Testy vody
To je děs, cítím s Tebou. Ale je to tak, norma je 0.5 mg/L.
Mimochodem, nevím o žádném pohotovém / pohodovém způsobu odstranění dusitanů v případě náhlé potřeby. Nevíte někdo o něčem?
Existují místa, kde je voda z kohoutku absolutně nevhodná pro ryby.... příklad mé bydliště, chvíli mi trvalo než jsem přišel na to, proč při výměně vody ryby začaly troubit a být evidentně v nepohodě, až jsem si koupil testery a změřil vstupní vodu z kohoutku, Sera NO2 ukázala kolem 0,5 mg/l, a bylo jasno. Dotazoval jsem se poskytovatele ten provedl rozbor, který se mi dostal do ruky a skutečně NO2 0,48 hygienická norma je 0,50... Později sem byl jednou tak nasr...., že sem volal i hygienu, té vyšel rozbor taky v normě. Někde mám fotky. Od té doby s tím počítám, ryby to chvíli přetrpí, zhruba po 24 hodinách to filtry odbourají na téměř nulu... Pokud ryby léčím jezdím pro vodu k rodičům, nebo kupuju kojeneckou

Zejména na malých obcích poskytovatelé na stránkách nemají nic, žádné rozbory a když tak staré několik měsíců. toť má zkušenost.
Tak hodnoty vody z kohoutku si snadno zjistíš na stránkách vodáren. Proto představu o tom, co ti teče z kohoutku máš. Nicméně voda v akvária se může i rapidně změnit oproti kohoutkové v závislosti na různé procesy. Při první akváriu asi není od věci si hodnoty vody přeměřit, než jí dáš do akvária, nicméně hodnoty udávané vodárnou by měli cca odpovídat realitě / držet se v určitém rozmezí.
Parametry vody z vodovodu zjistíš na stránkách vodáren. Pokud máte studnu, měli by jste k ní mít rozbor vody.
Jakakoliv pitná voda se hodí do akvária, ale samozřejmě musíš přizpůsobit osádku akvária jejím parametrům. (Nebo vodu upravovat.)
Ahoj, snad téměř všichni (u kterých jsem četla články/návody/atp.) měří hodnoty vody až v akvárku. Má to nějaký konkrétní důvod nebo můžu změřit vodu i mimo akvárko a pak na základě vyhodnocení určit, zda se do akvárka hodí, či ne? Jde mi o to, abych si nenaplnila akvárko vodou z kouhoutku a pak zjistila, že hodnoty jsou téměř nemožné a nebudu si tam moct dát rybky. Omlouvám se za tak "triviální" dotaz, ale radši se ptám.

Starší reakce
Hnojit zatím ne. Dodávám pouze co2 zatím. Vodu používám kohoutkovou a ta je v relativně dobrém stavu dle vak. Nasazení budou Neonky a tetry na spodek otici. Takže spíše budu chtít nižší pH. A od toho se bude odvíjet další.
Tak záleží jestli plánuješ třeba hnojit nebo ti jde jen o to, jestli je bezpečné nasadit ryby...
Zdravím všechny. Po dlouhé době se mi dostalo zase akvarko domů. Prosím o radu jaké testy na základ budou stačit. Děkuji používal jsem papírky ale ty nejsou přesně Jak jsem se dočetl.
Som tiez zastanca JBL testov, ale na GH pouzivam Seru. Lepsie sa sfarbuje.
Osobně používám kapkové JBL. Sice dražší, ale dají se pak jen sehnat náhradní náplně a ty už jsou v pohodě. Mají podle mně pěkně udělané barvičky a hezky se vyhodnocují. Mají porovnávací zkumavky, jdou použít i na zabarvenou vodu. Většinou jsou na 50 měření, jen jejich test na draslík je na 25. Je tu návod jak ho použít na 50měření. Záleží jak často budeš měřit a jestli to budeš potřebovat, aby ti nějak extra nevypršela expirace

