Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 30 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:00 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: smik
Ano ano Spider72, na Ukaps mne odkazoval a je pravdou že se tam dá najít nejvíce poznatků prakticky ověřených. S tím světlem je to zajímavé, četl jsem od Baara článek kde udával intenzitu silnější, ale v pozdějších překladech od Spidera72 už byly hodnoty světla nižší, údajně snad právě kvůli přechodu z trubic T8 na T5, ale pravdivosti jsem se dále už nedopátrával, stěžejní pro mne v tu chvíli byla ta vrchní hranice intenzity.
Mám tedy zas nad čím přemýšlet a ještě více co studovat... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:59 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: DrBolíto
Bohužel, neposloužím. hmm
Mně se povedlo zavléct s kytkami z ostravské burzy do krevetkária zelenou vláknitou. Už ji ale nemám... :) Zato mi z těch kytek zůstali zelení nezmaři. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:55 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: smik
S tou aktuální fotkou se nic neděje - taky nemám vždycky chuť prezentovat, jak moje akva zrovna vypadá... :) Třeba jako dnes. :-D (Ale nafotit hladinu jsem šel - zítra se snad přinutím vzít motorovou kosu a jít na to, tak ať mám "důkaz". smich )
...k vašemu pokusu s EI. K dávkování jste se ani nepřiblížil... Další problém ... vidím v CO2... Myslím si, že s použitím burčaku jde stabilní koncentrace CO2 kolem 30-40 mg/l udržet obtížně... ten Atman, přefiltroval nádrž aspoň 5x za hodinu?...
Dávkování - vím. Jenže jsme měli "plné kalhoty se do toho opřít". Třeba časem najdu nějakého odvážlivce, který do toho se mnou (a svým akva!) půjde! :) U sebe to ale zkoušet opravdu nebudu! :-D
CO2 jsme dávali z 5 lt kanystru, roztok docela "silný", po týdnu měněný. Kolik ale bylo v akva mg CO2/l, to nevím... (Na pH a UT moc nevěřím...)
ATMAN nebyl puštěný naplno, takže určitě 5x objem ani náhodou... :-O
...Podstatná je možnost zbořit pár mýtů, které se zjednodušeně omílají pořád dokola...
Přesně! I vám díky za zajímavé info. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:48 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Sid
A k té zelené řase nikdo nemá nic? Ono stejně jako loni jsem si založil další 30L :) A po měsíci koukám fousky, myslel jsem, že jak jsem přidával další kytky, tak se uvolnilo hnojivo ze dna. Pozoruji to stejně jako loni ve všech nádržích, tam ale byla měněna jen voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:40 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: vóťa87
...(viděl jsem hnedle několik témat a prezentací na zahraničních forech, kdy se vynechala jedna výměna vody a to co následovalo byl akvaristický horor)...
To jste měl napsat tučně! :-) (A protože jste to neudělal, dovolil jsem si to udělat za vás. :))
Díky za řadu zajímavých info! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:36 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: DrBolíto
...třeba tam má trubice ještě po dědovi... Já bych zkusil spíše hnojivo do dna než do vody...
Nám šlo ale právě o EI = hnojení do vody...
Zářivky jsou ještě v normě. :-) (To je první, co si hlídám! :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:29 smik
Sid napsal:
Já svítím aktuálně do té "112" 90W/T8/8xx a vím jistě, že ke starostem s udržováním kytek, aby nelezly z akva, mi stačí hnojení v dávkách, které jsem popsal. :-)


A o tom to je. Akvárium bez řas se dá udržet X způsoby a to je dobře.
