CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
Starší reakce
No vypadá to, že za ten modrý drop checker opravdu mohl proud, resp. čeření hladiny rozstřikovací rampou (shodou okolností se mi podělal filtr
a musel jsem použít starší filtr, který tak tak dokáže vytlačit vodu do akvária, takže je tam teď prd proud - a drop checker zezelenal).
Ale máte pravdu, že nový substrát asi vodu okyseloval - nyní začínám pozorovat, že mi pH mírně roste na takových 6,6 (navzdory tomu, že je tam více CO2). I alkalita se začíná stabilizovat na 3-4.
Starší reakce
Tropica Soil má poměrně nízké pH (asi ~5) a obsahuje hodně výměnného vodíku - viz
golias.net/…. Z toho plyne, že se jedná o kyselý, nenasycený (hladový) substrát, který bude po několik prvních týdnů až měsíců rapidně snižovat tvrdost vody a zároveň ji okyselovat, v důsledku čehož bude klesat i její alkalita. Nebudu vás zatěžovat detaily (ty je možné si přečíst v tom článku). Čili z mého pohledu je možné (resp. celkem pravděpodobné), že za poklesem vašeho pH (a alkality) stojí ten nový substrát, nikoli CO2. Na vašem místě bych tedy prověřil funkci toho CO2 reaktoru (možná nefunguje správně). Kromě toho CO2 alkalitu neovlivňuje (alespoň tedy ne námi postřehnutelným způsobem).
Starší reakce
Sycení CO
2 = pokles pH + snížení alkality. (Uhličitanová rovnováha.)
Proč vám dropčekr "svítí" modře, toť otázka...
pH 6,3 pro rostliny OK, pro většinu rybek do rostlinného akvária taky. (Rostliny vám rostou, takže to potvrzuje výrok výše.)
Na zjišťování koncentrace CO
2 se vybodněte, stejně se správného výsledku nedoberete.
Vycházejte z reálného stavu akvária; rostlinám se daří, jestli bude i rybkám, můžete otestovat na nějakém "dobrovolníkovi".
Alkalitu bych upravoval pomocí zdrojové vody. Četnost výměny a objem dle výsledků testů, alkalitu držet kolem 2 dKH.
Já bych se asi přidal k předchozí otázce, neboť řeším podobný problém.
"Zrestartoval" (znovu jsem založil) akvárium. Dal jsem nový substrát (Tropica soil + Tropica substrate) a protože mi přišlo, že mám malý proud vody, tak jsem přidal rozstřikovací rampu. Otvory trubice rozstřikovací rampy mám tak 0,5 cm pod hladinou, takže jen slušně čeří hladinu.
V původním akváriu jsem CO2 dávkoval dost málo - cca 1 bublina za 6 sekund - a drop checker jsem měl zelený. Mám CO2 reaktor, takže to CO2 nevylítne na hladinu, ale rozspustí se.
Nyní mám drop checker stále modrý a nedaří se mi ho přimět ke změně barvy. To už jsem zkusil i výrazně zvýšit dávkování na 1 bublinu /s (naštětí je akvárium zatím bez ryb).
Zkusil jsem drop chcecker přemístit mimo proud pod tu roztřikovací rampu, aby mi to tam nezanášelo nějaké vzduchové bublinky. Beze změny. Zkusil jsem dokonce i jinou kapalinu do dropcheckeru, ale chová se to v podstatě stejně.
Další zjištění:
1) podle kapkového PH testu má voda v akváriu PH cca 6,3 , ale nejsem schopný kapkovým titračním testem změřit alkalitu akvarijní vody (testovaná voda by měla nejříve zmodrat a přidáváním dalších kapek pak změnit barvu na žlutooranžovou - to udělá hned při první kapce).
2) Normální voda, kterou liju do akvíria má PH cca 7,1 a alkalitu 4-5 (zjištěno stejnými testy). Kdybych měl vycházet z tohohle, tak bych dle Tillmanovy tabulky musel mít minimálně 60 mg CO2/l.
3) Rostliny rostou, rotalám dokonce začaly červenat vršky.
Hypotézy a záhady:
1) Silnější čeření hladiny by mohlo způsobovat, že CO2 prostě z vody hned vylítne - ale proč by pak voda měla PH 6,3 ?
2) Pokles PH možná nezpůsobuje kyseliná uhličitá, resp. sycení CO2, ale něco jiného. Rašelinu nepřidávám. Mohly by se nějaké huminové či jiné kyseliny uvolňovat z nového substrátu a způsobit tak výrazný pokles PH?
