením nelišila, byla v té vatě jako jiné rostlinky.
Tak když jsem u něho kdysi byl tak je emerzně pěstoval třeba se od té doby něco změnilo ale spíše jsi měla jen kliku.
Myslim si, ze by to bylo mozne, ale nejsem odbornik.
Jinak rekla bych, ze hnojim dost minimalisticky - na 300 litru dost huste zarostlyho akva vicko od petky PMDD (ehm, obcas zapomenu), CO2 bubla taky minimalisticky.
Obcas jsem svym nekterym echonodorim oblibencum lupla bivojovu jilovou kulicku nebo shluk takovych tech zlutych osmocote kulicke. U toho jsem nikdy nepozorovala nic zasadniho.
Mozna tomu echacovi chybelo zelezo, a proto jeho dodani ho rustove odbrzdilo - tak mi to aspon (zcela laicky) prislo.
No nic, jen takove uvahy a postrehy
Věř nebo ne, ale tahle varianta mi na mysl vůbec nepřišla
Tak nějak jsem automaticky měla za to, že Rataj všechny tyto druhy pěstuje emerzně.
Rostlina kterou jsi dostala je kupodivu submerzní a dostala se do lepších podmínek (substrát ve dně) tak se nediv že za měsíc popojela. Kdyby byla emerzni bylo by to trochu jinak.
Zajímavé. Já ale ničím nehnojím. Na druhou stranu, bylo by možné, aby ten silný růst spustilo to, že kořeny dosáhly na spodní vrstvu substrátu, který je zásobní?
Mno, jednou mi takhle sestou rustovou rychlost zaradil ech. Ozelot po flusanci Rataje Color FE+. Z pekne rostliny uteseneho vzrustu byla za 10 dni adela. Pamatuju si to, protoze me takova rustova akcelerace dost zaskocila, bylo to fakt huste markantni.
Ahoj všem,
předkládám vaší pozornosti dvě fotografie, první ze dne založení - 26.9. - a druhou včerejší - 25.10
Zajímá mě váš názor na Echinodorus 'Horemanii', který se nachází u předního skla nalevo od kořene. Za měsíc tato rostlinka více než zdvojnásobila svůj objem což mi poněkud nejde dohromady se slovy z atlasu "poměrně pomalu se zvětšující rostlina"
Je mi jasné, že atlas není dogma, ale tak rychlý růst bych u tak charakterizovaného druhu skutečně nečekala.
Máte někdo obdobné zkušenosti s hodně rychlým růstem?
Starší reakce
Rataj koukám prodává oboje -
www.rataj-spk.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
Kupoval jsem tam quadricostatus, u toho na Rostlinna-akvaria to skoro vypadá, že jsou smíchány fotky obou druhů, ale asi těžko říct. Každopádně Rataj má oboje skladem
Ta hypotéza se světlem je zajímavá a musím ji asi potvrdit. H. Tenellum se mi i v té velmi teplé vodě chytil nad očekávání rychle a jedna z rostlinek začala dokonce už i odnožovat (koupil jsem je na burze na Pankráci někdy koncem srpna). Alespoň si tedy myslím, že to je Tenellum
Tak latifolius je trochu větší varianta než quadricostatus neboli isthmicus. Co se ale prodává to je ve hvězdách. Už ten název Echinodorus latifolius je z minulého století.
Druhý zmiňovaný mi v akváriu nešel, po pár měsících strádání zcela zmizel a nedávno se skoro po roce zase objevil a začal krásně odnožovat
Předpokládám, že zabralo zvýšení intenzity osvětlení, dá se koupit:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Wow, koukám, že to nebude tak jednoduché budu muset zkontrolovat, které nejsou tak velké. Výšku jsem našla maximálně 25cm, ale asi je to individuální
Pozor i ta mi jednou vyrostla do slušných rozměrů - cca 50cm výška, 30cm průměr
Rozumím, vyberu si tedy raději jen jeden a do popředí dám místo echináče nějakou kryptokorynu, třeba Wendeeti Brown
Ja by som k tomu dodal len jedno - záleží na celkových podmienkach v ktorých budú echináče rásť. Moja skúsenosť napr s E. karapčatnyj - v atlase ho popisujú ako rastlinu 15 - 30cm. Keď som ho dával von skoro sa nevošiel do detskej vaničky
P.s. foto v denníku
rybicky.net/fotogalerie.php… Takže myslíš, že na akva mám malý akvárko? Četla jsem, že se dá držet u dna zastřihováním... Pokud by to tedy nešlo, vybrala bych si asi dva echinodory, jeden menší spíš do přední části (možná ten Leopard, Echinodorus rubromaculatus nebo Ovalis) a jeden do středu až zadní části - (možná Kleine bar, nebo Echinodorus Paul Klockner) Z těch které nejsou červené a jsou střední velikosti, máš nějaké tipy? Díky moc!
