Řasy
Jak jste se této řasy zbavil?
Súhlasím s Romanom - fialová sinica, tiež som mal tú česť...
Podle mě je to nějaký druh sinice.
Ok. Mě to připadne jako “černá štětičková ve velkém”, ale mohu se mýlit.
Neřekl bych, že je to černá stetickova. Tato je taková mazlava.
Nevíte někdo prosím co je to za rasu?
Starší reakce
Tak pro zajímavost: Mr.Google translator mně to na mobilu přeložil z DE jako "piano šroub"
, samozřejmě, že prostý překlad vědeckých názvů není možné provádět takto. U dalších videí pod uvedeným ten název Taia je, ale to jsem si včera neuvědomil a ani jsem neměl možnost si další videa včera pustit, protože jsem cestoval (proto jsem si to nemohl ani vygooglovat, což z německého prostředí moc nemusím/neumím německy a když zrovna neznám název...)
Všem děkuji za odpovědi a trošku shovívavosti by neškodilo
Že néé ? Ale jó. Je to tam uvedeno zcela jasně - Pianoschnecke . To je tak obtížné si tu němčinu přeložit ?? -
www.youtube.com/… ;
www.google.cz/… ;
www.google.cz/…
Mám je taky, potřebují jemnou řasu, případně i ty sinice ožírají. Pokud hladoví, tak hynou, hlavně mláďata, ale i starší kusy neprosperují, když strádají.
Ten tvoreček, korýš Triops cancriformis = listonoh letní -
www.google.cz/… , řasu opravdu žere, což mám ověřené z vlastní praxe, ale je i masožravý a přerýváním dna hledá pakomáří larvy i jiné drobné živočichy a pak naroste do nepřehlédnutelné velikosti.
Na burzách se nenabízí, kdo ho chce, musí si jej vychovat z násady vajíček, která se i v Česku, sice obtížněji, ale přece jen dají sehnat. Jeho život není dlouhý, ve vyhovujícím prostředí se může dožít i tři měsíce věku.
Dával jsem letos líhnout 7 druhů lupenonožců, ale dobrý výsledek mohu potvrdit jen u třech druhů tropických sladkovodních žábronožek, které filtruji z vody jednobuněčné vznášivé řasy, způsobující zelenaní vody.
Tak, teď budeš Davide moudřejší. Ti šneci - plži Taia naticoides se víc nabízejí v zahraničí, než u nás, protože není natolik snadné je, jako např. okružáky trvale udržet, i když v dobrých podmínkách se množí a rodí drobná, ale vyvinutá mláďata, která při dostatku potravy rostou slušným tempem. Rozlišuje se u tohoto druhu samec a samice podle jednoho tykadla, které je u samce "hrubší". Lze je objednat u dovozců, kteří dovážejí akvarijní ryby a krevetky.
Přidám na ukázku starší fotky toho mnou odchovaného korýše i dospělého plže s čerstvě narozenými mladými šnečky.
Tento příspěvek jsem ve smyslu odpovědi psal v pátek večer, ale před přidáním fotek mne pro únavu přemohl spánek a tím se to zpozdilo, takže přede mnou, již odeslali odpověď kolegové Anthrax a JirkaŠčobák.
Nebudu kvůli toho měnit obsah napsaného příspěvku a ponechám to v té původní podobě, tak snad to nebude nikomu, zas tak moc vadit
.
Je to tam. Pianoschnecke. Stačí hodit do Googlu a máš taiu. Já to udělal už předevčírem (když něco radí Zero, podívám se a vyvinu trochu úsilí).
Vypadá to, že jednodušší bude ho koupit v německy mluvících zemích, než u nás.
V tom videu není uvedeno, jak se ten šnek jmenuje (mě tedy zaujal). A to druhé video...toho tvora jsem myslím neviděl prodávat ani na burze a dost to vyroste, nemýlím-li se
Jsou plži, co se nepřemnoží a hezky pucují -
www.youtube.com/… ;
a tady tento tvoreček je taky šikovný -
www.youtube.com/… ;
jenže zrovna o tom se články moc nepíšou a zkušenosti na fórech neuvádějí
.
