Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 69 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:44 Muž isamik [180]
Doplnil jsem to i do profilu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:41 Muž isamik [180]
Vzduchový filtr nemám, jelikož mám akvarko v sousedství postele. Motorek hluči :-( .
Co se týká toho pozadi, je umístěno za akvariem. Lak jsem použil vodni, tak přepokládám, že v tom to není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:40 LuXy
Nie že niesú nezávadné, ale pokiaľ nepoužil lodný lak, tak sa mu môže po čase rozpúšťať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:39 Štěpán
Cože? V tak malinkém akvárium polystyrenové pozadí? Všechny laky opravdu nejsou nezávadné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:35 LuXy
Píšeš pri nádrži: "Pozadí: Polystyrenova deska striknuta modrou barvou a prelakovane bezbarvym lakem."



nemôže to byť ten lak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:32 Štěpán
proč v tak malém akváriu nemáš obyčejný filtr na vzduch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 13:30 Muž isamik [180]
Tak uz mám vysledky testu: pH 7, KNK 11°N, NO3 20-30mg/l ( podobně jako u vody vstupní odstáté 3dny), NO2 0mg/l a Fe je taky 0mg/l. Měřeno před chvílí testy aquar. Napadají mě myšlenky na zrušení, ale to nepoznám kde sem udělal chybu. Jinak povlak se mi na hladině tvoří stále. Jestě jsem zkusil změřit KN pomocí tetra testu a výsledek byl 9°N, no je to zavádějící.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2007 11:48 Muž isamik [180]
Dneska po příjezdu domů jsem se docela zděsil, skoro vsechne S.Subulata je jakoby rozpadlá, sice má listy, ale ty jsou průhledné a takové sklovaté. Přisli mi i testy, takže zkusím vodu otestovat. Hygrophila difformis má jen černohnědé konce listů, ale jinak vypadá v pořádku ( zeleně :-) ). Ty špatné listy mám nejspíše otrhat, ale chci se zeptat jestli kořeny můžu nechat. Nebo jestli už neobrazí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 10:15 Tony – voda
Týždeň odstáta voda z čistej fľašky, kde predtým bola iba minerálka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 09:35 LuXy
A s čím si dolieval? nemohla byť nádoba zle opláchnutá od čist. prostriedku (jar a tak)?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2007 09:33 Tony – biele bublinky
Dnes som si všimol jednu vec, možno to pomôže. Pred odchodom z domu som ešte narýchlo dolieval do akvária cca. 1,5 litra vody (náhrada za to, čo sa odparilo). Na hladine sa vytvorila biela pena so zhruba centimetrovými bublinkami. Sinice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 18:55 Muž isamik [180]
Zatím se můžu podělit o to co dělám já. O víkendu jsem zkusil CO2 a jelikož sem namíchal špatne a i po zředění jsem nedosáhl kýženého výsledku velmi malého a relativně stálého dávkování CO2, tak jsem tuto metodu na tento týden opustil (jelikož jsem ve škole a nehodlám otrávit ancíka), ve čt zkusím znovu namíchat do 2,5l špetku kvasnic, hrnek cukru a uvidím jakou dostanu reakci. Taky by měli dorazit testy ( objednával jsem u aquaru jak už jsem zmínil). Změřím NO3 ve vstupní vodě a a akvariu a pak se uvidí. Myslím, že má situace je o to složitější, že se jedná o daleko menší nádrž než 100 u effeca. Z chvilkového dodávání CO2 mám sice pocit, že rostlinám to prospělo (jedná se však o krátkou dobu na pozorování), osvětlení mám nastaveno na 13h denně, tedy o hodinu více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 18:21 Tony – pH
Asi by to chcelo zmerať vodu aj u mňa v akvárku. Poraďte nejaké nie moc drahé ale spoľahlivé testy (môže byť aj tvrdosť a ďalšie veci). Zajtra skočím do rybacinárstva coze , kúpim :) a doma zmeriam X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 17:36 Muž Eff [417] - Rostliny