Aha, a jaké bys prosím vybral echinodory, spíše tedy střední? Líbily se mi, že mají takové kulatější listy...
Asi bych si tyhle dva echináče nevybral. Oba rostou do šířky a mají tendenci tvořit hladinové listy. To samé platí pro leknín, udržet ho pod vodou je dost problém.
Rozumím, líbí se mi obě kytky jako dominanty, tak jim nechám raději víc místa. Ten Lotus jsem tedy chtěla spíše do přední části akvária, ale teď koukám, že lidi píšou, že může mít listy až 10x20cm, tak na něj musím nechat víc místa. Jen nechci, aby mi zastinoval celé pozadí
Ahoj. Počítej s tím, že i tyhle 'střední' Echinodory dorostou větší velikosti (určitě počítej s horní hranicí uvedenou v atlase, někdy i víc), když budou mít vhodné podmínky. Mám tedy jiný druh, než uvádíš, ale dá se počítat mezi ty střední. Můj 'Mercedes' má teď 25-27 cm dlouhé listy a roste dost bujně. Na druhou stranu Lotus umí vyrůst taky v pěknou obludu. Obě jsou to dost mohutné a prostorově výraznější rostliny, počítala bych s tím a asi bych je úplně za sebe nedávala. Dopřej jim prostor, místo na to máš.
Ahoj, ráda bych měla Echinodorus nějaké střední velikosti, tak aby měl v layoutu podobnou velikost jako Tiger Lotus.
Našla jsem dva, které se mi líbí: Jan Hrabich a Schlueteri. Myslíte, že tyhle dva velikostně vyhovují do středu akvária a aby je Tiger Lotus nepřevyšoval? Díky moc!
Starší reakce
u pancéřníčka zelenavého je v atlase "občas ukousne kousek rostliny", takže ?
Úplně s vámi nesouhlasím, pokud jich je jenom několik tak ne. Když je jich hejno 100 a více, je to diskutabilní.
Pancéřníčci (alespoň z rodu Corydoras) rostliny neokusují.
Taky rádi okusují listy rostlin, vlastní zkušenost i dokonce mečovky mi občas okusují plovoucí rostliny.
Děkuji za rady, zkusím to s tím jílem
Proč by měly vadit pancéřníčci?
Nemáte v akvárium ancíky, nebo pancéřníčky?
jíl je dobrý, ale už tam je ve formě bivoj kuliček a tablet jiného druhu ( čerpám z prezentace)
docela dost pohnojeno jak do sloupce tak ke kořenům...
Zkus si sehnat trochu jílu a dát ho tam, kde jsou ty echinodory, pod stávající dno k jejich kořenům. Jo, strašně si tím zakalíš akvárium, ale to se do druhého dne vyřeší (část se usadí, část se vyfiltruje), rybám to neuškodí. Druhá možnost jsou nějaké kelímky nebo květináče, pak by zakalení mělo být minimální.
Parametry vody nevím, vodárna Třeboň
NO3 a NO2 opravuju - papírek býva mírně růzový tzn. 10mg/l NO3, 1 NO2
LED: 24V, 22W, safe light 137...
Není to tím, že jsem podcenila dno? nemám v něm nic výživného, jen tu lávu; Bivoje kytky neměli od začátku, až pár měsíců po vysazeni... Kamarádka se stejnou vodou (aspoň lokalitou) a LED osvětlením má pod štěrkem Tetra plant substrát a echinodory má nádherné.
Edit: Rostliny byly z akvaristiky, nevím jak byly pěstované.
Z prezentace mám dva dotazy, jaké (nějaké parametry) světlo ?
Odkaz na parametry vstupní vody (oblast ,vodárna) ?
NO3 na nule je pro rostliny nedobré, je to pro ně pokrm
Ten tekutý uhlík může být tím likvidátorem /ale nemusí/.
Rostliny byli emerzní nebo submerzní při zakládání akvária ?
Ahoj, nedaří se mi pěstování echinodorů
( celkem mám tři druhy - argentiniensis, hoermani, harbii). Před 2 měsíci dostaly každá po jednom až dvou Bivojích ke kořenům, chvíli se zdálo, že se zazelenaly, ale teď mám zase pocit, že jsou listy slabé a bledé, a mnohem nižší než při vysazením.
Další info k akváriu je v profilu
Může mi někdo, prosím, poradit o s tím?
Děkuji
Starší reakce
Toto určitě není Sagittaria subulata. Takže Helanthium, střední žilka je také patrná.
Pokud má rostlina střední žilku je to Helanthium bolivianum 'Latifolius', pokut ne je to sagittaria.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 42291x