Čichavec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Dobře, ale já se teď na to dívám jako že tohle nemusí být jedinná nemocná ryba. Před nějakou dobou uhynul sekavec. Neměl na sobě žádné známky proč. Prostě ležel mrtvý na dně. Teď si to mohu spojit s tímhle. Takže celá osádka se bude muset přeléčit. Ale čím?
Hledal jsem vnitřní parazity a našel tohle:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a nebo
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Otázkou je zda je to správné léčivo.
Tu rybu utratit, takto to bude nějak postupovat týden, dva a stejně půjde kukat, na bactopur už zde zazněl jasný návod, v separé, kde už ta ryba měla být, chce to číst a poslouchat dobře míněný rady. Zbytečně vystavuješ další osádku, zvláště čichouny riziku dalšího onemocnění.
Muzu jit dat maximalne do plastove krabice a pripojit k tomu vzduchovani. Nic vic tu nemam. Koupil jsem jen ten Sera Baktopur
Ta ryba už měla bejt dávno separovaná.
AKTUALIZACE: Ten vřed jako kdyby prasknul. Čouhalo z toho cosi bílého, ale pak pak samici zahnal samec a už jsem to neviděl. Teď tam má díru. Představte si to jako kdybyste mačkali beďar. Takhle to vypadalo. Přikláním se k nějakému druhu parazita. Asi se to prožralo ven.
Poznatky z dnešního krkmení: Výkal větší samice byl tluštější a začal ihned po pozření pár kousků. Samec a druhá postižená samice i když jedli, tak moc nekáleli. U samce výkal delší a tenší. U postižené samice jsem nezaregistroval.
- krmte dva - tři dny Tetrou a pozorujte výkaly jednotlivců a zajistěte foto k porovnání , následně se ozvěte
- výsledek porovnání z fota nikdy nebude přímou diagnostikou problematiky určení ,pouze možný náhled
Ostatní to nedělají. Teď dostavaji tetra rubin. Občas u hladiny ohlodavaji male plovouci rostliny. Už jsem kolikrat viděl,že to kadili. Standardně dostavaji tetru a sem tam patentka a nebo cyklop
-posuzovat samotný výkal pouze na základě fotografie ,bez konkrétních podrobnějších informací (délce příznaků ,včetně krmiva ,které bylo rybou požito ,atd ) nelze
-sice je zřetelný problem "stélkovévo" výkalu ,ale jak jsem již uvedl ,mohlo by to být příčinou nevhodnosti používaných krmiv
Btw. někdo mi říkal, že ten výkal je špatný a že by to mohly být hlístice. Co si o tom myslíš?
-problematika tohoto druhu ryb
-rozhodně utratit ,pokud nemáte karanténu ,aby nedošlo k rozšíření
:( chjo, když si vezmu, jak se o ně starám a čistím jim tam všechno, tak mě to nehorázně štve.
-odlovit a šetrně usmrtit
a aktuálně tu mám jen eSha 2000, Exit a sera costapur. Vím, že je to na krupičku, ale můžu z toho něco použít? Zítra je svátek a nic nekoupím :-/
Bohužel tu nemám karanténu :-/ Nějaká jiná varianta?
-je to zarudlé ,rozhodně bych to nenechával ve společnosti ostatních ryb do stádia otevřené rány
-v karanténě zkusit Sera Baktopur,ale nebývá to efektivní
Voda byla měněná v sobotu a všechny testy v normálu až skoro nízkých hodnotách.
zrovna o vodu se starám fakt dobře :(
Bude to nějaká forma vředovitosti, což je obvykle u čichavců neléčitelné, vznik bývá častější v tzv. bordel vodě.
Ahoj, dneska jsem si všimnul u tlamky něco jako nádor/vřed. Co by to mohlo být a jak to léčit?
A hlavně čím to vzniklo? Vodu jsem měnil o víkendu. Ryby dostávají občas eShea Optima a v nádrži běží Chihiros doctor III přepnutý na rybičky.
Starší reakce
Možná v nádrži pár zlatých tenkrát bylo, ale kupoval jsem jen tyto 3. Zkusím udělat trochu lepší foto a sledovat ten vřídek!?
Děkuji za rady.
Tak to jsem tě špatně pochopila. Zesvětlení je zvláštní, ale řekla bych, že na prahu puberty se u nich může stát cokoliv
máš jen ty 3 kousky? Když jsi je kupoval, bylo v nádrži hodně rybek a měly všechny stejnou barvu?
