Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kančík - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Kančík - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2024 20:00 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: Guppy
A tak nanolutky jsou úplně v pohodě, do společenských zarostlých akvárek ideál, mezi menšími SA naprostá zlatíčka palec
Tazatelka už má ovšem thorichťáčky, což jsou ve většině štěkny hádavé (nijak sice agresivní, že by si troufli bojovat, ale zkrátka děsně rtuťovití machýrci) :-D
Naše moty (v pro ně optimálních podmínkách sice hodné rybky, vůči citlivě a pečlivě vybraným spolubydlícím až překvapivě tolerantní, přeci jen ale rybožravé lovce a s 30-ti cm plus u samců docela hovádka) jsem zmínil jen jako modelový příklad, jak se to v rodičovských odchovech může enormně lišit pár od páru, byť jsou samci stejně staří bráchové a jim nepříbuzné partnerky sestrami stejného věku ze stejných podmínek. Co konkrétní rodina, to naprosto specifické chování, mustr neexistuje ani v rámci toho samého taxonu.
No a tady řešíme thorichťáky s jejich hádavou, čili zase úplně jinou povahou... (Měl jsem je a... zlatí mnohem větší draví parachromové!) Že se zde ve vláknu s chovateli zmíněného taxonu pytel zrovna neroztrhl, holt se musí nápověda slepit z analogií od více či méně příbuzných druhů.
Zřejmě to v dohledné době lepší nebude ;-) X-)

Problém číslo 2: Obecně nemají cichlidy um pečovat o mladé plně instinktivní, většinu si vtiskávají od svých rodičů, jde o naučené chování. Za pár generací umělých odchovů už neumí nic. To se potom jejich původní, přirozené, chování špatně rekonstruuje :-O
Jinými slovy - čím déle mrňata u rodičů jsou (a klape to), tím lépe. Pakliže je rodiče co chvíli vymlátí, jejich linie je etologicky ztracena. V rámci zachování svého druhu (ve střední Americe, z nezřídka průmyslově a též i pouhou lhostejností na téma skládky komunálního odpadu, extrémně znečištěného prostředí) tyto rybky ztratily smysl.
Pro ryze akvarijní podmínky potom z úplných a funkčních rodin, harmonických párů, vychází většinou bezproblémoví jedinci, zatímco z kvantitativních umělých odchovů (kdy si avarista myslí, že tomu rozumí lépe než příroda) s každou další generací čím dál větší sociopati. Podpořeno obvykle "výběrem" typu - z deseti zakoupených puberťáků jeden vyhraje teritoriální boje (tzn zabije ostatní) a ten jde do chovu. Takovýto výběr doslova vyrábí (geneticky protěžuje) povahově závadné jedince oproti psychicky zdravým, normálním. Původně celkem bezproblémový druh se tak stává během několika málo svých generací nadměrně rvavým, destruktivním a tedy i nežádoucím... vlivem čehož v nádržích zakrátko vyhyne, jakmile přestane být módním a je nahrazen něčím, co se ještě nestihlo pokazit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2024 11:08 R Muž Guppy [2295] - Rostliny, paví očka, malé cichlidy – Amatitlania nanolutea
Odchovávám kančíky žloutnoucí ve společenské nádrži a odlovuju je maximálně ve dvou měsících. Čím jsou starší, tím je odchyt problematičtější.
Odlovit a vykrmit zvlášť se dá i čerstvě vykulený potěr (případně odebrat už jikry).
S rodiči ale potěr lépe roste, má to svůj význam sociální a především - krásně se na to kouká. ;-)
Jinak jsou tito kančíci velmi dobře "použitelní" i v rostlinném akváriu.
Hrabou minimálně a kytky neničí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2024 23:26 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: kleopatracz
U velikosti mladých, v rámci odlovu od rodičů, se to nedá určit dle nějakého "všeobjímajícího" návodu. Příklad za všechny:
Mám dva stejně staré páry motagujců - dva bratry od Norimberka a dvě holky z vlastního odchovu (jejich táta patrně Asie, máma ČR). U jednoho páru bydlí mladí v pohodě i více než rok (!) zatímco u druhého je dospělí vymlátí každé tři neděle (že se chtějí znovu třít).
