Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.11.2021 16:30 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin
Kup si KH, NO3 a PO4. PH nemá cenu to ti ukazuje drop... tvrdost také nepostřehuješ stačí KH, Kdyby si chtěl tak ještě Fe. Je samozřejmě je ještě více testů ale na začátek stačí to jsem napsal a rozbor zdrojové vody by se taky hodil. Sera nebo JBL nic jiného nemá cenu kupovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2021 15:48 Muž Lojza007 [1204] Re: Martin
Minimálně to chce papírky několik v 1, kde je NO2, NO3, pH, tvrdost. Pokud hnojíš (s CO2 se to dá očekávat), tak to chce měřit i PO4 a K, ideálně mít i kapkový na NO3, ten papírek je velice orientační. Pokud chceš mít i "červené" rostliny, tak se hodí Fe, ale ten není nutností. Nejlepší testy jsou od JBL, ale bude to pěkná darda, co jsem tady vypsal, tak bude od JBL ke dvěma tisícům.
Jo a pokud rostliny rostou, řasám se nedaří a rybičkám daří, tak vlastně nepotřebuješ vůbec žádný test. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2021 15:23 Martin – Jake testy pouzivate
Zdravím chci se zeptat jaké testy tedy na co všechno používáte v rostlinných akvarii? Zatím mám jen orientační dropchekr jelikož dávám co2 z láhve ale potrebuju vědět co vse este merite kromě pH jako třeba fosfor dusitany apod.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.10.2021 19:03 RoFr Jen tak
Někde níže se tady hovoří o „Profiplants“.
Je můj názor, že asi neexistuje jiný český internetový a kamenný obchod se zaměřením na prodej potřeb pro akvaristiku, který by prodával za ještě vyšší ceny.
Ale, abych psal k věci.
„Rozbory vody“ (jakési mapy), uváděné na stránkách „Profiplants“ je třeba brát s úsměvem a nebude to asi jiné u zakázkových rozborů vody, které si snad lze od firmy „Profiplants“ objednat…
Někdo je má za profíky, ale ve skutečnosti provádějí jakési amatérské rozbory vody a laiky uváději v úžas a omyl.
Ve svých rozborech dávají i „Celkovou tvrdost vody“ (v akvaristice (a i ve vodárenství) jde o základní sledovaný parametr vody), kterou nesmyslně vyjadřují el. vodivostí vody v [μS/cm] a na tvrdost v [dGH] ji jistým koeficientem z el. vodivosti vody přepočítávají.
Profesionálně nelze „el. vodivost vody“ vydávat za „tvrdost vody“ a ani ji nelze nějak z el. vodivosti vody jednoduše a spolehlivě přepočítávat.
Dá se vše chápat tak, že obchodník potřebuje upoutat pozornost ke svému obchodu a lze se domnívat, že se o to „Profiplants“ snaží též prostřednictvím těch zavádějících = neprofesionálních „rozborů vody“.
Již před časem jsem vedení „Profiplants“ na jejich problém upozornil.
Reakce nebyla žádná a tedy považuji za TAKTNÍ a NUTNÉ vás tímto kamarádsky před odborníky z „Profiplants“ VAROVAT.

