Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 21:44 jethro
halooooo!!!nameral uz niekto v akva zvysene CHSK?novy test od Rataja...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 10:08 Muž Tonys [16]
Akva testy jsou drahé...ano stojí sice jeden 69kč od rataje ale aby jste si změřili vše ve vašem akváriu musíte jich koupit deset... tak si to vynosobte 69*10= si už snad spočítáte každý sám. Osobně mám zkušenst že jsem si koupil kvůli řasám a odumírání rostlinek dva testy pH a NO2 rozzureny oba vyšli víc než dobře tak teĎ si akorát mužu koupit další testy na NO3 na GR a na P , Fe... a tak dále... . Také rozhodně nesouhlasím s poznámkou"pokud pravidelně čistítš filtr, tak se o vodu nemusíš starat. 1. za filtr topítko či kameny se muže dostat rybička která zde chcípne... Začnou se do vody uvolňovat velmi jedovaté látky pro ryby a podporující řasy. 2. Velmi také záležní na vhodně zvoleném výkonu filtru(moc silný prou může narušit biologickou rovnováhu umělého ekosystému akvárka) a umístěni jelikož i nevhodné umístění filtru muže vést k různým chemickým problémů. Nezapomeňte že akvárko neni příroda je to jen umělé vytvořený domv(vězení) které vytvořil člověk a proto je třeba testy dělat. Sečteno podtrženo. Akvaristika je pěkně drahej koníček! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 08:57 cdcdcdc
Pěkně blbá stránka rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 16:30 fiju
no tak ziadne rybky tam nemam, po 10 dnoch som chcel zacat pomalynky so zarybnovanim a tak som zmeral kvalitu vody a to bol vysledok a z toho ma rozbolela hlava
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2008 00:17 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: spooky
kH by malo byť menšie ako GH
Obvykle ano, ale nemusí tomu tak být vždy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 23:22 Muž spooky [11] - Asie – Re: fiju
Čau,
čo tam chceš upravovať ?
Aké testy si použil ? kH by malo byť menšie ako GH, nakoľko uhličitanová tvrdosť vody je časť celkovej tvrdosti. NO2 máš vážne 5 mg/l? Prežilo ti v akva vôbec niečo pri takýchto hodnotách ? :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 21:40 Muž filipsi [1295] – Re: suchysvatonovice
Tak tak, zajimalo by me, jestli tam jeste jsou ryby a kolik jich uz odeslo. Druha vec je presnost testu.
Z prvniho prispevku jsem nabyl dojem, ze ho boli hlava hlavne z ph :).
Rychla pomoc - k overeni testu zmer vodu z kohoutku, a rychle vymen 1/3 vody v akva, jestli tam jsou ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 21:37 suchysvatonovice – Re: fiju
tomu říkám "mrtvá voda" nebo by se to možná dalo nazvat likvidace ryb na počkání NO2 -5 mg?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 21:37 Muž filipsi [1295] – Re: fiju
A z ceho te rozbolela hlava a co chces upravit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 21:36 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: fantasta
souhlasím palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 21:33 fiju – Re: spooky
zdravicko! no ja som si spravil test(pouzil som JBL Easy Test in 1) na kvalitu vody a vyslo mi
NO3-25 mg/l, NO2-5 mg/l, GH >14`d, KH-20`d, pH-8,0!!!! Mam novo zalozene akvarium (2 tyzdne) a mozno je to zavcasu ale dost ma rozbolela hlava! mohol by si mi poradit ako upravit udaje! vdaka

