Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 18:27 Muž jarovo [1695] Re: Tučňák
Ahoj, čo sa týka hadíc tak v robote používame Festo 6x1 8x1 10x1 sú na rôzne tlaky až do 35 barov - rozlíšené farebne a priamo napísané prevádzkový tlak. Osobne mám CO2 rozvod červenou 6x1 - 19barov.

www.festo.com/… ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 15:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tučňák
Tyhle věci bývají zalepený. www.elotechnik.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 15:10 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: vaclav
Zkoušel a závit se zatím ani nehne. Kdybych to měl, ptal bych se jinak. :-D

EDIT: Dodal jsi mi jistotu, že ten zmetek tam prostě nemůže být napevno, tak jsem to trochu polechtal velkým francouzákem. Nebyl napevno. potlesk

Ale ty zvuky, co to dělalo... Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2019 15:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tučňák
Zkoušel jsi to vyšroubovat mělo by na to jít našroubovat rovnou distribuční centrum jestliže je to závit 1/8" např. www.rataj-spk.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 14:54 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž. – Rozvod CO2
Fotka k příspěvku Zdravím všechny COčkaře. Když jsem kupoval bombu s manometry, nějak jsem dřív jednal než myslel, takže jsem koupil set Aquario CO2. Jehlový ventil je přímo součástí manometrického dílu (ani se nedá mluvit o redukčním ventilu), ale potřeboval bych CO2 rozvést do více akvárií. V praxi tedy potřebuji CO2 rozdvojit na několik jehlových ventilů (nebo třeba distribuční centrum), ale nenapadá mě moc, jak CO2 rozdvojit před nějakým ventilem (klidně až za tím zabudovaným, který tak nebude k užitku).

Pokud by přiložený jehlový ventil šel dát rozumně pryč a nahradit distribučním centrem, bude to ideální, ale nevím, zda to nemá Blau nějak speciálně řešené. Pokud by jehlák nešel dát pryč, potřeboval bych za něj připojit tlakovou rozdvojku s hadičkou a pak další jehláky, případně jen distribuční centrum. Jakými díly to provést? Ze zkušenosti vím, že klasická CO2 hadička (prodávaná jako tlaková) tlak nevydrží a samotný jehlák/centrum má opačný závit, než vývod aktuálního ventilu (ani nevím, jestli je to opravdu přesně opačný závit). Nějaký tip? Jako krajní možnost pak vidím kompletní výměnu manometrů, což mi přijde jako investice navíc.

EDIT: Našel jsem tlakovou hadičku, co údajně vydrží tlak 10 barů, přes kterou bych dokázal zapojit distribučák, ale mám pocit, že přesně takovou mi již CO2 dvakrát rozervalo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 13:08 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanzys
S takovýmhle přístupem si brzo otrávíš ryby. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2019 11:45 Hanzys Re: vaclav
Díky ale na mě moc složité bublinka za sekundu je moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 17:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanzys
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 17:02 Hanzys Re: vaclav
dKH?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 16:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanzys
Předpokládám že víš co ti teče z kohoutku za vodu. Kdyby jsi si udělal prezentaci akvária a vyfotil ten set by také nebylo k zahození. Dobré je mít i dropchecker.
Nestyď se utáhnout pořádně převlečnou matici kterou montuješ redukční ventil na lahev a zkontroluj jestli je tam těsnění. Potom na redukčním ventilu povol (proti směru hodinových ručiček) a otevři i jehlový ventil. Opatrně otevři uzávěr lahve (nemělo by nic bublat) a začni utahovat redukční ventil. Nařiď si větší počet bublin než budeš potřebovat a jehlovým ventilem dolaď na správný počet. To doladění po čase několikrát zopakuj. Dobrá je minutka z kuchyně mám na ní nařízených 10 vteřin. :-)
CO2 počet bublinek za minutu = °dKH x objem akvária v litrech : 50
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 15:54 Hanzys – Dotaz
Zdravím mám akvárium 240l a pořídil jsem si set CO2 jak ho správně nastavit kolik bublinek pouštět do akvária?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 14:46 Muž hunti [4] Re: Zip
OK, zkusím. Lahev jsem už hodil do firmy na naplnění. Zítra ji vyzvednu a otestuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 13:36 Muž Zip [277] Re: hunti
Tu první část jsem nějak nepochopil.
Když zavřeš hlavní ventil, tak tam je pořád ještě na budíku tlak, než to odbublá nebo nepovolíš hadičky.
Osobně bych test na těsnost dělal s novou lahví. Úplně odpojil elmag ventil, zapojil zbytek sestavy, ať se to natlakuje na normální provoz, hodil to celé do vany s vodou a sledoval. Pokud to bude OK, tak zapojit elmag. ventil a jeho spoje zkusit jarovou vodou.
Ale počkej si ještě na radu ostatních.
Já měl např. záludnou netěsnost na obou budíkách, jak jsou zašroubované do těla redučáku, tak tam to pěkně ucházelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 13:19 Muž hunti [4] Re: vaclav
Zkoušel jsem jarovou vodu ale nikde nic podezřelého.