Od jednoho páru tak jednou za uherák odlovím cca 20 pěkných puberťáků okolo 10 cm, zatímco od druhého není šance odchovat cokoli nad čtyři milimetry... Je to individuální ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2024 13:02 Žena kleopatracz [59] Re: Felix
Pánové děkuji za spoustu informací.
Kančíky mám už 2roky,momentálně původní samec se pravidelně tře se svou dcerou. ????
Částečně jsem rostliny vytáhla, pár jich tam ještě zůstalo. Ryby mně rostliny nelikviduji, spíš řasy, bohužel i sinice, kterých se nemůžu zbavit kvůli tomu rytí ve dně. Až prcci trochu odrostou, udělám větší úklid, zatím jen odkalují a měním vodu.
Ještě malá otazecka, jak velké mají být ryby, aby bylo na čase je dát z akvária ven?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2024 23:06 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: RAP
No jejda, měl jsi to bezva, o tom žádná palec
Pamatuješ ale třeba na ty mé rohatcové monokultury, jak to hnalo šlahouny i půl metru nad vodu, odebíral jsem to po kýblech a co chvíli v nich nacházel hromadu prťavých rybiček? smich
U běžných čudlísů se mrňata zašijí do porostu, počkají až dorostou aby je dospělé jejich taxonu nelovily... a jsou z obliga, přidají se ke skupině. U kanců je tomu ale přesně naopak - mrňata jsou nejprve pod ochranou dospělých, jakmile ovšem odrostou, nastanou problémy. A ty se stupňují, od určité velikosti výš to začne nekompromisně zápolit o teritoria, v omezeném prostoru svádět boje až na život a smrt. O tomhle chovatelském problému to právě je, nadpočetné rybky to chce odebírat než dojde k fatálním konfliktům (v nichž logicky nejdřív přijdeš o nejsilnější a tedy i nejlepší mláďata) :-O

Ale dál už o tom radši kdyžtak pokecáme přes osobní, aby se to zde nezvrtlo do OT X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2024 21:07 Muž RAP [1583] Re: Felix
Fotka k příspěvku Já samozřejmě nemyslel akva holanského typu. :-D
Vždy šlo o dominantní rostlinu, Echinodorus, krytokorýnu, plus anubias nebo mikrosórko na kořenech a kamenech.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2024 21:54 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: RAP
A tak to já s Tebou souhlasím plně, napsals to trefně, ostatně nepopiratelné zkušenosti máš, že by vydaly za knihu palec
Ještě bych k tomu přičetl i snahu sebevědomého mladého samce udělat dojem na samičky předváděním síly, tedy přesvědčit je, že má cenu reprodukčně investovat do jeho genů a v neposlední řadě i potřebu silných, klidně již i spárovaných jedinců (kteří se nemají s kým průběžně servat, na což jsou z principu enormně konkurenčního domovského prostředí stavění) na něčem "upouštět páru", tzn neškodnou cestou vybíjet přebytečnou energii, asi jako když má nabušený staffordek tendenci aportovat pokud možno rovnou menší stromy, na nějaký hozený klacíček se vykašle :-D
Jenže vypisovat všechny eventuality by vydalo nejmíň za sebrané spisy Williama Shakespeara (ostatně můj předchozí elaborát je toho dokladem, přitom šlo o silně vykrácený základní výcuc) a i tak by se s jistotou našel někdo, jehož zkušenosti by byly naprosto odlišné... Přitom by měl také pravdu - tady prostě žádný spolehlivý a všeobjímající "návod k použití" neexistuje. Už jen vzhledem k silně individualistickým povahám těchto rybiček. (Zase ale klika, že zrovna elioti patří do ranku spíš těch bezproblémových a 190 l je pro 1,2 naprosto super). Specifické detaily si už zkrátka musí každý chovatel SA vychytat interakcí právě se svými konkrétními drobečky sám, já můžu jen napovědět :-)

