Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 12:38 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
redukčák mám na plno. Blbě? To je určitě špatně, nakumuluje se ti tak ohromný tlak a když si nastavíš počet bublin tak pak ti tlak klesá a a s tím i počet bublin. Redukční ventil musí být nastavený jen na o trochu (2-3 x) více bublin než používáš pak to jde seřídit i tak to musíš trochu časem upravit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 12:26 Muž smik [70] Re: vaclav
Otvírám jehlákem, redukčák mám na plno. Blbě?
Večer když tak hodím foto, jak to mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 12:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Když přidáváš tlak tak čím to děláš, jehlovým ventilem nebo na redukčním ventilu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 11:53 Muž smik [70] Re: vaclav
Zpětnej ventil mám plastovej.
Přes noc by se neměla nacucnout vodou. Já dávkuju CO2 nonstop podle pH, ono přes noc tam toho CO2 půjde asi méně (malá spotřeba, dýchání ryb), ale myslím, že to i tak sepne a voda nebude mít čas se tam dostat, ale kouknu ráno, jestli tam je nebo ne (pokud to uvidím)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 10:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Ta se nacucne přes noc vodou a bude dlouho trvat než plyn vodu vytlačí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 10:36 Muž Miras [111] Re: smik
a já bych se vsadil, že máš železnej zpětnej ventil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 09:30 Muž smik [70] Re: vaclav
Jojo keramickej difuzor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 08:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: smik
Čím to rozpouštíš, nemáš tam nějakou keramickou patronu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 08:32 Muž smik [70]
Zdravím Mám CO2 set 6kg bomba s redukčákem na Autogen. Pouze jeden manometr. Mám tam elektromag ventil, jehlovej ventil, počítadlo bublin a CO2 řídím pH Controlerem.
Potřeboval bych radu. Přes den si nastavím množství CO2 na počítadle bublin tak aby se dostatečně rozpouštělo a aby dokázalo stlačit hodnoty nastavené na controleru. Řekněme 3bubliny /sekundu. Frekvence bublin se celý den drží na nastavené hodnotě, ale druhý den ráno je ta frekvence o hooodně nižší. Třeba 30 bublin za minutu.
Vždycky ráno musím trochu otevřít jehlový ventil a upravit množství dodávaného CO2.
Někdo nápad? V čem je problém, Proč ten plyn nejede ve stbilní dávce? Něco s tlaky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.11.2018 09:14 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: freem1
maniakva.sweb.cz/… Přečti si tu články "Chemie vody" zvláště alkalitu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2018 09:08 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Prosim Vas, preco musim mat nastavene CO2 az na 80 bublin za 1 min., aby som mal roztok zeleny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 23:47 Maq Re: Jarry
Asi to chce sáhnout do kapsy a koupit práškovou bromthymolovou modř. Jinak to nevidím.
Ale jak už jsem psal, jednodušší bylo udělat si přesnější kapání na měření alkality, a dohromady s přesným měřením pH mi výpočet dává jakési rozumné výsledky... Chce to čas a víc pokusů, abych si mohl být jistější.
A nebo koupit sondu za pět tisíc... Byl bych asi první nesytič, který si ji koupil. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 23:33 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Také jsem zkoušel míchat vlastní roztok do dropcheckeru a výsledek byl špatný, nešlo z toho vyčíst nic. Tak používám Profiplants roztok jako Vaclav a přijde mi ok - pro velmi hrubou rychlou kontrolu. Koncentraci CO2 určuji (pořád nahrubo) z Tilmanovy tabulky rozdílově, tj. v akvarijní vodě o KH = 5 držím pH 7 (odstátá kohoutková má ph 7,5), takže věřím tomu, že koncentrace CO2 nepřesáhne 15mg/l (dropchecker je tmavě zelený). Lepší způsob mě zatím nenapadl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 21:23 Maq Re: bobik0cz
A pokud žádné nemá, tak co? Budeš mít pocit, že jsi něco dokázal? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 19:05 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Marcel G
A teď ještě prosím foto tvého low tech AQ. Děkuji ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 19:01 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: freem1
světle modrou momentálně :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 11:21 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: LukšaNM
Atomizer mam tiez vonkajsi www.rostlinna-akvaria.cz/… a rampu mam pod hladinou asi 3-5 cm a po celej dlzke akvaria 80 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 10:44 Muž LukšaNM [309] Re: freem1
Zelenou :-)
EDIT: Možná je to hloupost, ale záleží podle mě i na tom, kolik je v akváriu rostlin, které CO2 odebírají. Po prostřihu jde i na chvíli lehce do zeleno-žluta, když odeberu rostlinnou hmotu a než zas doroste...
EDIT2: Ještě dle mého názoru záleží i na způsobu rozpouštění (já mám vnější atomizer).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 10:38 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: LukšaNM
A farbu tekutiny v dropcheckry mate aku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 10:27 Muž LukšaNM [309] Re: freem1
Já mám to samé počítadlo a stejnou náplň a foukám do nějakých 160 litrů čistého objemu cca 50 bublinek za minutu, ale těžko říct, jestli je na to "univerzální recept". ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 10:19 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Ja mam nastavene CO2 na 80 bubliniek za 1 minutu a tekutina v dropcheckry je zelena. Je to vela, alebo na aky pocet bubliniek to mam nastavit?
Pouzivam toto pocitadlo bublin a tuto tekutinu do dropcheckra:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.akvazahrada.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.11.2018 09:29 Marcel G
Dávám k úvaze:

Když akvaristé diskutují o toxicitě CO2 pro ryby, obvykle o tom přemýšlejí v černobílých intencích "toxické vs. neškodné", neboli pokud ryby nezakouší akutní otravu, je koncentrace CO2 v pořádku. Na našem vlastním příkladu je ale zřejmé, že to takhle přímočaře nefunguje. Určitě nebude nikdo zpochybňovat fakt, že život v prostředí se zvýšenou koncentrací polétavého prachu (či jiných škodlivin) se negativně projeví na lidském zdraví. Čína je např. známá tím, že tam koncentrace škodlivin ve vzduchu v některých městech v zimních měsících dosahuje hrozivých koncentrací. Přesto tam lidé žijí relativně normálně, mají děti, chodí do práce ... Trpí ale obecně různými problémy (především srdečními problémy a problémy dýchacích cest). Podobné problémy třeba mívali i lidé v severních Čechách nebo na Ostravsku (kde byly/jsou povrchové doly).

Naše ryby také mohou žít v našich akváriích relativně normální životy (plavat, přijímat potravu, množit se ...), na nichž nepostřehneme na první pohled nic podezřelého. Přesto mohou umírat předčasně, nebo na různé vnitřní defekty, nebo nemusí dosahovat takového celkového stavu, jakého by dosahovat mohly, kdyby žily v lepším prostředí.

Myslím si proto, že otázka po optimální koncentraci CO2 by neměla stát tak, jakou koncentraci ryby ještě snesou (než dojde k akutní otravě s následkem smrti), ale jaká je pro ně neškodná z dlouhodobého hlediska.

Samozřejmě, že akutní otrava nastává obvykle při koncentracích přesahujících 100 mg/l CO2. Jenže některé odborné studie naznačují, že prokazatelně škodlivé mohou být pro některé druhy ryb z dlouhodobého hlediska už i koncentrace přesahující 10 mg/l. A podobně jako u lidí, všechny nemoci či defekty se nemusí projevovat navenek. Je řada vnitřních chorob, které nelze na pohled odhalit (některé se odhalí až pitvou nebo laboratorním vyšetřením). Řada lidí vypadá třeba navenek zdravě, ale v jejich těle se už může nějaký čas rozvíjet zákeřná nemoc (např. nádor). V případě zvýšené koncentrace CO2 dochází u ryb údajně k vápenatým usazeninám v ledvinách (pokud si to ještě dobře pamatuji).

Člověk, který jednu z těch studií prováděl, mi doporučoval nepřekračovat koncentraci 15 mg/l, a v případě, že by mi na zdraví mých ryb opravdu záleželo, raději ani 10 mg/l CO2.

