Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:47 Ria Re: Miso
A jak si ho mám vybavit??? (prosím s ohledem na to, že mám 13 let) ;-) coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:40 Muž Miso [470] Re: Ria
ten rozbor z vodarne je presnejsi ako to co nameras testami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:36 Ria
Co já vím, skusím, ale raděj bych měla výsledky před sebou (nechci něco pokašlat), ale přece jen tam zatím budou razborky, možná testy pak, když tam pujdou kreveťule ;-) . Tak děkuji!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.03.2013 15:32 Muž grunda [1781] - Cichlidy
pokud nemáš vodu ze studny, tak si myslím že ne. Sežeň si rozbor vody z vodáren, nech akva dobře zaběhnout a pak poctivě dodržuj údržbu. Já osobně testy nepoužívám už hodně dlouho, nebyl důvod
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:30 Ria
Na nově založené nano 20l, a pak tam budou krevetky, takže asi jo, že? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:28 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ria
cokoliv z těhle testů: www.rostlinna-akvaria.cz/…
otázkou zůstáva, zda je opravdu potřebuješ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:24 Ria Re: grunda
Aha, no dobrá, tak jaké mi doporučíš? (prosím ne moc drahé) coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:22 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Ria
papírkové testy jsou obecně na dvě věci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:21 Ria – tyhle testy
Oprava: akvaland.sk/… Děkuji!!! ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 15:19 Ria – tyhle testy
Ahoj, mají to být nějaké takovéhle testy (asi je tam málo těch papírku)http://akvaland.sk/2343-sada-testov-nano-minilab.html ??? coze tu mějí víc tých papírku akvaland.sk/… ale je to eSHa, máte s tou značkou někdo zkušenosti??? Je to dostačující? ;-) Děkuji!!! :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.03.2013 11:28 Muž Mispulin [67] Re: Maurik
Z mych zkusenosti muzu obecne doporucuji rozhodne Seru (pripadne Tetru).
Od Rataje pouzivam jedine Ferrin (a jednou jsem mel Foskol) a to proto, ze jednak lze u nich pomerne dobre odecist barvu dle natistene skaly a hlavne je mozne u nich namichat i vztazny roztok, takze lidi se slabsim barvocitem (muj pripad ;-)) muzou porovnat mezi sebou dve tekutiny a nikoliv tekutinu s natistenym papirem, coz muze byt problem. A naopak - test NO3 je napriklad od Rataje naprosto nepouzitelnej!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 10:36 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Maurik
Pro mne jednoznačně Sera, Rataj mi už do baraku nesmí s žádným testem.

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:54 Maurik – Sera vs.Rataj
Co je lepší: Sera kH- Test, nebo Karbon od Rataje? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 09:00 R Muž Silent [5949] Re: Ria
Zkušenější akvarista který nemá speciální nároky na složení vody nepotřebuje prakticky testy vůbec. Začátečníkovi bych z vlastních zkušeností doporučil alespoň základní sadu testů a to na pH, alkalitu (KH) a dusitany (NO2).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 08:28 Ria – Testy
Ješte sem zabudla dodat, na co všechno případně potřebuji testy? coze Jěšte jednou děkuji!!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2013 08:00 Ria – Testy
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak moc sou duležité ty testy vody? coze Budu si zakládat nano 20, budou tam asi razborky a pak možná krevetky. Předpokládám, že pro ty krevetky to bude nutné, ale radsi se zeptám, tedy potřebuji nutně dělat testy vody???Jestli ano, jaké sou dobré/máte s nimi skousenosti??? coze Děkuji!!! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 23:18 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: bulawaio
bulawaio napsal: berme to, že někde stojí ve skledičce a přípustna vzduchu
Ja som mal skôr na mysli to, že voda tečie ;-)

