Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 14:32 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Dejmon
To přirovnání je úplně mylné. Nemožné nechci. Jen opravdu za nějakých třeba 6 testů nedám po 400,-Kč. Momentálně dělám předělávku akva, která leze taky do peněz. Jak už tu někteří psali, tak pH a NO2 je přesné i u Rataje/Dajany. Proč bych tedy platil za JBL, když jsou přesné? Já se snažím ušetřit každou korunu, kterou zase budu moct uplatnit při přestavbě. Od Rataje jeden test stojí do 100 Kč. Tím na dvou testech ušetřím 600,-Kč. U NO3 je mi jasné, že to bude chtít něco kvalitnějšího. I Rataj by byl kvalitní, ale má jednu dost zásadní nevýhodu. Barvu především určuje prášek, který se tam dává. Je u toho napsáno špetka. Každý má špetku jinou.

Jinak děkuji všem za pomoc. U pH a NO2 půjdu do Rataje. U NO3 a dalších půjdu do JBL, pokud to bude třeba. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2014 14:15 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: michalt
Fotka k příspěvku Jejich Nitrogen test je celkem dobry,pokazde kdyz zkousim referencni test tak jsem te +- 3 mg/l.Jde o to ze do vody ve zkumavce pridavaji tabletky,takze odpada nejake odmerorovani kapani apod.Jeste pak jsou dobre Hanna Checker colorimeter,pouzivam je na fosfor a zelezo (u nich odpada odecitani barev a dohady,hodnotu ukazi na display)trochu je to piplacka,nez se to clovek nauci a u toho zeleza mereni nema moc smysl,protoze skoro zadny,z bezne dostupnych testu,nemeri chelated zelezo,jakkoliv chelated zelezo vydrzi v nadrzi kratce. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 13:04 Muž Miso [470] Re: michalt
nejaka odchylka tam bude vzdy, to ma ale trapit nemusi, to skalibrovanie je dobre na to aby si si bol isty ze nemerias uplne bludy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 10:52 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: FrantisekH
Ano, máš pravdu pivo .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 10:44 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: FrantisekH
Ale ta odchylka může být každý týden jiná. Jsou tam organická činidla, která můžou být citlivá na UV záření, změnu teploty. Takže aby člověk mohl pracovat s těmi 5 mg/l (nebo dokonce s 3 mg/l), musel by zřejmě tu kalibraci provádět před každým měřením. Nebo mi něco uniká?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 10:39 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: KarlosS
Ty testy LaMotte bych si mohl obstarat taky, ale jaksi nerozumím, jak by se tyto dali kalibrovat líp než kapkové testy, které máme k dispozici tady v Evropě. Podle popisu používají zinkovou redukci a zcela si neumím vysvětlit, jak se s nimi dá v domácích podmínkách dosáhnout přesnost 3mg/l. To by se před každým měřením musel test kalibrovat pomocí několika roztoků s přesně známou koncentrací NO3-, co se mi nezdá být zrovna praktické. Tak proto mne zajímá, jak je Kamilstrom kalibruje a odkud má tu přesnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 10:23 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: michalt
Na techto strankach jsou navody(Clanky)urcite je najdes. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2014 10:23 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: michalt
Že by se kapkové testy "kalibrovaly" tím, že si připravíte roztoky o známých koncentracích a ty si testnete svými kapkovými testy?
Občas to tak v případě potřeby dělám a nestačím se obvykle divit. Opravdu platí, že když vám na výsledku záleží, je lepší si připlatit. Ke sledování trendů ale ty levnější většinou stačí také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.03.2014 10:22 Muž dudak [1885] Re: KarlosS
zřejmě myslel tohle rybicky.net/clanky/762-kalibrace-pro-testy-no3-a-po4-referencni-roztok
kalibrace možná není nejšťastnější výraz, jde o přípravu referenčních roztoků o známé koncentraci zjišťovaných látek, s kterými pak srovnáš svůj výsledek. Prostě stupnice ze zkumavek, kterou si uděláš sám na základě tvého testu a budeš ji používat místo přiložené papírkové stupnice. Ale u některých testů jako aquar nebo rataj myslím je to téměř nemožné, protože mi oba zobrazují stejnou barvu při koncentraci 10 i 80, i když každej úplně jinou barvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2014 10:20 Muž Dejmon [64] Re: Aforte
Mě to mladý pane přijde, jakoby jste chtěl nemožné, přirovnám to asi takto: mám doma BMW na kterém už mám tuning ale nešlo by náhodou do něj dát motor ze škodovky, protože má menší spotřebu a menší cenové nároky, ale bylo by lepší mít motor z F1 protože jezdí rychleji. Podle mě to alespoň takto působí. Prostě hold si jednou připlatíte a budete mít kvalitní test a ne proč, kdyby náhodou, nebo nešlo by to takhle ..... prostě Češi zůstanou asi Čechy ať se děje co se děje.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 10:12 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: michalt