Dokud jsem choval menší druhy, některá akvária byla zarostlá a jiná ne, víceméně šly oba způsoby. Záhy ovšem akvária s rostlinkami ukázala své praktické limity - Jak například odlovit odrostlá pubertální mláďata, která se pro rodiče stávají v domovských teritoriích nežádoucími? Nutně musíš vytahat úplně všechno, jinak si ani neškrtneš. Pokud puberťáky neodlovíš včas, výsledkem bude dříve či později masakr. Jednak přijdeš o rybičky, druhak Ti někde, kam nevidíš, začne hnít hromada masa, během pár dní klidně i přes 50 jedinců rozhodně větších než neonka, počítej ale raději se vzrůstem mečovky. To nechceš! V přírodě by mládenci vypadli včas, ve skleněné krabici tu možnost nemají, vše je závislé na pozornosti a pohotovosti akvaristově. Pokud vytaháš rostliny, přestože je ihned po odlovu znovu zasadíš (i přesně tam kde předtím byly), je to pro ně šok a všechno v akváriu začne obratem haprovat. Samozřejmě se při takovém experimentu vyvalí z pod kořenů bordelu jako po vytření chodby hadrem v baráku, tzn dlouhodobý dojem chovatelův, že akvárko bylo čisťounké jak pokoj v porodnici, se ukáže naprosto lichým. Čili obratem měníš vodu jak smyslů zbavený, aby rybičky nebyly ve svinstvu... Pro dospělé je ta změna vítaným stimulem ke snůšce, za chvíli máš na šutru 2000 jiker, za tři dny se to vykulí a za další tři bude chtít pořádně jíst. Jenže ty kytky se stále ještě nevzpamatovaly a tak následuje invaze řas či (nedej bože) sinic, během několika málo dnů se kytky dusí, slabší z nich hynou, odhazují stvoly či listy, kdeco tam hnije! Mimina přitom potřebují kvalitní vodu a jejich rodiče klid... Snažíš se to nějak zachránit, vyvážit, jenže každičkým zásahem doslova vyrábíš nové a nové problémy. Všechno se sype jak domeček z karet!
V tomhle mě hodně vycvičili motagujci, už od přírody cílevědomě likvidující jakýkoli náznak zeleně (pro ně přirozené základní chování už z domovských potoků a řek). Jakmile jsem jejich pravidla aplikoval na menší druhy (včetně kančíkům analogické perlovky), najednou to fungovalo/funguje výrazně líp. Všechno vyndat a pak zas vrátit kde bylo? Žádný problém. Při jednom bordelu odsát svinčík nahromaděný pod dřevy, plus výše zmíněná větší výměna vody - a pohoda. U 190 l akvárka (viz parametry poskytnuté tazatelkou) otázka stěží půl hodiny. Pro začátek mi proto připadá nejvhodnější doporučit nekomplikovanou cestu nejmenšího odporu, tedy rovnou bez rostlin a se zvýšenou výměnou vody plus výkonnou filtrací, jako nejlepší praktické řešení chovu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.06.2024 17:13 Muž RAP [1583] Re: Felix
Nemůžu s tebou úplně souhlasit. SA cichlidy jsem choval pár desítek let a vždy jsem měl v akva rostliny, některé druhy prosperovaly velmi dobře.
Jsou 3 základní důvody, proč kančíci ničí rostliny : chyba ve stravování, překáží při tření a ryby se nudí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   19.06.2024 23:37 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: kleopatracz
Samozřejmě, pokud jsou přítomna mláďata, lépe příliš nezasahovat, malinká jsou velice citlivá (plus není moc dobrý nápad stresovat rodiče). S výměnou vody až 100% jsem se možná špatně vyjádřil, nebylo to míněno jako doporučení běžné praxe, spíše že lze dospělého zdravého jedince SA přehodit z jedné vody do jiné i bez přechodu aniž by mu to jakkoli ublížilo. Pokud je to "jednou za uherák", takový prudký přechod pro něj může být dokonce ohromně stimulujícím, rozzáří jej to, výrazné změny dokonce dost prospívají kondici (stabilní podmínky naopak škodí). Je ovšem rozdíl mezi nouzovkou, jež proskočí, a běžnou údržbou.
Valná část střední Ameriky je prostředím plným jednak extrémních sezónních výkyvů, druhak i brutálních lokálních rozdílů - od měkké kyselé vody ve vodách lesního horského prostředí, přes silně zásaditá nížinná jezírka, až po průsaky slané vody hluboko do vnitrozemí... klidně i jen pár desítek kiláků od sebe. U mnoha tamních cichlid díky tomu sledujeme nejen to, že mnohdy jeden a ten samý taxon vesele prosperuje napříč takovým šíleným spektrem (u většiny např JA neslučitelným se životem), leckdy je můžeme potkat dokonce i v brakické vodě (vodí si tam mláďata) a některé jejich taxony z jedné řeky do jiné migrují (mladí jedinci, ještě bez vlastních teritorií) dokonce i podél pobřeží mořem!

