Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2012 17:34 Muž grunda [1781] - Cichlidy
myslím, že to nepomůže. Ruduše sice dělá silný proud dobře, ale ještě líp jí děla zahumusené akva ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2012 17:30 Muž MarcoKing [32] - Tetry
Tak se mi tahle potvora objevila v akva. Jen 5 malych chomacku..myslim,ze to ma na svedomi filtrace protoze jsem ji nechal na zkousku proudit hodne. Ihned jsem vyusteni filtru nasmeroval na druhou stanu akva a stahnul skoro na minimum. Listy s ruduchou jsem odstranil. Myslite, ze to pomuze?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 21:33 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
Před chvílí jsem v jednom osobním vzkaze konstatoval, že s rostlinkami a ruduchou se to má podobně, jako s rybkami a kožovcovitostí - některé jsou "chytlavější", než jiné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 11:18 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Sid
Možná oboje, možná i něco navíc. Každopádně kořen je k velké radosti mých ryb takžka kompaktně osrstěn hned 2 druhy ruduchy, která se okolních anubiasů chytá tak, že nejstarší listy mají pokryté ruduchou po celé ploše. (To řeším občasnými koupelemi v Savu.)Nicméně kryptošky i v nejtěsnější blízkosti kořenu na sobě nemají ani "fous" třeba na rozdíl starých listů sousedních echináčů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2012 23:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Ivoš
...je fakt, že jsem například na pomalu rostoucích kryptokorynách ruduchu nikdy nenašel...
Štěstí nebo náhoda. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2012 22:24 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: jmalyska
K tomu zase přidám svůj postřeh: čím vzdálenější jsou rostliny od kořenu, tím méně je na nich ruduchy. Ty jsi měl nejspíš tu hnědovku upevněnou přímo na kořenu, proto se ruducha rozrostla nejvíc na ní. Pokud na kořen umístíš anubias, ruduše se na něm zalíbí zrovna tak. Taky je dobré si uvědomit, že obě rostliny jsou pomalu rostoucí - čím starší list, tím více na něm bývá ruduchy protože ta má jednoduše dost času se na něm viditelněji rozrůst.
Ale je fakt, že jsem například na pomalu rostoucích kryptokorynách ruduchu nikdy nenašel, takže ruducha patrně také preferuje rostliny s tuhými listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2012 21:51 Muž jmalyska [167] – Ruducha
Můj postřeh ohledně Ruduchy...
Ze začátku jsem měl na své šedesát trojce jen 15W zářivku, nedával jsem CO2 ani jiné hnojiva. Ze startu taky nebyly kořeny. Vše v pořádku.
Po přidání kořene se objevila Ruducha, přidal jsem druhý kořen, Ruduchy bylo více, vždy však jen na Microsorum pteropus (hnědovka křídlatá). Na jiných rostlinách se neobjevuje, zajímavé. I po přidání dalších 15W v LED se Ruducha nedala na ústup.

Když jsem AQ zakládal znova (nevhodné dno a kameny-vápenec), dal jsem jeden mega kořen a Ruducha opět řádí, zase jen na ní. Začal jsem přidávat i nějaké hnojivo, tak uvidíme. Včera jsem začal dávkovat CO2 Fluval, svítím 11hod denně nonstop. Tak jsme zvědavý, co se bude dít. Stonkovky tam jsou asi v 50% osazení, zbytek 40% Anubias a 10% mix. ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 11:51 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: jarek41
..toto hnojivo nieje nič moc.. pozri vlákno rybicky.net/forum/1084