Hi světlo, EI hnojení a Hi CO2 způsobí jen to, že rostliny porostou giga rychle. Pak záleží co je v každém akva cílem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:18 smik – Re: vóťa87
S kým si mluvil se Spiderem72? :-)
Já k tomu světlu dodám. Na Ukaps fóru pokud se u někoho vyskytne problém při EI je ve většině případů doporučeno snížení osvětlení a tím snížit poptávku po CO2. Viděl jsem akvária s EI s 0,3 W/L. EI bylo primárně zkoušeno pro akvária s osvětlením 1,2 W/l, ale i Barr ho doporučuje používat při intenzitě 0,5W/L (většinou T5 a reflektory) případně výš. Ono tady nejde ani tak o EI, ale o systém hnojení v souvislostech

Ještě dovětek. Nedoporučuji lít nekontrolovaně a bez znalosti souvislostí kvanta hnojiv do akvárií. Kdo chce vyzkoušet tak na vlastní nebezpečí. ;-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 21:15 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: vóťa87
Každopádně to je každodenní otročina a lajdáctví se nevyplácí. S tím světlem plně souhlasím, ještě jsem snad nečetl, že by si někdo nad 0,5W stěžoval, že mu chřadnou a nerostou kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 21:07 smik
Sid napsal: Návrh! :)
Jestli sem dáte aktuální foto svého "EI akva", půjdu nafotit a zveřejním fotku svého 3 týdny decentně hnojeného a následně 3 týdny nehnojeného akva. :-)

Ač budu vypadat jako tlučhuba :-) tak v současné situaci budu muset odmítnout.
V jiném vlákně jsem psal na jaký režim hnojení tedˇjedu. Zopakuju to.
Momentálně přihnojuji režimem EI, ale s dávkováním NO3 10mg/l PO4 0,5mg/l, K 20mg/l Fe 0,2 mg/L. najel jsem na tento režim z jednoho prostého důvodu a tím je proudění. Na metodě EI mi moc nesedí potřeba zvýšeného proudění vody a to hlavně kvůli rybám a také se mi klidnější akvárko víc líbí no a také z důvodu zpomalení růstu rostlin. Při EI jsem na weekend přijel domů a musel ostřihat všechny stonkové rostliny a když přijedu za další týden musím stříhat znovu a layoutu si moc neužiju.
Po snížení dávkování hnojiv se však objevily některé řasy GDA na skle, asi Cladophora na některých rostlinách. U některých rostlin Hetheranthera a Micranthemum se rozpadly kromě vrcholků téměř všechny listy. Uvidím jak se to bude vyvíjet, ale potřebuju tak měsíc čas. Pokud to bude naprd tak se vrátím k plnému EI a klidně nafotím :-)

Jinak k vašemu pokusu s EI. K dávkování jste se ani nepřiblížil. Při plném EI je koncentrace taková jakou jsem psal níže. Další problém v vás vidím v CO2 to je u EI nejsložitější, protože se většinou stává omezujícím faktorem pro růst rostlin v jejich poptávce. Myslím si, že s použitím burčaku jde stabilní koncentrace CO2 kolem 30-40 mg/l udržet obtížně. Za další nevím jak výkonný byl ten Atman, přefiltroval nádrž aspoň 5x za hodinu?

Jinak aby mě někdo nepovažoval za agenta s teplou vodou. Nejsem nějaký propagátor EI, ale může to být cesta. Samozřejmě i EI má spoustu nevýhod. EI není vytesáno do kamene a dá se s ním pracovat.
A samozřejmě vím, že jdou krásné rostlinné nádrže udržet i pomocí dávkování PMDD nebo PPS pro nebo jakékoli jiné metody založené na nižších dávkách hnojiv, vysokém osvětlení apod.
Na druhou stranu je také potřeba říct, že amanovské nádrže jsou málo hnojeny do vodního sloupce,zato je to plně nahrazeno substrátem dna, který je živinami napěchován a když se to všechno sečte tak je v těch akva koncentrace hnojiva jako při EI.
Podstatná je možnost zbořit pár mýtů, které se zjednodušeně omílájí pořát dokola. Nadbytek NO3 způsobí řasy, P způsobí řasy, Fe způsobí řasy, proudění způsobí řasy. Já na všechno říkám ne nutně. Proč existují akvária které mají vysoké NO3, P, Fe a jsou bez řas?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:59 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Sid
Přemýšlel jsem zda nedopsat ještě dodatek, že to co s tou nádrží aktuálně provádím je jen řešení dočasné, možná až drastické,sám nevěřím, že by to takto mohlo bez problému fungovat dlouhodobě :-) Tudíž bych nerad někoho inspiroval k prolévání litrů živin akvariem s očekáváním "velkého třesku" Přeci jen, je to EI, tedy "přibližné" ne přesné...A bez nějakého průběžného měření a postupného doladění a snížení dávek makro i mikro prvků by mohlo dojít časem ke kolapsu i při poměrně významné výměně vody(viděl jsem hnedle několik témat a prezentací na zahraničních forech, kdy se vynechala jedna výměna vody a to co následovalo byl akvaristický horor)
Světlo je u EI zajisté jedním z limitujících prvků, než jsem se do toho vůbec pustil konzultoval jsem to s jedním z Polských kolegů, jež je v téhle problematice víc než interesován, podle jeho pokusů EI může správně zafungovat s intenzitou světla nad 0,7 W/L což je psáno i v původním článku od Toma Baara pokud se nepletu, sám jsem to nezkoušel, tudíž mi nezbývá než mu zatím věřit do doby kdy si to sám ověřím.




