Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zákal vody

 

NápovědaFórum » Řasy » Zákaly vody 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Zákal vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 11:41 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maq
Nicméně je zajímavé, že se mýlili v příčině, nicméně odůvodnili jí potřebu nechat nádrž zaběhnout (byť pouze týden), což je určitě lepší řešení, než dávat ryby hned :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2017 11:36 Maq Re: vaaclav, Magic
Pánové, ta kniha se jednoduše a prostě mýlí.
Žádný vysrážený "vápník" ve vodě být nemůže, protože vápník jako prvek okamžitě s něčím reaguje. Ve vodě může být leda nějaká špatně rozpustná vápenatá sůl, například síran vápenatý CaSO4 nebo uhličitan vápenatý CaCO3.
Přidáním CO2 se CaCO3 rozpouští, a to se tenkrát už vědělo, protože existovaly sodovky, minerálky a jeskyně.
Pánové Zukal a Sadílek tenkrát evidentně nevěděli nejen tohle, ale ani o existenci bakteriálních zákalů. Je zajímavé jak pomalu a obtížně do akvaristiky pronikají poznatky z dalších oborů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 11:34 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: RAP
Nebyl bych tak skeptický.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 11:28 RAP Re: JirkaŠčobák
Vzhledem k rozsahu používání chemie, lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 11:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: RAP
Myslíš horší? Dnes máme vodu z vodovodu minimálně stejně kvalitní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 10:23 RAP
Hlavně tenkrát tekla z vodovodu trochu jiná voda. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 08:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Ta kniha byla vydaná v roce 1961 to znamená že informace je ještě starší a tehdy o dodávání CO2 nikdo nic moc nevěděl. Já jsem začal dávat CO2 přibližně před 20 lety a to bylo okolo toho různých řečí jak je to škodlivé a dneska je to běžná věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 06:12 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq, vaaclav
Nerozpustený uhličitan vápenatý v akváriu žiaden (aspoň dúfam) nemáme.

Tá kniha tvrdí, že pridaním CO2 do vody sa vyzráža dovtedy rozpustený Ca2+ na CaCO3.
Čo si viem predstaviť v zásaditom prostredí (tú reakciu koniec koncov poznáme, tvrdne tak hasené vápno), ale nie v akváriu. To by musel byť v ňom, ja neviem, síran? vápenatý a ešte aspoň trochu zásadité pH. A i tak pochybujem, že by zákal vznikol (dík Jarry za odpoveď).

