Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 16:37 Marcel G Re: Kaplan007
Kaplan007 napsal: Nevíte někdo, jak obsah železa ve vodě snížit?Špatně. Napadá mě jen použít na to jednotku reverzní osmózy a vyrobit si částečně demineralizovanou vodu (železo by měla odstranit zhruba z 95%). Pochybuju ale o tom, že důvodem přemnožení ruduchy bude zrovna železo. Pro ruduchy v přírodě je typická velmi čistá, pramenitá voda. Dusičnany v tom podle mě také nebudou hrát moc velkou roli, protože je běžně k vidění i v akváriích s vysokým obsahem živin. Na druhou stranu jí mívá v akváriích i Amano, který má ve vodě živin extrémně málo. Dost často ji mívají lidé na kořenech, což by naznačovalo souvislost s nějakými organickými látkami. Většina ruduch dobře roste při pH v rozmezí 6.5 až 8.5. Například T.Barr, který mívá pH v akváriu kolem 5.9, ji prý ve svých akváriích nemívá. Jinak nízké pH snáší většina řas špatně, s výjimkou rozsivek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 15:53 Muž Kaplan007 [51]
Stručně popíšu mojí situaci. Ruduchu mám v akva cca půl roku, možná déle. Z počátku jsem to příliš neřešil, což asi byla chyba. Poslední dobou se o to pokouším, zatím neúspěšně. Hnojím PMDD, CO2, světla dost. Kytky rostou jako jako blázen. Jednou týdně měním 30% vody a jednou za 2 týdny odkaluji. Voda čistá jako křišťál a rozhodně nemám přerybněno, krmím střídmě. Staré listy rostlin postupně porůstají ruduchou, až je celá zakryje.
Poslední příčinu, kterou jsem ještě neřešil je možný nadbytek železa ve vodě, jelikož máme poměrně železitou vodu. Nevíte někdo, jak obsah železa ve vodě snížit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 20:29 Muž Stonebull [7]
som z Nitry a máme tvrdú vodu jak svina, furt musím utierat vodný kamen z okraja akvaria :-D a dazdovú nemam ako zbierat, kedze byvam v panelaku :-D ale myslím ,že tu ruduchu som dostal pod kontrolu, lebo nevídím, že by nadomnu vyhravala :-D viac ma hnevá, že jeden chalan mi poslal pogestemon helferi a volako sa jej nedarí, vypada ako keby išla uhynúť :-( a dalsia vec , že dno mam zarastene Micranthemum callitrichoides 'Cuba' a vtom mam zamiešanu Eleocharis parvula a vypadá to divoko a neviem jak sa mam toho zbavit =D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 17:17 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stonebull
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 17:00 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Stonebull
ak dobre vidím, je to zhruba:
* NO3 cca 20 mg/l
* NO2 0 mg/l
* pH cca 7,2
* KH - no tak to je akosi iný odtieň, ale asi až 240 mg/l, to je 13°dKH
* GH >= 180 mg/l = 10°dGH

Hodnoty mi pripadajú vcelku v pohode, až na tú podozrivo vysokú alkalitu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 16:04 Muž Stonebull [7] – test vody
Fotka k příspěvku robil som test vody, ale vobec neviem ci to ej dobre alebo zlé :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2014 09:23 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: rybka1
Mne sa tvorí ruducha aj v akváriu "rozplávačka" a tam nehnojím vôbec. Vytvárajú sa tam však dusičnany a fosforečnany vo vysokých hodnotách (z kŕmenia + kopa rybiek). Ale zato je tam koreň a zrejme aj veľké organické znečistenie. S tou ruduchou je to ťažké...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2014 09:16 Muž Stonebull [7] Re: visek
ja som čital otom vela a ruducha ma najradsej korene,ja to mam tiez take zarastene :-D ale co sa týka rastlin tiez sa to chyta, len to sa da lahko odstraniť, len problem je že ta ruducha robí aj take male chumaciky a tie su rozptýlené po dne a to je otrasne :-O spravne riesenie ti nikto neporadi, su urcite kroky ktore treba podniknuť a jedna znich zabere a potom je už dobre
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2014 19:35 Muž visek [75] - Tetry
mam problem.je mozne ze se mi udelala ruducha kdyz jsem prestal davat pmdd?mel jsem hodne ryb tak je davam pryc.na korenu je to hezke ale ne na kytkach
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2014 15:34 Muž rybka1 [178] Re: Stonebull
Mne po castej vimene vody ustupovala,potom som prestal tak casto menit a badal som ze sa jej opet zacalo darit.

