Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 16:11 Muž daren [408] Re: jarovo
jarovo napsal: Mal by som ešte jednu otázku - prečo znižuješ ph až na 6,7?

A neni to jedno, kam to pH klesne? Mozna me budete mit za kacire, ale ja bych rekl, ze pokud je v akvariu rozumne mnozstvi CO2, tak je jedno kam klesne pH.

jarovo napsal:
P.S. Ja mám vstupnú vodu ph 8 - 8.1. Pri výmene 50L vody je 20L z reverznej osmózy, CO2 dávkujem cca 85 b/s výsledok mám 200ppm a ph 7.1 - 7.2 pri objeme cca 190L vody v AQ.

85 b/s = 85 b/min?
200ppm ceho?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 15:56 Muž jarovo [1695] Re: Stanii
Mal by som ešte jednu otázku - prečo znižuješ ph až na 6,7? hmm Rýchlosť rastu rias je podmienené množstvom rastlín / prírastku zelenej hmoty /, množstva "hnojiva" a intenzity osvetlenia plus ďalšie faktory.

P.S. Ja mám vstupnú vodu ph 8 - 8.1. Pri výmene 50L vody je 20L z reverznej osmózy, CO2 dávkujem cca 85 b/min výsledok mám 200ppm a ph 7.1 - 7.2 pri objeme cca 190L vody v AQ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 14:56 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stanii
Hlavně podle té fotky tam máš hrozně málo rostlin hlavně těch rychle rostoucích. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 14:21 Stanii Re: jarovo
Díky všem za upřesnění a spíše o úlevu...jelikož jsem měl obavy jestli to není špatně tolik přidávat :) ryby jsou v pohodě (možná ještě lépe mi přijde) mám trochu problém s řasou a tak se stále snažím ,,vycentrovat,, poměr co2, hnojiva a podobně...a tak hledám už chyby ve všem asi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 14:16 Stanii Re: vaclav
Jj to jsem už zkoušel a hledal jestli neutíká a je vše v pohodě ;) rozpoustim ho klasickým difuzorem který mám i daný v proudu tak, že bublinky nejdou nahoru a zůstávají pod hladinou skoro přes cele aqa ;) časem dodám více fotografií do prezentace ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 13:02 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stanii
První co bych udělal je zjistit jestli ti to někde neutíká. Tvoje prezentace je dost strohá a nezjistí se čím co2 rozpouštíš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 13:02 Muž daren [408] Re: Stanii
140 bublin za minutu neni nic extremniho. Amano ma u akvarii casto napsano 5b/s -> 300 b/min... Pokud mas vse komplet od ADA, asi by se podle toho dalo orientovat...

Ale znovu, velikost bubliny neni nikde definovana. To je jako bys rikal, ze do akvaria muzes dat 1 rybu na 10 litru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.04.2020 12:51 Muž jarovo [1695] Re: Stanii
Celá problematika okolo počtu bublín je závislá na veľkom počte premenných takže je to skôr o danom AQ. Nie všetci máme rovnaký objem, veľkosť hladiny, pohyb hladiny, množstvo rastlín, účinnosť rozpúšťania, parametre vody a neviem čo všetko má na konečný obsah CO2 v AQ vplyv. Preto je údaj o počte bublín ako taký dosť individuálny. Pokiaľ sú ryby v pohode a dropchecker je zelený pri originál doporučenej kvapaline neriešil by som koľko tam toho dávaš a ako často budeš meniť flašu ak chceš pridávať CO2. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 12:17 Stanii Re: daren
Snad všude píšou na netu i tady se to psalo...cca na 100l 10 bublin za minutu a nebo i různé přepočty bývají...jen mi zkrátka jde o to jestli je normální že přidávám 140 bublin za minutu přitom dle různých rad k co2 by to mělo být mezi 20-30 za minutu. Jelikož s takovou spotřebou budu plnit láhev dost často si myslím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 09:31 Muž daren [408] Re: Stanii
Nejak ti nerozumim. Tak pises, ze dropchecker mas zeleny. To je OK.

