Ryby do akvária 21 - 50 l (malé akvárium)
Ja mám pseudomugil luminatus asi rok a pol v nádrži 60x40. Za ten čas sa namnožili na nejakých 20 kusov a v druhej nádrži je omladina - asi 4 kusy.
Potvrdzujem, sú ďaleko zábavnejšie a odvážnejšie ako tetry ohnivé, malé razborky a podobne.
Samci sa navzájom porovnávajú, kto je väčší kos a občas prenasledujú samice.
Pokud by to tady někdo pročítal, chci sem dát názor na pseudomugil luminatus, co jsem nakonec pořídila do nádrže Okénko, objem 54l hrubého.
v akva jsou aktivně množící se tylomelanie, proto má topítko na 26°C, filtr má prakticky nulový proud, mám ho hodně stáhlý.
Lumináty jsem kupovala už dospělé na burze na Pankráci, paní mi hezky desítku nakombinovala 5 samců 5 samic, ryby mají krásné a zdravé.
Mám je sice teprve dva měsíce, ale jsem z nich úplně na větvi. Kam se chováním hrabou tetry nebo i razborky. Lumináti si zabírají celou nádrž, žerou z hladiny, z vodního sloupce ale i ze země a pořád něco šnekům kradou. Naprosto do šneků nešťouchají a nezajímají je tykadla (to samé se nedalo říct o čichavci medovém, co jsem tu měla předtím). Je známkou, že se tyldy dále množí a hezky rostou, že si opravdu nepřekáží. Lumináti naprosto vynikají ve spoře osvětlených nádržích, takže ideální do low tech. Jak si samci imponují je naprsto úžasná podívaná, vydrží jim to i několik minut, roztahování ploutví, prohýbání se, barvičky, nádhera. Množí se každý den, vajíčka se dobře sbírají z mechu, jsou hezky viditelná. Sběr vajíček jsem po nějaké době vzdala, ale můžu říct, že v tuhle chvíli mám na hladině 4mm mládě, co už plave až 5 cm pod hladinou s dospěláky, kteří ho úplně ignorují, a asi pět dalších mládat od 1mm až do 3mm, co plavou na hladině, před dospěláky se schovávají ale při pohledu do nádrže zhora jsou jasně vidět. To 5mm mládě už má to svoje výrazné oko a modrý proužek na břiše, jako dospěláci a chytá i oranžový nádech.
Za mě je to ryba snášenlivá, snadno se množí, snadno se krmí a doporučuji jí všemi deseti.
Starší reakce
Děkuji za názor zůstanu tedy jen u Betty a možná přidám šneka.
V tak malým objemu bych nekombinovala bettu s dalšími rybkami - hejnovky budou stresované nejen malým počtem, ale ještě bojovnicí. Spíš bych akvárium "dozdobila" zajímavou rostlinou, kamenem, kořenem nebo třeba šnekem.
0 16.09.2023 23:33 Nook – Betta 30L
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, když zakládám 30L akvárko můžu krom Betty tam dát i pár menších rybek dejme tomu do 6ks, nebo to je už přílíš na takový objem? Vím, že Betta může být agresivní ikdyž záleží na povaze jedince, ale zase nechci aby tam byla úplně sama a krevetky tam nechci děkuji.
Starší reakce
Ahoj, low tech akvaristike len s rastlinami sa venujem už +-10 rokov, takže už viem, aké druhy rastlín mi rastú v našej vodovodnej vode a pod akým svetlom ????. Už vopred si chystám rastliny, pre začiatok, kým sa bude zabiehať nové AQ osadím aspoň 90 percent dna a nad to ešte dám rožkatec, najas, lemnu minor a pod. Chovám si 5 druhov drobných slimákov ako napr. levatka, piskorka a pod. ???? Clithoni sú úžasní a keďže toto bude zakryté AQ, konečne si ich môžem zohnať, z ostatných nádrží by mi utiekli ????. Z rybiek asi pôjdem do drobných razboriek, ešte uvidím, ktoré presne . Vďaka za rady
Ahoj,
Kromě většího akva mám i kostku 25x25X30 bez techniky a v ní Endlerky plus Razborku skvrnoocasou. Daří se jim, takže nemusíš mít strach. Jak psala Beastie .. pokud není filtr musíš dát hodně rostlin plus výměny vody. Moc na to nesviť. Stačí 0,2 W/litr vody při nenáročných rostlinách. Plovoucí rostliny taky fajn ale světlo musíš mít aspoň 5 cm od hladiny. Hodí se tam i nějaký šnek jako Clithon - u mně funguje i Neritina. Alespoň nemusím pořád čistit skla od řasy
Když tak koukni u mně na prezentaci. Samozřejmě, že pokud zvolíš malé rybky můžeš přidat i krevetky. Bude jim dařit i ve studenější vodě.
