Živorodky - chov
Pokud se permanentně starali, aby byla čistá okysličená voda ... věřím tomu. Ale současně si nemyslím, že by to kdokoli chtěl opakovat. Osobně mi jako důkaz stačí mé akvárium s gupkami
rybicky.net/nadrze/24631-akvarium-na-podlaze, kde se v 60l bez filtrace a s hustým porostem udržuje stabilně okolo 7 velkých samic, přiměřené množství samců a houf mláďat a dorostenců. Nebo váza s Poeciliopsis prolifica, kde je hejnko už rok také stále přibližně stejně velké
rybicky.net/nadrze/24926-vaza-pod-stolem . Něco podobné, doufám, že dosáhnu s Xenotoca doadrioi
rybicky.net/nadrze/25141-akvarium-v-detskem-pokoji (teprve se začaly množit a mluvím o stabilní velikosti populace alespoň rok).
Ano, pro velikost hejnka je podstatné, jak krmím. Pokud krmím dobře a dostatečně jemným krmivem, aby se nažrala i mláďata, pak je hejnko vždy trochu větší a ryby v dobré kondici.
i tak 9 jedinců na 5 litrů mi přijde hodně
Ne? Jakto? Hodně mě to zajímá
Gupky se nemohou přemnožit. Ani mnoho jiných živorodek.
To ja vim, prave kvuli tomu jen kluky. A holky bych chtela, ale kdyz dam jen treba 2 páry, ale to se pak premnozi a ja budu mit stejne 200 ryb v 54litrech.myslite ze se to množení nějak „zastavi" kdyz jich tam bude moc?
Pokud bys chtela mit i samice, tak bys mela zacit tak max se dvema pary, gupky se pak mnozi geometrickou radou...
Jo, to mě taky napadlo, ale když tam bude tak 12 samců, tak už tam mít dalších v 54l aspoň 15 holek nejde. No, tak nevím a když budou Mimi, tak kam s nima? No, nevím, asi to nebudu kombinovat
-ano to jsem i uvedl v reakci na váš příspěvek ,,jsou sice trochu velikostně menší ,ale není až tak zásadní rozdíl,,
-většinová část chovatelů zná pouze guppky šlechtěné ,tedy už i zde je velikostní rozdíl ,kdy chovatelé křížením a přikřížením se snažili vytvářet různé formy ,proto je pro někoho matoucí i velikost
-pokud porovnáte velikost samců u bar. variant guppek zjistíte také rozdíly ,některé samice již dnes dokáží vrhnou i přes 200ks mladých,důsledek šlechtění v Asii
-proto nakupují gen.ustálené odchovy guppek v Evropě ,protože jim tam leze kde co ,v důsledku přešlechtění
-u přírodních forem guppek ta velikost samců je větší než u endlerek ,ale ne zase tak zásadně-
www.swampriveraquatics.com/…
-podstatnou úlohu ,v rozlišení ,hraje gonopodium samce u obou "druhů"
OK.Zkuste tedy jen samečky a časem uvidíte, jak to bude v akváriu klapat a možná začnete přemýšlet,že by jste zkusila i něco odchovat a ty samičky těm klukům pořídíte.
Musím potvrdit.Měl jsem endlerky "tygrované" a tam samice dosahovala velikosti guppky,ale samečci mi přišli menší než ti guppčí.
Pak jsem do jiné nádrže pořídil "přírodní formu guppek" a u této formy samice nedosahovaly velikosti samic endlerky "tygrované".Samečci byli velikostí podobní.
-která ,je několik forem v závislosti výskytu, třeba KataChlum tam má pouze jednu z "linií" původní přírodní formy
-některé odkazy na web stránky endlerek jsou v mém profilu, pro názornost posouzení
Trochu odbočím. Je tedy tady v atlase na fotkách vyobrazena přírodní forma?
-no "endlery" dělá skutečně celá řada chovatelů
-tazatel uvedl ,,ty nevyšlechtěné,, to znamená přírodní forma
-pokud v dnešní době někdo nabízí XXXX...generaci původem od R.S. a uvádí přírodní forma ,tak mnohdy stačí porovnat kresbu a je jasně vidět ,že je rozdílná a to nemluvím o velikosti
-důsledkem špatné selekce ,mnohdy i přikřížením guppek již zde nemůžeme mluvit o čistě "přírodních formách"
-endlerky- to je téma na dlouho bez nějakého závěru ,nebot těch pohledů včetně samotného zařazení (určení) je několik
Endlery chová desítky akvaristů i na kšeft...
- přírodní formy chová pouze několik akvaristů a nebývají v běžné nabídce
Dekuju
.