mapy.pvk.cz/…
www.ovak.cz/…
uap.scvk.cz/…
mapy.bvk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 22:32 Žena Morticia [118] Re: kus
No, mám 200 l a molitan je fo 300l a hlavu jsem kupovala taky o třídu výš, od 200 do 400l...mám to naddimenzovaný. Teď to konzultuju s kamoškou, co dělá ve Sklorexu a že rizhodně nemám slabej filtr.
Ta mapa u Profiplants mě zaujala a údajů měří víc. Budu o tom uvažovat. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 20:30 Žena Morticia [118] Re: Lojza007
Tak to mi udělají v tom Profiplants. Asi udělám oba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 17:30 Muž Lojza007 [1204] Re: Morticia
Hodil by se ještě fosfor a draslík. S mikro asi není potřeba moc blbnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 16:37 Žena Morticia [118] Re: Lojza007
Tak píšu kamošce, co tam dělá a dělají no2, no3, obě tvrdosti a chlór. To mi asi stačit nebude, co..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 11:50 Muž Lojza007 [1204] Re: Morticia
Netuším, jestli Sklorex dělá testy, pokud jo, je to nejblíž a nejjednodušší. Pokud ne, tak testy dělá třeba hygiena, ale určitě půjde najít i nějaká soukromá laboratoř, co ty testy udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 11:01 Muž kus [200] - RostlinyRe: Morticia
Na stránkách profiplants máš v úvodním menu záložku mapa kvality vody v ČR. Je pravda že z Brna tam mnoho není.Takže můžeš poslat vzorek, jestli chceš. Nicméně si se dozvěděla v komentáři pod 250 akva zhruba jaké parametry má voda teď.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 10:20 Žena Morticia [118] Re: Lojza007
Zkusím se zeptat ve Sklorexu, co tam dělají za testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2021 10:05 Muž Lojza007 [1204] Re: Morticia
Nejlepší jsou JBL, ale za tu cenu je asi lepší vzít vzorek vody do laboratoře a nechat u nich zjistit hodnoty. Klidně k tomu vzít i kohoutkovou vodu a zjistit, jak moc se skutečnost liší od BVK.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2021 23:46 Žena Morticia [118]
Řeším opět problém se sinicí..přemýšlím nad testy, zda je problém voda (což v Brně může být..) Jaké byste doporučili nebo to někam poslat?
V prezentaci jsou i údaje, o které jsem si psala do vodáren, ale není tam třeba vůbec fosfor. Což mi bylo řečeno, že ve zdejší vodě chybí a mohl by to být problém..
Nechcu se testama nijak dlouho zaobírat, ale lepší než se zaobírat sinicí..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2021 09:48 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Pecinger
Ke sledování přibližných hodnot a trendů používám běžné hobbytesty, (aktuálně od Aquaru). Když potřebuji přesná data, využívám služeb akreditované laboratoře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 21:26 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pecinger
Psal jsem spolehlivější, a ne papírky stejně z té fotky toho moc nepoznám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 20:43 Pecinger Re: vaclav
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 20:25 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Pecinger
Základ je nějaké spolehlivější testy pH, KH a NO3 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2021 20:11 Pecinger
Jak řešíte hodnoty všechny? Kupujete si nějaké sady s testy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2021 10:02 Brodys Re: Roman.Kl
S dusičnany, někam mi totiž zmizeli :) Mám tedy komplet a doufám, že to vydrží,je to pro mě nejjednodušší řešení palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2021 21:47 Muž Roman.Kl [27] Re: Brodys
Oprava: jaké PMDD používáš? Já mám PMDD bez dusičnanů. To neobsahuje ani fosfor a tak s jeho dávkováním se řídím jen obsahem železa ve vodě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2021 21:29 Brodys Re: Roman.Kl
Přesně,JBL stanovuje PO4 a do 0,4 mg/l je čára zelená,kde v návodu je i výslovně psáno, že ve sladkovodním se má hodnota držet do 0,4. No až ustálím dávkování PMDD, raději přestanu měřit a začnu až budou nějaké problémy smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2021 21:23 Muž Roman.Kl [27] Re: Brodys
Ano, toho jsem si taky všiml, že každý výrobce udává jiné doporučené hodnoty :-D
JBL ve svém testu má pro sladkovodní akvária přechod ze zelené do žluté někde okolo 0,4 mg PO4/l.
Navíc někde se měří fosforečnany (PO4), někde fosfor (P).
Ale určitě tam bude nějaká tolerance, podle množství a druhu rostlin. Nedávno jsem si napsal přehled, co kdo doporučuje....teď to jenom najít. Dám to pak sem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2021 18:58 Brodys Re: Roman.Kl
No pěkný..... já mám JBL,taky neměřitelné,tak jsem přidal asi trojnásobek doporučené dávky plus každý den PMDD a konečně se hodnota zvedla na 0,2,tak doufám, že to není stejný případ smich Jinak v letáku od testu JBL píší, že hodnota by se měla držet do 0,4mg/l a kytkám to stačí, že víc je zase na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2021 16:11 Muž Roman.Kl [27] – nespolehlivý test na fosfor
Jsem si naběhl s jedním nejmenovaným testem na fosfor....ten co má pro vyhodnocení tři žlutá kolečka s hodnotami 0,5 mg - 2,5 mg - 5(?) mg fosforu /litr.
Voda v akvárku mi stále ukazovala téměř neměřitelné hodnoty, odhadem tak 0,0 až 0,3 mg/l. A pokroucené, deformované listy, což by mohl být nedostatek fosforu.
Takže jsem začal přidávat fosfor. Výsledná hodnota se nepatrně zvedla, ale stále pod minimem, maxima tak 0,4 mg/l. Takže jsem přidával dál...hodnoty se dál už neměnily. Porovnávací roztok, 14 kapek+ 4,5 ml destilky, který by měl odpovídat 2,5 mg/l, také ukazoval max. 0,5 mg/l. Ale jsem zkusil dát dvojnásobek porovnávacího roztoku (2x 14 kapek), výsledek opět 0,5 !! Změřil jsem přímo hnojivo s fosforem, opět 0,5 mg/l.
Takže můj postřeh: hodnoty 0,0 až 0,5 jakžtakž změří, ale od 0,5 dál už neukazuje.

