Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodky - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Živorodky - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.04.2018 02:09 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal:...Anebo ještě jinak - Poeciliopsis prolifica mohu mít asi 50-60 ks (i s potěrem) v 15l. Bez filtru.
- coze
-sice chápu nestandartnost a praktikování chovu ,ale nad tímto jsem se pozastavil i já
-k tomu ostatnímu
-přesně to jsem očekával ,proto jsem uváděl ,že to nelze stanovit tak jednoduše
-pro každého je přístup k chovu ryb a akvaristice jiný
-pokud dáme v "uživatelsky přijatelný" uvedený tvůj příklad chovu 100 ks guppek v 60l ,bude to pro řadu běžných akvaristů fatální problem-průser ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2018 00:55 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
200 gupek ve 200l není zdaleka moc. Já mám i s potěrem určitě přes 100 v 60l a bez filtru. Stabilní populace.

Anebo ještě jinak - Poeciliopsis prolifica mohu mít asi 50-60 ks (i s potěrem) v 15l. Bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2018 00:23 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vaaclav
-pro běžného uživatele akvaristu určitě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2018 23:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacewings
V 200 litrech jich je určitě více jak 200 a pořád spoustu mladých. To už je asi dost velké přerybnění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2018 22:35 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: vaaclav
-to nejde tak jednoduše,
-co je u někoho přemnožení(počet na objem akva) je pro druhého a rybu normál ,navíc pokud se k tomu přiřadí sociální chování druhu ryb ve vztahu k prostředí ,je to vždy proměnlivé
-chovatel ,voda ,rostliny ,filtrace ,osvit ,krmivo , atd ,to vše jsou faktory co to ovlivnují
-nejlepším řešením je predátor regulující přirozenou cestou populační vývoj guppek
-určitým znakem přemnožení je zvýšená mortalita ryb v akváriu ,zvláště starších samic ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2018 21:32 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: lacewings
Teď by to chtělo definici co je to přemnožení a co ne. Že se od určitého počtu přestanou množit se mě ještě nepovedlo docílit a že jich tam už je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2018 19:24 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: TST
Bez obav. Gupky se nikdy nepřemnoží nad kapacitu nádrže.

Edit: V odkazu od lacewings to máš vysvětlené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.04.2018 19:24 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: TST
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2018 19:07 Muž TST [4] – Potěr
Ahoj všem zkušenějším. Dovolte mi dotaz ohledně množení živorodek. Začínáme mít problém s jejich rozmnožováním. Měli jsme dva samce a několik samiček. Jedna samička nám uhynula bez zjevné příčiny a tak to přisuzujeme tomu, že byla po vyvržení potěru oslabená a nezvládla to. Sameček uhynul o týden později a podařilo se nám zjistit proč (pravděpodobně již byl starý, ale netroufáme si to odhadnout předně, protože nevíme, jak určit stáří ryb.).
A nyní k dotazu. Máme tedy již jen jednoho samečka a několik samiček, které docela dost často rodí. Již máme přibližně 25 nových ryb.
---
Dá se nějak snížit jejich porodnost? Mám strach, že v 70l akváriu nebude za chvíli k hnutí a že nám začnou postupně samičky hynout vyčerpáním. Máte prosím nějakou radu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.02.2018 13:42 Overlord Re: permonici
Děkuji za zprávu, moc mi to pomohlo, já závojnatky a skoro všechny rybičky vracím tam kde jsem je koupil, prý si je vezmou zpátky rádi, ale samozřejmě půjdou do přísné karantény. Celou noc jsem studoval fora a závojnatky, opravdu jsem byl hloupý že jsem si je do 54l pořídil, navíc děkuji že jste mi napsala odstrašující případ, někteří lidé místo toho aby třeba napsali že to není dobré, tak začnou nadávat atd... (zapřísáhlí akvaristé), ale to je teď jedno, hlavní je že budou vráceny a že si je vezme někdo kdo bude mít vhodné podmínky k jejich chovu. :-)
P.S. ze svého akvária si udělám akvárium pro paví očka, asi 10 jich pořídím.
takže tam budu mít očka 10, pancéřníčky 3-4 a ancitrusy... jak je to s jejich chovem? mám zatím jen dva
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   11.02.2018 09:05 Žena permonici [316] Re: Overlord
Ahoj, dej si říct. Mám tu, čistě jako odstrašující příklad, registrovanou naši původní nádrž. 54 l, 3 závojnatky. rybicky.net/nadrze/25680-detska-1
Když byly malé, tak to šlo, ale rostou velmi rychle. Vybydlely akvárium "na kost"-na štěrk. Sežraly všecky rostliny. Voda zakalená. Když jsem v létě odjela, co tři dny volal pečovatel, že je voda šílená, tu chcípla jedna, pak druhá, po 14ti dnech jsem se vrátila, voda úplně rezavá, v ní zbývající tlustý kapr o velikosti asi 13 cm, no prostě děs. Ty chuděry to odnesly, mám je tu v prezentaci fakt jako praktický důkaz toho, jak to dopadne, když lidé nedají na zdejší rady (já tehdy rybicky.net neznala).
Fotky na konci esitence nádrže tam nejsou, tehdy jsem jen vzala nádrž a vylila ji celou, písek vyhodila a začala znovu. Ne úplně dobře, ale líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.02.2018 19:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Overlord
Já mám v 60l hromadu rostlin, gupek a krevetek a stačí mi to.

