Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 24 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 09:47 Muž j0hny [86]
Mam na vas vsetkych dotaz :-D Prisli mi testy od aquaru. ALE. Nez som otvoril jednotlive flasticky, zistil som ze 1 krabicka bola otvorena a je tam uplne ina odmerka nez v ostatnych. Dalej je v navodoch napisane, ze doba pouzitelnosti, v inom teste zase zarucna doba 12 mesiacov. Porovnal som to s peciatkou na krabicke z ktorej vyplyva, ze zaruka konci o mesiac hmm
Poradte mi jak mam dalej pokracovat ? Mam to vratit a ziadat cerstve testy ? alebo ich mozem kludne este rok pouzivat ? Na krabickach totiz stoji "zarucni doba: 2 roky od datumu vyroby"
Vopred dik za odpovede...
p.s.: pripadne mozem ich "otestovat" ? myslite ze ak budu ukazovat blbosti tak mi to zreklamuju ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2012 09:31 Žena Lea [1]
Zdravím, nechala jsem si zaslat rozbor vody za 2011 našeho přívodu, co si prosím o tom myslíte? Formy fosforu prý nestanovují (chtěla jsem poměřit s NO3 kvůli sinicím - z tématu PMDD): dusičnany 5,9 mg/l, dusitany 0,003 mg/l, hořčík 2,42mg/l, chemická spotřeba O2 manganistanem 0,3mg/l, chloridy 8,3mg/l, mangan 0,043mg/l, PH 6,8, sírany 10mg/l, vápník 7,6mg/l, tvrdost 0,29 mmol/l, železo 0,096 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:36 Muž j0hny [86]
Testy by mali dorazit tento tyzden. Vygooglil som obsah dusikatych latok a P vlockovych krmiv, tak skusim na par tyzdnov krmit vlockami s vyssim obsahom NO3 a nizsim P. Rybky este budu, len neviem ake a prvorada je ta riasa. Docasne uvazujem davkovat cca 2mg/l KNO3 denne spolu s CO2 z PET flasky.
Obcas mam podozrenie na maly objem a funkcnost filru, jaksi som sa pri navrhu zase prepocital. Ale to uz je moc OT :) Kazdopadne diky ze sa to tu tak rozbehlo.
Edit: inac doteraz som o tej vode vedel len vysledky z "lakmusaka" a pozorovanim som zistil ze ked odstavim flasku (na zalievanie kvetin) s cerstvou vodou k oknu, tak po tyzdni sa trosku zelena :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:23 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: j0hny
KH z obsahu Ca a Mg nespočítáte...
Napsat vám, v čem je u vás chyba, jejímž důsledkem jsou potíže s řasami, to takhle spatra nejde...
Ale voda to podle dostupných údajů skutečně špatná není! :-)
EDIT: KH můžete alespoň orientačně "změřit" pomocí nějakého (nejlépe kapkového) testu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:18 Muž j0hny [86] Re: Sid
Vidite, a napriek tomu sa mi - neskusenemu zaciatocnikovi podarilo vypestovat slusne zelene a po pridani svetla svetlozelene az sive koberceky rias hmm
Na CO2 sa chystam, ale mam trosku strach z ucinnosti "kvasinkovaca" a na spolahlive "budiky" + co k tomu patri nemam.
Neni nejaky vzorecek/kalkulator na vypocet KH z obsahu Ca a Mg ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 22:01 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: j0hny
Tak zatím ty hodnoty vypadají dost dobře. :-)
S těmi NO3 si můžete dovolit trochu víc rybek, pH se dá "polepšit" třeba CO2...
Mně by se taková voda líbila. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 21:58 Muž j0hny [86] – re: Sid
Prave pre to, ze poslat PDF ci iny dokument je lahsie, som to na prvy pohlad bral ako hodnoty od brucha. Navyse pre cele mesto vseobecne je hodnota GH uz trosicku ina (ale to bude asi priemerna hodnota) hmm
1,55mmol Ca 35,88 Mg 15,35
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 21:52 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: konopnik36
To je to, o čem tu stále dokola píšu. :) Z takového rozboru už se dá cosi vyčíst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 21:50 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: j0hny
...Na stranke su zverejnene len GH, Ca, Mg...