Divné, že když jsem teď zcela povolil redučák, tlak v systému spadl na 0, ale po zavření kohoutu na lahvi je na levém ciferníku pořád tlak 10bar. Když lahev zavřu tak by měl tlak spadnout taky na 0 ne?

Pokud bych to chtěl zkusit ponořit do vody, má smysl to dělat teď s prázdnou lahví? Nebo ji mám nechat nejdřív naplnit? Mám ji ponořit komplet i s jehlovým ventilem? Pouze odpojit magnetický? Ten jehlák předpokládám bych měl zcela zavřít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 13:03 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Zkus jar nebo pěnu na holení. Pozor na tlak jakmile bomba dochází a v lahvi je jen plyn, zvedne se až skoro trojnásobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:45 Muž Zip [277] Re: hunti
To je chybka...
Je tu vlákno rybicky.net/forum/19568-unik-plynu-co2
POZOR elmag. ventil nesmíš ponořit do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:43 Muž hunti [4] Re: Zip
těsnost jsem nezkoušel, jak se dá otestovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:41 Muž Zip [277] Re: hunti
Ano je skoro prázdá.
Obávám se, že patříš mezi nás šťastlivce, co jim sestava netěsní z "výroby".
Zkoušel jsi těsnost před uvedením do provozu?

Já bublal s 2,1l asi 3 měsíce, nonstop, ale asi jen 1b/s.
Ikdyž každý máme asi jiné bublinky ;-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2019 12:32 Muž hunti [4] – Prázdná lahev
Fotka k příspěvku Zdravím, mám dotaz k lahvi CO2. Mám set zakoupený cca 2 měsíce s nočním vypínáním. Dávkuji cca 2 bublinky na vteřinu. Původně jsem měl na levém ciferníku cca 50bar, teď jsem si všiml, že tlak klesl na cca 10bar viz foto. Znamená to, že je lahev prázdná? Nějak se mi nezdá, že by se za tak krátkou dobu vyprázdnila.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2019 16:30 - Re: slavko
4dKH ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2019 21:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: muťa
Tillmanova tabuľka je OK, problém je vo vstupoch. S ako presnosťou dokážete určiť pH resp KH? Vynásobte si tie chyby a dostanete +- autobus...

Dropchecker tiež funguje na základe Tillmanovej tabuľky, ibaže KH *by* malo byť známe a konštantné a farba meria "len" pH, a tak je jeho presnosť výrazne vyššia ako vlastné merania oboch veličín. I v tomto prípade však presnosť stojí a padá na presnosti roztoku KH...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 19:29 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 17:59 Muž muťa [554] - RostlinyRe: vaclav
No právě....občas se tu setkávám v diskusích s tím, že ta tabulka není dogma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2019 17:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: muťa
Dropchecker je asi nejlepší ty kalkulátory se řídí Tillmannovou tabulkou a to je problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 17:46 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybamiRe: muťa
Skús Tillmanovu tabuľku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2019 17:46 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: muťa
rybami ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2019 17:32 Muž muťa [554] - Rostliny – Výpočet CO2
Zdravím.
Mám pH 6.3 a dKh 3. Na kalkulačce v prvním odkazu mi to háže hodnotu 45 mg/l CO2 a na druhém, 30 mg/l což je rozptyl dost velký a obojí hodnoty jsou celkem vysoké. Dropchecker (Dennerle) ukazuje takovou světle zelenou barvu. Čím se řídit? Když se podívám na ryby, tak jsou úplně v pohodě, žádné lapání po vzduchu, ani nic podobného.