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:57 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Koukám, že to tu pěkně jede, mohu se zeptat zda jste nepostřehly v zimních měsících výskyt zelené řasy (na listech fousy)? Já to pozoruji každý rok, od cca Ledna do Dubna, žádná katastrofa jen na vrcholcích rostlin, no a od cca Dubna je prostě klid.

Side, ono taky záleží jak těch 0,5W/l vypadá, třeba tam má trubice ještě po dědovy. No a napadené akva se těžko rozjíždí, chce to pevné nervy než rostliny i s podpořenou řasou odrostou. Já bych zkusil spíše hnojivo do dna než do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 20:36 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: vóťa87
Já se, s dovolením, vrátím k problematice "EI". (Ne, že by téma "Ruducha <-> Fe", resp. "Ruducha <-> P" nebylo zajímavé... :-) Nakonec - počkáme, jak dopadne pokus s Phosvecem...)
Při tom mém "EI pokusu" je evidentně limitujícím faktorem světlo - 0,5W/l u 240 lt akva je skutečně velmi málo.
Zdůrazňuji to proto, že se tady spousta lidí dočte, jak se do akva "lijí živiny horem spodem" a mohou dojít k závěru, že to zkusí taky. Měli bychom před takovým pokušením varovat zejména proto, že drtivá většina akvaristů jsou (téměř)zapřísáhlí odpůrci dostatečného svícení akvakytkám... :)
Já svítím aktuálně do té "112" 90W/T8/8xx a vím jistě, že ke starostem s udržováním kytek, aby nelezly z akva, mi stačí hnojení v dávkách, které jsem popsal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.01.2010 20:01 Muž vóťa87 [207] - Rostliny – Re: Sid
Já si nedávno ruduchu nechtěně také pořídil-bohužel svou nebetyčnou blbostí...Nově založená nádrž-182l, tři týdny záběhu bez hnojení, osvětlení jsem pomalu přidával, společně s tím jak se rozjížděly rostliny po přechodu z emerzu, abych se nepotkal se žabím vlasem, výměna 1/3 vody týdně a první 4 parmičky siamské. Pomalu jsem začínal tušit že bude nutné přidat další ryby aby si vše tak nějak "sedlo" a mohl jsem začít řešit kolik čeho budu hnojit...Pak přišel sled událostí, které v pozdějším ohledu hodnotím jako zásadní zlom. Objednané ryby se zpozdily o dva týdny, rostliny rostly, ale bylo vidět že se trochu zasekly, po změření vody NO3 neměřitelné, tudíž jsem začal pozvolna přidávat KNO3,K2SO4 a plantex+bor, rostliny opět ožily, ale mé nadšení brzy opadlo, začalo odcházet micranthenum-listy začly trpět chlorozou, má prvotní unáhlená reakce byla přidání železa, po týdnu se nic nezlepšilo, nakonec odumíraly všechny listy, postupně černaly-což mě nakonec koplo-problém byl v nedostatku fosforu, který navíc přidané železo ještě více vytěsnilo...A přebytečné železo nastartovalo ruduchu, jelikož rostliny byly naprosto zaseklé, šáhnul jsem poprvé také po intenzivním vyhnojení pomocí EI, zvýšil dávky CO2, osvětlení 1,2 W/L, přidal druhý filtr pro rychlejší cirkulaci vody (smysluplná inteznzita při EI je udávána kolem 1,3-1,6 W/L max) trochu jsem se obával co udělají tak vysoké dávky dusičnanů a fosforu s řasou, zda jí naopak ještě nepodpoří. Půl dne po přilití první dávky směsi rostliny opět nastartovaly fotosyntézu, po prvním týdnu dávkování a výměně 50 % vody ruducha začala chřadnout, druhý týden už sama odpadává a hlavní roli zaujímají opět rostliny...Pomalu mne to tedy také přesvědčuje, že ruducha a fosfor spolu tedy nemají moc jasnou návaznost.

