Testy vody
Piješ vodu z akvárka? Na zdraví

Ty to musíš ochutnat abys to poznal? To mi stačí jenom kouknout.
No tvrdost s přesností na 3 stupně poznám když tu vodu ochutnám, na top nepotřebuju test

))
Neočekávám od těchto testů (od žádných) nějakou přesnost, používám je jen abych zjistil jestli se v čase něco moc nezměnilo. Takže pro mě jsou dostatečné.

Ten JBL i ten SERA test mají rozlišení 20 mg/L. To odpovídá téměř 3 německým stupňům tvrdosti. Z toho celkem jasně vyplývá, že pro sladkou vodu je přesnost nedostatečná. Použitím CT a Mg testu budou výsledky přesnější.
Takže ne, skutečně tam nepíší moře pro srandu králíkům.
0 28.12.2017 12:42 Angus68 –
Re: Maq Vidíš Maqu, to jsou zrovna rostlinky, který každý nechce. Kromě zajetí akvária

Ale nebudu se s tebou hádat, že v takový vodě kytky nerostou. Rostou a vím to

A kapradí a mechy rostou běžně, byť pomalu (třeba chovatelům parosphromen, kteří je mají v destilce + výluh). U některých druhů doporučují pH i pod 4, zda fungují kytky i pak ale nevím. Co je ale nejdůležitější, kytky rostou i v přírodních biotopech s vodou kolem pH 4 - některé kryptokoryny, bublinatky, barclaye... asi i bucky jsou na březích podobných vod, možná je to občas zaplaví...
hrubý nástřel od oběda:
Ca [mg/l] = 40.078 * ((CT [dGH] / 5.608) - (Mg [mg/l] / 24.305))
Angus68 napsal: ve vodě o hodnotách pH4.7-5.2 a kh 1 moc rostlin neporoste
Já v jednom akvárku takovou vodu mám, akorát že KH je na nule. Divil bys se, co mi v tom roste: Sagittaria platyphylla, Sagittaria subulata, Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Samolus valerandi(!), Hemianthus callitrichoides, Hygrophila corymbosa, Ludwigia palustris, Lemna sp., Eleocharis parvula, Helanthium bolivianum ... a ještě jsem jistě na nějaké zapomněl.
Já se taky divím, ale je to tak.
muťa napsal: ....převést, odečíst.
Byl bys tak laskav a pro nás nematematiky, nechemiky, ukázal vzorový příklad? Děkuji a věřím že nejen já.
Kubaa: nějak tady zapadla moje prosbička. Děkuji.
To nemusí být nic zvlášť extra. Stačí velmi populární africké cichlidy, kde kytky většinou buď nejsou vůbec nebo vzhledem k počtu ryb nehrají významnou roli. A takových příkladů by se našlo víc. Nebo prostě akvária, kde kytky kvůli dalším začátečnickým chybám stagnují a nepracují.
Jistě, že ryby můžou umřít i kvůli jiným věcem. Ale pokud je ten největší zabiják snadno testovatelný (a ty testy stojí pakatel, vzhledem k ostatním nákladům), tak má smysl ho testovat. Třeba proto, abychom si mohli být jisti, že je chyba jinde. Prostě diferenciální diagnostika.
Stejně tak za ta léta poznám vhodnou teplotu rukou. A poznám, že je rybám zima nebo horko. Ale proč si sakra nepořídit teploměr a nemít jistotu a mnohem přesnější informace?
0 28.12.2017 12:15 Angus68 –
Re: Maq Začátečník, akvarista ví, že mu ve vodě o hodnotách pH4.7-5.2 a kh 1 moc rostlin neporoste
Já bych to nechal Maqu tomu, kdo má už něco za sebou

