Čichavec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Anet napsal: A jak se dá tedy vyléčit ten čichavec??Ve vhodných podmínkách který ve tvým akvu nikdy mít nebude, prostor, žumpa.
Paví očka, platy a s trochou nadsázky i ancistrus se budou množit i v minerálce, to není zas takový relevantní ukazatel, že je rybám ok.
Co znamená, že voda je čistá? Že je do akvárka pořád vidět? Zkoušela si měřit hodnoty NO2 a NO3? Možná bys byla překvapená.
Jaká je v nádrži filtrace? S touhle osádkou, aby to opravdu zvládal by to musel být "nějaký turbo" na min. 200 l.
Proč nechceš živé rostliny?
Edit: Jakým způsobem bych postupovala já při léčbě jsem ti nastínila v příspěvku odeslaném v 18:46 + bych ještě dodala zvednout teplotu.
0 22.08.2014 19:03 Anet A jak se dá tedy vyléčit ten čichavec??
Dokud jsem měla jen živorodky co jsem pasla neměla jsem žádný problém.Rybičky se mi tady množí
Mám tady i ancistruse mnohoostné
A ty se mi také množí a to hodně ...te´D jsem jich prodávala 50
....Paví očka se mi také množí...Takže žádný problém nemám jinak..Voda je čistá
a na dně toho také moc není..Máme filtr ,který to zvládá
Mě šlo jen o ty čichavce..Takže se raději vzdám Čichavců a někomu je dám protože jinak akvárko fungovalo bez problémů...Žive rostliny jsou krásné ale nechci je..A jeskyni nemůžu dát pryč protože uvnitř se mi právě vždy rozmnožují
...
Všechny ancistruse, oba zdravé čichavce, oba druhy neonek, pak si vyber jestli chceš oka nebo platy a ten druhý druh dej rovněž pryč, aby tam byl jen jeden. Pořiď živé rostliny a hodně živých rostlin, ty umělotiny vyhoď, stejně jako jeskyňky, nahraď je nějakým kořenem. Přečti si ty odkazy jak na to. Ale současný stav je bohužel opravdu alarmující
Edit: Inspiraci můžeš třeba čerpat tady na fóru jak má vypadat taková 40 l nádrž, je tu spousta pěkných akvárek, které jsou fotograficky zdokumentované, je tu mnoho užitečných článků, propracovaný atlas ryb, kde se dočteš jaká ryba vyžaduje jaké podmínky a v neposlední řadě je tu dobře fungující fórum, kde ti většinou každý rád dle svého nejlepšího svědomí poradí. Ale musíš ty sama chtít s tím něco udělat, my ti jen říkáme co je dle nás špatně i když ta pravda možná bolí a nastiňujeme cesty, jak na to, aby se rybám dařilo dobře a byly spokojené.
Pokud nepořešíš tu osádku vrsus velikost akvária, tak stejně půjde kukat a nezabráníš tomu ani omylem.
Aha...no já jsem tady měla jen živorodky a jen ty malé tyhle jsem k sobě vzala kvůli bráchovi :(...Kvůli malému prostoru no a koukám,že to není o nic lepší???A ta osádka je myšlená jak?Takže by bylo lepší je prodat někomu s velkým akvárkem???Tedy ty dvě zdravé myslím...
0 22.08.2014 18:47 Anet – fotka 2
nic moc fotka :(
Vypadá to na nějakou bakterku možná po potyčce, dát do separé nádrže, kde provádět intenzitní vodolébu 1/3 vody denně, možno lehce zasolit nebo použít rašelinový výluh, jestli se do 3 dnů nezlepší pak bych sáhla po přípravku Bactopur Direct.
A ještě jednou si nedovolím neupozornit na fakt, že příčina je v osádce současné nádrže. Teď si sama zodpověz na otázku zda chceš vynaložit úsilí a rybu vyléčit, dát ji zpátky do toho "hnojníku" a dříve či později onemocní zas a ty problémy budou přibývat i u ostatních ryb nebo zda chceš rybám zajistit podmínky k životu jaké potřebují.