Inak celá moja diskusia je čisto akademická, hnať CO2 do tvrdej vody nie je dobrý nápad wtz. Bol to čisto návrh pokusu na overenie tvrdenia z knihy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.09.2017 22:46 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Uzavřená nádoba pod tlakem nemá z akvarijními podmínkami nic moc společného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 22:30 Maq Re: vaaclav
Připomínám co dělal Marcel a co jsem zmiňoval ve svém článku o zvyšování alkality: Nejrychleji CaCO3 a MgCO3 rozpustil v lahvích od SodaStreamu, tedy ve vodě plné CO2.
V bublinkových minerálkách je často rozpuštěno mnohonásobně víc uhličitanů než máme v akváriích.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 22:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav, Maq, Magic, ostatní
Děkuji vám za zapojení se do diskuse a vysvětlení!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 22:09 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Trochu se mě tvoje teorie nelíbí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:39 Maq Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Lidi, co si myslíte o takovémto vysvětlení zákalů? Hlavně mě zajímá pasáž o kysličníku uhličitém, který se vysrážel (toto vysvětlení registruji poprvé).
Když přibude CO2 ve vodě, začne se rozpouštět uhličitan vápenatý:
CaCO3 + CO2 + H2O => Ca(HCO3)2... přesněji, nerozpuštěný uhličitan vápenatý se mění na rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý.
=
Zajímavější je vaaclavova (nikoli prvně vyjádřená) poznámka, že ve tvrdé vodě je sycení CO2 méně účinné nebo neúčinné. Myslím že to platí pouze v případě, kdy máme v akváriu nerozpuštěný uhličitan vápenatý. Ten potom reaguje s dodaným CO2 podle shora uvedené rovnice, a tak namísto rostlin ten oxid uhličitý "sežere" vápník. A teprve potom, když obsah CO2 poklesne (např. po vypnutí sycení), stoupne pH a část rozpuštěného Ca(HCO3)2 se vysráží ve formě bílého prášku CaCO3 a CO2 se zase uvolní. Tak funguje uhličitanová pufrace.
=
Čili je to přesně naopak než jak v dobách pravěkých psali klasikové...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:09 Muž Zip [277] Re: vaaclav
To jsem kdysi asi jen prolítnul, mrknu znovu, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:08 Muž Zip [277] Re: Jarry
Njn, bublám do 20GH/13KH :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.09.2017 21:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zip
Většinou se doporučuje mít KH do 10. maniakva.sweb.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:05 Muž Jarry [1433] Re: Zip
Nemyslím si, že by to nemělo význam, bublal jsem do 15Gh/12Kh a bez CO2 to bylo výrazně horší. Spíše se při takové tvrdosti rostlinám obecně moc nedaří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:03 Muž Jarry [1433] Re: Magic
Nezakalí ani tvrdá, ani měkká :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:02 Muž Zip [277] Re: vaaclav
Připojím se s dotazem, co se dá již považovat za příliš tvrdou vodu na dodávání CO2? Vím, že to je méně efektivní nebo to nemá už žádný význam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 21:00 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Když tomu nerozumíš tak ti sletí pH na druhou stranu ale stačí málo na to aby jsi s ním hnul tam kam chceš. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 20:36 Muž Magic [879] - RostlinyRe: vaaclav
V príliš mäkkej ti zas rýchlo zletí pH a skoro žiadne CO32- neostane...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 20:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Asi ne, protože strkat CO2 do příliš tvrdé vody nemá moc cenu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 20:25 Muž Magic [879] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
To nie je taký problém overiť.
Zakalí sa vám, sytičom, tvrdá voda, keď do nej pustíte CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 20:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
1962, první 1961, Akvárium v bytě, Zukal/Sadílek.

