Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ruducha

 

NápovědaFórum » Řasy » Ruduchy 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Ruducha
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2015 05:54 Muž Miky1981 [57] Re: majklbeer
...cryptocoryny v akva nemám, ale myslim, ze když ustřihneš půlku listu, že už nedoroste...ty nejstarší listy bych ustrihnul celý....pokud je jich dost...pokud malo, tak bych byl opatrný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2015 05:46 Muž beermajkl [3] – řasy
Díky za odezvu,mám tam doušku hustolistou a ta je v pohodě ale mám tam cryptocoryny a největší listy jsou porostlý řasama,kdybych v půlce střihl dorostou?Savo mě děsí :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2015 20:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: majklbeer
Z rostliny se pokusis ji oskubat, co lze vezmes i s listy (kdyz je listu dost, abys rostlinu neznicil), nebo ze stonkovky si nechas nepostizene casti.

Nektere rostliny jako Anubias, muzes osetrit chemicky, tedy Savo s vodou 1:20 a dve minutky nechat v te koupeli (to funguje na mnoho ruznych ras), pry Anubias vydrzi i delsi koupel. Da se tak odstranit i vlaknita rasa z mechu, ale ne vzdy to mech ustoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2015 20:07 Muž grupyk [20] Re: majklbeer
Normálně jí otrhat, třeba z anubiasu, jde celkem v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2015 20:00 Muž beermajkl [3] – mechanické odstranění
Zdravím,možná budu vypadat ja blb ale nevím přesně co si mám představit pod pojmem mechanické odstranění,řasy,ruduchy na listech.Děkuji za vysvětlení i za nějaký fígl jak se toho zbavit bez toho abych rostlinu muswl vyhodit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2015 14:18 Muž Horác [3942] Re: Džouzif
poradíme ... přečti si tohle téma. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2015 14:08 Muž Džouzif [25]
Zdravím, potřeboval bych se zbavit ruduchy, kterou mám na anubiasi a alternanthera splendens, která se mi tam dostala přidáním LED osvetlení, přičemž bylo v akva nedostatek živin.

Respektive příčinu problému jsem našel, ale rád bych se pokusil se jí zbavit jinak, než oškubat všechny napadené listy.

Poradíte něco na ruduchu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2015 08:34 Muž Miky1981 [57] Re: Anolyi
...tak chvíli potrvá, než si akva sedne a zajede se....nějaká řasa tam asi bude vždy....jde o to najít rovnováhu mezi vším co se děje v akva....asi nejlepší je moc to neuspěchat ;-)

pročti si tady na fóru : rybicky.net/forum/12818-cerstve-zalozene-akvarium--problem

určitě tam najdeš dost informací který ti v průběhu pomůžou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 08:26 Anolyi Re: Miky1981
Díky, chystám se přes víkend prezentaci udělat. Ale včera mne ta runducha trošku zarazila tak hledám řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 08:02 Muž Miky1981 [57] Re: Anolyi
První co ti bude asi doporučeno je založit prezentaci, aby bylo vidět jak akva vypadá jako celek...tzn. světlo, filtrace, dno, atd....takhle to bude jen věštění....

edit: pokud se jedná o rudochu, tak bych rostlinu nevyhazoval....asi nebude důvod..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2015 07:56 Anolyi – Ruducha
Zdravim vsechny lidičky, jsem tu poprvé a jsem záčátečník. Prosim kdo mi poradí co s ruduchou. Mám týden založené akvarium 60l ještě bez rybek a na jedné rostlincce (Lilaeopsis attenuata) se vytvřoli černé chomáče (dle dostupných info je jedná o ruduchu). Přemýšlím o tom jak se zachovat? Vyhodit/léčit, popř. jak. Děkuji za info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2015 20:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Funestar
Už jsem je x krát kupoval ale tak malé ještě ne. Občas i u mě v akváriu ztratí trochu pruhy ale stresem to asi nebude. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 16:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Jako prevenci na ruduchu je používám více jak 10 let. I když vypadají stejně, nejsou to občas stejné ryby. Některé se o řasu až tak nezajímají a některé (ty mám teď) ani nerostou. Je pravda že jak přerostou vyměním je za nové. U mě plave 4 - 5 kousků stále. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   25.02.2015 13:50 Muž Horác [3942] Re: Funestar
Nesouhlasím. SAE rozhodně není nejlepší řešení: 1) neřeší příčinu, pouze následek 2) ruduchu (nikoliv roduchu) žerou (pokud vůbec) jen mladé rybky /třeba u mě ji naprosto ignorovaly/ 3) SAE je v dospělosti celkem velká a hlavně extrémně rychlá (živá) ryba a proto je vhodná jen do velkých nádrží ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 12:23 Funestar
Ja se roduchy zbavil rybicky.net/atlasryb/parmicka_cernopruha je to nejlepsi reseni, do tydne sem mel akva bez roduchy, ale pozor byl sem z parmickami cernopruhyma spokojen, tak jsem prikoupil dalsi a jak sem prisel domu a pustil do akva, tak za 2 dny se polovine zbarvili ploutve do zluta a ja zjistil ze polovina je rybicky.net/atlasryb/parmicka_jednopruha a v akaristice byli ve stresu, timpadem vypadali stejne ale nererou roduchu tak momentalne mam 4 jednopruhe a 4 cernopruhe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2015 09:12 Muž volvik [21] Re: Horác
Tak se teda omlouvam je to chemikalie :( ja jsem se ruduchy zbavoval strasne dlouho a neuspesne pak jsem zacal po par poslednich radach zkouset prave CO2 vital a od te doby mam klid vicekrat jsem to nepouzil jen par dni na postrik ruduchy.
Ano pokud se to prezene tak zacne odchazet vsechno kolem taky jsem nedavkoval nejak silene jen asi 2ml smichano s 5ml vody

