Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 19:09 Muž SanelOne [5] - TetryRe: Tudy
No hlavně nemá co nachytat ne? Kvůli tomu je tam spíš molitan..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 19:03 Muž Spiike [63] Re: Tudy
no tak já ho stejně pro jistotu vyndám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 17:55 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Spiike
Po 4 měsícíh toho už opravdu moc nenachytá...
Jinak samozřejmě mikroprvky (a nejen je) na sebe čerstvé aktivní uhlí naváže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 17:44 Muž Spiike [63]
Teď mi tak došlo nemůže na hnojení PMDD vliv filtr z aktivního uhlí??? pač v mém ext filtru je jedno patro z aktivního uhlí, ale mam pocit že už bude vyšeptaný pač tam dopručovali ho měnit každý měsíc a ja už ho tam mám skoro 4 měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 17:42 Muž Spiike [63] Re: Tudy
Ty už sem zvyšoval několikrát, a naopak už mi to přijde jako koňské dávky :-D a nerad bych aby mi to tam něco provedlo. Každopádně asi zkusím dát jednorázově nějakou hoodně velkou a pak zase hnojit normálně a sledovat to. ale už mi to přijde fakt divný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 17:38 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Spiike
Zvýšit dávky hnojení, co jiného...

Edit: nebo ubrat světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 17:35 Muž Spiike [63] Re: Sid
To je taky možný???? S tím sem se na netu nikde nesetkal, každopádně ať dělám co dělám pořád ty hodnoty nemůžu zvednout. nějaké rady???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 16:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Spiike
... přijde mi divný že by tam nic nebylo vzhledem k tomu že se mo začala objevovat řasa či něco podobného na dekoraci a kytkách. a testy pořád měří nulu...
A co když ta řasa (nebo něco podobného) se začalo objevovat právě proto, že testy měří pořád nulu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 15:04 Muž Spiike [63] Re: ČichavecTom
S těma referenčníma testama sem si už hrál a na těch to funguje dobře ale přijde mi divný že by tam nic nebylo vzhledem k tomu že se mo začala objevovat řasa či něco podobného na dekoraci a kytkách. a testy pořád měří nulu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 14:44 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Spiike
Zkus referenční roztok, který je součástí balení. Mě tyto testy měří v pohodě. Je jasné že výsledky nejsou příliš přesné a dají se interpretovat různě. Doporučuji zkoušet si pohrát s tím referenčním roztokem. Také je ve hře varianta, že ve vodě nic není, protože to kytky spotřebují. Rozhodně je ale potřeba nejprve odladit ty výsledky testů než tam začneš pumpovat více živin "abys něco naměřil" ;o)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.10.2011 14:37 R Muž Silent [5949] Re: Spiike
Na Fe nevím, nepoužívám, ale na PO4 a NO3 se mi velmi dobře osvědčili testy od Sera. Ty se dají sehnat za ještě rozumnou cenu. Pokud chcete měřit PO4 s téměř laboratorní přesností můžu doporučit JBL tam to mám otestované i s porovnáním s laboratorním testem. Ovšem cena odpovídá kvalitě. Velmi dobře se mi osvědčili vlastně všechny testy od Sera. Jsou sice trochu dražší, ale kvalitní a to i co do obsahu balení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 14:27 HaDaS Re: Tudy a Spiike
To by mne taky zajímalo. Stejný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 14:27 Muž Spiike [63]
lidi poraďte mi nějaké dobrý testy na fe, po4 a no3. mam testy od rataje a myslím že jsou dost na nic pač měří pořád nula.

díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 14:19 Muž Tudy [330] - Krevetky
Používám test Ferrin od Rataje na stanovení obsahu železa. Test je ukončen za 15 min - zabarvení je vždy minimální. Někde jsem četl (snad od Sida), že se má klidně čekat i 12 hodin, než se železo uvolní z chelátů (hnojím zatím Bioflorem) a dostanu tak přesnější výsledek, je to tak ?
Zatím čekám 2 hodiny a roztok je znatelněji vybarvenější, než po 15-ti minutách.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2011 09:41 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
tak to mluvi za vse....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2011 09:09 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Moucha
Nejspíš ano, byla dražší, koupená v lékarně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2011 08:49 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
mas stesti na dobrou destilku co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2011 08:27 Muž Tudy [330] - Krevetky
Po více než 14-ti denní zkušenosti s testy od Rataje (NO3, P, Fe) musím říci, že dám raději přednost vlastnímu pozorování. Fe měří totální nesmysly, P je velmi nepřesný (podhodnocuje), spokojený jsem jen s měřením NO3.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 15:47 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Kamilstrom
Pokud člověk nelije do vody makroprvky, nemá rybí polévku a nepřekrmuje, pravidelně mění vodu, tak bych těm 7 rozhodně věřil méně, než 0,2-0,5...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 15:39 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Tudy
Ja,jak jsem tady uz nize psal,jsem merival PO4 testem od Hagenu a ten mi vzdy ukazal 0.2-0.5,pak skoncil tak jsem koupil jiny od jine firmy a pouzil jsem i kalibraci a ejhle mam 7.0(v akvariu je vse v normalu)a pak uz jsem jen bezel k doc.Chocholouskovi pro nejake leky :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.09.2011 14:46 R Muž romant [27987] Re: Tudy
Jo, jo, taky hnojím výměnou vody. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 14:42 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: romant
O přesnostech testů nemám žádné iluze, ale pokud mi test ukáže, že daného prvku (sloučeniny) je ve vodě "málo" a v akva se nic mimořádného neděje, jsem klidnější (možná neoprávněně). Pokud by mi ukázal "hodně" běžím rychle vyměnit půlku vody :-D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2011 14:36 R Muž romant [27987] Re: Kamilstrom
Mě se nejvíc osvědčila ta varianta neměřit nic. Snažím se řídit selským rozumem a tu a tam se něco nepovede, ale kvůli tou hned neběžím do akvaristiky a nenakupuji ty či ony testy. Vodu co do akva dávám, mám otestovanou z laboratoře. Proč se zbytečně stresovat jestli je ta barva testu více či méně do červena, modra, žluta atd. Ovšem kdo chce měřit, ať si měří a tomu co naměří ať i klidně věří. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 14:31 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Kamilstrom
jště tě doplním:

--- anebo kombinace druhé a třetí varianty ;o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 14:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: kortezhugo
Ja myslim,ze se daji pouzit jen tri varianty pri mereni vody:
-pouzit jakekoliv testy a kalibrovat je(dobra varianta).
-pouzit testy,kterym verime a ridit se tim(muze vest k nestesti).
-nic nemerit a ridit se tim co vidime v akvariu(pokud mame dostatek zkusenosti a vime co hledat,taky dobra varianta). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 13:05 Muž kortezhugo [983] Re: ČichavecTom
no pokial nemas v akva problem z fosforom? (sinice a pod.) a rastliny pekne rastu -tak ti taketo "meranie" bohate postacuje

ak ale problem nastane? -ver tomu ze tento test bude letiet tak ako daleko dohodis :)
problem je ze aj to co ukazuje su bludy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 12:36 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: kortezhugo
No já nevím, pokud je to lehce žlutý (0.5) tak je to OK. Pokud víc tak je to špatně, stejně jako když je to čiré. Vždycky si přece můžeš nalít pro porovnání do druhé zkumavky vodu z akvárka (pak poznáš i lehkou barevnou odchylku) a do další zkumavky si můžeš udělat referenční roztok (tuším 1.0 mg/L).... pak chceš být odstínem testované vody z akava přesně mezi... fakt s tím nemám problém.

Pokud přidám KH2PO4 tak to ukáže víc a to je snad dobře ne??? Přepošítávat to nepotřebuju, je mi jedno jestli tam mám 0.2 nebo 0.5 fosforu... stejně doplňuji každý den...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 12:10 Muž kortezhugo [983] Re: ČichavecTom
pokial ti to staci? -tak nie je o com :)
ja som len reagoval na pripadnych zaujemcou -nieco z tohoto testu ratat

1.problem je farebna stupnica 0.5-2.5-5
2.ze to reaguje aj pridanim KH2PO4

tak ze z vysledkom sa neda dalej pracovat -nie to este pouzit vzorec na prepocet



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 12:06 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
Jak jsem psal níže. Snížil jsem své nároky na přesnost měření :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 11:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Zoidik
OT: Vyhodil. :-D
Mi se testy od Rataje nepovedlo nikdy nic změřit. Ukazovilo mi to velmi divné výsledky. Teď mám Seru, přesnost sice mizerná, ale aspoň to ukazuje jak někdo psal nic-málo-akorát-moc-strašně moc
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 11:44 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: ČichavecTom
A co jsi s něma udělal že už nemáš problém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 11:41 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Tudy
dobře si pamatuju jak jsem se tu před časem vztekal když jsem poprvé použil testy od Rataje... teď s nima nemám problém, ale je fakt, že už je skoro nepoužívám. Spíš jen ze zvědavosti 1x za měsíc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 11:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: ČichavecTom
JJ, testy mi také ukázaly téměř nulu, ale test na železo byl alespoň trochu růžový, test na P trochu žlutý a to mi stačí. Méně je někdy více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 11:04 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: kortezhugo
ano, přesnost testů je mizerná. Já jsem spokojen, pokud mi test umožní rozlišit mezi tím zda tam je 1, nic 2, trochu 3, hodně :-D

