Živorodky - chov
RAP napsal: Může tam filtr být. Jirka má svůj systém provozování akvárek, jen prostě ne každý ho zvládne. Filtr klidně nech a nasaď co nejvíc nenáročných rostlin.
Ok. Napíšu článek na toto téma
.
K akvárku, co má KuBvA: 10 kusů potěr a bez filtru brnkačka. Má to solidně zaběhnuté, 60l, nějaké rostliny v tom jsou, nebude problém. Jde o to, že tam sice nemá rostlin, aby bez nástupu řas utáhly hejno velkých ryb, ale potěr není problém. Krmit každý den trochu mikrami, pak přejít na grindal a bude dobře. 60l je mnohem, mnohem víc, než ten potěr potřebuje. Představte si 15-20 kusů potěru výrazně větších živorodek Xenotoca doadrioi v 5l (pěti litrech) bez filtru, bez přidaného světla (!), bez dna a s trochou rostlin
rybicky.net/nadrze/30306-elementka-v-detskem-pokoji . Původně jsem to založil, abych si otestoval, jestli mi rostliny přežijí na skříňce ve světlém pokoji, pouze se světlem, jaké je k dispozici. Nerostou nic moc, ale drží se. Vykrmuju si v tom už asi pátou sadu malých xenotoc (pak je expeduji dál). Bez úhynu! KuBvA má mnohem větší akvárium s mnohem víc rostlinami a doporučuji mu pouze deset mnohem menších kusů potěru gupek. Pokud nenastane prudký výkyv kvality vody, nemá se co stát.
Jdu psát článek
.
Může tam filtr být. Jirka má svůj systém provozování akvárek, jen prostě ne každý ho zvládne. Filtr klidně nech a nasaď co nejvíc nenáročných rostlin. Ideálně přebytky od blízkého souseda-akvaristy.
já tam budu přidávat rostliny ale pořád nevím proč by tam neměl být
Tak si to akva pořádně prohlédni, vzhledem k osázení je tam filtr nezbytný. To není jako tvé nádrže.
No zrovna v tomto případě bych ten filtr ponechal. Se zbytečně vysokou teplotou souhlasím.
To máš tak. Kdo chová víc druhů živorodek, zažije, že některé druhy mu jdou lépe, jiné hůř. U jiného akvaristy to může být se stejnými druhy obráceně. Třeba jednomu akvaristovi v Čechách se aktuálně nemnoží Phallichthys tico, mé stále ano. Mám plno stále se množících Phalloceros caudimaculatus reticulatus, ale trvalo rok, než se chytly a zrovna před pár dny mě jeden člověk z Belgie prosil o ryby, protože mu tento druh tento týden kompletně vyhynul během dvou dnů. Jak se jednou "nastartuje množení", je dobře, ale dosáhnout toho, může trvat a často člověk uspěje až na další pokus nebo když dá ryby do jiné nádrže. Když "jsou problémy", mohou se odmítat množit i obyčejná blbá paví očka.
Mohu ti nabídnout násadu dunajských gupek. Ale stejně - zásadní je akvárium, do kterého je chceš dát. Dovedu si představit nádrž, ve které ti vychcípají. Tvá konkrétní - hm. Vyhodil bych filtr a topení. Nechal jen světlo. Přidal jednoduché rostliny. A zkusil tak deset kusů potěru krmeného mikrami a grindalem. Vyloženě, jestli ti přežije.
Množení je často o stravě. Její pestrosti. O tom, kolik různých druhů mraženého nebo živého krmiva používáš.
P.S. Možná máš i moc teplo. Mé gupky mají sice v létě tak 23-25°C, ale v zimě klidně jen 20
www.facebook.com/… Populace v 60l a bez filtru.
a nějaký druh rychle se množících živorodek
Nemáš prezentaci akvária tak se těžko radí. U mladých rybek je počet narozených malý a pokud nemáš houští rostlin ostatní je požerou.
Starší reakce
Topítko tam mám přidelané ještě ze začátku (a zůstane tam pak kvůli zimě, kdy je v bytě opravdu chladno). Teď je topítko vypnuté. Voda se pohybuje každý den mezi 22-23 stupni.
Jakou máš doma teplotu, že jim přitápíš...?