Tady malá odbočka při exkursu do jejich evoluce: Cichlidy jsou vývojově mimořádně mladou skupinou paprskoploutvých (z příbuzenstva našich okounů, ti jsou ovšem evolučně mnohem primitivnější), dosud nejsou známy taxonomicky jasně definovatelné nálezy starší pouhých 14 milionů let. Přesto dominují tropickým až subtropickým vodám kontinentů, mezi nimiž jako předěl neleželo moře naposledy někdy od triasu, tzn doby, kdy teprve dinosauři začínali jako relativně malá zvířata. Šířily se tam až mnohem později. Jinými slovy: jde o primárně mořské ryby, jež se sekundárně přizpůsobily sladkovodnímu prostředí. Před cca 5-ti miliony let začaly (již dávno sladkovodní) cichlidy z okruhu tribu Heroini (dle rodu Heros) paleontologicky prokazatelně čile, ze sladkých vod severu jižní Ameriky, osidlovat útesy vrásnící panamské šíje. Jenže ta byla v té době stále ještě jen dlouhým útesem pod úrovní hladiny oceánů! Pak ji horotvorné procesy vytlačily výš (v soudobé Guatemale, Hondurasu a části Nikaragui v průměru cca 1000 m nadmořské výšky), čili se z původně mořských rybek staly nejdřív sladkovodními, potom zas mořskými a pak zase sladkovodními. Nářez, z hlediska nutnosti přizpůsobit se šílené skoky :-D
Úměrně tomu dovede většina kančíků prosperovat v podstatě v čemkoli kapalném na bázi H2O a i jako jednotlivci pendlovat mezi kyselou, neutrální, zásaditou, měkkou, tvrdou, brakickou či (alespoň krátkodobě) slanou vodou, krom ale jediné věci - a to je naprosto zásadní - dusíkatých látek. To je v akváriích obrovský problém!
Prvním ukazatelem je nárůst agresivity, reagují na to jako lakmusový papírek. Jakmile je i zdánlivě čistá voda takto kontaminována, zejména u samců záhy nastoupí vzteklé až vražedné chování. Pak mohou být jako pitbullové na steroidech.
Z toho pramení i jejich mizerná pověst - standardem akvaristiky s rostlinkami je cílem vyvážit vztahy mezi organismy v umělém prostředí jak nejlíp to jde, což už mnozí vynikají akvaristé vymazlili par excelence. Obvykle s vědomím, že prudká změna např u neonek (a kytiček) spolehlivě přivodí pohromu. Tak to nezpochybnitelně je. Čili opatrné malé výměny vody, aby se pokud možno s hodnotami nijak zvlášť nehnulo. Jenže zrovna u těchto potvůrek je všechno úplně naopak :-D
Demoliční četa, akvárko každý den jinak, kytky cíleně likvidují i když je nejí. A ve staré vodě se stávají agresivními.
Pokud dostanou možnost vyřádit se na přesunech písku, dřev a tomu podobně (šutry jsou dobré pro afriky, u kančíků je ale mnohem vhodnější poskytnout jim relativně lehký materiál k přesouvání - ten, který je při podhrabání nezavalí, tzn nezabije... úměrně tomu mi už cca 30 let nesmí větší kameny do akvárií), čímž učiní za dost svým instinktům. Spokojená zvířátka. Plus časté výměny většího objemu vody, dejme tomu třetiny až poloviny dvakrát do týdne. Výsledkem jsou naprosto mírná zvířátka ;-)
Technicky: se psem jdu taky dvakrát denně aspoň na hodinu ven, proběhnout se tím pádem s pár konvemi čerstvé vody co třetí den je už docela sranda, za chvíli rutina. Jak jsou ale ty rybičky obratem vděčné, nádherné, mírné a zdravé, to je k nezaplacení. Holt mají svá specifika :-)

Samozřejmě při přechodu na bezrostlinné akva budeš mít patrně z počátku problém s řasami. Stát se to sice nemusí, počítejme ale raději s horším. S řasou nebojuj, není to nepřítel, biologicky zde supluje absentující vyšší rostliny. Jakmile se ustálí na rozumné stabilní úrovni, máš vyhráno - prostředí funguje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2024 10:29 Žena kleopatracz [59] Re: Felix
Děkuji za obsáhlou odpověď.
