Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čichavec - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Čichavec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2010 00:24 Žena annis [21] – Re: Sewer
Přesně tak..Pohlavně dospívají kolem druhého roku(zakrslý mnohem dřív).Určitě bych dostatečně zahustila nádrž,protože až to na ně příjde, a nemusí to být zrovna nejsilnější samec-i ostatní budou chtít uhnat své,mohlo by se stát,že se samci do sebe pustí..V klidové fázi,to můžou být jen neškodné šarvátky,ale v době tření jsou opravdu agresivní(řekla bych,že modráci nejvíc) a mnohdy to končí ukousáním.Samičky také-musí se mít kam schovat.Protože v době stavby hnízda,je samička pronásledována-samec ji tím dáva najevo,že se chce třít.Jinak nechci strašit,je to pohodová,společenská rybička...jen to chce mít správné podmínky-hustě osázená nádrž a úkryty-podmínka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 23:49 Usine – Re: Sewer
Takže mužskej v páru se bojí a ti tři nemají vhodnou ženskou. Jakmile pozměníš tyhle počty dominantní samec ti ukáže zač je toho loket. Na jedné půlce akvária bude on a na druhé ostatní ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 22:14 Muž Sewer [99] – Re: vaclav
No to neproběhlo :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 20:27 Usine – Re: Sewer
Takže žádný tření ještě neproběhlo, tak to věřím že je v akva klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 13:21 Muž Sewer [99] – Re: vaclav
Vím, že líbající je jiná skupina, ale vyjmenoval sem celou asádku ;-)
Všem je určitě přes rok. Ten modrej samec má dobrejch 13cm, je to fakt obr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 10:18 Usine – Re: Sewer
Jak jsou staří. Už si stavějí pěnová hnízda. Čichavce líbající do téhle grupy nepočítej. To je trochu jiná ryba. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2010 05:02 Muž Sewer [99]
Když se tu už rozvinula debata o poměru samců a samiček u čichavců, tak přidám svoje zkušenosti. Ve 170ti litrech mám 3 samce čichavců modrých a jeden pár čichavců zlatých, pak dva čichavce líbajících (nevím, jaké mají pohlaví), jednoho samce se dvěma samicemi ramirezek a dva samce ancíků.
Původně jsem koupil páreček zlatých a o dost později 3 mladé modré v domění, že jde o samice (všechny znaky tomu nasvědčovali), ale ze všech třech se pak vyklubali samci.
Není s nimi jediný problém. Nejvetší samec se občas nastavuje samici (roztahuje ploutve jak betťák, asi by se chtěl třít) a naopak zlatý samec zůstal nejmenší, ovšem jedinkrát sem neviděl nějaké známky útlaku a to je pozoruju opravdu hodně často a dlouho ano
A co se nádrže týče? Mrkněte si mi na prezenčku "Čichavčí ráj" a myslím, že sami posoudíte, že tam zrovna přeúkrytováno není...i tak se rybám výtečně daří ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:22 kyknos – Re: Landvir
Čichavci ze severní Indie, zakrslí a především pak medoví, trpí trvale vysokou teplotou v akváriu - celoročně termostat na 25 znamená krátkověké ryby často umírající zdánlivě bez příčiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2010 20:15 Muž Landvir [57] – Re: vaclav
Ok tak to vypadá tka že ho dám asi pryč, někomu ho daruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:13 Usine – Re: Landvir
Já jsem taky takhle dopadl. měl jsem dva samce a dvě samičky i když je akvárium 180 cm dlouhé byl to boj na život a na smrt. Dopadlo to nakonec tak že jsem přišel o všechny samičky (i o ty z vlastního odchovu) a v akárium plavalo 7 samců, až potom byl klid.
Určitě si toho druhého samce nenechávej. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:13 Muž Landvir [57] – Re: avast
Neboj se zase takový tele nejsem :)
Jen jsem odpovídal na otázku kyknose ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:11 Muž avast [49] – Re: Landvir
No, ale pro ně pak zvýšení teploty o 2 stupně nic neznamená. :) Něco jinýho je, když máš teplotu třeba 20 st a pak to dáš na 28, 8 stupňů přeci už něco je. :) Vem si, že příjdeš z venku a venku bude cca 15 stupňů a přijdeš dom a tam bude 17 stupňů a ty to ani nepoznáš, ale když přijdeš z venku (15 st.) dovnitř, kde bude 23, tak už to poznat bude a podobné je to i u ryb. :)