No hlavne by si mal aj vodu z vodovodu pomerat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2014 15:24 Muž Stonebull [7] Re: rybka1
dakujem, otestujem tu vodu a budem castejsie menit vodu, lebo kazdy piše že meni 1/3 vody za tyzden a ja to nerobim, tak to moze byt aj tym..rastliny mi rastu pekne, tak budem menit tu vodu a budem pod dohladom davat rano 4ml easycarbo a budem sledovat situaciu :-D a co sa tyka odpadovych latok, to neviem ako zistit, lebo ja substrat odkalovať nedokazem bohužial... ale co sa týka svetla mam 4x 10w(6500k) a 1x 10w (10000k) a aj ked som mal slabsie osvetlenie, tak aj vtedy bola ruducha moj problem tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2014 08:54 Muž rybka1 [178] Re: Stonebull
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu


Precitaj to,vraj ze to sposobuj aj zelezo.a ty pridavas feropol.castejsie menit vodu a mala by ustupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2014 23:01 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stonebull
Ať to s tím nepřeženeš je to docela jedovaté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 22:27 Muž Stonebull [7] Re: vaaclav
test som si objednal, len vzdy ked čitam fora, tak sa clovek nedocita na urcite riesenie... niekto vraví že sa ma odkalovať, ale ako mam ja odkalovat, ked mam substrat JBL Manado a cele je to posiate rastlinami :-D rastliny a život mi nestagnuje, mam zopar Boraras maculatus a krevety ...skusim dvojnasobnu a priamu aplikaciu toho eaasycarbo, dokym nemam ten test, a uvidim, pokal neskusim nezistim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 21:47 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stonebull
Pro začátek by stačil test na NO3 pH KH. Zjisti si ale co ti teče z kohoutku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 21:27 Muž Stonebull [7] Re: vaaclav
hnojim iba feropol 24 .. a co sa týka testov, nikdy som žiadny nepouižil, jedine, mam ten pernamentný co je na ph a co2... a je aj nejaky vseobecny test na tie prvky, aleb si musim kupit indivudualne na kazdy prvok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 18:15 Muž rybka1 [178] Re: Stonebull
Ked si zmenil osvetlenie za silnejsie zacal si aj viacej hnojit?urcite by som pomeral hodnoty.bude tam nerovnovaha ako som mal ja a ruducha uz sa straca.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 18:03 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Stonebull
Asi jsi to s tím osvětlením trochu přehnal. Dobré je také vědět něco o vodě například obsah dusičnanů. Při tak silném osvětlení budeš určitě muset používat hnojivo. Ruducha se dělá hodně tam kde klesnou dusičnany k 0. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 17:35 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Stonebull
O EasyCarbo a spol. je vyčerpávajúca debata tu: rybicky.net/forum/19442-pmfe-glutaraldehyd V skratke: nie je to riešenie, pomáha to len pri lokálnom aplikovaní, ale neodstraňuje príčinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2014 15:19 Muž Stonebull [7] – otras
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, Potrebujem poradit ohladne tejto riasy... Vyrobil som si z 5 kusov 10W lediek osvetlenie na 60 litrove akvarko a neuveritelne sa mi rozšírila tato riasa,vzdy sa v akvariu nachadzala, ale uz je skoro vsade..kupil som si easyCarbo, ale po tyzdni pouzivania ziadna slava..vraj sa davkuje 1ml na 50l ale pri zasastenom akvariu sa davaju 2ml, tak davam 2ml.. co2 dopujem nonstop, sposobom ako funguje dennerle c02 bio co asi nieje najlepsie, ale co uz smich myslite, ze ked zvysim davky easycarbo, tak to pomože? pls help sad
