Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Testy vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Testy vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 15:41 Muž Michaldvd [45] - Asie
Ako zistím obsah P vo vode? Mám test na PO4 dá sa to nejako vypočítať?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 12:52 Muž kortezhugo [983]
Nasiel som doma test od Rataja - Hardin - GH test.
Je uz davno "po" -3.1.2009.
Skusal som merat vodu v akva...a volaco to ukazuje.Ale skusal som aj des.vodu a ta ukazuje tiez aj po 16tich kvapkach.
Viem ten test je uz davno na ho..o
Ale chcem niekoho poprosit -kto ma doma ten test? a dest.vodu -nech to vyskusa zmerat.Teda ci to ukaze 0?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.01.2012 19:12 Muž Yirka [9126] Re: Michal J.
Proč by musel být vadný test? Vždyť jsi za různých podmínek naměřil různé hodnoty. Ratajův test na NO2 patří mezi spolehlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 17:35 Muž marek21 [16]
tiez mam tento test od rataja, ale mne to meria dobre ... nikdy este nebola hodnota tak vysoka zeby sa nedala odcitat z danej stupnici ... ale teraz objednavam testy na PO4 a NO3 ale radsej JBL asi objednam alebo sera ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 17:29 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Akvarium je novo zalozene. Vid prezentacia. Polka kosa vo filtry bola naplnena uz zabehnutym eheim substratpro z velkeho akvaria. Preto sa mi tieto hodnoty zdali vysoke.

TEraz mi dosiel test od JBL, a zahadne je no2 0.1mg/l.. Cize mozem usudit, ze test od rataja stoji za milu jarmilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 17:11 Muž larix [1420] Re: Michal J.
Testy založené na subjektívnom porovnaní intenzity jednej farby s nejakou referenčnou stupnicou sú väčšinou hrubo orientačné.
Inak, k tej fotke, jediné, čo ma napadlo je filter zanesený detritom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2012 17:05 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Fotka k příspěvku Teraz pridam skusenost s Ratajovim testom na NO2. Mini nadrz, odobratych 10ml, 10 kvapiek z Acka, cakat 5minut. Pridat 10kvapiek z Bcka, cakat 5minut a vysledok? Tmavo ruzova. Stupnica konci pri 0.25mg/l a je to bledoruzova. Cize NO2 neskutocne vysoke. Vymena 10L vody za vodovodnu. Druhe meranie, nic, vysledok rovnaky. Tretia vymena 10l vody a vysledok zas rovnaky.

Test v pitnej vode ukazal hodnotu okolo 0.15mg/l. Vo velkej nadrzi nemeratelnu hodnotu.

14.1 bol do filtra pridany od JBL filterstart.
Fotka ukazuje stav po vymene prakticky celeho cisteho objemu akvaria. teda 20L..

Cize co moze byt pricina?

1:Vadny no2 test
2:Nejaka latka v akvariu, ktora ovplyvnuje meranie
3:Nezabehnute akva, naprd filtracia a bezne veci spojene s novou nadrzou

K tretej moznosti, ryby tam este niesu, zial dnes som musel prijat samceka bety, do velkeho ho nedam, Skalare si snim pohraju a bude. Ak bude test OK, kupim zajtra plavajucu porodnicku a betak pojde do velkeho a takto ho zachranim.

Dakujem za pomoc ;-)



 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 15:33 Muž Miso [470] Re: Michaldvd
pri NO3 mi presnejsie merala ta SERA ako JBL ale mozno je rozdiel aj kus od kusu. Skusil by som radsej niaky nakalibrovany roztok, trebarz aj tu balenu vodu, alebo si zisti u vodarni kolko NO3 mas vo vodovodnej vode a uvidis ako ti tie testy meraju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 15:16 Muž Michaldvd [45] - Asie
Alebo to ešte poriešim kúpov NO3 testu od JBL :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 15:00 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Mrakoplash
No chce to trochu cviku, ale dá se. Když je ukazatel 6 a 6,5 a barva je někde mezi tak je ta měřená hodnota i mezi.

