Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Živorodky - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Živorodky - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2014 04:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: 0
0 napsal:
Mezi málo chované a přitom pěkné i zajímavé živorodky, se řadí i různé druhy limií.
Na snímku je chovný pár limie dominikánské - Limia dominicensis.
Chtěl bych vidět a znát toho, komu se v akváriu přemnožuje. Takový machr tyto stránky nenavštěvuje .


Mne dokonce postupem času opustily...:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 21:54 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Ale keď väčšina si nakupuje to čo ponúkajú predajne a to (zámerne uvádzam zaužívané názvy), gupky, platy mečúne. Zakladá akvária s farebným štrkom bez uváženého počtu rýb a hlavne bez rastlín. Takže nemá kto, či lepšie čo, odburávať odpadné látky.
V akváriu prekypujúcom rastlinstvom je situácia iná. Rozhodne treba dodať, že živorodkám to tak dokonalo netrávi, čiže ich traviaci trakt je jednoduchší ako u ostaných rýb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2014 21:25 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: radim
Fotka k příspěvku
Ano, jistě by se napsat dal a nejen článek, ale při rozšíření o kapitoly méně tradičních způsobů provozování akvaristiky, rovnou i knižní vydání.

Hodnotné dílo vyžaduje pečlivou přípravu s množstvím podkladových materiálů, nejen vlastních, ale podložených i z jiných zdrojů.

To si žádá fůru času s velkým pracovním nasazením i nemalé finanční prostředky.

Teď mám jiné starosti a nedokončené cíle, než se zabývat spisovatelskou činností, třeba jen v malém měřítku, protože na to nejsem ani patřičně naladěn a nebyl bych sám se svou prací spokojen :-( .

Foto: Mezi málo chované a přitom pěkné i zajímavé živorodky, se řadí i různé druhy limií.
Na snímku je chovný pár limie dominikánské - Limia dominicensis.

Chtěl bych vidět a znát toho, komu se v akváriu přemnožuje. Takový machr tyto stránky nenavštěvuje . :-| .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 07:39 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvku
Nemohu ani souhlasit, že všechny živorodky v pře-hojné míře "hnojí" vodu. Třeba ty na fotce bych takto neoznačil.

První pseudoxify (bimaculáty) se dle psaných údajů dovezly z Mexika roku 1909, přesto byly u nás prakticky neznámé, než je skupina našich známých akva fandů a propagátorů akvaristiky přivezla a po namnožení nabídla dalším zájemcům.

Foto: Pseudoxiphophorus - H.litoperas - bystré, hbité rybky, původem z chovu od Raviolky.

Pro zdárný chov, aby sa vzájemně nenapadaly a nepozabíjely, i možný odchov v přítomnosti dospělých, potřebují dobře rostlinami zarostlou nádrž. Jsou mírně dravé, ale berou veškeré nabízené krmivo. Hážu jim i pavouky, kteří se mi usídlili v rybárně.

Hodí se pro letní chov venku a ve větším životním prostoru tolerují i jiné druhy ryb.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 07:18 radim Re: 0
Zdravim, nebylo by lepší napsat přímo nějaký článek na toto téma? Takto se ty zajímavé přispěvky časem zbytečně "ztratí" ve velkém množství dotazů co tady je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 07:02 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvku


Obecně k chovu a "přemnožování" živorodek. Je spousta druhů, které by bylo záhodno chovat a cíleně množit, dokud ještě jsou k dostání.

A právě největší překážkou jejich rozšíření bývá, už teď jejich menší dostupnost i neznámost z důvodu nedostatečné tradice a bez větší popularizace v přítomné době. Proto se občas v této souvislosti sám angažuji a o tom zmiňuji.

Foto: divoké molly Poecilia salvatoris. Ty odumřelé listy jsou od zatáhlých - zimujících kalatek a šípatkovce.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 06:30 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: prasan
Fotka k příspěvku

Pokud máš zájem o přírodní mečovky a nelpíš na těch zelených, tak mi kromě X.pygmaeus se nejlíp drží i množí X.nezahualcoyotl a doporučil bych je i pro ostatní vlastnosti. Jen je nutné mít několik dospělých samců k rozložení rivality.

Ony jsou i ty ostatní druhy zajímavé a pěkné, ale chce to pro ně nejprve pořídit a vybavit samostatné nádrže a nezanedbat údržbu, jinak si z nich chovatel mnoho potěšení neužije.

