Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 17 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.01.2014 18:25 Marcel G Re: Designer
Designer napsal:Kdyz bude hodne nizka [alkalita], pridani i pomerne malo CO2 vyrazne snizi pH ...
To neodpovídá výpočtům:
Při alkalitě 1°dKH a pH 6,7 budu mít ve vodě 7 mg/L CO2.
Zvýším-li jeho koncentaci na 35 mg/L, klesne mi (při stejné alkalitě) pH na 6,0.
A teď, když budu mít alkalitu 5°dKH a pH 7.4, budu mít ve vodě také 7 mg/L CO2.
A když opět zvýším koncentraci CO2 na 35 mg/L, klesne mi tím pH na 6,7.
V obou případech (tj. jak ve vodě s nízkou alkalitou, tak ve vodě s vyšší alkalitou) mi pH klesne shodně o 0,7 bodů. V čem přesně tedy spočívá nebezpečí přidávání CO2 do vody s nízkou alkalitou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.01.2014 17:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
V jednom litru vody muzes pri 25°C rozpustit 759ml CO2, coz obnasi pri atmosferickem tlaku 1.5g CO2, koncentrace ve vode zhruba 1500mg/l. Ver mi, ze pri takoveto rozpustnosti a nasich potrebnych okolo 20mg/l na rozpustnost nemuze mit z akvarijniho pohledu nic obsazeneho ve vode vliv. A ze neco prejde na kyselinu uhlicitou? Z tohoto pohledu jde o nepodstatne procento.

Ze z vody v akvariu unika do atmosfery, to je jasne, to snad vi kazdy, kdo si nekdy otevrel limonadu, takze ho dodavame stale, abychom nejakou pozadovanou koncentraci udrzeli.

Uhlicitanova tvrdost Te zajima z jednoho podstatneho duvodu. Kdyz bude hodne nizka, pridani i pomerne malo CO2 vyrazne snizi pH a to by se nemuselo zive casti akvaria vubec libit. A z druheho hlediska, kdyz budes vedet, pri jakem pH mas pozadovanou koncentraci CO2 ve "sve vode", muzes na zaklade pH CO2 automaticky davkovat, pridavat vzdy kdyz ma pH tendenci se zvysit nad nastavenou hodnotu.

Tillmanova tabulka ma pouziti hlavne pro dropcheckery, kde mas definovanou vodu, a tak vis predem, jake pH bude mit pri jake koncentraci CO2 ve vode a tak muzes podle pH v dropcheckeru sledovat mnozstvi CO2 v akvarijni vode, pricemz ta voda v akvariu a dropcheckeru muze mit odlisne pH (protoze ma jinou uhlicitanovou tvrdost).

Co pisu mi taky nedoslo hned, opustil jsem sve fyzikalni chapani sveta a zacal do toho plest chemii vic, nez by bylo vhodne. A nastaly mi v hlave zmatky, ktere jsem si musel nejprve sam se sebou vyresit, abych ted uz byl schopen psat tohle ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:52 Žena vendy [27] - CichlidyRe: Ciffik
byl problem že mi to někdo nainstaloval a dotahl uzavery byl zavren uzaver do hadicky a me slo pridavat tlak primo z lahve, takže ja pridavala tlak ale primo z lahve ale bylo to skrcene u vychodu. takže teď je to vše tak akorat povolene a jede to. uvidime zitra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:38 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: zervan
vendy napasala: bublinky přes to už jdou - z toho vyvozuji, že neměla dostatečný tlak na ,,profouknutí" diffuzoru (pravděpodobně vnitřní atomizér?!), takže do akva žádné co2 neproudilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:31 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vendy
Podľa môjho laického názoru by sa po 2 dňoch už malo nejako prejaviť zvýšenie CO2 - ak nie cez deň (možno rastliny všetok pridaný CO2 spotrebujú), tak určite aspoň ráno. Tie CO2 testy nie sú tak presné, asi by bolo lepšie zmerať ráno a večer hodnoty pH nejakým presnejším testom.

