Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   27.02.2023 11:40 Muž Lojza007 [1175]
Připíšu svoji zkušenost. Místo Dennerle jsem zkusil klasickou ve vodě rozpustnou indikační kapalinu. Dle doporučení prodejce jsem to namíchal s vodou z akvária, což by se nemělo.
Výsledek ten, že za pár hodin dropchecker zoranžověl jak barva ranní moči. Ubral jsem tedy CO2 a zhruba o týden později se začla ve velkém vyskytovat zelená vláknitá řasa.
Asi po dvou týdnech jsem to vzdal, vylil a opět vrátil kapalinu od Dennerle. Ta zůstala modrá, což znamená, že v akváriu bylo CO2 minimum. Už asi dva týdny pomalu CO2 přidávám, abych se dostal na správnou hodnotu. Bohužel musím pomalu, protože u mně má ta změna barvy dropcheckeru setrvačnost okolo jednoho dne a hrozí, že bych si přes noc mohl otrávit ryby, když bych přidal moc.

Takže moje rada je, vykašlete se na tady ty levný indikační kapaliny a kupte si tu od Dennerle. Vydrží několik měsíců, ještě nikdy jsem ji nemusel měnit, protože ukazovala blbosti a to jsem ji měl v drop checkeru třeba půl roku. Výměnu jsem obvykle musel dělat kvůli tomu, že se dropchecker uvolnil, spadl na dno a kapalina se vylila.
Pokud jedete nonstop, stačí barvu držet na tmavozelené, ryby to neotráví a rostliny ocení.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2023 15:57 Bladex Re: Dido
Já byj ji tam nedal ale psalo se to na obalu že mám přidat 2ml vody z akvária a dali k tomu i odměrku ..:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2023 00:44 Muž Dido [44] Re: Bladex
nikdy nedávaj vodu z akvaria do drop checkru. to ti nikdy neodmeria presne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2023 07:50 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bladex
To je bohužel nefunkční test, pokud používáš vodu z akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2023 02:21 Bladex Re: Dido
Tvrdost neznám ale koupím nějaký test a zjistím. V dropcheckru mám originální kapalinu jmenuje se aquario co2 test plus 2 ml vody z akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2023 18:35 Muž Dido [44] Re: Bladex
akú máš tvrdosť vody,čím tvrdšia voda tým je vetši problém s co2. v mekej vode stačí dávať menej v tvrdej je to horšie. to si niekde nastuduj. a za druhe aky indikátor máš tom drop chekri. najlepšiu skúsenosť mam s originál od dennerle. tie male ampulky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2023 16:13 Bladex – Co2
Zdravím pořídil jsem co2 set s nočním vypínánim cca před 3 dny jako dárek byl dropchecker tekutina uvnitř je stále tmavě zelená ale pH test vyšel žlutý je mi divné že drop checker nemění vůbec barvu neví někdo čím to je? Děkuji :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 12:34 Muž Lojza007 [1175] Re: Kozlik
Dropchecker tmavě zelený a CO2 nonstop. Nebude docházet ke kolísání pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2023 12:21 Muž Kozlik [4] – CO2
Ahoj. Chtěl bych znát váš názor.

Mám AQ cca 50l. Od 12:00 se pomalu rozedniva světlo. Od 20:00 do 23:00 se po 20%zhasina. CO2 přidávám od 13:00 do 22:00. PH zatím neměřím řídím se podle barvy dropcheckeru, je tmavě zelená. Zajímalo by mě jestli je to tak správně nebo bych to měl nějak upravit.??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 20:42 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Redsnake
Hele nevím odkud to je, já to kdysi koupil na inzerát celý set akvárium se skříní světlem a k tomu toto CO2 .
Jako pár minut kroucení při štelování po výměně náplně to dalo, pořád ubírat/ přidávat aby to chodilo po těch 5 vteřinách bublina. Takže to bylo +/- ale to jsem řešil po kolika vteřinách mi vyleze bublinka a pak to do výměny láhve chodilo bez větších výkyvů rok bez problémů. Včera jsem tam taky byl a pohoda .A dnes z ničeho nic takový Islandský gejzír...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 20:19 Muž Redsnake [52] Re: hellmut
Nevim co konkretne mas ty za ventil a budiky, ale dost podobne vypada co2 set z invitalu a vetsi kram jsem v ruce nemel. Nebylo mozne to naregulovat tak aby se nastaveni nerozjizdelo, takze me osobne by to neprekvapilo ze by se to rozestelovalo samo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 20:04 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Lojza007, Redsnake
Fotka k příspěvku Mám tam tohle a v láhvi je asi ještě dostatek...

To malé vroubkované kolečko u hadičky bylo povolené moc.