Obsah Ca a Mg je poměrně důležitý údaj. ;-) Můžete ho sem doplnit?

Nevím, nakolik je pro paní vedoucí složitější poslat výsledky komplexního rozboru oproti výpisu několika málo údajů...?! hmm
No, škoda... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 18:41 Muž j0hny [86] – re:Sid
Napisal som ze uz par krat som sa snazil zistit parametre, ked sa neunuvaju poslat mi cely vypis, nech mi laskavo poslu aspon zakladne hodnoty "hlavne pH, uhlicitanovu a celkovu tvrdost, NO2 a NO3"
Tak sa toho asi pani chytila a tych par hodnot mi bola ochotna opisat. Na stranke su zverejnene len GH, Ca,Mg
Edit: ale to co som zistil, je pre mna - amatera zatial dostatocne. Ziadal som o cely vypis, mozno bude mat pre mna pani este chvilku casu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 18:40 Muž konopnik36 [42] Re: j0hny
www.podolanka.cz/…


takhle to má naše obec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 17:29 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: j0hny
Hodnoty nevypadají "od brucha", vypadají "normálně".
Že se vás chtějí zbavit, je velmi pravděpodobné, protože vám nesdělili ani tolik informací o vodě, kolik jich dodavatelé v rámci dílčího rozboru obvykle zveřejňují na svých stránkách... :-O
Jaké informace jste vlastně po svém dodavateli vody poptával?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2012 15:30 Muž j0hny [86] – Konecne odpoved z vodarni
Ha, tak konecne, po 3. ziadosti som sa po tyzdni dockal odpovedi. Takze to pre popradcanov zverejnim:
"Dobry den, posielame Vám kvalitu pitnej vody v Poprade - na Juhu:

pH - 7,95 (limit 6,5-9,5)
Dusitany - 0,005 mg/l ( limit 0,5)
Dusicnany - 4,8 mg/l (limit 50)
Tvrdost - 1,6 mmol/l (stredne tvrdá voda)

S pozdravom Vedúca útvaru kontroly kvality..."

Na prvy pohlad to vyzera ze sa ma chcu zbavit a hodnoty su "od brucha"
Co z tych hodnot vypliva ? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2011 10:59 Muž honzaprouza77 [18]
dík, to nezní moc dobře :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 22:27 Muž Miso [470]
k prestnosti testov uz som to tu niekde pisal. mam JBL a SERA test na NO3, JBL nameral 10mg/l, Sera 25mg/l. aj ked verim ze napr. pri kH budu tie testy presnejsie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 22:00 Muž j0hny [86]
Ja som mal easytest 5in1, farebne rozlisenie lepsie nez u inych papierikoch, ale stale to neni ono. Ani presnost neni bohvieaka. Ale staci to na zmeranie vody a vyber rastlin a ryb. NO2,NO3 mi ukazovali stale nulu, akurat v zabehu som zaznamenal trosicku viac dusikatych zlucenin. Nasiel som v mojom dennicku tuto fotku :)
rybicky.net/nadrz/10016/d45223.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 12:23 Muž honzaprouza77 [18]
Ví někdo něco o rychlotestech JBL? JBL je docela seriozní značka, tyhle vánoce jsem je dostal a táta říká že jsou docela v poho(má je ozkoušený), ale chci slyšet i jiné názory.