Každý nechť si to přebere po svém. Zkuste se ale zamyslet nad tím, na základě čeho byla ta doporučená koncentrace CO2 ve sladkovodních akváriích stanovena - zda na základě nějakých solidních vědeckých studií, nebo na základě "pozorování od oka"? Ano, řada rostlin poroste při vyšší koncentraci CO2 o něco lépe (tam může mít doporučovaná koncentrace 20-30 mg/l CO2 určité opodstatnění), ale co ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2018 09:05 Maq Re: vaclav
Ne, nedělám chybu, ale prostě si nerozumíme. Každý píšeme o něčem jiném.
Ale nechme to být. Pokud s tím lidi nemají praktický problém, nemají důvod to řešit. Já jsem se do toho zakousl vlastně jen proto, že jsem chtěl dropcheckerem měřit CO2 i když nesytím. Pak samozřejmě potřebuji úplně jiný rozsah barevné stupnice a prodávané náplně jsou mi nanic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.11.2018 21:55 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Maq
Ako sa píše všade na webe sú to indikátory, teda nie merače. Jednak, ako ste popísali, závisia od:

+ presnosti roztoku, a tá bude nevalná, ako pri väčšine neprofesionálnych výrobkov
+ od presnosti odčítania, a tá je pri kolorimetrckej metóde (pri nejasných svetelných podmienkach) nízka
+ rýchlosti reakcie, a tá je tiež nízka

Výsledok je horší ako +-autobus ;-)

Ja mám skúsenosti i s vlastným roztokom, i s roztokom riedeným vodou i s neriedeným roztokom. A, narozdiel od mnohých, aj s otrávenou osádkou predávkovaním CO2 (komplet 30l mini).

Súhlasím s vaclavom, že na otravu to chce vysoké dávky, v mojej 250ke, s výkonným filtrom (cirkuláciou) sa to blíži k nemožnému. V tom miničku som večer pridal, ale akosi som zabudol, že musím počkať kým sa pridanie prejaví a šiel som spať. Ráno som už len vyberal mŕtvolky... Bolo to v mojich CO2 začiatkoch. A žiadny indikátor, ani ten najpresnejší, by mi nepomohol, lebo som spal.

Ak niekoho napadne automatika dávkovania, tak áno, tá by pomôcť mohla, ibaže vyžaduje pravidelnú kalibráciu a nie sú to lacné srandy, no hlavne aj technika sa kazí, a tak výsledok môže byť rovnaký.

Po rokoch dávkujem trvalo 24 hod denne a tak, že rybkám (ani indikátoru) nevadí ani zvýšenie prietoku keď končí fľaša, čiže s dostatočnou rezervou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 21:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Není to pravda prostě to tak nefunguje. V tom svém počítání děláš chybu nepočítáš s tím že u tvrdší vody se KH nehne a nedovolí zvětšovat obsah CO2 a musel by jsi ho tam cpát moc. O měkčí vody se ti zmenší KH a tak např KH 4 pH 6,5 = 38,1 mg/l co2
KH 2 pH 6,5 = 19 mg/l co2
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 21:37 Maq Re: vaclav, freem1
vaclav napsal: Zas s toho nedělej takové drama je to dost jednoduché. akvarijni-hnojivo.cz/… :-)
Ale ano, je to jednoduché! Pokud si můžeš být jist, že náplň kterou máš má alkalitu 4°dKH, pak světle zelená znamená něco mezi 20 až 60 mg CO2/L. To je údaj, abych tak řekl, přímo žiletkově přesný.
Pokud má náplň dropcheckeru alkalitu jinou, tak ty barvy jsou stejně krásně jasné, ale znamenají něco jiného. Vidíme tedy barvy, ale nevíme, co znamenají.
Je to jednoduché.
Složitější je ale toto: Jestliže chceš, aby náplň dropcheckeru byla žlutá při překročení zvolené koncentrace - já bych volil cca 20 mg CO2/L - tak náplň dropcheckeru nemůže mít alkalitu 4°dKH, nýbrž jinou. Jakou?
Je to asi 0.63°dKH.