Že by zima a smršťování? Nějak se mi to nechce zdát.
Ale dělala scénu , brekot že mi dokonce volala že tam odpoledne byla ( máme tam sušičku na prádlo) a že slyšela bubliny a měla strach aby to zas neprasklo...
Ale nemám v telefonu žádné zmeškané hovory nicméně za to ruku do ohně nedám neboť mám takový zvláštní telefon co si dělá co chce...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 19:58 Muž Lojza007 [1175] Re: hellmut
Co tam je za jehlový ventil? Jakmile dochází bomba, tak se v systému zvýší tlak, který musí jehlák ustát, když to neustojí, tak pustí mnohem víc, než je normálně nastaveno. Camozzi a Oxyturbo na to netrpí, ale u jiných značek nedokážu říct, navíc nejde vyloučit výrobní vada nebo únava materiálu u výše uvedených.
Pokud nedochází bomba, tak s tím někdo musel vědomě nebo i nevědomě pohnout. Já jsem si pro tyto účely udělal lihovkou čárku, aby se to případně dalo +/- vrátit zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 19:57 Muž Redsnake [52] Re: hellmut
Muzu se plest ale tusim ze jsem cetl o jevu kdy pri dochazejici lahvi tlak paradoxne stoupne. Nemohlo to byt tim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2022 19:40 Muž hellmut [144] - Cichlidy
Ahoj.
Takový zvláštní dotaz. Možná je to spíš na manželskou poradnu než sem... :) stydim
Jde o toto: v červenci mi povolil silikon u akvárka. Sice jsme v noci trávili 2 h vytíráním a jinou záchranou ale k žádným extra skodám nedošlo .Žena ale ztropila scénu že akvárium už doma nebude že končím! sad
Rybičky miluji od svých 12 let a nedokážu se jich vzdát, proto jsem na půdě vyhrabal staré akvárium a "prozatímně" než dostane rozum mám ryby tam. Což se dost prodraží na energii neboť je tam teď 10 st zimy.Chudinky jsou obalené v polystyrenu a vidíme se jen pár minut denně.
Včera po návratu od tchýně zas scéna kdy to zruším...
Dnes jdu po návratu z práce krmit a v akváriu gejzír bublin z CO2.
Ryby dusící se na hladině coze
A teď ten dotaz: je možné že jsem jí osočil neprávem? Mohlo se to stát samo od sebe? Mám CO z bomby asi víc než 2 roky .Redukční ventil vyštelovaný na jednu bublinku do žebříčku po 5 vteřinách.
Za ty roky se možná párkrát stalo že to chodilo méně nebo skoro vůbec ale nikdy samo od sebe takový gejzír!
Takže mi bylo jasné že je to sabotáž!
Řekl jsem jí že je to podlá sviňárna.
Ona se dušovala že s tím nemá nic společného skončilo to jejím brekem a samozřejmě se vše obrátilo proti mě. Teď mám výčitky jestli jsem ji nemohl nařknout neprávem ale prostě se mi to nezdá že by se to samo takhle rozjelo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2022 09:01 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
Dozvěděli jsme se, že máte 'hodně' mineralizovanou vodu.
S tak moc "bohatou" nemám zkušenost.Musí poradit někdo kdo v "minerálce" chová rostliny.
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2022 08:21 Muž KarásekLut [87] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Od posledni prezentace sem dal do akvarka jen novy svetlo ale nechal sem dobu sviceni.pred tim tam bylo setovy svetlo.Vlozil sem rozbor co mi poslali z Listopadu 2021.vic sem z nich nedostal
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 11:29 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
KarásekLut napsal:... tak uvidím jestli to aspon trochu pomůže
Podle prezentace rostliny prosperovaly...
Nejlépe poslat dotaz na vodárny, a vyžádat si testy kvality vody ( ne z r.2016, ale aktuální).
Světlo, hnojení a CO2 je "systém". ( Myslím, že úpravou samotného světla se nic nezmění...)
