Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zákal vody

 

NápovědaFórum » Řasy » Zákaly vody 

Přejít na předchozí stránku 33 Přejít na další stránku   1  
Zákal vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 00:13 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Sid
Na tyto stranky jde použít jednoduše tento překladatel.... translate.google.com/…# je to poměrně dobře přeloženo.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 00:06 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: navik
Přiznám se, že angličtina mi moc nesedí, takže spíš jen hádám obsah vašeho sdělení... :)
Němčina by mi seděla líp, čeština nejlíp! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2008 00:03 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Dušan2
Fotka k příspěvku Myslím,pokud budeš pokračovat tímto systémem bude to ještě nějakou dobu trvat..Já jsem ti o mém způsobu boje proti zákalu napsal o pár příspěvků nahoře..ano UV lampa likviduje jak napsal Sid ...její záření likviduje vše živé, co kolem ní protéká, lhostejno jestli živočišného nebo rostliného původu.Mám v akvariu více rostlin než ty...nejsem v tomto směru takový odborník ..ale kytky rostou i po použití UV lampy bez jakéhokoliv problému...a jediným hnojivem je trus rybek..
Píši ti znovu proto,že já osobně jsem se zákalem bojoval hodně dlouhou dobu ..i když ten tvůj podle popisu nevypadá na sinice..ale tato cesta je v tomto případě nejednoduší i nejvíc účínná..a neřekl bych že nějak velmi při občasném použití škodí rybám a nebo rostlinám..aspon v mém případě se tak neděje..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 23:49 Muž navik [908] - Sumci – Re: Dušan2
Sid má pravdu, že každé akvárko je specifický a víceméně jedínečný systém. Dle mého názoru je úplně jedno, jak nastavíte proudění v biofiktru - jednobuněčné zelené řasy jím proběhnou bez problémů a jelikož jsou samy producenty kyslíku, nebude mít proudění s největší pravděpodobností žádný vliv...

Trošku jsem se popídil po zdroji, kde jsem kdysi v minulosti o tomto typu jednobuněčné řasy četl a na jeho základě hodil svůj původní příspěvek s doporučeními, a podařilo se mi jej nalézt, přikládám zdroj i citaci k tomuto typu řasy:

www.aquaticscape.com/…

Green water
Green unicellular algae will sometimes reproduce so rapidly that the water will turn green. This is commonly called an "algae bloom" and is usually caused by too much light like direct sunlight. An algae bloom can be removed by filtering with micron cartridges or diatom filters. UV sterilizers can prevent the bloom in the first place. Green water is very useful in the raising of daphnia and brine shrimp. Film algae Grows on the aquarium glass and forms a thin haze. Easily removed by wiping the glass. Considered normal with the higher light levels needed for good plant growth
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 21:57 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Ona je vlastně taková situace vždycky "poprvé", protože podmínky se mění akviško od aviška...
Nikdy nelze s jistototu říct, že co zafungovalo v jedné nádrži, musí stejně zafungovat ve druhé, ve třetí...
Jestli máte z diskutovaného postupu obavy, zkuste hledat další informace, jak se pokusit problém vyřešit jinou cestou. Velmi pravděpodobně existuje vícero řešení; jde jen o to některé z nich najít...
Nezastírám, že nemohu se 100% jistotou zaručit, že radikální výměna velké části vody za čerstvou, neodstátou a "neošetřenou" vodu nemůže přinést nějaký problém... Bohužel...
Stejně tak nemohu slíbit, že takový postup přinese 100% úspěch! Vždy půjde jen o pokus...
(Samozřejmě budu rád, když se zadaří! :-))
Co se týče filtrace: už jsem psal, že žádná standardní filtrační náplň takový zákal nezachytí. Takže snížením proudění nic nepokazíte. V této souvislosti jde tedy spíš o nitrifikaci probíhající ve filtru a zajištění okysličování vody v akva, než o mechanické (nereálné!) čištění. Také už se tu objevila myšlenka, že nezměníte-li podmínky, je riziko návratu zákalu vyšší. Které podmínky to přesně jsou, to vyjmenovat nedokážu. :-O Ale asi bych začal osvětlením. Jak, to už jsem zmínil dříve.
Dušane, vím, že po dvou měsících trápení toho už máte plné zuby a že čekáte pomoc. Je ale jen na vás, jak se zařídíte.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 20:40 Dušan2 – Re: Sid
No já nevim, já sem v takové situaci poprvé, tak nevím co je dobré, a s tim filtrem také nevím, jestli ho mam zítra ztlumit, asi trochu jo možná napolovic. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 18:04 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Jestli si nejste jistý, jestli děláte dobře, tak udělejte jen to, o čem jste si jistý, že je dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 16:34 Dušan2 – Re: Sid
Vytemperovaná je samozřejmě, odstát jí namam jak a přípravky tam žádné nedávám.Ani teď nemam možnost pro ně jet.Poprvé jsem měnil víc jak 80% vody.Další výměna bude snad zítra.
Vypadá to jako mlha do zelena.
Jen nevím, jestli dělám dobře na filtru je průtok naplno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 14:54 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Ryby to přežijí, pokud neprovedete nějakou hloupost. :-) Zkuste vyměnit i víc, než 3/4. Třeba 80-90%. Když se vrátíte v této diskusi zpátky, narazíte na moje poznámky o odstátí nebo alespoň vytemperování vody, a taky něco o přípravcích na úpravu čerstvé vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 14:26 Dušan2 – Re: V
A co ryby, přežijou takové šoky ? coze
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 13:55 V – Re: Dušan2
Nespěchej. Vyměn 3/4 vody. Nech to řekněme 2-3 dny a další výměna. A uvidíš. Hádám, že tak kolem 3. až 5. výměny by se to mělo zlomit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2008 11:16 Dušan2