Tím samozdřejmě nechci říct, že jim máš z 26 dát vodu na 34, to nevim jak by to snesly. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:06 Muž Landvir [57] – Re: vaclav
Dobrý večer Václave, vidím to taky tak že to bude tým poměrem, i když jsem si nevšiml že by samičku nějak proháněli. Měl jsem je v poměru 2:2 tak koupím ještě dvě samice ať je to 2:3, víc už jich do tohoto akva nacpat nemuzu a zlikvidovat samca se mě zase nechce :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:02 Muž Landvir [57] – Re: kyknos
Ahoj to nevím jaký vliv by na tohle měla mít teplota?? Jinak teplotu jsem měl kolem 25 stupnů a ted jsem ji zvýšil na 26 kvůli krevetám, ale to by nemělo mít na čichavce vliv ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:02 Usine – Re: Landvir
Jak píše annis máš na dva páry moc malé akvárium, Měl by jsi mít jen jednoho samce a třeba 3 samice. Potom ti samičky neutluče. Vůbec čichavci jsou dost nesnášenlivé ryby, pokud samec začne stavět pěnové hnízdo je po klidu v akváriu. Lepší je chovat zakrslíky ve stejném poměru jak jsem napsal, ti nejsou tak agresivní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 20:00 Muž Landvir [57] – Re: annis
Ahoj, fotky nejsou aktuální takže tuhle možnost jsem už vyloučil, akva je zarostlé jak prales, zítra hodím foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 18:52 kyknos – Re: Landvir
Problém může být v tom, že je celoročně chováš při vysoké teplotě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 18:46 Žena annis [21] – Re: Landvir
Mohli ji uhnat.Nemáš extra zarostlé akvárko ,potřebují úkryty.Rivalita mezi samičkama, nebo také možnost,že ji naháněli oba samci.Na dva páry je to malý objem-jsou to věčně akční rybyčky.50l bych volila jako minimum (lepší ale víc l)pro jednoho samečka a dvě samičky +husté osázení a jiné úkryty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 18:37 Muž Landvir [57] – Re: romant
Ahoj, akvárko je přikrytý, jinak samičky byli kopený tak 2 měsíce, jak byli starý to nevím :( Těžko říct čím by to mohlo být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 18:26 Muž Verny [5] – Re:
Pokles teploty urcite ne, akvarium je zakryty svetlem a jeste krycima sklama a nikde nejsou vetsi diry, kudy by tam sel chladny vzduch.No2 je v pohode, stari nebyly.Ze zveraku nevim jak sli stari k nam do nadrze, vydrzeli treba ale maximalne trictvrte roku a pak najednou zacali kapat (zrovna kdyz docela dorostly).Stary jsem je ale nekoupily, mely jsme je na kram dokonce objednany, tak ze tam si myslim ze nechytily nic, spise nekde pri ceste na kram jedine, ale myslim ze ne...To by chciply hnedka.No2 je v pohode, tretina vody se meni pravidelne kazdy tyden...Vstupni voda co se tyce NO2, No3, Ph, Gh, Kh je v pohode.Nicmene na nejake tezke kovy a podobne veci testy nemam.To by se ale projevilo hnedka si myslim.Ostatni ryby zijou, jenom cichavci kapali...Zadne venkovni poraneni, jako ze by pak chytily treba plisen, nebo neco.Vubec nic.A to je prace to co nechapu...Zakrslici vim ze nevydrzi.Tohle se tykalo primo perletaku, zlatych, modrych a medovych...Se zakrslyma jsme to s pritelkyni uz vzdali.To resime problem v jejim akvariu.Ja mam tercaky v pohode.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 17:01 R Muž romant [27987] – Re: Landvir
Je to akvárko přikrytý krycíma sklama? Stává se, že se někdy čichavci nachladí. Jak byla ta samička stará? Já mám tu skušenost, že zakrslý čichavci nejsou tak dlouhověcí jako klasické formy. Jako další možnost mě napadá, že utrpěla nějaký šrám v potyčce se samečkem a to zranění již nerozplavala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2010 14:59 Muž Landvir [57]
Zdravím všechny, dnes mě umřela bez jakýchkoliv příznaků samička čichavce zakrslého. Neví někdo čím by to mohlo být?? Parametry vody jsou v pořádku a ostatní dva samci a samice taky. Tahle jedna už dva dny nežrala a dnes jsem ji našel na dně. Opravdu nevím čím to může být, pokud někoho něco napadá napište. Díky Landvir

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 20:22 Muž Sewer [99] – Re: Lašmi
Jenom? coze
To taky není dobré...

