Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 08:53 Muž erny71 [3] – Jaké testy na začátek
Zdravím všechny. Po dlouhé době se mi dostalo zase akvarko domů. Prosím o radu jaké testy na základ budou stačit. Děkuji používal jsem papírky ale ty nejsou přesně Jak jsem se dočetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 20:33 Muž imax [47] Re: Pavoltrnava
Som tiez zastanca JBL testov, ale na GH pouzivam Seru. Lepsie sa sfarbuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2019 08:14 Muž Zip [277] Re: Pavoltrnava
Osobně používám kapkové JBL. Sice dražší, ale dají se pak jen sehnat náhradní náplně a ty už jsou v pohodě. Mají podle mně pěkně udělané barvičky a hezky se vyhodnocují. Mají porovnávací zkumavky, jdou použít i na zabarvenou vodu. Většinou jsou na 50 měření, jen jejich test na draslík je na 25. Je tu návod jak ho použít na 50měření. Záleží jak často budeš měřit a jestli to budeš potřebovat, aby ti nějak extra nevypršela expirace ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 00:31 Muž Luky13 [60] Re: Pavoltrnava
Jedny z nejlepších jsou JBL www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 00:08 Pavoltrnava – Meranie NPK
Pekný deň prajem.
Chcel by som sa informovať a získať Vaše skúsenosti. Aké merania a od akých výrobcov by ste odporučili použiť na meranie NPK? Ďakujem za info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 11:01 Muž Celsiq [50] – JBL proscan
Zdravím,

Nevím, zda je to vhodné do tohoto tématu. Nicméně prováděl jsem v rámci posledních 3 dní dvě "větší" změny v akváriu. Přesouval jsem větší kámen s mechem, který byl do cca poloviny v substrátu. Poté jsem potřeboval odstranit jednu velkou sagittarii platyphyllu, která měla poměrně dlouhé kořeny (potřeboval jsem místo na Rotalu a celkem dost mi sagitérka expanduje). Oba tyto zásahy uvolnily bordel do vody. V prvním případě jsem vyměnil 40% vody a odkalil vše co se vynořilo a v druhém případě, dva dny poté, 50% vody znovu s důkladným povrchovým odkalením.

Teď k věci. Udělal jsem test vody pomocí JBL proscan. Dočetl jsem se, že výsledky záleží na telefonu. Vyzkoušel jsem tedy všechny 3 telefony co s manželkou máme (sony, huawei, iphone). Použil jsem jeden proužek. Každý telefon ukázal víceméně to samé, kromě NO2. Jednou hodnota 0,5mg/l a dvakrát hodnota 0,25mg/l. Výsledky ostatních prvků mi přijdou poměrně věrohodné, vzhledem k hnojení.

Věřili by jste tomu? Máte zkušenosti s přesností měření NO2 u proužku JBL? Počítám s častější výměnou vody, abych měl jistotu. I když rybky se zdají absolutně v pořádku :-) Díky za názory.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 09:07 Maq Re: vaclav
Hlavně organický svinčík a trojmocné železo. Ty jsi odkalovač, takže při odkalování odebíráš i takový fosfor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 08:05 Muž Zip [277] Re: Maq
Díky, za objasnění. Sinici, ruduchu i zelenou přišedlou řasu jsem v začátcích měl, ale teď už dlouho nemám, nebo ne viditelně. Čím to je, netuším, třeba si AQ po 3 letech sedlo :)
Tak budu stejně občas PO4 měřit, občas ho přidám, jen teď budu vědět, že to celé může být jinak :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 07:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, O jaké materiály se jedná? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 05:55 Muž muťa [554] - RostlinyRe: vaclav
Test šetřím jen u draslíku a navíc jsem nezaznamenal rozdíl v měření, pokud ho “nešetřím”. Výsledky jsou stejně přibližné, takže o přesnosti .... navíc stojí oproti NO3 testu jednou tolik.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2019 23:01 Maq Re: Zip
Zip napsal: proč nemá smysl měřit PO4?
1) Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, takže jsou schované před měřením, ale nikoli před kořeny rostlin. (A část jich asi zachytí filtr.)
2) Větší nebo menší množství fosforu ve vodě - u mě obvykle několikanásobek fosforečnanů - je obsaženo v jiných sloučeninách, které test na fosforečnany nevnímá, neměří. Pro akvarijní organismy jsou ale velmi důležité, i pro rostliny, i když ty přijímají fosfor téměř výlučně jen ve (ortho)fosforečnanové podobě. Fór je v tom, že jsou to vesměs organické sloučeniny, které se neustále mění a všechny se jednou na chvíli na fosforečnan přemění, než je hned zase něco schlamstne.
3) Přestože si toho dlouhodobě všímám u sebe i podle vyjádření ostatních, nenašel jsem žádnou platnou souvislost mezi naměřeným obsahem fosforečnanů a zdravím akvária. Jinými slovy, akvárko může být v pořádku nebo v kopru a nezjistil jsem, že by na to fosforečnany měly nějaký vliv. (Někteří lidi dokonce k. fosforečnou zvyšují alkalitu, mají třeba až 10 mg/L, a nehlásí žádný problém).
Fosfor určitě hraje roli při výskytu některých řas a sinic. V takovém případě neuškodí udělat si představu, zda je v akvárku fosforu hodně nebo málo, a podle toho ho zkusit přidat nebo ubrat. Jenže jak jsem psal v bodech 1 a 2, není vůbec snadné zjistit, kolik fosforu vlastně v akvárku máme.
Z uvedených důvodů bych test na fosforečnany nepovažoval za jeden z těch, které si má člověk koupit hned na začátku. Fosfor je důležitý, ale výsledky měření fosforečnanů mohou být matoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:41 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
Tím že šetříš test a vydrží ti déle na úkor přesnosti tak za 200 máš nové náplně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:12 Muž muťa [554] - RostlinyRe: vaclav
Nerozumím Václave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 21:03 Muž Zip [277] Re: muťa
Sorry jsem to popletl, používám poloviční množství, dle návodu co jsi poslal.
Destilkou jsem ředil KH, GH, ale to už je déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 18:55 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Zip
Co ředíš u testu na K destilkou?
rybicky.net/soubory/225.pdf

(toto je Zervanuv recept a musím říct, že jsem ještě náhradní test za dva roky nekupoval)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 18:19 Muž Zip [277] Re: muťa
Jasně, to vím, ale u PO4 to nějak neřeším, když jsem přes 2mg/l, přestanu hnojit :)
Destilkou ředím test na K, ten byl dražší a na méně měření ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 17:16 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Petr123
Za mě: NO3, PO4 a snad Fe a od věci není třeba K. Já ale měřím vše - baví mě to :) Permanentní test na pH (CO2) je fajn pokud jnojíš ještě CeOčkem. A vše od JBL.
Ostatní zjistíš od dodavatele vody a máš plus mínus autobus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 17:12 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Zip
Pokud mluvíš o kapkovém testu na PO4 a jsi mimo stupnici, tak můžeš ředit destilkou a jsi zase ve stupnici (ale tak to asi víš,ne?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 15:25 Muž Zip [277] Re: zervan
Aha, no já ho mám teď většinou víc jak 1mg/l, někdy jsem za stupnicí JBL, ta je do 2mg/l ;-)
Řasy nejsou vidět (ťuk, ťuk).
Pokud by se vázal ještě v substrátu, tak ho tam musím mít hooodně, nevím jestli to vadí rybám.
Proto jsem se ptal
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2019 14:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Zip
Vraví sa, že sa zlúči napr. so železom a ide do substrátu, teda vo vode sa nameria vždy 0 a nemusí byť nedostatok. No u mňa PO4 vo vode bežne mám, meriam a udržiavam určitú úroveň (niekde 0,5 mg/l, niekde 1 mg/l). Mám hlavne stonkovky, ktoré čerpajú z vody, substrát mám chudobný a aj to málo zrazenín odkalujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:35 Muž Zip [277] Re: Maq
Dovolím se přidat do diskuze.