Tak dnes už je to zase o něco víc zamlžené než včera, pořád se to zhoršuje. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2008 17:47 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Zatím není vůbec za nic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2008 16:11 Dušan2 – Re: Sid
Dobře tu výměnu udělám teda dříve než za týden, snad se k tomu dostanu. Dík :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2008 15:51 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Vydržte, tu (znovu velkou!) výměnu části vody udělejte dřív, než za týden, (klidně zítra nebo pozítří).
Vhodnější by bylo použít odstátou vodu, ovšem 150-200 l se nechává špatně odstát... Co vana?
Nebude-li ale zbytí a použijete čerstvou vodu, pro jistotu použijte nějaký přípravek na její úpravu, např. již zmíněný AQUA Safe. Při výběru přípravku dávejte pozor - některé obsahují metylenovou modř - těm se raději vyhněte. (I když... Takový AQUA Safe raději nic o složení neuvádí, takže kdo ví, co taky obsahuje... :hmm:)
Nebo to nechte být a použijte vodu neupravenou, jen ji vytemperujte.
Kdyby se v horizontu několika příštích dní situace vrátila zpátky, dejte vědět - nasadíme silnější zbraně. ;-) :-)
Ještě podle mne jednu důležitou poznámku:
Ty speciální zázraky, kterými svítíte, uložte na čestné místo a pořiďte si obyčejnou třípásmovou nebo raději dvě. (Třeba se vám ta druhá bude časem hodit.) Pro začátek sviťte jen jednou z nich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2008 13:54 Dušan2 – Re: Sid
Fotka k příspěvku Tak údaje o rybách souhlasí jen krunýřovce mám jen 2. Ty ryby bych eště měl v plánu doplnit časem asi o 2 pseudotropheus socolof a možná 1 až 2 melanochromis auratus a možná 1 Krunýřovec. Nálevník je podle mě mléčný, tak to spíš byla ta řasa, nejspíš nastartovaná zářivkou SunGlo,že po tá co jsem ji dal se to zčlo kalit, tak sem ji viměnil za AkvaGlo a druhou mám MarineGlo, ale to je jen doměnka. Voda je eště trochu do zelena, přikládám Foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 23:25 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vladislav
Nemám důvod vám nevěřit, že po zapojení UV lampy jste se zákalu zbavil - její záření likviduje vše živé, co kolem ní protéká, lhostejno jestli živočišného nebo rostliného původu. :-)
EDIT: Já bych Dušanovi naopak přál raději nálevníka, než řasu - zbavit se řasy je složitější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 23:05 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Sid
Fotka k příspěvku Já bych mu ten zelený zákal přál radši než ty nálevníky.....před měsícem jsem založil velké akvárko úplně nové..se vším všudy ..a začalo se kalit taky nasadil jsem na dva dny UV lampu..a je klid..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 22:49 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vladislav
Já si nemyslím, že zelený zákal je tvořen nálevníky. :-)
Ale bez mikroskopu je určení nejisté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 22:42 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Pokud se jedná opravdu o nálevníky jako jsem to měl já....tak ty dokázali přežít ve starém filtru jedna básen...vyměnoval jsem také skoro všechnu vodu...za týden...čtrnáct dní jsem zase měl zákal...měl jsem podezření na ten filtr koupil jsem úplně nový..udělal uplně nové akvárium přendal ryby a za dva týdny tam byl zákal znovu..říkal jsem si ty snad musí být na tělech ryb..mluvil jsem s kolegou který bydlel vedle v baráku měl ty samé problémy...dostal jsem podezření,že ty nálevníci jsou snad ve vodě co teče vodovodem....musím jen podotknout že všechny ryby během té doby přežili všechny nitrifikace bez jakékoliv újmy na zdraví....nepomohlo tenkrát vůbec nic...jako zatemění akvaria na delší dobu..vynechaní krmení..vzduchování..potom i přidání živých rostlin..sbíral jsem rady všude možně od akvaristů..nic platné....