Čichavec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Hezký večer, podělím se o další zkušenost s Čichavcama. 8.2.2020 mým Čichavcům onemocněly oči, nějaký šedý zákal a celkem velké otoky. Koupil jsem eSHa 2000 a pár dní se rozmýšlel, jestli je přelovit a léčit. Nejmenší samička měla pořád tykadla dopředu - zjevně špatně viděla a kromě samce na tom byly špatně i ostaní dvě samice. Po pár dnech jsem zpozoroval zlepšení a dnes už je vše v pořádku. ESHa 2000 jsem zatím nepoužil. Hledám příčinu, ale jediné co jsem v AQ prováděl, bylo 30.ledna testování podomácku zhotoveného sterilizátoru, který ,,pouštěl,, bublinky cca 15 minut v kuse, ale nejsem si jistý, zda to byla příčina nemocných očí. Tou dobou jsem ještě krmil živým krmivem z burzy z Kroměříže - Patentkama, ale nevím.
Starší reakce
- ano, máte to v počátečním stádiu, tak použijte eSHa 2000, dávku prvního dne po tři dní léčby, to by mohlo stačit,
- udělejte si prezentaci akvária, podíváme se i na akvárium, zda tam není nějaký problém, je to pár minut
Lepší ji vyfotit nešlo.
- vředový syndrom, typické pro tento druh ryb,
- foto by bylo lepší k přesnější diagnostice
0 06.02.2020 23:38 Lucie – Čichavec zakrsly
Ahoj věděl by někdo co může znamenat u oka dva malé vřídky čichavce zakrslého?
Starší reakce
0 19.01.2020 22:02 Jiřina Dobrý den, potřebovala bych poradit. Zřejmě máme nemocného čichavce, ale nevím zda-li se to dá vyléčit nebo je lepší rybičku poslat na onen svět. Prosím poradíte mi někdo?
Děkuji
0 19.01.2020 20:51 nepellion – Samička čichavce zlatého - nafouknutá/tlustá
Dobrý den,
chtěl jsem se tu odborníků zeptat, dříve než udělám nějaké ukvapené závěry, na názor.
Čichavci (všichni) se chovají naprosto standardně, ale samičky jsou lehce nafouklé, a ta největší je nafouklá hodně (viz. fotka, Omlouvám se za špatnou kvalitu fotografie, byl problém zachytit úhel pod kterým by bylo nafouknutí dobře poznat)
Jde o ukázkový případ překrmování, nebo by to snad mohla být nějaká nemoc ze stresu, nebo mají snad samičky být takto tlusté v dospělosti?
Povedal by som, že to má odrené. Zaregistruj sa a založ si prezentáciu akvária.
0 19.01.2020 13:00 Sisi – Co je to za nemoc?
Dobrý den, tohle se objevilo mému cichavci na hlavě..co je to za nemoc a co prosím mám zakoupit, aby mu to pomohlo?
Starší reakce
- plast v akváriu, navíc komerční výrobek vyrobeno v Číně v podobě doplňků, jsou mnohdy horší, než dusitany, dusičnany,.....
Potápěče si tam klidně nech, to je jenom nevkusný, ale to akvárko je pro tu osádku, co tam máš, malý a taky je tam málo, málo a ještě jednou málo rostlin. Z toho plynou všechny další potíže. Kdyby sis dokázala změřit dusičnany a dusitany, tak se dozvíš víc.
Proč si lidi pořídí akvárium dřív, než si projdou alespoň základní teorii? Nikdo po nich nechce, že vzoreček pro výpočet pH je -10 log atd., ale aspoň ten dusíkovej cyklus a informace o nárocích ryb, co chtějí, to by si nastudovat fakt mohli.