Nedivím se, že máš v nádrži problémy - zanedbávaná údržba, minimum rostlin, žádné úkryty a jen jeden druh krmení hmm

Čeká tě hodně práce ;-) . Čichavcům by jsi měl podávat alespoň něco mraženýho (patentky, artémii), když už ne živé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 20:02 Lašmi – Re: Sewer
Vločkovým krmivem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 19:54 Muž Sewer [99]
Tak měň každý týden. Čím krmíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 19:35 Lašmi – Re: Sewer
Pokusím se do nádrže dát víc skrýší a květin,květiny jsem si koupil takové u kterých mi v prodejně řekli že maji být vysoké a husté,1/3 měním jednou za 14 dní,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 19:24 Muž Sewer [99] – Re: Lašmi
Co nejlépe? Týdenní výměna 1/3 vody? Odkalování? Určitě to dodržuješ?
6e by jich trpělo víc? Další můžou teprve přijít...
Ale problém může být samozřejmě úplně jinde, jen tak hádám, protože toho o tvé nádrži moc nevíme. Zkus o ní ještě něco připsat. Jak je to s tou údržbou? Zanedbávaná údržba či nevhodně zařízená nádrž bývá jednou z nejčastějších příčin podobných problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 17:45 Žena stetinka [270]
co bakterka? Běžně to bývá příznakem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 17:07 R Muž romant [27987] – Re: Lašmi
Tak ty odpadní látky z potenciálních zdrojů problému vylouči tím, že změříš obsah NO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 17:01 Lašmi – Re: Sewer
Tož o akvarko se snažím pečovat co nejlépe,rostliny rostou pomalu ale některé za ten měsíc kdy jsem přidával ty fotky,kdyby to bylo těma odpadnima latkama,asi by tím netrpěl jenom jeden,ukrytu už je tam taky víc.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 16:50 Muž Sewer [99]
Hmm, když vidím to akvárium, tak to může být klidně nevhodná nádrž a s ní spojené problémy (zvýšené množství odpadních látek, nedostatečné množství úkrytů, ... ).
Čím čichavce krmíš? Jak pečuješ o akvárium? A proč tam máš tak málo rostlin a (ještě k tomu jen samé nízké)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2010 14:52 Lašmi – Trhavé pohyby dopředu dozadu na místě-čichavec pyskatý
Mám problém a nevím si s ním rady,už druhý den plave samec čichavce pyskatého trhaně,ještě včera plaval trhaně ale po celém akváriu,dnes je pouze na místě a dělá trhavé pohyby dopředu a dozadu přitom břicho nafóklé není,takže si vodnatelností nésu jistý

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 10:09 JuraS – Re: Verny
jestli je máš v tý 200 ce tak na nějaké otravy no2 to nevypadá..tedy pokud máš dostatečný filtra a vrovna jsi ho nevypral ve vodovodní horké vodě...a hlavně pokud měníš pravidelně týdně vodu a neliješ do akva nějakou "močůvku" pak bych na no2 neusuzoval..zkus se podívat po parametrech vstupní vody jestli se tam něco nepokazilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 08:39 Muž RadekCX [219] – Re: Verny
jak je mas dlouho?

podobne se opravdu projevuje zvysene NO2, ale nemusi to byt hned - staci aby treba v krame byly nejakou dobu v akvariu s vysokym NO2 - rybam to poskodi vnitrni organy a pak postupne umiraji zdanlive bez priciny - normalne zerou, plavou a ze dne na den je smitec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 05:38 Muž FreeDale [17] - Labyrintky
napadá me pokles teploty nad hladinou=> nachlazení pri nadechnutí nebo kdyz bublás, jestli se ti obcas nezvýší koncentace CO2 nad hladinou?? Ale nevim, jen plácám, co me napadá. Jinak Čichavci jsou pry dost choulostivý ryby, tak uvidím, jaké s nima budu mit úspěchy já. Drzim palce, ať se daří...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2010 18:35 Muž voko [9] - Živorodky
Žádné venkovní poranění ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2010 17:55 Muž Verny [5] – Re: Haimdol
Na žábrách, jsem se upsal.Jinak jiné hodnoty neměřeny, ale předpokládám že když ryb v nádrži není hodně, nepřekrmuje se v žádném případě a voda se pravidelně mění, tak že by hodnoty měly být v pořádku...To by bylo špatných víc ryb a né že chcípne jedna, za tři dny další i když se mezi tím dvakrát vymění voda.NO2 ani NO3 to dle mého názoru nebudou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 21:03 R Muž Silent [5949] – Re: Verny
Nějak si nevybavuji kde mají čichavci plíce ;-) . Co jiné hodnoty. NO2 a NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2010 20:59 Muž Verny [5] – Čichavci z ničeho nic umírají
Potřeboval bych radu.Už podruhé se opakuje problém s úmrtím čichavců.Třeba pár modrých se večer třel (což podle mě značí dobré podmínky) a za dva dny ráno jsem je našel mrtvé z ničeho nic.U perleťových také a zlatých také (bez tření).Z ničeho nic, večer žere, je všechno v pohodě a ráno najdu nějákého mrtvého.Žádný agresivní kus v akváriu není, žádná kontaminace vody ani nic podobného.Máte s tím někdo zkušenosti?Slyšel jsem, že jsou náchylní na nějákého parazita na plicích, ale nevím, jestli to není nějáká fáma.Voda se mění 1/týden.Parametry: Voda 26°C, PH 6,8, GH 14°, KH 2° Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 08:38 Muž Pepan [5043] - Rostliny – Re: Sewer
To je v pohodě. V porovnání třeba s Osphromenus goramy je to fakt menší ryba. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 08:34 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy
No jak to tu tak čtu, nevim, nevim, osobně mám tu samou zkušenost, jelikož je perleťák moje oblíbená ryba, tak už jsem si snimi ledascos zažil, ti moji to tak měli rovnou tři, přesně jak píšeš, nechtěli žrát, byli velmi plaší, skoro se ani nehýbali, a furt se drželi stranou, trvalo to tak několik dní možna mám pocit týden skoro dva, u žrádla jen občas do něčeho zobli, toto všechno bylo způsobeno transportem jelikož ti mojí byli nově zakoupení, musela vzniknout pro ně nějaká stresová situace, chladnější voda, šok z přepravy, nevim, prostě jsem si tehdy myslel, že to nerozdýchají, no a postupem času se čím dál tím více aklimatizovali a dnes jsou z nich čilí a něnažraní krasavci, vím že se tehdy nejlépe chytali na patentky, musel jsem jim je rvát skoro až do huby, vubec si pro ně ani nechtěli doplavat. Jo a žádných výrazných anomálií jsem si na nich nevšiml, nic zakaleného ani oči nebo tak něco, neměli. No tak asi tak ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 08:29 Muž Sewer [99] – Re: Pepan
Ano, ty myslím...omlouvám se teda za mylnou informaci. Ale to je teď jedno. Ve svém příspěvku to editací opravím.