3) Pro nízkou/neměřitelnou alkalitu akvarijní vody vysvětlení hledám. Napadá mě, jestli se dostupné uhličitany, coby zdroje alkality, prostě nevyžraly pro neuralizaci kyseliny uhličité (či jiných kyselin)? Nebo je nějak nenatáhl substrát? Či kombinace obojího?
Nějaké nápady? Doporučení? Ještě me napadlo zkusit koupit nějaké kapkové testy, které by měly měřit CO2, ale vím tužku, na jakém principu fungují a jestli to má nějaký smysl.
Starší reakce
Mala som náročnejšie rastliny keď som ho zavádzala, no každopádne keď sa mi vyprázdnila fľaša cez Vianoce a trvalo kým ju naplnili, dosť chýbalo, mám dojem že vtedy sa rozbehla riasa ale naplno sa to prejavilo trocha neskôr , tak som mu zostala zatiaľ verná. No uvidim, je to pre mňa starosť navyše
A co takhle ho zrusit?: ) nevidim nijak narocne rostlinky v tvem akvarku a urcite by krasne rostly i bez co2
(sem tam kapka hnojiva a mas vystarano)
Tak ono ja ho viem nechať aj zapnuté stále, takto som sa dočítala že tk často robia ako to mám nastavené, aby sa náhodou v noci príliš nezvýšila koncentrácia. Dávať nejaké čidlo na pH už neplánujem, samotné CO2 je na mňa už dosť technicky zložité
Co2 má význam používat do 10 KH. Problém u nočního vypínání že se pH vrací na původní hodnotu, ten elektromagnet se používá k nějaké řídící jednotce pH než vypínat se světlem Najdi si video o tom na Profiplants.
Počítadlo mám. A čidlo aké? Mám dropchecker. CO2 mám na elektromagnet s nočným vypínaním(všetko je v prezentácii) a práve mám problém s tým že neviem aké hodnoty sú nezmysly a ktorých sa držať aby som vedela či sú správne alebo nie, ako mám vedieť že KH 108mg a pH6,5 sú nezmysel? Testy kvapkové. Je to moje prvé akvárium a dodnes som sa nedopátrala relevantných informácií ako s tými hodnotami pracovať. Tú stránku som nepoznala, prejdem si ju. Ďakujem.
Čidlo na co2 chce mít co nejdál od lítajících bublinek z rampy. Pokud jde o obsah tak jsou na to kalkulátory
akvarijni-hnojivo.cz/… je ale problém v tom správně změřit pH a KH aby ti nevyšly nesmysly jako tobě. Tak se musíš spolehnout na čidlo a pomalinku přidávat co2 Doufám že máš počítadlo bublin.
Ahojte. Už cca 2 mesiace mám dropchecker modrý. Pred tým som ho udržiavala tmavší zelený (ale vyhovovalo mi to) aj pri nižšej dávke CO2 než mám teraz. Mohlo sa stať niečo s vodou , že sa zmenilo PH a treba viac CO2? Bojím sa,aby som neotrávila ryby. Kvapalinu mám od dennerle. Prípadne kde v akva má byť dropchecker umiestnený? Co2 mám napojené na atomizér priamo na hadicu z filtra a teda ide cez rozstrekovaciu rampu.
Mávala som dropchecker na lavom skle vzadu pribzadnej strane (zhruba ako je rampa) klasický na prísavku, ale tiež začal ukazovať na modro a časom začal casto padať,tak skm ho pár dni dozadu vymenila za taký čo sa dáva hore na hranu skla a mám ho stále naľavo ale skôr v prednej časti akvária.
Budem vďačná za každú radu.
Podľa výpočtov na teste KnK mi vyšlo cca 93mg/l CO2 čo je zrejme veľa - hlavne podľa tabuliek, ale neviem do akej miery to platí
(výpočet log a = 6,43 -pH + log b pričom a=CO2 a b=KnK mg/l)
A drop je aj tak stále tmavý (možno úplne taký tmavo tyrkysovo zelený až modrý)
Kvapkové testy mám na KnK, NO2, NO3, pH, Gh len tie vysledky mi často nič nehovoria keď neviem ako to rátať.
Bojujem dosť s riasami (taká zelená chlpatá, ale nevyzerá ako ruducha, ani ta vlaknitá s dlhými tenkými zelenými vláknami) , zelená prachová -malé zelené bodky čo idú ťažko dolu, hnedá prachová ( ale niesom si istá tie listy anubiasu sú pokryté kadečím, že to neviem rozoznať) cca 2 roky som žiadny veľký problém s riasou nemala a zrazu sa začala rozmáhať rychlo a všade
Starší reakce
Připíšu svoji zkušenost. Místo Dennerle jsem zkusil klasickou ve vodě rozpustnou indikační kapalinu. Dle doporučení prodejce jsem to namíchal s vodou z akvária, což by se nemělo.