Martin Honzejk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 14:37 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Zoidik
Myslel som to na overenie spravneho merania NO3 danym testom (ktory je chybny). Pretoze ma v akvariovej vode taky velky rozdiel vo vysledkoch, odporucil som mu to zmerat vo vode, ktorej obsah no3 pozname (bezne balene vody).

Mozno by sa dala pouzit aj destilovana, ale tam praveze neviem, ci to, ze je destilovana nemoze ovplyvnit vysledky.

snad som to vysvetlil uz zrozumitelne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 11:27 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Michal J.
Michal J. napsal: DEstilovana neviem ako je natom, ci je pouzitelna aj na kvapkove testovanie NO3..

Destilovanou vodu používám při měření NO3 kapkovým testem od ratej. 1ml akva vody, 9ml destilky. Nebo jsi to myslel pro kalibraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:25 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Miso
Vody musia byt 2x rocne testovane, takze udaje na flasiach, popripade na stranke vyrobcu su presne ;-) DEstilovana neviem ako je natom, ci je pouzitelna aj na kvapkove testovanie NO3..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:21 Muž Miso [470] Re: Michal J.
pouzit mineralku ako kalibracny roztok by ma nenapadlo :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:18 Muž Miso [470] Re: kortezhugo
tak daj tip, pretoze prave rozmyslam ze ho kupim :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:07 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Michaldvd
Tak ti ostava este skusit nejaku pramenitu balenu vodu.

www.copijeme.sk/…

Tu si vyber taku, co ma malo NO3 a skus. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 09:51 Muž kortezhugo [983] Re: Miso
Tie su slusne...
Ale za tu cenu? -sa uz da kupit digi pH meter a meranie je pohodlnejsie a ovela presnejsie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 09:41 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Michal J.
Nie sú staré som pozeral na dátum majú len pár mesiacov. Meral som vstupnú vodu, Sera ukazovala stále "0" a Aquar "10mg/l" tak neviem no...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 09:35 Muž Miso [470] Re: Mrakoplash
tu by to mozne bolo www.akvariumonline.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 06:09 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Tomas Enderson
Čoveče ty rozeznáš desetinky u kapkového testu ? coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 00:19 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Michaldvd
Pytam sa preto, lebo uz som videl velakrat nove testy, ktore lezali zjavne na skladoch aj 3 roky a hned pri kupe boli prejdene. Skontroluj vyrobny datum. Skus zmerat vodovodnu vodu, ci je aj tu rozdiel. Popripade cistu pramenitu vodu. Pri nej by mali oba testy ukazat 0. Ak jeden ukaze nieco ine, je test zly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 00:12 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Michal J.
Praveže nie, sú úplné nové pred pár dňami mi prišli...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 23:56 Muž Michal J. [37] - RostlinyRe: Michaldvd
Niesu prejdene? Teda po zaruke?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 23:42 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Tomas Enderson
Mňa momentálne trápy trochá iná vec. Kúpil som si na porovnanie výsledkov test na NO3 od firmy AQUAR a SERA. Z testom od Sery som nameral hodnotu "0 mg/l" a z testom od Aquaru hodnotu "40 mg/l" Testoval som to niekoľko krát presne podľa návodu no výsledky stále rovnako rozdielne. Máte niekto podobné skúsenosti? :-O Ku ktorému výsledku sa mám skôr prikloniť?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 23:09 Muž Michal J. [37] - Rostliny
Zalezi, ako meras presne vysku hladiny v odmerke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 22:48 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Zoidik
No rozdíl není tak zásadní ale u PH to dělá 0,2.

Edit: Odhadem dle stupnice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 22:47 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Tomas Enderson
Pokud rozdíl ve výsledku není nijak zásadní jak píšeš, tak bych řek, že není co řešit. Jak již tady bylo mnohokrát napsáno, laboratorní výsledky těmato testama nezískáme a pro funkční přehled to stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 22:43 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Michaldvd
No ten rozdíl je pak hlavně i ve výsledku. Sic nijak zásadní, ale je tam. I tetra má trochu ujetou odměrku na PH testech, ostatní jsem neměl, ale ten rozdíl tam není až tak zásadní.