ps:Ještě jsem je nevyzkoušel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 09:19 Muž Mispulin [67]
Take pridam svou zkusenost: zacal jsem vsemi kapkovymi testy od Sery a po case zjistil, ze pro mereni obou tvrdosti (kH i gH) jsou lepsi testy od Tetry - daleko jasnejsi a "strmejsi" prechod zbarveni. Takze na NO2 i NO3 pouzivam uspesne Seru, na kH i gH Tetru a na pH jsem si nakonec koupil elektronicky merak. Trochu jsem zacal laborovat s CO2 a caste informativni mereni pH neni na zavadu a ukaze, zda jsem to neprehnal. ;-) Pozn: Tillman u me nefunguje, bo mam pomerne velky koren a obcas dodavam i Torben.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.12.2011 08:52 R Muž Silent [5949] Re: j0hny
Nevidím problém v testech od Aquaru. Mají slušnou přesnost a jsou za poměrně levné. Tedy musím zmínit svojí nespokojenost s opakovanou nefunkčností testu na alkalitu (KH). Já osobně používám testy SERA. Tam fungují všechny ;-) a jsou za ještě přijatelnou cenu. IMHO stačí mít základní sadu nejnutnějších testů hodnot které mohou být v nádrži nejméně stabilní či život ohrožující a to pH, KH a NO2. Ostatní jsou už tak trochu nadstardard. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 00:57 Muž j0hny [86]
Dodavatel parametre okrem tvrdosti nezverejnil a moje ziadosti ignoruje. Testy pomahaju riesit problemy. Mne s problemami nikto (okrem posielania odkazov na kadejake weby ktore som 20x precital) nepomohol, tak na to musim prist sam.
Niekto si raz za rok kupi testy, iny zas kazdy rok akvarko dezinfikuje a vsecko zive kupi znova. Vyberem si to prve :-D
p.s.: Vam pomahaju roky praxe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 00:35 R Muž romant [27982] Re: j0hny
Položil bych si základní otázku a tou je "proč vlastně ty testy potřebuju". Já třeba nemám testy žádný(v šuplíku bych asi nějakej praletej našel) a taky žiju. Základní parametry vstupní vody mám od dodavatele(nebo testovaný laboratoří, u studniční vody) a to co se v akváriu děje, to radši nechci znát, protože ať už je to ten či onen test, tak je považuji za orientační a opravdu nemám zapotřebí neustále něco kontrolovat. Samozřejmě, že když člověk experimentuje s přihnojováním, tak je vhodný základní hodnoty(Ph,Kh,NO3) testy v našich domácích podmínkách ověřit. Testy Aquar považuji za slušnou značku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2011 00:24 Muž j0hny [86]
Dnes som sa pokusal zistit od akeho vyrobcu mam objednavat aky test vody, a po hodine mam z toho strasny gulas. Najde sa niekto kto by vedel vsetkym usetrit cas a peniaze a nejak to zhrnul ? Napr.
NO2,NO3 - aquar
pH - sera
KH - jbl
atd... je mi jasne ze kvalitne testy sa daju kupit aj s kufrikom za zvyhodnenu cenu, ale preco za ne davat 100-120Eur, ked niekomu stacia 4 hodnoty, ale zas napr. od JBL tieto 4 testy vyjdu na 40 eur hmm
Tiez mi je jasne ze kto chce byt verny v testoch jednej znacky, spravi si roztoky a farebne porovnavacie tabulky sam, ale to je zase na cely den + nakup chemie atd...a vynici tak stvrtku flasky oneho testu. Na to proste kazdy nema.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 14:30 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: xnor
Ďakujem za vysvetlenie ano palec
Inak ja som tie el. testy dal len ako príklad. Momentálne si kupujem obyčajné kvapkové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 14:24 Muž xnor [71] Re: Michaldvd