Taky jsem si říkala, ale už jsem měla čest i s pěkně vybarvenými samičkami, tak se radši ptám.
Tak děkuji všem za reakci.
A dole mají rozmnožovací orgán.
Samičky nejsou tak barevný,je to samec...
Křížit ne, ale stačí si porovnat markantní rozdíl ve velikosti a temperamentu.
0 21.04.2019 09:24 Nesmysl Myslím chovat a nezkřížit se.
Chovat je spolu samozřejmě lze. Ale je otázka, jestli to myslíte jen chovat, nebo tak, aby se spolu nezkřížily. Protože pokud vím, tak iliodon je divoká živorodka. Ale s tím neporadim.
Ano, lze je chovat spolu.
0 21.04.2019 09:18 Nesmysl Dobrý den. Lze spolu chovat iliodona whitei a gupku? Dík
Starší reakce
Děkuji vám oběma za odpovědi. Situace se má tak, že jsem přelovoval z jedné nádrže endlerky a dával tam iliodon. Bohužel jsem si později všiml, že jedna samice endlerky v akváriu zůstala. Jakmile to půjde, tak ji odlovím. Nechce se nechat chytit. Neplánuji dlouhodobý chov těchto druhů.
Gonopódium, andropódium, pripárium,... to všetko sú modifikácie análnej plutvy u živorodých rýb, ktoré slúžia na prenos samčích pohlavných buniek do tela samice (to asi vieš). Čiže funkčne je to to isté. Či sa budú ryby krížiť závisí od ich genetickej príbuznosti, podobnosti pohlavného správania, niekedy podobnosti vzhľadu a funkčnej možnosti oplodnenia. Medzidruhové kríženie v rámci rodu je pomerne bežná záležitosť. V prírode sú totiž aj geografické bariéry, ktoré tomuto kríženiu bránia, no v akváriu je iná situácia. Medzirodové kríženie je už podstatne vzácnejší jav (ale vyskytuje sa), pretože mu väčšinou bránia anatomické (morfologické), etologické a hlavne fyziologické prekážky (spermia sa nedokáže dostať k vajíčku alebo ho nedokáže oplodniť).
Čiže, aby som to zhrnul - ryby sa ti krížiť nebudú ale nezáleží to od toho, či majú gonopódium alebo andropódium.
- nazývá se to správně spermatopodium
- ne
Četl jsem, že Iliodon whitey má andropodium. Může se zkřížit s endlerkou, která má gonopodium?
Děkuji
Starší reakce
Mě Molucky nikam nechodí, drží se u proudu z filtru a krmí se.
Možná, že kdyby neměly z proudu co jíst, tak by se vydaly hledat o dům dál.
(Nebo potom kdyby teda byl ten problém s vodou, či jiný důvod, který by je vedl k nutkání opustit nádrž)
Ať nejsem jen OT, Paví oko mi vyskočilo během let akorát jedno.
Asi se něčeho leklo, nebo se třeba chtělo kamarádit s andulkama, nevím.
Všechny akva mám úplně bez deklu.
Pokud budeš mít zaběhnuté rostlinné akvárium s kvalitní vodou a živorodky dáš jako potěr, budou vyskakovat naprosto minimálně nebo vůbec i když budeš dolévat vodu 1 cm pod okraj. Něco jiné je, když získáš dospělé/staré ryby a dáš je do nového prostředí. To pak mohou být hodně ve stresu a skákat. Nebo budou skákat, když bude nová voda nekvalitní - prostě mizerné akvárium.
Se stresem u některých druhů živorodek souhlasím. Třeba Poeciliopsis prolifica se x měsíců projevovaly jak velcí stresaři - buhužel vyskakovaly největší samice - přišel jsem asi o osm. Může to být i tím, že byly teritoriální a když se k tomu například přidal nový člověk před nádrží nebo neznámý pohyb, vyskočily několikrát i přede mnou. To se ale bavím o koncentraci x desítek ryb v 15l. Nebo velké samice Phalloceros caudimatulatus reticulatus mi taky parkrát vyskočily - mám jich ale něco přes 100 v 60l. Nebo dunajské gupky - těch mám 150-200 v 60l a párkrát do roka jsem našel uschlou rybku. Vše akvária bez krytu. Na ta množství je to ale drobnost.