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2014 00:06 JoKa Re: xbohus
Toto mé bylo 6-7.let nádhernou sbírkou řas. Svícení jsem měnil 6x, filtr 7x, rostlinky - atd..
Ono je někdy lepší nedělat nic, hodit nohy na stůl a počkat, až si to sedne... pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2014 23:14 Muž xbohus [1] Re: mirlun
Dík, lépe bych to nenapsal.
Měl jsem slušné nádrže před mým prezent.akva, další i současně s ním i založené po něm. Ale každé akva je ve všem jedinečné. Toto mé bylo 6-7.let nádhernou sbírkou řas. Svícení jsem měnil 6x, filtr 7x, rostlinky - atd.. Před rokem jsem úpravy udělal skoro spiritisticky, se zájmem o potřebu tohoto biotopu. A naposled. Mé sbírky řas zmizely zcela samy. Vliv jistě má i spektrum světla, objem a druh filtru, jeho průtok, druhy rybek a rostlinek... Někdy to jde samo, jindy tomu pomůžeme, ale občas do řešení musíme vložit znatelně více úsilí.. ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 20:45 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: mirlun
Jedno akvárium mám pri posteli, tomu sa venujem najviac, ale "neslúžim mu". Ostatné už toľko opatery nedostávajú a tie čo mám v psinci ma vidia raz denne keď krmím. Skoro , alebo tak niejako to robím ako si opísal, tak môžem súhlasiť :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2014 10:22 Muž mirlun [48] - Rostliny – všechno musí spolupracovat
Všechno je to o stavu filtru, správném dnu, množství rostlin, rybiček a světlu.
Filtr musí být zajetý(a dimenzovaný), dno musí mít živiny, rostlin musí být hodně(relativní), rybičky musí papat také řasy(zárodky)-živorodky a kálet do vody, aby měly bakterie ve filtru z čeho žít a také se musí svítit, aby mohly růst rostliny.
až pak můžeme přihnojovat. když se zastaví růst rostliny, může to znamenat, že je ve vodě nadbytek chem.látek-musímet nejprve častěji měnit vodu(až 1/3)(podle velikosti akva), potom když se rostlina nerozjede, můžeme více přihnojovat. zkontrolovat činnost filtru, jestli není zanešený. Po určité době se i dno vyčerpá. Ať se daří!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:40 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: grunda
Dosť akvárií, problémy ja nemám žiadné. Ja len neverím, že existuje niekto, kto riasu nemal. Kto to tvrdí, nehovorí pravdu. Takže som napísal stručne, čo som chcel už povedať na začiatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 21:26 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: cezarmilan
nemám tucha kolik jsi založil opravdu rostlinných akva, ale podle toho co píšeš to moc nebude, když se to dělá správně, tak není problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 20:26 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: grunda
Ako pre koho, ja hovorím z vlastnej skúsenosti a hovorím o viacerých akváriách. Nie vždy výmena 1/3 vody je vhodná, opakujem, nie vždy. Viac by možno vedeli hovoriť tí, čo nechali akvárium napospas svojmu osudu.
No a ešte, nehovorím o objeme 20-100L, hovorím o 200 a viac litroch. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 19:49 Muž rybka1 [178] Re: cezarmilan
Tak,tak cistyyyyy suhlas.
Ps:vlastna skusenost.
Trpezlivost,trpezlivost,cas a cas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   28.10.2014 19:40 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: cezarmilan
to je solidní blábol ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2014 19:38 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: daren
Čím je akvárium staršie a nezanedbáva sa, tak riasa postupne mizne. Akvárium a to čo sa v ňom "odohráva" sa časom ustáli a riasou si už akosi vie poradiť.
Myslím, že to zneje pozitívne, že?