Výsledek ten, že za pár hodin dropchecker zoranžověl jak barva ranní moči. Ubral jsem tedy CO2 a zhruba o týden později se začla ve velkém vyskytovat zelená vláknitá řasa.
Asi po dvou týdnech jsem to vzdal, vylil a opět vrátil kapalinu od Dennerle. Ta zůstala modrá, což znamená, že v akváriu bylo CO2 minimum. Už asi dva týdny pomalu CO2 přidávám, abych se dostal na správnou hodnotu. Bohužel musím pomalu, protože u mně má ta změna barvy dropcheckeru setrvačnost okolo jednoho dne a hrozí, že bych si přes noc mohl otrávit ryby, když bych přidal moc.
Takže moje rada je, vykašlete se na tady ty levný indikační kapaliny a kupte si tu od Dennerle. Vydrží několik měsíců, ještě nikdy jsem ji nemusel měnit, protože ukazovala blbosti a to jsem ji měl v drop checkeru třeba půl roku. Výměnu jsem obvykle musel dělat kvůli tomu, že se dropchecker uvolnil, spadl na dno a kapalina se vylila.
Pokud jedete nonstop, stačí barvu držet na tmavozelené, ryby to neotráví a rostliny ocení.
Starší reakce
Já byj ji tam nedal ale psalo se to na obalu že mám přidat 2ml vody z akvária a dali k tomu i odměrku ..
nikdy nedávaj vodu z akvaria do drop checkru. to ti nikdy neodmeria presne.
To je bohužel nefunkční test, pokud používáš vodu z akvária.
Tvrdost neznám ale koupím nějaký test a zjistím. V dropcheckru mám originální kapalinu jmenuje se aquario co2 test plus 2 ml vody z akva
akú máš tvrdosť vody,čím tvrdšia voda tým je vetši problém s co2. v mekej vode stačí dávať menej v tvrdej je to horšie. to si niekde nastuduj. a za druhe aky indikátor máš tom drop chekri. najlepšiu skúsenosť mam s originál od dennerle. tie male ampulky.
0 29.01.2023 16:13 Bladex – Co2
Zdravím pořídil jsem co2 set s nočním vypínánim cca před 3 dny jako dárek byl dropchecker tekutina uvnitř je stále tmavě zelená ale pH test vyšel žlutý je mi divné že drop checker nemění vůbec barvu neví někdo čím to je? Děkuji
Starší reakce
Dropchecker tmavě zelený a CO2 nonstop. Nebude docházet ke kolísání pH.
Ahoj. Chtěl bych znát váš názor.
Mám AQ cca 50l. Od 12:00 se pomalu rozedniva světlo. Od 20:00 do 23:00 se po 20%zhasina. CO2 přidávám od 13:00 do 22:00. PH zatím neměřím řídím se podle barvy dropcheckeru, je tmavě zelená. Zajímalo by mě jestli je to tak správně nebo bych to měl nějak upravit.??
Starší reakce
Hele nevím odkud to je, já to kdysi koupil na inzerát celý set akvárium se skříní světlem a k tomu toto CO2 .
Jako pár minut kroucení při štelování po výměně náplně to dalo, pořád ubírat/ přidávat aby to chodilo po těch 5 vteřinách bublina. Takže to bylo +/- ale to jsem řešil po kolika vteřinách mi vyleze bublinka a pak to do výměny láhve chodilo bez větších výkyvů rok bez problémů. Včera jsem tam taky byl a pohoda .A dnes z ničeho nic takový Islandský gejzír...
Nevim co konkretne mas ty za ventil a budiky, ale dost podobne vypada co2 set z invitalu a vetsi kram jsem v ruce nemel. Nebylo mozne to naregulovat tak aby se nastaveni nerozjizdelo, takze me osobne by to neprekvapilo ze by se to rozestelovalo samo..
Mám tam tohle a v láhvi je asi ještě dostatek...
To malé vroubkované kolečko u hadičky bylo povolené moc.
Že by zima a smršťování? Nějak se mi to nechce zdát.
Ale dělala scénu , brekot že mi dokonce volala že tam odpoledne byla ( máme tam sušičku na prádlo) a že slyšela bubliny a měla strach aby to zas neprasklo...
Ale nemám v telefonu žádné zmeškané hovory nicméně za to ruku do ohně nedám neboť mám takový zvláštní telefon co si dělá co chce...
