Echinodorus - pěstování
Nooo, tak to jsem zvědavá, co to vlastně mám. Koupila jsem tu rostlinu právě pod názvem E. subalatus a je to jednoznačně nejmohutnější Echinodorus, který jsem kdy měla. Proto jsem nepochybovala nad správností názvu, tedy vzhledem k impozantním rozměrům uvedeným v atlasu.
E. uruguayensis je v tom akváriu taky, ale zrovna tohle je E. subalatus.
Vypadá to na sekci uruguayensis a ti moc netvoří hladinové listy ani nelezou nad vodu. Takže emerz z největší pravděpodobností nebude. Některé druhy dokonce nad vodou živoří.



Zdravím všechny,
za kvalitu fotek se omlouvám.
Zajímalo by mě, jestli je za daných podmínek pravděpodobné, aby trs vyšel do emerzu? Je to nádherná, obří rostlina, která mi pokládá listy pod hladinu.
Starší reakce
Tak echinodorů je několik druhů. Ta první skupina střídá období sucha kdy je emerzní kvete a po odkvětu vytváří dceřiné rostlinky a dobu kdy je pod vodou. Protože v akváriu dobu sucha nemáme tvoří okvětní stvol i pod vodou. Tyhle rostliny se ale někdy dokáží dostat nad vodu a většinou tomu nejde zabránit. Další kategorie je že jsou rostliny celoročně ponořené a ty většinou netvoří květy ale rovnou dceřiné rostliny. Část z nich pokud se dostanou nad vodu živoří nebo dokonce hynou. Pak je několik kultivarů kteří pod vodou nevytváří okvětní stvol a množit je můžeme pouze z odříznutého oddenku nebo se z něho okolo mateční rostliny tvoří další rostliny.

V přírodě to bude fungovat jinak než v akváriu. Dá se odhadnout, že pokud je šlahoun nad vodou, vytvoří se květy a po opylení semena - tedy generativní rozmnožení. Pokud zůstane šlahoun pod vodou, vyrostou na něm rostlinky (vegetativní množení), které se po skončení období dešťů a snížení hladiny vody zatopených pobřežních partií dostanou "na zem" (do bláta) kde zakoření.
V akvárku jsem nikdy nezkoušel, jak dlouho šlahoun s rostlinkami vydrží - vždy byla nádrž nacpaná echináči natolik, že jsem jej odstřihl a rostlinky věnoval do oběhu..


Zdravím všechny,
protože mám něco takového v akváriu poprvé, zajímalo by mě, jak tento typ rozmnožování vlastně funguje?
U Sagittarií je to jasné, tam se dceřiné rostlinky šíří okolo mateřské, ale v tomto případě je nová rostlinka stále u hladiny i když už má nějaké svoje kořínky.
Mám tomu rozumět tak, že se po nějaké době šlahoun skloní ke dnu a nová rostlinka bude moct zakořenit?
Jenomže nová rostlinka by tak byla nad substrátem, ne zasazená do něj. Protože se to děje, musí to být efektivní, ale nějak mi to tak nepřijde.
Starší reakce

Cryptocoryne parva, kobereček bez údržby.
Pěkný kobereček chci za každou cenu, i kdybych to současný měl vytrhat

, bohužel špatná volba... naštestí toho není moc a půjde snadno odstranit/vyměnit.Líbí se mi obě alternativy co jsi poslal, mám brát In-vitro nebo klasický košíček?
Nevybral jsi si zrovna dobrou rostlinu na pokrytí dna. Až se ti rozroste je z toho takové nezvladatelné roští a aby to trochu vypadalo bude s tím hrozná práce. Podle mě jsi si měl vybrat třeba
rybicky.net/atlasrostlin/glossostigma_elatinoides nebo pomaleji rostoucí
rybicky.net/atlasrostlin/marsilea_hirsuta .

Tyhle jdou dobře stříhat ale tenellum ne. CO2vital už bych vynechal pokud tě už netrápí řasa a bioflor to je draslík a stopové prvky tak se podívej na NO3 a fosfor.