A k té možné spojitosti ruducha=mražené či neproprané patentky bych se možná také přiklonil, už jsem měl pod rukama několik takových akvárií, kde se krmilo neproplachovanými patentkami, takže všechen ten sajrajt ve kterém se povětšinou loví šel do akva a bůhví co vše v tom je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 19:40 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: smik
Návrh! :)
Jestli sem dáte aktuální foto svého "EI akva", půjdu nafotit a zveřejním fotku svého 3 týdny decentně hnojeného a následně 3 týdny nehnojeného akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 19:36 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Sid
Ještě poznámka:
Kytky ve své "112" jsem od poslední razantní redukce rostlin zhruba před 6 týdny přihnojoval ("decentně", jak je mým zvykem :)) po dobu zhruba 3 týdnů, a to denně cca 0,8mg K/l, 0,2mg Mg/l a 0,07mg PO4/l. (NO3 nepřidávám – mám poměrně hodně rybek).
Následující 3 týdny jsem kytky přikrmoval jen "přes rybky". Přesto, (kdybych se nestyděl, že budu dávat špatný příklad, přidal bych aktuální foto...), mi kytky bují tak, že lezou ven z akva!
Takže já jsem jednoznačně pro velmi obezřetné dávkování živin, a to jen v případě, že je to na místě. Určitě nedoporučuji snažit se dosáhnout koncentrací makroprvků v desítkách mg/l, podle mne (až na výjimečné případy = "extrémně" na některou/é živinu/y náročné kytky) postačí koncentrace v řádu jednotek mg/l, u stopových prvků pak skutečně v koncentraci "stopové"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.01.2010 19:29 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: smik
Nedávno jsem s kolegou-dobrovolníkem :) testoval metodu IE v jeho 240 lt nádrži. Přitom dávky hnojiv jsem upravil směrem dolů s ohledem na jisté omezení světlem - 0,5W/l. CO2 kvašením cukru, dbáno na to, aby ho "bylo dostatek" a příliš nekolísalo - nová náplň (bez ohledu na intenzitu kvašení) 1x týdně. Přiměřeně intenzivní proudění vody zajišťuje čerpadlo ATMAN (s kostkou molitanu).
(Už jsem to tu zmiňoval dříve, jen to trochu zrekapituluji a dodám zatímní závěr. :-))
Cílem pokusu bylo povzbudit pomalu rostoucí rostliny a jejich "zlepšení" využít k potlačení zejména rozsivek a zelených přisedlých řas. Rostliny sice na zvýšený příděl živin zareagovaly, (zmizely projevy chlorózy, světle zbarvené listy se dobarvily), přesto jsme museli experiment ukončit. Očekávaný efekt na řasy se neprojevil, naopak - pomalu, ale vytrvale se řasy začaly množit a přes pozornost věnovanou údržbě akva se objevily i ruduchy, které se asi rok předtím podařilo v akva potačit... :-O
Přitom počáteční dávkování (denně cca 1,8mg K/l, 1,3mg NO3/l, 0,2mg PO4/den...) bylo postupně snižováno, ovšem bez efektu.
Dnes, asi 3 týdny po naprostém ukončení přihnojování a třech výměnách asi 1/3 vody, se situace lepší jen velmi poznenáhlu... :-O

Domnívám se, že nádrž byla i při dávkování "zlomkem" živin, uváděným ve zmíněném odkazu ukaps.org/… předávkována. V tomto závěru mě utvrzuje i "kontrolní" 200 lt akva téhož kolegy, které má podobnou genezi, jako ona "240". Tato nádrž nebyla v posledním roce kromě CO2 přihnojena ničím jiným, než krmením rybek a výměnou vody. I v tomto akváriu je možno pozorovat místy trochu rozsivek, velmi pomalu se tvořící povlak z přisedlých řas na sklech, nějaké ty přisedlé řasy na listech ve spodních partiích, lehkou chlorózu na listech hygrophil, (ovšem jen v levé části akva - v pravé nikoli!), a poněkud světlejší barvení zelených rostlin.