Teda, že parametre vody vstupujúce do vodárne i vystupujúce z nej sa menia na základe počasia, odberu a podobne. Mesto môže používať viac rôznych zdrojov, ktorých pomer sa môže meniť - u nás dva s dosť odlišnou tvrdosťou i iným spôsobom dezinfekcie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 22:45 Maurik Re: Maurik
Jo a parametry vody z vodovodu jsem dával sem do tohoto tématu na straně 96, zda je to ok voda nevím :-) Teda ani nevím co z toho výpisu je pro mě vše důležité
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 22:41 Maurik – Re: Toník
Ten jsem si koupil od JBL a ještě než jsem si objednal ten CO2 set (ještě nedorazil), tak jsem to šoupnul do akva a pozoroval jak se bude měnit barva. No nebyla ani modrá, ani zelená a ani čistě žlutá, byla to taková směska :-) No uvidím až to dorazí a zda barva bude jasnější. Ale popravdě ta barva byla taková spíše modrozelená ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 22:37 Maurik Re: Toník
Tak třeba na NO2 mm test od Rataje a postup je trošku odlišný než píšeš. Naberu do ty plastový odměrky vodu z akva (určitý počet ml) do toho nakapu roztok (10 kapek)z lahvičky A, protřepu a nechám pět minut, pak nakapu 10 kapek roztoku z lahvičky B, opět protřepu a nechám 5 minut a poté porovnávám barvu dle vzorkovnice barevnými kruhy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 19:31 Muž Toník [396] Re: Maurik
Měřit KH a GH pomocí reagenčních papírků je skutečně nanic. Jaksi tu zapadl komentář Wendy2, tak ho připomenu.
Při použití kapkových testů sledujete množství spotřebovaného titračního roztoku (počet kapek) potřebné k obarvení stanoveného objemu testované vody např. z barvy červené do modré nebo z modré do žlutozelené. Což není pro člověka s neporušeným barvocitem problém zaregistrovat.
Přesnost takových testů je násobně vyšší, než papírkových, přesto i zde existují značné rozdíly zejména v závislosti na výrobci.
(Na toto téma je zde celá hromada informací.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 19:05 Muž Miso [470] Re: Maurik
vecsinou tie zmeny niesu v akva nejak velke oproti vstupnej vode a hlavne ked pravidelne menis vodu tak to stale dorovnavas. Parametre vstupnej vody ak mas vodovodnu zistis na internete.
Ak hodlas zakupit CO2 potrebujes CO2 pern. test podla ktoreho to nastavis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 18:41 Muž kofejn [963] Re: Maurik
Máš-li dobrý foťák, můžeš zkusit tohle: rybicky.net/clanky/433-jak-urcit-ph-navod-pro-barvoslepe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2013 15:43 Maurik – Testy
A ještě něco, před týdnem jsem si koupil Ratajův test na NO2, kde sice nen´až tak rozsáhlá barevná škála, ale popravdě i to byl pro mě problem, se rozhodnout, které to růžové kolečko se přesně shoduje s barvou vody v té umělohmotné odměrce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 15:41 Maurik – Testy
No já to chci hlavně vědět ohledně toho, že když si kupuju kytku, nebo rybu, tak tam většinou jsou určité vhodné parametry vody napsané a v neposlední řadě mám z Polska objednaný CO2 set, tudíž je přinejmenším vhodné, abych dokazal určit\změřit parametry vody, abych něco nepokazil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 15:05 Muž Yirka [9126] Re: bulawaio
Ale na to stačí 3-4 kapkové testy, v porovnání s tím setem za pár kaček. Na zjištění hodnot a porovnání trendů je to bohatě. Budeš-li pravidelně testovat, tak po vypotřebování 1 balení budeš přesně vědět na čem jsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 14:42 Muž bulawaio [92] Re: Miso
tak jasné, že akvarijní prostředí vodu ovlivňuje o tom žádná, ale právě aby člověk zjistit co se pak děje na výstupu, řekněme parametry vody po týdnu v akváriu, je přeci dobré a vlastně nutné znát parametry na vstupu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 14:29 Muž Miso [470] Re: bulawaio
v prvom rade sa zacne vyparovat smich , ide o to co sa deje s vodou v akva kde na jej vlastnosti vplivaju ryby, rastliny, korene, substrat... avsak pri pravidelnej vymene vody sa nebude moc odlisovat od vstupnej. Testy vyuzijes hlavne ak hnojis, pridavas CO2, pouzivas raselinu... vtedy je niekedy vhodne poznat parametre ako pH, NO3, PO4, Fe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 13:55 Muž bulawaio [92] Re: slavko
zajimává domněnka, nic takového mě nenapadlo, co se tedy děje dále z vodou,která má tedy určité základní parametry? berme to, že někde stojí ve skledičce a přípustna vzduchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 13:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: bulawaio
bulawaio napsal: řekněme kolem 1200 Kč by se tentest nechal udělat. Já vim, že mu jde o akvarijní vodu, ale je dobré přeci jen vědět, co mi do akva teče
Takže zaplatíte 1 200,- a budete vedieť aké parametre má (mala) voda v dobe odobratia vzorky. Veríte, že rovnaké parametre bude mať voda aj na druhý deň, týždeň či mesiac? ;-)