Najhoršie to majú tí, čo začínajú. Rýchlo chcú mať rastlinné akvárium, alebo rovno "holanďana" a snažia sa všetko urýchliť. Svietiť, hnojiť, CO-čkovať, hr, hr a výsledkom je žiaľ, riasa.
Chce to trpezlivosť a ak sa objaví, tak jej nedať pokoj :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 14:05 Muž daren [408] Re: Kamilstrom
No ty hesla 'do akvaria rasa patri' a 's prirodou se neda bojovat', pripadne 'zamer se na pestovani rostlin' jiste zahreji, pokud nemusite kazdy tyden namotavat rasu na smetak :) To sice neni zrovna muj pripad, ale rekl bych, ze ty, co se snazi 'pestovat rostlinky', smirili se s tim, ze 'maji v akvariu sem tam nejakou rasu', ty tyhle motta prilis neutesi.

Mne se ruducha take libila, dokud bydlela jen na vytoku z filtru. Od te doby, co se zabydlela v koberecku, uz se mi tolika nelibi. Ne ze bych si chtel stezovat, ostatne cervena rasa byla tusim posledni, co mi chybela do sbirky. Dobre, mozna jsem prisel jen na to, ze kourenim pod vodou zlato nevznika, ale ze to zrovna v krajine JC vzbudi takovou odezvu, to jsem necekal :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 12:03 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: zervan
Ruducha roste svetlo nesvetlo,proud vody ji dela moc dobre(ziviny)a taky ma rada pomalu rostouci(stagnujici)rostliny a drevo v akvariu,to jsou stare zname veci a dalsi znama vec je,ze s prirodou nema smysl bojovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 07:30 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kamilstrom
Mne teraz záhadne zmizla skoro všetka Ruducha. Stalo sa tak po tom, čo som dodávanie CO2 zmenil z fliaš biokvasu na bombu. Lenže tam vstúpil aj druhý faktor - bol som chorý, tak som zanedbával údržbu, konkrétne som nezastrihával rastliny a bola tam úplná džungľa. To spôsobilo tmu, asi preto zmizol jelení paroh, ale prečo nerástol na plávajúcich listoch pod hladinou? Experiment mi potvrdil, že biokvas organicky znečisťuje, to by sedelo na teóriu o súvislosti s vplyvom na ruduchu. V tej džungli sa však znížilo nielen svetlo, ale i prúdenie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 07:22 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Kamilstrom
Tak, tak, no zdá sa akoby riasa mala na vrch ;-) Kto ju nemal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2014 02:27 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: cezarmilan
A co stare heslo "Prestan bojovat z rasou a zamer se na pestovani rostlin" ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 20:45 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Horác
Aby som nebol zle pochopený :-) Určite riasu netreba ani pestovať, ani podporovať, to nie. Treba s ňou bojovať, hľadať príčinu a príčiny odstraňovať. Chcel som len povedať, že netreba hneď panikáriť a nevidieť riasu ako najhoršiu pohromu. Treba ju brať ako fakt, ktorý sa objaví v každom akváriu a u každého akvaristu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.10.2014 13:02 Muž Horác [3942] Re: cezarmilan
Ruducha dokáže napadenou rostlinu úplně umořit ... malawistovi to asi žíly netrhá ... ale zvykat si na něco takovýho v rostlinném akvárku ... to si teda nedokážu ani představit :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2014 10:30 Muž daren [408] Re: cezarmilan