15-20 kousků.
A ještě dodatečný dotaz - kolik jich pořídit do 125l akvárka? Je mi jasné, že se nějak rozmnoží, ale na začátek? Děkuji.
0 17.07.2017 18:56 DavidCZ –
Re: Maq Děkuji za radu, kterou poslechnu
A děkuji i za ten názor/vysvětleni. Je to logické a přesto by mě to nenapadlo.
DavidCZ napsal: A neskončí to tak, že se třeba zbavím řasy, ale budu mít plné akvárko šneků?
Doplním Pepana:
Šneci dělají dvě velmi prospěšné věci: urychlují rozklad odpadních organických látek (na minerální živiny, které spotřebují rostliny) a
částečně redukují řasy (i když je třeba přímo nežerou, tak uklízejí všelijaký bordýlek, který dělá řasám moc dobře).
Akvárium plné šneků budeš mít tehdy, pokud bude v akváriu právě spousta oněch odpadních organických látek. Což je mnohem horší problém, to je nezdravé akvárium. Většinou jsou to přerybněná akvária s nedostatkem zdravých rostlin, ve kterých řádí řasy a nemoci.
Jakmile se poměry v akváriu zlepší, přemnožení šneci nebudou mít tolik žrádla a jejich počet se následně zredukuje.
Takže je to tak, že v dobrém akváriu šneci rozhodně jsou, ale nemají šanci se namnožit do nesmyslného počtu. Je jich vždy právě tolik, kolik jich akvárium potřebuje a uživí.
DavidCZ napsal: Tím myslíte třeba Okružák kanadský? A neskončí to tak, že se třeba zbavím řasy, ale budu mít plné akvárko šneků?
Je jednodušší se zbavit přebytečných šneků než řasy. A určité množství šneků v akváriu je zapotřebí. Je to taková zdravotní policie, která likviduje nespotřebované zbytky krmení, řasy a třeba i uhynulou rybku, na kterou majitel akvária nepřijde, protože je zapadlá někde v škvíře.
Pokud byste měl pravdu Vy, tak bych měl naopak svítit více, pokud jsem si správně přečetl jeden krátký článek. Na skle se mi řasa ale netvoří.
DIATOMAE (ROZSIEVKY)
.......Akvaristi poznajú rozsievky od názvom "hnedé riasy". Rozsievky milujú šero. Vrstvou tiel pokrývajú sklenené steny nádrží, vnútornú inštaláciu a listy vyšších rastlín. Nárastom na prednej stene znemožňujú pohľad do akvária a poškodzujú aj vodné rastliny. Zo skla sa dajú ľahko zoškriabať žiletkou. Ak zvýšime intenzitu osvetlenia, zmiznú z vodných rastlín samé.
Ještě bych dodal, že svítím 7 hodin denně a mám LED. Mám svítit ještě méně?
Bežná sinica by napr. na fotke č. 1 bola presne naopak - tie listy, ktoré sú čisté (teda vrchné), by boli ňou pokryté a ostatné nie. Žiaľ, dôverne ju poznám... Iba ak by to bola naozaj nejaký zvláštny druh sinice, ktorá neobľubuje svetlo, čo sa mi moc nezdá. Nebude to skôr rozsievka? Inak na sinicu Neritina nechodí, dokonca som mal dojem, že pri výskyte sinice podozrivo rýchlo uhynie, ale pri neritinách človek nikdy nevie, kedy je už stará.
Tím myslíte třeba Okružák kanadský? A neskončí to tak, že se třeba zbavím řasy, ale budu mít plné akvárko šneků?
Podle mého jde o nějaký druh sinice a doporučuji šneky okružáky.
0 16.07.2017 22:02 DavidCZ – Černá řasa, mazlavá konzistence
Starší reakce
Moc živin ve vodě, malo co2, nemyslim to tekute to je dvě věci.
Asi to tak na fotke vyzera,ale nemaly by to byt sinice je to ta GSA a zakozeneny mech.
Tie štetinky som mal na mysli a GSA.
Řekl bych,že tam vidím sinici.