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 15:21 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: kahua
A kdo tu mluví o nějakém odstraňování kořenů? Já proti ruduše nic nemám, mým skalárům šmakuje a když mi poroste listy anubiasů, které mám na kořenu tak, že už jsou praktcky celé zarostlé, šoupnu je na chvilku slabého roztoku Sava a tím z nich ruduchu na 2-3 týdny dostanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 13:48 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Čapíno
To že se ruducha tvoří nejlépe v silném proudu je stará věc. Proto se doporučovalo dříve nemít proud příliš velký a přefiltrovat akvárium tak max. 2 x za hodinu. S příchodem opačných doporučení to ale platí stále, protože když se ti nepodaří se podle nich řídit, ruducha nastartuje raz dva. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2012 12:42 Muž Čapíno [32]
Jeden poznatek: Staghorn se dokáže rozvíjet bez problému napříč všem tvrzením i v silném proudu. U mě třeba bují právě jen v silném proudu vody tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 12:12 Muž azonic [63] - Rostliny
ustavprochore Myslím že máme jinou vodu než v Budějcích, mám za to, že je z nějakých vrtů v okolí ale ruku do ohně bych za to nedal :-D Zkusím se poptat na Městském úřadě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 07:07 Muž jmalyska [167]
Jo, světlo už jsem stáhl. Pancéřníčci jen 3ks, více rybek tam dávat nechci, už jich je tam dost. Uvidíme jak se to vyvine, nechám tomu volný průběh hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2012 05:22 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: Ivoš
To možná ano, ale není to důvod je odstranit, měli jsme ji taky a do měsíce byla pryč. Jen stačilo míň svítít, častěji měnit vodu a trochu pomoct parmičkama ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2012 01:16 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: jmalyska
Na 99% jsou příčinou ruduchy ty kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 23:27 Muž jmalyska [167]
jj zkusím nelít vůbec nic a uvidíme co to bude dělat hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.10.2012 23:16 Žena ustavprochore [567] Re: jmalyska
jmalyska napsal: ... Co dělám blbě? sad tone

Pletete si akvárium s chemickou laboratoří. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 21:57 Muž Čapíno [32]
Od zítra boj se "Staghorn" tak držte palce a případné postřehy uvítám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 21:51 Muž jmalyska [167]
Taky mám problém s touto řasou. Zatím se objevila na dvou rostlinkách. Mám 63l AQ, vody tedy kolem 50litrů, dva kořeny. Vodu měním 1x týdně asi 1/4. Přidávám po výměně vody ChlorStop, BioFilter a StartPlus, pak 1x14dnů ProFlor, Anti Algaen, Algin. Svítím 15W Narva LT15W a 3M 15W LED studená bílá.
Pravda, svítil jsem ze prvních 14 dnů jen zářivkou, pak i LED a dokonce až 14hod denně (ne, že by to rostlinkám vadilo smich ) Dneska jsem to stáhl na 10hod.
Mám odstranit řasu z listů nebo celé listy? Osazení rybek 3x pancíř, 4x ancík, 10x neonka červená, 4x danio, 5x tetra černá. Co dělám blbě? sad tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2012 12:19 Žena ustavprochore [567] Re: azonic
Pokud používáš stejný zdroj vody jako Budějovice (Římovská přehrada), počítej s tím, že je v ní živin velmi málo. (Teda spíš většinou a většiny živin, mě by třeba hodně zajímal obsah fosforu, zvlášť po nějakém deštivém počasí.) Před 2 týdny jsme vedly se "sivon" debatu, že se nám zdá, že se po výměně vody situace ohledně řas naopak zhorší...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 16:01 Muž Miso [470] Re: azonic
vo vstupnej vode urcite niesu vsetky potrebne ziviny, prihnojit je urcite dobra volba, ale treba dodat vsetky ziviny inak krmis iba menejnarocne riasy. To ze po prihnojeni zacnu riasy rast viac je logicke tiez tie ziviny vyuziju, ty musis zabezpecit aby sa rastlinam darilo natolko ze riasy potlacia.
Castymi vymenami vody zabezpecis cistotu akva a odoberas pripadne prvky ktore by sa mohli v akva nahromadit, napr cpavok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.10.2012 14:00 Muž Čapíno [32] Re: azonic
Zkuste a uvidíte. Světla máte až dost, víc jak 0,5W/l. CO2 nechat běžet a týdně měnit 1/3 vody. Kdyby se už řasa (žádná) neobjevila a rostliny dál porostou bez opadávání listů a jiných neduhů tak je to ok. Kdyby ano, zkusil bych to PMDD klidně i pod 0,5ml. Pro běžná akvária se doporučuje hnojení od 0,5ml/100l... Chce to prostě zkoušet a najít si rovnováhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2012 12:45 Muž azonic [63] - Rostliny
Chápu to tak, že ve vstupní vodě je dostatek všeho co rostliny potřebují a tím že přidávám PMDD podpořím už jen řasy. Na mě se asi hodí:
málo světla x hodně živin