Ophiopogon: Kdybys tam měl umělou rostlinu, je to jen mrtvá hmota zabírající prostor. Tohle je mrtvá hmota zabírající prostor, pomalu a pozvolna kazící zahníváním vodu.

Obecně: Koukni do mého článku, který ti linkuju a porovnej, kolik bylo rostlin v mém akváriu, když jsem do něj poprvé dal ryby (dva páry živorodek velikosti gupky) a jakou rostlinnou hmotu máš ty. Hm?

X lidí tu tu už řeklo, aby ses vys**l na závojnatky, tak nebuď hluchý deb**, poslechni je a vys** se na závojnatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 18:24 Overlord Re: JirkaŠčobák
MNo tak teď nevím jaké rybičky si mám do toho akvária pořídit, musím si nechat poradit, ale viděl bych to buď pro pár živorodek a nebo bych tam nechal závojnatky ,jsou jen 2, a ostatní ryby šli pryč, respektive do obchodu a ten Ophio mě docela překvapil, ale nevím jestli tam teď nějak mega škodí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:32 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Overlord
Prezentace Ti začala žít vlastním životem. Máš tam ode mě první reakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 15:17 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Overlord
Kdybych měl založit akva pro ryby velikosti molly, dám 60-100l jen pro ně a žádné další ryby tam cpát nebudu.
V tvém akváriu ve špičkovém stavu máš ophiopogon, který není akvarijní rostlina.
Ti samečci jsou nejmenší problém.

P.S. Na 100 okružácích v 50l není nic zlého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 14:48 Overlord Re: Amatértom
Prezentaci jsem nějakým způsobem zpatlal, ale víc toho nedokáži napsat, jsem tu na této stránce poprvé, prezentaci budu v budoucnosti ještě hodněkrát předělávat, je na stránce nádrže jako "přerybičkované království"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 14:45 Overlord Re: Pepan
Máš naprostou pravdu a co se týče okružáků, není asi úplně vhodné když bych jich tam měl asi 100, nějací tam jsou vím asi určitě o 5, které se závojnatkám už nevejdou do pusy, ty závojnatky jsou ještě mimina jsou malé, bez ocasní ploutve 3 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 14:19 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Overlord
Tvrdíš, že si navštívil prodejny, kde byly hlavy akvaristikou pomazané. O tom bych si dovolil pochybovat, jestliže nedokázali přesně určit pohlaví živorodých rybiček při odchytu. Na prodejce se nikdy nespoléhej. Ostatně, jestliže jsi něco o rybách studoval, ať už tady, nebo jinde, určitě bys takto neexperimentoval s osádkou. Může ti to pár dnů, dokonce i týdnů držet, ale spěje to ke katastrofě. Těším se na prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2018 14:18 Muž File1980 [53] Re: Overlord
Já osobně bych se do objemu 54 l zaměřil na ryby do velikosti 2-3 cm.Ve zdejším atlasu je jich na nastudování pro výběr dost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.02.2018 14:17 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Overlord
Overlord napsal: Děkuji za reakce, ale akvárium jsem měl založené už 3 týdny před dodáním rybiček + rybičky jsem nekoupil všechny najednou, ale postupně, o akvárium se pečlivě starám, voda čistá a zdravá, rostlinám se daří atd... studoval jsem chov rybiček hodně dlouho před tím než jsem si vůbec něco pořídil. Byl jsem ve 4 ruzných prodejnách s akvaristikou a všude byli lidé kteří tomu opravdu rozuměli, orientovali se v tom, říkal jsem jaké mám akvárium a jaké vybírat rybičky, všude mi říkali, že do 54 litrového akva, závojnatky nevadí, ale naopak pomůžou, okružáky vyhladí, což vyhladili. Abych řekl pravdu, víceméně stav akva je ve špičkovém stavu, ale vím že jsem vybral špatně ryby...jestli bych se mohl zeptat konkrétně v čem? ........Nicméně jsem teď zavolal do prodejny kde jsem je kupoval, a souhlasí s vrácením, takže výběr bude lepší :)