Miminka bych měla ráda, ale co potom? Až vyrostou? Takze bud si tam dam jen samce gupek nebo 5 otiku a 20 razbor hengelovych. Co myslite ze je lepsi? Jinak se rozhodnu sama. Jen co si myslite o tech 2 variantach
Takhle by se dalo polemizovat hodně dlouho. Amazonka chce zabránit tomu, aby v její nádrží nedošlo k přemnožení, což si myslím, je rozumný postup.
To nevim, mne se neptejte, ja jsem zacatecnik a jeste je ani nemam doma.
Jeste jsem prenmslela dat 5 otíků a 20 razbor hengelovych. To se jeste rozmyslim
Já netvrdím,že to tak nemůže být.Ale otázka zní,je to pro tu rybku přirozené?
Mě říkalo hodně lidí, že tak být můžou. Protoze kdyz by byla 1 samice a 7 kluku, samci uhoni samici. Kdyz bude 7 samic a 1 same, nic se nedeje. Kdyz jsou samci, nemaji zadnou samici, kterou by uhonili. A mezi sebou si nic nedelají. Teda aspon to rika hodne chovatelu
Aha.Díky za osvětu.Já jsem myslel ty "nevyšlechtěné", které nejsou křížené.Každopádně si myslím,že chovat jenom samce je už pro tuto rybku úplně nepřirozené a to i v akvarijních podmínkách.
-je to úplně jedno ,chování u obou "druhů" je stejné
-navíc barevné formy endlerek vycházejí z linií guppek ,tak-že jsou sice trochu velikostně menší ,ale není až tak zásadní rozdíl
-kdy a za jakých podmínek ,je možný chov samotných samců guppek ,už zde bylo uvedeno
Ale gupky samci spolu taky můžou být a líbí se nám víc, ale jinak děkuju za tip
Co jsem se dočetl,tak samečci endlerek nejsou vůči sobě skoro vůbec agresivní.
A důvod 2:endlerka je menší a pro objem 54 l si myslím,že vhodnější.
Tak pokud jen samečky tak tím spíš bych šel do těch endlerek.
0 29.08.2017 15:07 Lapierre Já bych jen doplnil,že ze začátku jich dát méňe a kdžytak přidávat postupně.I když v případě gupek,když se jim bude dařit,tak se úspěšně budou přidávat samy
PS:Já osobně bych do té 54 l pořídil menší verzi a to endlerky.
Záleží na tom, jak máš výkonnou filtraci a jak budeš mít zarostlou nádrž. Pokud je filtr dobrý a hodně rostlin, tak bych se nebála dát tam klidně 15 - 20 kusů. Krmit střídmě a v případě potřeby (změřit si občas dusíkaté látky) zvýšit výměny vody na 2 x týdně.
Dobrý den, kolik můžu dát samců pavích oček do 54l akvária? ( Není to čistý objem ) bude to jednodruhová nádrž, protože gupky jsou prasátka a Otíkum by se u nich asi moc nelíbilo.
Jsem sice začátečník, ale vim, že mohou spolu být klidně jen samci. Plánuju si taky zařídit akva jen se samcema
Starší reakce
Mám dospívající platy staré 7 měsíců, první odchov, další odchovy už nechci, a chtěla jsem si nechat buď jen samičky nebo jen samce, samců je o tři víc (9),takže po párech je rozdat stejně nemůžu. Můžou spolu samci žít v míru nebo spolu budou bojovat? Zatím jsem akvárium rozdělila zhruba na polovinu, takže mají tak 40(š)x50cm(d) prostoru každá skupinka, samci jsou na polovině bez dalších druhů ryb, ale připadá mi že v posledních dnech se začali navzájem občas odhánět. A včera jsem si dokonce všimla, jak dva samci s napruženou hřbetní ploutví jakoby do sebe bokem chtěli bojovně narážet a při tom i kousnout, ale nevím jestli se opravdu koušou nebo jen výstražně naprázdno chňapají.
Napadlo mě, že je to způsobené pravděpodobně také zmenšeným prostorem, možná i tím že ve vodě cítí samičky...
(ale v novém domově u někoho jiného by taky nemuseli být ve větším akváriu)
Nebo je tohle chování samců normální i ve společenských akváriích kde jsou zastoupena obě pohlaví?
Původně jsem myslela, že rozdám samce-ve skupinkách po 3 až 5 kusech. Šlo by to už bez konfliktů, když by jich bylo menší množství než teď na minimálně stejně velkém nebo větším prostoru?