Tak nám to do sebe pěkně zapadá...... bílej sajrajt na hladině se mi teď (asi o víkendu - nebyl jsem doma) vytvořil taky. Jinak akvárko založeno 10 týdnů, před 4 týdny jsem měnil dno (zkouška octem) a polovinu vody (krupice). Ryby tam asi 3 týdny nebyly, tak jsem trochu tenkrát experimentoval. Změnil jsem zdroj vody, ale pak jsem zjistil že obsahoval příliš NO2 už na vstupu, takže jsem se vrátil k vodovodu a (snad mě neukamenujete) použil nějaký kyselý svinstvo od Dajany na snížení pH. Rostliny rostly báječně, řasa nikde. Samozřejmě jak se pH vyrovnávalo, rostliny se zpomalily, ( i Limnophila sessiliflora - začaly jí i žloutnout konečky - přidal jsem tedy 5 ml roztoku Fe2). Minulý týden se mi rozjela stejá řasa jako píše Isamik a pak měla i dlouhé vlákna - asi stštička? Roste na osvětlených místech. Včera se přidal ten povlak, (mimochodem ryb je tam jen 8) a tak jsem znovu zkusil snížit pH chemicky (7,8 -> 7,3 ). Ne proto, že jsem příznivcem jednoduchých řešení, ale spíš abych zjistil čím to je a necrcal se s CO2 abych pak zjistil že to tím není. No a asi po hodině se bílej povlak začal protrhávat a a rostliny vypustily pár malinkých bublinek. Samozřejmě to problém neřeší, ale uvidíme jestli je na vině pH. Asi to bude komplexnější problém, ale věřil bych že snížení pH dost pomůže. Mimochodem Echinodorus ozelot green a Ludwigia Repens mi rostly skvěle po celou dobu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 16:48 Muž isamik [180]
Prave sinice jsme podle me urcili jako problem. Mozna, ze to z diskuze neni tak patrne. Jinak me akvarium bylo zalozeno jiz od Vanoc, pred 3tydny byly pouze vymeneny rostliny a ryby opustili toto akvarium, teda krom ancika a zebry. S temi radami ja rozhodne neporadim, ne ze bych nechtel, ale protoze nevim. Od toho tu jsou daleko zkusenejsi, ze Side ;-) ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 16:30 Tony – To: Sidonius
Pri debatách s Isamikom ste Sinice vylúčili... mám teda v akvárku to isté čo mal on? Ako je možné zistiť, či ide o sinice? Ak by to skutočne bolo tak, je možné, že v akváriu boli od založenia a až po mesiaci sa namnožili do takého množstva, že začali robiť neplechu? tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 16:18 Sidonius
Sinice? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2007 15:47 Tony – To: Isamik, Effec
Možno k rozlúšteniu prípadu pomôže aj moja skúsenosť. Mám asi 6 týždňov založené 20l „akvárium“ kde som si namnožoval rastlinky. Je postavené pri okne, mimo priamych slnečných lúčov, ničím neprisvecujem. Prvý mesiac pohodička, čistá hladina, potom som potreboval niekoľko rastliniek presadiť, odsal som asi 70percent vody, porobil čo bolo treba a následne dolial týždeň odstátou vodou. Po pár dňoch sa na hladine začal vytvárať čudný film. Zhora vyzeral ako bielko z práve rozbitého vajíčka, také trošku do žlta, inak priehľadné. Keď som do toho pichol prstom, narušil sa jednoliaty povlak a dotrhal sa na také biele kúsky. Niečo ako keď po zime povyberáte z bundy malé kúsočky rozžmolených servítok. V akváriu okrem rastlín a filtra (Fluval 3 plus) nie je nič, netypujem to ani na prach, ten by sa bol na hladine zbieral už počas prvého mesiaca. Tak čo by to mohlo byť?

Tony
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2007 23:48 Muž Eff [417] - Rostliny
A jak jsem si teď všiml u tebe, Sagittaria subulatea se se mnou taky loučí a dvě Lilaeopsis novae-zelandiae vypadají že se jim bude dařit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2007 19:14 Muž Eff [417] - Rostliny
Isamik: mám stejný problém.