Foto: X.nezahualcoyotl v mém chovu. V tuto dobu je v nádržích teplota vody pod +20°C, takže i rostliny mají vegetační útlum a jejich funkci zajišťují převážně řasy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2014 05:22 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Rostislav84
Fotka k příspěvku


A předtím jsi měl takové množství mladých v té stovce? Bez rostlin bych měnil celý obsah té vody. Pro zdárný vývoj při intenzívnějším krmení to je nevyhnutelné. Bez kytek bych ty ryby nenechal.

Foto: moje současné P.wingei
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 12:44 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: xenotoca
Fotka k příspěvku

Ctěl jsem něco napsat, ale časově nestíhám, snad jindy. Tu problematiku sice vidím jinak, než, jak ji vysvětluje SoRex, ale nechci s ním být ve sporu.

Foto: samice P.obskura, 9.1.2014
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.01.2014 12:39 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: prasan
Fotka k příspěvku Samozřejmě je občas nutné absolvovat vzdálenější cestu pro získání žádaných ryb. To se, však někdy hůře realizuje, když není člověk zcela nezávislý, třeba na rodině a povinostech. Pak se to někomu snadno radí.

Foto léta chovaná akvarijní forma zelených mečovek, 9.1.2014
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2014 12:30 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: prasan
Fotka k příspěvku Dá se ještě sehnat i ten divoký "mečoun", ale oproti léta chované akvarijní formě vyžaduje zodpovědnější přístup.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:58 - Re: Raviolka
Dať si poslať rybky by som uvítal,no bojím sa.Nedávno známy takúto objednávku spravil a Bohu žiaľ mu do sáčkov nemali snahu dať ani len to aktívne uhlie.Všetko mu prišlo mŕtve a to išla zásielka dva dni.Dnes už nie je spoľah ani na chovateľov.Bohu žiaľ.
A u rybičiek ktoré sú skôr na pokraji existencie by som toto riskovať ozaj nechcel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 19:53 Žena Raviolka [2154] Re: prasan
Já přece vidím, odkud jsi ;-) Na akce do Bratislavy jezdí lidi i z Košic, případě z opačné strany z Mělníka. Jinak akce to byla na celý víkend, není to pouhá burza, byla tam právě ta velká výstava, další malá výstava miníček a taky přednášky, nikdo tě nenutí jet jen na otočku. Určitě je možné dát se dohromady s nějakou partou, která jede autem (ale jezdí i vlakem), nebo požádat o nákup známého. Fakt se nedá spoléhat na to, že koupíš něco v obchodě a nebo v okruhu stovky kilometrů od domova, to bohužel ne. Ale já jsem třeba nakupovala živorodky i v zahraničí, přišly poštou - chce to jen hledat a snažit se. A stojí to samozřejmě hodně peněz, ale buď něco chceš, nebo jen teoretizuješ co by kdyby….

