Živorodky - chov
0 14.03.2013 16:57 Babuna – Hodí se black molly s touto rybkou k sobě?

Byla bych moc ráda za radu jestli se black molly hodí k té skvrnité myslím že je příbuznou molly ale už to nevím.Furt se honěj bylo by možné aby ta skvrnitá otěhotněla?Díky za rady

Starší reakce
No, být tebou, zkusil bych se stejně poptat... Většina akvaristů přebytky raději věnuje či za symbolický peníz prodá, než by je vyhodila do popelnice.
Som zo slovenska. Rastlinky si zozeniem casom az vyrastu malicke a predam ich budu zas neake peniasky.
Odkud jsi? Jestli odněkud z Česka, klidně ti za poštovné pošlu kabelu rostlin s nízkými požadavky na světlo. Pokud jsi ze Slovenska, zkus se poptat po přebytcích slovenských chovatelů, to by pro tebe bylo asi drahé poštovné.
No já jsem na hodně tvrdé vodě...

Ještě k tomu čpavku, tam je potřeba aby to byla spíš zásaditější voda, tam to hrozí rychleji, v kyselejší vodě zase zlobí NO2, ale to už je opakování, který ovšem nezaškodí.

No to já kvůli tomu bordýlku...mně je vždycky nejpodezřelejší křišťálově čistá nádrž...

Mluvím z praxe, protože jsem jednou kdysi připravil nádrž k expedici ryb, narval do ní stovku kanců, ti se vykadili a čistá nádrž nefungovala...do rána bylo po nich...
Tak jsem to nakonec v té první reakci na tazatele napsal mazácky, když jsem napal že za to můžou N látky, tam je skovaný všechno(NH4,NO2,NO3).

Jinak samozřejmě souhlas jak s Tebou, tak Tvým jmenovcem. Prostě dusíci jsou prevíti.

romant napsal: K tomu obvykle dochází v nádržích, kde je zahumusený dno a přemíra detritu se na tom "kysnutí" spolupodílí, ale tazatel akvárium kompletně vyčistil a tudíž bych předpokládal narušenou nitrifikaci a jako problematickou bych viděl hladinu NO2, ale mýliti je se lidské a třeba je to můj případ.
Tazatel akvárium kompletně vyčistil....narušená nitrifikace...napíšu to tedy polopatisticky...Máš pravdu Romane také...ale dusíci jsou součástí i další sloučeniny, která tiše vraždí...

...a voda v tomto případě je rovněž kyselá...
Jestli je v tý odchovně pod hladinou stejně prázdno jako ve Tvojí 130-ce, tak se tomu ani nedivím. Pokud budou prckové mít dostatek rostlin jako úkryt, budou tam

Molly Ti za hustou spleť rostlin budou vděčný, nejen pro ten pocit, ale taky se na nich krmí řasami.
Ale prosím Tě, odkalit můžeš normálně hned, jen si musíš dát pozor, abys potěr nenasál. Beztak se drží povětšinou při hladině mezi kytkama. Dno čistit v odchovně je dost důležitá věc a dělat to až po třech týdnech, to už Ti tam taky těch rybek nemusí moc zbýt...
A i kdybys náhodou nějakou rybku nasál, není problém jí z kyblíku odlovit zpátky do akvárka.
Teplota by Otíkům nevadila, tvrdá voda by byla horší, ale největší problém by bylo silné vyměšování mollyn. Otíci vyžadují čistou vodu s minimem dusičnanů.
Kdepak, vůbec se nepleteš... v tomto akvu zabíjí čpavek a NO2... ale souhlasím s Liborem, že tam díky té zničené nitrifikaci a tím přebytku NO2 dochází i k okyselení vody.. nicméně zabíjí jednoznačně čpavek a NO2, protože ty jsou pro rybky smrtelné, ne nižší pH, to by chvíli přežily, kdyby ve vodě nebyly rozpuštěny smrtící dusíkaté sloučeniny.
potrebujem poradit. Zaobstaral som si nove akvarko 130L a zo stareho mam chovatelnu na male Molly ale mam problem nakolko som prestahoval aj thajske prisavky mam teraz v chovnom akvarku 45L hotovy travnik z rias Molly su este malinke aby to pojedli takze co by ste poradili z poteru od Molly aby to likvidovalo riasy (thajske robia zo strku hotovy gulas ako ho prekopavaju takze nieco mierumilovnejsie poprosim