Neber to tak jednostranně podle sebe. Já to mám podobné jako Ty - mám rád rostliny, mám jich hodně, a většinu problémů mi vyřeší samy a nejlíp. Pod to se podepíšu. (A test na NO2 nemám.)
Ale pokud jsem vyrozuměl, Kubaa má v plánu něco extra, velmi měkkou a kyselou vodu, kdovíjak to bude s rostlinama, a tak. A je spousta jiných různých situací.
Takže co je pro Tebe (a pro mě) zbytečnost, jiným se může velmi hodit. Ostatně pokročilý akvarista ví co dělá a posoudí si to sám. Spíš je otázka, co poradit začátečníkům.
A tady si dovolím trochu polemizovat s přílišnou koncentrací na měření dusíku. Ano, dusík nejrychleji zabíjí, to víme všichni. Ale záběh, to je přece daleko daleko širší proces. Pak se tady všelijací zoufalci bijí v prsa, že mají podle testů amoniak a dusitany na nule, a diví se, že ryby chcípají, rostliny hynou, řasy bují, přes zákal není vidět, a podobně. A přitom testy ukázaly...
0 28.12.2017 11:54 Angus68 – Re: Kubaa
Já nic vysvětlovat nepotřebuju. Jen sem se přimíchal do debaty, kde bylo něco zodpovězeno. Týkalo se to testů vody,né?

Vy si klidně řešte své zbytečné problémy.
Podle mě to jsou jen zbytečný tlachy o ničem, který stejně nikomu nepomůžou
Takže měřte a sledujte jak to roste. Já si nechám svý

Díky Miloši!!
To je pořád dokola, asi je zbytečné k tomu psát víc, vše už ti bylo vysvětleno v předchozích příspěvcích. A chápu, že máš rád kytky, ale znovu ti opakuji, že ne každé akvárium je rostlinné akvárium. Navíc pokud běží první fáze nitrifikace ale ještě ne ta druhá, nahromadí se dusitany i s hromadou kytek, protože kytky dusitany moc nežerou, alespoň většina druhů.
Založ vhodnými rostlinami, hlavně hódně

Pokud rostlinky porostou (a to nemám strach, že né), tak nemůžeš mít žádnej problém s dusitany. A potom, každej to moc řeší a přitom si to akvárium chce dělat to své bez vašich vnějších zásahů

Nechte ho bejt a neřeště zbytečnosti. Na co mi bude, když uvidím vliv NO2 v poměru 0.002mg/l na rostliny? Na ho....
A stejně to nepoznám

Rostou kytky? Žijou ryby? Líbí se mi to? To jsou otázky, který by si měl řešit

Ak je hladina NO2 už poznať na rybách, je to už naozaj príliš vysoká hodnota - resp. toto zistenie prichádza neskoro. Citlivé testy (napr. ten spomínaný JBL) umožňujú problém odhaliť oveľa skôr - skúseností s týmto mám mnoho. V zabehnutom akváriu nemá zmysel riešiť dusitany, no pri zábehu alebo zásadných zásahoch do filtrácie či celkového stavu akvária to zmysel má. Kubaa to vystihol presne. Test, ktorý nie je dostatočne citlivý, je k ničomu, lebo problém odhalí až keď je neskoro a je už zjavný aj na správaní rýb. Ak tam ryby nie sú, potom naozaj nie je možné naslepo zistiť nič.
Dusitany jsou ovšem obvykle to, co zabíjí ryby. A nepoučený akvarista nechápe, protože akvárium vyčistil a vydrhnul (a v lepším případě i počkal celé tři týdny, než dal ryby, jak mu někdo poradil). Většina dalších problémů buď nejsou tak akutní nebo trápí akvaristu víc než ryby (různé zákaly, slizy apod).
Proč řešíš takový hovadiny