Momentálně tam Mám čerstvě vykulené prťata, takže chvíli počkám.
V celém akváriu je jeden samec a dvě samice Kančík elliotův kteří se pravidelně vytírají. akvárium mám 190 l vodu používám dešťovou. Až to půjde udělám kompletní reorganizaci mám spoustu břidlice takže nebude problém to představit na akvárium bez rostlin. Chvilku to potrvá, chci ho kompletně vyčistit, jede od 2017 roku. Je vhodné část vody schovat, nebo mohu opravdu 100% vyměnit vodu??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.06.2024 22:44 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: kleopatracz
Ahoj, s kančíky obecně, počínaje takovými prcky, mám osobní asi čtyřicetiletou zkušenost, že je lepší se úplně vyhnout rostlinkám. Včetně paludárních, neb ty megery jsou je schopné úplně schválně za kořeny strhnout do vody a následně roztrhat na velikost okřehku. Cokoli zeleného u nich jen živoří, vlastně jenom poskytuje hmotu k hnití.
U SA cichlid obecně - akvárko zařiď rovnou bez rostlin, dej tam hromadu úkrytů, minimum rybek (ostatně jsou teritoriální, čili každá jedna osmicentimetrová bude spokojená při půl metru X půl metru osobního prostoru), zařiď dobrou filtraci a často měň vodu. Klidně třetinu až půlku obden, to se jim bude ohromně líbit (pokud máš kvalitní zdroj) - V jejich akváriích už z principu nelze vytvořit stabilní prostředí odvislé od rostlinek, tato představa je iluzorní. Výhodou je, že pochází z natolik extrémních proměnlivých podmínek, že jim i prakticky 100% výměna vody může vlastně ohromně vyhovovat. Určitou potíží je následně možné bujení řas, rybám je to ale šumák a akvarista sám to časem vychytá ;-)
SA cichlidaření zkrátka není totéž co hezká rostlinná akvárka s hejnovkami. Nejde to, v principu se ty dvě věci téměř vylučují, platí zde diametrálně odlišná pravidla chovu. Ale zas je s nimi sranda, např ve stylu akvárko každý den jinak (že si to tam imrvere předělávají) :-D

Dost pomáhá cichlidí akvárko udělat na co největší plochu dna oproti sloupci - dejme tomu pokud bude metr dlouhé a čtyřicet čísel (pohledově) hluboké, mít pouhých cca 15-20 cm vodního sloupce. To pak bude slušně fungovat i bez rostlin. Zrovna mám v takovém přes padesát mladých perlovek červených... a pomalu problém odlišit je od rodičů (jimž to akvárko patří, mají je jen pro sebe). Žádné řasy, žádný bordel... brutálně přerybněné akvárko (jak mladí rostou), přesto ale žádný problém. Kupodivu to tak nějak funguje ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2024 21:18 Žena kleopatracz [59] – Kančík Eliotuv
Ahoj, je dlouhodobě udržitelné akvárium pro Kančíky bez rostlin? Už mne nebaví jak mi rostliny uhnivaji, jak pořád ryji. ????

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.09.2021 21:55 Muž Felix [258] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: Poweres
Ahoj, v atlasu ryb je dole u popisku každého taxonu kolonka "Plave v nádrži". Když na ni klikneš, u salviňáka tam několik prezentací je. Nevím nakolik jsou aktuální, kdyžtak si je projdi a snad dobře pořídíš :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2021 12:26 Muž Poweres [59] - Živorodky – Kancik salvinuv
Ahoj...nechova prosim nekdo z vas Cichlasomu salviny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 19:01 Muž RAP [1583] Re: Dominik1905
Tak tyhle dva druhy bych nekombinoval. Dal bych dohromady do jednoho akvária parmičky do druhého tetrovité a k nim případně ty kančíky.
Pokud by jsi měl 3akvária, do 180 parmičky, razbory a labea(Asie).