Přesně tak potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 14:21 Muž Michaldvd [45] - Asie
Takže PO4 je zlúčenina fosforu a P je čistý fosfor ;-) Pochopil som to správne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 14:13 Muž xnor [71] Re: Michaldvd
Tyto jednoúčelové kolorimetry nejsou primárně určeny pro akvaristiku. Jsou to přenosné přístroje pro rychlou analýzu (např. odpadních vod) s dostatečnou přesností. www.hanna-instruments.cz/… Fosfor se stanovuje buď jako P nebo PO4. V přírodě se fosfor vyskytuje pouze ve formě sloučenin. Fosfaty se používají jako hnojivo. Proto v akvariu bude ve formě PO4. Takže pokud chceš investovat tak si vem měření PO4. Pokud budeš potřebovat tak si P z výsledku spočitáš podle vztahu 1mg PO4 = 0,326mg P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 13:24 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Haimdol
Včera mi došlo objednané PMDD ale nechcem začať dávkovať skôr než zmerám hodnoty pred dávkovaním. Preto to chcem vedieť ktorý si mam skôr zaobstarať z uvedených. Chcem test na NO3, FE a spomínaný Fosfor pre začiatok... Až potom začnem hnojiť ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 13:16 R Muž Silent [5949] Re: Michaldvd
Jedno měří opravdu fosfor a druhé fosfáty. Podle mně jsou v akváriu problémové vysoké hladiny fosfátů, takže bych se soustředil spíše na ty. Na co je měření čistého fosforu netuším. Možná má smysl pro rostlinkáře, nebo v mořských nádržích. Opravdu nevím. Takže jsem ti asi moc nepomohl :-O .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 13:05 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Haimdol
Jasne ale tu nejde teraz o cenu ale o rozdiel medzi uvedenými meračmi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 12:56 R Muž Silent [5949] Re: Michaldvd
To je trochu zběsilé. Myslím, že ti bude úplně stačit běžný kvalitní kapkový test. Pokud ti stačí kvalitní orientační měření pořiď si test od Sera www.levnaakvaristika.cz/… který používám také a pokud chceš téměř laboratorní výsledky tak test od JBL www.levnaakvaristika.cz/… a máš to za několikanásobně nižší cenu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2011 12:38 Muž Michaldvd [45] - Asie
Zdravým chcel by som sa spýtať. Idem si kúpiť test na fosfor a mám istú nejasnosť. Aký je rozdiel medzi týmito meracími prístrojmi? Nie sú obe náhodou na fosfor?
www.akvaobchod.sk/…
www.akvaobchod.sk/…

Práve začínam z chémiou tak majte pochopenie :-) ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 15:51 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: afinko
to je docela málo železa, ve vodovodu obecně železa moc nebývá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2011 15:47 Muž afinko [27] – Testy vody
Ako vela je 0.08mg/l zeleza v zdrojovej vode na bezne rastlinne akvarium?
Vobec nemam predstavu ci je to vela, alebo malo.
Vztahuje sa niektory z tychto parametrov na Fosfor?
www.pvk.cz/…
Dakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 15:56 Stistko Re: Sid
Aha...tak to moc děkuji...to jsem netušil...asi nejsem zase takový chemik smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 15:31 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Stistko
Testy AQUAR jistě nebudou ty nejlepší (nejpřesnější) na světě, ale ke sledování "trendů" chemismu v akva poslouží dobře. S odečítáním nemám potíže, které by stály za zmínku.