standartní kapkové testy se nekalibrují (nebo o tom nevím), ale Kamilstorm žije v USA, takže tamní testy neznáme:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 09:50 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: Kamilstrom
A jak ty testy kalibruješ, prosím Tě? Já taky uvažuji o testech NO3 a fosforu, ale asi bych je taky musel nějak kalibrovat a nevím, jak. Díky a hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 09:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Kamilstrom
Na NO2, pH stačí od rataje či dajany, ale NO3 nezměří ani rataj, ani dajana. Na NO3 mám vyzkoušený do Sery a JBL. Na Fe a P rataj nefunguje.
Ale jak píš dudak, taky už mám vysledováno u rostlinek, který prvek chybí a testy už moc nepoužívám. Např. když maj plovoučky hnědé až žluté kraje, je málo NO3, když mi kvete blyxa mám dost fosforečnanů:-). Vím, že to má setrvačnost a každý týden jsou prvky na jiné hodnotě, ale tak nějak si to udržuji a pozoruji a daří se mi ve všech nádržích. Samozřejmě hnojím pravidelně a pravidelně měním 1/3 vody - takže takové skoro EI:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 02:19 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Aforte
Musis si vybrat presnejsi nebo levnejsi,takovou odchylku(+-5mg/l)u NO3 testu ocekavej u tech ne zrovna levnych.Ja mam +- 3 mg/l ,po kalibraci,N(NO3)u LaMotte,ale ten stoji kolem $60. A znovu reknu,ze muzes pouzit jakykoliv test,kdyz si predtim udelas kalibraci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2014 00:18 Muž dudak [1885] Re: darka, Aforte
od Aquaru mám pH a NO3, pH měří dobře, i když vůči testům od sery je tam vždy 0,5 posun. Ale který test je dobře to nevím. NO3 mi nenaměří nic, respektive ve vodě co má 10 naměří 80, na 0 se drží jedině destilka. Na NO3 mi vyhovuje Tetra. nevím proč chceš zrovna testy na Fe a NO2. Fe poznáš na kytkách, že ho je málo, NO2 se dá naměřit víceméně jen při záběhu nádrže a stačí na to i to levné od Rataje. Na tvrdost a pH, jsou poměrně spolehlivé kapkové testy i od Dajany nebo Rataje - případně jakékoliv jiné dražší. Kyž budeš chtít železo nebo fosfor nebo i kvalitní NO3, tak jdi jedině do "lepších značek" Já zkoušel ty levné a několik testů jsem vyhodil, podobná zkušenost jako cezarmilan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 23:45 Žena darka [520] Re: vaaclav
Že by se od loňska tak zhoršili? coze
Já je nakoupila loni v září v Rychnově a dle mého názoru měří dobře ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 22:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: darka
Hodně jsem je používal ale pak jsem si jeden opět koupil a nenaměřilo to nic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2014 22:10 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: darka
darka napsala: Myslím si, že pro běžného akvaristu jsou testy Aquar naprosto dostačující ;-)
Aj ja sa považujem za bežného akvaristu a zistil som, že nie. Najviac ma mrzia tie zbytočne vyhodené peniaze za nekvalitné testy. Poviem vám keby som sa riadil radou, ktorú dávam teraz ja, tak som mohol mať niekoľko kvalitných a drahých testov. Alebo možno jeden a k tomu ušetrený kopec peňazí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:48 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: darka
To mě potěšilo. :) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:41 Žena darka [520] Re: Aforte
Myslím si, že pro běžného akvaristu jsou testy Aquar naprosto dostačující ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:37 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Aforte
Takto, kúp si základné testy, najprv NO2, po čase ak by si prihnojoval rastlinkám, tak NO3 a zase neskôr PO4 a takto si vyskladáš svoje nano laboratorium ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:31 Muž Miso [470] Re: Aforte
papierove neber, to su vyhodene peniaze. zober tie JBL, su drahsie, ale potom sa daju prikupovat uz len samotne naplne a tie vidu lacnejsie co je vyhoda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:28 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Aforte
Nemusí být úplně přesné. Pokud třeba u NO3 naměřím třeba místo 15mg/l pouze 10mg/l, tak mi to bude stačit. Jen místo 10mg/l nechci naměřit třeba 50mg/l. Já mám zatím zkušenost s Ratajem. Dejte špetku toho jejich prášku.. Každý má špetku jinou. Jinak množství dokázalo krásně změnit barvu. O Dajaně a jejich proužkách se radši nebavím..