@freem1:
Vzorec je
ρ0 = ρ1 / 10^(pH-6.35)
kde ρ0 je koncentrace CO2, ρ1 je koncentrace HCO3-, a pH je změřené pH. ρ0 a ρ1 je třeba zadávat v látkovém množství.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 20:49 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Aky je ten vzorec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.11.2018 19:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Zas s toho nedělej takové drama je to dost jednoduché. akvarijni-hnojivo.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 19:28 Maq Re: Fid0
Fid0 napsal: ... Co radite??
Já jsem prozatím podstatně rozumnějších výsledků dosáhl s počítáním obsahu CO2 z naměřené alkality a pH. Ovšem obvyklý odkaz na Tillmansovu tabulku funguje jen tak nahrubo. Chce to měřit spolehlivě pH, no a činidlo na měření alkality jsem si musel zrobit sám, protože prodávané kapkové testy jsou jen hrubé, orientační. A pak taky nepoužívat "tabulku", nýbrž znát vzorec a vypočítat to. Ze stupňů německých to pochopitelně nejde.
Takže jednoduché a/nebo levné to není nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 19:23 Maq Re: Fid0
No já jsem nesytič, takže zkušenosti s jednotlivými prodávanými výrobky nemám. Václav tady teď říká, že "většina" je dobrých. Možná, ale já vidím na webu "náplně do dropcheckeru" a "indikátory", které nedávají záruku přesnosti absolutně žádnou. Např.:
www.rataj-spk.cz/…
Tento výrobek s tímto návodem prostě nic věrohodného ukazovat nebude.
A naopak tomuto bych i docela věřil, protože jde na věc rozumným způsobem (hotový roztok), i když je pro jistotu velmi vágní (žádná konkrétní čísla o koncentraci CO2):
www.profiplants.cz/…
Ani to by tedy pro mě nebyla ideální volba.
Mohu jen upozornit na to, že není náplň jako náplň, návody od prodejců jsou leckdy vyloženě chybné a zavádějící, a taky se s tím musí umět zacházet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 19:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tak většina těch klasických originálních náplní funguje bezproblémově, jen si za to některé firmy říkají o nehorázné peníze. Zatím se mě nestalo aby mě nefungovaly. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:58 Muž Fid0 [2] Re: Maq
Presne to som myslel... Ci mam dat na checker a farbu alebo na pocitadlo bublin a z neho vychadzat... Co radite??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:57 Muž Fid0 [2] Re: vaclav
Nema to moc kam utekat... Externy reaktor mam napojenu na trisku takze sa snazim to mat vsade... A kedze sa CO2 uplne rozseka v reaktory tak CO2 ani nevidim v akva... Mozem len verit checkerom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:54 Muž Fid0 [2] Re: vaclav
Odporucas pouzivat KH minus?? Alebo test na KH mam spraviť??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:51 Maq Re: vaclav
Souhlasím, ale moje pointa je v něčem jiném. Teď jsem trochu browsil po indikátorech a náplních do dropcheckeru. Vesměs se vůbec nezmiňují o pufrační kapacitě té náplně. V návodech k použití se vyskytují bludy.
V příkladech, které jsem zvolil, by ke žluté dosáhly opravdu až extrémní koncentrace CO2. Ale snadno si umím představit (a umím připravit) jinou náplň, která zežloutne třeba už při 10 mg/L.
Věřím tomu, že zkušení akvaristé to mají vychytané. Ale když tady čtu ty dotazy a doporučení, že světle zelená je O.K., tak k tomu je potřeba dodat - pokud máte v dropcheckeru dobrou náplň!!! Jak jsem se díval do nabídky na trhu, tohle vůbec není jisté. Spíš naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Dragon rock, Amano rock to jsou asi vápence a máš jich tam docela dost, místo starého dna jsi si měl spíš pořídit substrát který je bude eliminovat www.rostlinna-akvaria.cz/… takhle je CO2 rozpouštíš a zvětšuješ si KH a tím pádem bude čidlo do modra. To je ale jen teorie může ti to někde utíkat a kameny z vápence nebudou. Možností je několik. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 18:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Takhle teoreticky spočítané to vypadá hrůzostrašně ale skutečnost je trochu jiná. Aby jsi se dostal do nějakých hrozných koncentrací musel by jsi foukat do vody opravdu dost velké množství CO2 a dobře rozpouštět. Pufrace vody tě tam tak lehce nepustí a když se ti podaří vodu změkčit jsi opět z výpočtem někde jinde. Kdo se ale do tohohle hodlá pustit měl by si k tomu pořídit příslušné vybavení základ je aspoň phmetr. :-)
Pokud jde o tu náplň tak vodu z akvária rozhodně ne to musíš mít vodu z KH 4 a můžeš použít ph kapky ale to je každého věc já používám www.profiplants.cz/… to vydrží hodně dlouho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 17:53 Maq Re: vaclav
Fotka k příspěvku vaclav napsal: Světle zelený je akorát, žlutý už je moc. :-)
No právě. Na přiloženém obrázku jsou změny barev po 0.2 pH. Každé dvě desetiny pH směrem ke žluté znamenají nárůst koncentrace CO2 o 58%. Pozor, to se nesčítá, nýbrž násobí - takže pohyb o čtyři desetiny znamená změnu o 151%, dvou-a-půl-násobek.
Pokud má roztok 4°dKH, jak se někdy doporučuje, tak barva odpovídající pH 6.8 (světle zelená) znamená 19 mg CO2/L, a barva odpovídající pH 6.4 (taky světle zelená) znamená 47 mg CO2/L. A pokud se nám podaří (snadno v méně než dokonalém světle) pokládat i barvu odpovídající pH 6.2 za světle zelenou, tak už jsme na 74 mg CO2/L.
Takže, ať to nešponuju příliš, zhruba od 20 do 60 mg/L to stále je "světle zelená". To všechno je akorát?