Koupil jsem Seru a zjistil, že v akváriu už mám 2,5 mg PO4/l. Pokud se nepletu, v případě fosforečnanů (PO4) je doporučená horní hranice 1,0 mg/l, takže 2x výměna části vody a zatím bez přidávání fosforu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2021 12:45 Žena Katy [11] Re: Brodys
Někde jsem četla, že NO2 a čpavek kulminují 3. - 4. týden po založení. Akva mám lehce přes 3 týdny. Tak pro jistotu. Jinak díky za doporučení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2021 12:27 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Katy
JBL ide rozoznať tak od 0,1-0,15mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2021 12:03 Brodys Re: Katy
A co by jste chtěla víc? Jestli je měsíc po založení méně než 0,3, tak už cyklus běží a lze pozvolně přidávat rybky......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2021 11:56 Žena Katy [11]
Ahoj, můžete mi ???? poradit test na NO2. Mám od Tetry a tam se dozvím maximálně, že je test do 0,3. Popřípadě 0.3 - 0,8 nebo vyšší. Mám čerstvě založeno a hlídám :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 22:41 Muž Roman.Kl [27] Re: vaclav
Co se týká dávkování CO2, taky se na prvním místě řídím dropcheckrem (a chováním ryb), to už jsem psal. Ale nevědět, jestli mám pH 7,0 nebo 8,0, na to bych nerezignoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 22:22 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Tu nikdy mít nebudeš, pokud jde o CO2 tak já se už řídím jenom drop checkerem a občas si změřím alkalitu protože se teď dost mění. PHmetr už nepoužívám. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 21:54 Muž Roman.Kl [27] Re: Sid
Pořiďte si kalibrační roztok (pufr) pH 7, např. něco takového...
O něčem takovým jsem přemýšlel, to je ono. Ovšem tato nabídka je bezkonkurenční palec

Mramor a vápenec - tomu rozumím a můžu přemýšlet o výměně. Ale nejdříve musím mít jistotu co měřím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2021 17:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Roman.Kl
...původní otázka zní - ukazuje Tetra a JBL špatně... Nebo to je špatný test od Sery?
Pořiďte si kalibrační roztok (pufr) pH 7, např. něco takového: www.higarden.cz/… a uvidíte, co z těch vašich testů (víc) klame.
(Při případném srovnání s elektronickým testrem pH - taky možnost - se nejdříve přesvědčte, že je tento zkalibrovaný. Ať se pak nedivíte. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 16:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaclav
Technická:
Karbonátová (nebo také uhličitanová) tvrdost je zastaralý, nepřesný, zavádějící, z němčiny pocházející akvaristický výraz - Deutsche Karbonathärte.
Pojďme si zvyknout na výraz alkalita nebo KNK (kyselinová neutralizační kapacita). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 16:51 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Máš v akváriu mramor což je krystalický vápenec. Ten se vlivem CO2 pomalu rozpouští. JBL testy na KH nemám, mám od sera ale bude to něco podobného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 16:29 Muž Roman.Kl [27] Re: vaclav
Ok. Se vším zde uvedeným souhlasím a díky za rady.
Ale musím zopakovat, mě se pH nezměnilo. Rok stejné hodnoty, bráno podle testů XY.
CO2 přidávám tři týdny a testy XY ukazují stále stejné hodnoty. Jiný test mi ale (paralelně) ukazuje o stupeň výše než ty první dva - testoval jsem dvakrát, současně všemi třemi testy.

Takže původní otázka zní- ukazuje Tetra a JBL špatně resp. stejně špatně pH o jeden stupeň? Nebo to je špatný test od Sery?