I parametry vody mám skoro stejné: pH 7,6 ; 6,5dKH ; 11 dGH, NO2 = 0; NO3 <= 10mg/l (nádrž 120 vody, osvětlení 3x20w)

Držím palce a s napětím očekávám jak se ti bude dařit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2007 09:18 fazola
Jen mimochodem. MRP, jak jsem pochopil, má letos státnice a zřejmě ho již v Brně nebude. Takže pokud kupovat, tak rychle. Jinak v Brně se dá sehnat PMDD i od Rosíka, respektive ho zprostředkovává akvahumble. Pro upřesnění ho kontaktujte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2007 09:11 langosh
Já jsem řešil sinice úspěšně již zmíněným vypnutím světel (7-10 dnů bez asi dvou hodin denně na krmení) bez jakékoliv újmy na rostlinách nebo rybách. Doporučil bych to i isamikovi + po skončení kůry postupovat podle rad Sida.
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2007 12:49 Sidonius – To Matlala
Matlala: "...a co je lepší jen T.C nebo nějaký chelát železa..."

Já bych dal přednost komplexu stopových prvků před chelátem železa, a to právě z důvodu komplexnosti. Jak už jsem zmínil - mám "návyk" na Tenso cocktail, ale např. MRPův Plantex CSM+B bude jistě dobrým řešením. :-)
pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 22:18 Muž isamik [180]
palec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 22:14 Štěpán
Jéééé, děkuju! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 22:11 Muž isamik [180]
Ano vím to Štěpane, vím že u malého akvaria cca v litrech je problém obtížně řešitelný narozdíl od akvária o několika stovkách litrů, které případnou chybu "lépe ustojí". Měl jsem namysli podobně velkou nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 22:02 Štěpán
" zajiste ze ma cenu resit takhle malou nadrz, pro me. Kdyz udelam podobnou chybu u jineho budu to tam mit taky."

To není tak docela pravda. Technický příklad: model letadla mrňavý a větší. Jistě si dovedeš představit, že odstranění problému u malého dá hodně práce a možná bude i nemožné. Kdežto u většího se ten problém vůbec nevyskytne, nebo když ano, půjde snadno vyřešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 21:41 Muž isamik [180]
Jeste burcak dodatecne zredim do 2l a doleji vodou, dnes sem moc nebublal, rekneme 2h. PH zhruba 7,5° a alkalita 6,5° meril jsem teste pred zhasnutim. Asi by to par rybek vyresilo a tohle je zbytecne placani, ale rybky se mi pridavat nechce. Jeste jsem nenasel ty prave rekneme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 21:30 Muž matlala [798] - Rostliny
a co je lepší jen T.C nebo nějaký chelát železa dost by mě to zajímnalo-vstupní vodu mám Fe-0
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 21:29 Sidonius
Nevím, hřebíky do akva nezatloukám - v případě potřeby používám T.C. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 21:28 Muž matlala [798] - Rostliny – to sid
no já bych se zeptal jestli ty hřebíky fungují či ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 21:26 Sidonius – To Isamik
Vím, proč jsem napsal: "...k výrobě burčáku použijte raději větší (2-2,5 l) než menší PETku, hrnek cukru a špetičku sušených kvasnic. Rozjezd bude chvilku déle trvat, ale dodávaného CO2 bude spíš méně, než více. A to je v případě malé nádržky dobře...."
Možná byste mohl burčák zředit a přelít do větší PETky...

K testům - když COčkujete, měl byste si pohlídat alkalitu a pH. Pokud budete přihnojovat, pak si pořiďte test na Fe, NO3 a možná i P. Při fungující nádrži se může zdát investice do testu na NO2 zbytečná, ale pro sichr (a případ chyby, která by mohla narušit nitrifikaci), je dobré jej po ruce mít.

K dodání Fe používám Tenso cocktail, ale jakákoli jiná chelatizovaná forma je O.K. (O rezavých hřebících, resp. schopnosti rostlin využívat dvojmocné nebo trojmocné železo, se rozepisovat nechci a nebudu.)

V souvislosti s hnojením si dovolím znovu zdůraznit - méně je mnohdy více a v malé nádržce to platí dvojnásob! Pro začátek si kupte KNO3 a Fe např. po 5 gramech, rozpusťte je ve 100 ml vody a hnojte po kapkách.