0 15.02.2019 00:08 Pavoltrnava – Meranie NPK
Pekný deň prajem.
Chcel by som sa informovať a získať Vaše skúsenosti. Aké merania a od akých výrobcov by ste odporučili použiť na meranie NPK? Ďakujem za info.
Zdravím,
Nevím, zda je to vhodné do tohoto tématu. Nicméně prováděl jsem v rámci posledních 3 dní dvě "větší" změny v akváriu. Přesouval jsem větší kámen s mechem, který byl do cca poloviny v substrátu. Poté jsem potřeboval odstranit jednu velkou sagittarii platyphyllu, která měla poměrně dlouhé kořeny (potřeboval jsem místo na Rotalu a celkem dost mi sagitérka expanduje). Oba tyto zásahy uvolnily bordel do vody. V prvním případě jsem vyměnil 40% vody a odkalil vše co se vynořilo a v druhém případě, dva dny poté, 50% vody znovu s důkladným povrchovým odkalením.
Teď k věci. Udělal jsem test vody pomocí JBL proscan. Dočetl jsem se, že výsledky záleží na telefonu. Vyzkoušel jsem tedy všechny 3 telefony co s manželkou máme (sony, huawei, iphone). Použil jsem jeden proužek. Každý telefon ukázal víceméně to samé, kromě NO2. Jednou hodnota 0,5mg/l a dvakrát hodnota 0,25mg/l. Výsledky ostatních prvků mi přijdou poměrně věrohodné, vzhledem k hnojení.
Věřili by jste tomu? Máte zkušenosti s přesností měření NO2 u proužku JBL? Počítám s častější výměnou vody, abych měl jistotu. I když rybky se zdají absolutně v pořádku

Díky za názory.
Starší reakce
Hlavně organický svinčík a trojmocné železo. Ty jsi odkalovač, takže při odkalování odebíráš i takový fosfor.
Díky, za objasnění. Sinici, ruduchu i zelenou přišedlou řasu jsem v začátcích měl, ale teď už dlouho nemám, nebo ne viditelně. Čím to je, netuším, třeba si AQ po 3 letech sedlo
Tak budu stejně občas PO4 měřit, občas ho přidám, jen teď budu vědět, že to celé může být jinak

Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, O jaké materiály se jedná?

Test šetřím jen u draslíku a navíc jsem nezaznamenal rozdíl v měření, pokud ho “nešetřím”. Výsledky jsou stejně přibližné, takže o přesnosti .... navíc stojí oproti NO3 testu jednou tolik.
Zip napsal: proč nemá smysl měřit PO4?
1) Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, takže jsou schované před měřením, ale nikoli před kořeny rostlin. (A část jich asi zachytí filtr.)
2) Větší nebo menší množství fosforu ve vodě - u mě obvykle několikanásobek fosforečnanů - je obsaženo v jiných sloučeninách, které test na fosforečnany nevnímá, neměří. Pro akvarijní organismy jsou ale velmi důležité, i pro rostliny, i když ty přijímají fosfor téměř výlučně jen ve (ortho)fosforečnanové podobě. Fór je v tom, že jsou to vesměs organické sloučeniny, které se neustále mění a všechny se jednou na chvíli na fosforečnan přemění, než je hned zase něco schlamstne.
3) Přestože si toho dlouhodobě všímám u sebe i podle vyjádření ostatních, nenašel jsem žádnou platnou souvislost mezi naměřeným obsahem fosforečnanů a zdravím akvária. Jinými slovy, akvárko může být v pořádku nebo v kopru a nezjistil jsem, že by na to fosforečnany měly nějaký vliv. (Někteří lidi dokonce k. fosforečnou zvyšují alkalitu, mají třeba až 10 mg/L, a nehlásí žádný problém).
Fosfor určitě hraje roli při výskytu některých řas a sinic. V takovém případě neuškodí udělat si představu, zda je v akvárku fosforu hodně nebo málo, a podle toho ho zkusit přidat nebo ubrat. Jenže jak jsem psal v bodech 1 a 2, není vůbec snadné zjistit, kolik fosforu vlastně v akvárku máme.
Z uvedených důvodů bych test na fosforečnany nepovažoval za jeden z těch, které si má člověk koupit hned na začátku. Fosfor je důležitý, ale výsledky měření fosforečnanů mohou být matoucí.
Tím že šetříš test a vydrží ti déle na úkor přesnosti tak za 200 máš nové náplně.