Preto to, vo väčšine prípadov, považujem za vyhodené peniaze. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 12:52 Muž bulawaio [92] Re: slavko
ted jsem koukal na netu a řekněme kolem 1200 Kč by se tentest nechal udělat. Já vim, že mu jde o akvarijní vodu, ale je dobré přeci jen vědět, co mi do akva teče (například pro dávkování určitých prvků hnojiva). Nicméně co jsem ted koukal, tak test už nevim od jaké firmy (ale levný rataj to nebyl) stojí cca 300 na dusičnany a to samé stojí na fosfor,což je asi takový ten základ prvků. Ale tady jde vlastně jen o tvrdost a Ph, což teda vlastně stačí testy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.02.2013 12:48 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: Maurik
taky jsem barvoslepá :) ale např. kapkový test od Tetry nedělá potíže ani mě, změnu barvy např. ze žluté na modrou poznám bezpečně :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 12:43 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maurik
Maurik napsal: tak jen zírám jak skoro každý ví o své vodě ty hodnoty a já nevím nic
Niektorí vedia a iní sa len tvária, že vedia ;-)

Keď som asi pred dvadsiatimi rokmi objavil v akvaristike test na tvrdosť vody, tak som si ho kúpil, ale nikdy sa mi ním nepodarilo nič namerať. No a tak som dlhé roky o vode netušil nič. Dnes už niečo tuším, ale keďže sa naša voda nevymyká stredným (zlatým) hodnotám, tak mi to je väčšinou i tak figu platné :-P

Ak však naozaj chcete o svojej vode niečo vedieť, kúpte si testy, pokojne aj postupne, a merajte + značte si, čo ste namerali. A vôbec to nemusia byť tie najdrahšie, čo sú na trhu. Z informácií z vodárni je niekedy ťažko niečo zistiť, bez dodatočných vedomostí a nástrojov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 12:35 Maurik – Testy
Díky, já chtěl jen vědět cca parametry mé vody, protože když si tu na fóru denně pročítám, tak jen zírám jak skoro každý ví o své vodě ty hodnoty a já nevím nic :-) Proto jsem chtěl vědět, které testy se dají nejsnáze určit/přirovnat ohledně zabarvení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:54 Muž kortezhugo [983] Re: slavko
Pri akvaristike ide o to ze aj rastliny aj ryby dokazu zit alebo prezivat v znacnom rozsahu hodnot pH,GH,KH a kadecoho :-).
Preto ta "extra presnost" nie je potrebna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:48 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: bulawaio
bulawaio napsal: Možná fakt vyjde lépe nechat si udělat laboratorní test, než kupovat pochybné akvarijní testy :-)
Samozrejme, taký laboratórny test bude presný. Otázkou zostáva, či za tie prachy dokáže bežný akvarista tú presnosť využiť. Okrem toho, parametre vody v akváriu sa môžu meniť, takže testy treba občas zopakovať (najmä pri pokusoch s chemizmom vody), to sa potom tie laboratórne môžu pekne predražiť.