Bylo by fajn si tady založit prezentaci.
Jak už říkal Amatérom - hlídala bych ty útvary na kůži, jestli se z toho nedělají vředy. Pokud se rybky jinak chovají normálně, normálně žerou a jsou ve vyhovujících podmínkách, barva nemusí nic znamenat. Můžou to být potomci z nějakého křížení gold + klasik. Podle těch tmavých fleků bych nevyloučila, že zase ztmavnou, u mě to tmavnutí začalo právě pár tmavými flíčky, ale jak to ovlivnit a rybkám neuškodit, to neporadím. Krmit pestře, starat se o akvárko, čekat a kochat se
a náhodou povedení zlaťáci vypadají hezky
Byli všichni "tmaví"-přirozená barva perleťových čichavců, dva po cca roce takto zesvětlali. Tmavý a "zlatý" se škádlí a mají přitom krásně roztažené ploutve. Drobnější světlá - se skvrnkami u hřbetní ploutve, se k nim někdy staví bokem - obtáčí se(s oběma stejným způsobem). Cesta zpět v barvě tedy zřejmě není - krmením, vodou, teplotou.
Barvu klasického perleťového vidím u nejtmavšího jedince.... ten nejsvětlejší není přírodní barva. Takže 2 ztmavli, nebo 1 zesvětlal?
Toho zlatého bych tipla spíš na kluka.
To "pusinkování" je většinou mírná forma boje - přetahují se, měří síly. Mně to dělají 2 dominantní holky mezi sebou, mezi samcem a samicí jsem to ještě nezpozorovala. Opět bych tipla, že ten nejtmavší a nejsvětlejší jsou samci.
Děkuji za vaše názory i za studijní materiál. Dvě samice? Já vidím jen tu s černými skvrnami. Kupoval jsem klasické perleťové, dost dlouho taky takoví vydrželi, změnili se později, po cca 1 roce. Klasický a "zlatý-zlatá" se dost často "pusinkují", ta se skvrnami u hřbetní ploutve se s nimi oběma spíš kolem sebe obtáčí. Hnízdo nestaví.
Určitě všichni perleťoví. Ty sis je koupil jako varietu "gold" perleťáka a vypadali nějak takhle?
gallery.aquamaster.cz/…
Mně přijde, že ti čichavci se barví, jak chtějí, v závislosti na podmínkách, náladě... vlastně čemkoliv. Obzvlášť ty nově vyšlechtěné formy, kam gold leeri řadím.
Já si třeba u čichavce zlatého koupila novou varietu "gold neon" (1. fotka) a do 14 dnů vypadal úplně klasicky, jako zlatý - dokonce i na zlatého dost tmavý, a tu barvu si drží už rok. A žije spokojeně
třecí barva to nebude, trochu víc tmavnou vzrušením - při krmení nebo když se holky přetahují o místo.
Asi to budou další vábničky na kupující a někdy ta vyšlechtěná barva vydrží, jindy není dost stálá. Jinak si to po tom roce rozumem laika neumím vysvětlit.
Ten klasickej samec mi přijde odřený nad hlavou(v tom lepším případě)
Za mně zlatý ne. Jasná perletova kresba. Spíš xantorická forma.
Mě přijde, že jsou v třecí náladě, proto ta změna barvy. Tady jsem ti našel tento krátký článek v aj. Pro zájemce přeložím to podstatné.
www.nativefishlab.net/…
Ale ta žlutá samice bude patrně čichavec zlatý. A i ta druhá samice vypadá trochu kříslá.
0 01.04.2018 22:14 Karel7 – Čichavec perleťový - změny barvy
Dobrý den,
mám 3 čichavce perleťové, zakoupil jsem jako 2 samičky a samečka, vyklubali se z toho ale 2 samečci a samička. Jeden sameček a samička změnili barvu, viz foto, druhý samec zůstal, jak má být. Nenapadá mne důvod změny barvy, samci se v akva snáší i samička se nezdá pronásledovaná. Děkuji za případné rady.
Starší reakce
Čichavce zakrslé bych do takového akvária a k takové osádce vůbec nedával. Tam se jim prostě dařit ani nemůže.
Ahoj, já jenom dodám, že by jsi neměl, vzhledem k malým rozměrům nádrže, počtu ryb a nevhodné kombinaci ryb, flákat údržbu. Měnit 15 % jednou za 14 dní je málo. V tvém případě je výměna 1/3 týdně minimum. Redukce osádky po studiu nároků jednotlivých druhů ryb by byla celkem žádoucí. Taky by to chtělo víc rostlin.