jo a objavila sa mi v nadrzi ista potvorka Člunka pravohrotá alebo Člunice jezerní neskodi to rybkam ? a ako sa toho zbavim ?
K tomu obvykle dochází v nádržích, kde je zahumusený dno a přemíra detritu se na tom "kysnutí" spolupodílí, ale tazatel akvárium kompletně vyčistil a tudíž bych předpokládal narušenou nitrifikaci a jako problematickou bych viděl hladinu NO2, ale mýliti je se lidské a třeba je to můj případ.

Hlavně je třeba si zapamatovat, že takto se akvárko nikdy nečistí... pokud v něm chceš chovat živé tvory.
Obávám se, že Libor má opět pravdu... pokud si po těch 35 letech něco pamatuji z chemie, tak je to, že rozpuštěním NO2 a NO3 ve vodě vznikne kyselina... Ale jist si tím nejsem, obzvlášť co teď se mnou všude chodí ta skleněná Róza...
Kyselinu bych si netipoval, to spíš vyšší hodnotu NO2. Kyselinku bych předpokládal právě u zahumusenýho akva, což by býti nemělo, neb prošlo komplexním čištěním, jak píše tazatel.
Dusíci zapříčili, že je z vody kyselina...změřte pH...
Kompletně vyčistil znamená co? Odstranil kompletně vodu, vypral štěrk, a komplet vypral pod vodovodním kohoutkem filtrační hmoty? Potom se není čemu divit že umíraj, zlikvidoval jsi tím rovnováhu v akvárku a zabíhá se kompletně znova.
Budeš mít načatou vodu, takže denně měnit 1/3 akva. Tím "kompletním" čištěním se zřejmě natolik narušila biologická rovnováha, že se tam hromadí škodlivý N látky a tudíž výměna vody bude dobrou první pomocí.
0 17.01.2013 16:48 Jirka Dobrý den potřeboval bych poradit.. Mam akvarko s potěrem pavích oček,mečovky,platy a kominíčky. velikost tak 1 až 1.5 cm velké...Před 2 dny jsem čistil kompletně akvarium a od té doby umírájí po 10 kusech deně.... :( Nevím co se mohlo stát.. Poradíte mi někdo?? Děkuju Jirka
Starší reakce
Univerzální rada krom té se zaregistrovat a zřídit prezenatci zní, měnit, měnit, měnit vodu, prostě když nevíš kde by mohl bejt problém, tak vyměnit vodu. Ordinuj akvu vodoléčbu, denní či obdenní výměnu vody po dobu týdne a pozitivní výsledek by se měl dostavit, krmit velmi málo, filtr nechat neustále dělat svojí práci a zlehka odkalit dno.
S tím filtrem to není tak jednoduché. To že je voda pohledově čistá ještě neznamená, že tam nejsou nějaké chemické látky, které by ty rybky neodrovnaly. Třeba zvýšená hladina NO2 není pro rybky zrovna moc vhodná a jestli tam toho máš hodně nebo málo podle čistoty vody nepoznáš. Pokud tvůj filtr nemá dostatek filtrační hmoty a není v něm dostatek nitrifikačních bakterií, které zmíněné svinctvo likvidují, tak to může být příčinou úhynu. Další věc je, že se může stát, že při krmení ti ujede ruka a nasypeš moc žrádla do vody. Další možnost, která může způsobit úhyn. Bylo by fajn, kdyby ses zaregistroval a udělal si prezentaci akvárka s popisem a fotkama.
PS: vek živorodiek nepoznám, dostal som ich..