A zaroven pises, ze kdybys daval tolik CO2 co vsude pisi, tak je to malo. Prosim te 'co vsude pisi', pripadne kdes to cetl?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 02:25 Stanii Re: daren
Dropchecker mám ten je nyní samozřejmě zelený ale při tak velkém dávkování co2...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2020 02:23 Stanii Re: vaclav
Nezkoušel jsem otcovy test to slyším prvně o co jde?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 18:47 Muž daren [408] Re: Stanii
Porid si dropchecker, to je asi jedina rada, kterou ti mohu dat. Davkovat CO2 podle poctu bublin nedava smysl, kazde pocitadlo bublin dela jinak velke. Bezpecny pH drop je rekl bych kolem 1, ale to bychom zbytecne teoretizovali. To co te opravdu zajima je hladina CO2 v akvariu, abys nezabil ryby.

Tobe uz tam nejake ryby plavou, tak bych s tim CO2 hodne pribrzdil. Kup si jakykoli dropchecker, kup si nejlepe uz predmichanou napln do dropcheckeru (prodava treba Dennerle) a neco malo si o tom precti (treba zde: www.rostlinna-akvaria.cz/…)

Casem zjistis, ze napln si muzes michat sam skoro zadaco a vubec uz budes vedet, ze treba 2b/s jsou to co potrebujes, ale chce to ziskat nejaky odhad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 18:36 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stanii
Jakou máš vstupní vodu a to dno jsi zkoušel octovým testem? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 18:11 Stanii – Rada
Prosím poraďte, zda je normální že do mého akvária musím dávkovat co2 cca 140bublin za minutu? A mám teda při takovém dávkování ph 6,7 a kh 4 bez co2 jsem měl ph přes 8...kdybych dával tolik kolik se všude píše tak je to jakobych nedával nic...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2020 12:22 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laguna1505
Tak KH to je specialita akvaristů a vodárny ho neměří. Dávkovat CO2 se vyplatí do 10 KH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 12:10 Muž laguna1505 [61] Re: Lister
...snad ano...říkala že máme velmi tvrdou vodu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 12:06 Muž Lister [169] Re: laguna1505
A seš si jistý, že jste se oba dva bavili o uhličitanové tvrdosti - tedy alkalite?

Spíš to číslo bude udávat celkovou tvrdost.

Jinak díky za vzoreček, budu si pamatovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 12:00 Muž laguna1505 [61] Re: vaclav
...teď jsem volal na vodárny...tvrdost mám 31°dKH...to tam můžu vypustit celou flašku.... rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.02.2020 08:31 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zdendasss
CO2 počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech : 50 To je základ aby jsi si hned na začátku neotrávil ryby. Pořiď si k tomu dropchecker a řiď se podle barvy. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 01:59 Muž Zdendasss [15] – Co2
Je pravda že vzorecek na přidávání Co2 do akvária je - objem nádrže :10 -?
A měl by mi potom vyjít počet bublinek za minutu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2020 11:49 Muž Smetany [1226] Re: Vojta
Nemůže. Pokud se tam alespoň 1x denně otevřou dveře bude nárůst CO2 neměřitelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2020 11:05 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vojta
CO2 je těžší než vzduch takže ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2020 10:53 Vojta – CO2 z kyseliny citronove a jedle sody
Je mozny, ze CO2 z kyseliny citronove a jedle sody v mensi pm akvariu 30 litru, ktere je v male kancelari, tak muze mit vliv na lidi co tam jsou? Jesti se zvysi koncentrace CO2 nebo je to uplne zanedbatelne??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 15:44 Jarden Sk Re: Magic
My máme vodu z Gabčíkova/vodná nádrž/. Môžte zmazať...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 15:36 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarden Sk
Je to pravdepodobné, pretože u nás je tá voda z vápencových hôr.
Ale inak spolu nesúvisia, ľahko spravím vodu s 0°dGH a vysokým KH (sóda bikarbóna) i vodu s 0°dKH a vysokým GH (sádra).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 14:49 Jarden Sk Re: Magic
Viem že si chemik, ale ak mám vysokú Gh tak je pravdepodobné, že aj Kh bude vyšiia nie? /nedávno som meral moju vodu vstupnú vodu a má Kh 9,5/ a nemalo by hroziť pridávaním CO2 aby Kh spadlo na kritické hodnoty ak na to nevplývajú okrem spomenutých aj iné faktory, hnojenie alebo napr. Nitrat remover a jemu podobné preparáty do filtra ak nie je dlho obnovený vytvára slabú kyselinu v akva a tiež dokáže zamávať s Ph a Kh.A práve som odmeral Kh v mojom akva a pri pridávaní CO2 na zelený drop má 11,5. Čo na to povieš?Dobré nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 14:31 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Jarden Sk
14°dGH nemá s COčkom nič spoločné, podstatná je KH.