(Např. Alternanthera splendida v této nádrži vypadá mnohem lépe, než v "IE pokusné"...)
Závěr:
Pro mne z toho vyplývá již mnohokrát dříve ověřené, že v zavedeném akva s úživným dnem, pravidelnou výměnou části vody, dostatkem světla a CO2, jsou takové ("koňské") dávky hnojiv spíš na škodu. Bude-li kolega souhlasit, zkusíme "jemné nedostatky" rostlin ve 200 lt akva odstranit decentním přidáváním některých živin. Není to ale nezbytné - rostliny i bez toho vcelku slušně prosperují. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 17:41 smik – Re: Lada2
No jak jsem se jí zbavil nevím :-). Nestudoval jsem tvoje akvárko, ale v zahraničí její výskyt přisuzují malému množství CO2 nebo jeho výkyvům z nestabilního dodávání do akva v průběhu zapnutého osvětlení. Do spojitosti ji dávají také s nedostatečným prouděním vody.
Já jsem udělal všechny změny naráz a nevím jestli na to měly pozitivní vliv. Přidal jsem do akvárka čerpadlo Koralia o výkonu 2500L/h, zvýšil jsem hnojení na metodu EI (NO3 30mg/L, PO4 10mg/L, Fe 0,5mg/L týdně), CO2 jsem se snažil držet na 30-40mg/l, výměna vody 50% týdně (do dna odkalovačem nehrabu). Tím jsem nastartoval i rostliny a ruducha se odporoučela.
Co bylo klíčové nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 17:13 Muž Lada2 [11] – Re: smik
tak proc se nepodelis jak ses ji zbavil???
Dusicnany zvyseny nemam na fosfaty sem nemel test tak jsem dal na rady.jen to zkousim nerekl jsem ze to bude fungovat.Jeste by mohl byt duvod zvyseny obsah zeleza to jsem mel na nule a kytkam to nesvedcilo a ruducha se rozjela chvilku po jeho pridani.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 17:03 smik – Re: Lada2
Nejsem taky žádnej chemik :-) .
No fosfor je P a fosfát je PO4, aspoň myslím (zjednodušeně).
Takže jsem měl asi napsat, že na přímou souvislost ruduchy se zvýšeným obsahem fosfátů a v nich obsaženém fosforu bych si nevsadil?
Zdroje fosfátů můžou být různé např. KH2PO4 kde je i draslík.
Já jen, že jsem ve svém akva ruduchu měl a už nemám. S kořenem jsem nic nedělal a PO4 jsem přidával tolik, že by jste z toho omdleli. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 15:13 Muž Lada2 [11] – Re: smik
nejsem chemik a resit neco o fosforu a fosfatech je jako cist kucharku:-)) ale podle toho co jsem pochopil fosfaty neni jen cisty fosfor.jestli se pletu rad se necham opravit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 09:50 smik – Re: Lada2
Nechci nějak brzdit nadšení, ale na přímou souvislost fosforu a ruduchy bych si já osobně nevsadil.
Uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 23:52 Muž Lada2 [11] – Re: DrBolíto
ja si taky myslim po tom co jsem prolezal net ze nikdo nevi co presne ji spousti.Ani vehlasny p.Rataj/nemysleno ve zlem/.Spis mam dojem ze nestaci jen jeden faktor ale kombinace vice najednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 23:33 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Sid
"Je zřejmé, že jste někde narazil na bláboly nebo jste vůbec nic nepochopil"
No blábolů je všude hafo, kdo se v tom má potom orientovat. Jinak v tom šnekárku bylo celkem čisto, filtr plnil především mechanickou práci a voda od pohledu průzračná lehce do hněda od kořenů. Samozřejmě šneků ubývalo jak jsem je dával do prodejny a nakonec tam zbyli 4, takhle to jelo ještě 4měsice než jsem ho zrušil. Samozřjejmě se podmínky rapidně změnili ale po ruduše ani stopa (přitom tam bylo organické znečistění, proud, překrmování atd prostě vše co se popisuje jako zaručený spouštěč.