Už jsem ale taky četl doporučení dávat do dropcheckeru vodu z akvária a do ní nakapat indikátor. Pokud má tedy někdo v akváriu alkalitu třeba 6°dKH - což je docela normální číslo - a ukáže mu to barvu odpovídající té na obrázku k pH 6.8, znamená to 33 mg CO2/L, a pH 6.4 odpovídá 84 mg CO2/L. Obě barvy bych pokládal za "světle zelenou".
Není těžké si domyslet, jak s měřením zacvičí každá změna či nepřesnost v náplni dropcheckeru. Osobně jsem narazil na ten problém, že roztok indikátoru se prodává příliš slabý. Takže ho musím dát třeba 15 kapek - a to mi výrazně změní alkalitu roztoku, který si připravím. Všechna přesnost je v čudu. UF!
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 17:29 FID0 Re: vaclav
Ja mam prezentaciu... Zakladnu ale mam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 17:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FID0
Na to je těžko odpovědět protože nemáš prezentaci a nevím vlastně nic. Můžeš dostat jen obecnou radu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Tak těch náplní jsem měl už spoustu od různých výrobců a fungovalo to dobře. Také jsem se to pokoušel vyrábět sám ale toho jsem radši nechal, nefungovalo to dost dlouho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:55 FID0 Re: Maq
Uplne suhlasim... Ked davam novu napln dam akva z umyvadla a ked dam 1 kvapku je to modre... Dam 2 kvapku je to zeleno modre a ked dam 3kvapku tak bledo zelene
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:24 Maq Re: vaclav
Václave a ostatní sytiči, optám se vás: Jak vy víte, že máte náplň do dropcheckeru správnou?
Já mám totiž podezření, že se to velice převelice fláká; protože namíchat tu náplň dobře, to není žádná samozřejmost.
Aby mi bylo rozuměno: Ano, ono se to vždycky mění od modré po žlutou. Ale lze namíchat náplň takovou, že je žlutá už při 5 mg CO2/L, anebo třeba až při 50 mg/L.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:21 FID0 – Otazka
Farba je jedna vec ale to musim davat tak 4 bubl.za sekundu... Nie je to vela??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: FID0
Světle zelený je akorát, žlutý už je moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2018 16:04 FID0 – Otazka
Ahojte. Podla coho usudit mnozstvo CO2?? Mam nastavene asi 2bub.za sekundu a checker je zeleno modry... Ked pridam na 3-4 tak je bledozeleny ale bojim sa predavkovania... Ryby su OK zatial len ci to nie je prehnane vela CO2...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2018 00:12 HPetr Re: Tučňák
Já jsem starší 1950 a v době, kdy byly třeba jen Symphysodon aequifasciatus axelrodi, tak mě stály dva páry hnědých měsíční výplatu. Udělal jsem je. A zase je to mimo téma. CO 2 v té době nikdo neřešil. Měl jsem 3 x 300 l a bez problémů. Krmení strouhaným zmrazeným hovězím srdcem a červenými dafniemi velkými jak broky, ty už dnes nenajdu. Můj osobní názor je, že se vliv CO2 přehání a zrovna tak i jiné "komerční" přípravky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 22:49 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: HPetr
Osobně jsem po roce akvaristiky docela otupěl vůči nějakým akvaristickým předsudkům typu "akvaristika by měla být o" a "akvaristika je o" a zobecnil jsem je na jeden: "Akvárium by mělo rozumně fungovat", přičemž si pod tím lze představit prakticky cokoliv.