Není nejrozumnější věřit bezvýhradně prodavači, jehož rady jsou podloženy ekonomikou prodeje. Spíše bych věřil místním rádcům, kteří na ekonomickém profitu nejsou zainteresováni. A pokud bys skutečně dlouho dopředu chov rybek studoval, určitě bys v akváriu neměl takový pelmel. Navíc, jásat nad tím, že mi nějaké ryby totálně zlikvidovaly okružáky, kteří jsou vlastně zdravotní policie, to nehovoří o hlubokých znalostech.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.02.2018 14:16 R Muž afc1886 [14682] Re: Overlord
Tak 3 týdny není nic moc na to, aby bylo akvárium pořádně zaběhlé.
Tím studováním bych se v tomto případě raději nechlubil.
To jak se staráš o akvárium bych se dozvěděl z prezentace, nebo bych měl možnost si udělat obrázek z jedné fotky celého akvária.
Těm akvaristikám bych se obloukem vyhýbal, nebo bych si aspoň promyslel, jestli ti lidé tomu opravdu rozumí.
Založ tu prezentaci akvária. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 14:08 Overlord – Chtěl bych se teda poradit
Děkuji za reakce, ale akvárium jsem měl založené už 3 týdny před dodáním rybiček + rybičky jsem nekoupil všechny najednou, ale postupně, o akvárium se pečlivě starám, voda čistá a zdravá, rostlinám se daří atd... studoval jsem chov rybiček hodně dlouho před tím než jsem si vůbec něco pořídil. Byl jsem ve 4 ruzných prodejnách s akvaristikou a všude byli lidé kteří tomu opravdu rozuměli, orientovali se v tom, říkal jsem jaké mám akvárium a jaké vybírat rybičky, všude mi říkali, že do 54 litrového akva, závojnatky nevadí, ale naopak pomůžou, okružáky vyhladí, což vyhladili. Abych řekl pravdu, víceméně stav akva je ve špičkovém stavu, ale vím že jsem vybral špatně ryby...jestli bych se mohl zeptat konkrétně v čem? ........Nicméně jsem teď zavolal do prodejny kde jsem je kupoval, a souhlasí s vrácením, takže výběr bude lepší :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.02.2018 12:27 R Muž afc1886 [14682] Re: Overlord
Tvůj problém nejsou jen ti samečci Black Moll. Ty máš problém v celém akváriu a tím, že koupíš nové 20litrové akvárium si vůbec nepomůžeš. Počítám, že to akvárium je založeno jenom chvíli, takže tě teprve ty větší problémy budou čekat a úhyny nastanou za chvíli. Máš dvě možnosti 1- rybičky darovat rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku nebo prodat rybicky.net/inzeraty/ a začít znovu a správně
nebo 2- kouúpit akvárium odpovídajícího objemu, ale i tak bych zredukoval počet druhů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   10.02.2018 12:13 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Overlord
Všechno to jsou ryby, které produkují spoustu detritu. Proč si každý nejdřív pořídí akvárko s rybami a až nastane problém, začne se teprve zajímat, jak to vyřešit? Postupuješ stejně při nákupu mobilu nebo počítače. Nakoupíš podle svého rozumu a teprve až to nesplňuje Tvoje představy, začneš se zajímat, v čem je problém? Nebo nejdřív sháníš informace, a teprve pak realizuješ nákup? A splachovat ryby je hnus. Tak je někomu věnuj. Nabídni je třeba tady v inzerci. Copak ty ryby mohou za to, že se chováš, abych řekl hodně slušně, šíleně nerozumně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.02.2018 12:05 R Muž ctibum [6910] Re: Overlord
Závojnatky v 54 litrech hrubýho? coze
Mohl bys založit a maximálně vyplnit prezentaci? S aktuální fotkou?
Ryba se nesplachuje, živá ani mrtvá. Běž je vrátit tam, kdes je koupil. I kdyby zadarmo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 11:57 Overlord – Problém se samci živorodek
Dobrý den, mám problém se samečky Black Molly, v obchodě jsem si při prvním nákupu Black pořídil 1 samce a 3 samičky, byly vybrány obsluhou a při druhém nákupu, když jsem si ještě nějaké ty rybičky dokupoval, jsem si pořídil 1 samce a 1 samičku Black Moll. Jenže jsem zjistil že se nějaké Blacky honí, poté jsem zkoumal a zjistil jsem že s prvního nákupu byly 2 samečci a 2 samičky a z druhého nákupu oba samečci, tudíž mám 4 samce a dvě samice.
První samec honí druhého samce, třetí je v pohodě a čtvrtý semtam vyjede po prvních dvou.
Mám 54l akvárium, a v něm 2 závojnatky, 3 mečovky, 6 Black Moll, 2 paví očka, 2 platy, 2 ancitruse a 1 pancéřníčka. Vím je to na 54l trochu moc, ale s těmi Blacky nevím co mám dělat, nechci je zabít, ale potřebuju zmenčit samčí počet, jestli mám koupit např nové 20l akvárium? nebo vykonat rituál a spláchnou je (což nedokážu, pokuď nebudu mít na vybranou)?
Každopádně děkuji za brzkou odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2018 00:43 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
To se mě stát nemuže. Přebytečný potěr, pokud mám, si někdo vždy rád vezme :).
Ono je to o tom, jaké živorodky si člověk v úvodu pořídí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2018 22:15 Muž File1980 [53] Re: veliz
Já je vždy odlovím,usmrtím pinzetou a dávám rybám ihned jako krmení.Razborky si na nich vždy smlsnou.Možná to může někomu připadat drastické,ale myslím si,že je to pořád lepší než je vyhazovat.Chce to,ale odlovovat až tak po 7 - 10 dnech od narození.To už jsou takové oprsklejší a v pohodě je odlovuju u hladiny,kde se pohybují,protože si myslí,že dostanou žrádlo.