Co jsem podle vás nepochopil na nepochopitelném? Nikdo neví a nechápe co je příčinou invazí. Proč mě se udělá ruducha jen na anubiasu, když ho dám pod výtok filtru a jinak nikde jinde ne tř. na kořenu co je pod ním, nebo na skle či štěrku? Samozřejmě po odendání z proudu sama sleze nebo zanechá jen milimetrové tečky. Pak se divíte, že země vypadne téze, jestli s tím nemají něco společného baktérie či kyslík (vzduch) strhávaný proudem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 23:25 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 23:15 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
ja mam podezreni na souvislost mezi ruduchou a mnou:-)) asi si mne oblibila:-)))ale doufam ze experiment vyjde a vzda to tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2010 23:13 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
Ale ano - já neodmítám teorii "organického odpadu", jen jsem konstatoval, že jsem se setkal s vodou organicky "nezatíženou" a přesto v akva bujela ruducha.
Mimochodem - když jdu řešit nějaký "ukázkový případ" "štětičkové" ruduchy, jeden z mých prvních dotazů směřuje ke krmení mraženými patentkami. A v naprosté většině "jsou u toho". :)
Tím ale také netvrdím, že kdo krmí mraženými patentkami, musí mít v akva ruduchu! (Je to jak s těmi kořeny... hmm )
Mám prostě jakési podezření na souvislost mezi ruduchami a mraženými patentkami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 23:01 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
jak rikam mrazene srdce asi neni to prave sice jim chutna ale rozcupujou ho po celem akva a to nebylo to prave orechove
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:36 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Acinonyx
Pro jakousi hrubou orientaci tomuto testu docela důvěřuji.
To porovnání vzorku akvarijní vody s vodovodní nebyl žádný nápad - jen dodržení postupu, který p. Rataj doporučuje. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:33 Acinonyx – Re: Sid
Aha, ja som tym "amaterskym" pochopil nejaky home-made, tak ma to zaujalo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:33 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Acinonyx
Od Rataje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:30 Acinonyx – Re: Sid
Aky bol ten amatersky test?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:25 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
Ono to s tou ruduchou vůbec není jednoduché...
Jedním z "argumentů" pro expanzi těchto řas bývá nadměrné organické znečištění. Kdysi jsem v jednom takovém případě zkusil testnout vodu v akva (amatérským!) testem CHSK a porovnal ho s obdobným testem vodovodní vody. Co myslíte - která voda byla více organicky znečištěna? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:05 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
asi ano netvrdim ze na tom nemam svuj podil a vinu jen bohuzel jsem nenasel jakou krom toho krmeni a velkyho prutoku filtrace.odkalovani a vymenu vody nijak nezanedbavam az mne za to nemaj doma radi tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:03 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
Jsou akva, do nichž si ruduchu zatáhnete a ta má smůlu - "jde do kytek". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2010 22:01 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: DrBolíto
...Já tomu taky nerozumím, měl jsem akvárko ... v něm naskládané kořeny na vyluhování. Filtr ...jel na plno... vodu jsem měnil cca po měsíci ... po měsíci NO2/3 rudě jako krev zbarvené ... Teď si asi řeknete, že tam musela být ruducha spoušť, nikoli! nikdy tam totiž nebyla a to ani náznakem. Tak že v tomto případě nějak nesedí doporučení dřevo pryč, čistit a omezit průtok...
Je zřejmé, že jste někde narazil na bláboly nebo jste vůbec nic nepochopil. :-)
Jednak - v takovém sajrajtu vám ani ruducha neporoste :-D a druhak - seriózní doporučení není nedávat (preventivně) do akva dřevo, neboť to se rovná 100% zařasení akva ruduchami, ale vyndat dřevo z akva, kde se ruduchy objevily. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 21:54 Muž Lada2 [11] – Re: Horác
jj tak nejak si to myslim i ja znam akva kde je mraky korenu a nic dalsi kde se majitel stara jak muze a stejne ho to potka.Proste je to vicemene o stesti.Zatahnout se da do akva na cemkoliv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.01.2010 20:50 Muž Horác [3942]
Já na tyhle automatismy typu "mám přerybněno = musím mít ruduchu" nebo "v akva je dřevo = musím mít ruduchu" nevěřím. V tom článku jsem to i zmínil - jsou to jen jisté rizikové faktory, které vznik ruduchy podporují (ovšem nikoliv NUTNĚ). Sám mám dřevo ve čtyřstovce už pět let a ruducha nikde (a přerybněno jsem tam jeden čas měl taky). Jde o souhru více faktorů a jejich vzájemně se posilující efekt. Při určité konkrétní konstelaci podmínek je onen pověstný Rubikon překročen a ruducha začne řádit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 20:11 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Já tomu taky nerozumím, měl jsem akvárko 30l plné ampulárek v něm naskládané kořeny na vyluhování. Filtr tam byl Shark ADV 600 regulovat se nedá tak jel na plno. Jelikož častá výměna vody sebou nesla zákaly a zápachy, tak mě došla trpělivost a vodu jsem měnil cca po měsíci, to už k zákalům nedocházelo.