Ja práve ladím množstvo CO2 z biokvasu: keď dám veľkú fľašu, tak sa mi počas dňa až príliš zvýši obsah CO2 (zníži pH) - čo značí, že ho rastliny nestíhajú spotrebovať, no a keď dám malú fľašu, tak sa mi pH ani nehne - to neznamená, že žiadne CO2 rastlinky nedostali, ale len to, že ho všetok minuli. Ak sa mýlim, prosím skúsených veteránov, aby ma opravili ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 21:26 Žena vendy [27] - CichlidyRe: zervan
přes umělohmotný difuzor větší velikost než ten skleněný, bublinky přes to už jdou přidala jsem tlak na lahvi. Jsou jemné a jdou směrem do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 16:21 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vendy
A to sa pH ešte ani trochu nezmenilo zatiaľ? Cez čo sa rozpúšťa CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 15:31 Žena vendy [27] - CichlidyRe: zervan
já nevím , ale asi 3 bubl. za sek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 15:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
Designer napsal: Kdyz ucinne rozpustis urcite mnozstvi CO2 ve vode, proste tam je a alkalita si muze rikat co chce To by dávalo zmysel, ale prečo sa potom používa orientačný "vzorec" (teraz ho práve nemôžem nájsť) na stanovenie počtu bubliniek za minútu na základe objemu vody a KH? Ja to chápem tak, že v mäkkej vode sa pri rovnakom bublinkovaní pridá rovnako CO2 ako v mojej tvrdej vode, akurát, že tam to riadne zamáva s pH a mne sa pohne len o pár desatín. Alebo sa v mäkkej vode za rovnakých okolností rozpúšťa lepšie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 15:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: vendy
To v tej 550 l nádrži? Aká je KH vody? A koľko bubliniek CO2 za minútu ide do vody?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 14:55 Žena vendy [27] - Cichlidy – za jak dlouho se zbarví drop checker?
Ahoj mám asi druhý den zapojené co2 za jak dlouho mám čekat zbarvení? stále je modrý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 12:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Robo
V tomto tematu jsem to popsal dostatecne k realizaci 04.01.2014 00:23. Jinak staci prohledat temata o CO2, daval jsem vice linku na youtube, kde se zvony s prutokem vody z cerpadla pouzivaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 12:21 Muž Robo [45]
Jsou tady někde na foru ukázky těch zvonů na rozpouštění CO2? Kolega tak chce vyzkoušet rozpouštět Co2 ze sodastreamu. Zatím jen na zkoušku jak to bude fungovat, později by koupil nějakou bombu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 12:19 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Moucha
Nezapominam vubec na nic. Kdyz ucinne rozpustis urcite mnozstvi CO2 ve vode, proste tam je a alkalita si muze rikat co chce, CO2 je ve vode vzdy dobre rozpustne, jen jde o to, ze pri parcialnim tlaku CO2 v atmosfere ho do vody nedifunduje vic, proto ho bezne ve vode vystavene atmosfere a bez dalsich zdroju neni vic nez 1mg/l. A kdyz jednorazove rozpustim 1g CO2 do 100l vody, je to vzdy narust 10mg/l, bez ohledu na cokoli dalsiho.