Substrát nemám, čistý kremičitý piesok, rastlín habadej, Ca a Mg tiež, to nemajú šancu vyčerpať, K a mikroprvky dodávam.

@vaclav dík za potvrdenie, teoreticky som si to vedel vysvetliť, len ma zarazilo, že som to ešte od nikoho nepočul.
Nota bene už viackrát sa tu potvrdilo, že skúsenosť je nad každú teóriu...

Takže skúsim znížiť dávkovanie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 13:54 Jarden Sk Re: Magic
Myslím že to závisí aj od typu substrátu, pufr. schopnosti vody, a rastlín množstva a druhu. Rýchlo sa odčerpávajú K,Mg a Ca z vody. Niktoré substráty znižujú tvrdosť, hlavne tie na rašelinovej báze. Množstvo pridávaného CO2 nemeriam iba dropcheckrom, tak tých 30mg by tam mohlo byť, ale pri mojej vstupnej vode 14,6 Gh, to moc neskúmam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 12:02 Muž Smetany [1226] Re: Magic
CO2 opravdu snižuje alkalitu ale to tvoje tempo je docela závratné mě klesne tak o 0,5 až 1 za týden. Ale hladinu CO2 se snažím mít okolo 15.
Nejjednodušší jak zjistit jestli to způsobuje CO2 je ho na den vypnout a změřit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 11:58 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Je to normální proto už tolik netlačím na tak velký obsah CO2 a ve filtru mám mramor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2019 11:25 Muž Magic [879] - Rostliny – Koľko dávkujete?
V malom, 52l akváriu mi beží COčko už skoro 3 mesiace, je čas na otázku.

Rozpúšťam vlastným reaktorom za svetla každú hodinu asi deci CO2. Všetkým sa očividne darí (včítane wallichii a eleocharis). Objem rozpusteného CO2 sa drží stabilne na cca 30mg/l (max do 40).

Čo sa mi nepozdáva je, že KH ide stabilne dole tempom asi 0,5°dKH za deň, takže do týždňa po výmene vody som skoro na nule.

Skúsení sytiči - je to normálne? Nemám pocit, že by som to niekde čítal...
Alebo je to tým, že je to akva malé? Alebo je to tým, že je toho CO2 primoc?

Koľko dávate?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 20:34 redimek Re: Anthrax
Ale ten jávský mech je trochu pozadu. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 20:12 R Muž Anthrax [4786] Re: redimek
Nic bych nepřidával. Tvé rostliny v téhle rostlinné skladbě a při tomhle množství nic takového jako umělé dodávání CO2 nepotřebují. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2019 19:30 redimek
Kolik CO2 mám do akvária dát, jestliže mám 100 litrů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2019 13:16 Muž Miras [111] Re: Marek
Jiné akvárium, jiné ryby, jiné rostliny, jiný počet, jiné rozpouštění CO2 atd. atd...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 20:25 Muž Mitroz [160] Re: jarovo
Ok díky, ještě to prověřím. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 19:20 Muž jarovo [1695] Re: Mitroz
Dôležité je aby tesnil a držal "nulu" keď ho úplne povolíš. Pokiaľ ti bude bublinkovať tak je chytená membrána :-( Nový manometer mňa stál 2,7€ - je potrebné kúpiť aj nové tesnenie, je to buď hliníková alebo medená ako keby hrubšia podložka pod manometer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 13:56 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mitroz
Pro jistotu bych si zkontroloval těsnost spojů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2019 13:43 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mitroz
Pokud ti to jde nastavit to znamená že jsi si nezničil membránu tak je to jen kosmetická vada, budík jde rozebrat ale asi ti už po opravě nemusí ukazovat správně takže buď si kup nový nebo se na to vykašli. Prodávají se z jedním nebo i bez budíků a také to funguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2019 13:23 Muž Mitroz [160] – Rozbítý budík
Ahoj všem,
dnes jsem měnil bombu a přestože jsem to dělal snad už x-té pěkně jsem to posr...
Koukal jsme u toho na bednu stydim a místo abych škrtící ventil úplně povolil tak jsem ho utáhl a tím úplně otevřel. Samozřejmě jsem tam následně pustil tlak z bomby. Když to začalo syčet pojistným ventilem ven tak mi to došlo, ale bylo už pozdě. Pravý budík se otočil dokola a zničil protože ukazuje nesmysly. Seřídil jsem to podle oka (a po paměti), bublinkuje to stejně jako předtím. Mohlo se rozbít mimo budíku ještě něco co by mohlo mít vliv na bezpečnost? Díky.
Nejraději bych se nakopal... :-|

