Testy vody
já je koupila normálka ve zveráku, v Modřanech. Chtěla jsem jít do nějakého ZOO Bráník, ale tam maj dnes zavřeno!

Díky

aha, a jak to vypadá, vrchovatý jen důlek, nebo co ta lžička udrží? Mně totiž vychází jak akva, tak kohoutková voda stejně - slabě růžově, jako hypermangan a to vůbec na té jejich barevné stupnici neni. Jen silně růžové, nebo žluté či žlutooranžové
Nabírám vrchovatý důlek a pořádně rozmíchám.
se mi nějak nezdaj ryby, tak jsem ho dnes koupila (i kvůli tomu filtru) a nějak nechápu, jak má vypadat ta vrchovatá lžička toho sypkého nitrátu. Jen ten důlek? Zarovnaný? Nebo do kopečka? Zmáčknutý, či volně?
Je to velmi dobrý a pro běžného akvaristu naprosto dostatečný test. Používám prakticky jen testy od Aquaru.
Prosím, nemáte někd o zkušenost s testem NO3 od Aquaru?
Starší reakce
Žádné zkušenosti s ním nemám...

Používám permanentní test vlastní výroby.

Ale ten váš (JBL) je fajn, protože zohledňuje alkalitu.
0 24.09.2010 10:02 PAVEL311 – Re: Sid
este by som sa mohol spytat, ze ake skusenosti mate s pouzivanim tohoto testeru???
0 23.09.2010 22:36 PAVEL311 – Co2 test

pouzivam jbl permanent co2 plus ph reagens.v garazi sa dostal obal do kontaktu s vodou a teraz mam navod aj tabulku uplne necitatelnu. nevedel by by mi niekto to ma nahodou tento tester doma odfotit a poslat?bol by som mu velmi vdacny,flasticka je este z 80% plna tak este nechcem kupovat novu. dakujem.
Starší reakce
Já mám dobrou zkušenost s testy od Aquaru
shop.aquar.cz/… , měla jsem konkrétně testy na dusičnany a dusitany, ale uvažuju, že koupím i na pH, alkalitu a tvrdost. Cena je srovnatelná s Ratajem, ale když vezmu konkrétně test na dusičnany, tak měření rychlejší (3 min.), odečítání snadnější ("barvičky" se liší dost) a ještě člověk nemusí shánět destilku (má-li nějaké rozumné hodnoty). Porovnávala jsem u vstupní vody hodnotu naměřenou testem s údajem z vodáren, sedělo to jak p...l na hrnec. Tak asi tak.
Jinak ten sliz bude spíš sinice.
...Ale urcite je lepsi si zkusit zmerit CO2 alespon nepresne, nez vubec, ne?...
To nevím...

Jakou hodnotu pro vás bude mít "naměřený" výsledek, o němž můžete předpokládat, že se bude od reality
nějak lišit, a přitom netušíte,
jak moc lišit?!

Jen pro ilustraci: z vodovodu mi teče voda s pH cca 7,5 a alkalitou (měřenou testem KNK od AQUARu) cca 14 dKH. Co myslíte - je reálné, aby tahle voda obsahovala 14 mg CO2/l?

Ale i taková "měření" mají vlastně svůj význam - ukazují nám alespoň orientačně, zda a jak zhruba se parametry vody mění. A z toho se dá taky leccos odvodit.
0 20.05.2010 13:11 Tom – re
Sid napsal:
Jak už napsal Haimdol, "v akváriu běžnými testy nedokážeme uhličitanovou tvrdost měřit. To co kupujeme jako testy uhličitanové tvrdosti ve skutečnosti měří alkalitu
Ale urcite je lepsi si zkusit zmerit CO2 alespon nepresne, nez vubec, ne?
nebo je naka jina presna metoda?
Když tady začnu řešit nějaký problém (řasu) jsem moc vděčná za všechny rady. Dřív nebo později ale dojde na otázku jaké mám parametry vody. Všechny testy už mám několik let prošlé, takže bych si taky potřebovala nějaké nakoupit abych byla schopná pak na tuto otázku odpovědět. (Zbavila jsem se ruduchy, začala růst vláknitá - ta mi tolik nevadí, ale na předním skle se dělá slizká zelená a dokáže během dvou dnů porůst sklo že je neprůhledné)
0 20.05.2010 11:19 tom – Re: JJaanca
moje rec a nebo kdyz je clovek zvedavej, jaky parametry ma vubec v akvarku