Sorry jsem to popletl, používám poloviční množství, dle návodu co jsi poslal.
Destilkou jsem ředil KH, GH, ale to už je déle.
Co ředíš u testu na K destilkou?
rybicky.net/soubory/225.pdf
(toto je Zervanuv recept a musím říct, že jsem ještě náhradní test za dva roky nekupoval)
Jasně, to vím, ale u PO4 to nějak neřeším, když jsem přes 2mg/l, přestanu hnojit
Destilkou ředím test na K, ten byl dražší a na méně měření
Za mě: NO3, PO4 a snad Fe a od věci není třeba K. Já ale měřím vše - baví mě to

Permanentní test na pH (CO2) je fajn pokud jnojíš ještě CeOčkem. A vše od JBL.
Ostatní zjistíš od dodavatele vody a máš plus mínus autobus.
Pokud mluvíš o kapkovém testu na PO4 a jsi mimo stupnici, tak můžeš ředit destilkou a jsi zase ve stupnici (ale tak to asi víš,ne?).
Aha, no já ho mám teď většinou víc jak 1mg/l, někdy jsem za stupnicí JBL, ta je do 2mg/l
Řasy nejsou vidět (ťuk, ťuk).
Pokud by se vázal ještě v substrátu, tak ho tam musím mít hooodně, nevím jestli to vadí rybám.
Proto jsem se ptal
Vraví sa, že sa zlúči napr. so železom a ide do substrátu, teda vo vode sa nameria vždy 0 a nemusí byť nedostatok. No u mňa PO4 vo vode bežne mám, meriam a udržiavam určitú úroveň (niekde 0,5 mg/l, niekde 1 mg/l). Mám hlavne stonkovky, ktoré čerpajú z vody, substrát mám chudobný a aj to málo zrazenín odkalujem.
Dovolím se přidat do diskuze.
Maqu proč nemá smysl měřit PO4?
Měřit PO4 nemá moc smysl.
Není tady nějaký laborant, kdo by vysvětlil ty veliké rozdíly mezi ICP testy?
v tomhle videu srovnává 3 korespondenční ICP testy mořské vody a některé hodnoty se liší i o desítky %
www.youtube.com/… Tak něco to měří. Já od všech testů očekávám jen přibližnou hodnotu jak jsou přesné nedokáži posoudit ale používám je léta. JBL jsou sice dražší ale dají se do nich sehnat náhradní náplně za menší peníz než jsou nové testy od Sery.

Václave ty Sera testy jsou cajk? Chtěl bych něco na Fe. Měří to jakš takš?

a je lepsi nektere z nich koupit jako permanentni? priapdne ktere?
NO2, NO3, PO4 a aj testy na gh a kh sa hodia.
Všetko ale nájdeš dolu na tomto vlákne
0 04.02.2019 15:30 Petr123 Mam zalozene tyden akvarium, zatim vypada vse bez problemu. Rostliny prosperuji. Rybicky budu davat az v uvadenem 3-4 tydnu. chtel bych poprosit o radu jake testy jsou nezbytne a zda je lepsi pripadne rovnou poridit permanentni test, pokud byste meli primo i typ na konkretni znacku budu jen rad. moc dekuji
Starší reakce
Zadej si ve fóru do vyhledávače "jbl ProScan"...

0 31.01.2019 11:45 larovaz – jbl ProScan
Dobrý den
Máte někdo zkušenost s timto testem vody přes aplikaci v mobilu?
díky

Tak máš krásnou měkkou vodu. A můžeš začít.

Háje, tak že Želivka.....
Takhle, Praha nemá jen jeden zdroj vody. Takže ta voda není všude stejná (což by nebyla ani při jednotném zdroji). Bylo by dobrý, kdybys alespoň zhruba věděl jakou vodu bereš ty.
No nic jiného jsem nenašel, ale každý mně tady psal at vodu v Praze neřeším, že je na akvárku prý výborná.... No těžko říct...
Ale díky....
To jsou nějaký průměrný hodnoty pro celou Prahu. Celkem nevypovídající. Musíš jim napsat mail. Tebe tam budou zajímat hlavně dusičnany (NO3). Třeba proto, abys věděl, že ti výměny vody pomůžou jen po jistou úroveň.
Na to jsem koukal, ale vím prd co tam mám hleledat..
můžeš mknout...
www.pvk.cz/… Než začneš kupovat jakýkoliv test, tak si od vodáren zjisti, co ti teče doma z kohoutku.

Navim jestli má smysl kupovat test na no2, mi přijde zbytečný. Testy tetry neznám. Mám Seru a JBL na NO3, měří stejně, ale s JBL je měření výrazně jednodušší. Kromě NO3 měřím ještě pH, to je levné, tak pro kontrolu doporučuji.
Byl ti doporučen test na fosfor, ale ten se ukládá ve dně, tak často naměříš nesmysly.
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 39 40
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 42027x