Testy vody
Někde jsem četla, že NO2 a čpavek kulminují 3. - 4. týden po založení. Akva mám lehce přes 3 týdny. Tak pro jistotu. Jinak díky za doporučení.
JBL ide rozoznať tak od 0,1-0,15mg/l.
A co by jste chtěla víc? Jestli je měsíc po založení méně než 0,3, tak už cyklus běží a lze pozvolně přidávat rybky......
Starší reakce
Co se týká dávkování CO2, taky se na prvním místě řídím dropcheckrem (a chováním ryb), to už jsem psal. Ale nevědět, jestli mám pH 7,0 nebo 8,0, na to bych nerezignoval.
Tu nikdy mít nebudeš, pokud jde o CO2 tak já se už řídím jenom drop checkerem a občas si změřím alkalitu protože se teď dost mění. PHmetr už nepoužívám.

Pořiďte si kalibrační roztok (pufr) pH 7, např. něco takového...
O něčem takovým jsem přemýšlel, to je ono. Ovšem tato nabídka je bezkonkurenční
Mramor a vápenec - tomu rozumím a můžu přemýšlet o výměně. Ale nejdříve musím mít jistotu co měřím.
...původní otázka zní - ukazuje Tetra a JBL špatně... Nebo to je špatný test od Sery?
Pořiďte si kalibrační roztok (pufr) pH 7, např. něco takového:
www.higarden.cz/… a uvidíte, co z těch vašich testů (víc) klame.
(Při případném srovnání s elektronickým testrem pH - taky možnost - se nejdříve přesvědčte, že je tento zkalibrovaný. Ať se pak nedivíte.

)
Technická:
Karbonátová (nebo také uhličitanová) tvrdost je zastaralý, nepřesný, zavádějící, z němčiny pocházející akvaristický výraz - Deutsche Karbonathärte.
Pojďme si zvyknout na výraz alkalita nebo KNK (kyselinová neutralizační kapacita).

Máš v akváriu mramor což je krystalický vápenec. Ten se vlivem CO2 pomalu rozpouští. JBL testy na KH nemám, mám od sera ale bude to něco podobného.

Ok. Se vším zde uvedeným souhlasím a díky za rady.
Ale musím zopakovat, mě se pH nezměnilo. Rok stejné hodnoty, bráno podle testů XY.
CO2 přidávám tři týdny a testy XY ukazují stále stejné hodnoty. Jiný test mi ale (paralelně) ukazuje o stupeň výše než ty první dva - testoval jsem dvakrát, současně všemi třemi testy.
Takže původní otázka zní- ukazuje Tetra a JBL špatně resp. stejně špatně pH o jeden stupeň? Nebo to je špatný test od Sery?
A u mmol jsem nerozlišoval rozdílné hodnoty pro KH a GH, už mi to je jasné.
A potřeba slušného testu na KH je mi taky jasná. Uvažuji o kapkovém od JBL.
Koukni se na Tillmanovu tabulku. PH 7,2 a KH 16 je 30mg/l CO2 což je nesmysl pokud do toho nejsou zamotané nějaké výluhy to pak je celé někde jinde.
Tvrdost vody
1 mmol/l dGH = 5,6 mg/l dGH
1 mg/l dGH = 0,18 mmol/l dGH (GH)
Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) mg/l dKH (KH)
Všude se snažím psát aby si lidi tuhle černobílou drť nekupovali ale je to marné je to marné. Když do toho pustíš ještě co2 bude ti stoupat pH místo any klesalo.
Černobílá drť je nevhodná svou velikostí, ostrými hranami a chemickým složením. Špatně se odkaluje a může způsobit zahnívání dna. Jeho ostré hrany můžou poškodit hlavně ryby dna. Bílé kamínky jsou krystalický vápenec a při velkém množství v akváriu bude způsobovat větší tvrdost a z tím i zvyšující se pH. Při používání CO2 se tento problém ještě zvětšuje.

To by vypadalo líp. Já počítal 1 mmol/l = 5,6 dKH.....
Už to vidím, dík za opravu.
...alkalita 4,5 mmol/l, což by po přepočtu bylo víc než 20°dH!
4,5 mmol je ~ 12,6°dKH.
Co je nesmysl? To ph7 nebo 8?
Nebo ta voda, co mi teče z kohoutku?
pH převážně 7.0 mi ukazují Tetra a JBL pap. testy po celou dobu, dejme tomu jeden rok.
Za sejných podmínek mi Sera ukázala v akvárku pH 8.0. Sem mířila moje otázka.
CO2 jsem začal přidávat před třemi týdny. pH a KH přitom stále beze změny (ale měřeno papírkovými testy). Ostatní hodnoty v akvárku mám GH = 4°, KH = 10 až 12°, ty papírové jsou holt nepřesné.
Pokud porovnám vstupní vodu stejnými testy (papírkové), pak mám ve vodovodu dokonce: pH 7,2, GH 16°, KH 15°.
Vodárny uvádějí průměr za rok pH = 7,5, alkalita 4,5 mmol/l, což by po přepočtu bylo víc než 20°dH !
Podíval jsem se do tvé prezentace a je to jasné dno máš z černobílé drtě plné vápence a při pouštění co2 do tohohle substrátu je to pH 8 ale i KH 14 asi v pořádku. Realita může být ještě horší

