Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.10.2020 18:55 Muž Vadalbert [18] Re: vaclav
Zdravím, Václave!
Abych předešel možnému nedorozumění, předešlu, že pod novým nickem je "starý" Sid (Sidonius). smich
Nějaký darebák prolomil mé heslo a celé moje působení zde na Rybičkách šlo tak nějak "do kopru" i s celou mou historií. (To jen pro pořádek. :-) )
K věci: mám možnost porovnávat výsledky hobbytestů s laboratorními. Odtud mé tvrzení, že "akvatesty" podávají jen orientační informaci.
K běžné činnosti akvaristy jsou dostačující, ale člověk by je měl brát tak trochu s nadhledem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 18:18 R Muž vaclav [12280] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vadalbert
Jakou má podle tebe JBL tes na KH chybu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 17:42 Muž Vadalbert [18] Re: Dragon.001
...Mám tedy KH 4 před změnou barvy nebo KH 5 po změně barvy?
Obvykle se počítají kapky včetně té, která způsobí změnu zbarvení. Jinak doporučuji, nelamte si s tímto příliš hlavu - testy tohoto typu jsou jen hrubě orientační.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 17:34 Muž Magic [808] - RostlinyRe: Dragon.001
Po změně, čili 5 kapek - 5°dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2020 17:14 Muž Dragon.001 [0] – JBL tester
Ahoj,
když měřim PH, tvrdost nebo cokoliv a počítám při tom počet kapek. Tak třeba u KH když se mi změní barva při kápnutí 5 kapky tak ji taky připočítám nebo započítám jen 4 protože ta 5tá je jako že moc? Mám tedy KH 4 před změnou barvy nebo KH 5 po změně barvy?

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2020 18:55 Jarden Sk Re: Motas
Ideš na to velmi dobre a oceňujem takýto postup ak sa chce niekto naučiť hnojiť, je to myslím správny postup.
Používam Seru na NO3 a PO4 a JBL na K a Fe/Fe by som vymenil za Seachem/.Dobré sú aj Salifert a Zoolek /NO3 meria ako Sera-vyskúšal som/.
Ak nezainvestuješ do Ph controleru , tak na Ph ti orientačne stačí aj ten pásik JBL a na CO2 máš dropchecker. Testy by nemali byť moc staré! Ak máš makkú vodu alebo budeš miešať s RO, tak snáď aj Sera Ca+Mg.To by mohlo stačiť... :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2020 18:22 Muž Kawasaki [1644] - TetryRe: Motas
Serra vyrábí velmi kvalitní testy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2020 18:07 Muž Motas [37] – Jaké testy vybrat?
Zdravím, došel jsem do akvaristické fáze, kdy už jsem zajistil všechny důležitý komponenty a hnojení v akváriu včetně CO2 z lahve. Všechno roste výborně, až na hygrophilia corymbosa ta má stále díry v listech a nevím co jí chybí. Chci pořiďit testy a byl bych rád za rady co pořídit jako první, nechci vyhazovat peníze za testy ktery mi nebudou k ničemu
Na začátku jsem koupil testy tetra 9v1 (na doporučení surpanblogu) ale vidím že např pH a CO2 měří dost nesmyslné hodnoty, takže moc nevěřím ani těm dalším. Takže prosím u čeho byste mi doporučili začít?
Co jsem na fóru četl mám pocit že značka JBL tu je celkem uznávaná, ale například u měření FE se spíš doporučuje Seachem? Jsou ještě další značky ktere bych měl zvážit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 17:03 Muž imax [46] Re: michalt
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Test som urobil, ale nepotvrdil Tvoj predpoklad. Zarobil som roztoky s koncentráciou 10 a 57 mg/l. Pridal som po dve kvapky činidla č. 2 a nič sa nestalo. Pridal som ešte po dve a tiež nič. Následne som testol roztok s koncentráciou 57mg/l a fungoval ako sa patrí - viď foto 10mg/l, 57mg/l, činidlo č. 1, + činidlo č. 2 a + činidlo č. 3
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2020 16:22 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: imax
No zkus udělat dva roztoky. Jeden těch 10mg/l jak jsi měl předtím, druhý třeba 50mg/l. Pak zkus do jednoho i do druhého nakapat jen pár kapek činidla číslo dva (bez jedničky a trojky). Jestli je to NaOH (co by mohlo být podle bezpečnostního upozornění v návodu), měl bys v obou roztocích po chvíli vidět bílou sraženinu. Ve slabším méně, v silnějším výrazně víc. Jestli se tohle povede, budeš vědět, že je to jednokroková metoda a ta kapalina 2 výrazně zvyšuje pH.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2020 13:39 Muž imax [46] Re: michalt
V ďalšom teste nevidím problém. Dnes by som mal byť v kontakte s dodávateľom nového testu a u neho v jeho podmienkach urobí nezávislý test. Dám vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2020 11:23 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: imax
No nevím. Já mám teď takový pocit, že si v JBL udělali vlastní test, který může fungovat docela jinak než by se mohlo na první pohled zdát. Jak jsem se tak díval po různých metodách, jak ten horčík měřit standardně, tak u každé běžně popsané metody je oproti tomu JBL testu nějaký rozdíl (barva činidla, počet činidel, titrace, atd). Asi jsem s celým svým odhadem šlápl vedle a s vápníkem to nebude mít nic společného. Jestli si JBL vaří nějaké vlastní nestandardní organické indikátory, tak na problém jen tak snadno nepřijdeme.