Maqu proč nemá smysl měřit PO4?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:06 Maq Re: Cyklohentán
Měřit PO4 nemá moc smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 10:41 Muž honcka [39] – ICP testy
Není tady nějaký laborant, kdo by vysvětlil ty veliké rozdíly mezi ICP testy?
v tomhle videu srovnává 3 korespondenční ICP testy mořské vody a některé hodnoty se liší i o desítky %
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 09:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Tak něco to měří. Já od všech testů očekávám jen přibližnou hodnotu jak jsou přesné nedokáži posoudit ale používám je léta. JBL jsou sice dražší ale dají se do nich sehnat náhradní náplně za menší peníz než jsou nové testy od Sery. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 07:46 Muž smik [70] Re: vaclav
Václave ty Sera testy jsou cajk? Chtěl bych něco na Fe. Měří to jakš takš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:49 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Petr123
Netreba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:45 Petr123 Re: Cyklohentán
a je lepsi nektere z nich koupit jako permanentni? priapdne ktere?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:36 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: Petr123
NO2, NO3, PO4 a aj testy na gh a kh sa hodia.

Všetko ale nájdeš dolu na tomto vlákne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2019 15:30 Petr123
Mam zalozene tyden akvarium, zatim vypada vse bez problemu. Rostliny prosperuji. Rybicky budu davat az v uvadenem 3-4 tydnu. chtel bych poprosit o radu jake testy jsou nezbytne a zda je lepsi pripadne rovnou poridit permanentni test, pokud byste meli primo i typ na konkretni znacku budu jen rad. moc dekuji
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2019 13:59 R Muž ctibum [6907] Re: larovaz
Zadej si ve fóru do vyhledávače "jbl ProScan"... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2019 11:45 larovaz – jbl ProScan
Dobrý den
Máte někdo zkušenost s timto testem vody přes aplikaci v mobilu?
díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 15:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
Fotka k příspěvku Tak máš krásnou měkkou vodu. A můžeš začít. smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 15:02 Muž logrus [0] Re: vaclav
Háje, tak že Želivka.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2019 14:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: logrus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 13:10 R Muž Anthrax [4762] Re: logrus
Takhle, Praha nemá jen jeden zdroj vody. Takže ta voda není všude stejná (což by nebyla ani při jednotném zdroji). Bylo by dobrý, kdybys alespoň zhruba věděl jakou vodu bereš ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 13:05 Muž logrus [0] Re: Anthrax
No nic jiného jsem nenašel, ale každý mně tady psal at vodu v Praze neřeším, že je na akvárku prý výborná.... No těžko říct...
Ale díky....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 12:57 R Muž Anthrax [4762] Re: logrus
To jsou nějaký průměrný hodnoty pro celou Prahu. Celkem nevypovídající. Musíš jim napsat mail. Tebe tam budou zajímat hlavně dusičnany (NO3). Třeba proto, abys věděl, že ti výměny vody pomůžou jen po jistou úroveň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 12:12 Muž logrus [0] Re: Anthrax
Na to jsem koukal, ale vím prd co tam mám hleledat..
můžeš mknout...
www.pvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 11:59 R Muž Anthrax [4762] Re: logrus
Než začneš kupovat jakýkoliv test, tak si od vodáren zjisti, co ti teče doma z kohoutku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 11:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: logrus
Navim jestli má smysl kupovat test na no2, mi přijde zbytečný. Testy tetry neznám. Mám Seru a JBL na NO3, měří stejně, ale s JBL je měření výrazně jednodušší. Kromě NO3 měřím ještě pH, to je levné, tak pro kontrolu doporučuji.