Co tam je za jehlový ventil? Jakmile dochází bomba, tak se v systému zvýší tlak, který musí jehlák ustát, když to neustojí, tak pustí mnohem víc, než je normálně nastaveno. Camozzi a Oxyturbo na to netrpí, ale u jiných značek nedokážu říct, navíc nejde vyloučit výrobní vada nebo únava materiálu u výše uvedených.
Pokud nedochází bomba, tak s tím někdo musel vědomě nebo i nevědomě pohnout. Já jsem si pro tyto účely udělal lihovkou čárku, aby se to případně dalo +/- vrátit zpět.
Muzu se plest ale tusim ze jsem cetl o jevu kdy pri dochazejici lahvi tlak paradoxne stoupne. Nemohlo to byt tim?
0 21.11.2022 19:40 hellmut [144] - Cichlidy Ahoj.
Takový zvláštní dotaz. Možná je to spíš na manželskou poradnu než sem...
Jde o toto: v červenci mi povolil silikon u akvárka. Sice jsme v noci trávili 2 h vytíráním a jinou záchranou ale k žádným extra skodám nedošlo .Žena ale ztropila scénu že akvárium už doma nebude že končím!
Rybičky miluji od svých 12 let a nedokážu se jich vzdát, proto jsem na půdě vyhrabal staré akvárium a "prozatímně" než dostane rozum mám ryby tam. Což se dost prodraží na energii neboť je tam teď 10 st zimy.Chudinky jsou obalené v polystyrenu a vidíme se jen pár minut denně.
Včera po návratu od tchýně zas scéna kdy to zruším...
Dnes jdu po návratu z práce krmit a v akváriu gejzír bublin z CO2.
Ryby dusící se na hladině
A teď ten dotaz: je možné že jsem jí osočil neprávem? Mohlo se to stát samo od sebe? Mám CO z bomby asi víc než 2 roky .Redukční ventil vyštelovaný na jednu bublinku do žebříčku po 5 vteřinách.
Za ty roky se možná párkrát stalo že to chodilo méně nebo skoro vůbec ale nikdy samo od sebe takový gejzír!
Takže mi bylo jasné že je to sabotáž!
Řekl jsem jí že je to podlá sviňárna.
Ona se dušovala že s tím nemá nic společného skončilo to jejím brekem a samozřejmě se vše obrátilo proti mě. Teď mám výčitky jestli jsem ji nemohl nařknout neprávem ale prostě se mi to nezdá že by se to samo takhle rozjelo.
Starší reakce
Dozvěděli jsme se, že máte 'hodně' mineralizovanou vodu.
S tak moc "bohatou" nemám zkušenost.Musí poradit někdo kdo v "minerálce" chová rostliny.
Od posledni prezentace sem dal do akvarka jen novy svetlo ale nechal sem dobu sviceni.pred tim tam bylo setovy svetlo.Vlozil sem rozbor co mi poslali z Listopadu 2021.vic sem z nich nedostal
KarásekLut napsal:... tak uvidím jestli to aspon trochu pomůže
Podle prezentace rostliny prosperovaly...
Nejlépe poslat dotaz na vodárny, a vyžádat si testy kvality vody ( ne z r.2016, ale aktuální).
Světlo, hnojení a CO2 je "systém". ( Myslím, že úpravou samotného světla se nic nezmění...)
Co je jinak, že se rostlinám již nedaří ?
Tak sem měřil KH a vyšlo mi 15. Ted sem oddělal ty bílý kamínky a upravil jsem dobu svícení tak uvidím jestli to aspon trochu pomůže
Tipuju, že všude, kde je uvedeno více hodnot měření, než ukládá zákon, tak je někdo z odpovědných lidí akvarista. Už jsem taky viděl rozbory, kde byl dokonce i draslík a fosforečnany, ale normálně v rozborech nejsou, protože to zákon neukládá a pro tělo nejsou nebezpečné.
To je 19 GH ale tebe musí zajímat karbonátová neboli uhličitanová tvrdost KH je na to jednoduchý test, protože vodárny tohle neměří. Jestliže je větší než 10 KH nemá moc cenu CO2 přidávat.
Mame tu tvrdost vody 3,42 mmol/l (nasel sem si to na netu,sice je to udaj z roku 2015 ale veril bych tomu). Snazim se davat nenarocne rostliny, ted se mi zacina objevovat zelena rasa (na tech malych kaminkach a listech) tak sem do aq vypustil japonicy tak uvidime.zkusim zkratit dobu sviceni,zrusit ty bily kaminky a trosku prihnojovat a uvidim.
Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Pokud to stále platí je to s CO2 tak jako kdybys z varné konvice lil teplou vodu ro řeky a myslel sis že tu vodu ohřeješ.