Do 150 akary a neonky, do 110 měděnky a ty kančíky(Amerika). A mimo těch kančíků nemusíš nic dokupovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 18:37 Muž Dominik1905 [2] Re: RAP
Nebylo by do stejného akva. Jen další co je v plánu. Neonky červené, parmičky nádherné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 17:06 Žena patka [112] Re: RAP
Však to má v prezentaci,jaké a kolik.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 17:01 Muž RAP [1583] Re: Dominik1905
Jaké neonky a jaké parmičky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 13:18 Muž Dominik1905 [2] Re: Jirka.B
No zatím mi pořád vychází nejlíp právě ta nanolutea. Našel jsem chovatele který se na ně specializuje, jen jsem si nebyl jistý tím osazenstvem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 13:04 Muž Jirka.B [2] - AmerikaRe: Dominik1905
150L není moc, ale 1 pár malých kančíků by tam mohl být, pokud to už teď nemáš přerybněné neonkama. Vzal bych tak 4-6 mladých, počkal až se vybere pár a ostatní poslal dál. Nanolutey jsou nádherní, ale zatím těžko sehnatelní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2021 12:22 Muž Dominik1905 [2] – Dotaz
Zdravím,

chci se zeptat, do společenského akva dejme tomu neonky, krunýřovci, parmičky, akva nějakých 150l. Je vhodné přidat kančíky? Řeším to s kamarádem a nejsme si jistí protože ani jeden cichlidy nemáme. Respektive mám jen já, dvě akary. Podle hodnot vody (ph cca 6) a velikosti akvárka by byly vhodné tyto dva druhy -

rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenoploutvy
rybicky.net/atlasryb/kancik_zloutnouci

Moc si nejsem jistý v biotopech, jestli je vůbec možné mít takovou kombinaci ryb s kančíkama.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 20:36 Muž RAP [1583] Re: AKVARISTA J.
AKVARISTA J. napsal: ..já mám kančíka červenoploutvého, což je dost podobný druh...
Stejný. rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenoploutvy :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 20:33 Muž RAP [1583] Re: snehulda007
Tak to nejsou mlaďoši, kteří by si ujasňovali hierarchii.
Cichlidy mají každá svůj charakter a vždy se najde některá, která vybočuje z průměru. Pokud ti fungují, tak to neřeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2021 20:10 Muž snehulda007 [850] Re: RAP
Samci přes 10cm samice okolo 6cm. Stáří 6 let a jeden pár bude starší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 18:56 Muž RAP [1583] Re: snehulda007
Víš velikost a stáří?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 18:20 Muž snehulda007 [850] Re: RAP
Upřímně chtěl jsem si ověřit, že popis sameček vs.samička tady v atlase je správně, protože já si nemůžu pomoct, ale moji samečci se chovají jako samičky a naopak.????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 12:38 Muž AKVARISTA J. [0] Re: snehulda007
Určitě samec, já mám kančíka červenoploutvého, což je dost podobný druh. Má totiž tukový hrbol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.03.2021 20:19 Muž RAP [1583] Re: snehulda007
Tipuji samečka. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2021 18:35 Muž snehulda007 [850] – Cryptoheros cutteri- pohlaví
Fotka k příspěvku Ahoj, dokážete prosím někdo podle fotky poznat pohlaví? Omlouvám se za kvalitu,ale vyfotit je je peklo. Jak přijdu k akv. tak lítají jak blázni, protože očekávají krmení.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2020 15:43 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: hellmut
Založ si tu prezentaci. Myslím, že se nemáš za co stydět. A HF nemusí být celé akva. pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 15:21 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Kawasaki
Dík.
Prales to je , konečně se mi po X letech začalo dařit s rostlinami. Dříve to bylo pořád samá řasa vždy jsem to ostříhal a každý kytce zbyly tak 3 listy co byly zelené. Teď to roste jako blázen. Zrovna v pondělí jsem vystříhal kýbl a dal sousedovi ať to prodá do akvaristik co zásobuje. Kromě Abubiasu jsou všechny kytky svěží a skoro bez řasy.
Jen na listech na hladině a trubce rampy se trochu objevuje sinice ale jen s mírou stačí šetřit ustřihnout žádná kalamita.
S tím akvarkem jsem koupil i CO2 tak to asi má význam...
Hnojivo nedávám žádný, když jsem dal ( dle návodu ) tak ta sinice byla všude a nejen že to byl hnus ale ještě to smrdělo...
Asi ryby hnojí dost...
Ale to se dostávám už do úplně jiného vlákna tak sorry a klidně to smažte.