Martin Honzejk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 22:36 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Tomas Enderson
Presne to isté som si všimol aj ja (SERA - KH, GH, NO3, PO4) a taktiež by ma zaujímalo či sa mam riadiť podľa odmerky alebo striekačky. Nejaký ten rozdiel tam naozaj je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2012 21:58 Muž Tomas Enderson [697] - Tetry – Rysky na odměrkách
Zdravím všechny co se zde pohybují. Mám jedno zjištění a zároveň dilema. U renovované značky (Sera) testů na jejich skleněných odměrkách nesedí ryska 5 ml oproti injekční stříkačce je cca o 1 ml mimo a to pod hladinou. Už jste se někdo s tímto fenomenem setkal (není to jen na jednom testu, ale zatím jsem to zjistil u PH, GH, FE)? Jak tedy odměřovat skutečných 5 ml nebo to co je na odměrce? Dneska jsem se o tom bavil s Pavlem z Vivárka a ten preferuje variantu skutečnost dle stříkačky.

Dík za rady a postřehy.

Martin Honzejk
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 10:08 Muž Miso [470] Re: drol
rovnake ;-) ja som meral NO3 JBL 10mg/l, SERA 25mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 10:08 R Muž Silent [5949] Re: drol
Tento test je přesnější od JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 10:08 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: drol
Mne ma práve dnes prísť test od Sery na PO4 tak som zvedavý čo to namerá :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2012 10:01 drol – Přesnost testů Sera a JBL
Zdravím,
pořídil jsem si test na PO4 od JBL pro přesnější měření než u Sery, ale byl jsem zaskočen rozdílem. Sera ukazovala 1mg a JBL 1,8mg a teď nevím, čemu věřit více... :-( Jaké máte zkušenosti vy?

Díky za tipy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 18:31 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Snowy
když máš tak měkkou vodovodní tak měň vodovodní (UT se sníží a s tím i pH), pročti si něco o uhličitanové rovnováze (uhličitanová tvrdost a pH spolu souvisí).
S tímhle přístupem se nikam nedostaneš když nebereš v potaz jiné možnosti co by to mohly způsobit, jak už ti někteří řekli rostliny jim rostou taky při takovém pH (i já mám pH nad 7, taky často modro zelená a rostliny mi rostou v pohodě), ale může to být třeba nedostatek CO2. Nebo i něco jiného, třeba stará zářivka nebo jiné podmínky které ty rostliny mají.
Nemůžeš sem dát nějakou fotku akvárka, nebo si založit prezentaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 18:14 Žena Snowy [24]
Asi jsem to napsala nesrozumitelně, jinak nechápu, proč bych měla měnit rostliny, které dosud bez problémů rostly. Jejich neprospívání dávam do souvislosti se zmenou parametrů. Prostě se mi narodila paví oka, klesalo mi pH, tak jsem tam dala kousek sepiovky. Všimla jsem si, že kytky nepřibývají jako dřív, změřila vodu a zjistila nárůst KH a pH (i přes ty prcky). Nic mimo tu sepiovku jsem neměnila, dno nešumí, je to obyčejný křem. písek. Akvarium několik měsíců bez problémů prosperovalo.
Mláďata jsou pryč a já se stále potýkám s pH, které asi přesahuje barevnou škálu sera testu, ukazuje to stále tmavě zelenou (i po výměně vody). Mám obavu o rostliny a celý systém, ráda bych zasáhla včas, dva týdny to podle mě rostliny nevydrží.