Myslím, že presnosť akva testov je pre bežného akvaristu viac ako postačujúca. A pri pokuse odčítať hodnotu na farebnej stupnici jednoducho treba istú dávku odvahy vedieť sa rozhodnúť ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:40 Muž kortezhugo [983] Re: Maurik
Dajana 3v1 z toho sa moc nedozvies.
JBL EASY TEST 6v1 (ked ide o pruzkove) - tie som pouzival to je odost serioznejsie ale nie je to lacna zalezitost.
Preto ked mam poradit tak kvapkove testy su jednak lacnejsie a aj odost presnejsie.
Ja osobne mam skusenost ze KH mam cca o 1-2 stupne menej ako GH (merane pocas celeho roka).Tak ze pre mna osobne v podstate staci aj jeden test.Ale neviem - to je len moja skusenost.

Edit:Este chcem dodat ze tie hodnoty GH KH sa v akvariu pri vymene 30%(alebo viac%)vody/tyzdenne moc nemenia.Tak ze ja uz meram "len tak" zo zvedavosti a vysledok +- uz poznam vopred.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:25 Maurik Re: kortezhugo
No jo, ale to máš údaje z těch rozborů, ale to se po nalití do akva změní, tudíž vím pouze to, jaké GH mám na vstupní vodě, díky tomu výpočtu. Přesto moc díky. Prostě bych asi potřeboval test, který nejde od žluté do hnědé přes tmavnutí, ale kdyby to mělo pouze třeba tři barvy (žlutá, červená, modrá), to by se lépe přiřazovalo, ale to bych chtěl moc :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:21 Maurik – Testy
Ten rozbor vody, co jsem sem dal, tak to není přímo z mého kohoutku, ale pitná voda v Chrudimi, tudíž tu vodu leju do akva. Barvocit mám v pohodě, každý rok chodím kvůli práci na prohlídky, takže v tom problém nebude, spíše v tom, dokázat se rozhodnout pro přiřazení barvy :-)U toho GH bych řekl, že na tom lakmusu byla barva tmavší, než poslední dílek stupnice, který ukazoval 28 a byl hnědý, no já to měl spíše takové do červena :-) :-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 10:17 Muž kortezhugo [983] Re: Maurik
Tu mas kalkulator.GH si vyratas z Ca 61mg/l a Mg 10.3mg/l
Tak ze to je asi 10.9 dGH.
www.lenntech.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:28 Muž bulawaio [92] Re: Maurik
Z některých testů se to opravdu odvodit nedá, to se mi s stalo taky. Především když jsem měřil tvrdost. Nicméně by ti měl alespon napovědět na kterém okraji spektra se nacházíš. Možná fakt vyjde lépe nechat si udělat laboratorní test, než kupovat pochybné akvarijní testy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:17 Maurik – Mikrobiologický rozbor
Fotka k příspěvku Nevím zda to je taky k něčemu, ono toho je víc, ale tamto asi nen potřeba, tak jsem dám ještě toto :-) Můžete mi tedy něco říct k těm rozborům?