Raději vysadím PMDD a uvidím co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 14:00 R Muž romant [27987] Re: azonic
V prezentaci píšeš, že jednou za měsíc odkaluješ a čistíš filtr. To je třeba ten filtr po měsíci čistit? Pokud se nějak výrazně jeho výkon nesnižuje, tak bych to nedělal tak často. Jako další na co bych se zaměřil je klasická rovnice řasy x světlo x živiny. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 13:43 Muž azonic [63] - Rostliny
o vstupní vodě jsem našel jen tohle:

pH 8,0-8,5
KNK 4,5 (mmol/l) 1,0-1,2
Ca +Mg (mmol/l) 1,0-1,2
Fe (mg/l) 0,05-0,1
celk.akt.chlor (mg/l) 0,03-0,05

NO3 si myslim že bude někde u nuly páč když nepřidávám KNO3 tak je hodnota NO3 neměřitelná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 13:32 R Muž romant [27987] Re: azonic
Zaměřil bych se na parametry vstupní vody, jestli tam nebude zakopanej pes. Prostě to chce znát rozbor svojí vody a z toho vyjít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 13:28 Muž azonic [63] - Rostliny
Ahoj, asi před šesti týdny se mi v akva začala drobet rozjíždět (nejspíš) ruducha, tak jsem přestal přidávat PMDD a ruducha zase zmizela. Cca před 14ti dny sem začal přidávat 3ml KNO3 a před týdnem jsem k němu přidal i PMDD a řasa se zase rozjíždí. Může to mít na svědomí opravdu PMDD? Dávkuju 0,8ml, mimochodem i kdž přidávám KNO3 tak mám NO3 někde na 10mg/l takže dusičnanama si myslím že by to být nemělo. Budu rád za každou radu :-)