Testy vody po měsíci NO2/3 rudě jako krev zbarvené, jednou jsem tam vhodil nemocnou rybku která do 1min umřela, tak že toliko ke kvalitě vody. Teď si asi řeknete, že tam musela být ruducha spoušť, nikoli! nikdy tam totiž nebyla a to ani náznakem. Tak že v tomto případě nějak nesedí doporučení dřevo pryč, čistit a omezit průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 19:37 Muž Lada2 [11] – Re: DrBolíto
tak tenhle jsem procetl snad jako prvni a kdyz se kouknes na petrovoakvarium je tam taky kazdy pise o rasach neco jineho jiny postup a Rataj na svych strankach v clankach proc to akvarium funguje pise take jine veci:-)) Pak si vyber:-))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 19:19 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Narazil jsem na nový článek teď ho teprv čtu a začátek je více než zajímavý.
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:42 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
pokud je to jak se domnivam a ustupuje tak asi funguje nic jineho zasadniho sem v akva nezmenil.V te akva mi rekli ze to pouzili ve vsech nadrzich ktery zalkadali a ruducha se ukazala a pokazde uspesne jen nekdy pry to museli opakovat i ten phosex ma zivotnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:40 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
Pokud by se zkušenost s PhosExem jako prostředkem potlačujícím ruduchy potvrdila, řadě lidí by se hóóódně ulevilo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:18 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
dekuji nejak sem z toho byl zmatenej nevim jestlis e naraduju predcasne.Taky nevim co pomohlo koren sem vyndal az vcera tak jestli ten Fosex?? nemam testy na fosfaty a kdyz jsem se informoval v jednej zdejsi akvaristice/jednej z mala tady kde asi vi co rikaj?:-))/ rekl ze nejvetsi vliv podle jeho zkusenosti maj fosfaty abych to zkusil.Ze behem tydne posznam vysledek je to asi cca 10 dni tak snad je to tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:12 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
(13:14:12) ...porad mi nikdo nenapsal jestli je normalni ze zacne opadavat...
Sid (12:37:28): Nebo začnou odpadávat. ano :)
(Vás asi spletlo to "nebo"... Chtěl jsem tím říct, že platí druhá část vašeho dohadu - to "nebo". :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 13:34 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Je to normální, taky jsem zpozoroval uvolněné chomáčky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 13:14 Muž Lada2 [11] – Re: DrBolíto
ale porad mi nikdo nenapsal jestli je normalni ze zacne opadavat potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 12:57 Muž DrBolíto [254] - Rostliny – Re: Sid
Aha Ruducha hm Roducha mě zněla hežčeji. hmm Dík za upřesnění, ale těžko se toho budu zbavovat už to mám vžité. :-O
O slámě jsem kdysi četl a o pokusech s peroxidem také, ale to byla jednorázová procedura kdy se do akva nalilo já nevím 20ml? a pak to odnesli i kytky. Ale o denních malých dávkách jsem nikde až teď nečetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 12:39 Muž Lada2 [11] – Re: Sid
jj dkyz jsem hledal info o ni v souvislosti se slamou se psalo o zelene rase a sinici v jezirkach.Ale v zahradnim jezirku jsme se rasy zbavil ani nevim jak:-))))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 12:37 Muž Sid [6685] - Rostliny – Re: Lada2
...Jeste otazka kdyz zacne odumirat drzi dal nebo zacnou ty kericky odpadavat?...
Nebo začnou odpadávat. ano :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [30] ...... 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 48122x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522-ruducha?od=1451