Závěrem: Štěpán pochybuje o vhodnosti přidávat CO2 do tak malého akva. Svým způsobem má pravdu... Pak bych měl další návrh - třeba by místo CO2, KNO3 a Fe pomohlo přidat pár rybek a možná by to váš problém vyřešilo...

Ať už se rozhodnete jakkoli, já jsem jen napsal svůj názor na věc a ten nikomu nevnucuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 19:23 Muž isamik [180]
Ano resim to 20l, zajiste ze ma cenu resit takhle malou nadrz, pro me. Kdyz udelam podobnou chybu u jineho budu to tam mit taky. Alespon se neco dalsiho dovim. K te riskantnosti take se obavam nechci to prehnat, ale presto chci pomoci timto zpusobem pomoci rostlinam a neublizit ancikoj( stale uvazuji o jeho preloveni) a zebre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 19:22 Štěpán
Před časem jsem se koukal na tvoje akvárka a měl jsem dojem, že to jedno bylo větší a že řešíš to...

20W na 18l by doopravdy mělo stačit.

Vyplatí se takhle složitě řešit tak malé akvárium? Je rozumné přidávat do takhle malého objemu CO2? Jestli to není příliš riskantní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 19:19 Muž isamik [180]
No jasny Stepane :-), myslis ze 20W na 18L na sinice pomuze? Mozna ano, ale popravde Sidova narozu si cenim daleko vice nez tveho. A jak myslim to postupne meneni? Myslim ze to tak delam, pridanim co2 a naslednem zjisteni P a N latek, pripadne reseni pridanim nektere. A k tem metodam, zatim jsem zjistil 3. Antibiotika nehodlam zkouset, zatemnit nebo neco udelat s N a P latkami. Zkousim momentalne to posledni. Tak mi prosim povez svuj naroz co by si pouzil ty jak by si resil tento problem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 19:10 Štěpán
Není jednodušší přidat jednu zářivku A POČKAT několik týdnů, co to udělá, než tady takhle plašit? Když mám nějaký problém, který je způsoben několika možnýma příčinama, tak se vyplatí zkoušet je měnit postupně jednu po druhý a né bezhlavě všechny najednou.

Pořád píšeš jako tatar... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 19:08 Muž isamik [180]
Musim rict, ze "nastelovani" bublinek CO2 me dava docela zabrat. Budto me to bubla moc nebo zkousim upustit a tim se zbavim tlaku a prestava bublani a dobu cekam na natlakovani. Nerad bych zpusobil otravu. A jeste bych se chtel zeptat kolik bych si priblizne mel poridit hnojiva, aby mi zbytecne doma neprebyvalo, nejaky ten hruby odhad. A jake testy si poridit, predpokladam Nitrit test NO2, Nitrat testNO3, Fe test (Fe2,3+), chtel bych se zeptat, zda jeste nejaky pridat, kdyz uz objednavam nebo tyto testy me budou stacit na me potreby, prece jen krom ceny jeste figuruje postovne v cene. Co se tyka hnojiva, tak predpokladam tedy KNO3 a nevim jaky chelat zeleza. Tedy kolikatiprocentni primes. Nejspise objednam u pmdd.mrp-cz.com/… kvuli dostupnusti koleje v Brne jsou pro me dostupne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 15:14 Muž isamik [180]
Dekuji za ty odkazy. Jinak CO2 sem pred prectenim vaseho posledniho prispevku namichal podle Raviolky, tj. 150g cukru ( vazeno), v lednici sem vzal klasickou kostku kvasnic a zni ukrojil tak 1/4 rozmichla ve vlazne vode a nalil do 1,5 l petky ktera je plna tak kolem litru. Podarilo se mi neco rozbryndat takze kvasnic s cukrem je tam o malinko mene. "Burcak" nechavam prebublavat pres dalsi 2litrovou "petku", jeste sem jemny kaminek nedal do akvaria. Jelikoz burcak nezacal bublat, namichal jsem ho zhruba pred hodinou. Ted premyslim, jestli ho tedy premichat. Zvolil jsem odbocku pred akvariem pro vypousteni prebytecneho CO2. Docetl jsem se o aplikaci bublinek zhruba v pomeru objem nadrze/50 za minutu. No snad to tak "nasteluju" :-). Zitra objednam testy a KNO3, vazim si vasich rad! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 14:22 Sidonius
PMDD mám zvyk nakupovat u Rosíka. www.pmdd.ptakoviny.biz/…
Nevím, jestli ještě funguje, ale včera jsem u něj po delší době objednával, tak uvidím... :-)
Pro vás by mohl být vhodnější nákup u MRPa - pmdd.mrp-cz.com/…, kde máte možnost koupit menší dávky než u Rosíka.