Založ, uvidíš, porovnej, zkoumej, napiš zkušenosti
Prosím OT
Angus68 napsal: Nevím teda jakou máš vodu, ale úplně obyčejná z vodovodu by neměla mít a asi i nemá takovou zvýšenou hladinu NO2. U sebe to poznám, na to vem jed
proto nepoužívám ty všelijaký taháky na peníze
asi je to ve voku
Jsem jedno velké ucho. Jak se na obyčejných rozjezdových kytkách pozná 0.05 mg/l dusitanů (třetí hodnota na JBL stupnici). Když mě to naučíš, platím ti celý příští rok pivo.
PS: ne, neřeším to moc. Jsem přesvědčen, že na otravu dusíkatými látkami umírá velká většina akvarijních ryb prodaných v petshopech.
PPS: jak to proboha souvisí s vodovodem???
Neřešíš to zbytečně moc?
EDIT? Nechceš nejdřív něco založit a potom si pokecat o zkušenostech?
Nevím teda jakou máš vodu, ale úplně obyčejná z vodovodu by neměla mít a asi i nemá takovou zvýšenou hladinu NO2. U sebe to poznám, na to vem jed

proto nepoužívám ty všelijaký taháky na peníze

asi je to ve voku

1. S vysazením ryb se čekalo a čeká, ale soudě podle zdejších diskusi se čeká málo. Třeba tři týdny. Přitom tři týdny po založení jsem opakovaně naměřil vrchol dusitanů. Pokud si člověk chce být jist na základě čekání, musí čekat minimálně měsíc, u citlivých ryb i déle. Ale často se akvárium zaběhne rychleji. Takže když použiji test, mám jistotu třeba o týden dva dříve. To mi za těch pár korun za test stojí.
2. Když poznám zvýšené dusitany až podle ryb, znamená to, že ryby pociťují přinejmenším diskomfort, pokud ne dokonce vážnější zdravotní problémy. Toho je rád ušetřím a opět mi to za těch pár korun stojí.
3. Když je nějaký problém, často není diagnostika tak přímočará. Příznaky nejsou zcela specifické. Dusitany jdou testem rychle potvrdit - nebo vyloučit a lze problém hledat jinde.
4. Čerstvé zasazené kytky mívají spoustu problémů, třeba už z toho, že jsou čerstvé zasazené. Jak z toho diagnostikuješ dusitany, nevím. Diagnostikovat vodu podle kytek je netriviální a ani lidé, co se na kytky zaměřují, to neumí dokonale. Krom toho mám pochybnosti, že kytkám dusitany v tak nízkých koncentracích jako rybám vůbec vadí. A konečně, jsou i akvária bez kytek.
5. Ne každý chová "obyčejné ryby".
Jo, byly v pohodě celou dobu, měřil jsem to ještě v době, kdy tam ryby nebyly, po zakrmení prázdného akvária mraženým - ani se to nehlo a mražené do 2 dnů zmizelo

Ale teď už jsou v pohodě, né

Pozná, ale bral jsem to jako poslední test "zajetosti" akvária (po 5ti týdnech a s "naočkovaným" filtrem), pro jistotu. Ryby jsem sháněl dlouho, kousek jsem pro ně musel jet a všechno jsou to citlivky, tak jsem nechtěl riskovat

No právě že vůbec. U mně je to stejně.. je to to poslední, co řešim.. napětí na hladině

S vysazením ryb se čekalo už za tvého děda, a je to pořád stejné

Nechat akvárium zajet

Testuje se vápník a je jedno jestli máš slanou vodu nebo ne. V mořské akvaristice je to důležité proto je to určené hlavně pro ní.

Děda měl zkoušečku na hladinu, jó?

Myslím, že když je vysoká hladina NO2, budou trpět ryby, na kterých to každej pozná
Vážně neměřím a nemám s tím problém

Ale výměny vody pomůžou

2) obyčejné ryby se měly dobře i za dob mého dědy.. a tehdy se nějaké testy nevedly.
3) nepoznáš, musíš počkat o trochu déle s vysazením ryb
Ruzné papírky, vodičky, preparáty nejsou všespásné.. i když nám to teď ze všech stran masýrují do hlavy. Když dřív nebyly testy, ani CO2 přesycovače, ani výkonná LED světla, tak to také fungovalo
To poslední, co by ti můj děda řekl, je jaké napětí měl na hladině

a množil o 106.
Poprvé jsem si koupil test na NO2 a zrovna od Sery, ta stupnice mě taky zklamala. Ale beru to tak, že když se barva nehne ani o kousek, je to ok - měřil jsem NO2 v prázdném akváriu po zakrmení, abych viděl, jestli NO2 neporoste. pH test od Sery je na tom s citlivostí podobně, taky mě to docela zklamalo.
Ano, nedělá to dobře ani čerstvě zasazeným rostlinám