NO menim kazde 3 tyzdne vodu, filter?? neviem čo povedať funguje a vážne tá voda vydrzi cista, neviem presny nazov, akvarko som dostal..ale zisitil som na inom foru že aj iným to žrádlo zabíjalo rybky mne už somrelo 6 :( ale

dnes idem kúpiť nove žradlo

už sem se lekla, že mi sežerou ty moje dva ancistrusy

I já už to pochopil...ty malé, po vytření...klidně. Mají ještě měkké tělíčko...

počkej, oni živorodky požírají ancíky?
.. a ťiež som mal malé od Prísavníkov, ako mám zabrániť aby mi ich živorodky nejedli?
Libore, čtěte: ancíkové mu žerou mrtvý živorodky a živorodky mu žerou maličký ancíky

, píše o obojím.
Jseš nalitej?

Oni mu ancíci žerou mrtvoly živorodek...no bodejť ne, je to jejich přirozenost...
Těžko říct, zda to bude žrádlem...může (špatně skladované=zárodky plísní), nebo třeba rybám moc chutná a přežírají se a tím ucpávají....možností je spousta...
teoreticky to být může. Jak jsou staré ty živorodky? Měníš vodu? Jak často? Co filtr?..... A jak zamezit živorodkám požírat ancíky? Udělej více úkrytů v akvárku. Ale nějaké ztráty budou vždy. Nejlépe třeba ancíky vytírat jinde.
0 03.01.2013 14:28 Skittles – Choroby a mladé
V poslednom čase mi umierajú Živorodky.. :( najprv prestávajú plávať, potom zomrú, a čo je najhoršie, mám prísavníky. Tie ich hneď začnú obžierat.. a ťiež som mal malé od Prísavníkov, ako mám zabrániť aby mi ich živorodky nejedli? :(
Ale späť k Živorodkám. Kúpil som im nové žrádlo, odvtedy mi umierajú je to tým žrádlom??
www.google.sk/… to je to jedlo Vďaka za odpoveď.
Starší reakce
Jak tak čtu vaší debatu o tom požírání tak jste zmínili pocit bezpečí. K tomu chci říct, že je pro rybu rozdíl jestli se chová v plastových nádobách, které nemají 100% průsvitné stěny jako akvárko nebo kde má "otevřené" skleněné 3 strany akvária a vidí vešekerý pohyb lidí a obrovský prostor místnosti. Už jenom kvůli tomu aby se ryby cítily bezpečněji a více přírodněji mám u akvárka odkrytou jen jednu stranu. No a co si budeme povídat pocit bezpečí je určitě velký faktor v podstatě u všeho co ryba dělá.
Také mi radil jeden akvarista co chová živorodky, že na léto nechává rybky venku v kádích nebo je přímo dává do jezírka a že díky přirozenějším podmínkám i pestřejší přídoní stravě se krásně vybarví a jsou daleko čilejší.

Až budou větší než vstupní otvor dospělých...