Chce se Ti jen tak pro zajímavost udělat ještě jeden malý pokus? Ale nezaručuji, že to pomůže objasnit problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 21:52 Muž imax [46] Re: michalt
Zaujímavý nápad. Starý test dlhodobo fungoval a výsledky sa zhodovali s mojimi výpočtami. Ani raz neukázal niečo mimo štandard. Na značku JBL počujem len chválu, tak ma to zaskočilo. Zajtra skúsim test v vápnikom a dám vedieť. Ďakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 21:48 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: michalt
Aha, právě jsem našel video. Ta reakce se celá dělá jen v jedné skumavce, ve druhé je po celou dobu jen testovaná voda bez testovacích činidel. Špatně jsem pochopil, jak se ten test provádí, omlouvám se za zmateční příspěvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2020 21:45 Muž imax [46] Re: Jarden Sk
V zásade s Tebou súhlasím a nejako tak, ako píšeš aj fungujem. Keďže sa stále cítim začiatočník, testy používam aby som si potvrdil meraním, že to čo robím je OK a nebudem ubližovať osadenstvu. Okrem toho mám úchylku mať všetko pod kontrolou. Teraz som sa trochu zasekol, lebo niečo, na čo som sa do teraz spoliehal, nefunguje ako by malo. Podľa pomeru miešania vody si približne počítam zmenu parametrov, dohnojujem podľa potreby a testami potvrdzujem správnosť zvoleného postupu. Ísť len podľa správania rastlín a živočíchov si ešte netrúfam. Učím sa a ešte chvíľu budem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2020 21:32 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: imax
imax napsal: Teraz neviem či zle rozumiem, ale roztok, ktorý som vyrobil neobsahuje vápnik. Do litra vody z reverznej osmózy som pridal len MgSO4*7H2O.

Přesně tak. Testovací roztok, který jsi vytvořil, neobsahuje vápník. Proto navrhuji vytvořit roztok, který bude kromě Mg obsahovat taky Ca. Tak, jak jsi rozpustil známou hmotnost MgSO4*7H2O ve známém objemu čisté vody, přidej do toho roztoku ještě známé množství vápníku přidáním nějaké vápenaté soli (chlorid vápenatý, nějaký vápenatý kámen nebo tak).

Když čerstvý test nefunguje (jakože vůbec nefunguje a pořád ukazuje tu samou koncentraci - buď hodně nízkou nebo hodně vysokou), může to mít dva důvody:

- testovaný prvek je ve vodě přítomný v jiné formě než test předpokládá (třeba by test neměřil Mg, ale jen uhličitanovou složku - výrobce by předpokládal, že tam budou jen uhličitany. Pak tím, že jsi přidal síran, by ten test nenaměřil nic). Tomu se mi v tomhle případě nechce věřit, to by byl hodně hloupý test.

- testovaný prvek se separuje z roztoku ve víc než jednom kroku a porovnává se nějaký rozdíl. A ten test může neukazovat správně právě proto, že v tom roztoku chybí ten mezikrok, od kterého by šlo odečíst finální produkt. Jakoby ta dvoustupňová reakce neměla dostatek reaktantu v prvním kroku, pak nemůže správně proběhnout ten druhý.