PS:Taky jsem se kdysi spoléhal na samo regulaci,ale nějak nefungovala,tak jsem regulaci začal provádět tímto způsobem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 21:39 R Muž ctibum [6910] Re: veliz
Vždycky jsem si říkal, proč si lidi pořizují živorodky, když pak neví, co s potěrem... hmm No a z poslední hospody jsem si je přinesl taky a už koukám, jak se to v "61" hemží a jak to Betta, na kterou jsem spoléhal, nežere... smich
Mám v plánu počkat, jestli bude fungovat samoregulace. Pokud ne, budu je nabízet. Předpokládám, že se nějaký ochotný "zkrmovač" najde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 21:33 veliz – Co s pavíma očkama?
Před měsícem jsem nasadil do 80 cm akva 10 pavích oček z Hornbachu 3/7 samec/samice. Akvárium se slušně rozjelo, rostliny (hygrophila polysperma a anubias balteri nana) rostou. 1 březí samice uhynula, ale na 2 porody se mi tam objevilo 2x6 mladých. 6 je již odrostlých, 6 jsou maličké. Velké ryby ty malé nechávají žít, maximálně je odeženou. Obávám se přerybnění. Mám ty malé lovit a utratit? Nebo je mám dávat do jiného akva bettě jako krmivo? Lovit se budou asi špatně, jsou dost čiperné.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 07:21 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Pokud jsou to ty ryby, kterým hodíš jakoukoli zařasenou rostlinu a ony ji oberou, pak vím, o čem mluvíš a stále je má.
Taky je má v půl roku starém seznamu, co mi dával. Procházel jsem tehdy všechny jeho ryby a velkou část jsem "odložil", že je z nějakého důvodu mít nemohu (nemám na ně dostatečně velké akvárium, například). Tyto byly mezi nimi.

