Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:57 Muž radek1 [4] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Zkus to a uvidíš.Jestli to bude málo dej dva bublifuky a větší molitam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:52 Muž Yirka [9126] – Re: DavidDizzer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:49 Muž DavidDizzer [26] – Re: piano300d
piano300D: co je to to SAE??? a radek1: když bych dal normální bublifuk,,, tak bych ale zase chtěl dat zpět normální filtr, aby nebyla voda tak špinavá mám 112litrů a na bublifuk je to docela málo... odpěiště oba please ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:41 Muž radek1 [4] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Zruš filtraci s čerpadlem a místo toho použij klasickej bublifuk.Játo udělal a mám od roduchy klid.Peroxid jsem taky zkoušel na rostliny (krátkodobá koupel v roztoku)thouchu to pomáhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 16:29 Muž piano300d [0] – Re: DavidDizzer
Ahoj já na roduchu nasadil SAE a do 4dnů bylo po problému.Měla ta 3-4cm...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 15:49 Muž DavidDizzer [26] – Re: DavidDizzer
ta ruducha je debilní řasa, prosím poraďte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 15:26 Muž DavidDizzer [26] – Re: DavidDizzer
ale znám ještě jakési bílé tablety,, nevíte jak se jmenují,, ale podle mne tablety na ruduchu nejsou! co s tím peroxidem nevadí to rostliinám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 15:25 Muž DavidDizzer [26] – Re: Horác
kdbych tam dal peroxid,,, neublíží to roslinám???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2009 15:01 Tomas
Zdravim. Chystám se úplně předělat akvarium. Jediné co tam chci nechat je polystyrenové pozadí. Mám však problém - je krapet porostlé ruduchou, sice mi to na vzhledu nevadí, vypadá to naopak dost hezky a přirozeněji, ale přeci jen rád bych, když už to budu dělat vše nanovo, měl akva bez řas. Jelikož ho mám přilepené na zadní stěnu akvárka, nemohu ho vyndat. Plánuji to tedy vypustit a polejt pozadí kysličníkem. Myslíte, že takovýto krátký kontakt bude stačit na zlikvidování řasy? Za jak dlouho se volně vylitý "rozloží" na vodu a kyslík? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2009 12:17 Aleš
Ahoj. Mně ruducha roste výhradně na trase proudu od filtru. Ten je směřován úlopříčně akváriem. Roste samozřejmě na listech rostlin (Echynodory, Microsorium), ale není na kořenu, nad jehož středem proud prochází. Není ani na kamech. Ale roste např. na ovládání topítka, které je umístěné hned vedle filtru.

Napadá mě malý paradox: Pokud přijmeme hypotézu, že příčinnou výskytu ruduchy je přebytek živin ve vodě, mělo by to znamenat zákaz hnojení takového akvária, dokud ruducha nemzmizí. Nebo uvažují zcestně?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 19:17 Muž jirka.p [60]
Mraženým nekrmím. Krmím vločkama Tetra Rubin a řekl bych že určitě nepřekrmuju. Když se nad tím zamyslím je mi fakt divné, že řasa se tvoří opravdu jen uprostřed nádrže mezi kořeny. Na levém boku pod rozstřikovací rampou je egeria densa, vallisneria americana, vallisneria asiatica, alternanthera cv. splendida a cabomba aquatica. Na pravém boku je echinodorus cv. indian red, echinodorus cv. kleine bar a vallisneria americana. Na bocích akva je to bez ruduchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 16:45 nenya – boj s ruduchou
Taky jsem ji měla. Snížit na minimum dusičnany (já si např. pro vodu na výměnu jezdím do přírody - do lesní studánky), odkalovat, nejpostiženější listy odstranit a hlavně nějaké pomocníčky - neritiny, parmičky, labea.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 16:38 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: jirkap
Tak že bych vyzkoušel vyndat kořeny z akva.
Budu se opakovat, (po kolikáté už?:)), ale nejde jinak... Samozřejmě, že odstranění kořenů v akva napadeném ruduchami je více než žádoucí! Až se ruduch zbavíte, můžete je (po ošetření) vrátit zpět.
Voda v akva je... CHSK 2.