Starší reakce
Čeká co z ní vypadne aby se nažral. Většina potomstva takhle skončí. Přesto se dokáží přemnožit.
0 14.06.2017 20:35 Pella – Divné chování samečka
Mám těhotnou samičku Gold Black Molly, ovšem sameček má takové divné chování a o že za ni pořád plave a ozobává jí spodní ploutvičky, je toto klasické chování samce u těhotné samičky?
Starší reakce
Já jsem třeba viděl u jednoho chovatele vyrobenou porodničku o půdorysu 30x40cm, kde byla celá skupina samic, mláďata propadávala přes síťované dno a i když se jednalo o druh, který žere mladé náruživě, nádrž pod porodničkou se doslova hemžila miminy. To je ale u profesionálního chovatele. Pokud má člověk pár rybek, tak si takto pro něj předimenzované zařízení pořizovat nebude.
Děkuju moc, už mne to také napadlo, abych ji tam chudinku netrápila celý měsíc. Udělám odchovnu
Pokud mi skutečně záleží na co největším počtu odchovaných mláďat a nejsem schopen dostatečně přesně stanovit datum porodu, odlovuji samici dříve a místo klasické porodničky ji dám do odchovky, která je doslova nabušena rostlinami jako je růžkatec nebo řečanka. Krmím jen živou potravou. Tak je zajištěno, aby se zachránilo co nejvíce mladých.
No, už jsem to prolezla a nenašla, proto se ptám.
U mladých samic se to moc nepozná, těm starším zhanatí břicho a posune se trochu dopředu. Je to tu ale napsané a popsané už několikrát stačí trochu hledat ve starších příspěvcích.
Ahoj, prosím o radu. Odlovila jsem paví očko do porodničky, ale nevím jestli jsem ji tam nedala moc brzy. Evidentně se jí tam moc nelíbí. Může být vystresovaná a tím pádem třeba neporodit?
Už jsem se dočetla, že bývá těhotná měsíc, mám ji tam 3 dny..asi se nedá přesně určit jak dlouho to ještě může trvat? Mám ji ještě vypustit?
Děkuji
Ještě přidám foto, jestli je opravdu těhotná?
Starší reakce
Mám tlupy živorodek a krmím hovězím srdcem, špenátem. Jo a občas potěrem skalár.
Starší reakce
0 22.10.2016 13:59 Toníček – Chov
Dobrý den.
Narodilo se mi cca24 mečovek a 10 Guppek mužů do jednoho akva dát?
Poprosil bych o další rady:
Krmivo nejlepší ? Osobne dávám cyklop.
Teplota? 26-28
dvorak napsal: Teď, po té co jsem znovuzaložil akvárium v létě - viz moje prezentace, jsem zakoupil několik živorodek (B. Molly a G. Molly). Kromě krmení jsem se o rybky nijak nestaral. Neměl jsem ani v úmyslu je rozmnožit. Nechal jsem je žít vlastním životem. No a asi do 14 dní se mi počet ryb zdvojnásobil a asi o 3 týdny později se počet znovu znásobil.
No a co tím sdělením autor chtěl říci? Pokud samice vrhly po 14 tak to zásluha vašeho nehrocení chovu asi nebude...
0 20.10.2016 21:10 Sron Dost po ní vyjíždí, až se mi to zdá moc. Zdá se mi, že je to spíš naopak, než že by ji balil. Ale třeba se pletu... Já na to balení jdu jinak než gupky
Nechám to tedy na přírodě, jak píšete... Díky za všechny reakce.
Je vedecky dokázané,že napríklad samček Pelvicachromis si vyberá samičku ktorá má najväčšie a najtmavšie lúče prsných plutiev.Možno niečo obdobné funguje i u gupiek.Zdá sa mu krajšia a tak ju naháňa.Možno šla do ústrania aby porodila.
Asi tak jak píše Quasimodo. Holt jedna se mu líbí víc. A ode mě rada - nech to na přírodě. Vždycky když jsem se snažil "hrotit" můj chov živorodek, nikdy neměl úspěch dlouhého trvání. Teď, po té co jsem znovuzaložil akvárium v létě - viz moje prezentace, jsem zakoupil několik živorodek (B. Molly a G. Molly). Kromě krmení jsem se o rybky nijak nestaral. Neměl jsem ani v úmyslu je rozmnožit. Nechal jsem je žít vlastním životem. No a asi do 14 dní se mi počet ryb zdvojnásobil a asi o 3 týdny později se počet znovu znásobil.
Takže to, že se jedna samice "schovává" nech na přírodě. Však on ju ten samec časem "sbalí"
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 25 26
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 26856x