Mg vypočtete tak, že od tvrdosti (GH) odečtete Ca. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:58 R Muž romant [27982] Re: Stistko
Jasně, kdo si hraje nezlobí. ;-) Já jsem to nemyslel niterak zle, jenom mě příjde, že to občas řešíme moc vědecky. Ono z toho leckdo může mít dojem, že když si nakoupí hafo testů, tak to je to nejlepší co pro akvárko může udělat, ale už ani neví co vlastně měří a jak s naměřenou hodnotou naložit, ale to jistě není Tvůj případ, chemiku jedničkáři. :-D To myšlení se z toho mnohdy vytrácí, tak jsem tím chtěl apelovat na selskej rozum, kterej snad ještě testama nahrazen nebyl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:49 Stistko Re: romant
Už jsem to psal...prostě mě to baví...chemie mě vždycky bavila...tak si takhle po odpolednách hraju s testama..."MALÝ CHEMIK" palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:48 Stistko Re: Sid
No vypadá to velmi zajímavě (i cenově)...máte s tím zkušenosti? Nikde jsem tam nenašel, jak například vypadá barevná škála, podle které se určuje (což je pro mě důležité - vzhledem k tomu, že třeba u Sera pH testu nejsem schopen určit jestli je to ph 7 nebo 6,5) :-D

A propo, jak se dopočítává Mg (docela by mě to zajímalo) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:44 R Muž romant [27982] – Kacířská
A teď kacířská myšlenka. Na co vlastně testy? Na to abych něco zjišťoval máme přeci oči a mozek v hlavě a pak už jenom kombinovat ty souvilsosti. ;-) Alespoň si člověk více užije pohledu na akvárium, než na barvičky testů. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Stistko
Mrkněte na výrobky fy. AQUAR; za pár peněz vše, co "junij chimik-akvaristik" potřebuje. :)
www.aquar.cz/…
(Test na P/PO4 už někde "doberete" a Mg dopočítáte.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:24 Stistko Re: Haimdol
Špatně jsem to napsal :-D :-D základ pro mě (tj. vlastně skoro všechny testy) smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:21 R Muž Silent [5949] Re: Stistko
¨No já nevím, ale "takový ty základní" jsou podle mně pH, KH, NO2, NO3 a občas GH. Zbytek je IMHO postradatelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:10 HaDaS Re: Stistko
No, ještě existuje Nutrafin Master Test Kit, kde je Fe, pH, GH, PO4, NH3/NH4, KH, NO2, Ca, NO3 test. Cenu na netu jsem viděl od 55 do 75 liber.
Třeba tady www.arkpetsonline.co.uk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:02 Stistko Re: HaDaS
Díky, mrknu na to, ale chtěl jsem právě nějaký box, kde bude cca 10 testů vody (takový ty základní) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 14:01 HaDaS Re: Stistko
Na Tvoji poslední otázku Ti mohu odpovědět.
Já mám Essential Mini Master - Test Kit (Nutrafin) - Sada na testování akvarijní vody (NO2, NO3, NH3NH4 a pH) od výrobce Nutrafin. Barevné rozlišení je tam na první pohled viditelné, srovnání je však možné pouze podle barevného schématu na návodu. Pokud s tímto testem má někdo negativní zkušenosti, tak já ne. I cena je přijatelná, ale není tam zdaleka vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2011 13:54 Stistko – JBL Testlab x Tetra Test Analyset x Sera Aquabox
Máte někdo zkušenosti z některými ze zmínených sad testů vody - JBL Testlab x Tetra Test Analyset x Sera Aquabox? Doteď jsem používal SeraAquabox, ale bral bych nějaké testy, kde bude výsledek jasnější (barevně lépe rozlišitelný). Vím, že pro někoho je to zbytečné vyhazování peněz, ovšem mě to baví (takový malý chemik), takže mi to za to stojí :-)

Chtěl jsem jít do té Tetry, ale nemám s ní vůbec zkušenosti, ani s jednotlivými testy (stejné u JBL). Nebo existují ještě jiné testboxy? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 16:46 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: leontin
Zkuste si udělat roztok Fe v chelátu, (např.CSM Plantex nebo Tenso Cocktail), a Ferrinem po 1 hodině změřte koncentraci Fe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2011 16:26 Muž leontin [46] - CichlidyRe: Tudy
Na přelepovém lístku na Ferinu je uvedeno jednoznačně 1 hodina.Pak už se výsledek jeví jednoznačněji.A nula bývá taky často skutečností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 23:48 Muž SanelOne [5] - TetryRe: romant
jo tak, pochopil sem to jinak... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2011 19:27 R Muž romant [27982] Re: SanelOne
Voda v akváriu(a nejen v něm) obsahuje spousty živin pro rostliny a ty vidět nejsou a molitanem tzv. projdou, ale v tomto případě je již aktivní uhlí neaktivní a tak k tomu zachycení těch neviditelných živin již nedochází. X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [24] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423-testy-vody?od=1151