Chtěla jsem jen upozornit, že Bratislava byla výjimečnou příležitostí vidět a případně i za naprosto symbolickou cenu získat ohromné množství druhů. Ale zájem o chov živorodek je naprosto minimální i mezi lidmi, kteří jinak zájem o divoké formy deklarují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 18:53 - Re: Raviolka
Neviem si celkom reálne predstaviť cestu busom či vlakom cez Slovensko(som s pod Tatier) pre 1 či 2 hodinky na burze.Auto nemám a okrem iného sa burza spravidla koná vtedy ,keď ja nemám voľno.Pracujem vo fabrike na trojzmennej prevádzke a málo kedy mám voľnu i sobotu.Skĺbiť tieto dve veci ,tak aby sa to dalo je v mojom prípade takmer nereálne.I väčšinu rakov čo doma mám sú na objednávku ,alebo raz šiel kamarát do BA(keď tam práve bola burza) a doniesol mi po ceste.Tu u nás bola burza v Poprade,no tak skoro asi opäť nebude.Je to skôr šťastná náhoda ako dáka zabehnutá akcia. :-(
Mám i v Nemšovej kamaráta chovateľa a občas si niečo pošleme navzájom,no to je asi tak o akvaristickej dostupnosti tu u nás.
Chovatelia čo poznám tu u nás majú hlavne cichlidy,guramy,skaláre,tetry a podobne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 17:21 Žena Raviolka [2154] Re: prasan
Do Bratislavy na Akvajeseň před 2 měsíci jsi to měl blíž a tam bylo vystavených přes 80 kolekcí (tj. více než 70 druhů). Velká část z nich byla nabízená v dražbě za naprosto směšné ceny, takže jsi propásl zajímavou příležitost k výběru...
Tyhle druhy se nekupují v obchodech. Je jich tu k sehnání spousta (nejen na základě inzerátů nebo webovek chovatelů - řada se jich nijak neprezentuje), bohužel chovatelů je strašně málo, a tak druhy ze dne na den mohou zmizet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 16:06 - Re: xenotoca
Pozeral som na jeho stránke.Má toho dosť a aj ponúka.Ak by to pre mňa nebolo tak ďaleko, tak by som určite zopár skúsil.
Momentálne mám len endlerky a gupy,bojujem s priestorom.No tieto divé formy sa mi páčia a aj ma zaujmajú.Napríklad ma neteší,že z predajní a chovní sa vytratil i divoký mečúň.A ak sa niečo obdobné ukáže ,tak už je to pokrížené. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 16:00 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: prasan
Josef Tomanec je úspěšný chovatel divokých živorodek z Brna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 15:58 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: SoRex
Jsem velmi rád Romane že se Ti chov obscur stabilizoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 15:33 Muž Rostislav84 [1] Re: cezarmilan
Taky možnost.Skusím sehnat nějaké nové samce a rozdělim to. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 15:03 - Re: DREDRA
Ja viem.Len som chcel vedieť či to nie je niekto s prispievateľov v tomto fóre. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 14:59 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Rostislav84
Mal som podobný problém a bolo to v genetike. Rozdelil som chov na dve skupiny, jednu skupinu som nechal pôvodnú a do druhej som priložil "cudziu krv".
Druhá skupina sa dala do poriadku takmer hneď no a ku podivu aj prvá začala produkovať zdravých jedincov a úhyn rovnako prestal, no trvalo to dosť dlho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 14:56 DREDRA Re: prasan
Mám pocit,že je to člen Cyperusu Brno nebo Akvaklubu Brno a pořadatel brněnské akvaburzy a v neposlední řadě chovatel divokých živorodek.

divokezivorodky.webgarden.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 12:54 - Re: all P.obscura maniacs
Tak keď ste nadšenci Pocilia obscura mám tu pre vás jedno PDF.Možno poznáte,možno nie a radi si počítate. :-)
www.mapress.com/…

PS:Jozef Tomanec je kto? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.01.2014 11:45 SoRex Re: xenotoca
P. obscura od Tebe mi zachránily chov. Po prvotním boomu, kdy prvních 4-5 generací rodilo mraky mláďat, nikdo je nechtěl a pravidelně jsem jimi krmil A. robustus, nastal prudký útlum a téměř kolaps celého chovu. Vykorespondoval jsem, že se totéž stalo chovatelům prakticky po celé Evropě. Pár zbylých kusů jsem spojil s mladými od Vládi (Xenotoca) a už jich zase mám plné akvárium. Pravděpodobně budou hodně náchylné na "únavu prostředím" - delší chov v jednom akváriu. To limituje, podle mých zkušeností, asi všechny živorodky. Jenom u jiných druhů to nikdy nepřišlo tak brzo a s tak rychlým nástupem, takže jsem je vždy stačil dát do jiné nádrže, než se zdecimovaly pod únosnou mez.
Nicméně věřím, že populace obscur je zachráněna a dám si na ně větší pozor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2014 05:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: 0
Mimochodem, taková oka jsem prodával pod doplňujícím názvem "wild two spot" , už si nepamatuji lokalitu, ale uváděl jsem ji, odkud přišla jako příchyty. Určitě nebyla ze Surinamu, ale odkudsi "níže", ale pak o ně přestal být zájem, a tak samozřejmě z mého chovu vymizela...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 20:54 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: 0
Zajímalo by mě 0 kolik máš ještě Poecilia obscur? Všem mým přátelům již vyhynuly a SoRexovi jsem dal loni na podzim mláďata z mého chovu na posílení jeho chovu,aby mu nevymřel. Doufám že letos budu mít zas dost mláďat nerad bych o ně přišel. Zbylo mi od loňska jen 8 kusů. 5 samic a 3 samci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 19:03 Muž Rostislav84 [1] Re: romant
Noo té genetické vady se bojím nejvíc.Pokud to tak opravdu bude.Mužu chov Endlerek zrušit.Jinak ty rostliny do květinaču,mám v plánu udělat.Přece to bude lepší.No a tu vodu asi budu muset měnit častějí.Nebo to nahážu všechno do té 400L co tam mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:43 R Muž romant [27987] Re: Rostislav84
Já bych věren své pověsti :) na ty výměny vody bych přitlačil, přecijenom je to 200 živorodek v ncelejch 100 litrech. Určitě nic neskazíš tím, když tam bouchneš, třeba v nějakým květináči nějakou rostlinu, mám s tím to postupem vysoce pozitivní zkušenost při odchovech, nejenom živorodek. ;-) Samozřejmě to že se jedná o nějakou genetickou vadu, kterou lze jen stěží ovlinvit, se vyloučit jistě nedá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 18:35 Muž Rostislav84 [1] Re: romant
Akva má cca 100L delka je 80cm výška 35cm šířka 35cm je tam modrý bio filtr,bez substratu a bez rostlin.Voda se mě 1/3 co 3dny.Je to akva pro malý potěr,pak je dávam do větších nadrží.