Teraz som si vsimol, ze aj Sera test na vapnik bude asi len pre slanu vodu. Mylim sa?
1) papírkům také nevěřím, ani levným testům od Rataje apod., proto používám kapkové JBL testy a elektronické měřáky
2) měl jsem doma leccos vzácného a hodlám mít ještě vzácnější věci (a chci aby se měly dobře i obyčejné ryby)
3) jak poznám v akváriu bez živočichů zvýšené dusitany (typické použití NO2 testu je potvrzení zaběhnutí nádrže a vhodnost pro vpuštění ryb)?
Já nic takovýho nepoužívám a ani neměřím, protože těm papírkům nevěřím

A na to, abych měl laboratoř (poměrně drahá záležitost), nemám doma nic vzácnýho. Ani ve velkým nic neprodukuju, ale jen pro sebe

Podívej se do AQ, a spoustu věcí poznáš i bez testů

Ano, s tím SERA testem, proto je k ničemu. Ani ta jejich nula není zárukou toho, že je voda OK. JBL test je citlivější a dokáže detekovat zvýšenou hladinu dříve, než je toxická. Proto tě může v předstihu varovat nebo naopak potvrdit, že je voda OK.
Když budeš mít měřitelný dusitany, tak to velice rychle poznáš i bez testu

Sera má srovnatelné testy s JBL.

Nikdy jsem ten test neměl v ruce, ale obávám se, že to tam nepíšou pro srandu králíkům. Nejspíš nebude pro sladkou vodu vyhovovat rozsahem (citlivostí).
Testy od sery jsou většinou imho celkem slušné, i když JBL je lepší. Znám jednu vyjímku - test na dusitany od sery je k ničemu, protože je málo citlivý, má stupnici: 0, průser, průser, průser, průser...
....převést, odečíst.
Byl bys tak laskav a pro nás nematematiky, nechemiky, ukázal vzorový příklad? Děkuji a věřím že nejen já.

Testy od Sery poznam, len netusim ako je to so spolahlivostou. Da sa mu verit?
RE: Kubaa. JBL robi samostatny test na Ca a dalsi na Mg+Ca. Pri oboch je udevene, ze su pre morske akvaria. Bolo by mozne ho pozit aj na sladkovodne?
Dělají test na hořčík a na celkovou tvrdost. Když to převedeš na stejné jednotky, tak získáš vápník odečtením hořčíku od tvrdosti.
Ahoj. Poradite mi spolahlivy test na vapnik? Pouzivam JBL, ale na vapnik asi nerobia.
Starší reakce
Začínaš znovu s novou, ale tentokrát zriedenou, vzorkou.
Inak ja riedim vodou z vodovodu, v tej PO4 nemám. Samozrejme predom overiť.
Děkuji za vysvětlení, rozumím.
Naředíš destilkou 1:1, změříš znova a výsledek vynásobíš dvěmi. Nebo naředíš 3(destilky):1(akvarijní) a vynásobíš výsledek čtyřmi. Samozřejmě můžeš ředit i víc... Ale chce to přeměřit i tu destilku, že ukáže 0. Některé destilky jsou dost mizerné.
Při měření se mi testovaný vzorek zabarvil hodně do modra, dle stupnice více než 1.8 mg/l. V návodu je psáno, že v tomto případě "nařeďte vzorek destilovamou vodou a porovnejte znovu". Znamená to že mám udělat celé měření znovu s již naředěnou vodou, nebo se má ředit ta již naměřená, modrá voda? Není mi to z toho návodu jasné.
P.S. Rýpal jsem se ve dně při přesazování rostlin...., kdyby se někdo ptal na proč mám tak vysoké PO4.
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 39 40
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 42018x