Co je jinak, že se rostlinám již nedaří ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.09.2022 10:54 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
maniakva.sweb.cz/… Doporučuji prostudovat články o vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 09:34 Muž KarásekLut [87] Re: vaclav
Tak sem měřil KH a vyšlo mi 15. Ted sem oddělal ty bílý kamínky a upravil jsem dobu svícení tak uvidím jestli to aspon trochu pomůže
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 09:07 Muž Lojza007 [1175] Re: zervajs
Tipuju, že všude, kde je uvedeno více hodnot měření, než ukládá zákon, tak je někdo z odpovědných lidí akvarista. Už jsem taky viděl rozbory, kde byl dokonce i draslík a fosforečnany, ale normálně v rozborech nejsou, protože to zákon neukládá a pro tělo nejsou nebezpečné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2022 08:42 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: vaclav
Fotka k příspěvku vaclav napsal: protože vodárny tohle neměří. :-)

U nás v Ostravě měří :-)
( Pro neznalé...je to knk)
ahoj
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 16:28 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
To je 19 GH ale tebe musí zajímat karbonátová neboli uhličitanová tvrdost KH je na to jednoduchý test, protože vodárny tohle neměří. Jestliže je větší než 10 KH nemá moc cenu CO2 přidávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 16:01 Muž KarásekLut [87] Re: Lojza007
Mame tu tvrdost vody 3,42 mmol/l (nasel sem si to na netu,sice je to udaj z roku 2015 ale veril bych tomu). Snazim se davat nenarocne rostliny, ted se mi zacina objevovat zelena rasa (na tech malych kaminkach a listech) tak sem do aq vypustil japonicy tak uvidime.zkusim zkratit dobu sviceni,zrusit ty bily kaminky a trosku prihnojovat a uvidim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 15:53 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Pokud to stále platí je to s CO2 tak jako kdybys z varné konvice lil teplou vodu ro řeky a myslel sis že tu vodu ohřeješ. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2022 15:20 Muž Lojza007 [1175] Re: KarásekLut
Trefit ten správný poměr není ani trochu sranda. Mně to zabralo rok a je to hezky vidět na prezentaci 250L, kdy se skutečně začlo dařit.
Ale je v tom spousta proměnných, tvrdost vody, pH, množství prvků ve zdrojové vodě, počet ryb, počet rostlin a jejich náročnost, množství světla, četnost výměn vody. Pokud se ti nedělá řasa, je potřeba svítit spíš více než méně a pokud je tam ten Aquastel, tak možná nebude vůbec stačit. Vodu bych zaplatil aspoň jeden rozbor na makroprvky, je to levnější a mnohem přesnější, než nakoupit kvalitní testy. Ale ideální jsou rozbory dva - před výměnou vody a po výměně vody a podle toho zvolit strategii hnojení. Pokud je voda opravdu velmi tvrdá (tuto hodnotu musí uvádět přímo vodárny minimálně na vyžádání, většinou je to někde na webu), tak bude potřeba přes RO změkčit, jinak nebude mít CO2 smysl.

Pokud ovšem řešíš, že se nedaří ani nenáročným rostlinám, problém by mohl být v tvrdosti vody, pak je lepší zvolit druhy, kterým nevadí tvrdá voda, než se snažit o hightech akvárium, což je minimálně finančně mnohem náročnější záležitost a vyladit to zabere několik měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 14:58 Muž KarásekLut [87] Re: Lojza007
Ty bily kaminky urcite nejsou vapenec.na ten si davam pozor. Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Mam doma nakoupeny tekuty hnojivo a zelezo. Takze rikas zkouset a vychytavat jo? Muzu zkusit svitit kratsi dobu nebo ve sviceni dat treba 2 hodinky pauzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2022 13:08 Muž Lojza007 [1175] Re: KarásekLut
CO2 z droždí je v pohodě, jenom se hůř reguluje. Ale pokud máš regulaci vychytanou, tak bych fakt doporučil dropchecker a nastavit to podle něho. Ale k tomu to chce určitě znát tvrdost vody, aby CO2 vůbec k něčemu bylo. A to bílý je křemen? Pokud je to nějaký vápenec, tak CO2 bude k ničemu, pokud není v akváriu nějaká extrémně měkká voda.
A pak si myslím, že budeš potřebovat vyměnit světlo a přejít na denní hnojení makro a mikro. Neočekávej, že samotný CO2 nějak zásadně pomůže, to bohužel musíš vyladit s množstvím světla a množstvím hnojiva. Bohužel pokud je něčeho málo nebo moc, tak se rostlinám moc nedaří a naladit ty správný dávky zabere docela dost času zkoušením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 12:51 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
Ty bílé kamínky není to náhodou mramor? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 11:45 Muž KarásekLut [87] Re: zervajs
Fotka k příspěvku Chci jim doprat a taky nerostou tak jak by meli rust. CO2 davam do akva z drozdi a sem s tim spokojenej
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2022 11:44 Muž KarásekLut [87] Re: Perlas
Sklo nemam. Co za nej budes chtit? Tillmanovu tabulku si stahnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2022 15:25 Muž Lojza007 [1175] Re: Rovano
Jenže co je pod míru? Pro někoho pod míru pro někoho smrtelná dávka. Navíc když dochází tlak v bombě, tak se zvýší tlak na jehlový ventil, pokud to neudrží, pustí mnohem víc CO2. S dropcheckerem je to dobře vidět a jde CO2 třeba vypnout nebo i pustit vzduchování, bez ničeho to může být pro osazenstvo smrtící. Další smrtelná chyba může být, že člověk drbne do jehláku, ten pustí víc, na první pohled to nemusí být vidět, na dropcheckeru to za chvíli vidět bude a člověk může zareagovat.