Dělám to tak celou dobu,to je poprvé co mi potěr od Endlerek takhle razantně umirá. Fakt to nechápu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 17:38 R Muž romant [27987] Re: Rostislav84
A jak to máš s vyvětráním, tedy výměnou vody a v jak velkým akvu jsou, je to akvo čistý, nebo ma i substrát na dně, jsou tam rostliny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 17:21 Muž Rostislav84 [1] – Endleri blue/gren
Zdravim lidi.Mám doma chovnou skupinu Endleri blue/gren a mám od ních cca 200ks mladých.Potěr je 14dní starý a najednou mi začina obrovský uhyn deně mi pojde 5až15ks mladého potěru.Vubec nevím čím to je.A to skrmuju artemie,suché pro potěr.Dělám to tak celou dobu a nikdy problémy nebyli.Použivám modré bio filtry.

Poradte někdo prosím proč najednou takový uhyn. :-( Moc dik za všechny rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 13:51 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 13:38 - Re: 0
Nie som zástancom kríženia a sám osobne držím len druhové nádrže prípadne kombinujem len tie ryby ktoré sa navzájom nekrížia.Za také nerozumné kríženie by som vraždil.Kopec ,,umelcov,, si myslí,že za rok vyšlachtia novú formu.I gupy ktoré mám doma mi samozrejme po donesení z predajne rodili kadečo.Viac ako 4 roky ich selektujem.V jednej 200L nádrži sa mi už začali rodiť rovnaké.No nikdy som to za dáku čitú formu nepovažoval,nedaj bože ponúkal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:48 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Johan
Fotka k příspěvku
Ano prokazatelně se mění a oddělené skupiny časem od sebe počínají i odlišovat.

To se děje i u "vingeí" = endlerek. Ty už mám nyní, taky z jiného zdroje. Na fotce jsou z mého předchozího chovu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: 0
ale nejlíp z těch přírodních se zatím i co do odolnosti, drží SoRexovy ´´La Playon´´ Já je mám v asi pěti akvárkách a v každém za rok, dva, vypadají trošku jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 11:27 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: prasan
Fotka k příspěvku
Nic takového ani žertem netvrdím. Na tam té fotce jsou ´´coropiny´´, které právě na Slovensku "veleumělci" pokazili a taková to byla předtím krásná původní forma divokého pavího očka :-( .

Obscury vypadají trochu jinak. Měl jsem ´oka´ i z jiných oblastí, ale nejlíp z těch přírodních se zatím i co do odolnosti, drží SoRexovy ´´La Playon´´.

Ty, co mám nyní, se přece jen liší od těch dříve získaných (jenž jsou na vložené fotce) a takto od jistého chovatele označených.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:54 - Re: 0
Tieto na tvojej fotke som v živote u nás nevidel.Takže som sa o ich rozšírenie ani zaslúžiť nemohol. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2014 09:51 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku
Též mi "našeptává" umocněný úsudek o slovním manévrování ve svízelné pozici, než, že jde o věrohodný výsledek dlouhodobého experimentu. V tento moment to již není důležité. Každý si to ujasní vlastní praxí.


Jen by ti, co hlásají, jak snadno se živorodé ryby přemnožují, neměli přebírat názor podle výsledků u pouhých několika dobře známých a po desetiletí chovu, už domestikovaných druhů.