PS: včera jsem vysadil KNO3 i PMDD a dnes vyměnil 1/2 vody
Jinak vodu měním pravidelně každý týden.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2012 10:51 Muž kofejn [963] Re: romant
To je napsáno naprosto přesně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2012 10:43 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Řekl bych že nebudeš ani první ani poslední, kdo se takto ulovil. Tedy uloví se ten kdo má tuto rostlinu v akváriu prvně a nezná, jak se tato kapradina rozmnožuje a akvo trošku sleduje a tudíž pojme podezření, ze by mohlo jít o ruduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2012 10:38 Muž kofejn [963] Re: Čapíno
Tak ono ty mikrokořínky a ruducha vypadají na fotce nemlich stejně. Proto jsem to taky dal do tohodle vlákna ;-). Každopádně jsem rád, že se takhle rozrostla :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 23:48 Muž Čapíno [32] Re: kofejn
Tak to je gól smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 23:43 Muž kofejn [963] Re: Tomas Enderson
No jo! hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 23:42 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: kofejn
Gratuluji to je překvápko co? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 23:38 Muž kofejn [963] Re: kofejn
Fotka k příspěvku Asi se mi vyřešil problém s ruduchou. Nebude to ruducha, ale mladé rostlinky smich .
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 20:36 R Muž vaclav [14608] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: snehulda007
Někdy je to jediný způsob jak třeba zachránit pěkný anubias, Z toho ruduchu jen tak nedostaneš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2012 07:40 Žena kahua [223] - Miniakvária
Souhlas, ale musím říct, že u mě to savo lákalo :-D Ale nedali jsme a ruducha už neroste a to co vyrostlo statečně likvidují parmičky. Jen ještě bojujem s BO, ale vím, že to chce čas. A ten růžkatec máme taky, sice ho redukujem, aby extrémně nenarostl a kytky rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.09.2012 07:30 Muž snehulda007 [850] Re: micz
Ale já netvrdím že Růżkatec je všelék,nebo řešení pro každého. Uved jsem to jen jako postup který pomohl mě ale to podstatný bylo,že to chce čas a trpělivost a ne savo. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 23:42 Muž micz [132] Re: snehulda007
S tím růžkatcem bych byl taky možná opatrný. Taky jsem si ho do nádrže, abych omezil řasy(ne ruduchu). No a asi po měsíci musel pryč. Řasy sice skoro nerostly, ale ani ostatní kytky jen ten růžkatec. Kryptokorynám se rozpadaly listy, echinodorům a anubiasům děravěli a hnědovky taky žádnej zázrak. Od doby co je pryč už to zase roste bez problémů...každý si to asi musí zkusit u mě to prostě nešlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 21:59 Muž snehulda007 [850] Re: kofejn
Tak to já měl zasviněný všechny anubisy a pár kryptošek. Někdo mi sem napsal že něco podobnýho ještě neviděl :) Přidal jsem další filtr,zesílil světlo,nacpal akv. růžkatcem.přidal pár šneků na čištění,omezil krmení a denně měnil vodu. Ale u mě byl problém v tom že jsem měl jen pomalurostoucí kytky a u nich živorodky.
za měsíc a něco bylo po ruduše a všechny kytky to přežily. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 21:45 Muž kofejn [963] Re: snehulda007
Já vím že jsem řešil následek: co oči nevidí, srdce nebolí. Pohnul jsem ještě o pár stupňů rampou, nevíří teď tolik hladinu, ale kytky se víc klátí.
Zatím mám jen pár štětiček, snad se to moc nerozjede.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.09.2012 21:40 Muž snehulda007 [850] Re: kofejn
Mě trvalo víc jak měsíc než jsem se tý mrchy zbavil,ale zvládl jsem to bez sava.Chce to jen trpělivost a nastolit v nádrži rovnováhu..Ikdyby ti to savo pomohlo tak dokud nebude akv. pořádně fungovat tak se ti bude ruducha pořát vracet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2012 21:33 Muž kofejn [963] Re: kofejn
Nevydržel jsem to a dneska při výměně vydy jsem hnědovky vymáchal 4 minuty v 5% roztoku sava ve vodě. Microsoria to přežili, ale ruducha asi taky :-O . Myslel jsem si, že jsem konečky listů otřel dobře, ale prd. Každopádně po máchání štětičky nezbělaly a drží dál. Uvidím při další výměně, jestli udělám další máchání v koncentrátu. Každopádně teď už jsou všechny tři hnědovky na kořenu přišpendleny, tak to nebude takový problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 22:08 Muž kofejn [963] Re: romant
Že jo? smich
(OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:59 R Muž romant [27987] Re: kofejn
No vždyť už mě to bylo podezřelý. :-D (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:54 Muž kofejn [963] Re: romant
Tak jo, zatím nechám v akva všechno. Takže jsem tady ubral světlo, zvýšil průtok a budu sledovat štětičky.
Už mi ten akvaristický život začíná, všechno šlo dosud příliš dobře :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:44 R Muž romant [27987] Re: kofejn
No, když něco vyhazovat, tak ten kořen. Netvrdím, že je to on kdo za to může, to rozhodně ne, ale v čerstvých akváriích se na výskytu ruduchy může spolupodílet. To slovo vyhodit, je myšleno dočasně, ale pokud to není nějaká tragédie, tak ho tam klidně i s těma microsoriema nech, alespoň uvidíš, jak se to vyvíjí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:38 Muž kofejn [963] Re: romant
Zatím jsem nastavil svícení 3h, 3h pauza a 4h svícení, během týdne ještě uberu. V neděli zajedu na trhy ke Kolínu a snad tam nějaký vodní mor, nebo rychlou stonkovku budou mít. Ta microsoria mám akvária vyhodit? Teď mám karanténí kýbl s pancéřníčkama, tak by tam po očištění mohla být. Dvě jsou na kořenu a jedno pod ním - zase zvířim dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:29 R Muž romant [27987] Re: kofejn
Šišky dobrý, světlo uber a měň vodu co uneseš a sneseš, moc se v akvárku nerejpej a dej tomu čas. Hnědovky jsou pomalurostoucí rostliny a kamarádka ruducha je ráda navštěvuje. To světlo dopadající do akva by stálo za úvahu rozbít, třeba nějakou vzrůstnější rostlinou, jejíž listy se povalují po hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 21:21 Muž kofejn [963] Re: romant
Uberu zase na světle z osmi hodin na šest a rozhodím ho do dvou useků. Článek už čtu a projíždím tu informace. Je to na všech třech hnědovkách :-( .
Včera jsem se v akváriu dost rejpal, škubal jsem emerzní listy echonodoru a při dolívání vody jsem dost zvířil dno. Dnes odpoledne jsem přidal olšové šišky, ty jsou snad(?) ale neškodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 20:46 Žena kahua [223] - MiniakváriaRe: kofejn
My dali na rady od Romant a ruducha je na ústupu a hypermangan jsme fakt nepoužili potlesk

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522-ruducha?od=851