Ahoj, mám v nádrži Helanthium tenellum green a moc mi neprospívá. Od založení akva 28.2. je velká sotva 2 cm.
Měl jsem problém, že mi ji napadala černá štetičková řasa, málo jsem totiž odkaloval dno. Od té doby už se řasa neobjevuje.
Před týdnem jsem přidal co2 z kvasnic, trochu se zlepšila barva, hází odnože, ale pořád nijak moc neroste.
Osvětlení mám 2x12W LED, výška nádrže je 40 cm
Co2 z kvasnic, Rataj Bioflor Master, CO2 Vital.
Mám třeba nějak přihnojit dno nebo něco změnit?
P.S. posílám detailní fotky Helanthia, na fotce celého akvaria je vpravé dolní části, vlevo je sagitaria subulata, kterou do budoucna chci dát pryč a celou přední čast nechat porostlou pouze Helanthium, to se totiž dá zastřihovat (snad ještě mi nevyrostlo tak abych to mohl zkusit), narozdíl od Sagitarie, kde mi po zastrižení odumře celý list
Ahoj,
jak se vlastně pěstuje emerzní echinodorus? Zasadí se do hlíny a zalévá nebo potřebuje něco specielního? Vykvetl mi mercedes, pak se na šlahounu udělaly dvě listové růžice. Nad vodou, čili jsou emerzní. Chci šlahoun ušmiknout, ať se mateřská rostlina nevyčerpává (je nedávno přesazená, velká, shazuje část starých listů), ale je mi líto vyhodit maličká mercedesátka na kompost.
Starší reakce

Něco podobného.

To je, ale potvora! Díky, hned ho šmiknu.

Vytváří hladinové listy chce se mu do emerzu tak ten list ustřihni jinak ti rostlina vyroste nad hladinu.



Echinodorus cordifolius 'Ovalis' doposud hezky rostl, ale teď vyhodil ze středu nový atypický list až k hladině. Je nejnovější, přitom od začátku podivně kropenatý a s dírkami. Netušíte, co to znamená?
P.S. Zbarvení do žluta je reálné, olšové šištičky obarvily vodu.
Starší reakce
Dvacet stupňů je ještě v pohodě.
Radku, no právě...já když vidím ty tvoje kytky

...určitě si nějaké to mercedesí emerzátko nechám, ale asi až z druhého šlahounu, tyhle první zkusím pod vodou. Myslíš, že jim nebude zima?
Vašku, díky. Emerz by mi tolik nevadil, ale šlahoun se tlačí směrem nad radiátor a asi by to fakt uschlo.
Mám na okně dózu s Cabombami, tak jsem ponořila vrchol zatím tam. Předpokládám, že rostlinky bude živit především matečná rostlina v akvárku, dokud budou na šlahounu a s malými kořeny. V té dóze není extra výživná voda (voďankovec na hladině dost trpí). Jen si nejsem jistá, jestli mladým echinodorům nebude vadit nižší teplota...cca 20°C, v noci určitě míň. Jestli je to problém, budu muset zkusit otočit šlahoun do akvárka a nejspíš ho zlomím, jestli se to povede, budou malé rostlinky sice v dobře hnojené a teplé vodě cca 25°C, ale zato skoro ve tmě.
Bude ta teplota zlobit???

Potopit jinak zaschne nebo z něj bude emerz.


Ahoj přátelé, do teď jsem si myslela, že, když echinodorus vykvete mimo vodu, nevytvoří nové rostlinky... Dnes na mé rostlině zasychá poslední květ a začíná růst malý pidižvík.
Otázka zní, jak ho udržet na živu? Nechat tak, popostrčit šlahoun nad vodu, aby byla rostlinka aspoň trochu ve vlhku nebo ho rovnou potopit? Je to jedno? Při které variantě bude mít největší šanci?
Díky za rady.
Tamara
Starší reakce
Přesaď ji hned. Echináče mají mohutné kořeny. Pokud bys ho nechala vpředu, tak až bys ho později chtěla přesadit, půjde dost špatně ven a může to dopadnout tak, že si hneš s celým dnem.
Přesadit co nejdřív, zas tak malá není. A doporučuju opravdu skoro k zadní stěně, taky je mám přes celou šířku akvária.
Abych si situaci vyjasnila, napsala jsem přímo ke zdroji. Od Rataje, ze zákaznické podpory, mi přišla odpověď, že některé - i tento - druhy Echinodorů pěstují oběma způsoby, takže je klidně možné, že skutečně submerzní byl.
Zároveň jsem byla upozorněná, že bych měla rostlinu přemístit někam dozadu nebo brzo neuvidím do akvária
A na základě tohoto u mě vznikla otázka.
Je lepší rostlinu přesadit co nejdříve než opravdu hodně vyroste nebo tomu dát čas a přesadit ji až bude fakt překážet?
Z logiky plyne, že je lepší problému předejít než ho pak řešit, ale jde mi o to, jestli bych přesazením mladé rostliny nezpůsobila nějaký problém v jejím vývoji?
Rostlinka přišla mezi ostatními a nijak se balením nelišila, byla v té vatě jako jiné rostlinky.
Tak když jsem u něho kdysi byl tak je emerzně pěstoval třeba se od té doby něco změnilo ale spíše jsi měla jen kliku.