Ďakujem. To je dobrá rada, to mi hneď nenapadlo
. Uvažovala som aj nad drobnými živorodkami, napr. Poeciliopsis prolifica. Už chovám vo väčšom akváriu skupinku Phallichthys tico a sú úžasné, takže možno sa pozriem aj po nejakých drobných rybkách vhodných do miniakvárií.
Řešila jsem něco podobného, protože mám akva kostku a hledala jsem, která ryba se hodí spíš do kostek a je jí jedno rozměr dna. Bohužel jsem přišla na to, že žádná taková ryba není, málokterá plave na výšku, všechny plavou na délku. Proto si myslím, že je nejlepší počítat akva objemově prostě níž, místo 32 litrů si říct, že má 25 (místo reálné výšky počítám max výšku jako je šířka) a vybrat ryby tak.
Pokud bez techniky stejně jako u mě znamená bez topítka, padá tím betta, která je jinak do těhle objemů to pravé. Mě se třeba líbilo mít pár samců endlerek, asi tak 4 s krevetkami nebo klidně bez. Bez samic (a bez yellow tiger, hybrid šikanuje ostatní). Pár nějakých halančíků by mohl jít, záleží na parametrech vody. Tetra ohnivá je vděčná, měla jsem jí od 50 litrů po 300 litrů, je jí to úplně jedno, kde je a co se kde děje, dokud je tam jídlo. Jakákoliv z mikrorazborek by taktéž neměla mít problém s velikostí akva, 10 ks, plovoučky, hodně kytek, krmit málo, dobrá údržba, umím si představit.
0 24.07.2023 15:35 Simeon7femme – AQUA BOX AB-408
Ahoj. Venujem sa low-tech akvaristike, jedinou technikou teda u mňa býva osvetlenie. Teraz sa ku mne dostalo akvárium AQUA BOX AB-408 s rozmermi 410x250x315, teda cca 32 litrov. Má kryt so vstavaným LED osvetlením. Uvažujem, aké rybky sa hodia do tvarovo akvária, ktoré je vyššie a má menšiu plochu dna. Úkryty im samozrejme viem spraviť či už hardscapom alebo rastlinnou džungľou.
Starší reakce
Větší je vždy lepší. Kvůli stabilitě prostředí, případným kalamitám, překrmení atd. Osobně bych ubral trochu na počtu krevet a bude to určitě v pohodě i v tom 40l akva.
Tedy při fungujících rostlinách a pravidelné údržbě.
Takže ještě jednou do fora
. Počítala jsem s rozměrem 45x30x30. Myslíš, že by pomohlo kdybych koupila 45x36x33 53 litrů hr. Delší akvárium teď nechci potřebuji, aby mi tam zůstalo 80cm na další akvárium které si chci pořídit až po tom co dáme do poradku bydlení.
Ahoj. Betta krevetky japonské nesežere. Leda by je mohla umlátit dokud budou opravdu mladé, pokud to bude nějaká prudší povaha. Ale běžné to není. K dotazu. Není 40 l akvárko jako 40 l akvárko. Pro krevetky a pancíky bude důležitější plocha dna než litráž. Pancéřníček malý se sice přímo na dně příliš nezdržuje, ale vertikálně si příliš nezaplave. Krevetky japonské jsou v dospělosti docela velké..
Tak aby se nebylo na malé ploše husto.