říkal jsem si že to akvário zruším a bude klid..nakonec pomohla UV Lampa ,kterou jsem koupil za 1000Kč...přeji ti abys ses toho zákalu dokázal zbavit snadněji nežli já.. ;-) ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 21:50 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Co se týče rybek - pokud sedí údaje v prezentaci, neměl by fakt, že jste vlastně vrátil proces nitrifikace téměř na začátek, znamenat nějaké enormní riziko otravy N-látkami. Těch rybek je na objem akviška poměrně málo a jestliže do týdne opět vyměníte část vody, toto riziko se ještě sníží. Kdybyste chtěl mít jistotu, že se nic v tomto směru nevyvrbí, mohl byste pořídit test na NO2 a průběžně sledovat jejich hodnoty. Nechci zvyšovat obchodníkům tržby, ale mnoho lidí uvádí dobré zkušenosti s komerčními přípravky na podporu záběhu akviška. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 21:39 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
Uvidíte zítra večer, jestli výměna vody pomohla. Ovšem i kdyby se situace vyvíjela dobře, šetřte optimismem - pokud nezměníte "styl", riziko, že se potíže vrátí, je dost velké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 21:00 Dušan2 – Re: Štěpán
Je mimo, totiž sem předevčírem dal tu vatu, ( tu sem měl namočenou v akva před tím), no a teď sem dal už novej, protože zaběhlé nebylo nic. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 20:56 Štěpán
Šmarjá, ten starý filtr se tam musí ještě asi měsíc nechat!!! Ale jestli už je vypraný, nebo dlouhou dobu mimo vodu, tak je to jedno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 20:34 Dušan2
Tak to snad dopadne. A do týdne bych asi měl vyměnit eště asi půlku, nebo radši déle, nebo dřív? Mám strach že to zas zezelená a zakalí. Jo a v návodu u molitanu psaly že by se měl propírat asi jednou za dva měsíce, to bych myslel že častěj. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 20:26 Muž FoRgY [42] - Cichlidy
Ako som uz pisal, ja osm to riskol a vymenil som cca 95% vody a žiadne následky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 20:06 Muž stanovsky [29] - Živorodky
Ryby by měly přežít :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 18:29 Dušan2
Fotka k příspěvku Tak sem to dodělal, doufám že to k něčemu bude a ryby přežijí když je víc než 3/4 vody čerstvé a nezaběhlý filtr, mám z toho docela strach. :-(
Jinak nevím co už s tím dál, přemýšlel sem dát tam sůl, ale nevím jestli by to bylo pro ryby lepší nebo horší ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 17:20 Dušan2 – Re: Sid
Fotka k příspěvku No na přípravek sem nepomyslel. Z 60 cm vody mě tam zbylo 13 cm zbytek dávám čerstvou, pak měním ten molitan Rozdíl je vidět na první pohled.Tak snad to k něčemu bude a ryby budou bez úhony. :-O
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 16:31 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: filipsi
Já používám AQUA Safe. Tedy - když není zbytí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 16:29 Štěpán
Fotka k příspěvku Dal bych na hladinu patro s plovoucími rostlinami, do kterého bych vháněl část vody z filtru, voda by zpátky přetékala do akvária. Jednodušší by asi byla varianta napravo, ale varianta nalevo má výhodu, že nádoba by se dala udělat neprůhledná, aby ryby zeleň neviděly.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 16:23 Muž filipsi [1295]
Sid napsal: .. bych já osobně raději přípravek na úpravu čerstvé vody použil...