Kančíky mám rád od mládí to už jsem psal.
Jako kluk jsem měl Příčnopruhé ve 100L (hrubých) a rostli a množili se jako blázen...
Bohužel dodnes jsem se nezmohl na velký akvarko. Asi před 4 lety jsem měl vyhlídnutý set 450 l za 5000.-
Jenže žena když zjistila ten objem, tak mi to zakázala že by to podlaha neudržela a probořili by jsme se k sousedům...
Takže to teď dělám postupně. 180 nahrazeno 240 a to plánuju nahradit 290 smich
( abych mohl využít tu skříň a světlo tak to bude jen vyšší)
Jdu tak trochu proti všem pravidlům. Mám rád rostlinné akvárium a zároveň velké Cichlidy. Protože bez kytek se mi ty akvária moc nelíbí. Teď to konečně začalo fungovat.

PS: kdyby někdo z Prahy s minimálně stejným akvarkem měl zájem o ty Akary tak mu je daruji. Samice je špatná ( můj laicky názor je že má poškozenou tu duši proto neudrží rovinu ale nevím jestli to není nějaká nemoc. Nicméně ostatní ryby jsou Ok ) Samec je parádní kus!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 14:45 Muž RAP [1583] Re: hellmut
V pohodě. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 13:57 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: hellmut
Slušný prales palec Ryby taky pěkné. Máš své důvody proč máš ty či ony ryby a pokud se navzájem neohrožují klidně bych nechal starousedliky dožít. Ať se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 12:06 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: RAP
Na Kančíky mi nesahejte! :-D
To byli vždy mojí miláčkové. Akary souhlas!
Ale jak jsem psal máme k nim vztah. Ten samec mi žere z ruky ( a často kouše do ruky když sazím kytky co vytrhne :-| hajzl jeden pořád musím být ve střehu a stejně se vždy leknu když zaůtočí)
Ale už se mi tam taky nelíbí.
Teď jsou ale Kanci pořád zalezlý dříve to byly celkem vyrovnané souboje Kanec vs Akara dva proti dvoum ale obě samice jsou nějak z formy tak teď má navrch ten velký modrý parchant :)
No dovedu si představit ty Kance nahradit Hnědými Akarami ale až umřou...
( Stejně bych je už asi nesehnal ty kance)
A povahově jsou to dobráci, ne jako ty příčnopruhý co jsem míval jako malý kluk a pořád se mi líbí jen už je nechci.)
Edit: inak ty Skaláry mám proto že mám rád Cichlidy, přemýšlel jsem o dalších Kančících nebo Akarách, jenže jsem si uvědomil že by si zas obsadili nějaký roh nebo kámen a byli by tam pořád schovaný.
Tak jsem si vzpomněl na Skaláry, že to nejsou ryby který by někam zalézali a že plavou pěkně uprostřed akvária...
A teď se mi tak zalíbili že bych měl nejraději jen je... :) A ty Zlatobříché Kance.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 11:47 Muž RAP [1583] Re: hellmut
Kdyby tam nebyly ty akary a kančíci, tak by to bylo povedené akvárium. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 11:07 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: Kawasaki
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku To akvárium z prezentace už stojí na půdě.A Black Molly plavou v nebi :)
Momentálně mám "240" a chystám se jí nahradit 290 ( 120x40x50 je dost poškrábané tak chci nechat vyrobit 120x40x60 pro Skaláry :-) )
Ale za prvé není čas a zbytečný peníze na to a za druhé je mi líto to teď kopat když konečně začali pěkně růst rostliny...
Ty Akary mám omylem. Na burze jsem kdysi byl nadšený z Modrých Ramirezek a koupil tam párek a když ho doma vypustil, tak se mi tak líbili, že jsem se vracel na burzu pro další... Jenže už nebyly tak jsem vzal ty Akary ( rychle jsem studoval na netu co jsou zač a moc toho nenašel, prodejce mi neřekl že takhle vyrostou - já našel na netu nějaký bláboly že je to kříženec s Akarkou zelenou a ne že je to normální Akara Modrá sad )
Takže holky takhle vyrostli. Už z nich bylo spousta mladých, což soused živící se prodejem ryb uvítal :-D )Teď je ta samice nějaká špatná - samec jí nedá pokoj, pořád jí honí a ona plave hlavou dolů.