Omlouvam se za slova ze CO2 vital neni zadna chemikalie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 22:35 Muž lemming46 [324] Re: volvik
A když to s tím stříkáním přeženete, tak začne chcípat i všechno ostatní. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.02.2015 22:15 Muž Horác [3942] Re: volvik
CO2 Vital (glutaraldehyd) není žádná chemikálie? A čo si vlastně predstavujetě, vojín Volvik, pod takým pojmom chemikálie? :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 22:06 Muž volvik [21] Re: jamesbond
Ano urcite pokud slecna nebo pani nepouziva plynne CO2 tak mate oa dva pravdu a stojim za vama :) s fotek kterou jsou tady tak bych rekl ze tam neni ani dostatek rostlin ktere by mohly spotrebovat co2 :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 21:50 jamesbond – Ruducha jedna
Ahoj, tak rybka1 má pravdu. Moje vlastní zkušenost, nedávná - když jsem omylem vypnul co2 na týden, tak se na listech jedné rostliny v tom největším proudění přefiltrované vody udělala na 1 listě tahle potvora. Odtrhl jsem to a začal zpět foukat CO2 jak mám a zatím je vše v pořádku. Jinak na internetu jsou i přípravky na tu bestii.

Rybka1 je Pán akvarista.

Dobrou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   24.02.2015 21:49 Muž volvik [21] Re: Šárka
me co pomohlo alespon 3-4 dny strikani na ruduchy CO2 vital je to perfektni pripravek protoze ruducha zacne belat a pak proste upadne :) Neni to zadna chemikalie :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 21:11 Muž rybka1 [178] Re: Šárka
Mne pomohla zmena svetla a viac co2.riasa bledne a ustupuje,dokonca sa nova netvori
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 20:58 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Šárka
Je potrebné dať foto celého akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 10:53 Muž TRULY [164] Re: Šárka
ufff to máš riadne zarastene. Mne čiastočne pomohlo dokladnejšie čistenie akvária. Zníženie teploty o 1 stupen na 25. Prvidelne zberanie odhynutych listkov rastlin a odstrihavanie hynucich listov. A neprekrmovanie ryb. Stetinky sa stale objavuju ale v minimalnom počte a zvačša len na oslabených listoch, ktore odstrihnem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2015 10:24 Šárka – Řasa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,
ráda bych se zeptala co mám dělat s touto hnědou/černou řasou....vyvařit či použít nějaký chemikálie? ;)
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď, bude mi zlatá! :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 20:44 Muž LukasHH [3] Re: Filip10
Mě teda docela pomohlo změnit to proudění vody, nedal jsem to jakoby do akvárka, ale proti sklu a výrazně to pomohlo:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2015 19:24 Muž Filip10 [1]
Ahoj všem.Prosím o radu.V mém akva se nemůžu zbavit ruduchy.Zkoušel jsem měnit často vodu,koupil lepší filtr s filtr.hmotou a hrál si s prouděním vody, zredukoval rybí osádku, vyhodil dřevo,přestal vzduchovat,ryby jsou krmeny málo a stále nic.Ba naopak.Dík moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 22:11 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Legioix
Rozsviťte si, možná je uvidíte. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 22:00 Muž foxicek [16] - CichlidyRe: Legioix
Trochu fosforu a sinice by mela naskocit, tu ale asi nechces ze. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 21:40 Muž Legioix [574] Re: Sid
Bych chtěl ty bunky vidět u jednoho mého AQ, kde mě to roste jen pod světlem na nerezové rampě :-D To budou bunky z terminatora...

K tématu: čím podpořit růst jakýchkoliv řas v akváriu bez zvýšení N látek u choulostivých ryb.

Světlo vynechat, protože tam už ted svítím nad čistými 120l skoro 80W zářivky + 2x10W Led reflektor.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 21:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Sid
Tak daleko me vedomosti nesahaji, spis jsem myslel, kdyby ji aspon sezral celou co trci, jenze on si clithon neco vybere a viditelny zbytek (jak po vybuchu) tam necha :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 19:16 R Muž romant [27987] Re: Kamilstrom
Ach ta originalita nádrže. ;-) X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2015 19:13 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Kaplan007
Drevo,proudeni vody,malo svetla,hodne svetla,pomalu rostouci rostliny,organ.latky apod. vsechno ma rada,jestli na ni najdete recept,tak si muzete vydelat slusne penize! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.01.2015 13:17 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
...Taky se da na ni pouzit kombajn (clithon)... Jenze kdyby ji tak zral poradne... stejne jsem ji musel sebrat sam...
Aby cokoli zlikvidovalo ruduchu požerkem, muselo by i s podkladem, do kterého ruduchy vrůstají speciálními buňkami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 23:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: foxicek
Taky se da na ni pouzit kombajn: rybicky.net/atlasostatnich/plz_clithon_sp
Jenze kdyby ji tak zral poradne, on u mne pres ni parkrat prejel, ruducha pak vypadala jak pole po bitve, ale dost dobre co zbylo stacilo, aby si klidne fungovala dal, stejne jsem ji musel sebrat sam :) . Je to snek vybiravy, zelena prisedla, to jo, to mu jede, flek par cm2 zelene prisedle zmizi dokonale docista docista a za den po hezkem fleku neni ani pamatky, to ani nevynecha mistecko, ale smula je, ze dokud je schopen najit cokoli jineho nez ruduchu, neni pro nej asi moc zajimava.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 22:20 Muž foxicek [16] - CichlidyRe: Kaplan007
Ja bych tu SAE uplne nezatracoval. U me mela pri likvidaci ruduchy lvi podil. Samo ze jsem aplikoval vic akci vcetne vycisteni filtru (typicky zanesena vata), glutaralaldehyd na nejhorsi mista, snizeni hnojeni zelezem. Absolvoval jsem to vicekrate.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.01.2015 20:42 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Kaplan007
Máte v tom akváriu dřevo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kaplan007
Chtit ruduchu vyhubit zhasnutim, to si driv vyhubis rostliny, pac to by asi bylo na hodne dlouho, ale samozrejme ma svetlo rada, vzdyt u ni take funguje fotosynteza. V bilem LED svetle se ji muze rust dobre, uvadi se, ze vyuziva hlavne modrozelenou cast spektra, no a bile LED maji v modre oblasti vyrazny vrchol, cim studeneji bila, tim vyraznejsi, pak je propad nekde kolem 480nm a dal uz zase graf smerem k zelene roste (do mohutneho kopce v zelene, klesajici do rude).

