Filtrace
V silne osvetlenom akváriu s objemom vody cca 40 l, s výdatným hnojením a veľkým množstvom rastlín slúži Eheim Ecco Pro 200 a svoju prácu si plní dobre. Lenže teraz sme z akvária dočasne odobrali všetky živočíchy, pravdepodobne to tak bude na dlhšie (až do presunu do nového akvária, ale tam treba ešte kopu vecí vyriešiť). Mám obavu o nitrifikačné baktérie - vytvára sa v akváriu bez živočíchov nejaký amoniak, napr. z odhnívajúcich rastlín? Alebo treba do hnojenia pridať aj nejakú amónnu soľ, napr. liadok amónny, či močovinu? Radi by sme zachovali funkčný stav filtra.
Dáka tá fotografia zbastlenej rampy,filtrácie by nebola?
0 15.08.2014 23:01 vartos Tak všem moc děkuju za rady, dnes jsem instaloval filtraci Atman s rozstřikovací rampou vlastní výroby a zatím to vypadá skvěle. Děkuju
Jsou to ta klasická elektrikářská kolínka, jen jsem je stříknul barvou na plast.
Můžu se Tě zeptat, co je to za kolínka? Obyč. elektrikářská natřená na černo nebo nějaká spešl? Mám v akva něco podobného, akorát ve světle šedé a je to hrozně nápadné.
Ano dá, ale mmusíš si ji sám vyrobit. Návod je popsán v článku zde na rybičkách pod názvem Nudí se vaše ryby ? . Ještě tam je asi jeden nebo dva návody, ale tento se mi zdá nejlepší.
A u vnitřní filtrace Atman se dá taky použít rozstřikovací ramp?
Já si myslím že nebude. A jestli ano dá se regulovat. Já jsem taky pro rozstřikovací rampu, ale umístěnou na zadní stěnu ať se proud dostane po celém akváriu.
Proud vody z vnějšího filtru spolehlivě rozptýlí rozstřikovací rampa. Já dávám přednost jejímu umístění k boční straně cca1,5cm pod hladinu.
Děkuju za radu, ale ještě bych se chtěl zeptat, jak by měl nejlépe směřovat směr proudu a taky jestli nebude příliš silný. Děkuju
Třívrstvou filtraci mívá AquaClear. Pokud je to ono tak tam používám molitany a Eheim substratPro který vkládám do silonky. Dají se koupit i originál sáčky na filtrační hmoty, ale silonka udělá stejnou službu. Místo Eheim substraPro lze použít například Sera siporax mini nebo Fluval biomax určený jako náplň pro filtry Fluval řady U.
Mám ještě jednu podobnou filtraci ale od jiné značky a tam jsou tři vrstvy (keramika, něco černého asi uhlíky a molitan) tak jestli to samé mám takhle předělat do téhle aby to bylo účinné, ale nevím jak je dám do sáčku aby se to nerozpadlo.
Vzhledem k velikosti nádoby tohoto filtru bych tam dal jen bioakvacit a uhlí si nech na případy kdy musíš z vody filtrovat třeba zbytky léčiv.
0 13.08.2014 15:09 dansladek Ahoj, koupil jsem si závěsný filtr Aqua Nova NF-600. Jenže problém, nemá skoro žádnou filtrační hmotu. Má jenom dvě kazety s molitanem cca. na tloušťku 1cm a poté obsahuje nějaké "uhlíky". Je tam docela dost místa, tak jestli mám ještě dokoupit keramickou náplň nebo jenom biomolitan.
Maličké krevetky do hrubého vedia zaliezť,no i vyhrabať sa von.Osobná skúsenosť - jemný sa rýchlo zanáša.Ideálny je ten stredný TM20-30(po novom TM 23280, TM 23190)
Ako ti napísali.Naj by bol už externý.Ak dáš vnútorný,tak potom čerpaciu hlavu a biomolitan.Získaš tak väčší výkon a väčšiu filtračnú plochu.
Čerpaciu hlavu Atman,Eheim,Aquael circulator.Záleží na Vás ako sa rozhodnete a aký máte na to rozpočet.
Zde mají komplet, čerpadlo i s akvacitem
www.akvapotreby.com/…
Hrubost jsem nezjistil, ale v akvárku jej mám. Stejně jako spousta dalších. A nemůžu si stěžovat.
0 13.08.2014 12:40 Mana – Atman - hrubost
Ahoj, v 54l akváriu mám momentálně filtr Eheim pick up 2008, protože mi do něj neustále lezou krevetky a objem a hrubost filtračního molitanu prý není ideální chci si koupit čerpací hlavu Atman at-200. Nejraději bych si koupila molitan dělaný přímo na míru na Atman
https://www.akva-exo.cz/detail/akvaristika/cerpadla/atman/9506/
Nenašla jsem ale nikde jaká je hrubost tohodle molitanu, nemáte s tím někdo prosím zkušenosti? Je jemnější než u pick-up nebo stačí že je větší? Nebo si mám raději koupit bioakvacit a sací trubici a nařezat si to sama?
Já si taky myslím, že vnější už by byla pro tento objem vhodnější. Ty startují okolo 1 500 Kč pro tebe. Jinak dobrými jsou JBL, TetraTec EX, Sera a Eheim. Ale zase každý akvarista ti doporučí něco jiného.
Pokud by si chtěl opravdu vnitřní (nebo levnou) a přitom funkční tak (skoro) nikdy nic nezkazíš čerpadlem Atman (pro tebe by byl nejvhodnější asi 202)a bioakvacit (někdo tomu říká biomolitan) podle rozměrů. Asi nejlepší by bylo 10x14x30/10x14x24/10x10x24.
A ke vzduchování. Čerpadla Atman mají nástavec, který se dá použít, pokud chceš vzduchovat