Předpokládal bych, že problém bude právě tahle druhá možnost. Nasvědčovalo by tomu to, že se srovnávají dva vzorky, jeden po jedné reakci, druhý po dvou reakcích. Co jiného je běžně ve vodě, co lze chemicky těžko odlišit od Mg? Napadá mi pouze vápník (jestli by Ti z kohoutku teklo stroncium, barium nebo radium, nefunkční akvarijní test by teď byl jedním z těch menších problémů smich ). Taky vím, že jiné testy s ním taky počítají.

Proto radím provést ten test znovu v roztoku, kde bude kromě Mg taky Ca, obě ve známé koncentraci, a to dostatečné, aby se vidělo, jestli ten test najednou nezačne být citlivější. Jsem zvyklý na to, že testy neukazují správnou hodnotu, obzvlášť tyhle komplexní. Ale většinou to bývá tak, že ta hodnota prostě létá nahoru a dolů, pokaždé jinak. Takhle to zavání tím, že v tom roztoku prostě chybí něco, co ten test alespoň v nějakém množství potřebuje pro správnou funkci.

Když říkáš, že první reakce barví červeně, znamená to, že ten test funguje jinak, než jsem předpokládal. Zkusím se zamyslet nebo najít, jak by mohl. Jestli máš jak, zkus provést ten test za přítomnosti vápníku, možná budeme mít štěstí :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 21:28 Jarden Sk - MiniakváriaRe: imax
Ja by som sa na meranie horčíku vykašlal. Zvol si množstvo Ca kolko by si cca potreboval a naried si vodu s osmózou, tak aby si mal množstvo Ca zhruba rovnaké aj s pridávanou vodou/riedenou s RO/. Hnojivom už len pridávaš Mg,N,K,P a mikro bez Ca, tieto si vieš odmerať a nastaviť hnojenie.Pomer Ca a Mg nie je až tak dôležitý aj tak sa popisujú rôzne pomery. Ja mám v akva vstup. vodu Ca:Mg 70:20 a neupravujem RO a rastie to. S tým výpočtom /vodovod+RO/ti Michalt pomôže ak by si s tým nevedel poradiť, ale do nejakého extrému by som to nehnal a asi by som sa orientoval podľa Kh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 20:36 Muž imax [46] Re: michalt
Teraz neviem či zle rozumiem, ale roztok, ktorý som vyrobil neobsahuje vápnik. Do litra vody z reverznej osmózy som pridal len MgSO4*7H2O.
Edit: po pridaní prvej reagencie sa testovaný roztok, ktorý obsahuje horčík, zafarbí do "červena". Podľa mňa ak je tam zrazenina, určite je červenšia ako zvyšok roztoku a o chvíľu sa rozpustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:50 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: imax
Ano, tu koncentraci Mg z MgSO4*7H2O máš správně.

Ale kolik tam bylo Ca? Já právě navrhuji testovací roztok, ve kterém budeš znát taky koncentraci Ca a ta nebude zcela malá.
Edit: Ještě mi dovolte jeden doplňující dotaz: Ta první reakce - kde se přidá pouze první činidlo - vytvoří v tom roztoku bílou sraženinu? Nebo ta reakce vypadá jinak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:35 Muž imax [46] Re: michalt
Taký test som robil. Vyrobil som si roztok s koncentráciou horčíku 10mg/L, teda do litru vody z reverznej osmózy som dal 0,1g MgSO4*7H2O. Voda z RO má vodivosť 10 µS, čo je takmer bez obsahu čohokoľvek. Keďže síran horečnatý obsahuje cca 9,9% horčíku mala by podľa mojich prepočtov vyjsť koncentrácia 10mg/L. Nový JBL test ukázal hodnotu 1mg/L. Povedal som si dobre, neviem správne vypočítať koncentráciu, sekol som sa v desatinnej čiarke, tak pridám do litra vody ešte 0,9g MgSO4*7H2O, aby bolo celkové množstvo 1g. Test opäť ukázal obsah horčíku 1mg/L. Aby som to zahnal ešte viac do extrému, pridal som ešte ďalších 9 gramov na celkových 10g MgSO4*7H2O, čiže cca 1 gram čistého horčíku v 1 litry vody. Výsledok bol rovnaký ako predchádzajúce. Viete niekto potvrdiť, ze 0,1g MgSO4*7H2O v 1L vody z RO by malo byť cca 10mg čistého Mg?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:29 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: Magic
Na to se právě ptám, jestli je to ten. Přijde mi, že u tohohle se vlastně dělá to samé co u toho mořského, jen v menších koncentracích. Tady se taky vezmou dva vzorky, jestli tomu správně rozumím.