Mno dle meho je to trochu odvisle od mnozstvi te rasy. Ja rikam vseho s mirou :) Plus samo zalezi na i vkusu akvaristy, kazdy ma tu miru asi nekde jinde...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 20:34 Muž cezarmilan [591] - Rostliny
Myslím, že riasa k akváriu patrí. Mnohí budú namietať, no je to tak, takže si treba skôr na ňu zvykať, ako tvrdiť, že sa dá celkom odstrániť. Možno, ale na aký dlhý čas...
Toť môj názor :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 20:32 Muž daren [408] Re: Marcel G
Zrovna od tebe bych cekal spis vytrvale vedecke hledani nez proste smireni se s faktem, ze akvarko sezrala ruducha :) Ja jsem popravde necekal zaruceny recept, ale na druhou stranu proste jsem to zkusil. Stejne jako jsem pridal CO2, vycistil dno, zvysil provzdusneni. A cekam. Ke smireni mne zrejme jeste ceka nejaka cesta, jsem zacatecnik, nemuzu to vzit od konce :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.10.2014 19:59 Marcel G – Existuje "černobílá" ruducha?
Ono by bylo hrozně krásný, kdybychom našli nějaký zaručený způsob, jak na řasy => kdybychom zjistili, co na kterou řasu platí, co přesně "spouští" její růst. A se železnou pravidelností se objevují lidé, kteří se o to snaží ... a někteří třeba i dojdou k nějaké té "zaručené pravdě", které se pak tvrdošíjně drží a vehementně jí každému sdělují (mě nevyjímaje). Někteří akvaristé jsou tedy přesvědčení, že za přemnožení řas může železo, jiní zase organické látky, jiní přebytek živin obecně, další silné světlo atd. Já osobně se zamýšlím nad tím, proč v tom laici akvaristé mají zpravidla jasno, zatímco vědci, kteří se studiem řas profesionálně živí, to tak jednoduše nevidí (a jsou naopak přesvědčení o tom, že na přemnožení řas má vliv celá řada různých faktorů). Dost často se například výskyt ruduchy dává do souvislosti s rozpuštěnými organickými látkami ve vodě. Vím ale minimálně o dvou akváriích, kde je množství rozpuštěných organických látek ve vodě prakticky neměřitelné, voda je křišťálově čistá, rostliny v naprosto vynikající kondici, vysoký redox (+400 mV), vysoký obsah rozpuštěného kyslíku ... prostě všechno v dokonalé formě. A přesto se tam objevuje ruducha. Zkuste se nad tím zamyslet. Většina lidí nedokáže žít s pocitem nejistoty, a neustále hledá nějaké černobílé řešení. Já osobně si myslím, že život není černobílý, a každému, kdo si najde na složité otázky jednoduché odpovědi, se dříve nebo později jeho černobílá konstrukce zhroutí jako domeček z karet.
Přizpůsobí se ruducha našim představám, nebo se naše představy přizpůsobí konečně ruduše?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2014 16:53 Muž daren [408] Re: daren
daren napsal: Soutez 'cim potrapit ruduchu' ukoncena, experiment zahajen. Moc si od toho neslibuju, ale uvidime :)

1 - akv. voda, normalni svetlo
2 - akv. voda, silne svetlo
3 - akv. voda, tma
4 - akv. voda + Fe, normalni svetlo
5 - akv. voda + K-N-Mg-Ca, normalni svetlo
6 - voda z vodovodu, normalni svetlo


Tak priznam se, ze jsem cekal vyraznejsi vysledek, ale musim zkonstatovat, ze ani po trech tydnech neni patrny zadny velky rozdil. Snad jen ve vzorku 2 je ruducha vybledla a vypada polomrtve, zato se tam objevila nejaka zelena rasa :) Jinde ruducha drzi.