Jaky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 16:18 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: filipsi
Je uz cas prozradit?...
Už už jsem se chystal vypustit "moudro" :-D, ale pak jsem dočetl vlákno do konce a přešlo mě to... smich

Dušan2: Jdete na to z dobrého konce - výměna velké části vody je součástí terapie. :)
Zkuste, co vám přijde vhodné a kdyby to nevyšlo, můžete zkusit "můj postup". Budete-li o něj ještě stát. :)
Je to ale, samozřejmě, bez záruky - co funguje v jednom akvišku, nemusí fungovat ve druhém.
Při výměně velké části vody bych já osobně raději přípravek na úpravu čerstvé vody použil... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 16:06 Dušan2 – Re: Ludek
No tak to jsem dával spařený klasický salát, nebo pekingské zelí,potom okurku, asi třikrát týdně něco z toho a zkoušel sem i bramboru, ale ta jim nejela.(Teď mě napadá: co kdybych tam pěstoval brambory smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 15:55 Muž Ludek [39]
No měl jsem na mysli čerstvou zeleninu a ne zrovna Dajánu. Takový salátek, nemusí být zrovna šopský :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 15:37 Dušan2 – Re: filipsi
Třeba to sid ani neví a jen dělá chytrého, (né když nechce tak aď neradí) zatim sem v půli akvárka, asi vyměním 2/3 nebo 3/4, eště uvidím kde se zarazím, jen aby to ryby přežily tolik čerstvé vody :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:58 Dušan2 – Re: Ludek
Dostávaj jako přídavek zelené od dajány, když snědly i anubias tak nevím co by mělo ještě tužší listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:55 Muž Ludek [39]
Já bych to přes rostliny řešil, ale spíš bych volil něco s tužšími listy. To že se ryby pouští do rostlin takovým způsobem spíš svědčí o tom, že jim tato část jídelníčku chybí, takže co zkusit je ládovat zeleným, aby daly rostlinkám pokoj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:53 Dušan2 – Re: filipsi
Rostliny žerou tlamovci solidně a péřovci jak by smet, jinak měním běžně jednou týdně až za dva týdny tak 50 až 60 litrů, problém sem neměl ani u předchozích akva, tohle se my stalo za ty roky poprvé. Jinak ty kryptokoryny tam dám, snad aspoň trochu pomůžou. Snad ten molitan 10x10x20 cm bude lepší než ta miniatura od akvaelu, vody honí dost, ale bordel asi neudrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:47 Muž filipsi [1295] – Re: Sid
Je uz cas prozradit? "0" se take vzdy vraci s doplnenim, i kdyz malokdy s resenim. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:44 Muž filipsi [1295] – Re: Dušan2
Ja nevim, s tlamovci nemam zadnou zkusenost, ale rekl bych, ze ti cokoli mekciho rychlerostouciho tito rychle zlikviduji (jak se ti deje), takze pres rostliny moc cesta nepovede. O to vetsi potrebujes filtr s velkymi objemy naplni (to nemas), a o to casteji menit vodu, vetsi cast.
Jak casto a kolik menis? Tipnul bych si, ze tydenni vymena 1/3 je pro tohle minimum. Jestli si to nejakou dobu zanedbal, odtud to bude. Ted trpelive menit, premyslet o vetsim filtru, a pripadne pujceni uv pro urychleni "boje".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:38 Dušan2 – Re: Štěpán
Ten sem tam asi před rokem taky měl, ten si spletly s krmivem hned tone Jinak si myslím že je nejrychlejší ta kryptokoryna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:25 Štěpán
navik tady radil, abys dal na hladinu rychlerostoucí rostlinu, například růžkatec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2008 14:05 Dušan2
Tak sem přines Cryptocoryne aponogetifolii, kámoš dost protrhával, já ji dám maximálně 2 měsíce než ji sežerou, vyměním teda půl asi půl vody, vyměním ten molitan. Jinak nevím, UVlampa je drahá, tu dávat nebudu. Jinak sem měl egerii víc jak půl metru a do měsíce sežraná, anubias vydržely o něco dýl....Stolístek tone .Už ani nevím co vše sem tam měl. Tak sem zvědavej, Nic jiného mě fakt nenapadá :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 23:45 Muž navik [908] - Sumci – Re: Dušan2
Dušane, pokud ten výskyt jednobunčných řas trvá takto dlouhou dobu, doporučil bych postup na více frontách:
1)obrat řasu o živiny a světlo (na hladinu hustě rychle rostoucí rostliny Limnobium+Ceratphylum+Egerii... + podobné rychle rostoucí kytky, které i akvárko přistíní)
2) nasadit plankton živící se jednobuěčnými řasami (živé dafnie se zatemněním nádrže))
Pokud nepomohou tyto kroky, přistoupit teprve k těžšímu kalibru
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 23:14 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Štěpán
Ani bych neřekl měl jsem v tom akvariu jen umělé rostlinky a bylo jen tak na okrasu..mohl jsem dělat uplně vše zatemnovat,fitrovat ,vyměnovat vodu atd..rybám ten zákal nevadil..ale já jsem neviděl skrz akvárium...každy z nás si udělá akvarium podle svého vzhledu..a mě tento problém vyřešila UV lampa..tak svůj poznatek o tom píší a snažím se pomoct.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 23:04 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: Dušan2
UV lampa je řešení, ale není z levných...
No a když si jde pomoci jinak, nesrovnatelně levněji...? :-)
Žádný běžný filtrační materiál není schopen odfiltrovat planktonní řasu - je příliš malá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 23:04 Štěpán
vladislav napsal:...nakonec jsem koupil UV lampu...NEJHORŠÍ řešení ze všech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 23:02 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Měl jsem přesně tohle před časem asi 3 měsíce..zkoušel jsem uplně vše..pořád se to vracelo...nakonec jsem koupil UV lampu..a za 3 dny byl klid..to je moje zkušenost... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2008 22:54 Dušan2
Nevím plánuju asi zítra nebo pozítří vyměnit asi 1/2 vody(včera sem vyměnil asi 50 litrů) a dát tam ten molitan od atmana(úplně nový), nic jiného už mě nenapadá. Mohlo se to nastartovat tou zářivkou SunGlo, ta je žlutá, ale už ji nemám. a nebo tím že pod štěrkem se bordel lépe držel a teď bude zapotřebí dát větší filtrační hmotu( ta originál je opravdu malá, atman je několika násobně větší a i jemnější)v ní se to lépe přefiltruje. Jinak nevím hmm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [33] ...... 36

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 19314x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15415?od=1601