Někoho baví se nípat v číslech, někoho v kytkách, jiný kvůli svým představám nevidí realitu, kde vše souvisí se vším a těžko se smiřuje s faktem, že slovo "nejlepší" v akvaristice znamená spíše "mně se to osvědčilo" nebo "často dobrá varianta". Jsem ale rád za každého, kdo se o akvaristiku zajímá více, než jen při nákupu tří bojovnic.

freem1: Spoustu věcí lze velice snadno dohledat a trochu mi uniká logická řada "investuji finance do CO2 a až pak si zjistím, co a jak". Doporučil bych řadu "najdu nějaký trend" -> "zjistím o něm základy a point" -> "mrknu na detaily" -> "ujasním si na fóru nejasnosti" -> "zprovozním danou věc".

Asi jsi se nepřihlásil a psal na fórum, nicméně dle původního dotazu lze nádrž dohledat, takže úplně nevidím důvod toho flejmu tady. :)

Je pravda, že rozkliknout vlastní odkaz by měl být základ, ale taky je pravda, že informace 30 mg/l sama o sobě nic neříká. Tvůj původní dotaz na CO2 jsem považoval za rozumný (i když bych jej čekal mnohem dříve), jen asi ne úplně vhodně napsaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 21:40 HPetr Re: freem1
Prosím Tě pěstuj hlavně rybičky nebo kytky. Z hnojení jsi se přesunul sem. Do akvária dej substrát, zasaď kytky........Akvaristika není o správné technice hnojení, dávkování CO2 atd. To je jen vnucovaný systém výrobců a prodejců. Tvoje dotazy jsou opravdu tak obecné, že to potvrzuje moje předchozí podezření. Jestli chceš rady, tak napiš: Jaké ryby máš, jaké rostliny, jakou vodu, jakou nádrž atd. Možná jsi to už někde uvedl, ale nechce se mi to hledat. Dotaz by měl být podle mě komplexní. Otravě CO2 předejdeš tím, že to nebudeš používat.
Citace: Mam 112 litrove akvarium s vonkajsim atomizerom www.rostlinna-akvaria.cz… a davkovanie mam nastavene na 80 bubliniek za 1 minutu, tekutina od JBL www.akvazahrada.sk… dropcheckry je svetlozelena - je dostatocne to davkovanie CO2 alebo ako to mam nastavit?
Da sa zistit konkretna hodnota CO2 a ako? . Je s prominutím na hovno. Třeba mě blokujte, ale zase v tomto případě howgh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 21:02 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: freem1
Tak to by měly být právě ty bublinky CO2, které se kompletně nerozpouští a pak unikají (leda by ty bublinky vznikaly až u hladiny a jednalo se o vzduch). Není to nic tak dramatického, zvlášť v tak malé nádrži (koneckonců samotné CO2 není nikterak drahé, takže jeho únik není tak dramatický).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=301