Muj zaver z tohoto experimentu by byl asi ten, ze BBA je potvora trvanliva, asi nejlepsi je zkusit pozmenit podminky v akvariu dle obecnych doporuceni k boji s touto rasou a pak trpelive skrabat, strihat, vyhazovat. (skoda ze ja ji mam na javskem mechu a lavovem kameni, odtamad fakt nevim, jak ji vypudim)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 19:48 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: daren
Super, som zvedavý na výsledky! X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 19:43 Muž daren [408] Re: daren
Soutez 'cim potrapit ruduchu' ukoncena, experiment zahajen. Moc si od toho neslibuju, ale uvidime :)

1 - akv. voda, normalni svetlo
2 - akv. voda, silne svetlo
3 - akv. voda, tma
4 - akv. voda + Fe, normalni svetlo
5 - akv. voda + K-N-Mg-Ca, normalni svetlo
6 - voda z vodovodu, normalni svetlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 13:16 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: zervan
Len na doplnenie: Do akvária som opakovane pridal dávku manganistanu a scenár sa opakoval - začaly padať červy z neba, po polhodine bola voda žlto-hnedá s bielym zákalom. Na ten zákal sa ešte pozriem po skončení aktuálneho experimentu...

zervan napsal: Spravil som iný, súvisiaci experiment: Do rovnakých pohárov s rovnakou čistou vodou som dal rovnaké množstvo roztoku KMnO4 (oveľa viac ako 2 mg/l, nech vidím farbu i v malom objeme). Do jedného z nich som dal čistú hadičku z biokvasu. Tak zatiaľ je voda v oboch pohároch stále ružovo-fialová (som to dosť prehnal s koncentráciou, spätne som to počítal a je tam cca 60 mg/l), ale všimol som si rozdiel: V pohári s biokvasom sú na dne hnedé usadeniny a nad hladinou, kde bubliny opúšťajú vodu, je hnedý fľak (druhý pohár je čistý). Takže sa zdá, že biokvas asi predsa nejako zvyšuje organické znečistenie. Experiment pokračuje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 12:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: daren
Ja jen vypral postizeny biomolitan v Savu a bylo po ni, dalsi problemy nemam. A jak jsem dnes zjistil, mam zelezo na nule, mozna to muze byt duvod (nebo jeden z), proc to slo tak snadno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2014 11:32 Muž daren [408] – Experiment
Pri cisteni akvarka jsem nasel nektere kulicky liaporu napadene ruduchou. Jsou tam v podstate kazdy tyden, pokazde vylovim co mi prijde pod ruku, dalsi tyden znovu. Rekl jsem si, ze kdyz uz se tu o tom debatuje, dam svou ruduchu vsanc :)

Vzal jsem 6 zkumavek, do kazde usadil par kulicek s ruduchou a prijimam podnety na to, jak ji potrapit. (zalit cistou vodou z vodovodu, dat do tmy, ....) Az se mi to sejde, tak to odstartuju, a po case zkusim vyhodnotit vysledek.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 08:49 Muž xbohus [1]
Ano, většina změn řasu(y) na krátkou dobu utlumila..Za 7.let jsem změnil 7x filtr, osvětlení nejméně 5x (3x LED), objem rostlin zůstal stéjný, jen jich víc vytrhávám. Častější výměna pětiny obsahu vody. Délka údržy je už 10.měsíců nepoměrně menší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2014 08:10 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: xbohus
Jáj v denníčku! :-) OK, už som preštudoval, zaujímavé. Ak tam predtým boli všetky tie rybky a k nim ešte aj skaláre, tak ich odobratie mohlo mať zásadný vplyv. Filter mám v podstate naddimenzovaný, možno by som mohol skúsiť znížiť prietok? Rýchlo rastúcich rastlín mám veľa - ma prekvapilo, že Cabomba rastie i bez hnojenia, ale asi jej treba hlavne mäkkú vodu. U mňa bola na pokraji vyhynutia, po znížení tvrdosti bujnie.

K môjmu experimentu s manganistanom - dnes ráno je voda už čistá, ani hnedá, ani biely zákal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.09.2014 06:54 Muž Horác [3942] Re: xbohus
Bojoval jsi s ruduchou 7 let? Tomu teda říkám trpělivost ... to bych nedal :-D ...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522-ruducha?od=351