Myslim si, ze by to bylo mozne, ale nejsem odbornik.
Jinak rekla bych, ze hnojim dost minimalisticky - na 300 litru dost huste zarostlyho akva vicko od petky PMDD (ehm, obcas zapomenu), CO2 bubla taky minimalisticky.
Obcas jsem svym nekterym echonodorim oblibencum lupla bivojovu jilovou kulicku nebo shluk takovych tech zlutych osmocote kulicke. U toho jsem nikdy nepozorovala nic zasadniho.
Mozna tomu echacovi chybelo zelezo, a proto jeho dodani ho rustove odbrzdilo - tak mi to aspon (zcela laicky) prislo.
No nic, jen takove uvahy a postrehy
Věř nebo ne, ale tahle varianta mi na mysl vůbec nepřišla
Tak nějak jsem automaticky měla za to, že Rataj všechny tyto druhy pěstuje emerzně.
Rostlina kterou jsi dostala je kupodivu submerzní a dostala se do lepších podmínek (substrát ve dně) tak se nediv že za měsíc popojela. Kdyby byla emerzni bylo by to trochu jinak.

Zajímavé. Já ale ničím nehnojím. Na druhou stranu, bylo by možné, aby ten silný růst spustilo to, že kořeny dosáhly na spodní vrstvu substrátu, který je zásobní?
Mno, jednou mi takhle sestou rustovou rychlost zaradil ech. Ozelot po flusanci Rataje Color FE+. Z pekne rostliny uteseneho vzrustu byla za 10 dni adela. Pamatuju si to, protoze me takova rustova akcelerace dost zaskocila, bylo to fakt huste markantni.


Ahoj všem,
předkládám vaší pozornosti dvě fotografie, první ze dne založení - 26.9. - a druhou včerejší - 25.10
Zajímá mě váš názor na Echinodorus 'Horemanii', který se nachází u předního skla nalevo od kořene. Za měsíc tato rostlinka více než zdvojnásobila svůj objem což mi poněkud nejde dohromady se slovy z atlasu "poměrně pomalu se zvětšující rostlina"
Je mi jasné, že atlas není dogma, ale tak rychlý růst bych u tak charakterizovaného druhu skutečně nečekala.
Máte někdo obdobné zkušenosti s hodně rychlým růstem?
Starší reakce
Rataj koukám prodává oboje -
www.rataj-spk.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
Kupoval jsem tam quadricostatus, u toho na Rostlinna-akvaria to skoro vypadá, že jsou smíchány fotky obou druhů, ale asi těžko říct. Každopádně Rataj má oboje skladem

Ta hypotéza se světlem je zajímavá a musím ji asi potvrdit. H. Tenellum se mi i v té velmi teplé vodě chytil nad očekávání rychle a jedna z rostlinek začala dokonce už i odnožovat (koupil jsem je na burze na Pankráci někdy koncem srpna). Alespoň si tedy myslím, že to je Tenellum

Tak latifolius je trochu větší varianta než quadricostatus neboli isthmicus. Co se ale prodává to je ve hvězdách. Už ten název Echinodorus latifolius je z minulého století.

Druhý zmiňovaný mi v akváriu nešel, po pár měsících strádání zcela zmizel a nedávno se skoro po roce zase objevil a začal krásně odnožovat

Předpokládám, že zabralo zvýšení intenzity osvětlení, dá se koupit:
www.rostlinna-akvaria.cz/… Wow, koukám, že to nebude tak jednoduché budu muset zkontrolovat, které nejsou tak velké. Výšku jsem našla maximálně 25cm, ale asi je to individuální

Pozor i ta mi jednou vyrostla do slušných rozměrů - cca 50cm výška, 30cm průměr

Rozumím, vyberu si tedy raději jen jeden a do popředí dám místo echináče nějakou kryptokorynu, třeba Wendeeti Brown

Ja by som k tomu dodal len jedno - záleží na celkových podmienkach v ktorých budú echináče rásť. Moja skúsenosť napr s E. karapčatnyj - v atlase ho popisujú ako rastlinu 15 - 30cm. Keď som ho dával von skoro sa nevošiel do detskej vaničky
P.s. foto v denníku
rybicky.net/fotogalerie.php… Takže myslíš, že na akva mám malý akvárko? Četla jsem, že se dá držet u dna zastřihováním... Pokud by to tedy nešlo, vybrala bych si asi dva echinodory, jeden menší spíš do přední části (možná ten Leopard, Echinodorus rubromaculatus nebo Ovalis) a jeden do středu až zadní části - (možná Kleine bar, nebo Echinodorus Paul Klockner) Z těch které nejsou červené a jsou střední velikosti, máš nějaké tipy? Díky moc!
Aha, a jaké bys prosím vybral echinodory, spíše tedy střední? Líbily se mi, že mají takové kulatější listy...
Přidat reakci
1 ...... 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 42323x