0 22.08.2014 18:35 Anet – FOTKA-ČERVENÝ FLEK
dodána fotka
0 22.08.2014 18:21 Anet – nemoc??červený flek
Ahojky.Mám takový problém .Mám 3 čichavce modré.Dvě samičky a jednoho samce...Mám je asi měsíc od bráchy,který na ně neměl čas.Když jsem si je brala neměli žádné zdr.problémy nebo nějaké poranění.On je měl v e 21 l akvarku...Já mám 41 l akvarium.Zde mám 2 umělé květiny ,které jsou docela husté apak mám ještě velký kámen za který se také mohou schovat.Prostor na plavání mají..Zde žijí ještě s pavými očky-samci(5x),Neonka červená(7x),Neonka černá(2x),Plata (oranžová-4x).Všechny druhy i s čichavci se tolerují.....No.....a moje jedna samička má za pravou ploutví na boku červený flek...skoro to vypadá že jí tam jakoby chybí šupiny a má to do masa?????Tak mě napadlo ,že se jedná o napadení od samce ,ale nevšimla jsem si ani jednou,že by jí někdy napadal???Jen ta druhá samička jí do toho dneska ťukala a tahle raněná nebo nemocná držela skoro jako by se jí to líbylo???....Tak nevím jedná se o nemoc anebo o poškození???a V PŘÍPADĚ ČÍM TO LÉČIT???Anebo nějaké rady??? :( Děkuji moc!!!P.S.Nikde jsem nic ke čtení nemohla najít
.Děkuji moc!!
Starší reakce
Ano bude to nějaké plísňové onemocnění. Krom pravidelných výměn vody a lehkýho zasolení(pol. lžíci na 50 litrů vody) je možno použít eSHa 2000 a nebo Mycopur. Teplotu klidně lehce zvýšit na 28 stupňů a dbát na dobrou hygienu nádrže.
fotky asi nic moc..ale jde to vidět..
0 15.06.2014 06:35 Veronika – čichavec
Dobrý den,
na čichavci v horní části ve středu trupu se objevil jakýsi bílý chomáček čehosi..může to být plíseň? Nerada bych aby se mi nakazili i ostatní ryby.
Díky za info..
Starší reakce
Souhlas s kolegyní, jakmile začnou čichavci vypadat takto, je to na nic a obvykle to, či ono léčení nikam nevede.
je to asi 3dny, co se mi začala schovávat, a dnes jsem si všimnul toho "vřídku", nebo jestli tam něco je ve vnitř
...
Přijde mi, že má hodně propadlé bříško, tohle už asi nerozplave. Poslala bych ji na druhej břeh.
pátrám, vyhledávám v diskuzi, fotím, pozoruji pod lupou, a k ničemu to nevede... asi ani zde mi z té fotky nic nevyčtete... samičku jsem dal do karantény a uvidím, co z toho vyleze... nebo poradí někdo?
Starší reakce
OK, děkuji, trochu mě vystrašilo, že se to objevilo až druhý den po té potyčce. Tak budu sledovat a vodoléčit.
Vypadá to že dostal po čuni a teď nu to oteklo. Krom vodoléčby bych jenom sledoval.
...a ještě jedna.
...další fotka
Zdravím, můj čichavec má něco s dolní čelistí, jestli se to tak dá nazvat. Má tu jednu stranu zvětšenou, při pohledu zespoda je vidět, že je tkáň v záhybech prosáklá krví a má na tom místě odstálé šupiny. Předevčírem měl krvavé šrámy i po těle (na stejné straně), ty už dnes má zahojené. Tu tlamu má takovou teprve od včerejška (šrámy měl o den dřív) a dnes se mi to zdá spíš horší než lepší. Jinak se chová normálně, žere, ostatní ryby OK. Může to být jen zranění nebo je to něco horšího?
Starší reakce
Vnitřní paraziti. U čichavců mám velmi nízké procento úspěšného vyléčení, ale ať už tak či tak, jde-li skutečně o parazity bude nutný přeléčit celý akvo, aby se likvidovaly i stádia parazita v podobě cyst. Možné použít Flagellol. Ovšem chtělo by to fotku, aby bylo jasno a neléčilo se zbytečně.