Stejne nemuzes brat v potaz pH, ja ho chci a chci a chci takhle nizko, nemuzes ho rvat silou pridavanim CO2 nekam dolu, kdyz uz v te dobe diky obsahu CO2 ve vode je akvarium vytravene. Ty at je alkalita jakakoli, mas dosahnout urcite koncentrace CO2 ve vode, a to se Ti podari vzdycky. A az pak muzes resit, jake je pH vody pri pozadovane koncentraci CO2, a kam ho chces dostat - ovsem uz jinymi prostredky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:52 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
No hej, ale ak človek nechce kvôli CO2 ďalšie elektrické zariadenie, tak skúša inak. Ja som v tomto úplný začiatočník, tak asi mám byť radšej ticho a nedávať rady :) Ale predsa spomeniem, že teraz práve skúšam reaktor JBL Tajfun. Spodkom prichádza bublinka, potom sa točí na dráhe hore (trvá to 11 s), cestou sa čiastočne rozpúšťa a nerozpustený plyn sa hromadí hore, to je ako zvon. Keď ho je viac, vyletí otvorom nahor - reaktor "vybuchne" :) Dosť to prdne (veľká bublina) a rybky sa spočiatku až zľakli, tak som tento výstup napojil na vzduchový vstup čerpacej hlavy, čiže jednak sa zvyšný plyn rozstrelí prúdom filtra po akváriu a tiež to spôsobuje slabý prúd cez CO2 reaktor, čo by malo pomôcť rozpúšťať napr. aj ten plyn uväznený hore v zvone.

Či to je lepšie ako bežný vzduchovací kamienok neviem, ale určite je to tichšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.01.2014 11:41 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Designer
cece zapominas na alkalitu... mas prazskou vodu kde to je v pohode... ale co ty co maj nekolikrat vyssi alkalitu.... nezapominej na zakladni principy

osobne jsem začal používat co2 abych snižil pH a udržil ho stabilně dole
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:20 Muž honzales [8] - Živorodky
moc diky s co2 zacinam tak nechci udelat chybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: honzales
Muzes, ale je to k nicemu, protoze vetsina CO2 Ti ve forme bublin unikne z vody. A ty potrebujes opak, co nejvic dodaneho CO2 rozpustit do vody.

Pratele, fakt Vas nechapu. Rozpoustite CO2 vsemi nejhorsimi moznymi zpusoby, s moznosti predavkovani, velkych ztrat, ucpavani a vsech dalsich moznych nevyhod. Verte mi, ze kdyz to udelate tak, ze se CO2 v systemu neztraci, ale ucinne se rozpousti, uzivite 200l akvarium z dvoulitroveho burcaku tak, ze dropchecker bude svetlonce zeleny.

Kdyz to zjednodusim, vypustit vystup cerpadla za par kacek pod kelimek, do zvonu plneneho CO2 (plus par trapne jednoduchych vychytavek), je to tak slozite? Tak proc to delat blbe? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 11:07 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: honzales
Bude to málo účinné a zvýši sa hlučnosť čerpacej hlavy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2014 10:44 Muž honzales [8] - Živorodky
ahoj chtel bych se zeptat. muzu napojit na cerpaci hlavu atman co 2 z bomby na privzdusnovani.nebo je mi vyskytnou nejaky problemy.zajimaji mne vase odpovedi. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 22:21 amrtin Re: replikant33
Aha,dík,vyzkoumám a vyzkouším pivo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 21:12 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
100% ano jen musiš koupit s dostatečne tlustou stěnou, a utčite bude mit druh od druhu jinou strukturu,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 20:24 amrtin Re: replikant33
To je zajímavý,dal by se takhle použít bambus co prodávaj v Hornbachu(OBI,...)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2014 20:13 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: zervan
ne,je to jen kousek bombusu seřiznuty pod uhlem na obou stranach a nasunuty do vzduchovací hadičky, ma to jednu nevyhodu při nočnim vypínaní se násakně vodou a potom už se nerozjede,nebo spiš mu to trvá velice dlouho.takže pouze pro použití NONSTOP,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 20:10 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: replikant33
A je niečim vyplnený, napr. nejakým cigaretovým filtrom?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:51 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
jo bambus:) z činské hulky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:47 amrtin Re: replikant33
Bambus? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:41 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
Ty si stručný ano , je to tajomstvo? Bambus, pálka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:39 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: cezarmilan
bambus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 19:29 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
:) To vidím, ale to je tam lipové drievko, alebo....?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 14:47 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: cezarmilan
to je difuzor,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 10:03 Muž Slav3k [23] Re: Johan
já vím ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.01.2014 09:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slav3k
To je též bez náplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:51 Muž Slav3k [23] Re: Johan
ten ebay je super cena, ale pujde to měsíc ... do čr