akvarijni-hnojivo.cz/…
www.akvamalawi.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:19 Muž Jarry [1437] Re: Provpe
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:06 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Jarry
jasny takže jsem to blbě pochopil teda asi tone takže když mam drop checker tak měří co2 ve vodě a né ph vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 14:01 Muž Jarry [1437] Re: Provpe
Ten roztok má 4 DKH, takže zelená barva by měla odpovídat 11-21 mg/l CO2 v akváriu / dropcheckeru. To, co píšeš, by platilo, kdybys měřil pH vody v akváriu, ale proto se používá dropchacker a roztok v něm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 13:26 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Jarry
však podle té tabulky cím vetší kh tak tim víc CO2 :-O nejak tomu nerozumím.
při ph 7,2 a 10kh bude ve vodě cca 20mg na litr
při ph 6,7 a 10kh bude ve vodě cca 64mg na litr což už je moc

surpanblog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 13:07 Muž Tommo [828] Re: Provpe
No vždyť ten dropchecker mám taky a s tím namíchaným z Profiplants to funguje. Nic navíc nemíchám a myslím, že se to ani nemá.

A jestli myslíš Tillmanovu tabulku, tak o ní tady již bylo napsáno mnoho. Podle ní bych měl ryby dávno mrtvé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2019 13:03 Muž Jarry [1437] Re: Provpe
Moc nerozumím tomu, co se snažíš říct, doporučuju koupit tu náplň od Profiplants, tu dáš samotnou, ničím neředěnou do dropcheckeru a ten do akvária tak, aby ta kapalina v dropcheckeru nepřišla do kontaktu s akvarijní vodou. Potom je úplně jedno, jaké máš KH v akváriu (z pohledu měření).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:52 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tommo
jasný někomu to fungovat bude někomu né proto je tam ten článek o výrobě 4°dKH aby se to tim naředilo po naředění by to mělo ukazovat zeleně vyšší ph kdybych se řídil podle té barvy v drop checkru tak otrávim ryby mam tvrdší vodu. :/ a pak se to vše mění nebo to chápu špatně?

Mam toto www.ebay.com/…

ale zezelená mě při 6.8 cca. jenže mam dKH 10 takže podle tabulky idealní hodnota je při ph 7,2-7,3 při tom ph mě ukazuje drop checker modrou :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2019 09:49 Muž Tommo [828] Re: Provpe
Nevím co máš, já to nemíchám a ukazuje to dobře a čím vyšší je pH (méňe CO2 rozpuštěného ve vodě) tím je zelená tmavší a jde až do modra a naopak světle zelená až žlutá. Když měním vodu a dropchecker je na suchu, tak kapalina ztmavne. Je to taková kontrola, jestli funguje. Měnil jsem asi po 2 měsících, ale stále kapalina fungovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:41 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tommo
právě že tu co mam já musíš míchat s tim roztokem co jsi mě poslal aby to ukazovalo zeleně vyšší ph
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:39 Muž Tommo [828] Re: Provpe
Tu zakoupenou náplň už nemícháš, prostě jí tam naleješ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:36 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tommo
jo to chápu myslel jsem kolik toho roztoku 4dkh smíchat s tou náplní :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:32 Muž Tommo [828] Re: Provpe
Já mám tenhle www.profiplants.cz/… ale z Číny a dávám tam toho tolik, aby mi to při otočení nevyteklo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:28 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: Tommo
a kolik pak toho roztoku přidat do drop checkeru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2019 09:00 Muž Provpe [8] - Rostliny – dropchecker
ahoj míchal někdo kapalinu do dropcheckeru? Jak na to? :) mam toto ale to ph je moc nízké na mou vodu potřeboval bych ho zvednout podle tabulky mě to vychází na 7,2 a nameřenou vodu mam 6,8ph a 10Gkh

