Tohle jsem si tu vycucal, když jsem "počítal" svůj filtr... Vyber si
Jako vhodná se pro potřeby bakterií uvádí průtoková rychlost cca 5-10cm/min.
Pokud se přitom přefiltruje obsah nádrže 1x až 2x za hodinu, máte filtraci nastavenou tak, že bude sotva možné najít proti ní nějaké negativní argumenty
Rekneme, ze budeme pumpovat tech 800l/h. 800/60=13.33l/min, takze kolmo k prutoku bys mel postavit zhruba 13 az 27dm2 biomolitanu pro 10 az 5cm/min. Pujdeme nekam na pulku, takze bys to mel nechat tect plochou asi tak 40x40cm. Co o to, kdyz to vezmes jako kostku biomolitanu, ktera nasava vsude okolo, nebude to pro takovy povrch vubec nic az tak nepredstavitelne velkeho, v pripade krychle 20x20x20cm se sanim uprostred to budes mit paradni a i s rezervou pro to, ze se ke stredu prutok zrychluje. Ale udelat to komorami, kde to pujde napric plochou 9.5x15cm, jak je to zakresleno, no uznej, tim to akvarko budes pro spravne proudeni protahovat hodne dlouho, aby to vubec nitrifikovalo. Proto jsem Ti psal, at zkusis nejprve trosku pocitat, protoze tahat vodu vlastne pokroucenou trubkou vycpanou mediem neni uplne to co nitrifikace chce. Ve vysledku se Ti totiz muze stat, ze kdybys tam nacpal obycejne cerpadlo a pod nej biomolitan, ze na tom budes lepe.
Melo by to sedet tak, aby vrchnimi 3cm vrstvy biomolitanu protekala voda rychlosti 5 az 10cm/min (pocita se to tak, jako by to byl volny prostor, nebere se v potaz zrychleni prutoku v komurkach toho molitanu, jako by tam voda tekla volne). Pochopitelne klasicka kostka ma na povrchu a smerem dovnitr ruznou rychlost pohybu vody v mediu, zrychluje se, takze tak, aby Ti to v tom rozsahu vyslo na povrchu i 3cm hluboko. Udava se, ze tak je nitrifikace nejucinnejsi. No a pak si k tomu vem klasickou poucku, ze bys mel vodu v akvariu prepumpovat 2 az 3x za hodinu a kdyz Ti to vsechno klapne, je to O.K.
Pro vypocet pochopitelne zacni opacne, zjisti nejprve jak velky povrch potrebujes pro velikost akvaria a prefiltrovani 2 az 3x za hodinu
Mam dejme tomu akvarium 90l. V nem mam tak 70l vody. Potrebuji tu vodu protocit filtrem 2 az 3x za hodinu. Cerpadlo volim 2x tolik co potrebuji, protoze pricpanim biomolitanu se klidne dostanu na polovicni prutok. Takze 2x3x70=420, pouziju cerpadlo alespon 400l/h.
Jestlize ma protect 3x70=210l/h pres medium, tedy 210/60=3.5l/min, a to rychlosti max. 5cm/min, potrebuji minimalni povrch media (biomolitanu) 3.5dm2. Vezmu to jako plochu v hloubce filtru 2cm pod povrchem, protoze pri 3cm se tezko dopocitam neceho rozumneho, smerem do stredu filtru ta plocha silene klesa, a rika se 2 az 3cm tloustka.
Podivam se, jak by mi vnejsi rozmer vyhovel, rekneme tedy 10cm x 10cm a delku jeste nevim. Vnitrni rozmer (v hloubce 2cm pod povrchem) tedy vezmu jako 6cm x 6cm a delku dopocitam - zhruba 12cm (11.58, to snad nemusim rozepisovat).
Kdyz prictu ke vsem rozmerum v tom vnitrku 4cm, jsem na vnejsku 10x10x16cm, naprosta klasika a mel by byt pro akvarium se 70l vody O.K.
Tohle ale neznamena, ze to nebude nitrifikovat pri 2cm/min, nebo pri 15cm/min, snazim se jen dostat nejak k teoretickemu optimu, staci zhruba (ne ze budes odecitat prumer trubky z povrchu atp.), ber to spis pro predstavu, abys vedel co to chce. Kdyz pouzijes biomolitan vetsi, ony si ty bakterie najdou misto, kde se jim v tom funguje nejlepe. Kdyz pouzijes moc maly, bude tim proudit voda moc rychle a treba kolem pul metru za minutu uz podle dostupnych informaci o nitrifikaci nelze uvazovat.
****************************************************************
filtr 2-10% objemu akva
****************************************************************
Hamburský filtr, ze středně hrubé filtrační pěny, velký cca 5% objemu akvária, s průtokem 300% obsahu vody/hod. vydrží ve společenské nádrži s větším počtem rostlin a s rybí osádkou na hranici přerybnění bez jakékoliv údržby a čištění po celou dobu životnosti pěny. To může být v závislosti na složení vody 7-10 let.