Moje Čichavcová zlatá má dlouhý a tenký bílo-průhledný trus.
Co je jí?
Param. vody v pořádku.
Starší reakce
Savo ma tu vyhodu, ze se samo rozlozi, takze rostliny v nem staci vykoupat jak jsem psal, pak na parkrate v ciste vode a mohou jit rovnou do akvaria, ja to tak udelal vicekrate a naprosto v pohode. Ale je pravda, ze zadne supercitlive zivocichy nemam. Kdo by se bal, po 24h s rostlinami v kyblu s cistou vodou uz po Savu nemuze byt ani pamatky.
Osobně bych na odstranění nežádoucích látek z vody použil osvědčenou metodu a tou je filtrovat vodu přes aktivní uhlí a nemusíš dělat takový zamejšlený brekule. Jak na to co tam máš půjdeš se savem, tak se s tím rozluč.
0 05.04.2014 07:08 matchbu – dezinfekce
V podstatě mám, jen různé druhy mechů bohužel mě stáli dost peněž a k tomu pár jemnolistých rostlinek př. malokvětka 'Cuba' (Micranthemum callitrichoides 'Cuba') nic většího.
Písek chci zase vymýt a upéct cca 200°C/2hod s prohrabáváním aby teplota byla všude. Bude to stačit?
Rostlinky chci ošetřit bez živočichů a pak z nich tu chemii musím nějak odstranit, aby se mi neotrávili škeble, krevety a druhy citlivé na chemii.
Jak dlouho se musí louhovat př. to savo? Př. jestli si dobře vzpomínám Preventiv jsem musel z řasových koulí louhovat měsíc s každodenní výměnou vody, než mi přestal barvit vodu do modra, to bylo vidět, ale Savo asi vodu barvit nebude. Dá se nějak poznat, že je to již bezpečné? Napadá mi jen tam dát vždy jeden kus živočicha a čekat zda to přežije.
Děkuji za rady. Honza
Honza napsal: Myslíte, že by mělo stačit kytky z tohoto akvária nechat projít karanténou těmito léčivy: StopHdryn; Preventin; eSHA 2000; eSHA EXIT??? Zničí to bakterie???
Protahni je kratsi koupeli v silnejsim roztoku Sava, to znici rozhodne vic nez nejaka leciva. Otazka je, o jake rostliny jde. Tuholistejsi rostliny snesou Savo s vodou 1:20 po dobu 2 minut bezpecne, mechy s moznosti urcitych ztrat, Anubiasy i dele, jemnolistejsi rostliny moc nesnesou. Dalsi moznosti je delsi koupel v hypermanganu. A dalsi moznosti parsekundova koupel v lihu. Kdyz koupes samotne rostliny a nejsou u nich zivocichove, kteri by to meli prezit, muzes si dovolit razantnejsi dezinfekci.
0 02.04.2014 10:00 Honza – dotaz na nemoc
Tak jeden, důvod úhynu jsem odhalil.
Může za to moje únava!!! Do obou akvárií jsem omylem nadávkoval více léčiva, první den se má dle návodu dávkovat dvojnásobné množství. (v návodu se píše 25kapek na 100 Litrů), a já jsem chtěl počítat 2,5kapky na 10Litrů ale přehlédl jsem těch 100Litrů = sekl o desetinnou čárku!!!
((
Prostě chyba mezi klávesnicí a židlí připadám si jako totální debil!!! Ta chyba mne stála přes 2 000Kč takže jsem hned přepsal návod na dávkování, aby se mi to příště již nemohlo stát.
Pozitivní je že se mi to sad již nikdy nestane, v budoucnu by to bylo dražší.
Dále je ověřeno, že dospělá Živorodka Wingeova, Neocaridina heteropodavar. Red Chery, přežily 10tinásobné předávkování léčiva eSHA 2000; eSHA EXIT.