Prosím OT.
-doporučil bych okamžité utracení před případnou možnou nákazou ostatních ryb
-mnoho ryb na tak malé akva (nesourodost),problematika vzniku různých forem onemocnění může být zde vysoká
Bude to s největší pravděpodobností nějaká forma vředovitosti, což je u čichavců konečná. Tedy dá se to zkusit s nějakým antibakteriálním přípravkem, ale v separé nádrži. Zdůrazňuji slovo "zkusit", to je při léčbě čichvaců vcelku zásadní. Jinak podmínky jsou zde alfa a omega, tedy ta prezenatce by nás mohla posunout o kousek dále.
Ahoj. Dřív, než někdo poradí, založ prezentaci nádrže a vyplň co nejvíc informací
0 27.03.2018 18:24 Pavedo – Cosi na samci čichavce!
Starší reakce
Nevíte co by jí mohlo být? Má nafouklé břicho a občas polehává.
Starší reakce
Dík. Takže je to odřenina. Trochu jsem se bála, že je to bakteriální.
-acriflavin ,by na tu odřeninu měl být dostatečný ,pokud to není staršího data více jak 3-4 dnů ,pak by léčba byla za použití jiného druhu léčiv
0 24.02.2018 14:29 Chovatelka – Čichavec zakrslý - nemoc na kůži
Zdravím, moje samice Čichavce zakrslého má větší ranku na kůži u oka. Viz obrázek. Oko má vypoulené a vypadá to jako by jí kus kůže chyběl. Nevím, jestli se někde odřela nebo je to onemocnění. Nebo jí ublížil sameček? Znepokojuje mě to oko. Rybku jsem dala do karantény, ale nevím jak dál léčit. Za radu budu moc vděčná.
Starší reakce
-kožní léze a působení granulomatozního procesu ,nejspíše forma epizootického syndromu
-utratit v tomto stádiu ,
-neléčitelné formy pokud není přesná laboratorní specifikace
-obtížnost a nákladnost léčby v těchto případech
Ahoj, prošel jsem zde všechny fotky nemocných čichavců a odpověď jsem nenašel. Čichavec normálně jí, nikdo ho neobtěžuje, někdy má tendenci houpavého pohybu (dopředu, dozadu). Zkoušel jsem mu v karanténě na 3 dny dát Sera bactopur direct, výměna půlky vody a znova 3 dny. Lehce se to zatáhlo, ale zase se mu to vrátilo do původního stavu. Mám ho v tom bactopuru nechat déle nebo co byste navrhovali? Díky.
Starší reakce
mockrát děkuji za radu
Jen omluvte můj dotaz, nikdy jsem takový problém neřešil... mám čichavce léčit samotného v extra akváriu nebo přípravek mohu použít do společného akva, kde nyní je?
Použij přípravek Omnipur dle přiloženého návodu s dávkováním.
Prosím zde ostatní, jestli by jste mi nepomohli zjistit co mému čichavci je. Má na přední straně těla včetně očí takový šedavý povlak. Kromě vizuálního vzhledu nevidím u něj nějaké zásadní problémy. Pohyblivý stejně jako ostatní rybky, normálně žere, není agresivní ani nic podobného. Prosím pomozte o co se může jednat a jak léčit. Přikládám foto
Starší reakce
Přijde mi, že oproti samicím dýchá dost rychle. Zkoušel jsem to nahrát.
www.uschovna.cz/…
S těma oděrkama to nemůžou nějak souviset? Třeba nějací parazité?
Starší reakce
Diky za reakce ale uz jsem prisel na to co by to mohlo bejt, do nedavna me akvarium slapalo jak hodinky a tak jsem premejslel cim by to mohlo bejt a uz jsem na to zdrejme prisel nedavno jsem zkousel dat do filtrace granulovane hnojivo na kytky , pred tydnfm jsem ho vyhodil a ted koukam ze uz se cichavcovy zacaly zatahovat ploutve. Tsk doufam ze uz to bude zase v poho.
Jedna drsnější samice dovede postavit do latě celý akvárko, hejno skalár se ti bude krčit v rohu jako nic, to pro příklad.
Furt nechápu, že je tak "submisivní". Zkoušel jsem upravovat i rychlost výtoku z ostřikovací rampy jestli to nebude mít na to vliv. Ale bohužel nic. Ta jedna je nejdominantnější. Ta druhá ho občas nahání, ale on se pak obrátí a úspěšně se brání.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 20382x