To je docela dost... :-O Tady bych hledal jednu z příčin. Nekrmíte mraženými patentkami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 15:18 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
Jurasek napsal: V akvárku mám ancíky dva, kořen občas žužlají, ale řasy je na něm čím dál stejně. Napadla mne drobná teorie, že dřevo není hladký neproniknutelný materiál, má v sobě drobné škvíry, póry, mezery... Když se v akvárku usazuje kal, tak se usazuje i na ten kořen, kde se uchytí v různých škvírách ve dřevě. Není potom na kořenu nejvíce živin? Tedy ideální místo pro růst řasy?

Takhle nějak si myslím že to funguje u mě. Ancíci to hoblují dost a v malých dutinách kořene je plno bordelu, tam kde jde proud vody na kořeny se tvoří ruducha a rozlejzá se mi dál i na rostliny, po odstranění kořenů ruducha zmizela X-) Údržba a krmení pořád stejné,tak proč se ruducha neobjevuje hmm Kořeny mám spíš měkčí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:27 Muž jirka.p [60] – Re: DrBolíto
Rozstřikovací rampu jsem po údržbě řasy Savem umístil na levý bok akvárka a zvětšil dirky v trubici, aby proud vody byl menší. Řasa se nejvíce tvoří na levém kořenu a na všem uprostřed akva (mezi dvouma kořeny) - dno, lávový kamen, hemianthus callitrichoides a lilaeopsis brasiliensis (koberečky už jsem musel vyhodit), anubias afzelii, eustralis (přitom docela roste), samolus valerandii, hygrophila corymbosa, crinum calamistratum. Řasa je všude tam, kde je nejvíce světla - asi. Na bokách akva se řasa netvoří. Jediné co v akvárku solidně roste je egeria densa a ten eustralis. Ostatní rostliny stagnují a pomalý růst má i ludwigia repens. Levý kořen je mopan, pravý nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:24 Muž Geri [29] - Skaláry
Ruducha má ráda NH4 a PO4 .. teda esi se nemýlím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:23 Muž Geri [29] - Skaláry
Ruducha je nekonečné téma na které by se dala napsat bible...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:23 Muž Jurasek [137] – Re: Romy
Které živiny hlavně potřebuje? Mi se objevuje jen na kořenu, jinak ne. Testy nemám, vím jen, že NO2 nezměřím a NO3 se drží kolem 25-30.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2009 14:18 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Jurasek
A jak bys vysvětlil ruduchu na kamenech,Anubiasech,nebo na hladkém pozadí?Na těch také ráda roste.Ano,o živinách to je,ale ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:12 Muž Jurasek [137] – Re: DrBolíto
V akvárku mám ancíky dva, kořen občas žužlají, ale řasy je na něm čím dál stejně. Napadla mne drobná teorie, že dřevo není hladký neproniknutelný materiál, má v sobě drobné škvíry, póry, mezery... Když se v akvárku usazuje kal, tak se usazuje i na ten kořen, kde se uchytí v různých škvírách ve dřevě. Není potom na kořenu nejvíce živin? Tedy ideální místo pro růst řasy?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 14:10 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: jirkap
Hádám, že se ti nejvíce vyskytuje v pravé části kde máš rozstř. rampu od filtru že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:52 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Mě kořeny (mopany)taky nedělají problémy, když se objeví náznaky roduchy tak jen proto, že jsem zanedbal údržbu nebo si hraji s prouděním vody v akva. A když se někde něco objeví tak na rostlinách ale na kořenu nikoli. Chtělo by to uvést o jaké kořeny se jedná, je možné že třeba u měkčích dřev to může být tř. vlivem hnilob atd. Nicméně mě ještě napadá, že to asi také ovlivňují ancíci neustálím hoblováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 13:50 Muž jirka.p [60] – Re: jirkap
Tak už asi zbývají jen ty kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:50 Muž jirka.p [60] – Re: aldas