Pořád ale nechápu, proč mi v druhém akváriu pořád chcípá potěr a to i přes výměnu vody = léčiva by měli být pryč, zřejmě jsem přitáhl nějakou bakterii při nákupu ryb. U některých rybek jsem zaregistroval nafouknutí bříška. Bohužel se jednalo o malé akvárium pro potěr s malým průtokem filtrem, aby drobné rybičky silné vzduchování či proud neumlátil. Nevím co by to mohlo být za bakterie, rybičky jsem hned zlikvidoval a kvůli únavě mě nenapadlo je fotit, na patologii je asi rybičku za 5kč nemělo cenu nést. Myslíte, že by mělo stačit kytky z tohoto akvária nechat projít karanténou těmito léčivy: StopHdryn; Preventin; eSHA 2000; eSHA EXIT??? Zničí to bakterie??? Katky mám časem v plánu přidat do velkého akvária a nerad bych aby to vychcípalo.
Předem děkuji za Vašezkušenosti.
Proč jsem přidával léčiva?
Nakoupil nové živočichy na výstavě z různých zdrojů.
1) Nechtěl jsem si zavléct žádnou plíseň. Stačilo mi že jsem si krmením od DAJANA SPIRULINA CHLORELA zatáhl živé řasy a akvárium bylo po 3dnech totálně zarostlé, do té doby nikdy nepotřebovalo čistit stačilo vždy jen měnit 1/3 vody za měsíc po týdnu od výměny vody se hodnoty vody oproti vodovodní vodě vždy zlepšili, po 14 dnech se začali blížit NO3 10mg/Litr. NO2 a čpavek vždy na 0mg/Litr 0!!!
2) Předpokládal jsem, by živočichové mohli být nemocní a já to z neznalosti nemusím poznat.
3) Předpokládal jsem, že se živočichové během přepravy a mohli setkat s nakaženými a jakékoli příznaky nemoci či parazitů se zatím u nich vůbec neprojevili a přišlo mi zbytečné nechat propuknout nemoc, když by stačilo zárodky nemoci ještě před jejím rozjetím.
4) eSHA 2000 má pomáhat zvednou odolnost ryb, podporovat tvorbu slizu a podporovat regeneraci. Ryby mohly být př. neléčeny (poleptány v karanténou) dále mohli mít drobné oděrky, které jim to mohlo pomoci hojit, byli stresovány přepravo= náchylnější na onemocnění.
Běžný, neběžný, běžící karanténou lze docela hodně ušetřit. Nepíšu o narychlo zřízený ze dne na den nádrži, ale o skutečný karanténě. Poučit se akvaristé mohou lecjak a poučení z vlastních chyb je to nejpřínosnější. Čichavci o nichž je zde řeč jsou do našich akvaristik, stejně tak jako i jiné druhy ryb importovány ze zahraničí a dovedou to bejt více citlivý ryby na různý změny, takže projevy nemocí se u nich dají předpokládat o něco častější, než u jiných.
Pro podrobnější rozbor situace by bylo vhodné ze zaregistrovat a vytvořit prezentaci předmětnýho akvária, uvést co nejvíce údajů, aby ten kdo bude chtít a umět poradit měl tzv. z čeho vařit.
Jinak to použité léčiv eSHa za tím nebude, další otázka je proč jsi je používal? Byl-li k tomu důvod, tak prosím, ale jako prevenci? Na to je nejlepší karanténa, kde se stav ryb odsleduje a popř. reaguje na daný problém.
0 31.03.2014 23:36 Honza č měsíce asi 5až6měsíců NO2 na nule NO3 pod 10mg čpavek by měl být na nule to jsem intenzivně měřil při zakládání akvária první dva měsíce prakticky denně pak jednou týdně.
A jak je to akvo "starý"? Není to čerstvě založená nádrž?