Zkusím podle vašich rad výměnu s destilkou nebo převařenou dešťovkou, jen mi poraďte, jak byste to ředili, ať to neodrovnám.
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 17:35 Muž j0hny [86]
Mne tiez, nepisal som ze ta dazdova voda je nutna :) O tom pise Stropa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.01.2012 17:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: j0hny
mě prostě příjde pohodlnější použít vodu z vodovodu když by měla mít téměř ideální alkalitu 2-3dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 17:05 Muž j0hny [86]
rastlin ktore rastu pri pH 8 je vela, mne rastli vsetky ktore som si vybral zo zaciatku bez akychkolvek zasahov nadherne. Urcite to neni o vyhadzovani kyblu prebytkov za mesiac, ale rastie to. Co tak dat do akva nejaky kus "driftwoodu". Napr ja mam zdroj vody s pH8 a v akvarku kde mierne bublem "kvasinkovacom" to udrzim pod 7 (6,8 +-0,15)
Zohnat dazdovu vodu neni problem ani v zime. Da sa nabrat sneh do velkeho igelitoveho vreca, dole v rohu spravit dierku a doma zavesit nad kybel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 16:23 stropa Re: katterinecka
o možnosti s kyselinou jsem psal ovšem taky X-) a kde rychle deštovku?teda rychle nevím....ale já pokud prší tak mám na balkoně takové dvě tyčky a na nich upevněný igelit,prostě to visunu :) a honím...déšt do kyblíku smich poté vprázdním do nádoby s uzávěrem.a následně uschovám v temnu.vody deštové stále dost .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 16:18 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
kde tak rychle seženeš dešťovku a není zrovna pohodlný ju chystat, třeba ve městě. Kdybys to chtěl rychle tak nějakou kyselinu, ale to už chce mít o tom vědomosti.
Výměny vody by v tomto případě měly stačit (mohlo by se vyzkoušet dno jestli neobsahuje vápenec, nebo jestli tam nejsou i nějaké další zdroje krom té sépiové kosti)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 16:16 Žena sivon [1714] - PlžiRe: Snowy
"Rostliny při pH 8 nerostou." Já mám ph 8 v akváriu pořád, i přes bublání CO2. A rostliny (kromě valisnerií, ale těm spíše chybí světlo) rostou jako zblázněné. Dokonce i Bolbitis, který by měl mít kyselou vodu.
Než složitě řešit úpravu pH, bylo by možná lepší zkusit nějaké jiné druhy rostlin. Každé akvárium je unikát a to, co jednomu roste jako plevel, nemusí u souseda růst vůbec. Do toho miníčka bych zkusila anubias nana a nějaké malé kryprokoryny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 16:11 stropa Re: katterinecka
a myslíš si že deštovka by neudělala stejnou službu?,jen o něco rychlejší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 16:02 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
když necháš čistou destilovanou vodu někde v otevřené nádobě, tak pH poklesne ze 7 na 5,3 Protože se do vody dostane CO2 ze vzduchu.
Při přidání destilky do akvárka klesne i uhličitanová tvrdost, protože destilka ji má nulovou. Čím nižší uhličitanová tvrdost tím níž může klesnout pH samovolným přechodem CO2 ze vzduchu (když nepočítám s tím že by ve vodě byla jiná kyselina).

Radila jsem dát tam vodovodní vodu, proto že je nejvíce dostupná a podle informací by taky měla mít nízkou uhličitanovou tvrdost. A až tak nehrozí že by se UT snížilo až moc (v samotné destilce by ryby moc dlouho nepřežily)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:55 stropa Re: katterinecka
protože si myslím že se ta koncentrace sic naředí ale ph ani tak nepoklesne....sníží se jen vodivost,ale je to jen muj názor....hádat se určitě nebudu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:52 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
tak já se uklidním ;-)

Proč není řešením výměna části vody za destilku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:47 stropa Re: katterinecka
jinak já napsal co bych udělal....tak položte pistoli ano věci jiné byli jen v uvahách a diskuzi samé .!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:45 stropa Re: katterinecka
nechápu coze ale taky mužu odpovědět takto!chápu ale nerozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:43 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: stropa
ty při každé blbosti co se ti v akvárku stane zakládáš znovu a převařuješ dno? hlavně že má do 100 litrů, že? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2012 15:43 stropa Re: stropa
v tom případě chápu i tu duležitou skutečnost .a tou je co vše dokáže jedna sepie ano v tak malém obsahu vody udělá marast i zrnko soli.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 39 40

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 41947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/423-testy-vody?od=1051