Tak pokud ti teče vody z kohoutku (KH12+pH7= 36 mgCO2/l) tak to sám asi uznáš že je nesmysl pokud tedy vodu neovlivňuje něco jiného. Tvé naměřené rozmezí pH 7,2 až 6,8 už jen rozdíl 0,3pH znamená 100% rozdíl v obsahu CO2. Kup si test na KH a uvidíš kde je PŘIBLIŽNĚ pravda. Máš k dispozici rozbor vstupní vody?
akvarijni-hnojivo.cz/… Ahoj všem, mám tu postřeh na různé výsledky u různých testů. Chci dopoužívat poslední zbytky papírkových testů JBL (7in1) a Tetra (6in1). Já vím, že jsou pouze orientační a tak je beru. Ale pH mi oba testy vždy ukazovaly téměř shodně a to v intervalu 7,0 až 7,2, někdy 6,8. To se mi zdálo realistické. Nedávno jsem koupil kapkový ph test od Sery, byl tady mnohokrát označen za spolehlivý. Ejhle, test Sera mi ukazuje 8,0 ! Zkusil jsem i vodu z kohoutku, a ta je 7,0.
Teď úplně nevím, jak ověřit, který test ukazuje špatně. Je možné, že oba papírkové testy JBL a Tetra ukazují shodně špatně o celý stupeň? Už jste někdo narazil na nepodařený kus od Sery?
Ještě doplním, že CO2 bublám tak, aby chcecker byl právě tmavě zelený. Když jsem zkusil trochu přidat, zelená světlala a ryby byly často na hladině. Pokud uvážím, že KH mám cca 12°, (možná 14°, opět ty nepřesné papírky), tak bych spíše očekával pH kolem těch 7.
Starší reakce
GH uprednostňujem od JBL, KH od Sery.
V obidvoch prípadoch kvôli jasnej zmene farby.
zkoušel jsem oboje, a přijde mi že jsou srovnatelné, JBL jsou dražší, ale líbí se mi u nich jak mají udělané porovnávání barev. Jsem dost líný testér, a tak mi všechno prošlo, nakonec jsem se spokojil s pH sondou a konduktometrem.
Tak GH už jsem neměřil desetiletí. Rozdíl v JBL a sera je možná trochu v ceně ale u JBL lze objednat nové náplně u sera musíš znovu koupit celou krabici. Na druhou stranu musíš být velký tester aby se ti to vyplatilo. Můžu v tomhle případě mluvit jen o sera testech a ty jsou dobré, pokud by jsi ale chtěl měřit KH na desetiny tak se zeptej Františka (RoFr) jak se to dělá.

Máte někdo zkušenosti s testy na KH a GH od JBL a od Sery? Které jsou lepší?
Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Ta poslední věta je pro mě stěžejní. Ty hodnoty GH a KH znát potrebuji.
...Roger: ...vodivost nemusí být přímo závislá na tvrdosti a naopak, faktorů rozhodujících o hodnotě vodivosti je více, ať je voda měkká nebo tvrdší...
Kawasaki: ...Jo v pohodě. Tohle vím sám. Mně právě zajímá čím je to a proč...
...Voda vlastní zdroj. Sůl jsem nepřidával. Pouze Fe a Seachem Fluorish. Tak si říkám co klame? Konduktometr nebo testy GH a KH od Rataje...
Z vašich reakcí je zřejmé, že vysvětlení, kterého se vám dostalo od kolegů, vás tak nějak "minulo".
Není důležité, jak moc "přesné" nebo nepřesné jsou ty které "hobby testy", důležité je, že pomocí hodnot alkality ("KH") a/nebo tvrdosti ("GH") není možné stanovit vodivost (EC) a naopak, t.j. pomocí EC nestanovíte ani KH ani GH.
Nejlépe to jde vysvětlit již zmíněnou kuchyňskou solí.
Když do 100 ml demivody s vodivostí např. 4 uS/m přidáte 30 g NaCl, vodivost vám "vystřelí" vzhůru, ale KH a GH zůstanou nulové.
A to proto, že voda neobsahuje žádné hydrouhličitany, které by zvýšily KH, ani žádný Ca a Mg, které by zvýšily GH.
Pro zajímavost:
Vodivost je způsobena volnými ionty (elektricky nabitými částicemi) látek, které díky svému náboji umožňují vedení elektrického proudu. Různé látky ovlivňují elektrickou vodivost různým způsobem - některé disociují úplně, (H2SO4, HCl, NaOH, KCl, NaCl...), a elektrickou vodivost ovlivňují výrazně. Jiné disociují jen částečně a EC ovlivňují (relativně) málo (NH4-, MgSO4...). Voda může obsahovat i látky, které nedisociují vůbec a EC prakticky neovlivňují.
Takže hledat "přesnější" testy, které by nám ukázaly "reálnější" vztah mezi KH, GH a EC je ztráta času.
Nikoli však v případě, že vás zajímají pokud možno co nejvěrohodnější hodnoty alkality a tvrdosti.
Mít tak měkkou a kyselou vodu ve studni je dost neobvyklé. Já mám sice něco podobného (trochu tvdší) ale u nás je to asi způsobené břidlicí. Ale Ratajovi testy jsou dost proslavené svou špatnou kvalitou. Divím se že s tím něco neudělá.