možná bych někam ten vnější taky nacpal
a mohl bys mi nějaký doporučit? ale abych nezboural rodinný rozpočet.

, díky
Ak použiješ vnútorné filtre,tak tie zväčša majú aj prídavné vzduchovanie.Takže ak by si potreboval,tak si to zapneš.No na 160L akva bude asi jeden málo.(neviem aké použiješ,ale odporúčam min.dva)Pri takomto objeme by som už išiel do externého filtra.
0 13.08.2014 01:15 vartos Zdravím všechny, chtěl bych poprosit o radu zkušených akvaristů. Zakládám akvárium 160l a potřeboval bych poradit jakou mám zvolit filtraci. Jelikož nemám moc místa na technické zařízení, potřeboval bych filtraci vnitřní. Taky bych potřeboval poradit, zdali je potřeba ještě další vzduchování. Děkuju předem za cenné rady.
Starší reakce
Jo přesně takhle jsem to udělala s Elite jet-flo 75,kterej jsem měla v setu. Oddělala jsem spodek a pod vrtulku na ten deklík nalepila trubku co je u molitanu 10x10x16 k čerpadlu Atman. Drží a funguje to už rok. U tohohle filtru navíc nejde regulovat průtok (nebo jsem nepřišla na to jak) tak jsem to pořešila tenkým proužkem molitanu utaženým gumičkou přes výpusť. Když se molitan zašpiní a průtok klesne, tak to oddělám, po vyčištění zase na čas přidělám. Jsou to takový filtry "dodělej doma"

Čerpadlo Atman AT-200 nebo 201 a bioakvacitový blok 10x10x20cm.
Edit: pozdě

www.akva-exo.cz/… s kostkou 10x10x16cm.
Edit: Možno nabastlit kostku na tu stávající čerpací hlavu, ten vršek toho filtříku.
Starší reakce
Upravte výtok vašeho filtru tak, aby pohyboval hladinou. To k okysličení vody stačí obvykle i v době vysokých teplot, přesto je vhodné být připraven na eventualitu, že by nestačilo. (Např. přerybněná akvária, malý výkon filtru ap.) K tomu dobře poslouží právě onen "motorček s kamienkom".
Například mít dostatek rostlin + správné osvětlení, nepřerybněno a všechno bude fungovat, jak má.
Případně vývod z filtru mít u hladiny (třeba rozstřikovací rampu po celé délce zadní stěny), aby ji trochu čeřil a voda bude lépe okysličena.
Každopádně nejlepší řešení je to první, případně kombinace obojího.