Ahoj, potřebuji prosím poradit. Mám vybrané akvárium 40 litrů hr. Bylo myšleno jen pro Bojovnici pestrou a 10 krevetek japonských (pokud je nesežere). Byla jsem se podívat v akvaristice, abych měla představu o velikosti akvária než ho koupím. No a prodavač mi ukázal pancéřníčky trpasličí, že bych si je tam měla také později přidat. Nakonec jsem na pancéřníčky doma koukala a nejvíc se mi zamlouvá pancéřníček malý. Vejde se k Bojovníci a krevetkam i 8 pancéřníčků. Nebo je to moc. I s ohledem na to že Pan. Malý je živá rybka a Bojovnice by to nedávala
? Počítám se závěsným nebo externím filtrem bez dodávání CO2 a hodně rostlin.
Starší reakce
Já měl hejno tetry ohnivé. Jsou to držáky, poslední kus na dožití mám snad 5 let +.
Ale musíš mít co nejvíce kusů, jinak jsou ploché, statické a zašívaj se do porostu.
EDIT: Uvažuji o zářnoočko Normanovo a nebo dokup C.Pygmaeus...ale tam bývá vysoká úmrtnost, tak nevím. Ale na hejno je parádní pokoukání...
Mně je vlastně celkem jedno, jaký druh to bude, ale rád bych je pořídil ve Sklorexu, což limituje výběr. Mimo razborek jsem u nich našel medaky a tetry ohnivé a možná jsem ještě nějakou vyhovující rybku přehlídl. V podstatě radši hejno malých rybek než jednu nebo dvě větší (nabízela by se betta) a taky jim musí vyhovovat ta malá plocha 30x30cm a současně nesmí moc lovit krevetky, ideálně vůbec, což spoustu malých rybek taky vylučuje.
Takže velikost hejna jsem díky vám všem vyřešil a teď se můžeme pustit do těch rybek.
Bornejky i kubotaiky jsem už měl, ale ničemu nevadí je pořídit znovu, ale klidně se nechám nadchnout pro jiný druh.
Ano, jsou to aktivní, malé rybky. Což by nemělo vadit, zejména když nechce jiné rybky. Nějak extra se kubotaiek zastávat nebudu, ale pokud někomu vyhovuje neustálý aktivní pohyb v akváriu, tak není problém. Navíc, při absenci jiných rybiček opticky "zaplní" akva pohybem... A s těmi jejich "zelenokovovými" odlesky je to pěkné podívání. Ano, vyžadují prostor k plavání, takže pokud je akva džungle + třeba nějaký složitější scape, tak prostor může chybět - ale to všem
Osobně jsem s nimi spokojený a můžu je doporučit, já jen možná rozšířím hejno. Nicméně, malých a micro rybek je vícero a záleží na každém, jaké má preference
Já kdysi měla v 25l boraras maculatus a měla jsem jich tam 15, není problém. Je problém je ukrmit, hlavně tyhle nano ryby hůř snáší tydenní nepřítomnosti, nebo s tím počítat a týden dva předtím krmit dvakrát denně a kvalitně (mražené, živé, ne umělé).
Do maculatech bych ale už znovu nešla, vybarvený správně byl jen alfa samec, jinak všichni dva centimetry odstup od každého dalšího, nic moc chování, dost statické. Bornejky hodně frčí, na internetu jsou jich plné komunity pořádně zarostlých nano akvárií. U nich je klíč plovoučky
Razbora ranongská/Kubotaiky se tu probíraly, že jsou živé až moc a tím to není dobré pro nanoAQ (chybí prostor pro pohyb). Ale nevím, sám jsem je zvažoval a bylo mi rozmluveno. Ale zajímá mě, jestli je to pravda nebo otázka konkrétního hejna? Jaké máš zkušenosti?
Mám v 25l nádrži kubotaiky - 10 ks a je to málo. Pokud nechceš jiné ryby, tak klidně 20 kousků. Jsou pěkné, živé a malé - takže hejno bude super...
Rád bych dokončil třicetilitrovou kostku, kde jsou jenom neocaridiny a pár šneků. Uvažuju o bornejkách nebo jiných malých razborkách, ale nevím, kolik si můžu dovolit kousků, aby jich tam nebylo moc, myslíte, že to snese 15-20 kusů? Žádnou další rybu už tam dávat nechci, ani na dno.