Tak ty alotoky mají možná jiný problém, který nemá díky umístění nádrží Milan... takovou "zimu", kterou potřebují ke své prosperitě lze v normální akvaristické odchovně jen obtížně vytvořit...Užil jsem si s nimi... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 23:23 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 0
Pokud jsou to ty ryby, kterým hodíš jakoukoli zařasenou rostlinu a ony ji oberou, pak vím, o čem mluvíš a stále je má.
Taky je má v půl roku starém seznamu, co mi dával. Procházel jsem tehdy všechny jeho ryby a velkou část jsem "odložil", že je z nějakého důvodu mít nemohu (nemám na ně dostatečně velké akvárium, například). Tyto byly mezi nimi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 23:10 0 Re: JirkaŠčobák
Zdravím, chodíš-li Jirko k Milanovi Murkovi, tak bys mohl vědět, zda má stále ještě to početné hejno ryb od druhu Allotoca dugesi. Všiml sis toho, nebo to je pro tebe velká neznámá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 23:00 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LiborSprysl
To bych neudelal, byl jsem vdecny, ze je mam, hned od zacatku. Jsem velmi rad, ze se zacaly mnozit. Staram se o ne dobre. Krmim 3-4x denne po malych davkach, aby byla vyrovnana rostlinna a zivocisna slozka, dostavaji asi 12 ruznych krmiv. Aktualne jsou samecci skoro tak krasni, jako na kycovitych fotografiich, co o techto rybkach vygooglis.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 20:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
To neznamená, že je potřeba s nimi prasečit... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 16:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LiborSprysl
Dostal jsem je zadarmo ... máme takový výměnný obchod ... Milan Murko mi dává ryby, já mu na oplátku rostliny. Jednou se mi poštěstilo a mohl jsem mu dát Poeciliopsis prolifica, které neměl (jinak skoro neexistuje divoká živorodka, kterou by už neměl ve zbírce). Předky těchto xenotok Milan dovezl z Mexika (pravděpodobně je nachytal) v roce 2012.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 15:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
Nejsou to bude i tím, že jsou dost drahé ... s tím bych počítal při práci s nimi ... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 13:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: lacewings
Pokud mohu tipovat, myslím, že to nebude tak těžké, jako v úvodu. Jednak mám dospělých samic 7 (samců asi taky tolik) a ty nějakou dobu vydrží (mám X. eiseni, která mi žije už 6-7 let), takže, pokud se nestane nějaká katastrofa, nebudou v blízké době kompletně nahrazeny mladýni samicemi, ale spíš se to bude plynule doplňovat, jednak když už jednou existuje hejnko mladých, podle mých zkušeností je bezpečnější. Čímž nepopírám, co píše Libor: Tenhle jeho postřeh může být v úvodu startu populace dost důležitý.