A u mmol jsem nerozlišoval rozdílné hodnoty pro KH a GH, už mi to je jasné.
A potřeba slušného testu na KH je mi taky jasná. Uvažuji o kapkovém od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 16:00 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Koukni se na Tillmanovu tabulku. PH 7,2 a KH 16 je 30mg/l CO2 což je nesmysl pokud do toho nejsou zamotané nějaké výluhy to pak je celé někde jinde.

Tvrdost vody
1 mmol/l dGH = 5,6 mg/l dGH
1 mg/l dGH = 0,18 mmol/l dGH (GH)

Karbonátová tvrdost KNK
1 mmol/l = 2,8 (2,7) mg/l dKH (KH)

Všude se snažím psát aby si lidi tuhle černobílou drť nekupovali ale je to marné je to marné. Když do toho pustíš ještě co2 bude ti stoupat pH místo any klesalo.

Černobílá drť je nevhodná svou velikostí, ostrými hranami a chemickým složením. Špatně se odkaluje a může způsobit zahnívání dna. Jeho ostré hrany můžou poškodit hlavně ryby dna. Bílé kamínky jsou krystalický vápenec a při velkém množství v akváriu bude způsobovat větší tvrdost a z tím i zvyšující se pH. Při používání CO2 se tento problém ještě zvětšuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 15:07 Muž Roman.Kl [27] Re: Sid
To by vypadalo líp. Já počítal 1 mmol/l = 5,6 dKH.....
Už to vidím, dík za opravu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 14:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Roman.Kl
...alkalita 4,5 mmol/l, což by po přepočtu bylo víc než 20°dH!
4,5 mmol je ~ 12,6°dKH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 14:04 Muž Roman.Kl [27] Re: vaclav
Co je nesmysl? To ph7 nebo 8?
Nebo ta voda, co mi teče z kohoutku? ano

pH převážně 7.0 mi ukazují Tetra a JBL pap. testy po celou dobu, dejme tomu jeden rok.
Za sejných podmínek mi Sera ukázala v akvárku pH 8.0. Sem mířila moje otázka.

CO2 jsem začal přidávat před třemi týdny. pH a KH přitom stále beze změny (ale měřeno papírkovými testy). Ostatní hodnoty v akvárku mám GH = 4°, KH = 10 až 12°, ty papírové jsou holt nepřesné.

Pokud porovnám vstupní vodu stejnými testy (papírkové), pak mám ve vodovodu dokonce: pH 7,2, GH 16°, KH 15°.
Vodárny uvádějí průměr za rok pH = 7,5, alkalita 4,5 mmol/l, což by po přepočtu bylo víc než 20°dH !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 11:56 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Podíval jsem se do tvé prezentace a je to jasné dno máš z černobílé drtě plné vápence a při pouštění co2 do tohohle substrátu je to pH 8 ale i KH 14 asi v pořádku. Realita může být ještě horší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 11:49 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Roman.Kl
Tak pokud ti teče vody z kohoutku (KH12+pH7= 36 mgCO2/l) tak to sám asi uznáš že je nesmysl pokud tedy vodu neovlivňuje něco jiného. Tvé naměřené rozmezí pH 7,2 až 6,8 už jen rozdíl 0,3pH znamená 100% rozdíl v obsahu CO2. Kup si test na KH a uvidíš kde je PŘIBLIŽNĚ pravda. Máš k dispozici rozbor vstupní vody? :-) akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2021 10:29 Muž Roman.Kl [27] – rozdílné hodnoty pH
Ahoj všem, mám tu postřeh na různé výsledky u různých testů. Chci dopoužívat poslední zbytky papírkových testů JBL (7in1) a Tetra (6in1). Já vím, že jsou pouze orientační a tak je beru. Ale pH mi oba testy vždy ukazovaly téměř shodně a to v intervalu 7,0 až 7,2, někdy 6,8. To se mi zdálo realistické. Nedávno jsem koupil kapkový ph test od Sery, byl tady mnohokrát označen za spolehlivý. Ejhle, test Sera mi ukazuje 8,0 ! Zkusil jsem i vodu z kohoutku, a ta je 7,0.