Zdravim.V poslednom case sa mi zacala objavovat riasa GSA a Černá štětičková řasa BBA.Pridal som aj CO2 a tekutý uhlík asi 2 týždne.Rastlinka rastú pomalsie ako pred tým,ale stále bublinkujú.Neviem prísť na prícinu, co sa mohlo zmeniť.
Asi mesiac dozadu sam nadrz preliecil ESHA 2000. a mam pocit,ze odvtedy sa to najak rozhadzalo.Je to možné?Množstvo hnojiva najdete v prezentaci.
Starší reakce
Řasy vadí převážně esteticky. Rostlinám škodí když je porůstají, ale je to víc následek než příčina - na zdravé rostliny si moc "netroufnou".
Akváriu by chemicky mohly škodit sinice - modrozelené řasy. To (zatím) není Tvůj případ.
Pokud to zůstane v rozumných mezích, neměj z řas obavy, jsou to rostliny. Nicméně aniž bych rád maloval čerta na zeď, raději počítej s tím, že tohle je teprve začátek. U mladých akvárií bývá někdy s řasami problém.
0 27.03.2017 21:08 DavidCZ Dobrý večer, na kořenu se usadila nějaká řasa. Nikde jinde ji moc nevidím a sklo čistím
Jde mi o to, že mi esteticky nevadí, ale nevím, jestli třeba není nebezpečná pro rostlinky nebo ryby... Mám se ji pokusit nějak odstranit nebo ji tam můžu nechat? Děkuju za radu.
Starší reakce
Proč hnojíš v novém akváriu, kde rostliny ještě nestačily ani zakořenit a žádné známky deficitu nemají?
No dno i filtr mam uz zajety ze stareho akva, takze tak mlade zase neni.
30% vody menim kazdy tyden. Nemuzu rict, ze by se rasa zhorsovala, ale stale tam je a bojim se, aby se nerozjela poradne.
Testy na NO3 a PO4 bohuzel nemam.
Asi zkusim to pmdd bez kno3, ryb tam mam docela dost.
Treba si uvedomiť, že riasa je súčasťou akvária. Mesiac založené akvárium je ešte "mladé" a musí si tým prejsť. Rozhodne nehovorím, že je to úplne v pohode.
Treba zmerať NO3 a PO4 a porovnať ich pomer. Malo by to byť 1:10, ale to nieje určite platné pre každé akvárium.
Co2 z kvasníc je nestabilné, ale dá sa to odsledovať pomocou permanentného testu CO2.
Najjednoduchší recept ako pribrzdiť, alebo zastaviť riasu je výmena 30% vody
0 14.03.2017 18:13 kmara [10] - Cichlidy Zdravim, potreboval bych poradit. Akva zalozene cca mesic a zacala se mi delat slaba vlaknita rasa, ale jen uprostred akvaria na kosokvetu.
Svitim 2x30w T8 zarivkama, 12-15 a 18-21hod, pridavam CO2 z kvasnic a hnojim 3ml denne PMDD s KNO3. Napadlo me zkusit to bez KNO3.
Muze mi nekdo poradit, aby se rasa nezhorsila?
Bohuzel testy na vodu nevlastnim, jen pH 6,8.
Vstupni voda pH 7,5,UT 6°KH ,CT 13°GH
Starší reakce
Kup si tekutý uhlík nebo to jde horkou vodou, natáhni do stříkačky a foukni to na řasu (na dřevu) jde to i kysličníkem (Peroxid vodíku 3%). Dřevo prostě v akváriu zlobí zvláště ze začátku.
larix napsal: Jelení paroh ... príliš veľa horčíka v pomere k vápniku
Opravdu? Naprostá novinka pro mě. Je to Tvoje pozorování, nebo to je nějak obecněji známá a vyzkoušená věc?
Jelení paroh nežerú ani otíci ani slimáky. Príčinou je buď nadmerné osvetlenie, slabo fungujúca mineralizácia alebo príliš veľa horčíka v pomere k vápniku. U mňa to bol vždy ten horčík, stačilo ubrať ale u teba to vidím na tie prvé dve príčiny, zvlášť, keď si nedávno zvyšoval množstvo svetla.