P.S. X. doadrioi je nový druh teprve od loňského podzimu. Předtím to bylo uváděno jako X. eiseni var. San Marcos. Jsou známé (dosud) jen ze čtyř lokalit. Lokalita u haciendy San Marcos je prý blátivá, bez rostlin, nepříliš veliká. Dobře se množí, ale ještě mezi akvaristy nejsou nijak rozšířené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 13:27 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: JirkaŠčobák
-uvidíme ,rozhodně stojí za to sledovat skupinu při vývoji dospívání , zda se chování změní a ta predace u juvenilních ryb bude zvyšující se
-tento druh nebyl nikdy zastoupen v mém chovu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 13:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LiborSprysl
Wow! Děkuju za postřeh!
P.S. Jinak - ano - jejich prožranost je neuvěřitelná (doslova žerou z ruky). Člověk je nakrmí za den 3-4x a ony stejně večer naběhnou ke sklu a tváří se hladově :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.08.2017 13:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: JirkaŠčobák
Jiří asi to bude jinak ... xenotoky obecně jak stárnou, tak lépe rodí a nejsou hnusné na mláďata ... je to podle mne tím, že se umí nažrat racionálně, zatímco ty mladé blbky žerou furt, aby něco neprošvihly a tím pádem i mláďata ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2017 12:56 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: lacewings
lacewings napsal:-ale pokud by se oddělil potěr od stávajícího hejna a tato skupina byla výživově dostatečně krmena ,kdy by nevznikl podnět predace ,jako přímého zdroje krmení ,doplnoval postupně potěr ,aby tam byla neustále zastoupena vývojová složka potěru ,tak predace není až tak markantní ,když skupina dospěje do reprodukčního cyklu
Dělám to vždy takto. Přesto to nemusí být v úvodu jednoduché. Příklad Xenotoca doadrioi (X. eiseni, var. San Marcos). Nějak žily a sem tam se rozmnožily. Jenže jsou na mláďata dost "ostré" a tak přežilo jen sem tam něco. Nedávno mi šťastnou náhodou přežilo 9 mláďat a postupně mezi nimi registruji další. Mám hejnko rybek, které jsem předtím neměl a dospělé nejsou na mláďata zdaleka tak ostré. Pokud totiž v nádrži mláďata nejsou nebo jen málo, je každé nové prtě snadno registrovatelné. Pokud ale je v akváriu hejnko rybek všech velikostí a množství mláďat, pak dospělé ryby přivyknou a ani neregistrují, když se hejnko mláďat sem tam zvětší.
Bude to i v samotném chování mláďat. Pokud je jich málo, mají co dělat, aby přežila a i kdybych je chtěl přikrmit, jednak nevím, kde jsou a jednak utečou. Jak je jich hejnko, drží se víc pohromadě a přikrmují se snadno (krmím po malých dávkách asi 3x denně, dnes banán a černý komár, určitě dostanou ještě alespoň spirulinu). Tím pádem rychleji rostou a jsou cílem po kratší dobu.
Mimochodem, potěr xenotok se mnohem víc, než dospělé ryby, krmí na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.08.2017 12:53 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Pepan
-proto si zkušený akvarista raději vytváří svoji vlastní linii z odchovu a původní ryby používá pouze k upevnění určitých "znaků" ,tím bychom se ale přesunuli do oblasti genetiky, ,která hraje rovněž podstatnou úlohu v chovu ryb
- důsledná selekce a již uvedené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 12:31 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: lacewings
Uvidím, co udělá další generace. První pětice pocházela z burzy a nevypadala podraženě, čili nedostatkem krmení u předcházejícího chovatele asi netrpěla. Je ale fakt, že kdysi jsem už korálky měl, nebyly tak hezké, zdály se mi drobnější a ty mladé nežraly skoro vůbec. Proto mě taková predace u té pětky pořízené loni dost překvapila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.08.2017 11:32 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Pepan
-této problematiky se zde částečně dotkl ve svém příspěvku Jirka -sociální chování skupiny-
-pokud je skupina složena z více zdrojů ,případně byly ryby chovány za nedostatečného přísunu krmiv ,fixace predáce je v rybě "zakodovaná" a pro rybu z této skupiny je "charakterovou" vlastností
-ale pokud by se oddělil potěr od stávajícího hejna a tato skupina byla výživově dostatečně krmena ,kdy by nevznikl podnět predace ,jako přímého zdroje krmení ,doplnoval postupně potěr ,aby tam byla neustále zastoupena vývojová složka potěru ,tak predace není až tak markantní ,když skupina dospěje do reprodukčního cyklu
-běžně zde mám v akva kombinaci plat a guppek a obojí se množí ,predace tam u plat je ,ale nikoliv takové míře jak uvádíš
-opět upozornuji na druhy chovaných živorodek, výše uvedené platí pouze pro část živorodých ryb ;-)