Starší reakce
Musím bohužel souhlasit, že Duhounek vidloocasý je dosti teritoriální. Z hejna cca 20 kusů zbyly akorát dvě samice..něktěří vyskákali z akva, některým "odešla ocasní ploutev" - težko říct, zda následkem okusování a bakteriální infekcí nebo něčím jiným. Každopádně minimálně jeden samec tam fest proháněl všechny. Mrzí mě to, neb Duhounek vidloocasý je krásná, živá a nebojácná ryba.
U duhounků bacha, menší vidloocasý, který vypadá pěkně a menší akvárium zvládne, tak se dokáže chovat dost teritoriálně. Jakmile nebyla v akváriu větší ryba než on, tak všechny vyháněl do úkrytu. Až přelovení do větší nádrže s většíma rybama ho umravnilo, tam si nedovoluje.
Jinak jsem je měl ze Sklorexu a z osmi šest během asi dvou měsíců uhynulo, nevím, jestli to byl nějaký špatný odchov nebo nevyhovující podmínky v akváriu, nic z toho nevylučuju, ale už to znovu riskovat nebudu, byť vypadají nádherně.
Z trojice vidloocasý, diamantový a boesemanův je mírumilovný pouze diamantový. Ten nechá krevety i menší ryby na pokoji, ale ten zase není vhodný do malých akvárií.
EDIT: Ještě se dívám, že se rozlišuje duhounek a duhovka, byť se jedná většinou o stejnou čeleď. Tak snad nějaký jiný duhounek bude v pohodě.
Tak to máme podobné podmínky proto ,abych mohl mít akvária mám termostaty . Studený odchov ryb je omezený . Možná by šli rájovci ,
Duhounci jsou krásní.
Teplotně by vám asi vyhovoval luminatus. Přemýšlet by se dalo i nad paskai, ale mně se nejvíc líbí vidloocasý (furcatus). Jen délka jejich života je celkem krátká.
No právě, ta teplota...nádrži bez topení v říjnu bylo 18, přes zimu 22 a v srpnu ve vedrech až 28 ( ale standard 25). V druhé nádrží mám topitkona 25 kvůli tylomelaniim, v létě opět čekám víc, okolo 27 kvůli slunci.
Že živého krmení mám mikry a Walter worms a co tři dny líhnu artemku kvůli jehlounkum. V létě pak mám v sudu komáři larvy co vylovuji větším rybám. Přemýšlela jsem třeba nad duhounky, pseudomugil, nevím ještě kteří ale
Taktak čichavci jsou import z Asie . Je třeba vědět ,jaká je teplota v místnosti v zimě , potom možnosti živého krmiva . Pak se dá vybrat osazenstvo akvária .Ta beta snese teplotu do 25 C . Na rozdíl od jiných ryb je dobře zarostlá nádrž podmínkou .
Zeptám se tu znovu, třeba má někdo netradiční nápad. Mám akva spíš menších rozměrů (25l, 40l a 54l) které vždy v sobě něco mají, nějak je budu přehazovat, někde jsou nějaké zbytky na dožití nebo importy co nepřežily (čichavec medový, sehnala jsem ho na jediném obchodě, asi import z asie a po pěti týdnech bezpříznakově mrtvý, předpokládám tuberkulóza, nevím jestli z toho samého obchodu chci riskovat další rybu, i když jsem je sakra moc chtěla) a hledám nápady a inspirace.
Chtěla bych nějakou zajímavou rybu, rybu co ještě nemám (mám ohnivé tetry co do těhle rozměrů dobře sedí, krevety, jehlounky) nebo co jsem neměla (razborky), co nepotřebují vysoké teploty, protože nemám topítka (takže žádná betta). Nejsem fanda živorodek v takhle malých rozměrech, popírá to můj princip nádrží, které zvládnou týdenní dovolenou bez údržby ale třeba je to jenom můj strach z neznámého, živorodky jsem nikdy neměla. Mám taky relativně měkkou vodu na ně.
Atlas mě tu trochu zklamal, protože na halančíky si nejsem jistá, ty co jsem chtěla (epiplatys annulatus) nejsou k sehnání a některé hejnovky nejsou až tak zajímavé ryby (zrovna ty razbory, je to hezký doplněk, ale není to hezký solitér, protože toho tak nějak moc nedělají). Všechny články na internetu jsou plné tuctových ryb, neonek, ohnivých teter, malých pancéřníčků (nad těmi stále uvažuji) a živorodek, ale většinou jsou to ryby, co vyniknou lépe ve větším (jako třeba dánio galaxy)
Třeba něco přehlížím, co někdo doporučí. Děkuji
Starší reakce
Děkuji za odpověď. Je to opravdu malé.