Teď úplně nevím, jak ověřit, který test ukazuje špatně. Je možné, že oba papírkové testy JBL a Tetra ukazují shodně špatně o celý stupeň? Už jste někdo narazil na nepodařený kus od Sery?
Ještě doplním, že CO2 bublám tak, aby chcecker byl právě tmavě zelený. Když jsem zkusil trochu přidat, zelená světlala a ryby byly často na hladině. Pokud uvážím, že KH mám cca 12°, (možná 14°, opět ty nepřesné papírky), tak bych spíše očekával pH kolem těch 7.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2021 08:59 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Kawasaki
GH uprednostňujem od JBL, KH od Sery.
V obidvoch prípadoch kvôli jasnej zmene farby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2021 20:49 Muž dudak [1885] Re: Kawasaki
zkoušel jsem oboje, a přijde mi že jsou srovnatelné, JBL jsou dražší, ale líbí se mi u nich jak mají udělané porovnávání barev. Jsem dost líný testér, a tak mi všechno prošlo, nakonec jsem se spokojil s pH sondou a konduktometrem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2021 14:27 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawasaki
Tak GH už jsem neměřil desetiletí. Rozdíl v JBL a sera je možná trochu v ceně ale u JBL lze objednat nové náplně u sera musíš znovu koupit celou krabici. Na druhou stranu musíš být velký tester aby se ti to vyplatilo. Můžu v tomhle případě mluvit jen o sera testech a ty jsou dobré, pokud by jsi ale chtěl měřit KH na desetiny tak se zeptej Františka (RoFr) jak se to dělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2021 13:14 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Kawasaki
Máte někdo zkušenosti s testy na KH a GH od JBL a od Sery? Které jsou lepší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2021 14:50 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Sid
Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Ta poslední věta je pro mě stěžejní. Ty hodnoty GH a KH znát potrebuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   04.02.2021 13:58 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kawasaki
...Roger: ...vodivost nemusí být přímo závislá na tvrdosti a naopak, faktorů rozhodujících o hodnotě vodivosti je více, ať je voda měkká nebo tvrdší...
Kawasaki: ...Jo v pohodě. Tohle vím sám. Mně právě zajímá čím je to a proč...
...Voda vlastní zdroj. Sůl jsem nepřidával. Pouze Fe a Seachem Fluorish. Tak si říkám co klame? Konduktometr nebo testy GH a KH od Rataje...

Z vašich reakcí je zřejmé, že vysvětlení, kterého se vám dostalo od kolegů, vás tak nějak "minulo".
Není důležité, jak moc "přesné" nebo nepřesné jsou ty které "hobby testy", důležité je, že pomocí hodnot alkality ("KH") a/nebo tvrdosti ("GH") není možné stanovit vodivost (EC) a naopak, t.j. pomocí EC nestanovíte ani KH ani GH.
Nejlépe to jde vysvětlit již zmíněnou kuchyňskou solí.
Když do 100 ml demivody s vodivostí např. 4 uS/m přidáte 30 g NaCl, vodivost vám "vystřelí" vzhůru, ale KH a GH zůstanou nulové.
A to proto, že voda neobsahuje žádné hydrouhličitany, které by zvýšily KH, ani žádný Ca a Mg, které by zvýšily GH.

Pro zajímavost:
Vodivost je způsobena volnými ionty (elektricky nabitými částicemi) látek, které díky svému náboji umožňují vedení elektrického proudu. Různé látky ovlivňují elektrickou vodivost různým způsobem - některé disociují úplně, (H2SO4, HCl, NaOH, KCl, NaCl...), a elektrickou vodivost ovlivňují výrazně. Jiné disociují jen částečně a EC ovlivňují (relativně) málo (NH4-, MgSO4...). Voda může obsahovat i látky, které nedisociují vůbec a EC prakticky neovlivňují.

Takže hledat "přesnější" testy, které by nám ukázaly "reálnější" vztah mezi KH, GH a EC je ztráta času.
Nikoli však v případě, že vás zajímají pokud možno co nejvěrohodnější hodnoty alkality a tvrdosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2021 11:53 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kawasaki
Mít tak měkkou a kyselou vodu ve studni je dost neobvyklé. Já mám sice něco podobného (trochu tvdší) ale u nás je to asi způsobené břidlicí. Ale Ratajovi testy jsou dost proslavené svou špatnou kvalitou. Divím se že s tím něco neudělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2021 08:49 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: dudak
Díky všem za odpovědi. Koupím jiné testy. Pro porovnání. Pak dám výsledky.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423-testy-vody?od=51