Ty .... já tomu nevěřím. Ona tam toho potápěče fakt má
Tak jak píšeš. Buď si z toho něco veme nebo ne. Začátečníci prosím vás vraky lodí,ponorek,letadel,lebky, pirátské truhly,amfóry,hrady,a podobné pí....oviny!!!! Do akva fakt nedávejte.Radši si za ty peníze kupte třeba lepší filtr nebo nějaké rostlinky navíc. Ještě dodám že u Čichavců je důležité dobré zakrytí akva,z důvodu nachlazení labyrintu.
Problém hledej v nevhodných podmínkách, malý objem, málo rostlin, prasata spolubydlící a problém je na světě.
rybicky.net/nadrze/30934
Potápěče si zatím nechám, děkuji. A co se týče tykadel - právě v online atlase jsem se dočetla, že vláknitým prsním ploutvím čichavců, se též může říkat tykadla. Tento výraz jsem zvolila výhradně pro lepší vysvětlení, myslela jsem, že uvozovky mě zachrání
K tématu - chápu tedy, že je nejpravděpodobnější variantou okousání ! vláknitých prsních ploutví ! čichavce ostatními rybičkami? Řešení tedy bude separace? A ano, máš pravdu, že na něj žádné speciální vybavení nemám. Měla jsem za to, že nenáročná, snášenlivá rybička
"mám v 50l akvariu čichavce, platy a gold molly" Tady hledej příčinu a v téhle sestavě to je jen začátek problémů.
Rostliny na fotkách nejsou skoro vidět, hlavně že tam je potápěč. Budeš zcela určitě potřebovat větší objem nádrže, prostě vytvořit rybám odpovídající podmínky.
Začni číst, můžeš ve zdejším atlase. Dozvíš se mimo jiné, co ryby potřebují, jakou teplotu a minimální objem nádrže. Třeba i to, že ryby nemají tykadla, ale ploutve.
Chtělo by víc informací o nádrži, ale tipnu si, že na čichavce nebudeš mít ani vybavení, ani zkušenosti a jestli neuděláš zásadní změnu, tak chcípne. Varianta je i ho někomu darovat.
Doporučuji se zde zaregistrovat, při té příležitosti se ti dostane několika odkazů, jak založit akvárium, pak udělat prezentaci nádrže a nějaké rady určitě dostaneš. Pro začátek bych vyměnil vodu, vyhodil potápěče a zasadil rostliny. Jestli teda mají v čem růst.
0 24.11.2019 06:53 Baboo – Nemocná"tykadla"
Dobrý den, mám v 50l akvariu čichavce, platy a gold molly, již měsíc spolu žijí celkem v míru. Včera večer jsem čistila akvarko (výměna 1/3 vody - odstatou vodou, vyčištění filtru) a dnes ráno jsem si všimla, že má čichavec nemocné "tykadlo". Na fotografii to bohužel nejde dobře vidět, ale jedno tykadlo je kratší a zakončené takovou "bambulkou". Je možné že mu ho mohli ukousnout ostatní rybičky, nebo to snad může být výměnou vody? Rybičky nebyly hladové. Děkuji
Starší reakce
- těžko poradit, není prezentace akvária, tudíž neznámé hodnoty vody, teploty a dalšího
- může se jednat o problém ryby samotné, pripadne o vliv prostředí
- zkuste udělat prezentaci, v pište hodnoty včetně teploty vody a pH
0 18.11.2019 21:52 Kulihrasek456 – Neaktivní čichavec
Dobrý den, poslední dva týdny jsem si všiml že můj čichavec přestal plavat a jen se opírá o list, když plave tak plave jen ocasem dolů a jede ke dnu. Dnes mu ztmavly konce ploutvý. Jí ale jen málo a jen při doprovodu samičky (jestli to má nějakou souvislost).
Starší reakce
Zkusím tu vodoléčbu. Bílou tlamku už mají bohužel asi všichni čichavci, jiné ryby tam nemám. Zatím jeden nepřijímá potravu.