Hlavně je těžké je vykrmit, máloco žerou umělého, nejraději nánosy a řasu a v takhle malém akva si nic nenajdou. Já bych se na další ryby do akva vykašlala, už takhle je to malé a šla třeba do nějaké hezké neritiny
Na můj vkus to máš pro otiky moc malé, přeci jen dno 32x32 pro takhle aktivní rybku je docela málo si myslím. I kdybys jich chtěla chovat třeba jen 5-6 tak bych si pro ně představoval plochu aspoň 50x25-60x30
Prosím pořadí mi někdo ohledně rybky na dno? Mám 30l.puvodne jen pro beťáka. Teď tam mám ještě 10 rasborek ragonskych. Kamarádka ke mě ubytovala 6 krevetek. Vím že je to hodně malé, celkově dost omezené. Přece jen bych chtěla něco na dno. Krunyrovce jednopruheho?
Píšou že je hejnový, tedy aspoň 10.ale tady stále čtu že kdekdo má třeba tři a nikdo mu nenadává. Myslíte že by to bylo možné? Nebo jednoho ancitruse? Kytek a schovavacek tam je dost. Uznávám že vody je málo. Prosím pěkně o reakci. Děkuji
Starší reakce
Vrčivky jsem strašně moc chtěla taky, ale když jsem viděla jak kooperativně škubou krevety stejně velké jak oni sami, trochu mě to přešlo
jsou agresivní i vůči sobě, takže bych se o jehlounky bála. Na jiných webech jsem četla, že jehlounci se zdržují po celém akva včetně mechu, tak jsem si myslela, že to bude lepší ale zatím to nevypadá. Pořád zapomínám, že je mám krátce, že musím počkat až se ustálí.
Je fakt, že s dariem by se dělili o stejný prostor. Ubrat mechu mi přijde jako dobrý nápad, teď tam máš vlastně jednu obří mechovou kouli, možná by pomohlo ho nějak rozčlenit, třeba ho namotat na kořeny a udělat ten spodek vzdušnější, aby měli víc prostoru a třeba víc zakrýt hladinu. Na seriously fish jsem četla, že na stejné lokalitě byli jehlounci s Parasphaerichthys lineatus, ty asi k sehnání nebudou, ale co zkusit párek Trichopsis pumila? Jo trochu vařím z vody, ale jehlounci se mi moc líbí a zvažovala jsem je kdysi taky a kdyby to někdo zkusil, nezlobila bych se.
Toho se právě bojím. Dario mě napadlo, když už stejně člověk krmí tím živým, ale problém prostě je ten, že jehlounci se drží jen u substrátu, občas je něco nadchne někde výš, ale jinak spodek akva. A všechna daria to mají stejně. Takžr budu mít 90% prázdno a na dně rušno. I krevetky teď primárně jedou substrát.
Uvidím, dám tomu nějaký čas, samozřejmě krmím párkrát denně, super na artemii je, že vydrží naživu docela dlouho v akva, zabaví je to na pár hodin, mikry vypadají podobně. I tak se pokusím spiš sehnat moinu a artemku jen jednou za čas, s ní jsou nezmaři větší risk mi přijde.
Přemýšlím, jestli neubrat toho mechu, jestli to nebude třeba pro ně rozdíl. Uvidím, dám jim třeba dva týdny jak nám to půjde, pak můžu asi zkusit odebrat 50 procent mechu, uvidí se, jestli je nějaký rozdíl, a až pak případně něco řešit no. Mám z nich trochu vítr
ryba menší než krevety, kdo to kdy viděl
A když nad tím tak přemýšlím, tak si myslím, že ani jehlounci by z nich úplně radost neměli.