Myslím že na tyto tři stavy je přesnost dostačující. Stejně bude hladina živin vždy kolísat protože rostliny je neustále spotřebovávají, ryby vydělávají a já to tam leju o sto šest. Dokud to bublá a řasy se drží na uzdě tak je to v pořádku a je mi jedno jestli mám fosforu 0,05 nebo 0,3...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.09.2011 09:26 Muž kortezhugo [983]
najvecsi problem toho Foskolu je ze to za sa to prepocitat z tohoto testu ani neda X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 20:51 Muž Spiike [63] Re: xnor
Takže jestli to dobře chápu tak podle tohohle vztahu se dá jedno přepočítat na druhé a obráceně ale v podstatě je to to samí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 20:39 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
nepochybně!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 20:21 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
Ono je to opravdu důležité uvědomit si, co ten který test měří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 20:20 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
zajímavá informace, díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 20:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: xnor
Tak nějak. Už se to tu několikrát řešilo v souvislosti zejména s Foskolem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 19:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Spiike
CHSK je chemická spotřeba kyslíku, udává se tím kolik je obsaženo organických látek (podle toho kolik je potřeba kyslíku pro oxidaci těch organických látek). I když v akvaristice se to nejspíš moc nepoužívá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 19:42 Muž xnor [71] Re: Sid
1 mg PO4 = 0,326 mg P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 17:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
...Testy měří úroveň fosfátů ve vodě...
Ne všechny. Proto byste mohl doplnit vztah mezi P a PO4. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 17:18 Muž Spiike [63] Re: ČichavecTom
Jo takhle :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 17:03 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Spiike
CHSK test je.... úplně k ničemu. Mám ho doma a použil jsem ho jednou....
P je fosfor, je to prvek
PO4 jsou fosfáty - sloučeniny fosforu (soli kyseliny fosforečné)

V akvárku najdeš fosfor ve formě fosfátů, v nevázané formě se zde nevyskytuje (kdyžtak mně opravte). Pro akvaristické účely je ti jedno jestli mluvíš o fosfátech nebo o fosforu... rostliny potřebují fosfor a ten získávají z fosfátů. Testy měří úroveň fosfátů ve vodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.09.2011 16:54 Muž Spiike [63] – Hellp
Zdravím lidi,

Prosím vás jaký je rozdíl mezi P a PO4??? krom toho že jsou to jiné látky, já nevím která je v AQ dobrá a která špatná, teda pokud je nějaká z toho dobrá. A pak bych měl ještě jednu otázku mam od Rataje test antialgae CHSK a nevím co to vlastně měří nic mi to neříká jen to co tam měly napsaný uvnitř že prý nějaké znečištění organickými látkami. Ale nic podobného jsem tady, když se zadává u nádrží měření, jsem nenašel.

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.09.2011 11:33 Muž xnor [71] Re: Deathbull
Jo existuje. Např ICP stojí pár milionů. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2011 11:29 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
ach jo, až někdo vymyslí přístroj do kterého se budou jen lít různobarevné vodičky, bude to mít přijatelné rozměry a bude to měřit vše a samo se kalibrovat tak budu první co si to koupí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2011 11:12 Muž xnor [71] Re: Zoidik
Je potřeba si uvědomit , že přesnost těchto testů není velká. Každý výrobce si bude vychvalovat ty své. Ale u všech platí že čím míň roztoků pro analyzu použiji tím se dospustím míň chyb. A pokud možno nic neředit ani si nic doma nemíchat. Pokud musím použít destilku tak zkusit sehnat v lékarně nebo v laboratořích v nemocnici či vodárnách. Většinou se dá domluvit. A eletronický pH metr za pár stovek bude lepší než kapkový test nebo pH papírek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.09.2011 11:11 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Zoidik
Jenou z cest může být zakoupení 2 různých testů na stejný parametr (třeba pH a tvrdost), zavolat na vodárnu a porovnat jejich hodnoty s Tebou naměřenými. Poté si vybrat přesnější test a od stejné značky vzít i další. Nemusí to platit samozřejmě obecně. A jak jsi psal, za přesnost se platí - s tím, že pro potřeby běžného akvaristy to není až tak potřeba.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423-testy-vody?od=1201