Myslel jsem že dovolenou nepřežije ale pořád se drží - takhle zřízená je už asi 2 měsíce... Pořád jsem rozpolcený zda je nechat a nebo dát švagrovi co má velký akvarko s normální Modrou Akarou, Kančíky příčpruh.,Astronauty,Severum a Rejnokem. Jenže dcera mi to zakazuje že má Akary ráda...( A zároveň po mě chce abych tam dal neonky smich trochu drahé krmení) smich )
Fotky tam v prezentaci nemám neboť se mi nedaří to vyfotit aby se tam vešlo celé akvarium a vypadalo to dobře. Spíš mi jdou dobře ty detaily...
Edit: youtu.be/…
Počet Teter už také klesá takže časem to ta " rybí polévka" nebude tak hustá :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2020 10:20 Muž RAP [1583] Re: Martin S.
Ano.
rybicky.net/atlasryb/akarka_zelena společně s rybicky.net/atlasryb/skalara_amazonska_ctyrpruha a rybicky.net/atlasryb/tetra_medena
Druhé akvárium rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenohrdly s rybicky.net/atlasryb/kancik_pricnopruhy a ty krunýřovce.
Edit: Ještě by si mohl místo akarek zelených použít akary hnědé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2020 09:18 Martin S. Re: RAP
Takže pokud jsem to dobře pochopil tak akary zelené dát ke skalárám a příčnopruhé kančíky dát k těm červenohrdlým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 23:30 Muž RAP [1583] Re: hellmut
Chtělo by si něco o jednotlivých druzích nastudovat.
Šikmopruzí žijí ve stejných biotopech jako skaláry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 23:28 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: RAP
To jsem viděl. Nic tam není. Proto jsem tady kolegu vyzval ať dá pár fotek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 23:22 Muž RAP [1583] Re: Kawasaki
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2020 23:16 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: hellmut
Moh bys dát pár fotek ryb a akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 22:03 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: RAP
Já mám Skaláry a Kančíky Zlatobříché (cca čtyřleté) a úplně v pohodě ... Protože kančíky zahání Akara Blue Neon(dvouletá) a jsou stále zalezlý :-D
Skaláry tam mám teď nově asi od dubna a zatím žádný problém krásně rostou a jsou dominantou nádrže. Tak snad mi ty Skaláři ty kance a Akary nepovraždí až dospějí. smich
A kdyby, moc by mi to nevadilo - mám trochu přerybněno a do budoucna bych chtěl jen ty Skaláry...
A Kančíci Šikmopruzí se ke Skalárám snad i doporučují ve staré literatuře.
Ale pravda, není Kančík jako Kančík.
Perleťové bych tam asi nedával...

Já ale hlavně původně myslel že se vám nezdá ta velikost akvária... :-(
V tématu Kančíci mi to mohlo dojít... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2020 21:47 Muž RAP [1583] Re: Martin S.
Zase to máš obráceně. Akarky zelené dej ke skalárám. a příčnopruhé k červenohrdlím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 21:43 Muž RAP [1583] Re: hellmut
Skaláry ke kančíkům ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 21:37 Martin S. Re: Kawasaki
Už vím jak to vyřeším ze skalárama. Koupím jim 230 L akvárium a dám k nim třeba Tetry měděné a kančíky příčnopruhé. A ke kančíkům červenohrdlým bych dal místo skaláry akaru zelenou. Předem děkuji a budu rád když mi opět napíšete. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2020 20:37 Muž hellmut [144] - CichlidyRe: RAP
Proč ne Skaláry? Jsem někde něco přehlédl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2020 17:32 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Martin S.
Správná úvaha. Jen nezapomeň, že Skalára je taky hejnová ryba. Doplnit můžeš hejno Pancéřníčků, nějaké Tetry nebo malé Cichlidky.Pokud bys chtěl větší ryby hodí se mírumilovný Kančík Šikmopruhý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.09.2020 16:40 Martin S. Re:
Děkuji za to,že jste mi poradili. Pokud nemůžu skaláry tak si když tak pořídím podobné akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.09.2020 16:19 Muž RAP [1583] Re: Shimi
To je slušná nádrž. ;-)
Skaláry rozhodně ne. Podíval bych se na menší druhy kančíků a akary.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 26

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 19430x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3107-kancik-chov