Starší reakce
Alelopatia akváriových rastlín sa príležitostne niekde spomenie ale je to niečo ako manželka komisára Kolomba. Dnes som si všimol, že korene M. hirsuta nejakým spôsobom potláčajú rast niektroých rias. Na skle pod úrovňou substrátu rastie zmes sinice a červenej riasy a situáciu je možné vidieť na priložených fotkách. Či ide o cielenú alelopatiu a alelopatické chemikálie vylučuje celá rastlina alebo ide len o zhoršenie podmienok pre riasu vylučovaním kyslíka, kyseliny citrónovej atď. koreňmi, je otázkou...
Pořád se tu bavíme pouze o makro a mikro živinách a o dost problematickému pojmu "Vyvážených" podmínek v akváriu. Předpokládám že se i rostliny dokáží bránit řasám. Pojem "Alelopatie" je dost známá věc i když u akvarijních rostlin to asi nikdo moc nezkoumal.
Fungovat to může, ale mi se časté propírání filtru neosvědčilo.
Děkuji za obsáhlé vysvětlení a rozumím tomu. Přečetl jsem tu hodně informací, ale jak bylo řečeno, co funguje jinému, nefunguje druhému. Nikdo nemá stejné podmínky a faktorů co to ovlivňuje je 100+1
Bohužel asi zázračný návod neexistuje, ikdyž se to někdy v různých článcích tak může zdát
Když jsme u toho, může tento postup fungovat, když pominu přímo ty výrobky?
www.profiplants.cz/…
3 04.02.2017 10:43 Marcel G –
Re: Maq Pro zájemce o tuto problematiku přidám dva odkazy na odborné články pojednávající o možných faktorech, které mohou stát za "probouzením" (klíčením) řas:
1)
link.springer.com/…
2)
link.springer.com/…
Každý nechť si udělá závěr sám, jestli je zrovna amoniak tím jediným/hlavním faktorem, který za to chudák "může".
PS: Pro ty, co neumějí anglicky: Dočtete se tam o světle, teplotě, anorganických živinách (např. nedostatku N, P, Mg nebo jejich výrazném přebytku), chemikáliích, pH, biotických faktorech, pohybu vody, stresu, antibiotikách, UV a dalších typech záření, jakožto o potenciálních faktorech, které mohou ovlivňovat "klíčení spór" řas (angl. spore germination).
K tomu bych ale ještě rád podotknul, že většina řas přítomných v našich akváriích není ve stádiu spór, nýbrž ve vegetačním stádiu, což znamená, že už jsou "probuzené" a připravené k růstu. V podstatě by se daly přirovnat k "už vyklíčeným semínkům podobajícím se mladým rostlinkám". A jako takové nepotřebují "probouzet". To jen tak na okraj.
Ona myslím ta teorie o čpavku/řasách stavěla na tom, že řasy za přítomnosti čpavku iniciují proces množení.
Já tomu taky moc nevěřím. I kdyby to bylo skutečně tak, moc nás to v boji s řasou nevyzbrojí, protože akvárium bez amonia je nepředstavitelné. Všechen rozklad organických látek prochází bodem, kdy je dusík dekomponován na čpavek, a teprve potom - funguje-li nitrifikace - se oxiduje na dusičnany.
Docela bych vsadil na to, že to někdo někde broukl jako hypotézu, a ta se šíří, protože se líbí obchodníkům. Vyloženě z ní totiž vyplývá: Máte řasy? Potřebujete pořádný filtr s drahými filtračními náplněmi.
==
Mám v plánu uskutečnit experiment: Založit "vodu", do které přidám dusík výlučně v dusičnanové vazbě. Uvidím, zda se zazelená.