Ten home made, asi bych neměl nic proti, ale to vlastní míchání té náplně, nevím jestli se na to cítím xD možná si přecejenom počkám na ten výrobek z číny (ebay)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2014 09:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Slav3k
Napln Ti staci za par kacek:
www.juwelakvarium.cz/…
destilka (staci technicka) a bikarbona, to vyuzijes vzdycky a stoji houby.

A samotny dropchecker se da udelat jako improvizace z neceho, co bys normalne vyhodil. Pruhledna ohnuta tubicka, dva male pruhledne kelimky obracene v sobe... moznosti je spousta.

Ale najdes i cenove slusne vyrobky: www.petrprokes.eu/…

EDIT: Dropchecker Ti spacham i ze dvou injekcnich strikacek v kusovce po 2Kc v lekarne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Slav3k
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:24 Muž Slav3k [23] Re: matlala
A bude to fungovat dobře ? Už to někdo ozkoušel ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:17 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Slav3k
si vyrob nádobku i náplň a máš to cca za 50kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 09:14 Muž Slav3k [23]
jsem rozhořčen ... dropchecker bez náplně 250 ,- za kousek skla? a to v lepším případě, spíš bych řekl že to je plast ... s náplněma okolo 500,- směšný :-( Tolik jsem dal za CO2 lahev
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2014 07:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: zervan
ten kamínek funguje protože z flašky může jít pořádně velkej tlak.... kvasnice dokážou i "odvíčovat" kvasnou nádobu a vymalovat byt, ale asi bych zauvažoval nad co2 bombou

ta magnetizace byla jen na okraj... zapoměň na ni....

jako indikátor by byl dobrej dropcheker
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Moucha
Moucha: Vďaka za info a povzbudenie skúsiť silnejšie dávkovanie! (celkovo som sa CO2 dosť obával, tak som radšej menej dal) Dnes už nestíham, ale zajtra spojazdním väčšiu fľašu.

Čo sa magnetizácie týka - neviem, ako by som to zrealizoval. Inak ten kamienok stále drží, až mi je to divné. Buď pomáha vyšší tlak vo fľaši (vzduchový motorček to už nepretlačil) alebo sa to s CO2 ako zárodkom slabej kyseliny H2CO3 neupcháva tak ako so vzduchom.

replikant33: Tak to je parádne! Ten veľmi šikmý rez je výborný nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 23:36 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: 4 měsíce by měla, ale ovlivňuje to hodně faktorů.

tak maximálně s elektromagnetickým ventilem, nonstop těžko

2l vydrží v 100l nonstop 2-3 měsíce, záleží na diffuzoru a vodě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:48 Muž honzales [8] - Živorodky
jaky faktory myslis. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:34 amrtin Re: replikant33
Lipové dřívko?Hezky bublinkuje palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 22:33 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: honzales
4 měsíce by měla, ale ovlivňuje to hodně faktorů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 20:48 Muž honzales [8] - Živorodky
ratajova bomba 1,5
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 20:41 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: replikant33
Zle vidím? Prezraď čo to je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 19:36 Muž honzales [8] - Živorodky
Ahojky.Prisel jsem si pro radu od zkusenejsich.muze mi nekdo rict jak dlouho mi tak prumerne vydrzi 1,5kg bomba ve 150litrovem akvarku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2014 17:27 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: amrtin
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 16:28 amrtin Re: cezarmilan
A filtry kup na "slim" cigarety,ty se daj nacpat do obyč.vzduchovací hadičky X-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [17] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530-co2-kolik-a-jak-davkovat-merit-a-predejit-otrave?od=801