Byl ti doporučen test na fosfor, ale ten se ukládá ve dně, tak často naměříš nesmysly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 11:10 Muž logrus [0]
Mám koupit tehle testy?
www.juwelakvarium.cz/…
www.juwelakvarium.cz/…
nebo ještě nějaký??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.01.2019 19:57 Muž imax [47] Re: Skrblík
S testami od Rataja osobnu skusenost nemam. Ked som vyberal, ake testy budem pouzivat, precital som v roznych vlaknach co sa dalo. Pri Ratajovi a niektorych inych lacnejsich testoch, vratane pruzkovych, bolo v niektorych pripadoch pisane o nepresnostiach a slabsej spolahlivosti. Nic proti Ratajovi, ale to stacilo, aby som ho nevybral. Aky ma vyznam robit test, ked sa na vysledok nemozem spolahnut, pripadne ho neviem spravne odcitat? Rozhodol som sa pre JBL a nebanujem. Mozem len odporucit. Niekto moze namietat, ze su drahsie, ale ked si vezmes ze sa nejedna o investiciu na par dni, tak to az take drahe nie je. Pri beznom pouzivani vie vacsina testov vydrzat vyrazne viac ako rok a skor by som sa bal zostarnutia. Zalezi ako casto testujes a ako moc Ta akvaristika bavi. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.01.2019 09:35 Muž Yirka [9126] Re: vlka
Já jsem s kapkovými testy od Rataje neměl nikdy problém, vždy mi sloužily bez problémů a dost přesně, což jsem mohl posoudit, když jsem dostal soupravu kapkových testů Sera a měření nějakou dobu ověřoval.
Je však fakt, že pár lidí to na webu mělo problémy s dvěma věcmi. Jednak někdo těžko posuzuje jemné nuance odstínů a dále pak, a to hlavně, měli problémy s Ratajovým teste na NO3. Tam to je hodně závislé na kvalitě destilky a množství činidla.
Závěrem bych dodal, že kapkové jsou testy rozhodně věrohodnější než papírové proužky, ale testy celkově, jako takové, slouží především k vysledování trendů a poznání vlastní vody.
Pokud budeš i jako začátečník měřit pravidelně půl roku, rok, poznáš svou vodu tak, že další měření je nepotřebné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2019 09:17 R Muž Guppy [2280] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Skrblík
Proužky od JBL používám. Jsem s nimi spokojen. Nedá se hovořit o nějaké velké přesnosti, ale orientačně poslouží. Dělal jsem různé pokusy, třeba s Platinum soil, nebo roztokem Torbenu. Porovnával různé zdroje vody - dešťovka, studna, vodovod. Opakovaně. Ten proužek Ti ukáže, že jedna voda je měkčí než druhá, že jedna má třeba vyšší NO3, atd. Ale už nelze říct, jestli je to NO3 20 nebo 30 mg/l.
Zkusil jsem i kapkové a jejich přesnost vidím podobně. Prostě plus mínus...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.01.2019 07:33 Muž Papik [617] Re: Skrblík
Testy ukazují všelijak, někdy dobře, někdy jsou poněkud mimo, rozlišovací schopnosti jsou často moc velké, špatná kapátka, kolikrát místo kapky tekutina vystříkne nebo jsou kapky nestejně velké, špatně se odečítají barevné odstíny. Holt za málo peněz, málo muziky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 19:59 Muž vlka [3444] Re: Skrblík
Myslíš tyhle? www.rataj-spk.cz/… doufám, že se bez nich obejdu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 19:38 Muž Skrblík [9]
Vždycky jsem používal kapkové testy od Sery. Nicméně jsou docela drahé. Uvažoval jsem, že bych koupil kapkové testy od Rataje. Ty jsou za rozumnější peníze. Máte s nimi někdo zkušenosti, zda jsou použitelné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.01.2019 18:29 Muž Smetany [1226] Re: Skrblík
Ani jeden nebude přesný a myslím že je lepší investovat do základních kapkových testů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2019 17:49 Muž Skrblík [9]
Dobrý večer. Máte někdo zkušenosti s www.profiplants.cz/…, nebo s www.profiplants.cz/… ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41946x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423?od=251