Edit: nebo aspon nějaky článek o tom nic jsem nenašel :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 22:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Pokud máš el ventil zavřený je tlak na redukčním ventilu i na něm. U reaktoru mám budík na úplném minimum to by jsi musel mít hodně tvrdou vodu nebo ti to někde uchází. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 22:21 Muž jarovo [1695] Re: hunti
Chápeš to správne, ale ako som už písal - čím väčší tlak tým citlivejšie nastavenie na ihlovom ventile.
Ak potrebuješ do reaktora napr. 1 bar - a máš nastavené 3.5 baru musíš nastavovať ihlový ventil veľmi opatrne.
Lepšie je nastaviť si 1.5 baru / je to s rezervou k potrebnému 1 baru/ a ihlový ventil regulujem ľahšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 22:13 Muž hunti [4]
Zpětný ventil mám plastový, ale z nějakého vysokopevnostního plastu, který je určený pro CO2.

Teď tomu ale nerozumím. Pokud je ta sestava zapojená v tomto pořadí: láhev, jehlový ventil, elektromagnetický ventil, počítadlo bublin + zpětný ventil, reaktor, akva, tak potom ten vysoký tlak působí jen na jehlový ventil ne? Jehlový ventil už potom propouští dál jen to, co mu povolím nezávisle na tom, jakým tlakem to do něj jde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 22:01 Muž jarovo [1695] Re: hunti
Pokiaľ máš nastavený vysoký tlak / vyšší ako je potrebný / musíš to potom vyregulovať ihlovým ventilom. Pustíš mu len toľko CO2 ktoré prejde cez membránu do vody. Pri vysokom tlaku nestíha CO2 prejsť a dôjde k poškodeniu. Samozrejme regulácia ihlovým ventilom je zbytočne moc citlivá.
Ešte ma napadlo aký máš spätný ventil? Plastové niesu stavané na vyšší tlak.

EDIT: pozeral som pár reaktorov - plastové majú väčšinou doporučený tlak 0.8 - 1 bar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:54 Muž hunti [4] Re: jarovo
Co znamená z praktického hlediska, že je tlak na reaktor, nebo atomizér moc vysoký? Že hrozí riziko prasknutí? Nebo, že rozpouštění CO2 bude neefektivní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:52 Muž jarovo [1695] Re: hunti
Pri vysokom tlaku je ihlový ventil až moc citlivý, čo si správne napísal. Neviem určite, ale na reaktor bude aj tých 7.5 moc, s reaktormi skúsenosti nemám - snáď sa niekto ozve hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:44 Muž hunti [4]
Fotka k příspěvku Tak jsem to vyladil na těch 7,5.

Co2 rozpouštím reaktorem. Ale přijde mi, že musím pouštět hodně bublin na to, abych měl zelený dropchecker.

Je možné, že tím snížením tlaku se zvýší efektivita rozpouštění? Je o to, zda bych teď neměl trochu snížit bubliny, nerad bych otrávil ryby.

Jinak jsem měl docela problém s tím, že jehlák by až moc citlivý, při minimálním pootočení to bublalo o hodně více či méně. Předpokládám, že to bylo tím vysokým tlakem.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:37 Muž jarovo [1695] Re: hunti
Podľa mojich skúseností najväčší tlak potrebujú atomizéry - cca 3 až 3.5 baru.
Ja nastavujem tlak nasledovne:
- redukčný ventil je úplne povolený
- ihlový ventil dotiahnem - úplne ho zavriem
- redukčným ventilom nastavím cca 3.5 baru / na stupnici pravého budíku je to cca 7.5litra/
- postupným otváraním ihlového ventilu nastavím požadovaný počet bublín.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=151