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2019 15:20 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mko
Projdi si články jak namíchat 4 kH :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 15:05 Muž mko [1]
No fajn :-D ďakujem vám chlapi. Preštudujem si ten návod a vyskúšam ho vyrobiť. Druhý test už kupovať nebudem, maximálne si to už len odhadnem ako v starom akváriu a drop checker pôjde von z akvária, nech mi to neťahá oči :-D Ešte raz ďakujem palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 14:45 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mko
Jak je v tom akvarijní voda tak to za nic nestojí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2019 14:38 Muž Zip [277] Re: mko
Osobně jsem používal www.rostlinna-akvaria.cz/…
Bez míchání, fungoval bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2019 14:31 Muž Smetany [1226] Re: mko
Ne ten roztok máš nakapat do vody která má alkalinitu přesně 4dKh jinak to moc nefunguje. Vím že v návodu píšou do akvarijní Vody ale je to blbost.
Tady máš návod rybicky.net/clanky/1102-vyroba-4°dkh-roztoku-pro-permanentni-co2-test
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 14:16 Muž mko [1] Re: Smetany
Fotka k příspěvku Neviem aký je tam roztok. Len som nakvapkal do 1.5ml vody 4 kvapky podľa návodu. Je to test od SERA - nie je na obale napísané koľko dKh tam je
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 14:05 Muž Smetany [1226] Re: mko
Máš tam roztok 4dkh?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 13:39 Muž mko [1] Re: mko
Fotka k příspěvku Ahojte, mám takú otázku. Začal som v novom akváriu dávkovať CO2 a kvapalina v drop checkeri bola slabo modrá až zelená. To je v poriadku. No ale po 4 dňoch od výmeny vody kvapalina úplne zožltla, čo by malo signalizovať presýtenie CO2. Tak som CO2 priškrtil a neskôr úplne zastavil. Prešli dva dni a stále to ukazuje žltú... Nechápem prečo, CO2 už nedodávam a malo vyprchať alebo sa spotrebovať. Môže byť chyba v drop checkeri? Kvapky sú staré asi 3 roky, to by malo podľa mňa ešte fungovať. Ryby vyzerajú v pohode, už raz som ich priotrávil a to sa chovali úplne inak, boli malátne a prevaľovali sa, lapali pri hladine po dychu. Teraz im nič nie je. Druhá vec že v starom akváriu som mal obyčajný štrk. Teraz Platinum soil...môže ten substrát ovplyvňovať kvalitu vody tak, že stačí dávkovať menej CO2? Neviem...skúste poradiť
Edit: Prikladám ešte fotku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 18:44 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: jarovo
Nakonec se mi to podařilo odmontovat. Jsou tam stopy prachu po lepidle, tak jsem to před smontováním natáhnul teflonovou páskou a pak zkoumal bublinky ve vodě.

Podařilo se mi teď ale sehnat pouze distribučák na vnější závit, takže je zapojený až za původním jehlovým ventilem. Funguje to.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35948x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=101