Decentní přidávání CO2 můžete zkusit ještě před případným přihnojováním jinými živinami. Tím nic nepokazíte. :-) Pokud se tak rozhodnete, k výrobě burčáku použijte raději větší (2-2,5 l) než menší PETku, hrnek cukru a špetičku sušených kvasnic. Rozjezd bude chvilku déle trvat, ale dodávaného CO2 bude spíš méně, než více. A to je v případě malé nádržky dobře.



A bublejte nepřetržitě - vyšším rostlinám nesvědčí, když volné CO2 dojde. Řasy na takovou situaci reagují rychle, vyšší rostliny obtížně...



("Nepřetržitě" neznamená, že nemůžete CO2 v případě potřeby či pro jistotu na noc vypínat! ;-))



Martina07 na fóru taky najít nemůžu :-O , ale to nevadí - vaše situace je jiná a potřebuje individuální přístup. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 12:23 Muž isamik [180]
Vim, ze virtualni poradna neni zrovna to nejlepsi, ale popravde lepsi nez nic. Zvlast pro me a me nedostatecne vzdelani v tomto oboru. S temi postupy, zkusim co pisete, jen bych se rad zeptal na nekolik drobnosti a nejasnosti ktere mam. Testy si objednam u spolecnosti aquar, ale s hnojivem jeste budu muset zapatrat, kde najit co. S KNO3 jsem dopatral, ze to je cast ktera se pridava do PMDD, proto jsem ho zminoval. Dale budu patrat ve vasich prispevkach. Rad bych se zeptal, jestli s pridanim CO2 muzu zacit drive a tim menit pH a alkalitu nez zacnu merit pripadne hybat s parametry NO3 ci zelezem, pridanim KNO3 ci zeleza?

A k tomu "shelbymu", to byl pouze preklep na tomto foru, ktereho jsem si nevsiml na akvarista.cz jsem patral po selbym :-), kdyz jsem u toho patrani tak se mi prave nedari nalezt forum Martina07.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 11:55 Sidonius – To Isamik
"Virtuální poradna" je velmi ošidná záležitost hmm , takže vám nic neradím, jen popíšu, co bych ve vaší situaci zkusil... :-)
Změřil bych obsah NO3 ve vstupní vodě a v akva. Jesti bude rozdíl markantní, mohl by být stav sagitárií způsoben nedostatkem dusíku. (Jeden ancistrus a jedna neritina k zásobení rostlin stačit nemusí.) Pokud se tato domněnka potvrdí, opatrně - po kapkách ;-) - bych zkusil přihnojovat KNO3. Druhá složka hnojiva - draslík - je makroživina, tzn., že rostlina jej potřebuje poměrně mnoho. Ve vodovodní vodě jej dostatek nebývá, takže jeho decentní přidávání neublíží, spíš naopak.
Jako další v pořadí bych otestoval obsah železa a podle potřeby bych jím (opět po kapkách!) zkusil přihnojovat.
A když hnojit, tak málinko a denně. Hnojit do vodního sloupce do zásoby (občas velkými dávkami) je hloupost.
Přidávání dusíku navíc rozhodí poměr N:P, (resp. NO3:PO4 - vámi zmiňované Redfied ratio, resp. Buddy ratio), což je výrazný počin v eliminaci sinic.
Malá odbočka - domnívám se, že ještě větší význam než rozhození poměru zmíněných živin má skutečnost, že podporou rostlin přidáním limitujících živin dosáhnete snížení obsahu fosforu, který je v případě sinic faktorem č. 1...
V žádném případě bych k přihnojování nepoužil směs PMDD, jak je často doporučovno - voda o tvrdosti 12 st. dGH obsahuje hořčíku dostatek, takže nevidím důvod jej ještě přidávat...
No a v neposlední řadě bych zkusil snížit pH, resp. zvýšit obsah volného CO2 z důvodů, které zde už zazněly. (Osobně bych se nebál zvolit metodu přihnojování CO2 kvašením. :-)

"...Jeste marne patram po foru shlebyho na akvarista.cz..."