Ve starých knihách občas člově najde, co dřív neslyšel. Toto mě zaujalo a protože nejsem v těhle věcech expert, zeptal jsem se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.09.2017 20:10 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Koukni se na datum vydání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.09.2017 19:47 Muž Magic [879] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
IMHO divné zdôvodnenie. Ako sa pri zmene podmienok zráža CaCO3, to vidíme v prírode v travertínových prameňoch. Vápenec sa vyzráža na rastlinách.
hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2017 18:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Text ze staré knihy
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Lidi, co si myslíte o takovémto vysvětlení zákalů? Hlavně mě zajímá pasáž o kysličníku uhličitém, který se vysrážel (toto vysvětlení registruji poprvé).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 23:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Neříkám že je lepší. S uhlím nemám žádnou zkušenost. Já jsem až do nedávna míval ve všech akváriích nalitý rašelinový výluh, takže Purigen/uhlí by pro mě byly kontraproduktivní.
Ale po tom co jsem viděl Purigen v akci, tak o něm začínám uvažovat do tohoto mého akvária: rybicky.net/nadrze/24364-rio-ostravice (tam výluh neliju).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 22:56 Maq Re: Jarry, NHKG
Já se stejným záměrem strkám do filtru aktivní uhlí. Myslím že to pomáhá. Tak vy říkáte, že Purigen je v tomto lepší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 19:25 Muž Jarry [1433] Re: Maq
Nepozoroval jsem s Purigenem změny v koncentracích živin, podle mě nic z toho z vody neabsorbuje, ale organické znečištění zřejmě ano. Také mi přišlo, že jsou po jeho nasazení ryby aktivnější + jsem se zbavil GDA ze skla, které jsem se nedokázal zbavit asi půl roku. V podstatě okamžitě po jeho nasazení se úplně přestala tvořit. Něco z vody každopádně absorbuje, protože rozdíl v průzračnosti je hodně znatelný.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 18:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Jedině snížení organického znečištění, na výměnu vody takto ryby nereagovaly a to ani když jsem ji měnil 3x týdně.
Ale na hladině je stále trochu pěny, čekal jsem že po instalaci Purigenu zmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 18:10 Maq Re: NHKG
A co si myslíš o příčině té změny? Pokles dusičnanů nebo organického znečištění?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2017 17:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: NHKG
Zákal se nakonec ještě jednou trochu vrátil, ale pak jsem dal do filtru Purigen a je definitivně pryč.
Ale s po instalaci Purigenu se stala jedna zvláštní věc - parmičky mechové (čtyřpruhé) hrozně ožily a najednou jak se někdo přiblíží k akváriu plavou dvojnásobnou rychlostí jak kdy dříve. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.08.2017 23:28 Maq Re: FishWoman
Když se nic nehýbe, je to bakteriální zákal. Pokud sis jen něco přinesla s tou vodou, měl by rychle zmizet. Ale pokud máš bordel vodu, bude trvat déle a může pozlobit.
Měnit pilně vodu je první pomoc. Zlepšit poměry v akváriu bude zřejmě nutné. Skálu máš pěknou, mohutnou, ale okolo ní by to mělo být pořádně zelené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2017 22:10 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: romant
Tak jsem zkoušela posvítit na vodu, ale nic se tam nehýbe, tak nevím jestli je to dobrá nebo špatná zpráva :-( Takže nálevník to není, takže to bude přidáním těch rybek a vychýlení té rovnováhy, tak mám tedy počkat až se to srovná, nebo měnit častěji vodu,měnila jsem ji naposled včera. Ještě můžu zapnout vzduchování na plný výkon.
Nechám tedy vzduchování naplno, ale v jakých intervalech mám měnit vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.08.2017 21:34 R Muž romant [27982] Re: FishWoman
Trochu vody z burzy příště vylej do odpadu. Postupné zvykání na parametry akvária to je v pořádku, ale příště do akvária dej jenom ryby bez přidaných vod. ;-) Krmíš 1-2x denně, vodu měníš co 14 dní, v akváriu nemáš moc rostlin, no ono i přidání 5 nových producentů může znamenat vychýlení křehké rovnováhy. Naber trochu vody z akvária do sklenice a oproti tmavýmu pozadí ve tmě do té sklenice posviť a když bude viditelný pohyb, je tam, tedy nálevník. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2017 21:27 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Maq
Takový, jako kdyby se tam káplo mléko. Fotky přidám, aktualizuji zítra, rybky jsem přivezla dnes ráno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2017 21:23 Maq Re: FishWoman
Jakou barvu má ten zákal? Bílou?
Bylo by fajn, kdybys aktualizovala prezentaci, jmenovitě fotky.
Momentálně máš ty mountains opravdu misty? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2017 20:20 Žena FishWoman [7] - Amerika
Ahoj, dnes ráno jsem si přivezla 5 rybek z burzy. Nechala jsem je v pytlíku v AQ a postupně dolévala vodu, a protože jsem si je přivezla jen s trochou vody, se kterou mi rybky daly, tak jsem nakonec vylila rybky i s vodou do AQ, po pár hodinách se mi zdálo že je AQ trochu zakalené, a když jsem se před chvílí dívala tak je to horší sad Mohlo to být tím že jsem tam vylila ten drobet vody ze sáčku? Třeba do té vody prodejce dal nějakou chemii? Mám vyměnit vodu, nebo počkat? Rybky jsou zatím v pohodě, teda nevím jestli to dělají ze srandy, ale drží se na protější zdi před filtrem a plavou proti proudu sem a tam, ale asi je to baví :-D Ale co s tím zákalem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.07.2017 19:48 Lapierre
A co toto,nevím jistě,ale mohlo by to být ono.