Díky všem za odpovědi. Koupím jiné testy. Pro porovnání. Pak dám výsledky.
Pokud je to studniční voda, tak je 700 přiměřených, povrchová voda ve vodovodech mívá míň. Konduktometry většinou fungují dobře a to i ty levné z Číny. Testy od Rataje naproti tomu ukazují často špatně. Snad kromě pH testu.
Co je ten vlastní zdroj?

...testy od Rataje Odpověděl sis sám.
Doplním. Voda vlastní zdroj. Sůl jsem nepřidával. Pouze Fe,a Sagem fluorish. Tak si říkám co klame? Konduktometr nebo testy GH a KH od Rataje.
vodivost máš podle mě špatné jednotky, nejspíš si chtěl napsat uS - tedy mikro to zrovna nevím kde se na klávesnici píše, ale běžně se používá uS. Ale i kdyby to bylo 700 mikro, tak je to hodně. U většiny vodovodních vod to většinou odpovídá cca 30uS na 1°GH. Ale jesti si přidával z nějakého důvodu třeba sůl, tak se to zvedne razantně a tvrdost se ani nehne.
Jo v pohodě. Tohle vím sám. Mně právě zajímá čím je to a proč.
No snažil jsem se říct, že vodivost nemusí být přímo závislá na tvrdosti a naopak

faktorů o hodnotě vodivosti je více, ať je voda měkká nebo tvrdší

Na to jsem se sice neptal,ale i tak díky za odpověď.

Vodivost je vždycky otázka, měl jsem obdobnou ve velmi měkké vodě, nejspíš jen proto že jsem tam dával hořčík a taky trochu profita, osobně vodivost neřeším a neměřím, nemá alespoň pro mě smysl, nic nemnožím, rybám se zdá ukradená, tak proč se stresovat, stačí že musím hlídat pořád nízkou hladinu NO3

Není to jen o tom, kvalita testů Rataj a Tetra se nedá se Sera a JBL srovnat

Tak samozřejmě, taky vytáhnou z peněženky o dost víc peněz. Ale někdo je potřebuje, tak si je koupí.

Každopádně kdyby měl Sera nebo JBL tak tam by se optimální hodnoty dočetl

Tak, a JeezyJ do těch kapkových testů pěkně hodil vidle

a já s ním naprosto souhlasím.
Někdo odnese svojí akvarijní vodu do laborky a zjistí, že akva testy jsou vlastně úplně k ničemu.

Starší reakce
Za mě jedině JBL nebo Sera samozřejmě kapkové, pokud plánuješ více testů, vyplatí se velký testovací kufr od JBL, nejen že je tam dost testů, ale pokud chceš další ať už jiné či nové náplně stačí koupit jen tzv. náhradní sadu jelikož kufr vše ostatní jako zkumavky, odměrky i porovnávací kartičky (i na testy které nejsou součástí kufru) obsahuje
Díky kouknu se na to a uvidím jaký set koupím jinak díky moc za rady

Zkus obchod Invital tam mají JBL širokou nabídku a pošta nad 500 zdarma. Mají i velké sety nebo náhradní náplně.
Papírky nebrat. Jbl testy mají tu výhodu že lze pak dokoupit jen nové náplně, takže i když je počáteční cena vysoká tak časem pokud se tomu začneš věnovat vlastně ušetříš. Dopadneš pak třeba takhle.
rybicky.net/fotogalerie.php… Dobře díky snad je v superzoo budou mít. Ale co jsem zkoušel dřív testy jak jsou ty papírky tak ty jsou na nic
Dobrá značka je sera a JBL.

Ahoj. Od jaké značky doporučíte testy? Protože teď mám od sera test na ph takové kapky. Jde mi hlavně o testy na KH.
Přidat reakci
[1] ...... 38
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 39312x