U prvního se použije jen jedno činidlo. To by mělo vysrážet kationty kovů alkalických zemin z rozpuštěných solí bez rozlišení (předpokládám, že je to hydroxid sodný - podle bezpečnostního upozornění v návodu).

U dalšího vzorku se zřejmě dalšími dvěma činidly nějak oddělí vápník a ten porovnávací blok zřejmě slouží k tomu, aby se dal nějak barevně odečíst rozdíl, který by odpovídal Mg. Nenapadá mi totiž (můžu se plést) žádný čistě chemický test, který by byl citlivý pouze na Mg a ignoroval by Ca. Jak to tady tak čtu, tady někde bych hledal slabé místo přesnosti těchhle testů (znovu, můžu se plést).

Možná bych zkusil připravit testovací roztok, který by v čisté vodě (RO, řekněme) kromě známé koncentrace Mg obsahoval i známou koncentraci Ca a dělal test na něm. Zkusím se podívat, jak lze chemicky z rostoku oddělit Ca od Mg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:27 Muž imax [46] Re: michalt
Tak ako píše Magic. Je to test len na Mg. Máte niekto dobrú skúsenosť s inou značkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:14 Muž Magic [808] - RostlinyRe: michalt
Odčítava sa priamo výsledok Mg.
www.jbl.de/…
(Ak je to tento.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 19:09 Muž michalt [733] - MiniakváriaRe: imax
Prosím Tě, jak se tenhle test od JBL dělá? Je to takový ten, ve kterém uděláš nejdřív test na Ca, pak na Mg a odečteš jeden od druhého? Nebo v té testovací sadě je nějaký jiný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 18:30 Muž imax [46] Re: Jarden Sk
Táto verzia mi tiež napadla. Priznám sa, že údaje o parametroch vody z vodárne už tiež beriem s rezervou. Chyba je niekde, kde by nemala byť. Všetky testy, vrátane toho na horčík, robím podľa návodu, takže mi zostáva len verzia nefunkčného testu. Ten nový som kupoval pár dní späť a expiráciu má až o 14 mesiacov. Čakám na rozpustenie dvoch zlúčenín obsahujúcich horčík aby som mohol urobiť finálny test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 14:25 Muž muťa [552] - RostlinyRe: imax
O mém MgSO4 nemůžu rozhodně říct,že by vypadal jako vlhký cukr krystal. Je suchý jak cesta. Kupuju ve Fichema.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 08:53 Muž imax [46] Re: Mirek64
Vyzerá ako jemne vlhký kryštálový cukor. Predchádzajúcu várku so mal z iného zdroja, mala tiež čistotu p.a. 99,5%, kryštály približne polovičnej veľkosti a dlhodobo mala úplne "suchú" konzistenciu. To je jediný rozdiel, ktorý som si všimol medzi starou a novou várkou. Dnes otestujem citronan a uhličitan s obsahom horčíku a uvidí sa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 08:31 Jarden Sk Re: imax
Veď vodovodnú vodu máš 42mg/l horčík a 172mg/l vápnik /rozbor nedávno robený / , tak ak ti test vodovodnej vody aspoň približne neukáže takéto hodnoty tak je zlý test, alebo to zle meriaš. O čom tu meditujete?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2020 08:14 Muž Mirek64 [62] Re: imax
A jak ten MgSO4 vypadá? Zvedá celkovou tvrdost vody, pak by teoreticky mohla být záměna za nějakou vápenatou sůl. MgSO4 by měl tvořit čiré krystalky. CaSO4 je sádra (bílošedá), CaCO3-vápenec je obvykle bílý prášek a případně CaCl2 krystalický (podle obrázků z internetu) by měl tvořit krystalky bílé. Jinak hořečnaté od vápenatých solí poznáš podle chuti, ale k ničemu tě nenavádím :-). Ale vážně - 1/2 čl MgSO4 ve 3 dl vody je neškodná koncentrace - výrazná hořká, svíravá chuť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2020 07:19 Muž imax [46] Re: NHKG
Žiaľ nie, ale mám Citrónan horečnatý a uhličitan horečnatý. Skúsim tie, aj keď uhličitan sa veľmi zle rozpúšťa.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 23:37 Muž NHKG [3839] - HadohlavciRe: imax
Nemáš náhodou PMDD nebo nějaké hnojivo s hořčíkem? Protože pak by nebyl problém připravit kontrolní roztok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 22:52 Muž imax [46] Re: vaclav
Fotka k příspěvku HD 99,5% p.a.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 22:35 R Muž vaclav [12280] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: imax
Jaké kvality ten síran máš není to náhodou potravinářská kvalita? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 22:25 Muž imax [46] Re: Papik
Tak ako píšeš. Iné možnosti zatiaľ nevidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 17:23 Muž Papik [233] Re: imax
Chtělo by to si od někoho přinést jeho MgSO4*7H2O a na něm provést JBL test. Nebo hořčík v jiné sloučenině, stačila by i epsomská sůl, testy na to musí reagovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2020 16:06 Muž imax [46] Re: Mirek64