A nemusí vůbec jít o problémové minipecilky, nebo gudeovité. Např. samice surinamských pavích oček z Coropina Creek v mém chovu, měly prokazatelně vrhy o počtu 1 - 4 mladých. U dalšího druhu pavího oka P. obscura, o kterých před časem náš expert na živorodky SoRex prohlásil, že se snadno množí, jsou v současné době v Česku téměř na pokraji vyhynutí a není to nezájmem chovatelů.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 05:05 Muž LiborSprysl [9015] Re: cezarmilan
cezarmilan napsal: No ešte tomu chýba dodatok, že pri akom počte v pomere ku veľkosti akvária sa prestanú množiť ;-)
Definice poměru k velikosti akvária myslím v těch studiích není (pokud mne paměť neklame), ale byly dělány ve stejných nádržích, se stejným počtem ryb, stejného genetického materiálu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 05:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: Urtman
Urtman napsal: Nicméně se ale znovu vrátím k tomu svému "experimentu". Vysvětlujete mi tedy oba, že ano, přemnožit se nemohou, protože samice nezabřezne, ale čím je teda způsobeno, že 10 mladých vyndám a druhý den ráno tam mám 10 nových? Přece "neotěhotní" večer, přes noc si projde celým "těhotenstvím" a ráno rodí... To je přece hloupost..
Proč by mladé nemohla v sobě držet, dokud se situace nevyvine?? Vždyť i u mečovek (příklad) je známo, že samice umí oddalovat porod, dokud nemá podmínky (opět příklad-nezmizí predátoři).
Takže proč by to holka očka nemohla oddalovat??Takže proč by holka nemohla oddalovat porod z důvodu přemnožení, když z jiných důvodů může??

Aby to nevypadalo, že jsem z toho utekl, zdálo se mně, že už dva lidé jsou dost na to, abyste pochopil, že ten "experiment" je blbost. Budete muset opravdu do té cestovky, anebo trochu začít studovat fyzilogoii živorodek. Takhle to prostě nefunguje. Samozřejmě, že je spousta vlivů, díky nimž se zárodky v těle samice nevyvíjí, ale ta vaše samice s deseti mladými by porodila stejně, jen jich zbylo těch deset co jste napočítal, ostatní je sežráno. Často dokonce samotnou rodící samicí.
I u těch mečovek je to s vývojem zárodků stejné, samice neumí vědomě oddalovat porod! Ani to technicky není možné, pokud si nastudujete vývoj u živorodek. Je to stále jen o tom, že se nevyvíjí zárodky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:17 Zuzka Re: prasan
Děkuji moc, zkusím to nějak vymyslet a najít prostor na větší akvárko... hmm

Rozhodně nechci žádnou rybku trápit, natož jí utrápit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:10 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Presne tak to je. Radšej mať v akváriu s nimi predátora. Nieje to síce to, čo robím ja, ale.....
Istého času som si zadovážil endlérky a to som si myslel, že to horšie ako s gupkami nebude, bol to riadne veľký omyl sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:52 JoKa Re: cezarmilan
Ano, jak říká dudak, většinou je to už tolik, co běžný akvarista neudýchá...
Ovšem najdeš akvaristy (jako třeba já) co namnoženýma (ne přemnoženýma) očkama přikrmuje, tak ten to pocítí a pozná, že víc nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:45 Muž dudak [1885] Re: cezarmilan
mě přišlo že v takovém, že to pro 90% akvaristů bude už přemnožení, respektive, bude jich víc než by tam člověk chtěl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:39 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
No ešte tomu chýba dodatok, že pri akom počte v pomere ku veľkosti akvária sa prestanú množiť ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 16:30 Buffy Re: Designer
Čolka mám pořád a je v pořádku. Dávám kojeneckou vodu a vše ok. Jinak akvárko už mám a filtr také. Obojí jsem dostala od kamarádky k Vánocům. Takže chybí jen topítko. Nechám ho minimálně měsíc aby se zaběhlo. Začetčník si myslím jsem jen s čolky, ale jinak mám už dvě akvária (50l a 54l). Že se teď neptám na čolky přece neznamená, že mě už nezajímají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 16:12 JoKa Re: rudolf
Aha, já pochopil, že zpochybňujete celou mojí myšlenku... Už jsem v obraze... palec

Však právě proto jsem ve svém původním příspěvku tučně podbarvil slova hodně laicky vysvětlím... Jednak proto, že tazatele nemělo cenu zatěžovat vědeckými pojmy a jednak také proto, že je sám neznám (respektive nevím sice jak se to děje, ale vím, že se to děje)...