0 30.03.2014 21:36 Honza – prosba o radu
Dobrý den,
koupil jsem čichavce, dánia galaxi a živorodku endlerovu, krevetky cardina přidal jsem je do akvária a kvůli nemocem jsem přidal Esha 2000 plovoční dávku a Esha exit nebyli druhý den ráno bylo skoro vše mrtvé krevetky by měli být citlivé va léčiva ty jsou čilé ale 6 čichavů a 12 dánií bylo mrtvých. Dále začali chcépat potěr Dnlerek ve vedlejší nádrži které jsem piplal4měsíce. nepomohla ani výměna vody chcíplo mi toho asi 75% a dále to pokračuje jediné co zatím žije jsou párdospělích endlerek a krevetky. Fascinuje mi že jsem použil léčiva která mají být testována i pro citlivé krevetky a v minulosti mi nedlerky 2x snesli karanténu v pohodě lahvičky před použotím míchám aby se neměnilo složení už fakt nevím čím by to mohlo být? prosím o radu ohledně sitlivosti čichavců na léčiva či nemoci mám obědnané další ale nechi o ně přijít a malí zatím o tom neví nevím jak dlouho to před ním utajím.
Starší reakce
Tak kdyby měla půl metru, tak to jistí metoda "vánoční kapr". Já jsem ale opravdu rád, že toto jsem už pár let udělat nemusel.
Kdyz je ta voda ledova, je to okamzik, proste sebou ryba skubne (nektera ani to ne) a nejspis se ji zastavi srdce. Nepouzil bych to ale u vetsi ryby.
Dalsi moznost je voda silne sycena CO2 (bublinkata voda), tak by se ryba trapit nemusela vubec, uvadeji se tak ryby i do narkozy. Ovsem u ryb dychajicich vzduch nad hladinou si nedovedu predstavit, jak by to fungovalo.
Metod je vic, ale i tak je vzdy na uvazeni, o jakou rybu jde, pac uznej sam, Tvuj uborusek kdyz ma ryba pres pul metru a k tomu prislusne proporce, to abys skakal ze zidle a jeste si dal sakra pozor, abys driv neutratil sebe...
Důstojnější možná, ale pořád si myslím, že se ta ryba i tak trápí.
Ta ledova voda mi prijde dustojnejsi. A pak se da na mrtve rybe lepe zjistit, co ze se to vlastne stalo (uz jen kvuli ostatnim rybam), coz bude u Tve metody a nekterych napadeni dosti problematicke.
Sice to bude znít asi trochu drsně, ale nejrychlejší je ji vylovit, rychle zabalit do ubrousku a šlápnout na ni v tom ubrousku. Naštěstí jsem to už pár let udělat nemusel.
Kdybys rybu chtela utratit, tak si dej do sklenicky par kostek ledu, zalij to trochou studene vody a jak se kostky z poloviny rozpusti (proste se pokus tu vodu mit co nejstudenejsi), vhod do toho rybu. Dostane teplotni sok, a je velice rychle po ni. Pak ji v te ledove vode pro jistotu jeste ctvrt hodky nech.
Delam to silene nerad, ale nez nechat rybu trapit...
Pokud ryby nemá zjevné zranění,fleky,plíseň,nebo tak něco,tak by bylo nejlepší zřídit prezentaci,aby jsme měli dostatečné informace a pak by jsme s velkou pravděpodobnosti přišli na problém.
To je pravda, je třeba uchránit před nákazou ostatní ryby.
No pokud se týden válí na dně,tak už mu moc nepomůžeš. Poslal bych ho na druhý břeh,ale je třeba se zamyslet nad tím proč se tam válí?
EDIT Aby tam za chvíli neležel další
Záleží na tom, jak zevně vypadá. Podle toho by se dala identifikovat léčitelná nemoc.
0 20.03.2014 18:41 paladinka – Rybička umírá příliš dlouho
Prosím o radu, mám čichavce a již týden leží na dně a prostě umírá. Je mi ho hrozně líto, byl to můj oblíbenec :( Přemýšlím o nějaké humánní eutanasii nebo co děláte v tomto případě? Mám ho nechat být? Každý den si myslím, že už bude po něm, ale pořád dýchá... kéž by to ještě rozchodil, ale asik ne
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 20382x