Nejdříve jsem chtěl testy zavrhnout úplně, ale teď to asi nějak zkusím. Uvažuji nad tím Aquar. Chtěl bych testy Fe, pH, NO2 možná i tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:25 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: cezarmilan
Ty na to nejsou o moc lépe cenově. Teď se koukám, že JBL má i papírkové. Bude to přesné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:11 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Aforte
Chápem, ale vydrží dlhšie a ak ide o presnosť, tak ide o rybky a aj o rastliny. Ja som si doteraz tiež myslel, že naj... sú od SERY ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:05 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: cezarmilan
JBL chce za jeden test 400,- To je moc :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:03 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Aforte
JBL
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2014 21:01 Muž Aforte [533] - Rostliny
Máte někdo dobrý tip na přesný test? Rataj, Dajana vyřazuji ihned. V hledáčku jsou Tetra, JBL, Aquar. JBL a Tetra jsou dosti drahé. Ten Aquar je vcelku levný. Co na něj říkáte? Měří správně a přesně? X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2014 11:49 Muž Pítik [14] - Amerika
perlička mimo téma. přišel jsem do akvaristiky a ptal jsem se na testy na amoniak a prodavač mi řekl, že to rozhodně nemá a ptal se na co je to dobrý

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2014 13:16 R Muž Silent [5949] Re: Turbínka
To je pravda, ale měl jsem pocit, že bych to Pítikovi akorát zamotal ještě více :) Abychom to tedy upřesnili tak NH4 je amonium.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.03.2014 13:13 Žena Turbínka [2558] Re: Heimdall
Sice je to jen drobnost, ale NH4 je amonný kation. Amoniak je NH3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2014 12:55 Muž Pítik [14] - AmerikaRe: Heimdall
děkuju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.03.2014 12:49 R Muž Silent [5949] Re: Pítik
Z dusíkatých látek nejvíce trápí NO2 což jsou dusitany. Jinak NO4 neexistuje je to NH4 což je amoniak a tam je toxicita závislá na pH (čím vyšší pH tím toxičtější amoniak) ovšem amoniak se v nádrži většinou příliš "neohřeje". A dusičnany(NO3) jsou nejméně toxické, takže ty bych měřil jen sporadicky v zaběhlé nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2014 12:41 Muž Pítik [14] - Amerika – testy
omlouvám se, ale spěchám a nemám čas pročítat celé forum a knížku nemám u sebe. chci si koupit test jestli filtr stíhá zpracovávat odpadní látky (dusíkatý látky, amoniak), ale v chémii se moc nevyznám. jaké hodnoty je důležité měřit? NO2? NO3? NO4? a prodávají se nějaké komplexní testy? ted nemluvím o pH ani o tvrdosti, na to testy mám. poradí mi někdo znalýý?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:48 Muž JaM [1] Re: jamajcan
díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 12:05 jamajcan Re: JaM
Pro hobby měření,velice slušné. www.jm-krmiva.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 11:44 Muž JaM [1]
Ahoj,

měl by někdo tip na nějaký slušný test vody all in one? Chtěl bych si po týdnu zkusit změřit hodnoty..

díky za rady :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 22:11 jara97 – re Marcel G
Díky za radu. Já se snažím vodu dávat do akvária ze studánky ( pramen Zašová pokud někdo zná). Připadá mi to takové lepší, když tam není chlór.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2014 18:42 Marcel G Re: jara97
jara97 napsal: nekolik zakladnich testu vody
Když pominu filozofickou otázku, co si kdo představuje pod pojmem "základní", tak nejčastěji používané testy jsou NH3/NH4 (amoniak) a NO2 (dusitany) [→ ty se používají téměř výhradně jen při záběhu akvária], pak pH, GH (tvrdost), KH (alkalita), a na obsah živin NO3 (dusičnany), PO4 (fosforečnany), Fe (železo). Nutno dodat, že podmínky v akváriu se po zaběhnutí prakticky neliší, takže ti většina testů bude po měsíci k ničemu. Ale tím si asi musí projít každý, že utratí na začátku několik stovek za testy :-) .
PS: Pokud chceš ušetřit, tak se podívej na webové stránky vodárny, kde budou určitě zveřejněné laboratorní rozbory vaší pitné vody (které budou mimochodem minimálně o jeden řád přesnější než to, co bys naměřil(-a) těmi našimi testy).
PPS: A pokud chceš těmi testy opravdu něco spolehlivého naměřit, tak testy od Rataje bych zrovna nedoporučoval. Poměrně spolehlivé mi připadají testy od JBL nebo Tetra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 17:58 jara97 – re Johan
Diky. Asi jeste prikoupim test na Ph a uhlicitanocou tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 17:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: jara97
Při 1 týdenní výměně vody stačí jen test na dusitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2014 17:47 jara97 – zakladni testy vody
Ahoj. Chci se zeptat, jestli by mi nekdo dokazal napsat nekolik zakladnich testu vody. Myslim tak 4 - 5. ryby v akvariu budou jen cichlidky kakadu mozna nejaci krunyrovci. Chtel bych pouzivat testy znacky Rataj.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 23:21 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: vendy
u terčů je třeba měřit CO2 - dropchecker a N- látky, zbytek jim je celkem buřt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 22:59 Žena vendy [27] - CichlidyRe: MonterMonty
Takže pro mě u terčů a při co2 je důležité měřit ph a zbytek nemusím řešit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 17:24 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: vendy
tyhle testy jsem zdědil po původním majiteli akva , hodně hodně orientační - PH tak nějak v normě , KH lze vyčíst spíše podle intenzity zabarvení než podle odstínu GH taktéž tak nějak orientačně , např z JBL 6in1 lze vyčíst daleko přesněji ... no ale kapky jsou kapky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2014 16:51 Muž patamatix [408]
Na Ph je dobrý tento : www.akvarista.cz/…
: www.akvarista.cz/…
Ale musíš zjistit přibližně v kterém rozmezí máš vodu,ale dobře ukazuje,ale je DRAHÝ ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2014 11:05 Muž zervan [1123] - RostlinypH testy
K tým pH testom sa vrátim. Mám 3 testy:
* všeobecný Sera pH Test (4,5 - 9,0)
* presný JBL pH Test 6,0 - 7,6 (pre kyslejšiu vodu)
* presný JBL pH Test 7,4 - 9,0 (pre zásaditejšiu vodu)