-
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 10:51 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: lacewings
Správně jsi napsal že reprodukce je ve většině případů bezproblémová. Mám teď hezký klon korálových plat, ale tam dospělci jedou po novorozencích jako piraně po trosečníkovi. Z vrhu mi ve společenské nádrži přežilo tak 1-2 mladé. Teprve když jsem začal dávat plné samičky do elementek, kde je trs Nitelly a permanentně kulička živých nítěnek, začalo to přibývat a dneska mám korálek v nejrůznějších velikostech hodně přes stovku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.08.2017 10:25 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-poznatky v akvaristice a jednotlivých chovech jsou různé
-je potřeba brát veškeré informace jako náhled ,nikoliv jako danou věc
-faktorů limitující chovy ryb je mnoho a nikdy nejsou specifické
-pokud se jedná o pojem "přemnožení" ,zde nelze nikdy stanovit přesný počet kusů jedinců ,pro stanovený objem
-příklad 1- akva 120x40x40 nasazeno cca 30ks endlerek ,současný stav cca 600ks v různém stádiu vývoje ,samice jsou plné a nadále produkují mládata geometrickou řadou, akvárium prosperuje ,úhyn pouze u nejstarších samic 3ks a samce 1ks ,mohlo by se zdát tedy že mám přemnoženo k objemu podle hodnot ,nikoliv však ve skutečnosti ,nebot akvárium funguje a úhyn ryb je minimální ,reprodukce je zachována ,žádná stagnace
-příklad 2- koupíte si do 60l akva 1 samce a 2 samice guppek asijské produkce "GreenKingVelvet" ,poměr ryb je luxusní k objemu ,problem nastává při porodu jednotlivých samic ,kde je produkce převyšující 200ks(v závislosti na stáří a vývoji samice), tedy zcela nevhodné k objemu bez predace ,při zachování podávání krmiv
-u živorodek se obecně nevyplatí nasazovat větší počet jedinců k hodnotám objemu ,protože jejich reprodukce je ve většině případů bezproblémová a jejich počet se průběžně navyšuje ,pokud není v osádce predátor ,regulující potravní složkou počet ryb v akváriu (potěru) a to již jako samotný reprodukující druh ,nebo zcela jiný druh ryb
-pokud jsou ryby dostatečně výživově krmeny ,tak predace je minimální v závislosti na chovaném druhu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 10:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LiborSprysl
Tenhle článek jsem četl už asi 3x a nikdy není na škodu přečíst si ho znova!
:)

Dám ještě jeden názor/postřeh. Na dlouhodobou prosperitu živorodek má stabilita skupiny značný vliv. Chovatel, který ze svého početného hejnka věnuje například dva páry, poruší stabilitu skupiny. Projednou se asi nic nestane, ale kdyby to v krátkém čase udělal ve skupině s dvaceti dospělci například 3x, mohou nastat problémy (ryby se přestanou množit). Proto, pokud někdo chce ryby, dávám zásadně potěr, kterého je hodně, rychle se doplní znova a k porušení stability skupiny nedojde. Není to na komerci, ale je to mnohem jistější pro drobné chovatele, kterým nejde o víc, než šířit, co mají, dál. Plus, podle mých zkušeností, potěr se v novém prostředí chytne mnohem pravděpodobněji, než dospělci a při slušných podmínkách není nerealistické očekávat nulové ztráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2017 09:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: Amazonka
Amazonka napsala: Ne? Jakto? Hodně mě to zajímá
Dovolím si se skromností sobě vlastní sdělit, že jsem se pokusil několik postřehů k tomuto tématu také zvěčnit... rybicky.net/clanky/815-mohou-se-premnozit-pavi-ocka ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 09:26 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Amatértom
Pokud se permanentně starali, aby byla čistá okysličená voda ... věřím tomu. Ale současně si nemyslím, že by to kdokoli chtěl opakovat. Osobně mi jako důkaz stačí mé akvárium s gupkami rybicky.net/nadrze/24631-akvarium-na-podlaze, kde se v 60l bez filtrace a s hustým porostem udržuje stabilně okolo 7 velkých samic, přiměřené množství samců a houf mláďat a dorostenců. Nebo váza s Poeciliopsis prolifica, kde je hejnko už rok také stále přibližně stejně velké rybicky.net/nadrze/24926-vaza-pod-stolem . Něco podobné, doufám, že dosáhnu s Xenotoca doadrioi rybicky.net/nadrze/25141-akvarium-v-detskem-pokoji (teprve se začaly množit a mluvím o stabilní velikosti populace alespoň rok).
Ano, pro velikost hejnka je podstatné, jak krmím. Pokud krmím dobře a dostatečně jemným krmivem, aby se nažrala i mláďata, pak je hejnko vždy trochu větší a ryby v dobré kondici.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 25

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 26632x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13284-zivorodky--chov?od=301