Měl jsem ruduchu. Pak následovalo Savo, úprava počtu ryb, dosázení rostlin, přestal jsem vzduchovat, denně jsem odkaloval s výměnou tak 1/4 vody. Hodnoty vody jsou v naprostém pořádku. Průtok filtru jsem snížil na 1x objem akva za hodinu. Pak jsem odjel na týden na hory a když jsem přijel, tak katastrofa - ruducha všude. Otrhal jsem nejvíce napadené listy a opět denně odkaluji a měním 1/4 vody. Voda v akva je: NO2 0, NO3 10, KH 3, GH 3, pH 6.6, Fe 0.1 mg/l, P 0.4 mg/l, CHSK 2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:33 aldas – Re: jirkap
A co ověřený postup jak se zbavyt ruduchy? já jsem dvakrát do týdne odkalil a odsál 50l vody ze 185l,ubral na průtoku vody z filtru, řasu jsem stíral houbou a z rostlin zežmoulal mezy prsty a jako prevenci jsem koupil čtyři Parmičky černopruhé, a po týdnu už ruducha neměla šanci na další vývoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:31 Muž Jurasek [137] – Re: jirkap
Můžete to zkusit. Moje akvárko ruduchou nijak zvlášť netrpí, ale ten kus dřeva, co tam mám, je porostlý ruduchou. Jsou to "pěkné" černé štětičky. Na rostlinkách ani na dně se netvoří, ale dřevo okupuje statečně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:26 Jealoussy – Re: jirkap
Koreny bych do toho nezatahoval.Je spousta jinych cinitelu,kteri zapricini vznik a nasledny rust teto rasy.Spis bych patral po nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:18 Muž jirka.p [60] – Kořeny
Tak že bych vyzkoušel vyndat kořeny z akva. Už jsem z ruduchy něšťastný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:16 0
Fotka k příspěvku Do akvárií používám 'domácí' dřevo delší dobu ve vodě se nacházející a ruduchu jsem ještě neřešil , ale své udělají i některé ryby a plži - např. neritiny , na fotce je jedna vidět.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 12:01 Jealoussy – Ruducha X koren
Ale ne vzdy to musi platit,ze koreny v akva jsou jakesi magnety na ruduchu.Jasne,kdyz ma podminky k rustu,nepotrebuje ani zadne koreny a stejne tam bude.
Tata ma akva (170) a ma v nem vnitrni filtr aqua el,docela silny proud to dela,tak nejak bych rekl ze i vic rybek nez by bylo dobre.Z rostlin prevazne rychlerostouci.Ikdyz se voda v akvarku toci hodne,neni nikde zadna rasa.S podivem na to,kolik ryb a jak velkych v tom akva je,a bez rasy...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 11:54 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
Ruducha a kořeny spolu hodně souvisí osobně vyzkoušeno X-) Ve velkém akva mam dva velké kořeny a mam tam ruduchu a už jsem rezignoval a zvyknul si na ni, v malém akva bez kořenů nikdy nebyla, po přidání malého kořenu tam do 14 dní byla také a tvořila se čím dál víc, po vyndání kořenu a odstranění listů s ruduchou se vše vrátilo do původního stavu a do teď tam neni ;-) Ale záleží podle mě i na druhu dřeva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2009 11:37 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: jirkap
Nevím, jestli vám bude někdo schopen podat uspokojivou a vyčerpávající odpověď. Spíš si myslím, že půjde o spekulace... Jednu takovou jsem také "stvořil", ale byla mi vehementně vyvracena, tak ji nebudu opakovat. (Argumenty pro svou hypotézu dosud nemám...)
Ch. Kasselmann(ovou) jsem slyšel konstatovat "souvislost mezi ruduchami a dřevem" před dvěma lety v Brně. A samozřejmě - o svých zkušenostech s "ruduchami řádně zahnípanými akvárii s kořeny" jsem se zmiňoval už dříve a přidával jsem i nějaké fotky, dokumentující takové stavy.
EDIT: Třeba se tady a v této souvislosti dovím něco nového. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 11:25 Muž jirka.p [60] – Re: Sid
Nešlo by to prosím trochu rozvést. Knihy od něj nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 10:51 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: jirkap
Proč mohou vadit kořeny?
Protože to prohlásila taková kapacita, jakou je Christel Kasselmann. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2009 10:47 Muž jirka.p [60]
Horác napsal: Problém bych hledal spíš v nadbytku živin - přerybnění nádrže, překrmování, nerozumné hnojení, mizerné odkalování, kořeny, příliš výkonný filtr (chrlící drobný bordel) atd. atd. ...