Pak mám ryby, jako Limia perugiae nebo Quintana atrizona a ty nevyskočily nikdy, přestože jich je hodně a dolévám vodu 2 cm až 1 cm pod okraj. Nebo Xenotoca doadrioi - ty skákat umí a za dva roky a při cca 80 jedincích vyskočila jedna. Nebo Poecilia salvatoris - ty by měla skákat a zatím jsem neregistroval. Ani Girardinus falcatus nic, ani Heterandria formisa, ani Neoheterandria elegans. Phallichthys tico jsem registroval z mnoha desítek vyskočit jednou. Atd.
Základ je, že mám všude kvalitní vodu, mnoho rostlin, často až po hladinu a ryby se mohou cítit bezpečně. Opakuji, že si myslím, že je podstatné, aby se nelekaly.
Pěkný,ja to nikdy neviděla a ani se s tím nesetkala...
Ryby vyskakují například když se leknou. A když není voda v pořádku, tak jsou ryby ve větším stresu, tím pádem skáčou častěji. Takhle si to třeba vysvětluju já.
Třeba japoniky ty z nevhodné vody klidně zdrhnou, to není žádný blud. Stejně se snaží chovat šneci, taky zhrdají, když je ve vodě problém. Ale to už jsem mimo téma.
Edit: Nejhorší je když ty bludy někdo natočí
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… Krevetky jo,ale moc často to není,a některý krevetkaři to vyvracej,že je to blud.Ryba mě občas vyskoči,ale oni se nahaněj...tak v rychlosti vyleti,viděla jsem je...
Ale jo. Krevetky taky zdrhaj z akva když se jim tam nelíbí.
Jako že by cileně vyskočily,je špatná voda,tak hop ven...tak to si nemyslím...
0 02.04.2019 11:05 - Rybky často môžu vyskakovať pri nevhodných podmienkach,hlavne teda ak je zlá voda.
Když jsme chovali zivorodky, tak mecovky měly sebevražedné sklony, ale gupky nevyskakovaly, pak jsme položili na nádrž raději sklo i kvůli odpařování vody v létě, nevypadalo to zle na stranách byla skvira na krmení a aby jim šel do vody kyslik a v pohodě
Já bych pozorovala a kdyby se vyskytl problém, tak bych to zakryla
Mám mečune i platy,gupky aj endlerky ale za tie roky som ani jedinú nevidel skákať.Často skáču pri zhasnutí silného osvetlenia keď sa splašia.Toto občas pozorujem v jednom akvárku s gupkami.
Také na to může mít vliv společnost dalších ryb v akva,já je držím v jednodruhových nádržích a zrovna to nejsou asi takové divošky
ale třeba u mečovek bych to skákání asi nevyloučil.
Takže jak to tak vidím, tak asi záleží kousek od kousku, chovatel od chovatele. No tak zatím nechám odkryté, budu prvních pár dní hlídat, a kfyžtak seženu kryt. Tak díky moc.
No pokud ti nad hladinou budou poletovat permanentně mušky, tak by si možná skočily
Já nemám zakrytou žádnou nádrž, kde je mám a nikdy jsem problém s vyskočením u živorodek nepozoroval. Je tu hodně chovatelů živorodek a myslím, že většina má odkryté nádrže.
Tohle už mě taky napadlo, ale nepokrylo by mi to celou plochu akvárka, protože mám závěsný filtr.
Dají se koupit takovéto vodící lišty
www.sklorex-akvarium.cz/… , skla si necháš uříznout na míru a vyřešeno. Účel to plní a dobře to vypadá.
Mám živorodek poměrně hodně a ještě se nestalo, abych nějakou někdy našel na zemi
Sebral sem 1 Tetru červenohlavou, nebo krevetku, to jó. A nemám kryt ani na jedný nádrži
Mám z každé strany cca 2cm volný prostor, nic nezvedám.
A jak pak živorodky krmíš? to musíš pokaždé zvedat celou desku, ne? To musí být nahlavu.
Já ho mám na akváriu jen položené a nevypadá to vubec špatně.
Tetry, razborky, neonku modrou. Druhů spousty. To je ale jiné vlákno
U mě je problém, že ho tam nemám jak dát, pokud chci, aby to nějak vypadalo a nebylo to jak pěst na oko.
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 25 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 26856x