Nicméně se ale znovu vrátím k tomu svému "experimentu". Vysvětlujete mi tedy oba, že ano, přemnožit se nemohou, protože samice nezabřezne, ale čím je teda způsobeno, že 10 mladých vyndám a druhý den ráno tam mám 10 nových? Přece "neotěhotní" večer, přes noc si projde celým "těhotenstvím" a ráno rodí... To je přece hloupost..
Proč by mladé nemohla v sobě držet, dokud se situace nevyvine?? Vždyť i u mečovek (příklad) je známo, že samice umí oddalovat porod, dokud nemá podmínky (opět příklad-nezmizí predátoři).
Takže proč by to holka očka nemohla oddalovat??

Momentálně mi v brakice plavou už holky oka jenom dvě a jeden kluk. Obě dvě jsou v podstatě hranaté k prasknutí, skrvna březosti černá jak noc (samec přítomen). Už 2 týdny takto vypadají, že by měly teď hned rodit a nerodí (voda je stále stejná jako u experimentu, kde se množili o sto šest). Já se ptám proč nerodí? Odpovím si sám, čtverzubci ochutnali a naučili se cíleně užírat mládež a holky to dobře vědí, že je přítomen predátor a přenášejí...

Takže proč by holka nemohla oddalovat porod z důvodu přemnožení, když z jiných důvodů může??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 15:40 Žena JanaF [3] - Miniakvária – Přemnožení
Pokud mám ve 100l nádrži 30ks dospělých endlerek+mláďata, tak jsou prostě přemnožený a basta fidli :-P . To, že se množení zastaví až jich tam bude 100ks, to už mě celkem nezajímá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 14:59 R Žena Jája [1426] - Živorodky
Fotka k příspěvku Také jsem toho názoru, že se živorodky (u nás pávčata a endlerky) nepřemnoží. Za těch cca 35 let, co fušuju do akvaristiky se mi to nestalo ani jednou. Sice jsem nesledovala, jestli samice přestávají rodit nebo rodí normálně po měsíci, ale vždy se nějak to množství přeživších mláďat popasovalo s velikostí AQ. Probíhá to i tak, že jednoho dne je v AQ 30 mimin, a podotýkám, že už rozplavaných, na kterých není vidět, že by jim něco bylo. Prostě zdravá aktivní mláďata. A přes noc si na nich zřejmě někdo pochutná. Nikdy prcci neubyli všichni, ale vždy to bylo citelné množství, čehož jsem si nemohla nevšimnout. A samozřejmě, že samice hned po porodu své dětičky s radostí konzumují. No a potom ne všechna mláďata se dožijí dospělosti dejme tomu ze zdravotních důvodů. Takže ta selekce přirozenou cestou je celkem přijatelná vzhledem k velikosti AQ. Co mě ale překvapilo, tak razbory klínoskvrnné si čerstvě narozených mláďat vůbec nevšímají. Jen je okouknou a ani se nenamáhají je sezobnout. A že hubu na to mají pěkně velkou.
Pak bych zmínila i AQ mého syna, ve kterém má endlerky, ancistruse a pancéřníčky. AQ bylo založeno cca začátkem dubna 2013. Za měsíc jsme k jedné paní dojeli pro 30 mláďat. Mimochodem mláďata úžasně zapracovala na řase, doslova kombajn. Stěhování jich přežilo cca 25. Když rybky dospěly, tak samice pravidelně rodí, ale ze všech porodů v AQ přežilo cca 5 mimin. Z toho jedna samička dospěla. AQ je hodně zarostlé, takže mě ten malý počet přeživších celkem překvapil. I když jich je v AQ dost, tak skutečně ty samice nakynou do obrovských rozměrů, porodí, ale mimča jsou vždy zkonzumována. A fotka synova AQ.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.01.2014 14:17 0 Re: Urtman
Sporný je způsob tady toho vysvětlení: tak je prostě nevyvrhne a drží v sobě.

Být napsáno samice nezabřezne, nebo zárodky se nevyvinou by vystihlo situaci lépe.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 25

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 26632x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13284-zivorodky--chov?od=651