Proč mohou vadit kořeny? Druh kořenů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 23:30 Muž Geri [29] - Skaláry
JO ruducha je mrcha, taky jsem si myslel že se tvoří díky slunečnímu světlu, tak jsem se tu celé léto zabedňoval jak mafián a nakonec stačilo odlovit pár rybek, častěji odkalovat a přidal jsem do filtru aktivní uhlí (nevim jesi zrovna toto má nějaký vliv) a problém byl vyřešen. Taky jsem přemýšlel o chemii (phosvec, algovec) ale ta problém nezastaví, možná jen oddálí, ale ani to někde ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 22:09 Muž piano300d [0] – Re: davidek
taky jsem sní měl problém,nasadil jsem 4 SAE a je pryč.Měla až 3cm....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 20:06 davidek
moc vám děkuju...něco s tím udělám ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2009 19:36 Muž Horác [3942] – Re: Sid
Problém bych hledal spíš v nadbytku živin - přerybnění nádrže, překrmování, nerozumné hnojení, mizerné odkalování, kořeny, příliš výkonný filtr (chrlící drobný bordel) atd. atd. ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:32 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: davidek
Sotva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2009 19:00 davidek – ruducha a sluneční světlo
Zdravím všechny. Má na to, že se mi v akváriu tvoří ruducha vliv to, že akvárium stojí proti oknu?...předem děkuji za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2009 19:57 Pucmeloun – Červená řasa
Dobrý den. Pročetl jsem celé fórum o řasách, ale nenašel jsem nikde zmíňku o tom, co mám ve svém akváriu. Jedná se o červenou řasu, která roste na kamenech a na skle a to na dobře osvětlených místech./ viz foto/ Akvárium má objem asi 85 l, je velmi mírně zarybněné, takřka bez rostlin. Osvětlení 2 zářivky odstín teple bílá. Neporadí mi někdo, co je to za řasu, nebo sinici ? Nechci ji snad ani odstranit, docela se mi líbí. Dík

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 21:59 honza – ustavprochore
budu mít větší akvárko a parmička se dá lehko splést z jinou např parmička krásloploutvá parmička kambodžská atd. proto si možná někdo myslí že jí má doma a přitom může mít uplně jinou rybu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 21:27 aldas
Ještě bych chtěl dodat že parmičky nevyřeší hodně rozrostlou ruduchu,ta je vhodná spíš jako prevence,ta se musí odstranit mechanicky,na sklo žiletkou nebo houbou na nádobí a rostliny nejlépe mezy prsty zežmolat,ale opatně aby nedošlo k poškození,můj napadený Echináč je nyní nádherně červený. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 21:17 aldas – Re: ustavprochore
Já jsem kupoval právě na tuto řasu čtyři Parmičky černopruhé a ožírá ji ze skla i z rostlin,dal jsem na rady zde na diskuzy,jinak bych ji sem určitě nedoporučoval,ale je to moje zkušenost,samozřejmě když bude mít přísun potravy z jiného zdroje například překrmováním tak se nedivím že někomu nezabrala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2009 20:55 Žena ustavprochore [567] – Re: honza
no v těch vašich už takhle přerybněných 54 litrech bude SAE "úplně báječně" hmm
není to ryba do tak malého akvária, nehledě na to, že už tu spoustu lidí psalo, že ruduchu nežere ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 20:50 honza – aldas
jjj díky to je daleko já jsem z třbíče ještě to zkusím snad ji seženu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 16:31 aldas – Re: honza
Vivárium Mělník,parmička černopruhá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 16:25 honza – aldas
můžu se zeptat odkud jsi chtěl bych vědět kde si parmičku sehnal v mnoha akvaristikách ji nemají
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2009 13:30 honza
jsu strašně rád že se tady rozjela taková debata o této řase. akvaria mám asi 5 let a nikdy jsem s ruduchou neměl nejmenší problémy až po přendáni akvária se tato řasa oběvila v celém mém akvárku. zničila mi skoro všechny rostlink!!! můj názor je že v tom hraje velkou roli počet ryb a také filtr který víří vodu. vířením vody se v celém akvárku nachází odpadky po rybičkách napomáhají tím rozrůstání této řasy a přemístění akvária na více asvětlené místo slunečními paprsky tomu taky vůbec neprospělo.
zkusím vyměnit filtr a snížit počet ryb v akváriu a uvidíme co to udělá

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47633x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522-ruducha?od=1601