prosím o radu ? kdy mužu dát malé zpět do akva ? aby je dospeli nesezrali diky

Starší reakce
Protože existují specialisté, tak i na mnoho otázek, které tu naznačuješ jako možné nezodpovězené jsou známé odpovědi. Nepíše jen Roman a tak to celkem lze snadno najít. Uzavřené chovy jsou jako model také dobré, ledacos se dá zjistit...
LiborSprysl napsal: .....Logicky by se živorodky v přírodě musely množit více než geometrickou řadou a to s ohledem na úživnost dané lokality. A to si myslím, že se neděje. Zvláště pak, pokud bylo prokázáno, že se v opačném případě množit přestávají. ...
Libore částečně sis odpověděl sám a hlavně, veškeré informace o počtu mladých, době březosti vycházejí z kontrolovaných chovů(?). Co se děje v opravdu přírodní lokalitě ve skutečnosti nevíme. Navíc zde vstupují do hry další predátoři jako ptáci, obojživelníci atd.
Pokud necháš živorodky v akváriu relativně svému osudu, mimo výměnu vody a opravdu střídmého krmení, bude ti velikost populace nejprve stoupat až dosáhne vrcholu, pak začne klesat až na určitou velikost, která je víceméně stabilní.
I když budu nazýván blbem, tak si stojím za svým psaným slovem. Nemám důvod psát výmysly . Nemohu mít pochybnosti u případů, jenž se v mém provozu udály.
Na ty předposlední věty nemusím odpovídat, protože konstatují skutečnosti.
Romana bych tím zásadně neobtěžoval, naše hlavy si i v tomto tématu samy poradí.
Na fotce je různě staré potomstvo šlechtěné variety X. helleri, které je v nádrži společně s rodiči. Starší ryby se samozřejmě drží blíže dna a není je tedy vidět. Foceno dnes 15.11.2012 v 08,05 hod.
Žádná školení, co obnáší práce v odchovně ryb mi nikdo dávat nemusí, vím to, až příliš dobře.
Jen srovnávám, co musím ustát jako zaměstnanec českého kapitalisty v třísměnném provozu s buzerací, konfrontací vztahů a denní nejistotou a mnoha dalšími nevýhodami, oproti domácího prostředí a vlastního stanovení pracovního režimu, který rozhoduje, jak uspěji ve své podnikatelské sféře.
Když budu mít celé dny na péči o "pěstírnu", tak zajistím, aby mi ryby své mladé nezbaštily a nebudu se přít, zda to je nebo není moje chyba, když o novorozeňata přijdu. To se mi taky mnohokrát stalo a pak jsem mohl, si jen nadávat na své zanedbání. Asi tolik.
Na přidaném dokumentačním fotu je horní patro stojanu s chovnými nádržemi v mé malé rybárně. Foceno dnes 15.11.2012 v 08 hod. Z nádrží jsem pro ten účel sejmul víka.
Váš komentář k práci profesionálního akvaristy bez odezvy nechám jen s ohledem na to, že ctím vaše úspěchy v chovu a vím, že o rybách dost víte. Jinému bych řekl:" Zkus si blbe vybudovat takovou živnost a rybami se uživit, když je to tak jednoduché. Pak bys tak blbě nekecal o pohodlném sezení u rybiček!" A že pár takových blbů znám, co si myslí něco podobného jako vy...

Ale k rybám...o tom, že mladé u říčních živorodek odplavou v proudu není sporu, dospělci se s nimi ani nepotkají. To mi potvrdil Roman Slaboch u X.kalmani. Ovšem jak je to na jiných lokalitách to tedy fakt nevím a tudíž polemizovat mohu stěží, zda je to, či není tak, jak tvrdíte vy. Avšak už mám pochybnosti v případě vašich tvrzení o prvních chovných rybách divokých druhů, které při holém dně nežerou mladé...Protože pochybuji, že by až tak zase moc plavavaly u vás ryby ve žrádle, aby se utlumil zcela přirozený pud živorodek, žrát až téměř k prasknutí. No nevyřešíme to, jak říkám čtu vás rád, s něčím souhlasím, s něčím hodně, a s něčím méně nesouhlasím...ale jak napsal Vlastík, někdy jsou to poznatky docela zajímavé. I když jako silnější argumentace k zcela přirozené predaci živorodek mi to nepřipadlo...Logicky by se živorodky v přírodě musely množit více než geometrickou řadou a to s ohledem na úživnost dané lokality. A to si myslím, že se neděje. Zvláště pak, pokud bylo prokázáno, že se v opačném případě množit přestávají. A to tak, že prostě nezabřeznou, nebo mladé likvidují. Možná touto polemikou vyvoláme Romana, o němž je známo, že i Rybičky čte a dá nám "rozhřešení"....

1 15.11.2012 00:39 RAP Hmm, hlavní problém bude asi v rozdílném přístupu, jeden pro obživu, druhý pro radost. Ovšem z takového dialogu vycházejí zajímavé poznatky. Velmi mě zaujala možnost změny sociálního chování u živorodek při oddělování potěru. U cichlid je toto bohužel velmi známé a spousty druhů "zničeno".
nevim co jste si udělali a v celku je mi to jedno a nechci se tím nikoho zastávat chci jen říct že když budu sedět doma tak mě přece rybičky neživý ona taky milý pane taková pěstírna deně zabere i několik hodin a ne vždy je to lehká práce at se daří
Přidat reakci
1 ...... [19] ...... 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 27895x