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2013 09:12 Maurik – Dajana 3v1 - pH, KH, GH
Fotka k příspěvku Já nevím, ale asi jsem lempl na testování vody. Vím, že ty papírkové testy jsou nic moc, nicméně, abych vůbec nepřirovnal barvu, tak to je divné. Dnes jsem opět zkoušel tento test a jedinou položku kterou jsem dokázal určit, dle předlohy, tak bylo pH, které zprvu bylo 6,4, ale po minutě jak píšou, tak to ukazovalo 6,8. Nicméně KH jsem nedokázal přiřadit, jako by to bylo míň než 0, protože dle mého to bylo ještě světlejší, než než nejsvětlejší nula. No GH jsem neurčil už vůbec. Já bych asi potřeboval, aby to ukazovalo prostě různé barvy a ne odstíny jedné :-)
Nevím zda to půjde vložit, ale tady je část rozboru kohoutkové vody o který jsem si zažádal:
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2013 08:51 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: dvorak002
dvorak002 napsal: Dobrý den,zajímlo by mě když bych chtěl začít hnojit PMMD jaké testy koupit a co vše je potřeba měřit za hodnoty?
Záleží ako seriózne chcete vedieť, čo sa v akva deje. Ja v podstate meriam len NO3 (či nie je veľa) a i to len občas a podľa toho prispôsobujem dávku KNO3, ostatné veci potom usudzujem z rias a rastlín – niekedy s väčším inokedy s menším úspechom.

Treba si však uvedomiť, že všetky bežné akva testy dávajú len orientačné výsledky a i medzi nimi býva dosť veľký rozdiel v presnosti a najmä pohodlnosti (hehe, aj v cene) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2013 17:38 Muž Karel z Tábora [21] – Hnojení PMDD a tsty
Dobrý den,zajímlo by mě když bych chtěl začít hnojit PMMD jaké testy koupit a co vše je potřeba měřit za hodnoty?Díky za rady palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 14:23 Muž daakon [2] – sera
Mám tohle a stačí to www.zoohit.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 14:11 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – Testy vody - sety
Fotka k příspěvku Chci si koupit soupravu na testy vody, řeším dilema, který koupit, zda od Tetry Tetra Pond Combi test, je tam test na PH, KH,FE, NO. NO3, nebo od JBL Test Combi, který obsahuje test na PH, KH, FE,NO, NO3. Cenová relace je zhruba stejná. Nebo mi poradíte něco vhodnějšího v podobné cenové relaci?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 22:16 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Yirka
Yirka napsal: Tento test neznám
Ja tiež nie, a napríklad nikdy som nemeral Fe. Zo začiatku som pomerne často meral tvrdosť, alkalitu a tie zvyšné z JBL kufríka. Po pár týždňoch som zistil, že tvrdosť sa nemení a NO2 mám trvalo na 0. Teraz meriavam ešte tak pH (i to najmä kvôli CO2, že či mi pH veľmi neklesá) a občas NO3 (či som to neprehnal s KNO3 a kŕmením).

Podľa mňa je to zbytočná investícia naraz a lepšie je kúpiť si jednotlivé testy, podľa toho, čo chcete merať. A čo sa týka výrobcu, je to často len o cene, ale napr. pri teste pH si radšej priplatím za JBL, test NO3 si už nikdy nekúpim od Rataja ani od Aquar a pri ostatných mi to väčšinou vyšlo na rovnako - teda okrem ceny. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 09:24 Muž Yirka [9126] Re: atiw
Tento test neznám, ale koupíš-li si jednotlivé kapkové testy zjistíš, že skoro polovinu ceny činí ten kufřík. ;-)
Viz třeba tyto s mou osobní kladnou zkušeností: akvarijni-cerpadla-regulace-vody.heureka.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2013 21:23 Muž atiw [-4] - krevetky red crystal, taiwany blue bolt, blue panda, black tiger – souprava k testování vody
Fotka k příspěvku Uvažuji o koupi testovací soupravy akvarijní vody, kde je více kapalných testerů, které jsou přesnější než 5 v jednom, nebo nějaké lakmusové papírky apod. Na trhu je jich spousta, od různých firem. Pomůže mi někdo s výběrem? Investoval bych do toho tak kolem 1000 Kč. Co tento od JBL? Viz obrázek. Na aukru ho prodává Polák kolem 800 Kč. Vyplatí se za ty peníze, nebo je něco lepšího v podobné cenové relaci.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41946x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423?od=901