Já myslím že testy nejsou potřeba dokud akvárko funguje. Jakmile začne řasa, sinice nebo stagnujou rostliny, tak je asi dobrý to poměřit.
Byl by někdo tak hodný a poradil značku? Co tohle? Ale ten asi bude papírkový nevím.
www.akvarista.cz/…
0 20.05.2010 10:01 tom – Re: ustavprochore
Co ja vim, tak tvrdosti se daji zmerit minimalne dve: a to celkova a uhlicitanova...
z hodnoty uhlicitanove tvrdosti a ph se pozna kolik CO2 je v akvariu - abych ho tam moh pripadne dodavat - proto jsem si tyto testy chtel poridit...
NO3 je snad taky dulezity, abych vedel, kolik se mi toho hromadi ve vode a podle toho upravil cetnost vymeny vody...
Haimdol napsal: Všechny hodnoty sice jsou tvrdosti, ale v akváriu běžnými testy nedokážeme uhličitanovou tvrdost měřit. To co kupujeme jako testy uhličitanové tvrdosti ve skutečnosti měří alkalitu ( kyselinovou neutralizační kapacitu). to je ůžasný co všechno moje ryby nepotřebujou vědět..a chutná jim

Všechny hodnoty sice jsou tvrdosti, ale v akváriu běžnými testy nedokážeme uhličitanovou tvrdost měřit. To co kupujeme jako testy uhličitanové tvrdosti ve skutečnosti měří alkalitu ( kyselinovou neutralizační kapacitu).
Všechny tři hodnoty jsou tvrdosti - celková,uhličitanová a neuhličitanová.
a co z toho je tvrdost a co ne?

Jaký "různý tvrdosti"? Tvrdost změřitelná akvarijním testem je jen jedna.
Už nebudu rejpat, ale když tu píšete o "různých tvrdostech" a o testu na organické látky "pro základní informace", nepřijde mi, že byste měl načteno a pochopeno.

tak když už to všechno dááávno znáš, tak proč se nás ptáš? Na tohle téma tu taky už je plno dikuzí, tak by ses moh třeba podívat do ňáké co už tu je
0 19.05.2010 16:13 tom – Re: ustavprochore
tyhle clanky uz daaaaaaavno znam

dyt ty taky meris u svyho akvarka ruzny tvrdosti, tak proc me od toho zrazujes?
Co zkusit nejdřív pořídit ty základní informace - co, k čemu, jak A souvisí s B, apod. a pak vybrat testy?
Za sebe můžu doporučit články od Raviolky
maniakva.sweb.cz/… , které mi fakt hodně pomohly + kapitoly o dusíku jsou v jednom z prvních čísel
www.klub.akva.sk/… .
Bez pochopení základních souvislostí jsou sebedražší testy fakt k ničemu.