Dnes som urobil ďalší pokus. Do 1 L vody z RO som pridal 0,5 g MgSO4*7H2O. Celkovú tvrdosť roztoku s pridaným síranom som kvapkovým Tetra GH testom nameral 13 dGH, čo sa javí OK. Podľa akvarijni-hnojivo.cz/… malo vyjsť 11,52, čo je myslím v tolerancii. Celková tvrdosť čistej vody z RO bola 0 dGH, čo je tiež OK. Nechce sa mi veriť, že by som mal doma dva nefunkčné JBL testy na Mg - jeden z nich má expiráciu až o 14 mesiacov. Celkovú tvrdosť síranu horečnatého z dózy dokážem potvrdiť, ale obsah horčíku sa po pridaní do nádrže nehýbe a meranie roztokov s rôznou, aj výrazne vyššou koncentráciou Mg, nič nepotvrdí a ukazuje stále hodnotu 1 mg/L. Ozaj už netuším kde je sever.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 18:12 Muž Mirek64 [62] Re: imax
Zdravím,
otestuj si testem, zda ti zvyšuje celkovou tvrdost.
Mirek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2020 16:17 Muž imax [46] Re: imax
Dnes som urobil ďalší test. Tento krát som testoval funkčnosť nových roztokov JBL testu na horčík. Vyrobil som si roztok s koncentráciou horčíku 10mg/L, teda do litru vody z reverznej osmózy som dal 0,1g MgSO4*7H2O. Voda z RO má vodivosť 10 µS, čo je takmer bez obsahu čohokoľvek. Keďže síran horečnatý obsahuje cca 9,9% horčíku mala by podľa mojich prepočtov vyjsť koncentrácia 10mg/L. Nový JBL test ukázal hodnotu 1mg/L. Povedal som si dobre, neviem správne vypočítať koncentráciu, sekol som sa v desatinnej čiarke, tak pridám do litra vody ešte 0,9g MgSO4*7H2O, aby bolo celkové množstvo 1g. Test opäť ukázal obsah horčíku 1mg/L. Aby som to zahnal ešte viac do extrému, pridal som ešte ďalších 9 gramov na celkových 10g MgSO4*7H2O, čiže cca 1 gram čistého horčíku v 1 litry vody. Výsledok bol rovnaký ako predchádzajúce. V tomto momente mi napadli dve príčiny. Buď nefunguje test, ktorý som včera kúpil a má expiráciu 05/21, alebo v dóze od MgSO4*7H2O mám inú látku, čo je síce možné, ale málo pravdepodobné, nakoľko som síran kupoval u renomovaného dodávateľa. Po jednorázovom pridaní 5 alebo 10g MgSO4*7H2O do 300L nádrže slušne stúpa vodivosť vody. Mám šancu prísť na to, akú látku mám v skutočnosti v dóze? Ak sa v ničom mýlim, rád sa nechám poučiť. Dáte mi niekto nápovedu prosím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2020 21:36 Muž imax [46] Re: muťa
Dnes som kúpil nový JBL test na horčík a výsledok je rovnaký ako so starým. Zajtra skúsim zmerať tvrdú vodovodnú vodu novým testom. Ak by bol výsledok rovnaký, budem musieť vypočítať a zarobiť roztok s nejakou koncentráciou a tú následne namerať testom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2020 19:43 R Muž Anthrax [3589] Re: muťa
Mě ten Fe test přestal ukazovat asi půl roku před expirací. A nemyslím si, že bych udělal chybu ve skladování testu. :-O
Otázkou je, jestli pro mě má vůbec význam železo měřit. Když se v akva vyskytuje v různých formách.
Ale jinak jsem s testy od JBL spokojen. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2020 12:00 Muž muťa [552] - RostlinyRe: imax
...mě přestal po uplynutí expirace zase ukazovat test na Fe. Nevím už o kolik byl prošlý, ale když jsem koupil nový, tak ukazoval už běžné hodnoty. ( JBL)
Neumím to vysvětlit, nejsem chemik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2020 10:55 Muž imax [46] – Životnosť testovacích roztokov
Ahoj. Pred tromi rokmi som kúpil testovací kufrík JBL Testlab so 14 testami. Som s nimi maximálne spokojný. Niektoré testovacie roztoky som musel medzičasom dokúpiť, ale do dnes niektoré ešte stále používam. V poslednej dobe sa mi nezdá test na horčík, ten je ešte z pôvodných. Ukazuje veľmi nízke hodnoty na miešanú vodu v nádrži, ale dokonca aj na našu extra tvrdú vodovodnú vodu, ktorá obsahuje horčíku viac ako 40mg/L. Nameraná hodnota nepresiahne 1 mg/L. Viem, že testovacie roztoky starnú, ale je možné že po troch rokoch už ukazujú nesprávne hodnoty? Kufrík skladujem pri bežných izbových teplotách. Vďaka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 09:24 Muž Roger [1246] Re: Papik
Aha, tak to jsem netušil, nenapadlo mě že by jim v nabídce chyběl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 08:42 Muž Papik [233] Re: Roger
Jo, ale draslík nedělá, nebo se tu neprodává, nebo jsem ho nenašel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.03.2020 08:23 Muž Roger [1246] Re: Papik
Sera bývá o něco levnější a spolehlivé, používám je taky a zatím spokojen ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2020 08:00 Muž Papik [233] Re: Jan Jonáš
Však já bych používal taky jen JBL, ale draslík došel a JBL zaváděli novou řadu testů a tak doplňovací sadu nikde neměli. Jen kompletní testu, který je bratru nejmíň o stovku dražší. Měnil jsem i dávkování draslíku a potřeboval jsem měřit.