Možná proto, že jde o nick "Selby". Ale musím upřesnit, že ten poslední "případ", který zmiňuji, se netýká Selbyho, ale Martina07... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 09:29 Muž isamik [180]
Dneska se pri dalsim pozorovani zjistil, ze listy Sagittarie subulaty jsou pomerne pruhledne, u tech starsich me to neprekvapilo (predpokladam "vymenu" emerznich za submerzni), ale zarazilo me to u novych odnozi rostlin (kde to muze byt zpusobeno jejich novym rustem) hmm . Jeste bych rad rekl, ze vetsina Sagittarie subulaty neni syte zelena, to je tak jeden listek z rostliny ale spise zluta ci hodne svetlounce zelena. Na povrchu se tvori povlak, dalo by se rict, ze se ma lehce namodraly nadech a kdyz ho rozrusim kapesnikem stahnutim hladiny. Tak se rozdeli na bile casti plovouci po akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 00:41 Muž isamik [180]
Jeste sem si precetl o volnem CO2 a jeho vyuziti pri vyssich hodnotach ph. S nahlednutim do Tillmanovy tabulky a s prihlednutim k "znacne nepresnosti testu" to muze byt dalsi pricinou vyskytu, resp. lepsimu rustu vyssich rostlin a tim i k prosperite celeho akvaria naukor ras ci sinic. Tech parametru je opravdu hodne a poznat, ktery je limitujici je pro me jako zacatecnika dost obtizne (retez je tak silny, jak silny je jeho nejslabsi clanek) . Ted uz opravdu spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 00:35 Muž isamik [180]
Urcite mate pravdu, prave sem si precetl clanek v casopise Akvarium c.1 nejvic me zaujal z celeho clanku odstavec nakonci cituji: "Pokud ještě stále doufáte, že bude mít článek
nějaké jednoznačné vyústění, musím vás zklamat. Zaprvé, každé akvárium je jedinečné. Zadruhé, příroda má před námi ještě stále tajemství. Akvarista by měl umět především citlivě vnímat dění v akváriu, přemýšlet a učit se – místo toho se tak často nesmyslně pachtí po návodech a receptech."
Antibiotiky problem rozhodne nehodlam resit, vsak sam se k navsteve doktora uchyluji v opravdu tezkych pripadech :-) . No rasy maj naskok a priroda ma sve tajemstvi, ale ja nerad vidim hnednout listy kytek :-). Taky jdu spim s ocekavanim pokracovani ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 00:20 Sidonius
Nemáte za co děkovat!
Sinice jsou pěkný prevít! :-D Jsou na téhle planetě mnohem déle než ostatní řasy (o vyšších rostlinách nemluvě! ;-) ), a právě jim asi nejvíc vděčíme za svoji existenci - jsme tu díky jejich schopnosti vyrábět kyslík! palec
Čas pokročil... Pokračování příště... :-)
spim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2007 00:08 Muž isamik [180]
Vazim si vasich prispevku Side a diky!! Cely vecer travim na akvaristicky strankach a to nejen techto procitanim vasi pripadne dalsich prispevku, nemohl jsem si nevsmnout toho co mi radite. Prosperita akvaria aby rasa nemela sanci. Ano s tim poznanim rasy sem i proto napsal takto nadpis fora, nevim co to je za rasu a jak rikate mit mikroskop a rasu jeste neznamena vedet co to je zac, vim ze existuje spousta druhu zminuje se napriklad pan Pelikan. No pomerne jde z toho hlava kolem, docetl jsem se krom zatemeni i o pomeru P a NO3, coz znamena merit testy a pripadne prihnojovat ci dodavat ruzne prvky. Myslim si, ze o rozsivky nejspise nepujde, jelikoz jak uz jsem napsal rasa jde setrit snadno a nezustane na listu, dale sem rozsivky vyloucil z toho ze vetsina zdroju uvadi, ze se vyskytuji v nadrzich s nedostatecnym osvetlenim. Co se tyce osvetleni tak svitim tou 20W 827 ( ikdyz odstin asi neni to nejdulezitejsi). Chapu, ze kazda rada je draha, ale myslite ze by pomohlo zvyseni? Taky sem se docetl se u nadrzi 1W na 1L prekracujete o par procent. S tim merenim jednotlivych latek a jejich dodavani, doma mam testy pouze na ph, gh a kh. Takze nejdriv by muselo prijit jejich porizeni, a porizeni hnojiva jelikoz doma zadne nemam. Docetl jsem se o dodavani PMDD, ktere obsahuje KNO3 jako protivahu P. Nejsem zrovna chemik, takze se mi do toho popravde moc nechce. Jeste marne patram po foru shlebyho na akvarista.cz o kterem se sinicemi obcas zminujete ci se na nej odkazujete. Akvarium c.1 mam doma tak ho otevru. A o te komunikaci, budu rad za jakoukoliv pomoc! Jeste jednou diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2007 23:34 Sidonius
Isamiku, já jen hádám, že by mohlo jít nejspíš o sinice! K přesnému určení řas je potřeba kromě mikroskopu (a vzorku řas!) i dostatek erudice. ;-)
Zatemnění samozřejmě zkusit můžete. O této metodě jsem stejně jako vy pouze četl, ale tím její účinnost nezpochybňuji. Jen krátce jsem měl možnost pozorovat pokus o likvidaci sinic zatemněním, a to když jeden kolega tuto procedurou zahájil, aby ji velmi rychle pro vedlejší komplikace ukončil - stres ryb vyvolal ataku kožovce.
Se sinicemi v akváriích jsem se potkal vícekrát. A vždycky jsem se držel zásady, že nejlepším prostředkem proti nim je zlepšení podmínek pro rostliny. Jednoduše se to napíše, složitě realizuje. Ta složitost spočívá zejména v tom, že v každém akváriu jde obvykle při vylepšování podmínek o něco jiného.
Např. u posledního "případu", při kterém jsem "kibicoval", bylo rozhodujícími (ale nikoli jedinými) opatřeními - posílení světla, cílené přihnojování a snížení!!! intenzity a intervalů údržby. ;-)
(Kdybyste o to moc stál, mohl bych vám - ovšem jen po souhlasu majitele zmíněného akva - přeposlat naši korespondenci. Ovšem to, co jsme s ním řešili při osobním setkání, vám předat nedokážu...).