EDIT: Neopravím, už to nejde :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 08:21 Muž Pepan [5043] - Rostliny – Re: Sewer
Jestli těmi líbajícími myslíte Helostoma temmincki, tak ty asi nelze považovat za menší druh, když dorůstají až 15 cm.
rybicky.net/atlasryb/cichavec_libajici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 07:54 Muž Sewer [99]
80 litrů je řekl bych docela málo. I v atlasu se jako minimum uvádí 100 litrů. Je to velká a rychlá ryba, která potřebuje prostor. V době tření můžou být k sobě samci agresivní a potřebují dostatek úkrytů, které pro ně vzhledem k jejich velikosti v 80ti litrech sotva dokážeš vybudovat.

Přečti si o nich něco tady v atlase - rybicky.net/atlasryb/hledat/../cichavec_perletovy

Co je tam s nimi ještě za ryby? Jak mají zařízené akvárium? Fotka nádrže by byla dobrá...

Já třeba chovám 5 čichavců (2 zlaté a 3 modré - ti se od perleťových v podstatě neliší) a 4 ramirezky ve 170ti litrech. Jsou tam s nimi už jen 2 ancistrusové a v blízké době budeme kupovat 2 líbající (menší druh) a tím s rybami v tomto akváriu končíme...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 20:52 Muž voko [9] - Živorodky
No a neútočí na něj jiné ryby ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 20:49 Muž AiZ [6] – Re: MiB
Já mám stejnou zkušenost se zakrslými a medovými. Vždy stejný scénář jako u tebe končící úhynem. Já to přičítám málo zarostlému akvu s minimem úkrytů a nepestré stravě, vždy jen suché, byť i sušené larvy komárů a dafnie. Jsem zvědav co ti poradí, ale včera tu někdo řešil čichavce a doporučení byla pestrá strava tj. i mražená. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 20:16 MiB – Čichavec perleťový - nejí, neplave...
Ahojte, mám v akva (80 l) tři čichavce perleťové. Jeden z nich přestal jíst a po většinu času se "uklízí" do klidného rohu nádrže, kde nečině leží opřený o kytky nebo o sklo (ani nemává ploutvemi). Když ho vyruším, nebo když se o něj otře jiná ryba, normálně chvíli plave a pak zase zaleze. Navíc mám pocit, že má lehce zakalené oči a zašedlou hlavu. Stáří cca 1,5 roku. Ostatní vypadají v pohodě. Má někdo nějaký typ, o co by se mohlo jednat?
Dík.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2010 08:40 Muž roper [10] - Cichlidy
Zase taková tragédie to nebude, hold se nic nedá dělat.
Dnes dostane ránu o chodník a bude klid na obou stranách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 23:53 Muž kortezhugo [983]
...ono "problem" je to ze infekční vodnatelnost sposobuje viac druhov bakterii a o to je to zlozitejsie - nehovoriac o tom ze ryba moze zit kludne bez problemov niekolko rokov az "to prepukne"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2010 22:44 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: Haimdol
Souhlas - lepší je rybku oželet a utratit, než přijít o celé hejno. Já vím... těžko se člověk loučí i s mlčenlivým tvorem, ale někdy je to i pro tu rybku lepší. sad
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 28

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 20363x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14998?od=1001