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 18:03 Muž chicko [124] – Re: fantasta
no to ano, ale pro potřeby "běžného akvaristy", který chce přibližné hodnoty za dobrou cenu je aquar ideálním řešením potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 17:55 R Muž Silent [5949] – Re: chicko
Taky používám testy Aquar a naprostá spokojenost. Jen mi chybí v nabídce test na fosfáty, ale to chce směřovat spíše na výrobce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 17:03 Muž chicko [124]
velice se mne také osvědčily v poslední době testy od Aquar www.aquar.cz měřím s nimi No2, No3, Ut a Ct a jsem namíru spokojen. stupnice je přehledná a testy jsou velice rychlé(oproti ratajovi) a ta cena je opravdu úžasná palec . Jinak testy od tetry člověk nic nezkazí, ale jsou dost drahé :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 16:48 JeeL – Re: chicko
Tiež používam PH test od Tetry a som s ním spokojný. Stupnica je síce po 0,5 ale farebne sa to dá krásne porovnať s odtieňmi na kartičke. Pri použití PH testu od Rataja ide stupnica po 0,2 avšak farebné odtiene mi vôbec nesedia a mal som s tým celkom problém to porovnať. PH od tetry mi dáva od digitálneho testera rozdiel 0,1 takže je to relatívne presné. Od tetry používam tiež GH a KH. Od rataja ďalej používam testy na P, NO3, CHSK, a Fe. Test na železo mi stále ukazuje hodnotu 0, takže ho už nepoužívam a jediná využiteľná vec z neho je len tá skúmavka. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 16:10 Muž chicko [124] – Re: BikerJames
ph test od tetry mám ověřený el. sondou, byla tam jen minimální odchylka při 7,5ph
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 16:06 Muž BikerJames [19] - Cichlidy
A máte někdo nějaké testy následně ověřené laboratoří,digitálním testrem nebo nějak jinak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 16:04 Muž spooky [11] - Asie – Re: spider007
Ja používam testy od JBL - pH, kH, GH, NO2, NO3, NH4+
Mám aj všetky druhy testov od Rataja. Jediné z čím som nespokojný je test Karbon, meria mi hodnoty dvakrát tak vysoké ako sú v skutočnosti(destilovaná, demineralizovaná voda ukazuje 2 stupne). Inak tie JBL sú super ale sú dosť drahé. Testy od Rataja sú podľa mňa tiež v pohode, až na ten Karbon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2008 15:59 xmask – ben test
kittie napsala: NO my používáme sadu 5 testů od -eSHa-: AQUA QUICK TEST obsahuje to testy: NO2, NO3,KH, GH, pH a jsme zatím docela spokojený, ale nevím jak moc je to přesný ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 17:21 Yirka Re: Jonny
Doporučuji nakontaktovat dodavatele vody(určitě má webové stránky) a ten by měl přesně vědět základní parametry dodávané vody. Mně se to osvědčilo :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2008 16:22 Jonny Re: Usine
tak jsem pořídil papírkové lkmusové testy a jsou hodně nepřesné a na KH tam ani odpovídající barva k té jaká se mi objevila na tom papírku nebyla
Papírkové - 100 Kč
A teď kupovat ty kapkové? myslím že se smířím s faktem že mám hodně tvrdou vodu a prostě to smíchám 1:1 s destilovanou a šmitec :-)
víc už to řešit nebudu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2008 20:59 Usine Re: Jonny
Pokud začneš pěkně pomalu a neuděláš z akva rybí polévku tak žádný testy nepotřebuješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2008 20:52 Muž chicko [124] Re: Jonny
já akva zakládat totálně bez testů a taky se povedlo. jinak základní je Ph, tu tvrdost jestli budeš chovat náročnější druhy tak jo. Hodí se taky na NO3 a NO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2008 19:15 Jonny – Testy ?
Ahoj lidi
zakládám nové akvárko a jsem ještě začátečník...
jaké testy potřebuju ? Na Cl, Fe, Cu, a kdo ví co eště ?

nestačilo by prostě na tvrdost vody a pH ??
diky za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 18:23 Bob – Re: johan
Já vím, nechtělo se mi to počítat, bude to asi 307 mg/l

Pokud jde o tu krupičku, jde v tomto případě asi o to nalézt hladinu, kterou ještě ryby přežijí, ale parazit už ne.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 17:05 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
jako že to ryby takováhle lédžba "chlorem" zachrání? tak by mě zajímalo, jestli by jich víc přežilo bez této lédžby. jestli jen někdo nechal polovinu ryb jen tak a druhou takhle léčil. ale to je na jinou diskuzi=)
edit: toho chloru tam bude trochu víc. není to jedna ku jedné..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:57 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
to jsem chtěl slyšet. díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:50 Sid – Re: johan
...že při osumdesáti miligramech cl na litr asi bude jedno odkud ten chlor pochází, nebo ne?

Nebude.
Volný (molekulární) chlor Cl2, resp. jeho sloučeniny se mohou do akvária dostat při používání pitných vod, které byly desinfikovány sloučeninami chloru. (Molekulární chlor má silný baktericidní účinek, a to i při velmi malých koncentracích . Viz. např. známé SAVO.)
Kromě toho: chlor tvoří s vodou kyselinu chlorovodíkovou a kyselinu chlornou, (Cl2 + H2O = HCl + HClO), přičemž kyselina chlorná je ve vodě značně nestálá a ihned se štěpí na kyselinu chlorovodíkovou a atomární kyslík , (HClO > HCl + O), a ten je zase silným oxidačním činidlem s letálními účinky pro vše živé.