Jak se k sobě budou chovat dvě samičky ancistrusů v 35 l akva netuším - tyto rybky u mě byly domovem naposledy někdy před 15 lety... :-) Ale zkusit bych se to nebál...

Mrkněte ještě sem: www.klub.akva.sk, 1. číslo časopisu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2007 21:57 Muž isamik [180]
Jeste sem se dopatral k tomuto tematu rybicky.net/forum/2156 a zjisteni ze zatemneni nikterak neodstrani pricinu me nepotesilo. Jeste bych mel jeden poznatek ktery se take ve vyse vedene diskuzi je take, hladina ktera je sedobila no kdyz se na to podivam pod nejakym uhlem lehce namodrala. Ikdyz se me nezda ze by to tvorilo "mlhu pod hladinou". Ale kdyz na ni lehce sahnu, tak se za chvili slije. Jeste me napada, ze sem zbytecne zalozil nove forum za coz se omlouvam :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2007 21:37 Muž isamik [180]
Co jsem za tu chvili dohledal, tak by mohlo pomoci dokonale zatemneni na nekolik dnu. Jeste budu dal hledat. Chtel bych se zeptat, jestli se snesou 2 samicky anciku ve 35litrech? Abych ho zbytecne nestresoval zatemnenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2007 21:24 Muž isamik [180]
Děkuji Side, mohu se zeptat na nějakou radu předtím než budu hledat po fórech?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [69] 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79067x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351?od=3401