Byť ten dropchecker v akváriu nevypadá kdovíjak hezky a rád bych ho v nich taky neměl, tak ho v obou akváriích pořád mám právě pro to, abych mohl předcházet nehodám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2022 13:17 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
A je možné ukázat foto akvária?
Čím CO2 'rozpouštíte' ?
A rostliny nerostou,nebo jim jen chcete dopřát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2022 12:33 Muž Rovano [228] - RostlinyRe: Lojza007
A to nejde dávkovat prostě pod míru? Roste to přece lépe i tak, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 21:09 Muž Perlas [546] Re: KarásekLut
KarásekLut napsal: Dropchecker nemam. Davkuju to odhadem. Cca 1 bublina za 2 - 3 sekundy
Tim dropcheckrem (bych zacal) sklo ti po ceste do hokny klidne dovalim pokud ho nemas.

Pak jen dKh & Ph = tilmanova tabulka ( tam je mnozstvi co2 mg/l )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 20:10 Muž Lojza007 [1175] Re: KarásekLut
To je prostě nesmysl, CO2 je potřeba měřit aspoň dropcheckerem, protože každá nádrž je prostě jedinečná - jiná voda, jiný počet rostlin, jiný počet ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 20:07 Muž KarásekLut [87] Re: zervajs
Tak aby podporovalo ruat rostlinek a neotravilo to obyvatelstvo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 13:09 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: KarásekLut
No a kolik tam potřebujete mít CO2 ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 12:09 Muž KarásekLut [87] Re: Sha
Dropchecker nemam. Davkuju to odhadem. Cca 1 bublina za 2 - 3 sekundy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2022 12:07 Muž Sha [500] Re: KarásekLut
Doporučený počet bublin je světle zelený dropchecker. :-) Ani víc ani míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2022 11:26 Muž KarásekLut [87] – 54 l akvarko,pocet bublin
Kolik v 54 l nadrzi doporucujete bublin za sekundu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2022 07:25 Muž Lojza007 [1175] Re: Martex42
Případně jako výzdobu můžeš použít seyru stone, který taky uvolňuje vápník. Ale taky netuším, kolik ho bude potřeba. Chce to prostě chvíli experimentovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2022 00:52 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Já mám na chodbě akvárium s pávčaty protože se množí jak myši je jich tam občas moc a spolu s filtrem srazily ph někam k 5,5 nasypal jsem na dno mramorovou drť a drží se to na 7 rozpouští se to pomalu a je potřeba to před použitím propláchnout aby se ti ten prach příliš rychle nerozpustil a nezpůsobilo to skokové zvednutí parametrů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:46 Muž Martex42 [20] - TetryRe: vaclav
Z té mramorové drti se to uvolnuje pořád stejně? Když dám nějáké množství tak pořád se ta hodnota bude držet plus mínus stejně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:44 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Buldr
To co je v odkaze tak tím doplním pouze vápník. A co ten hořčík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:35 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Já bych přidal mramorovou drť mám s ní dobrou zkušenost, jen to, kolik jí dát to si musíš vyzkoušet sám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2022 20:01 Muž Martex42 [20] - TetryRe: vaclav
Co by jste doporučil? Nedávat co2? Nebo přidat nějáké minerály a zvyšit tvrdost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2022 23:32 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Nevím co máš v úmyslu mít za další rostliny ty současné CO2 moc nepotřebují. Měkká voda blížící se k nule Kh je v tak slabě osázeném akváriu asi trochu problém. Rostlinné nádrže také někdy používají vodu blížící se k 0 a tvrdí že ph klesne trochu pod pH 6 ale né více ale je v tom spousta proměnných speciální substráty spousta rostlin atd. :-)
rybicky.net/nadrze/28933-underwater-meadow-iii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2022 20:25 Muž Martex42 [20] - Tetry – Co2 a ph
Ahojte, mám akvárium 200x80x70 cca 1120 litrů. A chtěl jsem začít od začátku dávkovat i co2. Problém je ten že mám strašně nízkou celkovou tvrdost necelý 2 stupně, a uhličitanovou tvrdost 0. Už vstupní ph je nízké 6,2. Když budu dávkovat co2 tak ph půjde dolů a na jakou hranici až jít aby to bylo pro rostliny a ryby ještě akorát? Nebo jak jinak to řešit? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2022 20:03 Muž vlka [3426] Re: Lojza007
Že by to červené pole v manometru říkalo, kdy zavčasu měnit flašku ?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35935x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave