Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 22:52 Martin13 Re: Smetany
To je fajn, bylo mi líto té pohody scanu do telefonu a rychlé kontroly vody. Nějakou tu korunu to taky stálo ... díky za ty informace, budu více v klidu ;-). Dneska jsem napustil novou 350 tak se budou proužky hodit ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 22:19 Muž Smetany [408] Re: Martin13
Dnes jsem testoval akvárium co mám v prezentaci a výsledek mě příjemně překvapil kH i gH v podstatě přesné pH taky jen mě trošku zarazilo NO3 to vyšlo 35 a já tak nějak žiju v domnění že je 15 a NO2 mi to napsalo 0,15 ani na jedno tady nemám kapky tak to nemůžu ověřit. Zítra to zkontroluji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 22:12 Martin13 Re: Smetany
Fajn vědět, že to není úplně mimo ...díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 15:44 Muž Smetany [408] Re: Jarry
Já pravidelně testují pH. Ale kapky jsou pohodlnější. Zbytek testuji občas třeba když něco měním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 15:26 Muž Jarry [731] Re: Smetany
Pro zajímavost pro děti je to určitě ok, ale já v tom testu kromě NO3 nevidím žádné velké praktické využití pro pravidelné testování vody s ohledem na rostliny (z jiného důvodu ani vodu netestuju).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.04.2019 15:16 Muž Smetany [408] Re: Martin13
Nechci předbíhat ale první srovnání naznačilo že některé hodnoty měří s dostatečnou přesností takže jak píše Celsiq pro orientační měření se zdá dostatečný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 15:13 Muž Smetany [408] Re: vaclav
Jak jsem psal primární důvod proč jsem ho pořídil byl aby děti na akvaristickém kroužku měli přehled že se dá něco měřit. A v dnešní době když jim to spojím s telefonem myslím že je to zaujme a něco si z toho odnesou. A když už ho mám tak proč neporovnat přesnost měření?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 15:08 Muž Celsiq [33] Re: vaclav
Já si to tak úplně nemyslím. Nevěřím tomu, že mi ukazuje přesně. Nicméně rozdíly v hodnotách mi to ukáže. Když jsem experimentoval, celkem mi to pomohlo ;)

Pokud tedy vezmu v potaz pozorování rostlin a orientační měření pro porovnání jednotlivých dávek hnojení, ocenil jsem tyto testy. Je to rychlé a pohodlné :) Já jsem to tedy pro své experimentování a pochopení hnojení v mé nádrži ocenil a za peníze to stálo! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 14:55 Martin13 Re: vaclav
:-( tak to jsem si právě myslel, ale život v té iluzi byl celkem fajn ;-) Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 14:37 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Podle mě jsou to vyhozené peníze. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 14:06 Muž Smetany [408] Re: vaclav
Já mám v tomto ohledu poměrně správně kH mi z kohoutku teče 4 a pH je 8 po odstátí 7.7 ale i tak ten test ukazuje nepřesně. Mohlo to být světlem zítra provedu kontrolní měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.04.2019 11:40 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin13
Cituji:
Ne vždy je naše vodovodní voda „přirozená“, ač se traduje, že by taková měla být. Zjistíme to snadno, když spočítáme obsah CO2 na základě hodnot změřených v odstáté vodovodní vodě (ne v akváriu). Je-li odhadované množství CO2 větší než asi 1 mg/l, pak nemůžeme Tillmanovou tabulku použít, protože alkalita není způsobována jen hydrogenuhličitany a získáváme tak vyšší odhad, než je skutečnost. Častější je to v oblastech, kde je hodně tvrdá voda, a také tam, kde zjistíme znatelný rozdíl mezi tvrdostí a alkalitou. Jen pro ilustraci: moje vodovodní voda má pH 7,2 a alkalitu asi 7 °dKH. To by odpovídalo koncentraci CO2 asi 15 mg/l. Je to vlastně ideální množství CO2, a to ve vodě, která teče přímo z kohoutku – jen škoda, že je to pouhá iluze. Tato hodnota totiž není reálná bez dodatkového zdroje CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 09:48 Martin13 - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Smetany
Právě že nepřidávám a proto mě to vždy zarazí. Měřím scanem PH 7,2 - TU 15 - CO2 15.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 09:06 Muž Smetany [408] Re: Martin13
Pokud nepřidáváš CO2 pochybuji že by si měl šanci dostat se na hodnoty které JBL považuje za ideální. Já v té nádrži co jsem měřil přidávám CO2 a podle dropcheckru jsem někde na 15 mg/l tento test spočítal 35.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 09:00 Martin13 Re: Smetany
Právě to KH a CO2 mě většinou zaráží...u mě KH lehce zvýšená a CO2 úplně ideální. Chtěl bych tomu věřit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 23:24 Muž Smetany [408] – JBL proscan
Dnes jen v rychlosti test přišel rychle jsem ho otestoval a provedl obdobné testy fotometrem případně kapkovými testy. Výsledky napíšu následovně první bude vždy výsledek proscan druhý z kontrolního měření.( Měřil sem pouze jednu nádrž navíc pod umělým světlem )

pH: 6.6 - 6.7
NO2 0 - 0
NO3 18 - 15
GH 3 - 5
KH 6 - 3
Cl 0

Nedopadlo to tak strašně jak sem očekával jen to kh je nesmysl a díky tomu to spočítalo i nesmysl CO2.

Zítra případně v sobotu otestují alespoň 5 nádrží včetně jedné kde by mohlo být NO2 (tři týdny od založení) a napíšu relevantnější hodnocení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 18:26 Martin13 Re: Smetany
Tak to jsem vážně zvědavý, tak dej info...díky moc. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 13:04 Muž brukiz [49] - RostlinyRe: lacewings
Tak to se máme na co těšit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 12:14 R Muž lacewings [3486] - Živorodky-přírodní formyRe: brukiz
-firmou to je prezentováno ,jako inovace produktu
-z mého hlediska určitě došlo k vývoji produktů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 12:07 Muž brukiz [49] - RostlinyRe: lacewings
Docela by mě zajímalo, zda to není jenom přebal. :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2019 11:27 R Muž lacewings [3486] - Živorodky-přírodní formy
-JBL již zavádí do prodeje novou sadu testů , v zahraničí je již v prodeji ,zde v ČR nevím ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2019 23:20 Muž Smetany [408] Re: brukiz
Moc tomu nevěřím ale třeba překvapí. Objednal sem ho na Dům dětí na akvaristický kroužek aby si děti měli s čím hrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 23:16 Muž brukiz [49] - RostlinyRe: Smetany
Fajné. Sice od JBL kvalita, ale uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2019 22:59 Muž Smetany [408] Re: brukiz
Dnes sem ho objednal. Jelikož většinu veličin umím měřit docela přesně tak v pátek poreferuji jaká je přesnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 22:52 Muž brukiz [49] - RostlinyRe: Martin13
Netestoval, ale je to pořád papírkový test, takže nebude moc přesný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:31 Martin13 - Rostliny
Ahoj, nezkušel jste někdo test od JBL proscan přes aplikaci v chytrém telefonu? Já tím testuji ( občas ) vodu, ale nejsem si zcela jistý přesností testu.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.03.2019 14:46 Muž Smetany [408] Re: Maq
Řekl bych že nejdostupnější je momentálně RO. Určitě pokud by mi z kohoutku teklo 0,5 dusitanů zvažoval bych RO i na pitnou vodu ne jen kvůli rybám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2019 14:39 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petan26
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2019 14:28 Muž Maq [4129] Re: Petan26
To je děs, cítím s Tebou. Ale je to tak, norma je 0.5 mg/L.
Mimochodem, nevím o žádném pohotovém / pohodovém způsobu odstranění dusitanů v případě náhlé potřeby. Nevíte někdo o něčem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.03.2019 09:38 Muž Petan26 [52] - Jezírkové rybyRe: Cataria
Existují místa, kde je voda z kohoutku absolutně nevhodná pro ryby.... příklad mé bydliště, chvíli mi trvalo než jsem přišel na to, proč při výměně vody ryby začaly troubit a být evidentně v nepohodě, až jsem si koupil testery a změřil vstupní vodu z kohoutku, Sera NO2 ukázala kolem 0,5 mg/l, a bylo jasno. Dotazoval jsem se poskytovatele ten provedl rozbor, který se mi dostal do ruky a skutečně NO2 0,48 hygienická norma je 0,50... Později sem byl jednou tak nasr...., že sem volal i hygienu, té vyšel rozbor taky v normě. Někde mám fotky. Od té doby s tím počítám, ryby to chvíli přetrpí, zhruba po 24 hodinách to filtry odbourají na téměř nulu... Pokud ryby léčím jezdím pro vodu k rodičům, nebo kupuju kojeneckou ;-) Zejména na malých obcích poskytovatelé na stránkách nemají nic, žádné rozbory a když tak staré několik měsíců. toť má zkušenost.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2019 09:32 Muž Celsiq [33] Re: Cataria
Tak hodnoty vody z kohoutku si snadno zjistíš na stránkách vodáren. Proto představu o tom, co ti teče z kohoutku máš. Nicméně voda v akvária se může i rapidně změnit oproti kohoutkové v závislosti na různé procesy. Při první akváriu asi není od věci si hodnoty vody přeměřit, než jí dáš do akvária, nicméně hodnoty udávané vodárnou by měli cca odpovídat realitě / držet se v určitém rozmezí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2019 09:25 Muž NHKG [3549] - Hadohlavci, zeměžrouti,a eLkaRe: Cataria
Parametry vody z vodovodu zjistíš na stránkách vodáren. Pokud máte studnu, měli by jste k ní mít rozbor vody.
Jakakoliv pitná voda se hodí do akvária, ale samozřejmě musíš přizpůsobit osádku akvária jejím parametrům. (Nebo vodu upravovat.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2019 09:15 Žena Cataria [9]
Ahoj, snad téměř všichni (u kterých jsem četla články/návody/atp.) měří hodnoty vody až v akvárku. Má to nějaký konkrétní důvod nebo můžu změřit vodu i mimo akvárko a pak na základě vyhodnocení určit, zda se do akvárka hodí, či ne? Jde mi o to, abych si nenaplnila akvárko vodou z kouhoutku a pak zjistila, že hodnoty jsou téměř nemožné a nebudu si tam moct dát rybky. Omlouvám se za tak "triviální" dotaz, ale radši se ptám. :)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 10:14 Muž erny71 [3] Re: Anthrax
Hnojit zatím ne. Dodávám pouze co2 zatím. Vodu používám kohoutkovou a ta je v relativně dobrém stavu dle vak. Nasazení budou Neonky a tetry na spodek otici. Takže spíše budu chtít nižší pH. A od toho se bude odvíjet další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 09:03 R Muž Anthrax [2094] Re: erny71
Tak záleží jestli plánuješ třeba hnojit nebo ti jde jen o to, jestli je bezpečné nasadit ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2019 08:53 Muž erny71 [3] – Jaké testy na začátek
Zdravím všechny. Po dlouhé době se mi dostalo zase akvarko domů. Prosím o radu jaké testy na základ budou stačit. Děkuji používal jsem papírky ale ty nejsou přesně Jak jsem se dočetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.02.2019 20:33 Muž imax [42] Re: Pavoltrnava
Som tiez zastanca JBL testov, ale na GH pouzivam Seru. Lepsie sa sfarbuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.02.2019 08:14 Muž Zip [253] Re: Pavoltrnava
Osobně používám kapkové JBL. Sice dražší, ale dají se pak jen sehnat náhradní náplně a ty už jsou v pohodě. Mají podle mně pěkně udělané barvičky a hezky se vyhodnocují. Mají porovnávací zkumavky, jdou použít i na zabarvenou vodu. Většinou jsou na 50 měření, jen jejich test na draslík je na 25. Je tu návod jak ho použít na 50měření. Záleží jak často budeš měřit a jestli to budeš potřebovat, aby ti nějak extra nevypršela expirace ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 00:31 Muž Luky13 [26] Re: Pavoltrnava
Jedny z nejlepších jsou JBL www.jbl.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2019 00:08 Muž Pavoltrnava [0] – Meranie NPK
Pekný deň prajem.
Chcel by som sa informovať a získať Vaše skúsenosti. Aké merania a od akých výrobcov by ste odporučili použiť na meranie NPK? Ďakujem za info.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2019 11:01 Muž Celsiq [33] – JBL proscan
Zdravím,

Nevím, zda je to vhodné do tohoto tématu. Nicméně prováděl jsem v rámci posledních 3 dní dvě "větší" změny v akváriu. Přesouval jsem větší kámen s mechem, který byl do cca poloviny v substrátu. Poté jsem potřeboval odstranit jednu velkou sagittarii platyphyllu, která měla poměrně dlouhé kořeny (potřeboval jsem místo na Rotalu a celkem dost mi sagitérka expanduje). Oba tyto zásahy uvolnily bordel do vody. V prvním případě jsem vyměnil 40% vody a odkalil vše co se vynořilo a v druhém případě, dva dny poté, 50% vody znovu s důkladným povrchovým odkalením.