www.smv.cz/…

www.smv.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 19:43 Muž fido16 [631] Re: romant
Dobře koupím testy na fosfor a dusík a hned prověřím. Jinak vodu máme z řádu od veolie nenašel jsem ale jaké má hodnoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 18:10 R Muž romant [27982] Re: fido16
Osobně bych se zaměřil hlavně na dusík a fosfor, ale rozhodně bych začal tím dusíkem. Pokud máš vodu ze sítě, mrkni na stránky dodavatele, jaké hodnoty udává pro tvojí lokalitu, jestli je to studna, je vyšší hodnota dusíkatých látek pravděpodobnější, zvláštěpak v letním období, kdy velmi často dochází ke kolísání těchto hodnot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 17:46 Muž fido16 [631] Re: romant
Krmila sestra dostala instrukce (každý druhý den a málo)takže si nemyslím že by překrmila. Krmení skoro neubylo. Jinak než sem odjížděl vypadalo to o něco lépe vyměnil jsem vodu a čekal zda se to zlepší ale je to horší. Budu měnit vodu seženu rostliny a koupím si ještě testy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 17:37 R Muž romant [27982] Re: fido16
A jak probíhalo dovolenkový krmení, nebyl někdo aktivní až moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 17:33 Muž fido16 [631] Re: romant
Včera jsem dojel z dovolené a bylo to ještě horší než dnes. Vyměnil jsem většinu vody řekl bych že kolem těch 80% určitě. Teď jsem ještě zkusil vodu nalít do čiré skleničky a je nazelenalá. S těma rostlinama máš pravdu musím dát nějaké plovoučky. Musím pořídit i testy vše už jsem měl prošlé. Děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 17:26 R Muž romant [27982] Re: fido16
Vyměnil bych 80% vody, svítil jenom na dvě zářivky a zjistil si jakou vlastně tu vstupní vodu máš, jestli tam třeba není hodně dusíku, na hladinu tak jako tak plovoučky, obstaral bych si PMDD a když bude dostatek makro živin, začal přihnojivat jenom mikroprvky na spodní hranici doporučených koncentrací, třeba, ono je to se zeleným zákalem někdy dlouhá štrapác. Však někdo další jistě přidá jiný postřeh. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 16:27 Muž fido16 [631] Re: romant
Čauky ano zapomněl jsem uvést kolik je světla. Svítím od 10-13 pak od 16-21 hodin. 4x39W které svítí současně. Akva má 120x50x50 (300L). Jinak co2 dávám s mírou a jiné hnojivo jsem nepoužíval do těď nebylo třeba. A akvárium bylo vždy čisté. UV lampa je fajn ale nechci to řešit tímto způsobem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.07.2017 13:14 R Muž romant [27982] Re: fido16
Silná světelná palba, udaje o délce chybí, hnojit jenom CO2 je nedostačující, je třeba vyváženost i ve vodním sloupci, prostě světlo a živiny musí být v rovnováze. Jinak na tyhle zákaly obvykle vcelku účinně zabírají UV lapmy, kde se odstraňuje následek, ale je třeba řešit tu příčinu, kterou bych hledal v té nerovnováze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.07.2017 10:19 Muž fido16 [631]
Fotka k příspěvku Čau hoši mám dlouhodobější problém se zakaleným akváriem. Začalo to tak před 3mi týdny. Myslel jsem že je to třeba filtrem že už jsou náplně znečištěni proto jsem vyměnil vatu ve filtru ostatní zbytek jsem nečistil vše bylo tak nějak normálně zanesené ty jsem nechal tak. Vyčistil jsem hadice a filtr normálně pustil. Vyměnil jsem větší část vody a snažil jsme se měnit každý druhý den. Jinak údržba pravidelná každých 14 dní odkalení jednou týdně výměna vody. Včera jsem se vrátil z dovolené a bylo to ještě horší než na fotce. Výměna větší části vody ale bez efektu už nevím co bych vyzkoušel. Hnojím pouze co2. Za každou radu budu vděčný
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 12:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Pepan
Krmení na dně nikdy nezůstane, o to se postarají peřovci a mřenky. Krmím samozřejmě už jen já. Musím příště být u čištění filtru a bude to ok.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 36

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 19129x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15415?od=301