Vyplatí se to. Nejde o cenu ryb, jasně že můžeš koupit jiné a že to může snadno být levnější než léčba, ale o to přece nejde. Jde o získané zkušenosti a dovednosti.
Zkus tu vodoléčbu, tou nic nezkazíš a omezíš vedlejší účinky předchozí léčby. Omez krmení, zvýš teplotu na 27C, jak tady již zaznělo. Jsou v tom akváriu ještě jiné ryby? Jsou zdravé? Žerou ti čichavci? Jsou čilí?
Někdy je nejlepší léčit zlepšením podmínek. Vím, že proti tomu stojí riziko nákazy ostatních ryb. Ale točením různých léčiv, jednoho za druhým, se podle mojí dosavadní zkušenosti častěji nadělá víc škody než osohu.
Tak už nevím. Zvaž jestli se to vůbec vyplatí. Víc už neumím pomoct.
Tak jediný prostředek u kterého jsem našel, že obsahuje nifurpirinol je jen ten baktopur direkt, který už jsem tam dával
Mohu tedy léčit nějak jinak?
Tak hledej Nifurpirinol. To je ta účinná látka. Přípravky sera ho obsahují. Je to složité léčit ryby.
No Baktopur jsem zkoušel tak bych ještě zkusil to Furanace P. Nevíte kde se to dá sehnat? Na googlu jsem nic nenašel.
Bílá tlamka=bakterióza (Flexibacter,Cytophaga) léčba obtížná. Léčivo Furance P,Bactopur. Zkus separátní nádrž a zvýšit teplotu o dva stupně.
-může to být projev snížené imunity, následkem předchozí léčby
Baktopur byl aplikován přímo do nádrže, zkusím tedy tu vodoléčbu. Na plíseň to nevypadá, nejsou to jakoby chomáčky plísně. Přijde mi že pouze tlamka změnila barvu.
Zkus založit prezentaci nádrže a dej tam nějaké údaje o nádrži, bude se radit líp.
Ten Baktopur direkt jsi aplikoval přímo do té nádrže nebo jsi léčil v separátní nádrži? On je to dost agresivní přípravek, který často zničí hodně nitrifikačních bakterií.
Jestli jsi tedy aplikoval ta léčiva přímo v nádrži, tu vodu bych měnil obden 50% kvůli riziku otravy dusíkatými látkami.
Ty fotky jsou dost rozmazané, nevidím z nich, jestli jde o plíseň nebo něco jiného. Nebyla by nějaká trochu ostřejší? Ale jestli Omnipur ani Baktopur direkt nezabrali, něco by to mohlo naznačovat.
No jo, ale co mám teda dělat?
Mám zkusit teda nějakou vodoléčbu...třeba výměna 50% vody každý den po sedm dní?
-z mého pohledu je již na aplikaci sole pozdě, v důsledku předchozí léčby,
-sůl působí jako antiseptikum a zároveň pomáhá rybám vytváření slizových částic {ochranných)
0 17.10.2019 07:39 Honza
Starší reakce
-pokud je to v režimu částečného (nepravidelného) doplnění huminové šložky, tak to nevadí
-pokud by se jednalo o vyšší dávku, může tam být ta nežádoucí reakce, jak jsem popsal, zvláště u ryb před porodem je to problém, pokud nejsou na tyto složky ryby navyklé
U toho Torbenu, jak popisuješ reakci na něj, platí tohle výlučně u poraněných nebo jinak oslabených ryb? Ptám se proto, že malé množství Torbenu (asi 1 víčko na 100 l vody) přidávám do všech akvárií jako prevenci a ochranu ryb. Vycházel jsem z prospěšnosti huminových látek. Až na jeden incident s tím nikdy nebyl problém, ale na druhé straně vlastně ani nevím, jestli tím nějak rybám opravdu prospívám (mluvím o rybách obecně, ne o druzích, pro které je takové prostředí přirozené, tam je to asi jasné).