Teď k věci. Udělal jsem test vody pomocí JBL proscan. Dočetl jsem se, že výsledky záleží na telefonu. Vyzkoušel jsem tedy všechny 3 telefony co s manželkou máme (sony, huawei, iphone). Použil jsem jeden proužek. Každý telefon ukázal víceméně to samé, kromě NO2. Jednou hodnota 0,5mg/l a dvakrát hodnota 0,25mg/l. Výsledky ostatních prvků mi přijdou poměrně věrohodné, vzhledem k hnojení.

Věřili by jste tomu? Máte zkušenosti s přesností měření NO2 u proužku JBL? Počítám s častější výměnou vody, abych měl jistotu. I když rybky se zdají absolutně v pořádku :-) Díky za názory.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 09:07 Muž Maq [4129] Re: vaclav
Hlavně organický svinčík a trojmocné železo. Ty jsi odkalovač, takže při odkalování odebíráš i takový fosfor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.02.2019 08:05 Muž Zip [253] Re: Maq
Díky, za objasnění. Sinici, ruduchu i zelenou přišedlou řasu jsem v začátcích měl, ale teď už dlouho nemám, nebo ne viditelně. Čím to je, netuším, třeba si AQ po 3 letech sedlo :)
Tak budu stejně občas PO4 měřit, občas ho přidám, jen teď budu vědět, že to celé může být jinak :) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 07:53 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, O jaké materiály se jedná? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2019 05:55 Muž muťa [551] - RostlinyRe: vaclav
Test šetřím jen u draslíku a navíc jsem nezaznamenal rozdíl v měření, pokud ho “nešetřím”. Výsledky jsou stejně přibližné, takže o přesnosti .... navíc stojí oproti NO3 testu jednou tolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2019 23:01 Muž Maq [4129] Re: Zip
Zip napsal: proč nemá smysl měřit PO4?
1) Fosforečnany se rády srážejí a adsorbují na materiálech ve dně, takže jsou schované před měřením, ale nikoli před kořeny rostlin. (A část jich asi zachytí filtr.)
2) Větší nebo menší množství fosforu ve vodě - u mě obvykle několikanásobek fosforečnanů - je obsaženo v jiných sloučeninách, které test na fosforečnany nevnímá, neměří. Pro akvarijní organismy jsou ale velmi důležité, i pro rostliny, i když ty přijímají fosfor téměř výlučně jen ve (ortho)fosforečnanové podobě. Fór je v tom, že jsou to vesměs organické sloučeniny, které se neustále mění a všechny se jednou na chvíli na fosforečnan přemění, než je hned zase něco schlamstne.
3) Přestože si toho dlouhodobě všímám u sebe i podle vyjádření ostatních, nenašel jsem žádnou platnou souvislost mezi naměřeným obsahem fosforečnanů a zdravím akvária. Jinými slovy, akvárko může být v pořádku nebo v kopru a nezjistil jsem, že by na to fosforečnany měly nějaký vliv. (Někteří lidi dokonce k. fosforečnou zvyšují alkalitu, mají třeba až 10 mg/L, a nehlásí žádný problém).
Fosfor určitě hraje roli při výskytu některých řas a sinic. V takovém případě neuškodí udělat si představu, zda je v akvárku fosforu hodně nebo málo, a podle toho ho zkusit přidat nebo ubrat. Jenže jak jsem psal v bodech 1 a 2, není vůbec snadné zjistit, kolik fosforu vlastně v akvárku máme.
Z uvedených důvodů bych test na fosforečnany nepovažoval za jeden z těch, které si má člověk koupit hned na začátku. Fosfor je důležitý, ale výsledky měření fosforečnanů mohou být matoucí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:41 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
Tím že šetříš test a vydrží ti déle na úkor přesnosti tak za 200 máš nové náplně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:12 Muž muťa [551] - RostlinyRe: vaclav
Nerozumím Václave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 22:03 R Muž vaclav [9711] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 21:03 Muž Zip [253] Re: muťa
Sorry jsem to popletl, používám poloviční množství, dle návodu co jsi poslal.
Destilkou jsem ředil KH, GH, ale to už je déle.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 34

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy Přidat příspěvek • Zobrazeno 34693x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/423-testy-vody