0 12.06.2014 22:47 dzuzo – filter
ahoj.ako poriesit v 200 litrovom akva okyslicovanie ? mam vonkajsi filter a nerad by som este dokladal motorcek a kamienok. je niejaka ina moznost??? dik
Starší reakce
odpodu... jelikoz bude silnejsi vertikalni proudeni vody, a tim padem se bude vice pohybovat voda v akvarku a lepe se bude distribuovat vymeneny plyn
Ja vim,zni to jako retardovany dotaz

Nebylo mi jasne,zda se ma hybat hlavne hladina nebo to ma virit odspodu. Ale hned pak mi to doslo,uz to tam bubla od vcerejska

jasně že na dno

Ok, díky za tip! A kam? Na dno?
bakterky v akva to dají bez problémů, do filtru bych dal raději vzduchovací kámen, než čerpadlo
To jsem ráda. Snad se to zdaří

Díky.
baletka napsala: ... a to už v tom akvu bude "nitrifikačně mrtvo"
Vůbec bych to neviděl tak tragicky. Jestli bude voda nějak protékat filtračním médiem a jestli to bude podpořeno výměnou vody, všechno přežije...i dostatečná kolonie nitrifikačních bakterií.
Super, díky, udržím v chodu aspoň filtr, to akva už nedám, další čerpadlo stihnu koupit až zítra a to už v tom akvu bude "nitrifikačně mrtvo"

Jestli byl ten nefunkční filtr ty tři hodiny pod vodou, nitrifikační bakterie to zřejmě bez větší ujmy přežily. Typicky po dvou hodinách ustává nitrifikační proces, ale kolonie bakterií by ještě měly žít několik hodin.
Jestli se voda bude filtrem nějak pohybovat, kolonie to dobře přežijí v té oblasti, kudy bude proudit voda (a tedy bude přísun kyslíku). Kromě toho, "nějaký" proud vody v akváriu bude hýbat vodou taky kolem dna, kde jsou taky usazeny bakterie a to by mělo ve zdravém akváriu pracovat jako další filtr. Pohyb vody jen pomůže. Taky kvůli okysličení. V takovéhle situaci bych dbal, aby se nějak pohybovala hladina a snažil bych se, aby byl nějaký proud kolem dna. Ale takhle se improvizuje těžko.
Nenechával bych filtr ve vodě bez pohybu déle než 6-7 hodin. Možná to jde i déle, ale s tím už nemám zkušenosti. Hodně zdaru.
Nevím, o jaké kruhové těsnění jde, ale ND na ty filtry mívají, nejsou sice z Ostravy, ale v Mar.Horách mají pobočku, kde vozí svoje zboží a tam si je vyzvedneš. Bral jsem od nich a spolupr. OK.
www.akvarko.eu Zdar, nenašla jsem vhodnější vlákno, snad si tu toho někdo všimne... Chcípl mi dnes filtr, resp. prasklo těsnění a tekl, musela jsem ho odstavit. Několik otázek: do filtru jsem strčila provizorní čerpadlo atman, aby se mi to tam nějak pohybovalo. Zachrání to bakterie? Mimoto byl stejně cca 3hod bez pohybu, takže je už po nich nebo ještě ne? Druhá otázka: výměna vody v akvu denně, než to zprovozním, je jasná, ale otázka znovu na bakterie: zajistí mi nějaký pohyb v akvu ryby nebo to opět pochcípe? Tedy ty bakterie... a do třetice: nemá někdo z Ostravy doma kruhové těsnění do Aqua Nova NCF 1500 nebo neví o prodejně náhradních dílů tamtéž?? Moc díky.
Starší reakce
hotovo

bol tam molitan 7x4.5x4 a pridal som k nemu 5x4.5x4
Samozřejmě. Ideálně si uhlí schovej pro možné pozdější použití například po léčení.
0 13.05.2014 13:38 matus13 zdravim,chcem sa opitat kupil som si set a filter co je k tomu ma dobry prietok ale mali molitan+uhlie,mozem namiesto toho uhlia pridat dalsi molitan?
Starší reakce
projdi si toto vlákno , třeba najdeš inspiraci
rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru
filtr se čistí až když opravdu jeho průtok rapidně klesne - (je už moc ucpanej)
filtr neni jen mechanický ale i biologický , najdi si pojmy nitrifikace , užitečné bakterie , zadělal sis na pěknej problém , filtraci bych posílil co nejdříve , ten stávající nebude stíhat odbourávat N látky z výkalů ryb , měnil bych aspon 3x týdně třetinu vody , a přidával třeba Nitrivec aby se napomohlo osídlení filtru bakteriemi, rozhodně bych tyto věci nepodcenoval , za pár dní se zhorší kvalita vody v akva a začnou problémy s rybami , taky si pročtitémata pro začínající akvaristy , at víš co a jak ...
od zacatku tam prave nebyl, jen prvni dva dny.. ten zakal
Přidat reakci
1 ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 43059x