Myslim si, ze by ruducha proti bilemu LED svetlu nemela mit namitek, ze ho mozna zuzitkuje lepe nez rostliny ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:41 Muž Kaplan007 [51] Re: romant
Tak díky moc za rady a za měsíc nebo spíš 2 dám vědět
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:40 Muž Kaplan007 [51] Re: Urtman
SAE by pro mě byli jen opravdu krajní řešení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2015 19:33 JoKa Re: Kaplan007
Já už i přemýšlím, že si pořídím 2 SAE, abych ruduchu alespoň trochu eliminoval
SAE bude řasy požírat jen dokud je mladá, až dospěje tak bude žrát všechno ostatní, jen ne řasu... :-)
A co se týče ruduchy, tak tu žere, až když dojde všechno ostatní, spíše okrajově, takže to rozhodně není universální požírač ruduchy...
A docela naroste, co pak s ní, až přeroste akvo... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:32 R Muž romant [27987] Re: Kaplan007
Ano, v tomto případě rozhodně, ono totiž vyšší hladiny železa a zaneřáděný filtry, to jde dohromady a zvolil bych pro následující období scénář jednoměsíčního propláchnutí filtračních médií v akva vodě, ale ne v týdnu, kdy se bude odkalovat a jestli krmíš patentkama, tak bych vysadil. Nicméně jenom tomu železu to přičítat nebudeme, ale něco pro to uděláme. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:30 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kaplan007
S ruduchou mám žiaľ vcelku bohaté skúsenosti :) Máme / mali sme: veľmi silne osvetlené akvárium, kde sa mimoriadne dobre darilo druhu ruduchy zvanému Jelení paroh. Na druhej strane zase slabo osvetlené akvárium s Anubiasmi, kde sa veľmi dobre darilo klasickej štetinkovej ruduche. A potom stredne osvetlené, kde sa striedavo darilo obom, pod svetlom parohu a v tieni štetinkovej. Čiže podľa mňa nie je intenzita svetla rozhodujúca. Názory na to, čo ju spôsobuje, sú priam rozporuplné, takže asi je faktorov veľa a možno i viac druhov reagujúcich rôzne. U mňa sa zdá, že jej praje vysoké organické znečistenie. A dokáže ju (vcelku prekvapivo) zlikvidovať Twinstar.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:28 Muž Kaplan007 [51] Re: romant
Tetra tec 700. Většinu výplně tvoří klasická houba a trochu nějakýho keramickýho materiálu. Ale dlouho jsem ho nečistil, možná půl roku... asi bych měl palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:15 R Muž romant [27987] Re: Kaplan007
Spíš v přesvětlených, ale nemusí to být obecný pravidlo, stran těch led, odpovědět neumím, to není moje parketa, ale dotaz položím. Jaká je tam filtrace a jak je s ní nakládáno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:12 Muž Kaplan007 [51] Re: romant
Mám 180 cm led pásků www.t-led.cz/… ale jedou tak na 60-70%. Mám regulátor a zkoušel jsem hledat optimální úroveň, aby ruducha nerostla a když jsem ubral moc, tak už nerostly ani kytky. Takže teď si myslím, že mám ideální hladinu světla pro kytky. Akva 200l (100 x 40, výška 50cm) Vodní sloupec cca 40cm. Jak vůbec reaguje ruducha na světlo? Roste v přesvětlených nebo málo osvětlených nádrží?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 19:10 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Kaplan007
SAE se ti na ruduchu vyprdne , to spíše Garra gotyla , ale i tak to je jen odstranění následků , co to osvětlení? viděl jsem kalamitu ruduchy v přesvětlené nádrži, nepomohla likvidace ani zředěným peroxidem , naopak to ještě zhoršovala , byl z toho organickej bordýlek kterej to podle všeho ještě zhoršoval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 18:56 R Muž romant [27987] Re: Kaplan007
Píšeš "větla dost", co to znamená, kolik, jak dlouho do jakýho objemu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 18:53 Muž Kaplan007 [51]
Já už i přemýšlím, že si pořídím 2 SAE, abych ruduchu alespoň trochu eliminoval. Nedávno bylo období, kdy byla na ústupu, ale pak se zase rozjela. Marně se snažím zjistit, co bylo tehdy v akva jinak. Mimochodem, jaká je ideální úroveň železa v akva vodě? Reverzné osmozu doma mám ale nepoužívám jí. ale přemýšlím, že bych do ní mohl koupit jen vložku pro odstranění železa, prodávají jí asi za 200.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2015 16:54 RBSC Re: Kaplan007
Kaplan007 napsal: Nevíte někdo, jak obsah železa ve vodě snížit?

Tož cheláty... event.můžete využít zadarmo macerovanou duběnku, ale pozor... jen krátkodobě pro jistotu, taniny nemusí mít některé ryby zrovna v oblibě. ;)

No, a s tou ruduchou... mnoho druhů se vážně vyskytuje v čistých vodách, ale některé i v zaneřáděných, vzhledem k tomu, že jsem začátečník, tak nebudu ani zkoušet tvrdit která z nich v akváriích převažuje.
Nicméně, podle mého subjektivního pozorování, v mém akvárku, kde byla dolita pouze voda, několik rostlinek nastalo objvení a masivní expanze nějaké ruduchy právě v prvních dnech, kdy tam byly volně položeny hřebíky, jež zbarvovaly vodu až do pěkných žlutých barviček. Posléze jsem si i přečetl nějaké články, které železo dávají do korelace s výskytem - samozřejmě, že to nebude hlavní faktor... železa je často téměř všude dost.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 42 43

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 47637x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5522-ruducha?od=301