Pokud začínáš není vůbec špatné základní testy mít. Některé hodnoty se dozvíš od dodavatele vody, ale ty proměnné, či částečně proměnné je dobré sledovat, abys věděl jak se tvoje nádrž chová. Až bude rok zaběhlá, žádné testy potřebovat nebudeš. NO2, NO3, Ph považuji za nejzákladnější. A raději kapkové než papírkové.
no když budeš dodržovat správné postupy při zařizování a údržbě akvária, budeš mít dostatečně velkou nádrž, míň ryb a dost rostlin, pokud nebudeš mít speciální nároky na rostliny a ryby, tak ty testy opravdu zas tak důležité nejsou. Jen je třeba vhodné zjistit si alkalitu a pH vody (průběhu času se ty hodnoty zas tak měnit nemusí). Ale pokud budeš od začátku se zakládáním akvária postupovat špatně, tak už ti stejně testy moc nepomůžou,jen zjistíš že je to ještě horší než sis myslel
0 19.05.2010 13:01 obok nevim proc chces utracet penize za testy.je to uplna blbost.radsi kup rybickam neco jineho.kdysi testy nebyly a darilo se vsem.nikdy jsem nepouzival a i mnoho znamych co jsou akvaristi tak nepouzivalo a dari se.je to zbytecne.radsi nakup hodne rostlin udelas lepe.
0 19.05.2010 12:52 tom – koupě testů
ahoj,
chci si pořídit testy na kvalitu vody, které je nutné si pořídit tak nak pro zakladni informace?
test ph, uhlicitanova tvrdost,zelezo, organicke latky, NO3....staci to?
a je dobry vyrobce rataj? chci si u nej obejdnat i naky rostliny, tak ze by to bylo pri jednom.
diky
Starší reakce
0 29.04.2010 10:15
souky [637] - Rostliny Já bych ti dal doporučení, že než kupovat většinou proužkové testy x v jednom je lepší koupit jednotlivé kapkové testy na parametry, které potřebuješ měřit. Vyjde to levněji, je to přesnější a déle vydrží.
0 29.04.2010 09:18
souky [637] - Rostliny zdravim mohli byste mi prosim někdo doporučit, jaké testy si mám pořídit. vyhlídnul jsem si tyto
www.akvarista.cz/… www.akvarista.cz/…
ale klidně koupim jiné které mi doporučíte klidně i z jiného eshopu(jen musí být v Praze)
Starší reakce
Tady jsem něco napsal pro začátečníky:
www.akvarista.cz/… ,pokud bys chtěl něco odbornějšího,tak:
maniakva.sweb.cz/…
Zde,ale i jinde na konkurenčních webech je o vodě a úpravách napsáno opravdu dost,jen to chce se proklikat k tomu,o co ti jde.
Pretoze K+ nedava ziadne specificke, farebne reakcie. Tak ako existuju rozne dokazove reakcie pre ine kationy a aniony (na tom principe funguju kvapkacie a pruzkove testy), napriklad reakcia Fe2+ s SCN- dava cervenu zrazeniu a podobne, tak nieco taketo som pre draslik este nikde nevidel. Jedine co sa uvadza je, ze farbi plamen na ruzovofialovo, to ti vsak nepomoze.
Druha vec je, aspon predopkladam, ze rastliny maju relativne siroku toleranciu pre K, cize nie je nutne to tak presne sledovat.
sakra-toto ale nie je pre "nas"...
...ja som to myslel tak - ze preco sa to "bezne" nemera???...teda "pruzkami" alebo "kvapkami"...???
lebo vlastne clovek ani nevie kolko K je vo vode...pridavat sa pridava ale kolko toho tam vlastne je???
ak zobereme NPK ako "3 najdvolezitejsie" pre rastliny preco sa vlastne nemera K???
Da, da sa merat kopec veci. Take beznejsie najdes napriklad tu:
www.vitrum.cz/…
Ked si naskrolujes na iontově selektivni elektrody. Napriklad teda NO3, Ca2+ (teda istym sposobom tvrdost, aspon orientacna), K+... len tomu zodpoveda cena, ktora je na take obcasne meranie dost vysoka.
Da sa daako zmerat K ???
to ma len tak napadlo ked sa mera N P - K je dvolezity prvok preco sa vlastne "nemera"???
Starší reakce
Taky používám ten BEN-TEST, pokud k tomu budete přistupovat jak vám radí filipsi, bude to v pohodě.

A můžu potvrdit to tmavší zabarvení při vyšším pH, mně tu dodavatel udává pH 8 - 8,8 a barví se to až domodra. Jen mi trochu vadí, že i po protřepání je v tom indikátoru něco vysráženého a občas se to ucpává.
Od stejné firmy by měl jít sehnat ještě test na alkalitu a tvrdost, je to 2 v 1, ale každé má samostatný indikátor a funguje to na jiném principu než měření pH, s přesností jsem spokojená. Testy na dusitany a dusičnany mám od Aquaru a tam spokojenost taktéž.

Přidat reakci
1 ...... [32] ...... 39 40
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 42018x