-aplikovat sůl do akva v delším časovém období, může být zatěžujícím pro prostředí a rovnováhu v akva
-udělejte koupel samotné ryby v solném roztoku, nebo použité aplikaci roztoku hypermanganu, jak již bylo uvedeno
Můžu poprosit o odpověď na tu aplikaci soli? Když budu měnit vodu cca týden ob den, kdy mám přidat znovu sůl nebo nemám?
-ano v pořádku, použil bych, ale samostatnou koupel, tedy v případě té odřeniny, pro větší ůčinek
-aplikace do akvária je méně účinná, avšak jako antiseptikum na odřeniny dostačující
Beru to přirozeně, tudíž mě tyto negativní reakce ryb ( psal jsem, že nejsem "od ryb") nenapadli.Díky za objasnění...a ta sůl?
-u Torbenu danné množství tříslovin může působit svíravě na cévy a tkáně
- jestliže se do hypoxické tkáně dostanou anaerobní bakterie, zachytí se a začnou se množit
- kyselými produkty ,svého metabolismu ,dále prohlubují hypoxii tkáně
- produkované enzymy jim umožňují rychlé šíření infekce
- složky imunit. systému do hypoxické tkáně špatně pronikají
-ponechal bych setrvávající stav 36-48 hod, pokud nedojde ke zlepšení, aplikoval bych slabý roztok hypermanganu přímo na odřeninu
-Torben je v této fázi pro rybu zatěžujícím prvkem, nebot není na jeho složky zvyklá
otázka byla na sůl, Torben byla rada...
No zatím to tak vypadá, doufám, že z toho nic nebude.
sůl bych vynechala a jen častěj měnila vodu,je odřenej,néé nemocnej....
Děkuji, ale já se neptám na jinou léčbu. Za prvně nevím co to je a za druhý mně to uráží! Fakt mi to nikdo nenapíše prosím?
proč zasolila ? ( nejsem "rybář"
)
Na odřeniny bych použil Torben...
Ahoj, omlouvám se, asi jsem ve špatném vlákně, ale vážně do toho čučím už 2 dny a nemohu najít odpověď. (prosím případně o přesunutí)
Chci se pokusit zachránit čichavce, zatím má malou odřeninku na hřbetě. Zasolila jsem včera akvarko (112 l) 2 lžícemi soli a zvýšila teplotu. Chystám se měnit obden vodu, ale nikde jsem se nedočetla, jestli mám při té výměně znovu přidat sůl nebo ne, pokud ano, tak kolik? Nebo měnit vodu a po týdnu třeba znovu přidat stejné množství soli jako poprvé?
Děkuji
Starší reakce
Ahoj, samička trochu ztratila na váze, trochu se svraštila. Zájem ale o jídlo má. Začala se podpírat o list a má kolem ploutví a na puse takový žlutý flek. V seznamu nemocí jsem tohle nenašel. Samička je tak 3 roky stará. Víte někdo, co to je? Díky.
Starší reakce
0 24.05.2019 08:04 radek741 – Čichavec - nemoc
Ahojte, před týdnem se objevil malý jakoby puchýřek nebo výstupek, začal jsem léčit FMC, včera již puchýřek neměl, viz foto. Poradíte mi prosím co to může být? Rybka je aktivni, přijem potravy ok.
Starší reakce
Já bych jen doporučila větší nádrž a aspon jednu samičku k němu, když je čichavec sám tak strádá
Ahoj,
čichavci mohou dynamicky měnit barvu své kůže dle aktuálního prostředí. Zamysli se, jestli se nemohlo něco změnit(větší stres atp.). Pokud jsou ty skvrny kruhovitého rázu, mohla by to být pijavice. Přečti si něco o piscicola geometra a uvidíš. Je taky možné že se jen někde odřel - zkus krmit co nejpestřeji (živé čichavci dávat nemusíš, ale alespoň 4-5 druhů těch komerčních krmiv)
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 20382x