Vodu desinfikovanou volným chlorem se doporučuje před použitím pro akvaristické účely nechat odstát, (případně vyvázat volný chlor z vody k tomu určenými přípravky), nejen z výše uvedených důvodů, ale třeba i proto, poněvadž má-li akvarijní voda pH vyšší než 7,3 a přitom obsahuje amoniak, může při výměně většího množství vody dojít k výraznému poklesu hodnoty pH - amoniak reaguje s chlornanem na chloraminy, (1. NH3 +HClO = NH2Cl + H2O, 2. NH2Cl + HClO = NHCl2 + H2O), přičemž se uvolňuje molekulární dusík a také vodíkové ionty, (2NH3 + 2 Cl2 = N2 + 6H+ + 6Cl-), což má za následek zmíněný pokles pH.

Oproti tomu chlor v přirozených vodách se vyskytuje ve formě chloridů (Cl-), a to v koncentracích v jednotkách až desítkách mg/l. Do vody se dostává především srážkovou vodou ze slaných půd.

V živých organismech mají chloridy významné poslání - podílejí se zejména na osmoregulaci, pomáhají biogenním prvkům lépe pronikat do organismu a tím i lépe se uplatňovat v metabolických reakcích...

Ovšem koncentrace 80,9mg/l je skutečně dost vysoká. Např. v Amazonii, (jak se uvádí), se v drtivé většině vod koncentrace chloridů pohybuje řádově v desetinách až jednotkách mg/l. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 16:46 Bob – Re: johan
OK, sorry, má být chloridový aniont

Nicméně při 80mg/l mi to nepřijde jedno. Při léčbě krupičky se dává 1 kávová lžička na 10 litrů, což je řekněme 500 mg NaCl na litr , coz je ~ 250 mg Cl- a ryby to krátkodobě ustojí, ale 80mg/l aktivního Cl je podle mne opravdu dost. kdyz obvykle koncentrace ve vodovodni vode jsou max 0,3mg/l. Nebo jsem něco nepochopil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 14:48 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
já myslel že se nám do vody přidává oxid chloričitý, který se vodárnách připravuje z kyseliny chlorovodíkové a chlorečnanu sodného... no. tak co se týká oxidu chloričitého, tak je pravda, že to je opravdu prevít
cl- se nazývá chlornanový aniont?.. asi mám velké mezery v názvosloví
ale já se nepřel že chlor z kuchyňské soly je více či méně účiný než aktivní chlor, ale jen že při osumdesáti miligramech cl na litr asi bude jedno odkud ten chlor pochází, nebo ne? :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 14:18 Bob – Re: johan
OK , pokusím se:

To, co je ve vodě po úpravě ve vodárně je kyselina chlorná, ta má ony požadované desinfekční účinky.
To co je ve vodě po rozpuštění kuchyňské soli je chlornanový aniont.
Desinfekční účinek kyseliny chlorné je asi 100x vyšší, než účinek chlornanového aniontu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 13:48 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
tak neříkejte... a že by ste mě trochu poučil? no to tady celou dobu čekám rozzureny ano ,říkám, jsem zvědavej člověk=)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 13:46 Bob
johan napsal: hm. tak napravou míru, uvolní jsem myslel disociuje na ionty... spokojenost :)

Spokojenost, pouze jeste takova malickost, ucinek v tom pripade rozhodne neni stejny :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 13:35 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
hm. tak napravou míru, uvolní jsem myslel disociuje na ionty... spokojenost :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 13:23 Bob
johan napsal: si myslím že ani moc ne, páč ve vodě se znich chlor uvolní a účinek je stejnej

pro johan:

tohle je myslim pocatecni myslenka ze ktere se odvijela cela diskuze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 12:59 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Doporučuji si něco přečíst o filtraci.
www.discus.cz/…
www.discus.cz/…
Především část o pomalu tekoucích filtrech.
Když jsem začal stavět externí filtr, počítal jsem s tím, že bude hlavně filtrovat nečistoty. Naštěstí jsem při stavbě narazil na problém s tlakem a potažmo netěsností. Mezitím jsem se dostal k těmto článkům viz. linky, a především k cituji. "ke své funkci vyžaduje minimální množství oxidovatelných organických sloučenin a neodfiltrovává žádné stopové prvky."
Což mě vyřešilo problém s netěsností, jelikož teď nasávám minimální množství bordelu tak se filtr bude čistit cca 1x za rok a mohl jsem ho tedy sešroubovat. Hlavní výhodou filtru je "U pomalu tekoucích filtrů se dá výkon obtížně posoudit, protože při řádné práci neprodukují NO2 ani NO3."
A mohu to potvrdit, protože než jsem ho zapojil, tak se zabíhal a testoval měsíc. Čerpal vodu z kbelíku do kbelíku kde byla voda z akvária obohacená o baktérie z Cycle a Waste control + proprané filtrační hmoty. Po měsíci jsem prováděl testy nově měněné vody v kýbly na NO2 a NO3, vstupní hodnoty byli cca 15mg NO2 a NO3 cca 90mg. Druhý den jsem provedl druhý test již 24hod filtrované vody, NO2 0 nebo <0.1mg (čirá voda bez barvy) a NO3 <30mg. Teď již běží měsíc zapojen na akvárium a NO3 cca 10mg a NO2 <0.1. Dříve jsem test NO3 musel ředit destilovanou vodou 1:1, obsah byl >80mg a to i z vodovodního řádu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 12:52 Hydrovar – Re: Přéma
Mea culpa a omlouvám se. Nechal jsem se trošku strhnout a neuvědomil jsem si, že jde opravdu o obsah chloridů a ne volného (aktivního) chloru hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 12:38 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
ale ja sem tu nikde nepsal že i bez elektrolýzy se z nacl může chlor vyloučit z vody.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 12:33 Muž romi [7] – JirkaJirka
mam ten test. podla mna je skor na stanovenie orientacnych hodnot. ale pouzivam ho. trochu neprehladne je tam stanovene citanie celkovej tvrdosti myslim. tych farebnych stvorcov je tam asi 20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 12:30 Bob – Re: johan
Ano to máš pravdu, po rozpuštění NaCl disociuje na kationty Na1+ a anionty Cl1- , ale to pořád nevysvětluje mechanismus vyloučení chlóru z vody, podle mne stále potřebuji odebrat nějakým mechanismem elektron z toho aniontu, abych dostal volný chlór. Uznávám, že ze školy už si toho moc nepamatuju, takže pokud někdo fundovanější poradí, budu rád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:58 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
však sám o sobě ne.. je chlorid je rozpuštěn ve vodě. nás teda ve škole kdysi dávno učili že disociuje na kationty sodíku a anionty vápníku.. tak teda nevím :-O smich
tak kdyžtak vysvětlete ať už se nemusím ptát :)
edit: možná že jsem to celé poplet, ale sem jen zvědavej :-D :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:49 Bob – Re: johan
OK, já netvrdím, že sůl v určité koncentraci není pro ryby škodlivá, pouze tvrdím, že chlór sám od sebe neopustí vazbu na atom sodíku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:41 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Přéma
a v čem že je ten rozdíl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:40 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Bob
čili tam ve vodě přítomný je.. :) no a to že se nejedná o aktivní chlor, tak neznamená že pro ryby škodlivý není.. jeden z důvodů proč je v chko zakázáno solení, uvolňování chloridů do vod ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:34 Bob – Re: Štěpán
Ano, chlor se bude uvolňovat do vzduchu, ovšem pouze v případě, že budeš provádět elektrolýzu akvária :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 11:20 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: Štěpán
Řeč je o tom,že je rozdíl,jestli voda obsahuje chlor nebo chloridy a že ve výše uvedeném výsledku laboratorního rozboru vody jsou uvedeny chloridy a ne chlor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:53 Štěpán
...Udělej si roztok chloridu sodného a počkej, jestli se z toho bude uvolňovat chlor...
Do vzduchu ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:36 Muž Přéma [23] - Amerika – Re: johan
Z chloridů se uvolní chlor?Sám od sebe?Jak jsi na to přišel?Udělej si roztok chloridu sodného a počkej,jestli se z toho bude uvolňovat chlor...... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:36 JARDA111 – Re: Frigo112
Aquar, Nutron
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2008 10:23 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Přéma
si myslím že ani moc ne, páč ve vodě se znich chlor uvolní a účinek je stejnej

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [36] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423-testy-vody?od=1751