Trefit ten správný poměr není ani trochu sranda. Mně to zabralo rok a je to hezky vidět na prezentaci 250L, kdy se skutečně začlo dařit.
Ale je v tom spousta proměnných, tvrdost vody, pH, množství prvků ve zdrojové vodě, počet ryb, počet rostlin a jejich náročnost, množství světla, četnost výměn vody. Pokud se ti nedělá řasa, je potřeba svítit spíš více než méně a pokud je tam ten Aquastel, tak možná nebude vůbec stačit. Vodu bych zaplatil aspoň jeden rozbor na makroprvky, je to levnější a mnohem přesnější, než nakoupit kvalitní testy. Ale ideální jsou rozbory dva - před výměnou vody a po výměně vody a podle toho zvolit strategii hnojení. Pokud je voda opravdu velmi tvrdá (tuto hodnotu musí uvádět přímo vodárny minimálně na vyžádání, většinou je to někde na webu), tak bude potřeba přes RO změkčit, jinak nebude mít CO2 smysl.
Pokud ovšem řešíš, že se nedaří ani nenáročným rostlinám, problém by mohl být v tvrdosti vody, pak je lepší zvolit druhy, kterým nevadí tvrdá voda, než se snažit o hightech akvárium, což je minimálně finančně mnohem náročnější záležitost a vyladit to zabere několik měsíců.
Ty bily kaminky urcite nejsou vapenec.na ten si davam pozor. Tvrdost vody mi vychazela velmi tvrda. Mam doma nakoupeny tekuty hnojivo a zelezo. Takze rikas zkouset a vychytavat jo? Muzu zkusit svitit kratsi dobu nebo ve sviceni dat treba 2 hodinky pauzu.
CO2 z droždí je v pohodě, jenom se hůř reguluje. Ale pokud máš regulaci vychytanou, tak bych fakt doporučil dropchecker a nastavit to podle něho. Ale k tomu to chce určitě znát tvrdost vody, aby CO2 vůbec k něčemu bylo. A to bílý je křemen? Pokud je to nějaký vápenec, tak CO2 bude k ničemu, pokud není v akváriu nějaká extrémně měkká voda.
A pak si myslím, že budeš potřebovat vyměnit světlo a přejít na denní hnojení makro a mikro. Neočekávej, že samotný CO2 nějak zásadně pomůže, to bohužel musíš vyladit s množstvím světla a množstvím hnojiva. Bohužel pokud je něčeho málo nebo moc, tak se rostlinám moc nedaří a naladit ty správný dávky zabere docela dost času zkoušením.
Ty bílé kamínky není to náhodou mramor?
Chci jim doprat a taky nerostou tak jak by meli rust. CO2 davam do akva z drozdi a sem s tim spokojenej
Sklo nemam. Co za nej budes chtit? Tillmanovu tabulku si stahnu
Jenže co je pod míru? Pro někoho pod míru pro někoho smrtelná dávka. Navíc když dochází tlak v bombě, tak se zvýší tlak na jehlový ventil, pokud to neudrží, pustí mnohem víc CO2. S dropcheckerem je to dobře vidět a jde CO2 třeba vypnout nebo i pustit vzduchování, bez ničeho to může být pro osazenstvo smrtící. Další smrtelná chyba může být, že člověk drbne do jehláku, ten pustí víc, na první pohled to nemusí být vidět, na dropcheckeru to za chvíli vidět bude a člověk může zareagovat.
Byť ten dropchecker v akváriu nevypadá kdovíjak hezky a rád bych ho v nich taky neměl, tak ho v obou akváriích pořád mám právě pro to, abych mohl předcházet nehodám.
A je možné ukázat foto akvária?
Čím CO2 'rozpouštíte' ?
A rostliny nerostou,nebo jim jen chcete dopřát?
A to nejde dávkovat prostě pod míru? Roste to přece lépe i tak, ne?
KarásekLut napsal: Dropchecker nemam. Davkuju to odhadem. Cca 1 bublina za 2 - 3 sekundy
Tim dropcheckrem (bych zacal) sklo ti po ceste do hokny klidne dovalim pokud ho nemas.
Pak jen dKh & Ph = tilmanova tabulka ( tam je mnozstvi co2 mg/l )
To je prostě nesmysl, CO2 je potřeba měřit aspoň dropcheckerem, protože každá nádrž je prostě jedinečná - jiná voda, jiný počet rostlin, jiný počet ryb.
Tak aby podporovalo ruat rostlinek a neotravilo to obyvatelstvo
Přidat reakci
[1] ...... 28 29
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 36523x