3 04.02.2017 10:04 Marcel G –
Re: Zip Zip napsal: jaký máte názor, že je čpavek jeden z největších důvodů pro vznik řas. Na některých webech se tato teorie dost propagujeČpavek=amoniak nebo amónium (NH3/NH4+) je běžnou dusíkatou živinou rostlin i řas. Je to živina, jako každá jiná, i když patří mezi tzv. makroživiny, což znamená, že jí rostliny/řasy potřebují v mnohem větší míře, než třeba mikroživiny (chlór, železo, mangan, zinek, bór, měď, molybden ...). Už z tohoto samotného faktu je jasné, že tuto živinu rostliny/řasy potřebují ÚPLNĚ STEJNĚ jako jakoukoli jinou esenciální živinu. Amoniak/amónium tedy není v ničem výjimečný a podle mého názoru nevede k přemnožení řas o nic více, než jiné živiny. Důležité je si ale také uvědomit, že rychlost růstu rostlin/řas souvisí velmi úzce s vyváženým poměrem těchto živin. Dejme tomu, že rostliny/řasy k dobrému (rychlému) růstu potřebují 10 mg/l NO3, 1 mg/l PO4, 5 mg/l K, 0.01 mg/l Fe atd. Při tomto poměru živin bude jejich růst nejrychlejší. Pokud ale budou mít k dispozici 1 mg/l PO4, 5 mg/l K, 0.01 mg/l Fe, ale jen 1 mg/l NO3, jejich růst se výrazně zpomalí (k optimálnímu růstu jim bude chybět 9 mg/l NO3). Pokud do takovéhoto akvária přidáte 9 mg/l NO3, růst rostlin/řas se raketově zrychlí (protože předtím byl jejich růst bržděn nedostatečným množstvím dusíku). To samozřejmě platí i o amoniaku/amóniu. Pokud do takového akvária přidáte větší množství NH3/NH4, rostliny/řasy na to zcela jistě zareagují pozitivně (tj. zrychlením růstu, rapidním nárůstem biomasy). Navíc NH3/NH4 přijímají rostliny obvykle lépe, než NO3 (je pro ně prostě lépe stravitelné), takže svým způsobem je NH3/NH4 pro rostliny/řasy o něco chutnějším zdrojem dusíku. Není ale pravda, že samotné NH3/NH4 bude mít za následek přemnožení rostlin/řas. Musí být splněna i řada dalších faktorů: dostatečné osvětlení, okysličení vody, proudění, dostatek a vyváženost ostatních esenciálních živin, absence toxických látek, absence řasožravců, absence/zanedbávání údržby (vč. výměn vody) apod. Zvýšené koncentrace živin jsou samozřejmě problematické (jak pro zdraví živočichů, tak pro kondici rostlin, tak pro přemnožení některých řas), ale je třeba to vždy posuzovat v kontextu dalších faktorů. Sama o sobě nemusí být zvýšená koncentrace živin ničím katastrofálním (o čemž konec konců svědčí spousta akvárií lidí, kteří hnojí metodou Estimative Index, aniž by měli ve svých akváriích řasovou kalamitu).
Čpavok v zabehnutom akva nenameriaš, a aj tak môžeš mať riasy. Organické znečistenie, organické rozpustné látky, by bolo zaujmavejšie merať.
Inak nemáte návod, ako dopestovať zelenú plošnú riasu? Myslím v akva, nie v pohári na okne. Akosi sa mi vytratila riasa z akva, akákoľvek viditeľná, a ryby mi hladujú, hlavne 2x SEA. Najviac si to odniesla saggitaria, ta je zdecimovana.
Predĺžil som osvetlenie na 12,5h, decentne hnojím hnojivom pre izbove kvety (obsahuje aj čpavok a hodne fosforu) ale riasa nikde :(
Príležitosne kŕmim aj mrazeným špenátom. Z menšieho akva 2x týždenné prehodím Lemna minor ale za 2 dni uplne zmizne z hladiny, ryby požerú...
Zdravím,
jaký máte názor, že je čpavek jeden z největších důvodů pro vznik řas. Na některých webech se tato teorie dost propaguje
Je mi jasné, že to nebude tak úplně černobílé,ale jde mi o to jestli není úplně blbost si koupit test na čpavek a pokud nějaký naměřím, tak se ho snažit snížit (přitlačit na výměny, častěji odkalovat atd...) a tím eliminovat podstatnou podmínku pro vznik. Díky
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79215x