Sera je fajn pod 7,5, ale od 7,5 vyššie má veľmi blbé odtiene na rozmedzí zelenej a zeleno-modrej, tie mám problém rozlíšiť (ženy vraj majú výhodu), takže poriadne neviem, koľko to je.

Proti presnému kyslému JBL testu nemám žiadne výhrady, zdá sa mi byť skvelý a výsledok sa v rámci rozlišovacej schopnosti zhoduje so Sera testom.

Lenže mám problém so zásaditým JBL testom, nejako mu neverím. Vodovodná voda má mať pH 7,6, alkalitu som nameral 12°dKH. Sera test ukazuje zhruba toľko (ako som spomínal, ťažko sa to rozlišuje), ale zásaditý JBL tvrdí, že je to menej ako 7,4. Voda v akváriu s CO2 má pH cca 7,2, alkalitu tiež 12°dKH. Teoreticky by odstáta voda s 12°dKH (teda i moja vodovodná, i z akvária) mala mať pH cca 8 - 8,5. No tak som skúsil nechať 2 dni odstáť a zmerať. Sera naozaj toľko ukazuje, ale zásaditý JBL test vraví, že pH je 7,5.

Takže hoci sa mi JBL testy pozdávajú najviac, voči tomuto zásaditému mám výhrady. Chcel by som poprosiť niekoho, kto ho má a vie porovnať s inými, resp. rovno s elektronickou sondou (už som si objednal, ale len lacnú z Číny), nech to skúsi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.01.2014 19:38 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Myssinka
Najviac sa mi osvedčili testy JBL, majú aj najlepší patent na odčítanie výsledku porovnaním a napr. NO3, ktorý sa musí pretrepávať, sa meria dobre, lebo "skúmavky" aj tesnia - na rozdiel od Sera, pri ktorom mám vždy ruku od obsahu skúmavky (netesní). JBL majú okrem všeobecného ešte aj veľmi presné testy pH s ľahko rozlíšiteľnými farbami - pri Sera pH sú farby hodnôt okolo 8 skoro rovnaké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2014 16:13 Žena Myssinka [0]
Nyní v AQ něco špatně je, to vím určitě, ale nevím co. Z toho, že mi umře rybička bohužel nepoznám ani ň. Je pravda, že si asi připlatím za Sera testy, ale zase to bude aspoň odpovídat pravdě. Takhle bych koupila něco za pár korun a stejně bych to vyhodila a koupila nový od Sery smich Takže se to ještě vyplatí. Díky ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2014 16:00 Muž dudak [1885] Re: Myssinka
používám Aquar pH, SERA pH taky, sera ukazuje permanentně o cca 0,25 víc než Aquar, kdo ví co je správně..., ale na NO3 je SERA určitě lepší, případně Tetra jsou cenově stejně. Já už jsem z levnejch testů vyléčenej, až párkrát vyhodíš levnej test, protože se s ním prakticky nedá měřit, taky si koupíš lepší, případně přestaneš měřit, ono když to máš "v oku" tak poznáš, že něco není v pořádku podle ryb a kytek

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423?od=751