Proto jsem z nouze koupil Easy-Life, ale že to bude rovnou na vyhození do koše jsem vážně nečekal. :(

P.S. Stejně mi přijde, že JBL jen udělali nový design krabiček a zvýšili cenu, jinak zůstalo všechno při starém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   18.03.2020 19:03 Muž Jan Jonáš [321] - Drobné rybky – JBL
Nedám dopustit na testy od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2020 15:39 Muž Roger [1246] Re: Papik
Říkám pořád že testy od Rataje a easylive stojí za starou belu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2020 13:17 Muž Papik [233] – Test na K
Potvrzuji, že test na draslík od Easy-Life je na píp. Ukazuje pořád stejně, měřeno na třech různých adresách, ve dvou městech a ve dvou akváriích.

Přišel mi konečně refill test od JBL, na ten jediný je zřejmě spoleh.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2020 09:19 Muž Papik [233] Re: Roger
Opravdu měly oba vzorky výrazně odlišnou barvu.

_ucx_: testům brzo projde datum spotřeby, tak ho občas kontrolně přeměřím. Zvlášť, když se v tom poslední dobou hrabu. A to v nepříliš vzdálené budousnosti chystám výměnu dna, pod písek půjde zemina.

V pracovním akváriu jsem po založení NO2 měřil a nic, jen v něm vzduchuju, aby měly baktérie dost kyslíku k práci.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 36

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 37971x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/423-testy-vody