Jakákoliv ryba bude jehlounkům velkou konkurencí. Nechala bych úklid jen krevetkám a japonikám bych se vyhla obloukem. Jediný, kdo mě přijde v úvahu je nějaký malý dario (dario dario nebo dario hysginon), ale aby to nebyl krok špatným směrem. Jehlounky raději krmit po menších dávkách častěji než jim dopřát jednou denně větší dávku. Tohle bude vždycky loterie.
S pygmejama zkušenost mám, za mě jsou až moc živí na krevetky, ty by je asi hůře snášely.
Měla jsem kdysi jen maculatky, pravda držely se jen nahoře, ale měly zajímavě rozdělená territoria, jeden alfa samec a jako nebyla to nejrychlejší ryba, otázka co ta žravost. Mám samozřejmě ohnivé tetry, ale to bych jehlounkům neudělala, tetra by snědla i vlasní nohu když by mohla. S kubotaikami nemám zkušenost, bojím se těch požadavků na prokysličneou nádrž, není to úplně to, co mám. budu koukat na videa, třeba se ještě někdo vyjádří. Napadli mě pancéřníčci, ale nevím, nemám zkušenosti s tím triem těch nejměnších (pygmaeus/habrosus/hastatus)
Tyto mi byly rozmlouvány zde, že prý jsou moc akční
Co kubotaiky? Krevet si nevšímají, drží se spíš výš.
Má někdo zkušenost s nějakou malinkatou rybičkou, která není extra aktivní lovec a zdržuje se v horní/střední části akva?
Zatím čistě teoretická, akva s jehlounky podle mě bude potřebovat nějakou sekci úklidu, protože většina živého krmení mi zapluje do té hromady mechu a jehlounci jedí fakt pomalu a moc toho nesní, takže to tak nějak nutí překrmovat, což pravděpodoně akorát povede k nezmarům, ploštěnkám a nerovnováze. Proto spekuluji, že třeba nějaká malá rybka by mohla vypomoct. Variantou jsou nějaké borarasky, ale těch to zase chce víc, a čím víc jich bude, těm větší je šance, že budou ohrožovat jehlounky v krmení, v případném rozmnožování a pak budou lovit i krevety, dokážou to být mršky nenažrané.
Jasně, jsou tam red cherry krevetky, ale to podle mě nestačí. Možná by varianta byly japonicy?
Starší reakce
Před dost lety jsem zkoušel ,,jen samečky,, a nikdy k žádné agresi nedošlo. Alespoň ne u gupek...
To doufám, že se vyjádří někdo zkušenější, já jsem četla někde článek, kde držení pouze samců vede k agresi, ale nemám s tím osobní zkušenosti a třeba to není pravda
Bezva, děkuji. A co se týče ponechání jen samců gupek?
Uf, moc ryb, málo kytek podle obrázku. Já mám třeba ve 130litrech 27 ryb a z toho jich je 20 menších maximálním vzrůstem, než máte vy. Dániím sluší dlouhá nádrž, razbory to asi dají, pavím očkám je to jedno.
Koncepčně bych to osazenstvo asi změnila a přidala kytky
Zdravím,
chtěla bych poprosit o radu ohledně gupek a případného doplnění akvária dalším osazenstvem.
V nádrži o objemu cirka 45 litrů mám v současné době osm razbor klínoskvrnných a šest dánií leopardích.
Kromě toho se mi cirka před měsícem a půl vykulilo 17 pavích oček. Čekám, až dorostou, poté je někde udám. Nechat bych si chtěla pouze samce, je to možné? Kolik jich může v akváriu být?
Počítala jsem tak s pěti samečky, zatím vím s jistotou, že tam mám jednoho. Pokud tedy bude v nádrži 19 ryb, je to hraniční nebo mohu ještě doplnit nějakými mini razborkami?
Starší reakce
Asi bych zkusil jiné ryby, bude to na ně celkem malé akva. Třeba bych se podíval na nějaké cichlidky, ramirezky apod. Cichlidka Ramirezova var. Electric blue by šla.
0 13.01.2023 16:59 Mates120 – Ryby do 54 litrového akvaria
Dobrý den, pořídil jsem si 54l akvárium a nechal jsem ho zaběhnout asi jeden měsíc a chci si do něho pořídit ryby.Myslite že bude velikost stačit pro pár pestřenců červených a skupiny otíků 4-6 kusů? Díky za odpověď.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 95 96
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 103454x